Swift speelt drie troefkaarten uit bij titelstrijd „Parker mag nog acht keer verliezen" Bernardus al „even" gelukkig Bernardus dolblij met velden bij Zonneveldstraat leidse courant-bal MITCHELL PLAAT: Reinier Hoogkamer, Aloys Goossen en John Kuyvenhoven: drie troeven van de Leidse wielrenvereniging Swift tijdens het nationaal kampioenschap veldrijden, morgen in Nieuwkoop. REINIER HOOGKAMER, JOHN KUYVENHOVEN EN ALOYS GOOSSEN (Van onze sportredactie) LEIDEN Morgen worden in Nieuwkoop de nationale kam pioenschappen cycle-cross ver reden. De Leidse wielervereni ging Swift-combinatie speelde in het verleden immer een be langrijke rol bij dit gebeuren. In het begin van de jaren ze ventig was het Cock van der Hulst die viermaal op het hoog ste platform van het erepodium plaatsnam en ooit (1965) werd Joop Zoetemelk in de nieuwe lingencategorie kampioen van Nederland in deze tak van wie lersport. Dit jaar kan Swift wederom be langrijke troefkaarten uitspelen bij de Junioren. Of er een vaste slag voor de titel bijzit weet nog niemand. Ook de betreffende renners niet: Reinier Hoogka mer. John Kuyvenhoven en Aloys Goossen. Want ondanks het feit dat zij bij de kampioen schappen van Zuid-Holland res pectievelijk één. twee en drie werden, heeft geen van drieën verder nog een overwinning be haald. Toch geloven ze alle drie om verschillende redenen dat zij wel een kans maken op, in ieder geval, een plaats op het podium. Is daar eerst Reinier Hoogka mer; de onverschillige. Hij zegt: „Ik maak me niet druk meer. Vorig jaar liet ik me nog wel opjutten door al die schreeu wers aan de kant. Daar baalde ik zo van dat ik een tijdje met wielrennen ben gestopt. Dit jaar ben ik wat later met trainen begonnen. Op m'n eigen manier. Kalm aan en pas later de trai- ningsarbeid wat opgevoerd. Dat bevalt me prima. Ik behaal er in ieder geval betere resultaten mee dan toen ik me nog van alles liet aanpraten. „Dit laatste kan niet worden ontkend. De grafiek van zijn uitslagenlijst vertoont een stijgende lijn, met als (voorlopig) hoogtepunt het kampioenschap van Zuid-Hol land. John Kuyvenhoven is een ander type. Hij vertoont al de echte karaktertrekken van de ware cycle-crosser. Een beetje in zichzelf gekeerd en z'n ge dachten niet zo gemakkelijk prijsgevend. Zo wil hij bijvoor beeld niet vertellen wóór hij traint. Hij doet het in z'n eentje, ergens tussen Benthuizen en Leiden. Hij heeft duidelijk het meeste talent voor cycle-crossen van de drie. Talent dat echter pas de laatste weken wordt ver taald in resultaten. „Ik was te nerveus. Vorig jaar werd ik bij de Nederlandse kampioenschap pen tweede en dit jaar werd er weer veel van mij verwacht. Die druk kon ik kennelijk nog niet aan. Door valpartijen en pech in de koersen raakte ik steeds weer achterop. Pas toen ik een beetje uit het oog raakte, ging ik weer beter rijden". Als bewijs kan gelden het vorige week ver reden clubkampioenschap van Swift. John won dit met impo nerend machtsvertoon. De laatste is Aloys GooSsen. Hij is iemand voor wie het crossen eigenlijk pas. na de weg. op de tweede plaats komt. Toch slaat Aloys een kans op een ereplaats niet af. Zoals vorig jaar toen hij, nog in de nieuwelingenklasse, onverwacht zich als derde klas seerde. Een prestatie die iede reen, behalve hemzelf, verraste. „Ik weet dat ik me ontzettend goed op een wedstrijd kan pre pareren. Wat dat nou is kan ik niet precies zeggen. Ik train niet extra, ik doe niets bijzonders. Of het moet zijn dat ik wat vroeger naar bed ga". Drie renners dus met drie ver schillende benaderingen tegen over het cycle-crossen. Toege spitst op de kampioenschappen morgen zijn hun opvattingen ook verschillend. Slechts het feit dat ze allen weten in ieder geval niet als programmavulling te rijden loopt als een