We moeten van het stempel conservatief In CDA voeren behoudende krachten de boventoon Andere functie voor Kalma CHRISTELIJKE WERKGEVERS HALEN UIT NAAR NW Nieuwe toevloed illegale arbeiders Industriebond CNV ook bereid tot harde acties Regering houdt Volvo-bedrijf in stand 8 binnenland LEIDSE C0URAN1 VRIJDAG 6 JANUARI 1978 PAGINA 9 MR. J. RIETKERK, HET NIEUWE GEZICHT VAN DE WD Rietkerk, niet de man van de harde oppositie. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Als de WD oppositiepar tij was geworden, zou ik bedankt hebben voor het fractievoorzitterschap. Ik ben er de man niet naar om harde oppositie te voeren. Ik werk liever opbouwend en verzoenend dan afbrekend." Mr. J. G. (Koos) Rietkerk, het nieuwe gezicht van de WD, opvolger van Hans Wiegel die de pet van fractieleider verruil de voor een ministerssteek. Op 13 decem ber, een dag voor zijn vijftigste verjaardag werd Rietkerk unaniem door Kamerfractie en partijbestuur van de WD aangewezen als de nieuwe politieke aanvoerder der liberalen. „Ik kan me wel slechtere ver jaardagscadeautjes voorstellen", zegt hij relativerend. Onlangs kon je in de wandelgangen der Tweede Kamer horen: „Het enige dat Riet kerk en Wiegel gemeen hebben is, dat ze beiden brildragend zijn". Dat is uiteraard enigszins overdreven, maar het duidt wel treffend aan, dat karakter en verschij ningsvorm van de oude en nieuwe fractie leider nogal wat verschillen vertonen. Wat in een gesprek met Rietkerk het meest opvalt is zijn bezadigde en nuchtere ma nier van optreden en spreken. Zelf geeft hij van zichzelf aan, dat hij „wellicht wat meer genuanceerd is" dan zijn voorganger. „Maar", zo voegt hij eraan toe, „ik weet niet of ik de mensen altijd zo zal weten te boeien, zoals Hans deed." Koos Rietkerk werd geboren in Boskoop, als eerste zoon van een kinderrijk gerefor meerd echtpaar. „Al gauw verhuisden mijn ouders naar Lisse. Daar heb ik mijn jeugd doorgebracht. We hadden het niet erg breed thuis, maar ik mocht wel studeren. Na de HBS behaalde ik ook nog het gymnasium-diploma en daarna wilde ik in Leiden rechten gaan studeren. Maar daar was echt geen geld voor, dus toen heb ik met allerlei klusjes zelf mijn studie bij elkaar verdiend. In 1952 studeerde ik af en kreeg toen meteen een mentale klap, omdat ik niet aan de slag kon komen. Negen maanden ben ik werkloos geweest. Uiteindelijk kwam ik als onbezoldigd me dewerker op een advocatenkantoor, maar al gauw daarna kon ik in dienst komen van een emigratiekantoor in Den Haag. Voorlichting, adviezen juridische bijstand geven aan emigranten. Ik heb nog de reis meegemaakt van de honderdduizendste Nederlander die na de oorlog naar Canada emigreerde. Toch ging ik na een paar jaar denken: „Moet dit nou mijn levensdoel zijn, mensen het land uit helpen? Ik wil me eigenlijk veel liever bezighouden met de opbouw van het land". En zo kwam ik terecht bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, als juridisch medewerker." „In die tijd, ik was toen inmiddels ge trouwd, begon ik mij hoe langer hoe meer los te maken van de Vrijgemaakt Gerefor meerde Kerk, waartoe ik behoorde. Ik voelde me beklemd in het kerkelijke kader. Ik had het gevoel dat de kerk bleef stil staan en dat ik zelf steeds meer groeide in mijn denken. Ik vond ook dat de kerk zich te eng opstelde tegenover mens en maatschappij en zich te weinig bemoeide met de maatschappelijke vraagstukken. Uiteindelijk heb ik weloverwogen mijn kerkelijk lidmaatschap opgezegd, maar dat wil beslist niet zeggen dat ik daarmee a-religieus of anti-kerkelijk ben gewor- „Bovendien, ik moet toegeven dat mijn christelijke opvoeding nog altijd in mij doorwerkt Mijn doen en laten wordt nog regelmatig door christelijke normen en waarden beïnvloed. In dezelfde tijd dat ik uit de kerk stapte, nam ik ook afscheid van de partij die ik van huis uit was toegedaan, de ARP. Ik voelde me veel meer aangetrokken tot de WD". „In de zestiger jaren, toen ik was gaan werken voor het Centraal Sociaal Werkge vers Verbond, werd ik in Rijswijk, waar ik toen woonde, actief lid van de VVD. Zo kwam ik uiteindelijk terecht op de kandi datenlijst voor de Tweede Kamer. In 1967 was ik opeens volksvertegenwoordiger, vier jaar later staatssecretaris van Sociale Zaken in het kabinet-Biesheuvel, daarna weer Kamerlid en nu dan fractieleider." Welke koers