Problemen bestuursverkiezing K. van Koophandel D'66 presenteert verkiezingsprogramma Aarlanderveense molen viergang blijft behouden VOORZITTER ZWAAIT MET PORTEFEUILLE Goede recital Aafje Heynis IJshockeywedstrijd carnavalsverenigingen Lutz en Rooskens verdrinken in filosofisch/absurdisme „En nu de gemeente nog99 STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JANUARI 1978 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De voorzitter van de Earner van Koophandel en Fabrieken in Rijn land, de heer A. Koningsveld, heeft op de nieuwjaarsvergadering van de Kamer gis termiddag, in bedekte termen met aftre den gedreigd. Dat gebeurde als climax van een nogal hevige discussie naar aan leiding van de verkiezingsprocedure voor een nieuw dagelijks bestuur van de Ka- Deze verkiezingen waren nodig omdat drie van de vier ondervoorzitters van de Kamer de wens te kennen hadden gegeven met ingang van 1 januari hun functie neer te leggen in verband met hun leeftijd. Het gaat hier om de heren Samson (vertegen woordiger van de industrie), Noort (na mens de middenstand) en Aigera (verte genwoordiger van de werknemersorganisa ties). In een vrijblijvend advies kwam van bestuurszijde gisteren de aanbeveling om als hun opvolgers aan te wijzen respectie velijk de heer R. van Waveren (voorzitter van de Nederlandse raad van bloembolle nondernemers, J. L. Hendrik-Everink, na mens het midden- en kleinbedrijf en lid van de Raad van Toezicht van de Stichting Leidse Binnenstad, en CNV-bestuurder Roelofs namens de werknemersorganisa- Wat niemand, en zeker het fungerende bestuur niet, had verwacht gebeurde des ondanks wel: vanuit de ledenvergadering van de Kamer kwam het ene bezwaar na het andere, niet zozeer tegen de personen, als wel tegen de gehanteerde procedure. De vertegenwoordiger van de Ambulante Handel, de heer Zonderop, vroeg zich af waarom het bestuursvoorstel de leden niet tijdig schriftelijk had bereikt Hij ervaarde de procedure als een overval Anderen spraken van een koude douche en vroegen om uitstel van de verkiezingen. In dit verband werd de mogelijkheid geopperd de aftredende leden dan maar te vragen nog enige tijd aan te blijven. Toen voorzitter Koningsveld hierop het „onaanvaardbaar" liet horen en dreigde aan het aanvaarden van deze suggesties „de nodige consequenties te zullen verbin den", werden zelfs de woorden als „chanta ge" niet geschuwd. Toch ging van deze dreigende taal een voelbare invloed uit, want verscheidene aanwezigen haasten zich daarop de „onbeschrijfelijke inzet van de voorzitter bij het inmense werk van de Kamer" te prijzen. Toen de discussie zich daarop louter toespitste op procedurele vraagstukken, besloot men alsnog met uit zondering van de heer Zonderop bij accla matie over te gaan tot verkiezing van het voorgestelde nieuwe ties tuur. In de eerst volgende kamervergadering zal over de procedure verder worden gesproken. DANKZIJ GELD VAN POLDERBESTUUR AARLANDERVEEN De ingelanden van de drooggemaakte polder aan de westzijde van Aarlanderveen zijn gisteravond akkoord ge gaan met het beschikbaar stellen van een be drag van 25 duizend gulden ten behoeve van de verbetering van de kade tussen de tweede en derde molen van de Aarlanderveense molen viergang. Met dit financiële fiat van het polder bestuur is het voortbestaan van deze unieke molen viergang zo goed als zeker veilig gesteld. Met de opknapbeurt van de kade is in totaal een bedrag van rond de honderdduizend gulden gemoeid De overige 75 duizend zullen evenwel door de provincie op tafel worden gebracht. Dat zou zij evenwel alleen willen doen als het polderbestuur een kwart van de totale kosten, zoals nu dus gisteravond is besloten, bij zou dragen. Kort geding De wereldvermaarde en nog enige molenviergang is eigendom van de stichting „Molenviergang". De pro blemen begonnen evenwel toe de Aarlandervener D. de Jong de stichting mid dels een kort geding wilde verplichten de kade te ver stevigen. Reden was dat veehouder De Jong vreesde dat indien de kade niet zou worden verbeterd, zijn land vandaag of morgen zou overstromen. De stichting bleek evenwel niet over de financiële middelen te be schikken. Daarop staken provincie en polderbestuur de koppen bij elkaar om de molenviergang alsnog te