Waaghalzen tunnel voor Len del Ferro leert voetballers beter ademen (Van een onzer verslagge vers) APELDOORN - Voor Maarten Smelik (40) uit Apeldoorn en voor Chris van den Bergh (30) uit Soest breekt morgenmiddag om half drie op de uitgestrekte vijver van het recreatieoord De Beekse Bergen in Hilva- renbeek het uur van de waarheid aan. En het zee honden-opvangcentrum van mevrouw Lenie van 't Hart in het Groningse Pieterbu- ren kan daarvan de rijpe vruchten plukken. Smelik en Van den Bergh zullen die middag namelijk gezamenlijk pogingen in het werk stellen om het onlangs door de in Bussum woon- achtigde Amerikaanse stuntman Reo Ruiters ge vestigde wereldrecord te breken: varen mef een speedboot door een bran dende tunnel. Of liever ge zegd: de waaghalzen Maar ten en Chris zullen probe ren niet minder dan drie wereldrecords op hun naam te schrijven. De eerste boeken zij als Van den Bergh erin slaagt de boot waarachter waterskier Smelik zich laat voorttrek ken even vlugSals veilig door de 70 meter lange en als een fakkel brandende tunnel te loodsen. Daarmee overtref fen zij Ruiters in dubbel op zicht, want die snelde in zijn eentje door de „hel", zoals men kortgeleden in de Vuist van Willem Duys heeft kun nen zien. Bovendien over brugde Ruiters slechts een afstand van 63 meter. Het tweede record vestigt het tweetal als beiden uit de brandende tunnel tevoor schijn komen en het derde record wordt geboekt als Chris van den Bergh erin slaagt de tunnel met zijn boot ook in tegengestelde richting te „nemen". De speedboot waarmee Van den Bergh en Smelik zich morgen op het water van de Beekse Bergen zullen rep pen, is een Fletcher die voorzien is van een Mercu- ry-motor, die een capaciteit heeft van 150 paardekrach- ten en die een waarde verte genwoordigt van zo'n slordi ge 25 mille. Maarten en Chris zijn maan den bezig geweest om zich op hun recordpoguig voor te bereiden. En dat zij daarbij niet over het ijs van één nacht gaan blijkt uit de pro fessionele aanbak van wat zij zelf „het proiect" noe men. Allebei zullen zij straks brandvrije, op ruim- te vaartpakken lijkende cos- tuums dragen, waarin ook een autocoureur als Niki Lauda zich geregeld hult Ofschoon hun recordpoging slechts een minuut of vijf in beslag zal nemen, mogen nochtans de risico's rfraar- aan zij zichzelf blootstellen. zeer zeker niet worden on derschat Ondanks het po tentiële gevaar dat beiden bedreigt (een ongeluk ligt immers in een klein hoekje) staan de vrouwen van Maar ten Smelik en Chris van den Bergh pal achter hen. Corne Smelik-van Wijger- den (37) zegt: „Natuurlijk zijn mijn kinderen en ik bang. Toch beschouw ik het voor Maarten als een enor me uitdaging. Ik ben op de hoogte vain de risico's die mijn man loopt Maar voor mij is het gewoon een kwestie van vertrouwen. Dat is het parool. Natuurlijk gaan we kijken. Dat er on verhoopt iets ernstigs kan gebeuren daaraan moet je nu niet denken". Maarten Smelik en Chris van den Bergh: „Wij gaan uit van duizend procent vei ligheid, alles hebben wij tot op de seconde en op de mil- luneter nauwkeurig bere kend. En niets ter wereld kan ons van deze stunt af houden. Het is voor ons een project met een thema. We doen het niet voor onze ei gen publiciteit rnaar voor het zeehonden-opvangcen trum van Lenie van 't Hart in Pieterburen". Het was in een sauna in Putten d^t Smelik en Van den Bergh met elkaar de mogelijkheid van de wereldrecordpoging overwogen. En omdat de te levisieactie „Geef om de na tuur" uit financieel oogpunt bekeken min of meer op een flop was uitgelopen, hakte het tweetal de knoop door en besloten zij zich in het ongewisse avontuur te stor-, ten. „Wij hopen op een grote publieke belangstelling want driekwart van de inkomsten is bestemd voor het opvang centrum", zo melden de bei de waterrotten. „In het ka der van onze voorbereiding oefenen wij geregeld in het buiten bij de Nieuw-Vennep- se onderwatersportvereni ging De Kikkers. Zo'n dertig kikvorsmannen zullen straks een waakzaam oogje in het zeil houden, want ver geet niet dat de hitte in de tunnel tussen de' 1000 en 1500 graden Celsius zal zijn. En aan de buitenkant is de ze 2200 graden. Het is zelfs zo dat de tunnel, als die eenmaal in lichtelaaie staat, tot op een afstand van 25 meter niet kan worden be naderd. De duikers blijven dan ook op royale diepte. Wij trainen ons er op om in het geval er in de tunnel iets mis gaat niet te ademen om zo te voorkomen dafr onze longen verbranden". Ex-tenor Len del Ferro als een hedendaagse