Alleen Popeyus nog ongeslagen rie favorieten bij campioenschap in Nieuwkoop fHans van Helden niet te stuiten PLAATSING ORANJE NOG NIET DEFINITIEF Wispelturige start voor Astrid Jansen in de Wal „TOPSPORTERS EM RUSLAND ZIJN WEL DEGELIJK PROFESSIONALS" Afgebroken partij Noteer bij de radio SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JANUARI 1978 PAQINA 9 INZELL Hans van Helden heeft gisteren weinig moeite gekend tijdens de wedstrijden om de Driebanentoer- nee in Inzeil de 500 meter en 1500 meter voor allrounders, waar de wer kelijke toprijders uit Noorwegen en Rusland bij ontbreken, te winnen. Door de slechte weersomstandigheden ble ven de tijden ditmaal van matige kwa liteit: 40,16 seconden en 2.02,92. Miel Govaert zegevierde op de 1000 meter in de sprintersklasse in 1.21,03 en staat tweede in het algemeen klasse ment achter de Rus Jevgeni Koelikov. Bij de dames is het een volledige Russi sche aangelegenheid. Ina Steenbruggen was de beste Nederlandse met een zes de plaats op de 500 meter in 45,16 en een vijfde plaats op de 1000 meter in 1.32,02. Wielrenner Hennie Kui per (tweede in de Tour de France), tennisster Betty Stöve (drievoudig finaliste op Wimble don) en de Nederland se springruiterequipe (Europees kampioen in Wenen) zijn gister avond in het Okura-ho- tel te Amsterdam uitge roepen tot respectieve lijk beste sportman, sportvrouw en sport ploeg van het jaar 1977. Tafeltennisspeel ster Bettine Vriesekoop kreeg de Tom j Schreurs-prijs, die jaar- j lijks wordt uitgereikt j aan de meest beloven- j de sportman of -vrouw van het jaar. Op boven- i staande foto feliciteert J Abe Lenstra in 1951 zowel als in 1952 als i eerste winnaar van de- ze onderscheiding j Hennie Kuiper. Joe Jordan naar Manchester United LONDEN Joe Jordan heeft gisteren j zijn handtekening gezet onder een con tract bij Manchester United, dat hier voor een transferbedrag van 350.000 pond (ongeveer 1.575.000 gulden) moest betalen aan Leeds United. Dit is hetzelf- i 'de bedrag dat Ajax op 12 december i vorig jaar bereid was te betalen voor de zesentwintigjarige Schotse interna- j tional. Nadat Ajax toch al overeenstem ming met Leeds United had bereikt, ketste de transactie af op de persoonlij- ke eisen van Jordan. Jordan, die woensdagavond door Leeds United op de transferlijst werd gezet, zal de eerste twee weken nog niet voor j zijn nieuwe werkgever kunnen uitko- men. De transfer kwam te laat voor het j meespelen van de kopgrage spits in de bekerwedstrijd van vandaag tegen Car lisle en volgende week gaat een schor sing van drie wedstrijden in, die Joe Jordan nog tegoed had. ZEIST - De KNVB heeft naar aanleiding van het bericht, dat Ne derland niet tot de ge plaatste landen zou be horen, een telegram ont vangen van Hermann Neuberger, lid van het organisatiecomité van het toernooi om het we reldkampioenschap, waarin deze een gesprek beloofde over deze af faire. Neuberger deelt daarin mede dat nog geen be slissing is gevallen over plaatsing en dat dit be sproken zal worden tij dens de bijeenkomst van het organisatiecomité op 12 januari in Buenos Ai res. Op die datum is een delegatie van de KNVB in de Argentijnse hoofd stad en zal daar van ge dachten wisselen met