WAT IS DOPING? Dopinglijst Volgens Van Dale, bet groot woordenboek van de Nederlandse taal moet onder do ping worden verstaan: - bet toedienen van bedwelmende of sti mulerende middelen, bet laatste inz. aan paarden op wedrennen om hogere persta ties te verkrijgen. Het is een aardige formulering die rijp is voor een aanpassing. De samenstellers van de Van Dale doen er willicbt goed aan zich eens te buigen over de door de Raad van Europa bedachte formule die luidt' - de toediening aan een gezond individu of het gebruik van deze, op welke wijze dan ook, van stoffen die vreemd zijn aan het organisme, dan wel fysiologische stof fen in abnormale hoeveelheden of langs abnormale weg zulks met als enig doel de kunstmatige en onsportieve beïnvloeding van de prestatie van deze persoon bij gijn deelneming aan een wedstrijd. De lijst met verboden „snoepjes" van de USJ ziet er als volgt uit: Amphétamine: Adisposol, Adiparthrol, Amfe-Dyn, Andedine, Anxina, Maxiton, Biphétamine, Coffadyn, Dima, Dimag, Pa riter, Simpamina, Stenamina, Tempodex, Vegliarin, Bensedrina, Fenamina, Dexedri- na, Phoenix, Sodamina, Sindreco, Oma- tronpina, Biaspril, Vagoran, Stenylamina, Actiphos-Amphétarnine-Cefalin, Simpoiti- na, Corydrane, Orphédrine. Métampbétamine: Antiadiposo, Isnardi, Desoxin, Methedrine, Pervitin, Psichergina, Stenamina, Liposveltina, Para ton, Lomarin B. Dimétamphétamine: Metrotonine Benzphétamine: Didrex. Ethylamphétamine: Adiparthrol-étbylee. Fénfluramine: Ponderax. Norgenfluramine Furfurilamphétamine: Furfenorex, Furfu- rilmethylamphétamine. Metossiphénamime: Orthoxine, Mimexina, Phentermine. Méphentermine: Wyamina, Chioforex. Clorphentermine: Abicol-Leufcofene-Pres- cade. Propylsedrine: A Benzedrex-Eventin, Ale- temine. Ciclopentamine. Méhtylphénil: Ritalin, Serpatonil. Pipradol: Meratran, Detaril, Luxidin, Sanil, Meratonic. Facetoperano: Lipedran. Pipétanate: Sycontrol. Phenmétrazine: Califon, Afagil, Alipidazi- na, Alipidlispasi, Magriz, Preludin Sinelip, Svegan, Lipomin, Jandy. Méphenmétrazine of Fendimetrlzine: An- tapentan. Dyethilpropione: Agrassin, Anorex, Linea, Valeas, Lucofen, Magrene, Modulor, Tenau- te, Mospan, Tepani.-Regenon, Liposlim, Ma- kethin, Frékantine. ProUtano: Villesocon, Rato vit. Pyrevallérone: Centratan. Phéncanphamine: Rèactivan, Euvitol. Tranyleipramine: Parmodalin, Parnate. Pennoline: Deadyn, Didascon, Glulaton, Psicoblitz, Sigmadyn, Stimul, Tradar, Cipe- namine, Strychnine, Ephedrine en Phedri- ne houdende stoffen. Merckx verklaarde toen: „Wij zijn geen hypocrie ten. Er bestaat geen renner die stimul (zoals bekend was dit middel plotseling in de urine opspoorbaar en oorzaak van veel schorsingen en geldstraffen; red.) nooit heeft gebruikt. Maar de vedetten gingen verder dan het alleen maar uitroepen van op zichzelf weinig belangrijke beweringen. In Milaan heeft iedereen de goede wil getoond in het besef dat de gezondheid op het spel staat. Er is een aantal voorstellen gedaan als: 1. Iedere prof wordt verplicht twee keer per jaar een compleet medisch onderzoek te ondergaan. Het onderzoek dient te geschieden in volledig geaccepteerde medische centra en dient een preventief karakter te dragen. 2. De medische centra dienen het recht te krijgen een renner, indien het resultaat van het halfjaar lijkse onderzoek daartoe aanleiding geeft, ge deeltelijk of geheel de activiteit als hardfietser te ontzeggen. 3. De sportgroepen dient men te verplichten een arts die een volledige verantwoordelijkheid draagt in dienst te nemen. 4. De renners hebben het recht voor. tijdens en na koersen waaraan zij deelnemen zich aan alle medische behandelingen te onderwerpen. Ook al bestaat de kans dat de medicus een medicijn voorschrijft waarin verboden stoffen voorko men. 5. Het is de hoogste tijd de bestaande lijst van verboden middelen aan een revisie te onderwer pen en alle controles op het gebied van stimulan tia volledig te harmoniseren en uniformeren. Er moet een einde komen aan de situatie waarin een preparaat in het ene land is toegestaan en in het andere land is verboden. 