behouden. Indien het polderbestuur niet bereid was geweest het geld op tafel te leggen, had dit zo goed als zeker het einde van de molenvier gang in zjn oorspronkelijke staat betekend. De kostba re handarbeid, die nog wel haast dagelijks ter bema ling van de polder op de vier molens geschied, zou dan worden overgenomen door machines. KATWUK Een jaar geleden gaf Aafje Heynis in de Kapel zaal van de Leidse K O een concert waar maanden later nog met bewondering over ge sproken werd. Zij zong daar liederen van zes Franse compo nisten, met een stem en een voordracht, die nauwelijks te overtreffen waren. Het recital dat zij gisteravond in de Kat- wijkse Soefi-tempel gaf was wat gevarieerder: bet program ma bevatte ook Duitse en Zweedse liederen. Betreurenswaardig was, dat er betrekkelijk weinig publiek was gekomen voor deze bijzondere gebeurtenis op muziekgebied en dat de organisatoren er niet in waren geslaagd op tijd een pro gramma te produceren, waar de teksten van de gezongen liede ren in opgenomen waren. Het publiek moest het dus doen met de noodzakelijkerwijs summiere toelichtingen die de zangeres en haar begeleider aan de piano, Rudolf Jansen, zo vriendelijk waren te geven. Overigens maakt de gebeitelde dictie van Aafje Heynis het zeer goed mo gelijk de teksten die zij zingt te verstaan. Voor de pauze werden liederen van Brahms, Strauss en Sibelius uitgevoerd. Vooral de Zweedse liederen van de laatste, „Den första kyssen" en „Svarta Ro- sor" klonken prachtig. Maar het mooiste deel van het recital kwam na de pauze, toen werken van Debussy, Satie en Milhaud werden uitgevoerd. Met een zeer geestige voordracht zong Aafje Heynis de .Danseuse" van Sa tie, die met een achteruitlopen de kreeft wordt vergeleken, en het drinklied van dezelfde com ponist, waarin een dronkaard het gat in zijn fles bezingt. Van Milhaud zong zij de „Chan sons de Négresse", liederen met een deels komische, deels cyni sche inhoud. En van de groot meester van het gezongen lied (en van veel andere soorten mu ziek), Claude Debussy, kregen we de „Trois chansons de Fran ce" en de „Fêtes gal antes" te horen, het eerste met een uit bundig Rondel, en het laatste met een indrukwekkende „Fau- ne". Een volksliedje van Zoltan Kodaly vormde een charmante toegift. Een concert van bijzon der niveau, dat wij niet graag hadden willen missen. Ton Harmsen M. de Vries bevorderd tot officier KATWIJK In verband met rijn benoeming tot luitenant ter see van vakdiensten der tweede klasse bij de Koninklijke Mari ne per 1 januari 1978, hield de heer M. A. de Vries, fractie voorzitter van de Vrije Lijst in de Katwijkse gemeenteraad, gisteravond een zeer druk be zochte receptie in het ProL Mi litair Tehuis te Katwijk aan den Rijn. De heer De Vries, reeds elf jaar gemeenteraadslid voor de Vrije Lijst, trad in 1948 in dienst bij de Koninklijke Marine als vlieg tuigtelegrafist. Een jaar later werd hij weerkundige bij de meteorologische dienst op het vliegkamp Valkenburg. Na 25 jaar als zodanig gewerkt te heb ben, o.a. aan boord van Hr. Ms. Karei Doorman en op Nieuw- Guinea, werd hij in 1974, bij de marine-voorlichtingsdienst, re dacteur van de marineperiodie ken Alle Hens/Marinieuws - dit dank zij zijn hobby voor de journalistiek. Hij is ook enige tijd Katwijks correspondent van onze krant geweest. In 1976 werd de heer De Vries benoemd tot hoofd van het bureau visuele voorlichting en bereikte hij te vens de hoogste onderofficiers- rang, adjudant. Thans is zijn loopbaan bekroond met de be noeming tot officier. De heer De Vries zal op vrijdag 17 februari beëdigd worden op het marine vliegkamp Valkenburg. VOORSCHOTEN - De voor- schotense vierdeklasser Rand stad Sport speelt morgen op het sportpark Adegeest een oefen wedstrijd tegen ADO 1. De aan vang van de wedstrijd is half drie. Van onze sport redade) LEIDEN Goed ijshockey lever de de eerste confrontatie tussen Leidse carnavalsverenigingen De Hutspotten en de Halve Zolen eigenlijk niet op. Niet zo vreemd natuurlijk. Per slot van rekening waren er in het team van de Zolen slechts twee spelers met enige ijservaring en konden ook De molenviergang in Aarlanderveen: gered in het bestaan. ALPHEN AAN DEN KUN Bij de cash-and-carry van Hoog vliet aan Alphen aan den Rijn