China verwerpt PLO en steunt Sadat 15 dagen FLORIDA en NEW YORK Carters "gorilla's" verstoorden show MINISTERRAAD STOEIT NOG MET REGERINGSVERKLARING Kleine zelfstandige heeft alle belang bij verkiezingen gemeenteraad" Bon RADICALE OMMEZWAAI Bundesbank grijpt in op dollarmarkt Proces tegen Sjaranski lijkt nabij Nieuwe regeling schoolmelk van start Uw krant organiseert samen met de ANWB BINNENLAND/ BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JANUARI 1978 PAGINA 7 (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS President Carter heeft aan de bekende cabaretière Line Renand die de grote show in bet Casino de Paris leidt, zijn verontschuldigingen aangeboden over een incident dat de voorstellin gen in de vermaarde mnsichall 5 tot 6 dagen lang gestoord heeft De radiocommunicaties tussen de lijfwachten ("go rilla's) van de Amerikaanse president en eveneens tussen de leden van de veiligheidsdienst waren tijdens de voorstellingen in het Casino de Paris over de daar gebruikte binnenhuisradio te volgen en stoorde de opvoering van de diverse cabaret nummers herhaaldelijk. In het Casino de Paris worden zoals tegenwoordig algemeen in vele theaters gebruikelijk is, micro foons gebruikt die draadloos in verbinding staan met het geluidversterkersysteem. Telkens als een van de artiesten een microfoon inschakelde, hoor de heel de zaal opgewonden Amerikaanse stem men, vreemde en doorgaans onbegrijpelijke in structies veelal in code gegeven. Dit was al het geval nog vóór Carter in Parijs aankwam. Het ministerie van Binnenlandse Zaken werd op de hoogte gesteld; vervolgens de Amerikaanse ambassade, maar beide instanties wisten van niets. En tenslotte, enige dagen later, werd het ministerie van Posterijen in de arm genomen en toen bleek, dat dit aan de Amerikaanse veiligheidsdiensten een werkfrequentie toegekend had die te dicht lag bij die welke in het Casino de Paris gebruikt werd en die daar dus gehoord kon worden over het daar gebezigde geluidversterkersysteem. Line Renaud, en enkele andere artiesten, hebben dientengevolge tot vrijdagavond microfoons met andere frequenties moeten gebruiken. Het feit, dat honderden de communicaties van de veiligheids dienst van de Amerikaanse president hoorden, heeft diens veiligheid zeer klaarblijkelijk op geen enkele wijze in gevaar gebracht ■lil lllllllllll PEKING (DPA) China heeft een radicale ommezwaai gemaakt in zijn politiek tegenover het Midden- Oosten door zich, ten gunste van Sadat en Israël, af te keren van de PLO, de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie. Dat bleek gisteren uit een artikel van het officiële persbureau Nieuw. China. Tot dusverre steunde de Chinese Volksrepubliek vrijwel on voorwaardelijk de eisen van de PLO, maar nu heeft Peking klaar blijkelijk besloten Egypte te volgen en te gokken op een welslagen van Sadat's vredespogingen. De Egyptische president krijgt maandag be zoek van de Sjah van Iran. Tijdens dit bezoek zal worden gesproken over de laatste ontwikkelingen in de vredesstappen. Later zullen ook koning Hoessein van Jordanië en koning Hassan van Marokko een bezoek aan Egypte brengen. De Israëlische regering heeft gisteren be kend gemaakt achter de vestiging van nieu we joodse nederzettingen te staan in de Sinai-woestijn, die president Begin weer on- der Egyptische souvereiniteit wil brengen. Bulldozers zijn al bezig de grond voor acht llllllllllllllllll lllllllllll nederzettingen te effenen. „Iedereen die on ze vredesvoorstellen bestudeert moet zich realiseren dat wij willen dat het grootste deel van het gebied wordt bestuurd door de Verenigde Naties, waarbij de kolonisten aan de Israëlische wet zijn onderworpen", aldus een regeringsverklaring. In Egypte is tegen deze Israëlische beslissing geprotesteerd. Overigens heeft premier Begin volgens een van zijn assistenten zelf een bejaardenwo ning gekocht in een van de nederzettingen in de Sinai-woestijn. Begin en zijn vrouw zullen zich op hun oude dag terugtrekken in het dorpje Neot Sinai, een nederzetting die wordt geleid door leden van de Likoed Partij, waarvan Begin de politieke leider is. II Drama In hot Ameri kaanse Ohio speelde zich gisteren een drama af toen sen auto in bot sing kwam met een trein. In de' auto zaten ze ven leden van één familie. Al- Bescheiden biljonair overleden FLORIDA (AP)- De Amerikaanse biljonair John