de officials. Tijdens een bijeenkomst van het W.K-bestuur in Zeist, met trainer Hap- pel, is het oefenpro gramma besproken van het Nederlands elftal. Definitief is de ontmoe ting die op 22 februari in Israel zal worden ge speeld tegen Israel. Ver moedelijk zal Oranje daarvoor nog aantreden tegen Griekenland op 25 januari in Athene. Na de loting in Buenos Aires voor het wereldkam pioenschap zal, afhanke lijk van de indeling, nog contact worden gezocht met Polen, Frankrijk en Oostenrijk voor het spe len van een aantal duels. De KNVB heeft in Zeist de de „perikelen" van de dames van de Oranje- spelers, die van mening zijn dat zij tijdens de eindronde van het toer nooi om het wereldkam pioenschap voetbal in juni in Argentinië aan wezig moeten zijn bij hun echtgenoten, onder de loep genomen. Bij die bespreking is gebleken dat het voor de KNVB niet mogelijk is de orga nisatie van een dergelij ke reis op zich te nemen zonder dat de belangen van de spelers geschaad zouden worden. RINI VAN BRACHT EN JOOP DE WILDE HAKEN AF BEEKBERGEN De vierde moesten achtereenvolgens in van de strijd om de natio- dramatische en vrijwel identie- jronde nale driebandentitei stond gis teravond in Beekbergen bol van spanning. Twee koplopers 3 de Wilde miste gisteravond in Beekber- i een uitgelezen kans op remise in zijn rti| tegen Tiest Brosens door de nabeurt 1 missen Zijn eerste nederlaag was daar- e een feit- Re partijen hun ongeslagen sta tus prijs geven. Rini van Bracht verloor in een zinderende finale zijn duel van Piet de Jong en Joop de Wilde ging ten onder tegen Tiest Brosens. Beide spe lers lieten de kans op een remise liggen door de nabeurt te mis sen. Rini van Bracht heeft in zijn partij tegen Piet de Jong ervaren, dat zijn oogblessu re bij lange inspanning fataal kan zijn. Constant werd de Waalwijker opge scheept met lange stootbeelden. Hiermee vermoeide hij het linkeroog! Na de der tigste carambole was Van Bracht duide lijk oververmoeid. Hij zag weinig of niets meer en kwam vast te zitten. Van Bracht speelde ditmaal te verkrampt, miste flair en dacht te lang na over eenvoudige spelsituaties. De eerste nederlaag was een feit. Ook voor Joop de Wilde. De Delftenaar verloor eerder op de avond op identieke wijze van Tiest Brosens, die daarmee zijn eerste winst pakte. En dit terwijl De Wilde in de voorafgaande derde ronde juist tot zijn eerste aanvaardbare over winning - tegen Jan Doggen - was geko men. Ook De Wilde verzuimde in de vierde ronde na een spannende eindstrijd de nabeurt te benutten. Titelhouder Herman Popeyus en Christ van der Smissen profiteerden van deze misstappen. Eerstgenoemde is duidelijk een avondmens. Dat maakte hij donder- Routinier Herman Popeyus is als enige deel nemer aan de finale van het Nederlands kampioenschap driebanden na de vierde ronde nog altijd ongeslagen. dagavond al waar door een glanzende partij tegen Piet de Jong in 43 beurten winnend af te sluiten. Gisteravond deed hij het tegen Jan Doggen nog eens dun netjes over. In 52 beurten veroverde Po peyus zijn vierde achtereenvolgende zege. De zuinig kijkende man uit Etten-Leur is de grote favoriet voor de eindoverwin ning, maar dan zal hij toch eerst noe even af moeten