rode draad door hun uitlatingen. Reinier Hoogkamer maakt zich niet te sappel. Hij heeft deze week zo veel mogelijk gerust. „Jezelf in één week in vorm rijden is toch onmogelijk". John Kuyvenho ven doet het anders. Hij is deze week geen meter afgeweken van zijn trainingsschema, of het moet zijn dat hij woensdag al een keer naar Nieuwkoop is ver trokken om het parcours te ver kennen. Aloys Goossen heeft een tussenweg gevonden. Hij heeft niet harder dan gewoon lijk getraind, maar heeft het ook niet noodzakelijk gevonden om alvast een kijkje te gaan nemen in Nieuwkoop. De keuze van Nieuwkoop als plaats van handeling is overi gens niet door iedereen in dank afgenomen. Het is een zoge naamde „klei" ronde met veel bochten. Stuurkunstenaars en lichtgewichten lijken in het voordeel. John en Reinier vallen onder deze noemer. Zij hopen dat ze minder last zullen hebben van de gladde grond dan de anderen. Kuyvenhoven: „Vorig jaar zei men wel dat ik het best tot m'n recht kwam op zanderi ge parcoursen. waar je meer „grip" hebt. Maar dit jaar heb ik bijna uitsluitend getraind op gras en klei. Het maakt, geloof ik. voor mij niet zoveel meer uit". Ook Reinier Hoogkamer is de keuze niet onwelgevallig. Hij neemt graag risico's bij het ne men van bochten. Soms loopt het verkeerd af. zoals afgelopen zondag, toen een inhaalmanoeu vre tegen een boomstronk eind igde. „Maar dat gebeurt geluk kig niet èl te vaak. Blijft over de lange Aloys Goossen. Hij neutraliseert het nadeel echter door te zeggen: „Ach, het maakt niet zoveel uit, als de vorm van de dag er is, rij je toch wel goed". De drie Swift-troeven blaken dus van zelfvertrouwen. „Ieder op z'n eigen manier", moet er wel worden bijgezegd, want zo wel Reinier als John en Aloys geven redenen die een hoge klassering in de weg zouden kunnen staan. Is daar allereerst de doodgewone pech zoals val partijen en materiaalschade, dan wordt genoemd de vrees dat de vorm van de dag er niet is. Tenslotte wordt er nog een aanzienlijk aantal concurrenten opgenoemd, die allemaal net als zij het plan hebben om hoog te eindigen. Zoals bijvoorbeeld: Berry Zoontjes, Wim van de Heijden, Jan Harings, Herman Lammertink en Michel van Dijk. Morgen weten we meer. GIJS ZANDBERGEN Van onze sportredactie LEIDEN Na een onderbreking van een week (als er met wordt gevoetbald valt ook de LC-Bal uit) gaat er deze week weer een door sporthuis Wout Bergers beschikbaar gestelde Leidse Courant Bal uit. Het gelukkige elftal is dit keer Bernardus al. Een elftal dat in de praktijk van het wekelijkse voetballeven minder „gelukkig" is. Beenbreuken en andere blessu res verhinderen telkens weer een volledig uitkomen van dit team - op de foto is dit spreekwoordelijk tot uiting gebracht Om het geluk te doen keren de Leidse Courant Bal. (Van onze basketbal-medewerker) Leiden Als Parker tegen Tripper Jeans de competitiedraad weer oppakt, zal het een ander Parker zijn dat op 22 oktober 1977 tegen datzelfde Tripper de competitie begon. De vier nederlagen in december hebben de Leidse ploeg weer met beide benen op de grond gezet en dat Parker dit seizoen er voor zal moeten vechten om de play offs te halen, ook dat staat vast De krachtsver schillen blijken kleiner te zijn dan verwacht Het leek allemaal zo mooi te gaan. Tripper, Am stelveen, Vastgoed, Arke en Buitoni werden op rij verslagen en Parker leek klaar voor een toppositie. De Vijf-meihal werd steeds voller. Het waren Musette. Donar en Falcon die de zwakke plekken bij Parker blootlegden. Tegen een zóneverdediging spelen is voor de spelers van coach Henny Blom een moeilijke opgave en Parker kan geen kopposi tie vasthouden, omdat de basis van de Leidse ploeg in tegenstelling tot een Donar en Falcon te smal is. Toch resulteerde de nederlagenreeks niet