Leids station ïiëëft kaartjes-primeur (me gezond maar gereserveerd blijft veevoer Amerikaanse schept professionele belangstelling voor poppenhuizen en bijbehorende miniaturen Appelpulp uitstekend REGIO LEIDSE COÜRANT ZATERDAG 7 JANUARI 1978 'PAGINA S Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Verder is, volgens het IWO, gebleken, dat de problemen zijn ontstaan door gisting van appelpulp. Bij dit proces ont staat alcohol die bij het opne men van het voer door de koe in de bloedbaan terechtkomt en via dit bloed in de melk. In de melk tenslotte ontstaat dan een afwijkende geur en smaak die inderdaad aan een appelsmaak doet denken. De raad die reeds gegeven werd blijft dus onverminderd gelden: voer gistend appelpulp zeker niet aan melkgevend vee; voer pulp met mate; zorg ook hier voor een goede bewa ring van het produkt (wat overigens een gewone hygiëni sche maatregel is). Dit zijn de wenken die de CMC doorgai aan iedere boer die plotseling vervuld dreigde te geraken van afkeer van appelpulp. De Nederlandse Spoor wegen gaan met hun tijd mee. Natuurlijk; anders konden NS, (om met wijlen ir. Posthumus Meijes te spreken) wel inpakken en de rails op breken: NS hebben oog voor hun clientèle. Dat wil zeggen, dat de servi ceverlening niet mag blijven steken. De Spoorwegen hebben in de spitsuren menigmaal een oplopende drukte voor de loketten gesig naleerd. Mensen die de allerlaatste minuut nog een kaartje moesten ko pen, maar niet op tijd aan bod kwamen omdat er nog zovele wachten den vdór hen waren. Ten gerieve van deze klanten worden thans proeven genomen met het grootste type kaart jes-automaat dat maar denkbaar is. Leiden be zit daarvan, samen met Rotterdam, de primeur. Sinds enige tijd staat in de Leidse stationshal een knots van een kaartjesrobot: Makro- mat N 126 genaamd, een man netjesputter onder de automa ten die enkele rei2en en re tours, voor de hele en halve prijs, en avond- en weekendre tours produceren gaat In Bre da, Amsterdam en Gouda staan ook van die kasten, maar de Leidse en de Rotter damse automaten zijn „com puter-verbonden", hetgeen wil zeggen dat de computer de gegevens verwerkt die door de automaat worden verschaft Van de zijde der NS-Inlichtin- gendienst in Utrecht vernam ik, dat zeer binnenkort deze Het moet zijn voorgekomen, dat een paar maanden geleden een aantal mensen niet wist of men nu melk ofwel appelsap dronk Een vreemde zaak, waarvan bij de Coóp. Melk- centrale g.a. (CMC) gewag werd gemaakt De grote boos doener scheen de appelpulp te zijn, een over het algemeen zeer gewaardeerd veevoeder. Principe: je perst een appel uit; het sap komt in een fles thuis en de schil, het klokhuis en de vezels worden pulp ge noemd en gaan via de veevoer- branche naar de boer z'n koeien. Veevoerbranche erg boos. Bericht van de smaak- vervalsende pulp stond op voorpagina van L.C. Als iede re veehouder zich daarvan wat had aangetrokken, zou de fou- ragehandel met zeker 100 ton appelpulp opgescheept blijven zitten. En dat is nou net hele maal niet nodig. Appelpulp hoeft in de koeiemaag geen appeldeflap achter te laten. Als je je boerenverstand maar gebruikt, meent de een mo ment gepikeerde fourage- en silohandel. Veehouder H van Teylingen in het Zoeterwoudse West einde gebruikt bijna 20 jaar appelpulp als veevoeder. Geen enkel probleem. ,Jils je teveel koffie drinkt word je beroerd en teveel jenever, nou, da's ook niet best Pulp, dat moet je in een silo doen, inkuilen of zo, tot het gistingsproces voor bij is. Dat is een dag of veer tien. Voer je je beesten verse pulp, dan loop je de kans op dronken koeien: dat is een keertje voorgekomen, maar het was een uitzondering. Ver se pulp voor een koe is hetzelf de alsof ik u voor een fles drank zet". Het CMC-bericht bracht geen opschudding te weeg bij Van Teylingen, maar de veevoederhandel klom di rect in de pen: de eventueel geconstateerde