rekenen met Christ van der Smissen. De jongste deelnemer is in Beekbergen bezig aan zijn sterkste toer nooi in diens prille driebandenloopbaan. In de vierde ronde klopte Van der Smis sen gedecideerd Henny de Ruyter in 55 I beurten, waardoor hij zijn algemeen moyenne tot boven de één opschroefde. Van der Smissen stelde duidelijk zijn kandidatuur. Dezer dagen zal in Beekber gen de beslissing dienen te vallen. Niet alleen aan de top, waar vier kandidaten strijden om de vacante titel, maar ook onderin het klassement, waar de overige deelnemers worstelen met de degradatie- grens van 0,850. Ultslagan derde ronde: De Wilde 60 57 7 1.053 Doggen 48 57 4 0.842 Ultelagen vierde ronde: Brosens De Wilde Popeyus 60 52 6 1.154 Doggen 44 52 4 0.846 Stand na vier ronden: 1. Popeyus 8 10 1.048 2. Van der Smissen 6 7 1.004 3. Van Bracht 6 13 0.979 4. De Wilde 6 7 0.859 5. De Jong 2 9 0.826 6. Brosens 2 5 0.816 7. Doggen 2 4 0.734 8. De Ruyter 0 7 0.747 Jos Lammertink IENGELO De regio Twente zondag bijzonder sterk verte- enwoordigd in het toch selecte roepje van de veldrijders, die n Nieuwkoop tijdens de strijd >m de nationale crosstitels de loofdprijzen bij de amateurs san verdelen. Regerend kam- lioen Hennie Stamsnijder, Her- oan Snoeyink en Jos Lammer- ink, in deze volgorde de eerste Irie van Overijssel, moeten onder uitzondering in staat worden geacht in Nieuwkoop «n plaats bij d$ eerste vijf imateurs voor zich op te eisen, 1 Onvoorziene omstandigheden 1 roorbebouden zal dit drietal >tv«>ok afreizen naar Amorebieta Ie s Spanje), waar op 22 januari het lass vereldkampioenschap op het araApei staat. en )e regerende kampioen Hennie ni itamsnijder verkeert in een rootse vorm. Dat bewees hij ït afgelopen weekend overdui ïlijk in zowel Diepenveen, d waar hij voor de tweede keer in cor successie Overijssels titelhouder eer i werd, als in Almelo. Dit seizoen ringing Stamsnijder vijf'keer als hoi overwinnaar over de finish. Be- ki halve in Diepenveen triomfeer- ïnig de hij in Schijndel, Schiedam, Lint (België) en San Sebastian (Spanje). De nationale titelver dediger bouwde dit seizoen zeer voorzichtig op. Hij liet zich in de eerste wed strijden nauwelijks van voren zien, maar koos voor een aan pak waarbij ruim plaats was voor het deelnemen aan buiten landse wedstrijden. Hennie Stamsnijder zelf: „Ze mogen me voor het Nederlands kampioen schap best als de grote favoriet beschouwen, daar word ik echt niet zenuwachtig van. Doodeen voudig omdat het .één van de dingen is, waar je het seizoen op hebt afgestemd. Ik leef en train ervoor, dus moet er ook wat uitkomen. Het belangrijkste is voor mij zal zijn de kop erbij te houden. Want natuurlijk wil ik die trui graag behouden, al is dan mijn seizoen gericht op Spanje". Herman Snoeyink. Met acht overwinningen in nationale vel- dritten (Harderwijk, Nijmegen, Valkenswaard, Apeldoorn, Oss, Boxtel, Soestduinen en Almelo) is de Denekamper de meest suc cesvolle crosser van het seizoen tot nu toe. Op grond daarvan is hij met Stamsnijder de grote favoriet voor het Nederlandse kampioenschap. De van origine wegrenner, vooral gevreesd om zijn sterke eindschot, heeft zich de laatste drie jaar opgewerkt tot een van Nederlands beste