6. Contra-expertise dient zo snel mogelijk plaats te vinden in een ander laboratorium dan waarin de eerste expertise is geschied. Bovendien moet het door andere onderzoekers geschieden 7. Onderscheid in strafmaatregelen waarbij o.m. Eddy Merckx ...dankzij Boudewijn in doof pot... rekening wordt gehouden met het gebruikte produkt en de hoeveelheid. Het is een zevental punten dat voor zichzelf spreekt. De profs willen duidelijkheid. Een wens waarop zij terecht aanspraak kunnen maken. Te lang is er met hen gesold. Zelfs het feit dat dit is gebeurd om het algemene belang - wat dat ook mag zijn en aan welke normen dan ook onderhevig - te dienen, kan amper als een excuus worden aangevoerd voor de vele misstan den. Doping in de sport is levensgevaarlijk. De beoefenaren die er al of niet terecht naar grijpen hebben echter recht op een eerlijke behandeling. Iedereen die het goed meent met de sport en een nuttige bijdrage kan leveren, wordt geacht dat te doen. Alleen gezamenlijk kan het pro bleem worden aangepakt. Aan het eind van die actie zal pas blijken of doping in welke vorm dan ook in de sport wel of niet kan c.q. moet bestaan. Hypocriet Iedereen die daarover anders denkt maakt zich niet alleen belachelijk maar is ook* een hypocriet Het is ongetwijfeld goed bedoeld maar dr. C. P. J. Ie Nobel, arts en medisch begeleider van de dameskernschaatsploeg en Jong Oranje kan tegen de achtergrond van dit complete vraagstuk natuurlijk niet serieus zijn wanneer hij in het schaatsorgaan stelt: Pas op voor het hoestdrank- je dat oma nog op de plank had staan, of voor het flesje neusdruppels dat een behulpzame sup porter aanreikt. Eerst vragen of het geen kwaad kan. Laten we de schaatserij dus vrijhouden van dopingrommel en dubieuze praktijken en elkaar toewensen: houd je plas mooi!!! Was het maar zo eenvoudig. Voorlopig is echter nog steeds medelijden geboden met al die top sportersisters) die onder de huidige beschermen de beleidslijnen tot prestaties moeten komen. PETER VAN PUTTEN klontje en tiet toedienen van volgens een groep medici verantwoord geachte injectie? Moet er geen lering worden getrokken uit de houding van bijvoorbeeld dokter Rolink, de clu barts van Ajax? Moet het controlesysteem niet eerst waterdicht worden gemaakt voordat ook maar één maatregel wordt genomen? Moeten eerst alle lijsten met verboden middelen niet worden aangepast zodat fouten als gemaakt door dokter Ab Rozijn (tijdens de Spelen in München schreef hij als medicijn coromine voor met als gevolg dat de wielerploeg de bronzen plak moest inleveren. Coromine stond niet op de UCI-lijst maar wel op de IOC-lijst. Red.) kunnen worden voorkomen? Moet aan die hypocrisie niet eerst een einde komen? Terecht Misschien is het goed om de wielersport - vaak terecht maar nog vaker ten onrechte verguisd - ten tonele te voeren. Wat mag je van een prof-coureur verwachten? Bekijk de program ma's eens die moeten worden afgewerkt ter meerdere eer en glorie van de sponsor. Voor dikwijls een handjevol centen laten deze sportlie den zich voor de meest afschuwelijke klussen strikken. Zelfs in tijden waarin wordt gesproken over het lichter maken van de ritten worden rustdagen ingekort, worden extra veel en zware bergen in de parkoersen opgenomen, wordt de renner van hot naar her gejaagd! En alsof dat allemaal nog niet genoeg is wordt in de periode tussen Tour de France en Wereldkampioen schappen zoveel van hem geëist dat hij amper nog het leven heeft. Iedereen die een coureur in deze periode van nabij meemaakt weet wat er aan de hand is. Moeten zij daarom worden veroordeeld? Natuurlijk niet. Zij hebben geen keus. Ook voor hen geldt dat in een korte periode een basis voor later moet worden gelegd. Rijk worden is slechts voor enkelen weggelegd. Dat facet telt helemaal niet