in een paniekstemming bij het management. Er werd overwogen om een derde Nederlandse Ame rikaan aan te trekken, maar al snel werd dit idee verworpen. Parker-manager Van Egmond: „Als we nu een speler aan zouden moeten trekken, dan zou het een papieren keus moeten worden. De tijd is te kort om naar Amerika te gaan en daar eens rond te gaan neuzen. Je zou misschien veel geld kwijt zijn aan een matige speler, bovendien: we zijn met dit team de competitie ingegaan, dus spelen we met dit team ook de competitie uit. Een noodgreep kan alleen maar het vertrouwen van het team schaden. Misschien dat Hans van Rooden met de play-offs mee speelt, maar daar blijft het bij". Parker dus ongewijzigd, hetgeen betekent dat de Leidenaren hard voor hun plaats bij de play-offs zullen moeten vechten. De blessures van Peter Kop en Wim Weemhoff zullen zeker de grootste problemen opleveren. Verzorger Jos Reekers: „Met Peter hebben we geen risico willen lopen. Zijn hand is twee weken in het gips gegaan en daarna zal hij nog zeker drie weken rust nodig hebben". Moeilijker ligt het voor Wim Weemhoff. Als blijkt dat hij een meniscusoperatie moët ondergaan, dan kan hij de rest van het seizoen wel vergeten. Een van de grootste optimisten bij Parker blijft Mitchel Plaat De Nederlands-Amerikaanse guard heeft, het na even wennen uitstekend naar zijn zin in Leiden. „Ik heb nu een baan en Nederland is mij erg meegevallen. Vooral de entourage bij Parker valt me achteraf hard mee. Als ik nu zie hoe de zaken geregeld worden bij de andere eredivisie- teams, dan ben ik blij dat ik destijds voor Leiden heb gekozen". Het is dan ook geen wonder dat Plaat ook voor volgend jaar een overeenkomst afsloot met Par ker, dat volgens hem de play-offs zeker gaat halen. „Weliswaar missen we Wim en Peter, maar het goede spel van Tony Lamping en Peter Paulides compenseert veel. Als je ziet hoe we met dit team in Haarlem Buitoni en Duitse kampioen TUS hebben verslagen, dan zal je mijn mening zeker onderstrepen". Dat Parker desondanks een aantal nederlagen tegemoet gaat, staat voor Mitchell Plaat vast „De verschillen onderling zijn erg klein. Alleen Falcon steekt er kwalitatief bovenuit We mogen in totaal nog acht nederlagen lijden, willen we de play-offs halen. Overigens ben ik er zeker van dat we nog dit seizoen Falcon zullen ver slaan". Een ander probleem voor Parker vormt de accom modatie. Ondanks de geleden nederlagen blijft het volk toestromen. De kaartjes gaan vrijwel allemaal bij voorverkopers Bosman en Ge Hofenk en in de sporthalrestauratie over de kassa en soms moesten honderden mensen worden teleurgesteld. Parker is daarom hard bezig om in elk geval de «M*- Mitchell Plaat: „Parker haalt play-offs play-offs in de Ton Menkenishal te laten s waar dan zo'n 3500 toeschouwers toegelaten a den kunnen worden. Het grote probleem bij echter de toekomst. Volgend jaar zal Parker ai zienlijk versterkt worden, zodat zowel in de lani lijke competitie als in de Europacup een belangi ke rol voor het Leidse basketbal is weggelegd. Voorlopig moet Parker zich dit jaar waamiaké^ Tegen Tripper zal blijken in hoeverre de tot nooien tot bet herstel hebben bijgedragen. Tep de felle Delftse ploeg zal het zeker geen makkei ke opgave worden, .al zal het Leidse publiek de Vijf-meihal zeker niet stil toekijken. HAZERSWOUDE „We willen graag als derdeklasser de voet balvelden bij de Zonneveld straat in gebruik nemen". Jac ques Straver (48), de man die al negentien jaar voorzitter is van de S.V. Bernardus, is met deze woorden de tolk van be stuur en leden (350) van de club van de Hazerswoudse Rijndijk. Optimisme viert bij hem vaak hoogtij. Dus durft hij de hoop uit te spreken dat de gemeente inderdaad aan bet begin van 1978 start met de aanleg van de terreinen, die