McArthur is giste ren op 80-jarige leeftijd overleden. McArthur die in venekeringen en onroerend goed een enorm fortuin heeft venameld naar men zegt vijf miljard dol lar leefde zeer bescheiden. Hij hield er geen prachtige auto's op na, geen luxe kantoren en zelfs geen secretaresse. De laatste jaren woonde hij in een twee-kamerappar tement in een ho tel en deed hij zijn zaken af in de koffiekamer van het hotel. Hij hield niet van duur doen en was wars van mensen die dat wel deden. „Die lui babbelen alleen maar onzin met elkaar, ze vervelen elkaar een ongeluk en dat doen ze mij ook". McArthur ging ervan uit, dat hij als een voudige domi neeszoon op de wereld gekomen was en dat hij geen aanleiding zag anders te wor den, ook niet toen hij geld begon te verdienen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministeraad beeft gisteren de meeste tijd van zijn vergadering gewijd aan de eerste versie van de regeringsverklaring, die minister-presi dent Van Agt maandagmiddag 16 januari in de Tweede Kamer zal uitspreken. In die verklaring wordt onder met de VVD over de benoeming meer het regeeraccoord van van een staatssecretaris. De CDA en WD nader uitgewerkt WD-fractievoorzitter Rietkerk en wordt het komende beleid houdt vast aan de kandidatuur van het Kamerlid Ploeg. Minis ter Kruisinga wil de staatssecre taris taken geven die Ploeg ech ter niet liggen, onder andere het militair straf- en tuchtrecht. Te vens heeft Kruisinga bezwaren tegen de persoon van Ploeg. Het overleg tussen minister Kruisin ga en WD-fractievoorzitter Rietkerk wordt voortgezet. FRANKFURT De Westduitse Bundesbank heeft volgens handelaren gisteren fors ingegre pen op de dollarmarkt Bij elkaar heeft deze centrale bank sinds Kerstmis 95 miljoen dollar uit de markt genomen. Verwacht wordt dat de Bundesbank de komen de week nog meer zal aankopen om te voorko men, dat de koers van de dollar weer zal zakken. Overigens was op de internationale wisselmark ten gisteren de rust teruggekeerd, in schrille tegenstelling tot de chaotische taferelen donder dag. In Japan heeft de centrale bank niet ingegrepen. Ten opzichte van het Engelse Pond, de Zwitserse Frank, de D-mark en de gulden daalde de koers iets, maar zeer weinig. De Federal Reserve Board het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten heeft gisteren het bankdisconto van 6 tot 6,5 procent verhoogd. Deze maatregel is noodzakelijk „omdat de recente wanorde op de buitenlandse wisselmarkten een bedreiging vor men voor de geregelde expansie van de binnen landse en internationale economie", aldus een verklaring van de FRB. De verschillende ministers heb ben daarvoor bijdragen ingele verd. Het eerste ontwerp was echter volgens de minister-presi dent té lang, té technisch en te ambtelijk. De vraag is, aldus Van Agt, hoe vermijd je manda rijnentaai zonder aan de dege lijkheid van .de verklaring af breuk te doen. Minstens nog één vergadering zal aan de tekst van de regeringsverklaring worden besteed. Volgende week donder- derdag wordt een extra verga dering aan de tweede versie ge wijd. MOSKOU (AP) - De broer van de Russi sche dissident Ana toli Sjaranski heeft de geheime dienst KGB op dracht gekregen bin nen een week voor een advocaat voor Sjaranski te zorgen. Dit is gisteeren in Moskou vernomen. Deze opdracht doet vermoeden dat het politieonderzoek naar de activiteiten van Sjaranski, die sinds 15 maart vorig jaar gevangen zit, is voltooid en dat het proces tegen de jood se dissident binnen enkele weken zal be ginnen. Officieel is nog steeds niet bekend gemaakt waarvan Sjaranski wordt be schuldigd. Familiele den hebben echter te horen gekregen dat het onderzoek zich richtte op de be schuldiging van ver raad, een misdrijf waarop de doodstraf kan staan. Sjarans- ki's arrestatie kwam nadat hij in Russi sche kranten was be schuldigd van spio nage voor de Ameri kaanse inlichtingen dienst CIA. In ver schillende westerse landen zijn acties ge voerd voor de vrijla ting van Sjaranski die sinds 1973 tever geefs heeft getracht een uitreisvisum te krijgen dat hem in staat zou stellen naar Israël te gaan. Regime Chili kwaad op VN SANTIAGO (AP) Het militaire regime van generaal Augusto Pinochet heeft de Verenigde Naties er gisteren van beschuldigd dat zij hun eigen principes schenden door hun „schandelijke, oneerlijke en discriminerende veroordeling", van Chili. In