Velen bezwijken aan de kroket C\\ DR. IR. HERMUS radijs ren Goede voeding kan miljarden besparen CetdacSoinmit £§>tedelijke, gewestelijke en r stratieappa raten en niet te hebben op elke straathoek e Wageningen Als student woog dr. ir. R. J. J. Hermus honderd kilo schoon aan de haak en pafte hij een pakje per dag. Nu, als voedingsspecialist, benadert hij met een kilo of zeventig het slankheidsideaal en komt er geen sigaret meer tussen zijn lip pen. „Ik deed vroeger zo ongeveer alles wat slecht is voor een mens", zegt hij over zijn jeugdzonden, zonder merkbaar schaamrood op de kaken. Hij wist als student ook wel beter, maar doet ziin riskant gedrag van toen af met de woorden „rebellie tegenover de volwassen wereld". Tegenwoordig leeft Hermus sober, volgens de lijfspreuk: (bijna) alles met mate. Hij voelt zich er kiplekker bij. En hoopt zodoen de op een goeie kans te ontsnappen aan een hartinfarct en/of een kankergezwel. Een nóg betere overlevingskans maken de kinderen die zich gezond leren gedragen. Gezond gedrag, zegt Hermus. begint bij moeder thuis. „Want zij leert de kleuter als het goed is handenwassen, tanden poetsen, melk drinken, goed eten en opletten in het verkeer. Moeder bepaalt ook wat er op tafel komt in het gros van de gezinnen." Geen speld tussen te krijgen. Maar dat verhaal hebben we al zo vaak gehoord. Moeder weet toch zo langzamerhand wel wat goed is voor haar kind. Dat hoort ze van de dokter, op zuigelingenzorg, op het kleuterbureau. Ze leest het in Libelle en Margriet. Hermus zal het niet ontkennen. Toch wil hij wijzen op de vele tegenstrijdige invloeden waaraan moeder bloot staat. Bijvoorbeeld aan de Mollige Baby, die nog immer als schoonheidsideaal gepredikt wordt. En aan Loeki de Leeuw en zijn trawanten van de Ster. „Twee van onze mensen promoveren bin nenkort op een onderzoek onder schoolkin deren. Wat daaruit opvalt, is dat een kwart van de kinderen te dik is. Ze doen te weinig aan lichaamsbeweging. Dat kwam er ook uit. Ja, vroeger liep je als kind naar school, zelf stiefelde ik vijf kilometer. Tegenwoordig worden ze vaak met de auto voor de school deur afgezetOpvallend in het onderzoek was ook, dat de kinderen als groep minder eten dan de voedingsnorm. De oude voedingstheorieën zijn achterhaald, aldus Hermus. Vroeger ging het om het hoogste rendement, zoals we nu nog zien bij de opfok van biggen en kalveren, bij de veevoeding dus. „Waar we nu naar zoeken is naar het laagste rendement in energetisch opzicht. Naar minder calorieën, minder energierijke voeding. En naar een betere kwaliteit. We weten nu, dat alles wat snel groeit ook snel ouder wordt. Het gaat dege- neratieverschijnselen vertonen. We weten dat vitaminen en mineralen niet alleen-zalig makend zijn, maar het is ook van belang uit welke bronnen we vetten halen en wat voor eiwitten we gebruiken." Overgewicht, tandbederf, hart- en vaatziek ten, suikerziekte en verschillende vormen van kanker (dikke darm). Allemaal degene- ratieziekten zegt Hermus. Voorkomen is be ter dan genezen. Maar hoe doe je dat? Hermus: „Door een gedegen voedingsbeleid. Onder de dreiging van groeiend. ^onepigheid onder de in Nederlani levende Molukkers brengt medio .anuari een vermoedelijk vier man sterke delegatie van de Molukse ;zen- De he,ft van de bev0 bevolkingsgroep in Nederland een bonces. Een stad met Honderdduizend mensen op vier vierkante kilometer. Ambon-City is vol mensen, boor devol mensen. Arabonezen, maar ook men sen van Celebes, FFores, Kei, Java én Chine- "ng is niet-Am- Jr vvu ezichten. Dui- bêzöëk aan ïïldoDesier Ambëll èn .penden bedjaks kriskrassen lussen duizen- Djakarta. Het is de bedoeling dat O™ luxueuze (Japanse) *uto's. Vrachtwa- deze delegatie door middel van sens ™l goederen snellen door de stad, nncnroiriron Ho maar ook sjouwen er