is het zoveelse ongeluk gebeurd. De 22-jarige mevrouw M. M. uit Alphen reed tegen een perso nenwagen op, bestuurd door de 19-jarige Alphenaar J. Z., die de inrit van het cash-and-carry be drijf in wilde rijden. Daarbij verleende hij geen voorrang aan de Alphense die op een brom mer op het fietspad reed. Gewonden werden liefderijk be handeld door een fake-religieuze. de schaatsende Hutspotten niet steunen op een jarenlange routi ne waar het het edele ijshockey- spel betreft. Eerste paal Doeshaven LEIDERDORP Erebur ger van Leiderdorp en ere voorzitter van de water sportvereniging Doesha ven" de heer J. Nievaart sloeg gistermiddag de eer ste paal voor bet clubge bouw dat op het terrein van het havencomplex zal verrijzen. Een gelukkige voorzitter Brouwer mocht na afloop daarvan in het Dorpshuis op een, zoals het watersporters betaamt, on gedwongen receptie vele gelukwensen in ontvangst nemen. Van de zijde van het ge meentebestuur waren aan wezig burgemeester M A. van der Have en de wet houder van sportzaken me vr. D. W. Tichler-Moerman (WD). De heer Van der Have memoreerde de vast houdendheid van het be stuur bij de voorbereiding van de plannen. Mevr. Tichler hoopte dat de wa tersportvereniging en het gemeentebestuur de han den ineen zouden weten te slaan om de dreigende ver breding van de rijksweg af te wenden. Brand- wéerlie- den onder scheiden Burgemeester Bos van Katwijk heeft gisteren tijdens het jaarfeest van de ge meentelijke vrijwilli ge brandweer het di ploma en jaarteken overhandigd, beho rende bij de vrijwilli- gersmedaille, aan de heren C. Best en W. Nijgh. Dit in verband met hun 15-jarig lid maatschap van de brandweer. Daarna bevorderde de bur gemeester de heren J. J. Knetsch en C. Pronk tot hoofd brandwacht. De heer W. van Duyvenvoor- de werd gisteren tot brandweer eerste klasse benoemd. LEIDEN - Het idee dat de mens god zou kunnen evenaren en zelf zijn evenbeeld schept, is zo oud als de romantiek. Begin 19e eeuw schiep mevrouw Shelley de Frankensteinmythe, die in de dertiger jaren van deze eeuw door het jon ge filmmedium dank- j<Wade krachten ternau- tinte uitspraken. Uitvin- geen enkele wijze de baar werd geëxploreerd vvernood kan bedwin- der Klebs is gedurende verheldering meegeven, voor de vervaardiging gen jn jje obaldia's op- bijna de hele voorstel- die zo geboden was. va? j»-1}186 R*>r?c^Ige vatting verhindert de ge- ling aan het woord, De vlucht in decorver- p-iezelfilms ^ar- schapen mens-robot zijn maar spreekt helaas een rassingen lag bij de ge- lov). Rcné de Ombaldia schepper de wereld te taal die weliswaar beel- geven plaats van hande- hfeeft de mythe in zijn vernietigen: de mens dend en idee-rijk klinkt, ling, het atelier van een moet god doden om de maar dramatiek ont- uitvinder, voor de hand. „Mijnheer Klebs en Ro- wereid) zijn schepping, beert. Daar had men dan ook salie gisteravond in de in stancj houden. Het echtpaar Lutz-Roos- kundig en driftig ge- Leidse Schouwburg, gen interessante theorie, kens - en met name Luc bruik van gemaakt, voertuig gemaakt van jie evenwel het blijspel Lutz als de uitvinder Lampjes, luikjes, hefbo- zijn absurdutisch-filo- pas iaatste vijf minu- Klebs - bleek te ver- men, draaiwielen, trucs 801 hh 1®ee\n overde- ten tot een boeiende ver- kleefd aan zijn blijspel- met losse hoofden, alle- "7® en ®e m"®iRe toning maakt. De aan- toontjes en -maniertjes maal prachtig. Maar al wetenschap. j00p naar ^eze verras. om de deze keer iets be- die zaken konden toch sende ontknoping is he- tekenisvollere clausen niet verhullen, dat Klebs In het oude verhaal laas een spanningsloos tot een goed einde te en Rosalie het publiek creëert de mens een geflirt met wetenschap, brengen. Zij konden de een enigszins teleurstel- monster, waarvan hij de humor en filosofisch ge- grote monologen op lende avond bezorgden P. A. OVER RECHTZAAK VEERLIEDEN: ALKEMADE Progressief Alkemade betreurt mentaar in P.A.N.LE.K, het dat tot nog toe geen enkele instantie het De krachtdadige aanpak van gemeentezijde om de Alketnadese gemeentebestuur inzake de veerpont- fraudegeruchten „hard" te maken wordt vergele- fraude ter verantwoording heeft geroepen. In het ken met het schieten met een kanon op een mug. januari nummer van haar partijblad, dat in zijn De uitspraak van de rechter (voor twee veerlieden geheel gewijd is aan de veerpont-affaire, spreekt vrijspraak en voor de overigen slechts een milde de redaktie van de Alkemadese progressieven van straf) acht de P.A.N.I.E.K.