dokter Tulp in z'n anatomische les: „Voetbalplayers ademen verkeerd". gericht op de middelmaat. Zodra je gewoon middelma tig bent is het okay, iede reen vindt je aardig en je zal je nek niet breken. Maar pas op als je meer wil, als je een ster wil worden. Dan stap je uit de maat, dan kijken ze je scheef aan, dan pas je hier niet meer. Daar is Hol land niet op gebouwd. Maar er is talent genóeg". Dat talent vreemde wegen bewandelt weet Del Ferro zelf meer dan iemand an ders. „Zingen begon voor mij als een joke, een grap toen ik in dienst zat. Mijn maat zei tegen mij: Hé, jij zingt aardig, er is een grote talentenjacht hier in New York, je moet meedoen. Dat heb ik gedaan en ik won. Ik heb m'n hele opleiding toen voor niks gekregen. Waarom ik gestopt ben? Ik heb zo'n twintig jaar gezongen, over al on the world. En dat lijkt van de buitenkant natuur lijk prachtig mooi, maar je leeft van de ene hotelkamer naar de andere. Je weet op een moment niet eens meer of je nou in Italië of in Amerika zit. Altijd hetzelfde hotelontbijt. Altijd je mond zoveel mogelijk dichthou den, dat je maar geen kou zal vatten. Ik had er genoeg van. Ik wilde niet meer ge trouwd zijn met een hotelka mer. Ik wilde een vrouw en een gezin. Een normal life". In hoeverre je bij Len del Ferro van een „normal life" kan spreken, blijft een vraagteken. Van operatenor tot filmregisseur en adem- leraar voor voetballers is een stap die niet veel colle ga's hem na zullen doen. Misschien dat zijn propa ganda voor de middenrif- spier hem nog op Ernst Happels selectielijst voor Argentinië brengt. En als dat niet lukt, heeft Len del Ferro nog wel een paar an dere noten te kraken. BERT JANSMA fonderdelen van het mense lijk lichaam. Luchtpijp, lon gen, hart en ribbekast als stukken van een anatomi sche legpuzzel die Del Ferro als een hedendaagse dokter Tulp bloot heeft gelegd en hergroepeert in een Depex- modelmens dat er wat ontei gend op zijn babypiano bij staat. Een stuk papier aan de muur toont nog eens de voordelen van de middenrif ademhaling in Del Ferro's eigenhandige grove schets. Een zangersademhaling voor voetballers. Del Ferro's therapie gaat ook het eigen gezin blijkbaar niet onge hoord voorbij, want zoon Michael die de versnaperin gen komt aanreiken vraagt vader Leonardo nog eens: „Waar zit nou precies die middenrifspier?". Pa trekt nog wat extra strepen, maar de twaalfjarige zoon gaat voorlopig slechts met ge sterkt onbegrip huiskamer- waarts. Het is een kwestie van tijd, en een kwestie van wennen. Zoals alle activitei ten die Del Ferro buiten z'n klassieke partituren opera tioneel maakte dat waren. „Robert Long?" roept Del Ferro uit. „Robert Long heb ik gezegd dat-ie andere din gen moest gaan zingen toen- ie still bij die poproep was. Hij was een pupil van mij. Nog voor-ie naar Japan ging. Een festival met alle maal big names. En Robert Long komt ervan terug met de prijs voor de best perfor ming artist. Look, wat-ie hier op z'n foto schrijft: Aan mijn geweldige, niet-calvi- nistische leermeester Len. Die jongen heeft now een eigen stijl. Een een elpee gemaakt die verkocht is zoals nog nooit een elpee verkocht is in Holland". Wil ly Alberti zong opera-aria's met Del Ferro's wijze lessen onder de buikriem, zelfs Reinder Zwolsman deed het zingend via Del Ferro on roerend goed. Het lijkt in middels verleden tijd. Want Del Ferro is met nog een andere pijl van zijn boog bezig: Filmregie. Busy met Benjanino Del Ferro: „Voor de televi sion maak ik een serie films over big names in de mu ziek. Look, een platenmaat schappij gaat een serie uit brengen met oude opnamen onder de titel A legendary performer. En dan kom ik met een special over die man. Ik heb al een aflever ing ready, met Giacomo Lauri-Volpi. Een van de greatest tenors aller tijden. Is 86 en zingt nog altijd de hoge C. Hier zijn z'n brieven aan mij. Hij woont ergens bij Barcelona in Spanje in een geweldig huis. De straat waarin hij woont is naar hem genoemd. Ik ben now busy met een aflevering over Benjamino Gigli, ik heb good contact met zijn dochter die nog leeft en ik heb zelfs de rechten om haar stem te gebruiken. Ik heb ontzettend veel material gekregen in Roma. films, fo to's, brieven. Hier is een ko pie van een brief van Gigli een paar jaar voor z'n dood waarin hij z'n einde al aan kondigt. Ik wil met die film serie verder gaan, Toscani- ni, Caruso. Ik heb contact gelegd tussen platenmaat schappij en Alitalia om tot samenwerking te komen. En ik heb volmacht gekregen verder te