gedrocht met vele gezichten eveneens merkwaardige zaken afspelen. Met na me skiffeur Peter-Michael Kolbe komt in het nieuws. De Westduitser die in 1973 Europees kampioen werd en ook de wereldtitel opeiste, is naar zijn zeggen tijdens het Olympisch toernooi in Montreal herhaaldelijk geprest stimulerende injecties te accepteren. Zogenaamde vitamine-in jecties. Kolbe knapte echter af na een onwaar schijnlijk grote voorsprong te hebben genomen, toen de Fin Karppinnen op de laatste honderden meters volgens insiders onwaarschijnlijk veel op hem goedmaakte. De Westduitse roeibond suste de problemen door te stellen dat de twee injec ties met respectievelijk een vitamine- en een enzympreparaat geen kwaad konden aanrichten, niet als doping beschouwd mochten worden en in Oost-Duitsland op grote schaal zouden wor den gebruikt. - Ook in de voetbalwereld is het pilletje allang geen onbekende meer. Tal van verzorgers heb ben ergens wel een trommeltje waaruit geput kan worden. Een bekende doelverdediger vertel de: „Ik heb altijd maar gedaan of ik de zaak doorslikte. Als er niet werd gekeken mikte ik ze weg. Enkele heb ik er bewaard. Ik ben van plan die dingen nog eens te laten onderzoeken". De reacties van de spelers waren soms opmerke lijk. En in West-Duitsland roept Franz Becken- bauer uit: „Praktisch alles wat een gunstige uitwerking heeft op de prestaties en het uithou dingsvermogen van de spelers is nog steeds in gebruik in de Bundesliga". KNVB-arts Kessel tenslotte sprak in het verleden tijdens het we reldkampioenschap voetbal het vermoeden uit dat de Braziliaan Luis Pereira gedrogeerd zou zijn. Kritiek die later werd ingeslikt maar die toch werd geuit op een moment dat er bij het gedrag van de Braziliaan vraagtekens konden worden geplaatst. - En zo kunnen we doorgaan. De atletiek wordt bijna geregeerd door het gebruik van anabole steroiden. Anderen proberen via electro-stimula- tie tot succes te komen. Weer anderen maken gebruik van de methode van de packed-cells die in de pers ook wordt aangeduid met het woord bloeddoping. Race zonder uitzicht De race zonder uitzicht tussen topsporters en wetenschappers gaat inmiddels door. Na de am fetaminen kwamen de hormonen, daarna de doping via het toedienen van verse rode bloedli chaampjes. En dat zal ongetwijfeld niet de laat ste ontdekking zijn. Gevreesd moet dan ook worden dat de grote evenementen in de toekomst zullen worden beheerst door de uitspraken van fysiologen en farmacologen. De paniek zal blij ven. De onduidelijkheid zal triomferen. De sport en de beoefenaar(ster) gaan er aan stuk. Er wordt namelijk niets gedaan om een echte oplos sing te bedenken. Verder dan het vaststellen van nieuwe - overigens nog steeds niet waterdichte controlesystemen - komt men niet.Ondanks de vele ellende is er nog steeds geen maatregel getroffen om gezamenlijk - en daaronder moeten niet alleen worden verstaan artsen, bestuurders en sportmensen maar ook het publiek - tot een code te komen over het gebruik van stimuleren de middelen. De ene arts roept uit: stimulantia zijn zeer gevaarlijk. Een ieder die ze in aanzienlijke hoe veelheden gebruikt moet weten dat hij behoorlij ke kans loopt zichzelf blijvend lichamelijk letsel toe te brengen. Het is bovendien dom om stimu lerende middelen te gebruiken. Ze kunnen wel voor incidentele prestatieverbetering zorgen, maar nimmer het prestatievermogen vergroten. Los nog van het feit dat niemand exact kan aangeven wanneer een hoeveelheid van een be paald middel dan wel een combinatie gevaarlijk wordt, blijken er eveneens artsen te bestaan die heel andere opvattingen huldigen. Tijdens een