£cidóc (Sowumt In Utrecht weer hartoperaties VIETNAMESE TROEPEN RUKKEN OP IN CAMBODJA Uniek experiment met vakopleiding metaal Kalina neemt ontslag Rotterdamse politie Haagse arts schrijft valse recepten uit Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50, losse nummers: 55 cent. Zaterdag 7 januari 1978,68e jaargang no. 20935 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Netwerk „Netwerk", showprogramma over televisie van Mies Bouw man op Ned. II om 22.45 uur. Ned. I om 20.05 uur nieuwe avonturen met Lin Chung en om 22.20 uur „Gast-vrij" met Henk Elsirik. Zondag Ned. I om 20.55 uur toneelspel „Rinkelrooien". Ned. II om 21.10 uur „Days of Hope" over een dienstweigering in oorlogstijd. Wolkenvelden Wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Meest ma tige wind tussen zuid en zuid west. Max. temp. circa 5 gr. Morgen zon: 8.46—16.47. Schev. hoogw.: 1.58 en 14.19. Laagw. 10.00 en 22.22. Non verjaagt dieven met klokgelui SICILIË Een 72-jarige non, die helemaal alleen woont in een klooster dat niet meer gebruikt wordt in Erice op Sicilië, heeft gisternacht twee bandieten op de vlucht gejaagd door het luiden van de kapel- klok. Gealarmeerd door geluiden ging zuster Maria Angela naar de klokketoren en wekte zij de 500 naburige dorpelingen met haar klok gelui. De bandieten namen in paniek de benen. Zuster Maria Angela woont al 55 jaar in het San Carlo- klooster. Zij weigerde het te verlaten toen het een paar jaar geleden gesloten werd. BENDE VERVALSERS HAD GROTE PLANNEN WEERT (ANP) De bende vervalsers, die zoals wij gisteren meldden in de nacht van woensdag op donderdag werd aangehou den, was ook van plan valse bankbiljetten van tien en vijfentwin tig gulden te drukken, alsmede Nederlandse paspoorten, Belgische identiteitskaarten, rijbewijzen en sigaretten en banderolles. Dat blijkt uit de vondst van drukproeven. Volgens de korpschef van de gemeentepolitie in Weert had de bende geen politieke motieven. De politie heeft zeven verdachten aangehouden, te weten twee Rotterdammers, twee inwoners van Beegden en drie inwoners van Weert. Deze laatsten hebben het feitelijke drukwerk verricht. In een garage achtey de woning van de 22-jarige W. J. in de Marianne- straat in Weert was de drukkerij ingericht. Daar zijn in elk geval de vervalste honderd dollar-biljetten gedrukt. Of op dezelfde pers ook de valse vakantiebonnen van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid zijn gemaakt, staat nog niet vast. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de politiekorpsen van Rotterdam, Weert en de rijkspolitie in het district Dordrecht. Ook het gerechtelijk laborato rium en de firma Enschedé zijn daarbij ingeschakeld. In totaal zijn veertienhonderd vellen met vakantiebonnen, ter waarde van 2,4 miljoen gulden, en 7.300 valse honderd dollar-biljetten, alsmede twee wapens en twee portofoons in beslag genomen. Midden in de winter Kuiken geboren Op de boerderij van familie Den Hollan der in Leiderdorp is een dezer dagen een kuikentje geboren. In het voorjaar en de zomer is zoiets geen ongewone gebeurtenis, maar in de winter is het exceptioneel te noemen. Driejarige Johnny ontdekte de verstekeling op zijn dagelijkse strooptocht over de boerde rij. Moeder kip draagt de fraaie naam ..Kruising Leghoorn". Een woordvoerder van het Dierenpark Wassenaar heeft een eenvoudige ver klaring voor het verschijnsel. „In een zachte winter kan zoiets wel voorko men. Vorig jaar liep er bij ons ineens een kip met 12 kuikens achter zich Hoofdinspecteur B. D. Kalma Wj (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoofdinspecteur B. D. Kalma heeft gisteren ontslag gevraagd uit zijn functie bij de Rotterdamse politie. Naar zijn mening is er na de opdracht van de Haagse procureur-generaal Van der Feltz aan burgemeester André van der Louw om Kalma als chef van de kinder- en zedenpolitie te vervangen geen basis van vertrouwen meer aanwe zig om langer bij de Rotterdamse politie werkzaam te zijn. In afwachting van een ontslagregeling gaat de heer Kalma met buitengewoon verlof. De minister van Binnenlandse Zaken heeft inmiddels met het ontslag ingestemd. In Rotterdam reageerde men gisteravond uitermate verrast op Kalma's besluit. Een dag tevoren had de hoofdinspecteur nog uitvoerig met burgemeester Van der Louw van gedachten gewisseld over een andere functie bij het Rotterdamse politiekorps. De burge meester walde hem een functie aanbieden bij_ de geüniformeerde dienst, waarin hij zich zou gaan bezighouden met de opstelling en systematisering van dienstvoorschriften ten behoeve van het practisch politie-optreden. Kalma zou de rang van hoofdinspec teur behouden. Tot gistermiddag bestond alom goede hoop dat hiermee de weg zou worden vrijgemaakt voor verbeterde verhoudingen binnen het Rotterdam se politiekorps. Zoals bekend was de deelneming van Kalma aan een afgelopen najaar gehouden demonstratie voor het Westduitse consulaat in Rotterdam op de dag van de begrafenis van drie RAF-leden de aanleiding tot de moeilijkheden. Volgens de leiding van het politie korps distantieerde Kalma zich niet van de demon stratie toen enkele demonstranten de begeleidende politiemannen hekelden. Daardoor ontstonden span ningen in het korps. Kalma zei gisteren tot zijn besluit gekomen te zijn omdat hij het gevoel had dat het politiekorps het vertrouwen in hem had opgezegd. Hij had de indruk dat hij door een aantal leden van het korps als een soort misdadiger werd behandeld. Tegenkandidaat voor Suharto JAKARTA (Rtr) Een voormalig lid van het Indo nesische parlement, Darius Marpaung, heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de presidentsverkie zingen van maart a.s. Hij is de enige tegenkandidaat van president Suharto, die naar verwachting vrijwel zeker door het volkscongres (het parlement) zal worden herkozen voor een nieuwe ambtstermijn van I vijf jaar. Marpaung, die ook voorzitter van de Indonesische vakcentrale is geweest, zei dat hij terwille van de democratie aan de verkiezing mee wil doen. Een presidentsverkiezing met slechts één kandidaat is niet democratisch en „voedt het volk niet op tot verant- woordelijkheid", aldus Marpaung. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dit jaar zal in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht weer worden begonnen met de open-hartchirur- gie. Op voorstel van minister Pais (Onderwijs en Weten schappen) is de ministerraad gisteren akkoord gegaan met het beschikbaar stellen van geldmiddelen hiervoor. Minister-president Van Agt heeft dat gisteravond meege deeld. Het Academisch Ziekenhuis hoopt dit jaar nog ongeveer honderd operaties te kunnen verrichten. Gestreefd wordt naar tweehonderd operaties in 1980. De operaties zullen worden verricht in de reeds bestaande kliniek voor hart- en vaatchirurgie. Sinds maart 1970 heeft hier geen open-hartchirurgie meer plaatsgevonden ten ge volge van conflicten. Het is nodig enkele bouwkundige voorzieningen te treffen om de kliniek waar wel vaatchirur gie wordt beoefend, aan te passen aan de hartchirurgie. Eerdere, veel grotere en kostbaarder plannen voor algehele nieuwbouw hoeven volgens het ziekenhuisbestuur niet te worden verwezenlijkt. Met het voorgenomen