de aan de mini mumeisen niet voldoende knol lentuinen in de Groenendijk moeten gaan vervangen. Vol spanning kijkt Straver uit naar het bericht, waarin wordt mel ding gemaakt dat bet Konin klijk Besluit is genomen inzake de toepassing van de onteige ning van de gronden waarop de nieuwe accommodatie zal wor den aangelegd en gebouwd. Als het allemaal meezit, kan Bernardus omstreeks september 1979 in een nieuwe omgeving de tenten opslaan. Niettemin stelt 9traver, die intussen al eenen twintig jaar van het bestuur van de oranjewitten deel uitmaakt, de titel graag aan het einde van het nu lopende seizoen door „zijn" jongens veroverd te wil len ziea Hij: „Als het moet ge beuren, met een eventueel kam pioenschap dus, graag nü". Want hij vindt dat in de equipe, die momenteel in de competitie zo succesvol is, routine en jeugd hand in hand gaan. „En de rou tine in de ploeg kan uiteraard in de nabije toekomst wat min der worden nu ioneens als Wim Kapte in, Pim van Wetten en Theo de Boer een dagje ouder worden en wellicht op een gege ven moment het voetballen eraan geven". In theorie staat Bernardus er in de zondagse vierde klasse B het best voor. Wanneer de twee ach terstallige wedstrijden op koplo per SVLV (in de zaterdagcom petitie nota bene ook al aan de leiding in de tweede klas LVB, vlak voor Bernardus) worden gewonnen, staat de ploeg met twee punten voor. In de vorige drie competities (de 30-jarige club worstelde er 27 van in de Leidse afdeling) moest de for matie steeds knokken tegen de gradatie Een verhelderende verklaring heeft Jacques Straver bij de hand, gevraagd naar de vriend en vijand verrassende goede plek op de ranglijst Hij: „Het zit 'm in de teamgeest in de oefenmees ter en in de sfeer in de gehele vereniging". De team geest: „De ouderen vangen op een uitstekende wijze de jonge ren op. Voordeel is dat ze elkaar vaak kennen van haver tot gort". De trainer „Oefenmeester Piet Valent is een man die je alles kunt overlaten. Deze Haar lemmer, die nu bij ons aan zijn derde seizoen bezig is, heeft een geweldig spelinzicht, doceert een zeer gevarieerd trainings schema en weet te organiseren". De sfeer: „Iedereen leeft met elkaar mee in onze club. Als er wat te doen is, is er altijd een grote belangstelling". In de voorgaande drie jaar KNVB-voetbal vierde angst nog w#»l f*ens hooptii in mnt name de verdediging van BemardiAm Jacques Straver: „Dat is I )n voorgoed verleden tijd". 1 roe merkt op dat de terugkomst véwli Leo van Wetten (die enkele s«(Sp zoenen bij zaterdagderdeklass^we Koudekerk opereerde) daara tpe niet vreemd is. „Bovendien het nu niet meer zo dat we e een keepersprobleem zitten. Ji jrc Groen, ouder en wijzer gewt het den, doet het uitstekend in iel goal". Voeg daaraan toe d wa Theo de Boer, in de vorige coffïuc petitie gelegenheidsausputzer i menige match, zich nu meer n^gm het spel maken kan bezig hoéovf den en zich in de spits kihaj manifesteren, en men kan eni&de zins de constante vorm van brigade Van Valent verklaren. Met zes verliespunten (twee derlagen en twee gelijke spek is Bernardus de winterrust gegaan. Geen pauze even# voor de jongens van elftalleid Cor de Jong, de secretaris die als vraagbaak van de geh vereniging fungeert. De traini gen (twee maal in de week) de oefenpartijen (meestal in Haarlemse regio, waar Piet V lent uitstekende contacten 1 eisten de aandacht op. Wanti jongens van de vierdekla Bernardus willen, samen meti gehele club, knokken voor trapje hoger op de voetballi der. De tijd dat de veremgii uit de Groenendijk werd gek rakteriseerd als „het boererf ploegje", is definitief voorbij jj. En, dat mag wel eens geste» worden, Piet Valent hééft d q SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JANUARI 1978

Leidse Courant | 1978 | | pagina 8