Veldrijders. Herman Snoeyink heeft ten op zichte van diverse concurrenten het nadeel, dat hij eerst een volledige dagtaak moet vervul len alvorens hij zich op het trai nen kan toeleggen. Voor hem is gisteren de school weer begon nen. De fietsende onderwijzer verkende daarom woensdag al het parcours in Nieuwkoop. Het viel hem, meldt hij, nogal tegen. Snoeyink: „Ik snap de mensen niet, die het een stratenparcours noemen, want dat is het hele maal niet. Het wordt een wed strijd met veel wenden en ke ren, waarbij de lichte mannetjes duidelijk in het voordeel zijn. Je moet vaak tot je enkels door de modder en als het zacht weer is en nat, dan wordt het enorm zwaar ploeteren. Ik denk ook dat de winnaar alleen komt. Eerlijk, ik stond er versteld van. Voor mij zijn de vier lichte men sen, Gerd Wildeboer, Hennie Stamsnijder, Kees van der We reld en Reinier Groenendaal op dit parcours de belangrijkste kandidaten voor de zege". Kandidaat nummer 3, is Jos Lammertink. De jonge renner uit Wierden is stellig de coureur met de geringste kansen van het drietal. Maar toch iemand om rekening mee te houden. Lam mertink, op weg naar zijn eerste jaar als amateur doorgebroken naar de nationale top, lijkt ook als veldrijder niet veel moeite te hebben met de omschakeling van junior naar amateur. Vorig jaar gekroond als beste junior zijn broer Herman is een belangrijke kandidaat om hem op te volgen is hij nu ook als amateur een van de beste cou reurs in de cross; wat hij met knappe zege in Oldenzaal onder meer, bewees. „Ik heb het parcours bekeken, maar al dat gedraai daar, was niet normaal. Nou ben ik van nature wat pessimistisch, maar nu wel helemaal. Ik vond het een waardeloze hap. Natuurlijk wil ik graag mee naar Spar\je, maar als het gaat dooien, wordt het ontiegelijk zwaar en als het me dan een beetje tegenzit, dan kan ik het wel helemaal verge-' ten. Gelukkig valt in de praktijk vaak iets mee, maar volgens mij hadden ze daar in Nieuwkoop beter een tent om het parcours kunnen bouwen, dan hadden ze een fraai circus gehad. Ik geloof dat er een stuk of driëendertig bochten in elke ronde zitten. Nee, het is veel meer geschikt voor marathonlopers". (Van onze sportredactie) TILBURG De als duidelijk favoriete gestarte Astrid Jansen in de Wal is gisteren het Nederlands kampioenschap kunstrij den in de Pellikaan-hal te Tilburg nogal wispelturig begon nen. 's Middags bracht ze slechts verplichte figuren op het ijs en moest daardoor aanvankelijk genoegen nemen met een bescheiden zesde klassering. In de avonduren herstelde Astrid Jansen in de Wal zich echter knap. Dankzij een voortreffelijke korte kür heeft de achttienjarige Nederlands/Canadese inmid dels toch een van de ereplaatsen bereikt. Het is duidelijk, Astrid Jansen in de Wal beheerst het onder deel verplichte figuren nog steeds volstrekt niet. Daar heeft ook haar trainster Joan Haanappel de afgelopen weken on danks intensieve trainingen geen verandering in kunnen bren gen. Sterker nog, de drie verplichte figuren waren ditmaal zelfs aanmerkelijk zwakker dan bij het onlangs in Den Haag gehouden internationale toernooi om de Challenge Cup. Annemarie Verlaan weet de verplichte figuren wel goed af te werken. Na dit