begin van de open-hartoperaties in het Utrechtse Academisch Ziekenhuis is in feite sprake van een tweede fase. In 1976 werd besloten tot de eerste fase van het hervatten van open-hartoperaties, namelijk in het Wilhelmina Kinderziekenhuis. Daar bestaat nu een capaci teit van 150 operaties per jaar. Dit aantal en dat van het AZU meegerekend zullen in de gezamenlijke academische ziekenhuizen dit jaar waarschijnlijk een tweeduizend opera ties worden uitgevoerd. Het hiervoor nodige personeel zal ter beschikking komen; de noodzakelijke apparatuur zal worden aangeschaft, aldus premier Van Agt. Haar zoon is terug Jimmy Carter, presi dent van de Verenig de Staten, is giste ren weer in Was hington terugge keerd, waar hij door zijn moeder werd af gehaald. In negen dagen heeft Carter een bezoek ge bracht aan zeven landen, waar hij ge sprekken heeft ge voerd met leidingge vende personen. België was gisteren als laatste aan de beurt. Hier sprak Carter tijdens zijn bezoek van zes en een half uur met vertegenwoordigers van de NAVO, de EEG, met premier Tindemans en di neerde hij met ko- ning Boudewijn. De Haagse politierechter heeft gisteren een 51-jarige arts uit Den Haag veroor deeld tot een boete van vijfduizend gulden en een voorwaardelijke gevan genisstraf van één maand. Om in bet bezit te komen van stimulerende mid delen had de man gedurende ongeveer een jaar herhaaldelijk valse recepten uitgeschreven. De officier van justitie had tegen de verdachte, die overigens verstek liet gaan op de zitting, dezelfde boete geeist en twee maanden voor waardelijk. Het was door een toevalligheid, dat de frauduleuze handelingen in augustus van het vorig jaar werden ontdekt De arts was overspannen geraakt mede doordat hij voor een collega geruime tijd de praktijk had waargenomen. De man ging pep-middelen zoals derodrine gebruiken, welk preparaat uitsluitend op recept verkrijgbaar is. De recepten schreef hij uit op naam van verschillen de bekenden. De middelen nam hij vervolgens zelf bij diverse apotheken in ontvangst. Het liep echter mis, toen een apothekeres in één van de recepten een foutje ontdekte en degene opbelde, voor wie het middel bestemd was. Deze wist nergens van en kort daarna kwam het bedrog aan het licht. Volgens de medische rapporten was het voor de arts mogelijk geweest geduren de vrij lange tijd de middelen te gebrui ken, omdat derodrine in het lichaam snel tot afbraak komt De Hagenaar trachtte op deze wijze aan het werk te blijven. Politierechter mr. S. F. Kootte wilde er bij het bepalen van de straf maat rekening mee houden, dat de ver dachte nog niet eerder is veroordeeld. Volgens de verdediger van de arts zal de verdachte tegen het vonnis hoger beroep aantekenen. BANGKOK (UPI) Vietnamese troepen zoud. in Cambodja onverwacht zijn doorgestoten tot op 55 kilometer van de hoofdstad Phnom Penh. Volgens diplomatieke kringen in Singapore heb ben de Vietnamese troepen de rivier de Mekong bereikt en bezetten zij het gebied rond de belang rijkste rivierovergang op de weg die van Phnom Phen leidt naar de vroegere Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. Radio Phnom Phen had eerder gemeld dat de Vietnamezen langs de hele 800 kilometer lange grens Cambodja waren binnengevallen om dat land te dwingen zich aan te sluiten bij wat ge noemd werd de door Vietnam gedomineerde Indo- chinese federatie. Later echter zouden er radio-be richten zijn opgevangen waarin de Cambodjaanse regering verklaarde de „vijand totaal te hebben verdreven". Het Vietnamese leger zou in de pan zijn gehakt of in paniek zijn gevlucht. Inlichtingen diensten uit