kinderen met zwaar e a Indonesische opgetasle m^den aan bamboejuk. Ka- aotonjeiien en de plaatselijke itale bankEeb0u»en staan naast grauwe bevolking inlonnatie uitwisselt over ^„„ghutten en het chique kantor van de onder de Nederlandse Molukkers Sociale Zaken ligt naast een scheefgezakt levende idealen en de mogelijkheden krot. Op houtvuurtjes langs de straten van realisering daapran. Onze wordt in oude potten gekookt, maar de verslaggever Matt Dings reisde Japanse transistor staat er bij en laat Ame- onlangs de delegatie vooruit. Vandaag rtyaanse hits uit de jaren-zestig weerklin- een eerste ooggetuige-verslag. ken. Een stad die vele gezichten heeft ge kregen, maar haar eigen heeft verloren. Het i$ een stad vol witie tjoorden, consta teert een Indonesiër die nd al twintig jaar op Ambon woont. De Ambonees voelt er zich h^ippy mee. De zekerheden van inko men eri pensioen die hij (vroeger in het KNIL had, vindt hij nu in de bureaucratie van Djakarta Opnieuw heeft hij autoriteit, kan hij de belangrijke man spelen en hoeft hij de handen niet vuil te nftaken. De ambtenarij Ambon-City. Er is een pa- pierwals over de stad gerold. Als admini stratief centrum voor de Molukken is de stad krankzinnig veel -kantoren gaan tellen. Ministeries, provinciale j bestuursorganen, Een Ambonees zakenman: Geen Ambonees die als koelie werkt. Maar ook niet als zakenman.-Hij is niet zo'n doordouwer. Nee, Uever gaat bij naar een kantoor, of in het leger. Dan ziet hij nog eens wat anders van Indonesië, gaat goed gekleed, loopt niet meer op blote voeten en kan hier op Ambon de méneer spelen. Maar zijn vrijheid geeft hij dan op. v. De Indonesiër: Je zult hier geen Ambonese tokohouder vinden, dat is al te min. Geen Ambonees werkt op het land. Daar zijn de mensen van Zuid-Celebes en Flores goed voor. Er zijn hiej meer dan 2000 bedjaks, maar geen Ambonees die er zich toe ver laagt op zo'n ding te fietsen. Nee, ik vergis me: laatst hééft de gouverneur er twee ontdekt. Hij was zo blij met die ontwikkeling dat hij hen prompt te dineren heeft ge vraagd. A at is de s reden waarom men op Ambon lüwelijks kritiek op het beleid van Djakar ta hoort. Teveel mensen zijn van Djakarta afhankelijk. En voorzover er behoefte aan kritiek bestaat, wordt die getemperd door het besef, dat men met een kritische houding veel pp hpt spel zet. Het l^lrsit hier van de intriges, zegt een Nederlander die op Ambon in het sociale werk zit. Een kennis van me, een Ambonees, kwam een poos geleden eens in persoonlijk conflict met een hoge militaire ambtenaar. Korte tijd daarna werd hij ontslagen op verdenking van communistische sympa thieën. Nu was hij verre van links en kon het bewijs voor die sympathieën ook niet geleverd worden. Maar het odium van de linkse gezindheid was om hem heen komen te hangen en dat was genoeg. Hij kan nu wel vergeten op Ambon nog een aardige baan te krijgen. Hij wil het nu maar eens op Java of Sumatra gaan proberen. Van het leger en de politie weet Ambon mee te praten. Men struikelt er over de kazernes. Vele duizenden Ambonezen verdienen er de kost. Politiek speelt de gewapende macht ook een grote rol. De grootste partij op de Molukken, de partij van de werkenden, is de partij van de militairen. De Nederlandse zegsman: Het eiland-parlement wordt dan ook door de militairen beheerst. Zo stelt de autonomie voor de Molukken, waar Djakar ta zo van opgeeft, niet veel voor. Het parle ment doet wat Djakarta ervan verwacht. De belangrijkste posten in de gewapende macht op Ambon worden niet door Ambo nezen bekleed. Net als in de bankwereld en de rechtspraak zwaaien hier Javanen de scepter. Ook de gouverneur van de Moluk ken, generaal-majoor Hassan Slamet, is een Javaan. Officieel heet het dat hij gekozen is, maar de „verkiezing" van deze militair was voor de bevolking