congres in Duitsland meenden de daar verzamel de Duitse artsen - een deel van hen adviseert o.m. het Westduitse Olympische Comité - dat het gebruik van anabole steroiden niet gevaarlijk is mits het proces wordt begeleid door een deskun dig arts. Die moet dan wel weten dat hij het gebruik er van alleen kan toestaan aan lichame lijk volgroeide atleten. Een punt waarover de medische wereld in de DDR weer heel anders denkt. Zuurtjes Aardige zaken wanneer wordt bedacht wat enke le gebruikers hebben ontdekt. De Zweedse dis cuswerper Bruch verwacht niet ouder te worden dan veertig jaar, omdat hij al tien jaar lang de DEN HAAG Het is alweer een poosje rustig aan het dopingfront. Na de veelbesproken tafe relen rond een stel beroemde beroepswielren ners die wel of geen stimul zouden hebben gebruikt en de door sportarts Van Rompu ver oorzaakte rel die de KNVB heeft doen besluiten een onderzoek in te stellen naar het gebruik van stimulerende middelen, is het stil geworden. Een soort stilte voor de storm. Inmiddels is al uitgelekt dat de door de KNVB beoogde contro le op losse schroeven lijkt te komen staan, omdat ruim twintig procent van de bij de Vereniging Van Contract Spelers aangesloten leden weinig trek beeft om medewerking te verlenen. Helaas is voor het door dokter Mos terd - lid van de medische commissie van de KNVB - beoogde steekproefonderzoek een loya le medewerking nodig om de inspanningen zin vol te maken. Dat lijkt er op dit moment kennelijk (nog) niet in te zitten met als gevolg dat ook deze aanpak nergens in zal resulteren. Misschien niet zo verwonderlijk want in doping- land zijn het tot nu toe eigenlijk alleen maar visies die aan de orde komen. Visies die zo verschrikkelijk ver uiteenlopen - ook tussen de deskundigen onderling - dat hiervan nog weinig heil mag worden verwacht Bovendien wordt al te vaak voorbijgegaan aan de realiteit met als resultaat dat de sportman/vrouw langzamerhand door de ontelbare recepten de medicijn niet meer kan zien. Meer dan ooit tevoren is de vraag actueel. Waar eindigt de aanvaardbare sportme- dicijn en waar begint de doping? Een vraag die niet alleen gesteld kan en moet worden in de nationale maar ook de internatio nale sportwereld. In het belang van alle sport- beoefenaren(sters) want de tijd dat alleen doping werd gebruikt in de wielrennerij is allang voor bij. Fausto Coppi mag dan door velen worden beschouwd als de „uitvinder" van de doping, ook in andere takken van sport is de noodzaak van het meedenken over dit probleem duidelijk ge worden. Voorbeelden Enkele voorbeelden kunnen dat uiterst goed onderstrepen. In de volleybalwereld maakt Loek Willemstein van Starlift-Blokkeer na de wed strijd tegen Real Madrid bekend: „Ik heb pep middelen gebruikt, omdat er toch geen controle was. Tegen mijn huisarts heb ik gezegd: geef maar wat. Je gelooft het niet hè? Twee uur voor de wedstrijd lag ik nog wel mooi in bed. Ik ben in een paar dagen vier kilo afgevallen. En eerlijk, die wedstrijd had niet langer moeten duren, want ik stond op het eind te trillen op mijn benen". - In Italië kondigt een commissie van de Italiaan se autosportbond aan dat zij een dopingonder zoek zal houden onder deelnemers aan autora ces. Coureurs die worden betrapt komen er het eerste jaar nog goed af, maar in de toekomst zullen strenge straffen worden opgelegd. Merk waardig daarbij dat de Italiaanse maatregel niet geldt voor de deelnemers aan rally's. - In de roeiwereld is bekend dat rieh daar verwacht. Bij het onderzoek werd amietamini i aangetroffen. Dat gebeurde eveneens bij de ren ai ner Mottin. üj Verslaafd j el Er gebeurt evenwel meer. Tal