-redaktie het bewijs ondoordacht handelen door het gemeentebestuur ervoor. ,De straf is evenwel toch eenzijdig terecht bij de besluitname tot aankoop van het Kaag gekomen bij mensen, die als gevolg van verkeerde veerpont in 1972. „Moreel valt bet gemeentebe- beslissingen en het ontoereikend reageren hierop stuur beel wat aan te wrijven", aldus bet com- de verleiding niet konden weerstaan", aldus P. A. LEIDEN - D'66 heeft gister morgen een conceptprogramma gepresenteerd voor de gemeen teraadsverkiezingen, die op 31 mei van dit jaar worden gehou den. De accenten van het ont werp hebben de democraten ge legd op vier kernpunten die voor de komende jaren hoge prioriteit binnen de stad Lei den verdienen. In grote lijnen gaat bet de partij om: verbete ring van de woonfunctie, bevor dering van het welzijn, verster king van de economische acti viteit en bet behond van het milieu. Hier en daar moet er aan sommige paragrafen nog wat gesleuteld worden, zoals aan het onderdeel milieubeleid, voordat het programma kant en klaar de stedelijke politiek in gestuurd kan worden. Hiertoe dienen de 170 leden van D'66 vóór 18 januari hun aanvullin gen en opmerkingen ter amen dering naar het secrtariaat van de afdeling Leiden toe te zen den, zodat het programma in het tweede gedeelte van de le denvergadering, op Op 20 ja nuari in het Pieterskerkzaaltje kan worden voltooid. De partij gaat er vanuit, dat bestuurlijke kwaliteiten en de mocratisch gedrag voor een ge meentebestuurder van meer be lang zijn dan zijn politieke kleur. Na programmavergelij king en gesprekken tussen de andere politieke fracties over de vorming van een college op zo breed mogelijke basis, hoopt D'66 zo mogelijk vóór de verkie zingen aan te kunnen geven aan welke samenstelling van het col lege zij de voorkeur geeft. Ten aanzien van de paragraaf wonen stellen de Leidse demo craten, dat er in de toekomst regelmatig onderzoek gepleegd moet worden naar de woningbe hoeften van categorieën als be jaarden, alleenstaanden, wer kende jongeren, onvolledige ge zinnen, buitenlanders en gehan dicapten. De fractie vindt even eens dat de Stevenshofpolder voorlopig niet bebouwd moet worden. „Prioriteit geniet de bouw in Boekhorst, Koppelstein en de Pesthuispolder. In het hoofdstuk „verkeerd ver keer" toont de partij zich voor stander van een stadscentrum waar zich zo weinig mogelijk langparkerende auto's mogen ophouden, zonder dat men de belangen van de binnenstadsbe woners en bedrijven èn die van de langparkeerders uit het oog mag verliezen. De beper king van de parkeermogelijkhe- den in de binnenstad moet vol gens het bestuur vergezeld gaan van het gelijktijdig aanbieden van alternatieve parkeerruimten in de vorm van parkeergarages aan de rand van het kernwin kelgebied. Met het credo „welvaart voor welzijn" denkt D'66 met een reeks van hervormingen op het gebied van onderwijs, gezond heidszorg, geestelijke gezond heid, bejaardenvoorzieningen, sociaal-cultureel werk, sport en recreatie alsmede van kunst en cultuur gelijke kansen te creer- en, die de ontwikkeling tot een evenwichtig mens-zijn kunnen bespoedigen. De regionale werkgelegenheid- spolitiek zal zich als doel moe ten stellen de vraag en aanbod van arbeid wat hoeveelheid en kwaliteit betreft op elkaar af te stemmen. Daarbij dient er reke ning te worden gehouden met de te verwachten toekomstige ontwikkelingen en verschuivin gen die zich op dit vlak kunnen voordoen. Om dit te bereiken zal de arbeidsbemiddeling ver beterd moeten worden. Hiertoe dient volgens de partij het ima go van het GAB bij werkgevers en werknemers door een meer zakelijke aanpak te worden her zien. Ook omscholing en her scholing moeten woeden gesti muleerd, waarbij individuele wensen van zowel de deelnemer als de situatie op de arbeids markt belangrijke factoren zijn, die alle aandacht verdienen. Voorts moeten er inventieve op lossingen worden gezocht en ge vonden ter bestrijding van de jeugdwerkeloosheid.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3