moeilijke onderdeel stond ze dan ook op de eerste plaats van het totaalklassement Zoals bekend pas seerde de KNSB de Nederlandse kampioene voor internationa le wedstrijden ten koste van Astrid Jansen in de Wal. ,Jk vecht voor wat ik waard ben en voor de rest laat ik iedereen maar pratea Kunstrijden doe ik nog alleen voor mijn plezier", aldus Annemarie Verlaan. Na de verplichte figuren stond de kleine Helma van der Horst uit Vlaardingen op de tweede plaats, gevolgd door nummer drie Rudina Pasveer uit Gronin gen. MUNCHEN De voorzitter van het Westduitse Olympisch comi té, Willi Daume, is voor onge veer 100.000 gulden aan juwelen kwijt geraakt J Pe kampioen van vorig jaar Hennie Stamsnijder. tbÜK «i Nederlander in proefschrift: AMSTERDAM Topsporters in de Sovjet Unie verdienen drie tot vier keer zoveel als het landeli jke gemiddelde van 140 roebel per maand. Daarnaast gemeten ze nog andere voordelen. Ze worden vaak met een woning of een an to beloond wanneer ze op internationaal niveau meetellen. Vooraanstaande sportmensen en hun gezinsleden ontvan gen elk jaar een gratis vakantie in een van de riante oorden van het land. Ook mogen ze gebruik maken van de speciale polikliniek van het Kremlin. Rusland een hemel op aarde voor sportlieden - daar komt het beeld ongeveer op neer dat Marti en van den Heuvel gisteren schetste in Amsterdam, waar hij deze maand promoveert op het proefschrift „Sport in de Sovjet Unie". Dat de Russische topsporters geen amateurs, maar volledige professionals zijn, meent hij met de hand op het hart te kunnen aantonen. „Kijk naar hun Üjdsbudget. Alle topvoetballen trainen twee tot driemaal per dag, in totaal 1300 uur per jaar. Aan een wedstrijd zijn ze drie volle dagen kwijt Topsporters in Rusland hebben eenvoudig geen tijd om iets anders te doen. Dus moeten ze wel beroeps zijn, wat het Russisch Olympisch Comité ook beweert". Martien vain den Heuvel, legt in zijn proefschrift ook de schaduwzij den van deze situatie bloot „De maatschappelijke positie van de topsporter in de Sovjet Unie is slechts ogenschijnlijk sterker dan die van zijn Westerse collega's. Weliswaar krijgt hij de gelegenheid zich zonder financiële zorgen geheel of gedeeltelijk aan de sport te wijden, maar het feit dat de overheid topsport niet als een beroep erkent maakt zijn plaats in de maatschappij dubbelzinnig en onzeker. Alle voorrechten zijn afhankelijk van de prestaties; als die omlaag gaan, loopt de bevoorrechte positie ook gevaar". Tot de privileges behoren buitenlandse reizen, door het nationaal sportcomité veelvuldig als beloning gehanteerd. Dertig procent van alle zakelijke reizen van Sovjetburgers naar het veelbegeerde buitenland betreft sportmensen. Voorts citeert Martien van den Heuvel een aantal voorbedden van klassejustitie ten aanzien van sportsterren, wier misdrijven (veelal in openbare dronkenschap begaan) ongestraft blijven. Anderzijds concludeert het proefschrift: .De overheid in de Sovjet Unie erkent de sport niet zonder meer als een publieke vermakelijkheid waarvoor de optredende artiesten moeten worden beloond. De beloning van de topsporters is het best gewaarborgd als zij voor internationale successen zorgen. Hun belang voor de