omringende landen hebben het idee, dat Vietnamese troepen inderdaad een groot stuk van Cambodja bezet houden. Het tegendeel wordt echter beweerd door woordvoerders uit Vietnam. Waarnemers is Bangkok zeggen te menen dat de volkomen tegenstrijdigheid in de verklaringen zou kunnen worden verklaard door ervan uit te gaan dat de Vietnamezen bezig zijn met defensieve aanvallen; dat zij een bufferzone opbouwen op Cambodjaans grondgebied, om aanvallen op hun eigen burgers te voorkomerf. (Van een onzer verslaggevers) HENGELO Wanneer minister Pais van Onder wijs en Wetenschappen ermee akkoord gaat, be gint op 1 augustus bij Stork, Heemaf en Hazemeij- er een voor ons land uniek experiment in het kader van de vakopleiding voor metaal- en elec tro nische vakken. Dan komt er een eind aan de door de vakbonden verguisde leerovereenkom sten, die de drie Hengelose bedrijven voor hun leerlingen hadden ingevoerd. De verantwoordelijkheid voor de opleiding komt in nieuwe opzet geheel te liggen bij onderwijs. De opleiding wordt echter wel gegeven bij de drie bedrijven, die er hun ruimten voor beschikbaar blijven stellen. De jongeren krijgen de status van leerling. Dat betekent dat zij geen zakgeld ontvan gen tijdens het eerste leerjaar of minimumloon tijdens het tweede, zoals bij de huidige leerover eenkomsten het geval is. Daar staat tegenover dat de ouders recht hebben op kinderbijslag en kinde raftrek. Na de opleiding in de bedrijven zouden de leerlingen kunnen overstappen naar een hogere klas van de MTS of gaan werken. Het experiment is uitgevoerd door de Industriebonden NW en NKV en door de opleidingsfunctionarissen van de betrokken bedrijven. Meer boetes overtredingen ter plaatse betalen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De ministerraad is ermee akkoord gegaan, dat voor veel meer overtredingen ter plaatse een boete kan wor den betaald. De boetes en be taalbewijzen zullen verschil lend worden. De tarieven zullen voortaan periodiek worden ver hoogd. Het is de bedoeling de nieuwe regeling voor schikkin gen bij overtredingen met in gang van 1 april in te voeren. Van te voren zal op ruime schaal bekend worden gemaakt voor welke overtredingen deze regeling geldt. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. ALI WIL BOKSEN VOOR 16 MILJOEN Mohammed Ali, de oud-wereld- kampioen boksen zwaargewicht heeft gisteren tegenover verslagge vers verklaard dat hij de huidige wereldkampioen Ken Norton wil uitdagen als er 16 miljoen dollar aan prijzengeld op tafel gelegd wordt. Eerlijk verdeeld zou dat dan 12 miljoen voor Ali zijn en 4 mil joen voor Norton. Volgens Ali heeft hij al een contract afgesloten me( de TOP-bank in New York. BONN (DPA) Evenals voor heen zijn er geen bewijzen dat de Amerikaanse Lockheed-fa- brieken direct of indirect steek penningen hebben betaald aan personen of partijen in de Duit se Bondsrepubliek. Dit is gisteren meegedeeld door het ministerie van justitie als „slotresultaat" van het onder zoek naar de kwestie. Voorma lig Lockheed-man Ernest Hau- ser had destijds gezegd dat de CSU, de Beierse zusterpartij van de Christen-Democratische Unie, in verband met de aan- In Duitsland geen Lockheeds- meergeld koop van de „Starfighter"-ge- vechtsvliegtuigen aan het eind van de jaren vijftig, 41 miljoen mark had gekregen. De CSU heeft dit steeds tegengesproken. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. NOTEER m.i.vals nieuw-kwartaalabonnee van de Leidse Courant adres woonplaats: - Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam. woonplaats: Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1