mee. Waar het wel om gaat is dat die coureur - en dat is ook zijn eigen schuld - zich laat misbruiken. Hij wordt geleefd en uitgebuit Het circus van de commer cie draait maar door. Iedereen doet daaraan mee. Publiek, pers, begeleiders, trainers, bond- sofficials, managers, politici en noem ze maar op. Dat kan allemaal ongestraft. De enige die wordt gepakt is de sportman of -vrouw. Die wordt zonder erbarmen aan de oren getrokken en te kijk gezet Niemand trekt zich er iets van aan dat zelfs een noodzakelijk uit te voeren kwaliteitsonderzoek niet eens wordt toegepast. Aandacht Het zou goed zijn wanneer eens wat meer aan dacht zou zijn besteed aan het blad Intermediair van mei 1975. Daarin concludeert amfetamine expert dr. Vree na jarenlange onderzoekingen: „Het is beter dopinggebruik te accepteren als misschien wel het minst schadelijke element in het hedendaagse topsporigebeuren" Zolang alle bij de sport betrokkenen niet bereid Tom Simpson ...dood tijdens rit... is het beter de voorkeur te geven aan een goede voorlichting. Stel de sportbeoefenaar in staat - verplicht hem desnoods - regelmatig bijeenkom sten te bezoeken waarop alles over bepaalde medicamenten wordt verteld. Waar wordt uitge legd wat er gebeurt als een bepaalde dosis wordt overschreden. Stel regelmatig een onderzoek m naar de gezondheid van de topsportbeoefenaars. En als er twijfels zijn overleg dan gezamenlijk wat voor de sportman het beste is. Op deze manier wordt er positief gewerkt. Niet de renner maar de dokter hoort bij een verkeerde raadge ving ter verantwoording te worden geroepen. Het uitspreken van de namen op de lijst van verboden stoffen is op zich al een probleem. Het is de vraag of een sportman of -vrouw weet wat elk al of niet verboden medicament voor gevaren in zich bergt Loek Willemstein ...er was toch trole... geen con- De wielersport wordt in de laatste alinea's wat naar voren gehaald omdat in deze tak van sport waarschijnlijk de meeste ervaringen zijn opge daan met het gebruik van stimulerende midde len. Het is dan ook logisch dat juist in deze kringen de deelnemers wat meer over deze materie nadenken. In mei 1977 heeft dat in Milaan geleid tot 'n samenkomst van een aantal bekende profs en wetenschapsmensen. Eddy dopinggebruikers zo intensief te en met harde straffen te treffen? een beroepswielrenner het verdie- boterham onmogelijk te maltpn, door de commercie? chauffeur van een die nog net op tijd over de grens en daarom een pilletje pakt om ijpend ogen kunnen openhouden die via het nemen van één een extra krachtsexplosie levert? te straffen wanneer de deskundi- de haren vliegen en herhaaldelijk dat de ethische normen op zijn door velen merkwaardig ruim 11 een via de sport )aar- 1 bereiken - of het nu in de oostblo- r bei eUers is - verwachten dat zij in *n j hd n oorzaken oneerlijke competitie af- Jotai bet logisch dat in bet streven om CTol- te houden ook naar alWtei midiJpL nd® Slepen? de "erschil tussen het stimuleren van een imini want sinds kort heeft de Belgische Luc Dhoore op een bijeenkomst van gezondheid van de negen de Europese Economische Gemeen- een voorstel ingediend voor een controle en dopingbestrij- gemeenschap. gelden bij de sporten waar het voordoet aparte regelingen in elk lidstaten en kunnen alleen België, Italië bogen op een in de wet De Luxemburgse een regeling op contractuele basis Al deze regelingen en wet- ok ïelijk et worden door de Belgische staatsse- wordt vaak om de Belgen gelachen, zijn ze wel het stadiumvan het aginajagen stellen in de Kamer zoals in ons it be rt voorbij - een stap in de goede eden-gedaan. Iedereen die enigszins bij de weet dat het gebruik van elende zaak is waaraan De vraag is evenwel of en het instellen van offei lleenzaiigmakend is. Daaraan wordt Daar vijf el Het zou veel beter zijn wan king iij de sport betrokken personen en ■n defcch 'ns zouden beraden. Is bet wel

Leidse Courant | 1978 | | pagina 19