passieve recreatie in eigen land krijgt minder erkenning, hetgeen de positie en beloning van de lokale sportster ren onzeker maakt Hoe beter en onvervangbaarder de topsporter, des te meer hij gedaan kan krijgen". BELGRADO De zestiende partij in de finale van het kan didatentoernooi tussen de naar het westen uitgeweken Russi sche grootmeester Viktor Kortsjnoj en zijn vroegere land genoot, oud-wereldkampioen Boris Spasski, is gisteren afge broken. Kortsjnoj heeft in de tweekamp, waarvan de win naar het recht krijgt om we reldkampioen Anatoli Karpov tot een match om de titel uit te dagen, de leiding met 8—7. 1. dM4, Pg8-f6; 2. Pbl-c3, d7-d5; 3. Lcl-g5, h7-h6; 4. Lg5xf6, e7xf6; 5. e2-e4, Lf8-b4; 6. e4xd5, Dd8xd5; 7. Pgl-f3, 0-0; 8. Lfl-e2, Dd5-a5; 9. Ddl-d2, Pb8-d7; 10. a2-a3, Pe7-b6; 11. Tal-bl, Lb4xc3; 12. Dd2xc3. Da5xc3, schaak; 13. b2xc3, Pb6-d5; 14. Kei- d2, Pd5-f4; 15. Le2-fl, b7-b6; 16. g2- g3, Pf4-h3; 17. Lflxh3, Lc8xh3; 18. Pf3-el. md8; 19. Pel-d3, Ta8<8; 20 Thl-el, Kg8-f8, 21. Tbl-b5. c7-c6; 22. Tb5-b4, c6-c5; 23. Tb4-a4, c5xd4; 24 Ta4xd4. Td3-d7; 25. Td4xd7, Lh3xd7. 26. Tel-e4, g7-g5; 27 c3-c4, Ld7-e6: 28. Kd2-c3. Kf8-e7; 29. Te4-d4, b6-b5. 30. Fd3-b2. b5xc4; 31. Pb2xc4. Tc8- c5; 32. Kc3-b4. Tc5-f5; 33. f2-f4. g5xf4; 34 Td4xf4, Tf5-h5; 35. Tf4-f2. ThW5; 36. Pc4-a5. Td5-d6; 37. a3-a4. Td6-b6, schaak; 38. Kb4-c5, Le6-d7; 39. Tf2-f4, Tb6-e6; 40. c2-c3, f&-£5; 41 Pa5-b3, Te6-e5, schaak. 42 Kc5-b4. Te5-e2, afgebroken- De afgebroken stand is: Wit (Spasski): Kb4, Pb3, Tf4, pion nen a4, c3, g3, h2; Zwart (Kortsjnoj): Ke7, Ld7, Te2, pionnen a7, f7, f5. h6. Handbalselec tie van 36 speelsters (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Bondscoach Jan Alma onlangs zo succesvol met het Nederlands dames handbal team gepromoveerd naar de A-groep voor de we reldkampioenschappen, heeft zijn nieuwe selectie bekend ge maakt Omdat de A-wereld kampioenschappen eind 1978 in Tsjechoslowakije worden ge houden, heeft Alma al snel een basis willen leggen voor de voorbereidingen. De indrukwekkende lijst van namen ziet er als volgt uit: Mie- ke Pottuyt Hannie de Kok, In- grid van Koppen, Marja Noldus, Sandra en Arja Reinders, Ellen de Jong (Idem Hellas), Toos van Vliet, Joke Lekkerkerk, Marga Duyvestein, Yvonne Otto (V.d. Voort-Quintus) Jenny Rogge, Nel Martens (PvG.) Marjo Smeets, Els Bqesten, Peggy Brouwers (Mora Swift), Mïep van Beek, Marian Muyres, Pa tricia Cup, Lenie Bonkink, Mar ga Bom, Liesbeth van Geemen (AMC/Niloc), Marijke Barth, Mien Bleumink (Cewa-Ancora): Diana van Gelderen, Marian Houtepen (EMM), Erna Balk, Christine Knigge (V&K), Eveli ne van Zantvoort, Yvonne Scheepers (PSV), Rina Saurens, Ankie Kraayenhagen (HMS), Marianne Bult (Esca) en Marian Ottens, Francien v.d. Langen- berg en Thea Slot AZ'67-Ajax Haarlem-FC Utrecht FC Twente-Vitesse PSV-NAC 4 Sparta-Feyenoord 4 FC Den Haag-Roda JC 4 NEC-Go Ahead Eagles 4 FCVW-Telstar 4 FC Amsterdam-Volendam Eerste divisie 4 FC Vlaardingen-FC Groningen 4 PEC Zwolle-Heerenveen 4 Excelsior-FC Den Bosch 4 Wageningen-Eindhoven SC Amersfoort-Helmond Sport SC Cambuur-Heracles Veendam-SW FC Dordrecht-Willem II De Graafschap-MW komen voor op

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9