van gebruiken |e van stimulerende middelen raken er aan verjc slaafd. Het bekendste voorbeeld daarvan is Erii ;i de Vlaeminck, de zevenvoudige wereldkampioen e, die zonder pervetine niet meer kon leven. In zijl strijd om het laatste beetje menswaardige be e. staan ^veroorzaakte hij een schandaal waardooi tal van bekende persoonlijkheden onder wil erkende artsen voor het gerecht verschenen Denk echter niet dat sportmensen als Eric d< Vlaeminck alleen in België voorkomen. Ook ii ons land hebben zich tal van onverkwikkelijkhe den voorgedaan. Ook in Nederland is duidelijkst geworden dat het slikken van stimulantia niel ongestraft kan worden doorgevoerd. Niet zc vreemd want als b.v. de elders op deze pagmiaj afgedrukte lijst van verboden stoffen wordt be n keken dan is het nuttig enkele dingen te beden-g< ken. De gebruikte wekaminen behoren tot dl t psychofarmaca, geneesmiddelen die op selectie i ve wijze invloed uitoefenen op het centrale ze n nuwstelsel. In die groep geneesmiddelen staal Ie wekaminen onder de psycho-analeptica, stoffel 11 die stimulerend werken op de hersenen. Daar w naast hebben zij een eetlustremmende werking lij Ze vertragen de vermoeidheid en verhogen d< ij alertheid. Kans op verslaving is groot Bijwerkin gen kunnen zijn rusteloosheid, prikkelbaarheid, spreekdrang, overmatig zweten, droge mond werking op hart en bloedvaten, hoge of lag! bloeddruk, collaps, etc. Bij labiele personen kun u nen ook agressie, hallucinaties en paniek optre- den. Verschijnselen dus die kunnen ontstaan door het gebruik van pervetine, het middel waaraan Eric de Vlaeminck is kapot gegaan. En wat te denken van de analeptica die stimule rend werken op het ademhalings- en bloeddru- kregulatiecentrum in de hersenen. Een bekend, middel uit deze groep is de coffeine. Het zou te ver voeren om alle in zwang zijnde stimuleren- de middelen te beschrijven. Het is ook niet nodig want langzamerhand is iedereen die topsport bedrijft wel 'n beetje thuis geraakt in die zo vreemde en gevaarlijke doping-wereld. Elke topsporter zal zich wel twee keer bedenken om neusdruppels te gebruiken, omdat hij weet dat daarin efedrine zit Efedrine dat de luchtpijpen verwijdt en vooral wordt toegepast bij astma en hooikoorts. Maar efedrine kan ook in de urine worden opgespoord en is derhalve gevaarlijk voor de topsporter. 0 Levensgroot Kortom, de problemen zijn levensgroot Daar-1 achter zijn vooral de Belgen gekomen. Daar bei wielrennen eerder dan wwlk land ook bij hel dopingsprobleem betrokken, is indertijd beslotea een speciale wet aan te nemen waardoor vervolg ging mogelijk is. Inmiddels hebben «wp zuider- buren al weer onderkend dat dit ook niet de anabolen als zuurtjes heeft geslikt. Palle Sven- son, de wereldkampioen worstelen, is er van overtuigd dat hij door het gebruik van de anabo le steroiden impotent is geworden. Kunnen dit soort uitspraken eventueel nog met een korreltje zout worden genomen, bedenkelijker is het dat de genoemde groep Duitse medici van het con gres in Freiburg voorbijgaat aan ervaringen van om. de Utrechtse professor Biersteker die vol gens een publicatie in een landelijk ochtendblad heeft verklaard: „Ik kan het gebruik van anabole steroiden niet accepteren. Je grijpt in in het hele hormoonsysteem. Dat je er leveraandoeningen aan kan overhouden is bewezen. Ook aan de vermannelijkende effecten bij vrouwen hoeft niet te worden getwijfeld. Er wordt meer gesug gereerd maar dat is nog nooit wetenschappelijk aangetoond. Er is op dit gebied, gelukkig maar zou ik zeggen, nog nooit serieus met mensen geëxperimenteerd". Gevaar Het gevaar van het verstoren van het evenwicht