van Ambon een complete verrassing. Buiten de Molukken zijn er wel Molukkers te vinden op belang rijke posten. Zo zijn de minister van Volks gezondheid, Siwabessy, en de chef-staf van het Logistiek Commando, Muskita, Ambone zen. Het is een geteisterde weg die ons het binnenland invoerf. Langdurige zware re genval heeft het wegdek vol gaten geslagen Eet minder voedsel, minder vlees, minder vet, minder cholesterol, minder suiker en minder zout. Maar eet meer groente, meer fruit, meer vruchten en meer grove graanproducten. Verhoog het aandeel linolzuur in het vet en verhoog het aantal keren dat u eet. Met deze vuistregels maakt u een goede kans om gezond te blijven. Althans om niet ten offer te vallen aan onze welvaartsziekten. De regels zijn van dr. ir. R. J. J. Hermus. Hij is lid van de Vakgroep Humane Voeding aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Grote zorgen maakt hij zich over het lichamelijk welzijn van de moderne mens. Zijn boodschap komt er kortaf op neer: als we ons beter voeden, betalen we een paar centen meer, maar we besparen tegelijk miljarden op de dokter en aanverwante instellingen. Drukte in de smalle marktstraatjes van Ambon-City. en hele delen weggespoeld. Over vele gam mele, met planken verstevigde bruggetjes slingert de landweg zich door een adembe nemende natuur. We komen door tientallen oude, stille negorijen, opgetrokken in hout en riet. Aan de voet van wild begroeide, zachtgroene heuvels staan slordige optrekjes, soms op- palen gebouwd, weggescholen tussen klap pers, wuivende sagopalmen en kruidnagel bomen. Op lakens zijn langs de straten groen-bruine kruidnagelen te rijpen gelegd, nu en dan waait de zoete doordringende geur de wagen binnen. Kinderen en vrou wen zijn doende met het zuiveren van sago- meel, het voedsel op Ambon. Vissers werken aan hun prauwen, die half gekanteld op de stranden liggen, of laten hun zeilbootjes traag over de helderblauwe zee schuiven. De zon trekt zilveren banen over het water heen. Geen westers comfort, geen kantoor, geen bankgebouw. Maar de kinderen van de bar revoets gaande en in sarong geklede dorpe lingen dragen glimmende schoentjes, knie kousen en de overige toebehoren van het schooluniform. Vrouwen vervoeren bos vruchten als vanouds op het hoofd, maar in felgekleurde plastic supermarktmandjes. Op oude wasplaatsen in smalle riviertjes wordt op stenen gewassen, maar met wester se fosfaatrijke wasmiddelen. Het paradijs is verloren. Ook deze idyllische streek wordt aangepast Zoals ook het eco nomisch beleid van Djakarta het eiland niet ongemoeid laat. De vissers met him eenvou dige uitrusting zien met lede ogen aan, hoe Japanse vissers, dankzij concessies van Dja karta, de rijke zeeën met hypermoderne technieken leegvangen. Japan heeft ook gro te houtconcessies in de Molukken gekregen. Het economisch voordeel daarvan weegt voor Djakarta op tegen de kaalslag. Er vloeit veel geld uit de Molukken weg, zegt de al eerder aangehaalde Nederlander. Er komt natuurlijk ook wel geld terug. Er is hier een intensief wegenbouwprogramma aan de gang. Maar er blijft veel geld bij de aannemers hangen. De kleine man hier wordt goedkoop als dagloner ingehuurd. Het vliegveld is ook uitgebreid. Maar wat heeft de gewone Ambonees daaraan? Verder wordt er hier maar weinig geïnvesteerd in projekten die de bevolking rechtstreeks ten goede komen. Zo is Ambon bestuurd door Javanen, gecon troleerd door militairen en overspoeld door westerse invloeden. In de stroomversnelling van de „opbouw" verdrinkt de eigen identi teit, maar geen Ambonees die wij spraken of hij had de mond vol van het „moderne beleid" van Djakarta. En telkens weer kwa men de excuses voor de oude gebruiken, de sjofele kampongs en het gebrek aan westers comfort: „We vormen nog een jonge staat, maar de opbouw