onderhandelen. See the possibilities?" De ex-Othello knipoogt hevig met een verstandhouding waarin het dagelijks brood geen geringe rol speelt. Slim, slimmer, Del Ferro, maar de met een ringbaard getooide, gebruinde zanger- op-het-zijpad blijft er sym pathiek bij. Hij slaat je op je schouders, prikt je in je buik, kijkt je doordringend aan en brengt't enthousias me voor z'n eigen creatieve vindingrijkheid voor hon derd procent over. Een ster die z'n stem aan de kapstok heeft gehangen en al twaalf -jaar lang nieuwe noten op een andere wijs verzint in een land zonder sterren. „No stars? Geen sterren in Nederland? Oh no, Neder land heeft een minderwaar digheidscomplex van hier tot de States. Alles is hier MSTERDAM Ex-opera- inger Len del Ferro lijkt iog- steeds verbaasd over ijn eigen mogelijkheden, •/adat hij zijn actieve zang carrière afsloot, heeft hij vanuit zijn hoge honk bo ven in de Mokumse A poll o- laan alle dingen gedaan die de strenge muze van de ope ra verboden heeft: populai re liedjes zingen, pop-arties ten opleiden, coachen en de weg van de publiciteit be wandelen via allerlei muzi kale kronkelingen. Kortge leden is Leonardo del Ferro zelfs gaan filmen en onder getekende mag. in bet stu- diootje boven zijn apparte ment even wachten tot een uitgever het pand verlaten heeft met Del Ferro's hand tekening onder het contract tot het schrijven van een boek, Stamina en Sport, Uithoudingsvermogen en sport. Del Ferro heeft nog nooit van z'n leven een boek geschreven, spreekt een grillig maar overtui gend mengsel van Ameri kaans en Nederlands en vraagt, als de uitgever ver dwenen is, onmiddellijk: „Hoe moet je zoiets doen? Wat denk jij? Heb jij we ieens een boek gemaakt? Ik denk ik zal het maar op tape in de microfoon inpra ten en dan let it type out". Verwondering mag Ameri kaan Len del Ferro (46) dan wel kennen over zijn succes volle nieuwe escapades, maar twijfels ho maar. Hij ziet overal en nergens moge lijkheden zijn talenten te ontplooien en is voortdu rend in levende tegenspraak met het in muziekkringen geldende credo „Dom, dom mer, tenor". Die overtreffen de trap gaat voor de man die in de hoge regionen van de opera triomfen vierde als een begenadigde Othello niet op. Zijn Verdiaanse Moor klonk overal ter we reld. In de New Yorkse Me tropolitan Opera tot bij de Sjah van Perzié. Del Ferro zong naast heel groten als Tito Gobbi en Maria Callas. De complimenten van colle ga's en kranten hangen naast affiches en foto's aan de muren van zijn studio. Maar Del Ferro bracht z'n zegekar eigenhandig tot stil stand in Nederland, bij een Nederlandse vrouw en moest andere wegen vinden om het te kunnen blijven uitzingen. Geen c ging hem daarbij te hoog, getuige se ries kranteknipsels uit die tijd die hem beurtelings af schilderen als een muzikale slimmeling en een barbaar door zijn onorthodoxe les praktijken met populaire artiesten als The Cats, Con- ny Vink, Willy en Willeke Alberti, Robert Long. IKflflnn-ïf MlaüeftfH Als coach van grammofoon- platentalent is Len Del Fer ro al lang geen nieuws meer in Nederland, maar geen nood. Del Ferro's voor een tenor zeer gebruinde geluid, barst a capella direct los in een nieuwe solo: „Ik ben busy met iets helemaal nieuws. Ruud Krol en een paar andere voetbal-players zijn al bij me geweest om lessen te nemen. Ik ben now aan het praten met Dr. Kes- sel voor het Nederlands team dat naar Argentinië gaat. Over ademhalingstech niek. Voetballers halen ver keerd adem. Na een match zijn ze uitgeput. Als ze vol gens mijn methode ademen zijn ze nog zo vers als een kippetje. Ze kunnen zo wéér spelen. En do you know waarom? Voel zelf maar, hier, onder je schouders, als je ademhaalt. Take a deep breath en je voelt de span ning. Dat is completely wrong. Je moet met je mid denrif ademhalen, dan ge bruik je je longen optimaal, je krijgt meer lucht binnen en je raakt niet zo vermoeid. Ik heb 't met voetbalplayers geprobeerd en na een paar sprints ging hun polsslag nauwelijks sneller. You see? Is's all about your midden rifspier. That's an onwille keurige spier, you know. Als iemand slaapt, gaat z'n ademhaling automatisch over op z'n middenrif. En dat is niet voor nothing. In je slaap ontspan je je volko men. Ik wil dat je die onwil lekeurige spier gaat beheer sen". Dokter Tulp Len del Ferro's werkvertrek ligt bezaaid met kunststo Met deze boot moet het morgen gebeuren. Veel zal afhangen van de stuurmanskunst van Chris van den Bergh (rechts op de foto)

Leidse Courant | 1978 | | pagina 17