tussen spieren aan de ene kant en pezen en gewrichtsbanden aan de andere kant wordt dui delijk onderkend, maar niet iedereen is bereid daaraan de enige juiste conclusie te verbinden. Om welke redenen dan ook blijft het succes wel of niet ten bate van het nationale belang voorop staan. Of de sportbeoefenaars daarmede nu blij moeten zijn laat zich raden. Volgens de geruch ten heeft de bekende Franse ex-wielerprof Gui- mard zijncarrière moeten beëindigen wegens onwillige knieën. Eddy Merckx, een keer in de Giro betrapt op dopinggebruik - zelfs koning Boudewijn kwam toen in actie om de hele zaak maar zo snel mogelijk in de doofpot te krijgen -, zou volgens verhalen van enkele- voormalige ploegmakkers in zijn hoogtijdagen gebruik heb ben gemaakt van'het door de Zweed Ecklund in de jaren zeventig ontwikkelde systeem van packed-cells, de bloeddoping. Het is een techniek waarbij topsportlieden kort voor een start extra zuurstofrijk bloed in de aderen wordt gepompt. Volgens dr. Ecklund is hij er in geslaagd het prestatievermogen van sommige atleten te verhogen met zes tot tien procent. Als men weet dat op een tien- kilometer- race 'n prestatieverbetering van een procent in de eindtijd vijftien seconden uitmaakt, kan men zich de gevoelens indenken van degenen die het tegen zo'n uitstekend voorbereide atleet moeten opnemen. Tegen deze achtergrond is het in wezen volkomen onbelangrijk geworden of de atleet nu zijn eigen bloed krijgt toegediend dan wel het bloed van een donor. Het gaat vooral om het principe. Het is even eenvoudig als onnatuurlijk. Ongeveer drie weken voor de te leveren prestatie wordt - om de eerste mogelijk heid aan te houden - rond een halve liter bloed aan de sportman/vrouw onttrokken en vervol gens ingevroren. In de rode bloedlichaampjes wordt de zuurstof aan de hemoglobine gekop peld. In de periode tot de datum waarop de prestatie moet worden geleverd, past het lichaam zich bij de nieuwe situatie aan. De extra toediening voor de start zorgt vervolgens voor een „knaleffect". Zozeer zelfs dat dokter Howald in 't Zwitserse maandblad „Jeugd en Sport" al heeft gesteld dat het bestaansrecht van de topsport definitief ver loren zou gaan bij een verdere toepassing van bloeddoping. Maar ook hiermede is niet iedereen het eens. De te vroeg overleden dr. De Jongste zag meer na- dan voordelen. Hij meende dat het hart en dus ook het hele longvatenstelsel de halve liter extra ineens moeten verwerken en meende dat zo iets kort voor een krachtenslopen- de race niet aan te bevelen was. Volgens hem zou het zoeken naar een nog meer uitgewogen trainingsprogramma de oplossing zijn om presta ties als van bijvoorbeeld Lasse Viren te evena ren. Slachtoffer Wie er echter ook gelijk heeft, vast staat wel dat de topsporter het slachtoffer is van al het wetenschappelijk geëxperimenteer en gekrakeel. Zelfs al wordt beweerd dat alle betrokkenen het beste voor hebben. Niet voorkomen kan worden dat talrijke sportboefenaren gefrustreerd raken en in enkele gevallen zelfs blijvende schade oplopen. Tommy Simpson die in 1967 op de Mont Ventoux de laatste adem uitblies was het be kendste slachtoffer. Er zijn er in het recente verleden echter meer geweest. Knut Jensen rolde tijdens de Spelen van 1960 ineens dood van zijn fiets. In zijn lichaam werden sporen van amfeta mine en ronicol aangetroffen. De bokser Jupp Else raakte tijdens een titelgevecht in een coma waaruit hij niet meer bijkwam. Als doodsoor zaak werd een dosis pervetine vastgesteld. De voetballer Jean Louis Quadri verwisselde het hpdpr* vnnr hot hiprnnmoolc p»r^nr Hon or.it

Leidse Courant | 1978 | | pagina 18