vordert". De vooruitgang. Bij één van die half-verval- len kampongs aan de rand van Ambon-cen- trum rijst een metersgroot reclamebord langs de weg op. Een zeer blonde en zeer blanke Brigitte Bardot prijst daarop de don kere Ambonese vrouwen een bekend Euro pees zeepmerk aan. Dat is dan het Ambon van vandaag: Het paradijs mag verloren zijn, maar de zegeningen van het Westen zijn in aantocht MATT DINGS Volgende week: DE RMS OP AMBON: EEN VERBIJSTE REND VERHAAL 1 -v-.' Wat eet Hermus zelf eigenlijk? „Bij het ontbijt drie sneden volkorenbrood met dieet- margarine, kaas of appelstroop erop, thee zonder suiker of een glas melk. Halverwege de ochtend neem ik koffie uit de automaat, met die vreselijke witmakers erin. Voor de lunch eet ik vier sneden, belegd met kaas meestal en een stuk fruit. In de loop van de middag thee en dan 's avonds warm. Aardappelen of rijst, vlees, meestal mager rundvlees, groente en vrijwel altijd yoghurt met bramen of zoiets na." Zoals de doorsnee-Nederlander dus. „Ja, dat mag je wel zeggen, geloof ik. Hoe wel, massa's mensen eten tegenwoordig in een kantine. Velen bezwijken aan de kroket- Want wat je daar aan vette happen voorge schoteld krijgt, is om van te rillen. En vergeet ook niet, dat veel mensen thuis nogal wat tussendoortjes eten en drinken, de borrelnootjes enz. En het gebraden haan tje in de loop van de avond komt ook nogal veel voor." Hij loopt niet de reformwinkel af? „Nee. zeker niet". Men denkt altijd dat wanneer je in de voeding zit je een soort maniak wordt. Nee, je treft het eerder aan bij mensen die half en half weten hoe het zit. Wie alleen maar graanprodukten eet legt ook het loodje. Nee, ons dagelijks voedsel is wel veilig. De risico's zijn zo klein, dat je eerder doodgaat door een ongeluk met de auto op de weg naar het reformhuis." Homme Krol wat iets anders is dan het bestaande hap- en snapbeleid. Er wordt echt niet te weinig aan voedingsvoorlichting gedaan, maar het is veel te weinig systematisch. Iedereen kan er nu iets uitpikken wat hem goeddunkt. Je kunt je nu nog regelrecht naar een hartin farct eten volgens de normen van het Voor lichtingsbureau voor de voeding." Een gezondheidsopvoeding op grote schaal. Daar moeten we naar toe, vindt Hermus. Te beginnen bij het schoolkind. Hermus pleit voor een doelgerichte voeding- spolitiek, voor een voedingspatroon met minder calorieën. „Daarin past een soort voeding die gebaseerd is op grove graanpro dukten, aardappelen, groente en fruit. Met als aanvulling een verstandige hoeveelheid dierlijke produkten als vlees, melk en eie ren." Hermus wil ook naar een betere kwaliteit voedsel. Het uiterst geraffineerde, vaak sma keloze aanbod van de voedingsindustrie is voor hem een gruwel. Toch speelt Hermus de voedingsindustrie niet de zwarte piet toe. De industrie levert een veilig, bacterievrij, stabiel, lang houd baar produkt. Maar, zegt Hermus, naar mijn idee mag het produkt wel wat minder per fect zijn. Hoogwaardiger van kwaliteit en minder energierijk. „Ik besef dat zo'n produkt meer kost. De consument zal dat er voor over moeten hebben. Wat dat betreft hou ik trouwens m'n hart vast. Als de melk een cent duurder wordt haalt het de voorpagina van de krant. Maar duizend gulden méér voor een auto mag wel. Een merkwaardige mentaliteit. Je moet die dure lp's eens ziea En als je een kledingstuk kóopt schrik je je ellendig van de prijzen." Wat er moet gebeuren, aldus Hermus, is de mensheid bijbrengen dat ze meer over moe ten hebben voor een gezonde basisvoedig. Het gaat om de duurdere auto of om de duurdere voeding. Dat is de keus. En als je erin slaagt om de vraag ten gunste van een beter voedselpakket om te buigen dan volgt de industrie vanzelf wel. Want dan is er een markt voor."

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13