een brief aan VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim zegt het militaire bewind verder dat het geen medewerking zal verlenen aan enige VN-commissie voor onderzoek naar naleving van de mensenrechten onder de huidige regels van de volkerenorganisatie. Pinochet liet de brief aan Waldheim versturen nadat hij woensdag in een nationaal referendum zoals hij zelf zei de overweldigende steun van de Chileense bevolking voor zijn bewind had gekregen. De brief was ondertekend door de Chileense onderminister van buitenlandse zaken, Enrique Vales. MEIR UIT ZIEKENHUIS IEL AVIV (UPD - Oud-pre- ■rier Golda Meir van Israël heeft gisteren het ziekenhuis verlaten waarin zij een week geleden werd opgenomen, vol gens de artsen met griep. Ze voelt zich uitstekend, aldus dr. Pinchas die haar heeft behan deld. VEILIGE STALLING Hilversum krijgt binnenkort de Europese primeur van de zogenaam de fietsenkluis. Deze is te vergelijken met de bekende bagagekluis die op alle stations te vinden is. Een fiets of brommer die in zo'n eigen kastje is geplaatst kan er pas weer worden uitgehaald als er geld in de betaalgleuf is geworpen en de sleutel wordt omgedraaid. Reizigers kopen gelijktijdig met hun treinabonnement een fietskluisabonnement en houden de sleutel tot het abonnement is afgelopen. RIJSWIJK (ANP) - Het Neder lands Christelijk Ondernemers- verbond heeft, door middel van een rapport over samenspraak van gemeentebestuur en mid den- en kleinbedrijf, onder meer zijn leden opgeroepen ac tief te zijn bij de gemeente raadsverkiezingen dit jaar. Het verbond is van oordeel dat de positie van de zelfstandige on dernemer in het midden- en kleinbedrijf nauw verbonden is met de plaatselijke politiek, ,b.v. als het gaat om stadsver- RIJSWIJK (ANP) - Na de kerstvakantie gaat de geheel nieuwe schoolmelkregeling van start. Dankzij subsidies van de EG en van het ministerie van land bouw en visserij, wordt de prijs van schoolmelk in het gehele land gelijk en wel 25 cent per kwartliter halfvolle of 30 cent per kwartliter volle schoolmelk. Tachtig procent van de in Ne derland verstrekte schoolmelk is halfvol. De subsidies voorzien bovendien in de plaatsing van een gratis koeling op de scholen, waar melk wordt gedronken. Het van kracht worden van deze regeling, zo deelt het. Centraal Schoolmelkcomité mee, houdt niet in dat alle nieuwe gegadig den er meteen van kunnen pro fiteren. Eerst zullen de zuivelbe drijven zoveel mogelijk de circa zevenduizend scholen bedienen, die al „klanten" waren. Pas daarna komen de andere scho len aan de beurt. Vooral het plaatsen van de koeling zal voor een pantal scholen nog wel even op zsch laten wachten. Het verbond gaat uit van de overtuiging dat de Heilige Schrift en de tradities van ons volk de betrouwbare grondsla gen van ons maatschappelijk le ven uitmaken. Het wijst het egoïstisch najagen van uitslui tend eigen belang principieel af en het wil zich richten op sa menspraak met anderen. Bij de ze samenspraak verwerpt het. „de heilloze polarisatie die vaak uiteindelijk gericht is op alleen spraak." Het verbond wil met het rapport ook bevorderen dat na afloop der verkiezingen het gemeente bestuur de plaatselijke organi saties van het midden- en klein bedrijf permanent betrekt bij onderdelen van het bestuur der gemeente. Dit kan, naar het ver bond meent, in overlegcommis sies krachtens de gemeentewet. „Graf schennis' LUNTEREN (ANP) - De algemene begraafplaats in Lunteren is op verschillen de plaatsen beschadigd en besmeurd met modder. Het terrein vertoont sleuven en gaten in de grond, graf ban den en grafplaten zijn ge broken. De politie, die aan vankelijkvermoedde met vandalen of grafschenners te maken te hebben, is na enkele da gen van onder zoek tot de conclusie geko men dat de beschadigingen het werk zijn geweest van de bliksem. Tijdens het noodweer van dinsdag moet de inslag zijn ge beurd. Door de natte grond de donderslag door de grond geleid, zo hebben deskundigen vastgesteld. Het programma: 11 mei: Vertrek vanaf Schiphol voor de vlucht per Pan Am naar New York. Hier wordt overgestapt voor de doorvlucht naar Tampa in Florida. Na aankomst staat de bus klaar voor het vervoer naar Sarasota, waar twee nachten gelogeerd wordt in het magnifiek gelegen Hotel Frontenac. Een welkomstcocktail staat klaar. 