appellucht aan de melk berustte op een onoordeelkundig omgaan met voer. Voer de koeien onder melktijd met spruitekop en met uien, en je krijgt een naar luchtje aan je melk. CMC reageerde gelukkig spoe dig erg coulant. En daarvan wil ik nu de neerslag bekend maken. Het Instituut voor het Veevoederonderzoek (IWO) in Lelystad heeft de zaak ont zenuwd. Meegedeeld werd: ap pelpulp is een goed voeder- middel. Een hoeveelheid van ca. 15 kg per koe per dag is een redelijke hoeveelheid die men best in het ruwvoeder- rantsoen kan opnemen. „Een grotere hoeveelheid echter geeft kans op spijsverterings stoornissen, diarree en minder eetlust". gigant in Leiden operationeel wordt Op het moment zijn technici nog druk bezig met het doormeten van de twee maal drie eenheden, waar het „hele alfabet in zit", met kaartjes voor elk station in Nederland Voorlopig zal de automaat bij wijze van proef gaan draaien. De uitkomsten worden met belangstelling te- gemoetgezien. Als het aan mevrouw Sylvia Maniscalco ligt, begint in Zoeterwoude de victorie voor de verfijnde pop penhuizen en hun accessoires. Sylvia is een Ameri kaanse, getrouwd met een Italiaan, die twee maan den geleden naar Nederland kwam en zich aan de Loethe vestigde met twee dochters van 12 en 16 en met een groeiende collectie allerfraaiste poppen huisjes en -huizen, voorzien van de meest minutieu ze meubeltjes en ander toebehoren. Ze verhuisde van New York naar Zoeterwoude om hier zaken te komen doen en ze vertelde me nu, dat er in Nederland voor de „miniatuur-enthousiasten" een miniatuurgroep is opgericht. „Ik wist, dat in Neder land de poppenhuizen erg belangrijk zijn, daarom zie ik er veel heil in hier te beginnen". Sylvia Maniscalco verzamelde niet alleen meubeltjes, spulle tjes en poppetjes die in de huizen moeten, ze bouwde ook zelf aantrekkelijke kleine on derkomens voor al dit moois. Vijf jaar geleden begon ze bij voorbeeld met een 13e eeuws Spaans .kasteel" samen te stellen. Beneden in de huiska mer staat een 20ste eeuws inte- rieurtje te pronken (met licht in de gang) naast een 17e eeuws Frans boudoir met ver guld hemelbed en een aanstal ten makende dame in hoepel rok. Sylvia blaakt van ver wachting en ze kent al een stuk of tien vrouwen die graag meedoen aan die „miniatuur groep". Ze plaatste in verschil lende Nederlandse dagbladen oproepen om te vertellen, dat iedereen die interesse heeft welkom is om te komen: elke derde maandag van de maand (te beginnen op 16 januari) van 's morgens 10 uur tot 2 uur 's middags, om te praten over miniaturen, over de we gen om eraan te komen, om gegevens uit te wisselen. Sylvia, die mijn notities be schouwt omdat ze veel belang stelling heeft voor handschrif ten (het gekrabbelde woordje „poppenhuizen" herkent ze on middellijk) en verder dagelijks Nederlands studeert („ik kan het al een beetje lezen"), ver wacht veel belangstelling voor haar miniaturen-opzet „Er zijn nog geen mannen bij, maar juist in Amerika worden door mannen op dit gebied prachtige dingen gemaakt: viooltjes, cello's, complete or kesten voor het poppenhuis". Sylvia doet niet aan amateur- werk: „Ik wil die dingen ver kopen. Hier in Nederland, in Engeland en Amerika is daar een markt voor. En het liefst wil ik op het Europese vaste land blijven, vooral in Neder? land. Het bevalt me hier uitste kend". Sylvia Maniscalco is bereikbaar telefonisch op 01715-2151, of via 0189(t6769. Dochter Maniscaldo bij een poppenhuisje in de Zoeterwoudse huiskamer its TASJA: Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die w het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan.... tenzij het dier een goedis vindt De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk maar soms ook volslagen onzinnig. De in ,Mnd zoekt buis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te balen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670 Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00—17.00 uur. Zaterdaz ten eD 1* 00—16.00 uur. Zondag en maandag geslo- hankelijk van het aantal per sonen dat het gezin telt zal Tasja sneller of trager haar wat agressieve houding laten varen en meer en meer een gezellige huishond worden waar iedereen (binnen gren zen) mee kan optrekken. Be zoekers moet men echter blij ven waarschuwen haar in het begin niet aan te halen, want dan is het weer mis. Om eventuele misverstanden te voorkomen: Tasja zal nooit of te nimmer iemand aanval- len. Alleen de onverdachte be weging in haar richting doet 'haar schrikken en, zuiver in een reflex, zal zij haar kiezen op elkaar zetten. Of er dan wat tussen zit of niet interes seert haar niet en is alleen van belang voor de persoon in kwestie. Gewoon even naden ken dus. Voordelen van Tasja zijn er ook. Zoals haar eetlust. Die is onbegrensd (wat haar betreft) en niet gebonden aan een bepaald soort voedsel. Ze vindt alles lekker. Autorijden is een van haar favoriete be zigheden en ze kan daarbij urenlang geïnteresseerd naar buiten zitten kijken. Een bij zonder gunstig voordeel is ook haar stabiele karakter. Ze is in de verste verten niet nerveus en ze blaft ook nauwelijks. Ook haar gezondheid is oer sterk. Tasja vraagt wel regel matig verzorging van de vacht Vooral het haar op de lange oren moet goed bijgehouden worden anders gaat het klit ten. Af en toe de ogen even schoonmaken en men heeft van Tasja geen centje last Bobby Bobby, het bastaardje van de vorige week zit nog steeds in het asiel. Wel meldde zich tele fonisch een nieuwe baas aan, maar vreemd genoeg is het bij dat ene telefoontje gebleven De man is niet op komen da gen. Misschien dat er deze week meer belangstelling voor Bobby is. BART SPIJKER Tasja is voor deze rubriek de eerste spaniel die zich indient. Merkwaardig dat er van dit ras zo weinig exemplaren in het asiel terechtkomen. Een reden zou echter kunnen zijn dat de spaniel in de omgang toch veel minder problemen veroorzaakt dan men wel zou denken. Een aantal jaren gele den namelijk, was de spaniel bijzonder in trek. Men zou zelfs van een rage kunnen spreken, en zoals bijna altijd het geval is met zo'n modegril, was de vraag groter dan het aanbod. Om dit nu te onder vangen werd het fokken van deze dieren geforceerd. Het gevolg van dit „te ver doorfok ken" werd al spoedig merk baar. De kwaliteit van het ui terlijk en vooral het karakter liep hollend achteruit Veel ge hoorde klachten waren: vaak ziek, ontstekingen aan oren, ogen e.d. En vooral de enorme nervositeit van het dier. Deze klachten bestempelden de spa niel als een „moeilijke" hond, hetgeen niet bepaald met de oorspronkelijke definitie van het karakter van de spaniël overeen kwam. Dit alles speel de zich echter zo'n zes, zeven jaar geleden af en sindsdien is het geleidelijk aan weer de goede kant op gegaan met de kwaliteit van het ras. En dat is aan Tasja ook goed te mer ken. Tasja is een erg lief hondje, drieëneenhalf jaar oud, en goud-bruin van kleur. Ze werd op 8 december 77 aan het asiel afgestaan wegens huise lijke omstandigheden. Tasja heeft een erg gereserveerd ka rakter. Het is beslist een een- manshond, die in het begin zelfs niets moet hebben van haar nieuwe baas. Als ze ech ter gewend is aan het nieuwe gezicht en de veranderde ge woonten, zal de gereserveerd heid al gauw omslaan in ent housiasme. Het is niet raad zaam om Tasja bij jonge kin deren te zetten, want deze han delen nogal eens wat onver wacht Ook al is het maar een wat plotseling uitgestoken hand om Tasja te aaien, het staat vrijwel vast dat Tasja toe zal happen. Dit geldt echter voor iedereen in haar buurt die ze nog niet zo goed kent In het begin dus vooral niet aaien maar wel vriendelijk toespreken op een manier die bij Tasja vertrouwen wekt en haar op haar gemak stelt Af-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5