12 mei: Een vrije dag om bij te komen van de toch wel vermoeien de vliegreis en om te genieten van de heerlijke zon en het strand van Florida. Ingelast is een excursie naar de Jungle Gardens. Een stuk onvervalste tropische jungle met exotische bloemen en planten en compleet met klein wild. 13 mei: Met de bus dwars door Florida en door het Everglades National Park naar Miami aan de Atlantische Oceaan. Hier wordt twee nachten gelogeerd in het fraaie Deauville-Hotel. 14 mei: Excursie naar het beroemde Seaquarium, waar behalve een prachtige collectie tropische vissen de wereldberoemde „Flippershow" te zien is. De rest van de dag is vrij. 15 mei: Verder naar het zuiden. De weg is aangelegd via de eilandenreeks met als uiterste punt Key West, op een steenworp afstand van Cuba gelegen. Schitterende houten huizen, waar bekendheden als Ernest Hemingway en Humphrey Bogart woonden trekken de aandacht Over nachting in het Howard Johnson Hotel te Marathon. 16 mei: Langs de kust naar Deerfield Beach, waar wordt overnacht 's Avonds een luxe rondvaart per show-boat, onderweg een maaltijd en het optreden van artiesten. 17 mei: Via het Kennedy-ruimtevaartcentrum - waar tijdens een interessante rondleiding wordt getoond hoe het bij de lancering van bemande ruimtevaarten toegaat - naar Or lando. In deze plaats drie nachten verblijf in Hotel Quality Inn. 18 mei: Een volledige dag is uitgetrokken voor een bezoek aan Disney World. Inbegrepen is de entree en kaartjes voor 8 attracties. Dit wereldberoemde park is nog niet zo lang geleden aangelegd naar het voorbeeld van het gelijknami ge park te Los Angeles. Het is echter veel grootser van opzet en omvang. 19 mei: 's Ochtends een bezoek aan Cypress Gardens, een magni fiek aangelegd park met duizenden soorten planten en bloemen en een fantastische waterski-show. 's Middags vrij. 20 mei: In de loop van de dag per bus naar Tampa voor de vlucht naar New York. Vanaf J. F. Kennedy Airport per bus naar het zeer centraal gelegen Prince George Hotel; hier wordt viermaal overnacht. 21 mei: Stadsrondrit door de miljoenenstad New York. Per bus o.a. langs Wallstreet. het financiële hart van Amerika, Batterypark, met mooie blik op het Vrijheidsbeeld; het gebouw van de Verenigde Naties; Chinatown enz. 22 mei: Rondvaart per boot om Manhattan. Een onvergetelijke trip, die vier uur duurt. 23 mei: De gehele dag vrij om bruisend New York te verkennen, om te winkelen op Fifth Avenue. Of een bezoek te brengen aan het gebouw van de Ver. Naties, te slenteren op Rockefeller Plaza. 24 mei: 's Avonds vertrek naar Nederland. 25 mei: In de vroege ochtend aankomst op Schiphol, Reissom per persoon bedraagt 2250.- Toeslag 1-persoonskamer 200.- Inbegrepen: vlucht Amsterdam - Tampa, via New York v.v.; (met verzorging aan boord). 13 overnachtingen in tweepersoonskamers met bad/- douche en toilet,televisie, radio en telefoon in goede hotels. transfers en excursies volgens het programma; diner op de show-boat; diensten van een Nederlands sprekende reisleider. Niet inbegrepen: maaltijden; luchthavenbelasting; verzekeringen. Informaties en boekingen voor deze reis: Sijthoff Pers, afd. Reizen, Wagenstraat 37 Den Haag tel. 070-624562 tst. 370/257. ANWB, afd. Reizen, Wassenaarseweg 220, Den Haag tel. 070-264426. tst. 2177. Ik neem deel aan de reis naar Florida en New York van 11 t/m 25 mei 1978 metpersonen. Naam: Naam: Naam: Naam: Adres: te Tel: (Handtekening) The sunny state of America. Dat is terecht het visitekaartje van het zonnige Florida, het doel van een vijf tiendaagse reis door de Verenigde Staten, die uw krant in samenwerking met ANWB/Gefau van II tot en met 25 mei 1978 organiseert. Een unieke mogelijkheid om te zonnen aan de stranden van Sarasota (Golf van Mexico) en Miami Beach, te genieten van prachtig natuurschoon tijdens de tochten per air-condi tioned touring-car dwars door de bloeiende sinaasappelplan tages, verbaasd te zijn over de adembenemende Flippershow in Miami's beroemde Seaquarium, geconfronteerd te worden met de rijke fantasiën in Disney World en te varen op de Jungle Queen, een echte showboat uit vroeger jaren. Dit is slechts een greep uit deze met zorg samengestelde reis, die wordt besloten met een vierdaags verblijf in New York, compleet met sight-seeing per bus door en per boot rond Manhattan, het bruisende centrum van deze wereld stad. strand van Miami Beach

Leidse Courant | 1978 | | pagina 7