gaat de WD met Rietkerk dan het roer varen? Rietkerk: „Een echte liberale koers, waarin verdraagzaamheid en vrijheid centraal staan, waarin een tussenweg wordt aange houden tussen het collectivisme dat de PvdA voorstaat en het absoluut vrij laten van maatschappelijke en economische krachten, zoals de oude liberalen dat wil den. We moeten ook af van het stempel „conservatief', dat we de laatste jaren steeds kregen opgedrukt Ik bestrijd dat de WD conservatief is, maar als men hier en daar beweert dat het wel zo is, dan moeten wij maar eens overduidelijk het tegendeel proberen te laten zien. En kijk maar eens in ons nieuwe partijprogram: wat daar nu in staat over zaken als demo cratisering, milieu, ontwikkelingshulp en emancipatie kun je toch waarachtig niet conservatief meer noemen". „Er wordt de laatste tijd nogal eens gezin speeld op een mogelijke toekomstige sa menwerking van WD en PvdA. Ik sta daar niet afwijzend tegenover. Maar mo menteel staat de PvdA nog geheel dwars op onze partij, vooral wat betreft de so ciaal-economische beleidsterreinen. Maar op het gebied van de geestelijke vrijheid zijn we het vaak roerend eens. Wat dat laatste betreft ligt er juist een groot span ningsveld tussen ons en het CDA. Ik hoop dat in de toekomst ons land slechts drie politieke stromingen zal kennen, namelijk PvdA, CDA en WD, en dat die drie gewoon onderling uitwisselbaar zullen worden. Ik heb er daarom ook geen zin in om in de komende tijd verder te polari seren ten opzichte van de PvdA. We moe ten natuurlijk niet alle tegenstellingen ver doezelen, maar het belangrijkste is, dat we met de PvdA een dialoog aangaan zonder kretologie." Rietkerk geeft toe, dat hij wel enigszins opziet tegen de zware taak die hij als fractieleider en uitstippelaar van de politie ke koers van de WD moet vervullen. Hij heeft zich dan ook losgemaakt van enkele nevenfuncties die hij tot nu toe naast zijn Kamerlidmaatschap bekleedde: adviseur van het VNO en voorzitter van de WD-af deling in zijn huidige woonplaats Wasse naar. Daar staat echter tegenover dat hij lid blijft van de raden van commissarissen van een tweetal bedrijven, waarvan hij de naam niet wil noemen: een scheepswerf in Rotterdam en een „bedrijfje op de Velu- Verwacht Rietkerk dat de aanhang van de WD zal blijven groeien? „Dat is voor mij voor 100 procent zeker", antwoordt hij resoluut. „Een jaar of zes geleden nog bestond de aanhang van de WD voornamelijk uit mensen die het in de maatschappij al een beetje gemaakt hadden. De grote verdienste van Wiegel is geweest, dat hij de idealen van de WD heeft weten te vertalen voor de gewone mensen. Ik weet zeker dat die trend zich zal doorzetten. Dat houdt wel een uitda-" ging in voor mijzelf. Maar ik zal mijn best doen". DICK VAN RIETSCHOTEN OUD-MINISTER DUISENBERG: (Van onze parlementaire redactie) VELP In het CDA voeren, net als in de VVD, behoudende krachten de boventoon. Het mislukken van de kabinetsformatie met de PvdA is niet allereerst te wijten aan incidentele oorzaken. Er is namelijk in het CDA een zeer sterke stroming die sa menwerking met de WD verkiest boven de samenwerking met de PvdA. Dat zei oud-minister Duisenberg gisteravond in Velp op een bijeenkomst van drie PvdA-af- delingen. Het is de politieke fout van de PvdA ge weest, aldus Duisenberg, de kracht van die heimelijke voorkeur onvoldoende te hebben onderkend. Zowel in het CDA als in de WD zijn verlichte, vooruitstrevende minderheden te vinden, maar het blijven minderheden. Per sonen, én het uitoefenen van macht lijken bij beide partijen boven het program de voorkeur te hebben. Het CDA wil ons graag laten denken, zei Duisenberg, dat Nederland politiek een drie stromenland is: de sociaaldemocraten, de liberalen en, met een geheel eigen plaats en visie, de christen-democraten. Laten we voor die valstrik oppassen, aldus de oud-minister. We doen er beter aan uit te gaan van een grovere tweedeling. Aan de ene kant de vooruitstrevenden, de parijen die positieve veranderingen in onze maatschappij willen, zonder daarbij tot ongenuanceerde afbraak van verworvenheden over te gaan. De hoofdvertegenwoordigers hier zijn PvdA en D'66. Aan de andere kant dan de overwe gend behoudende groeperingen, de hoeders van gevestigde verhoudingen en vooral machtsstructuren, de WD en het CDA. Dr. Duisenberg zei dat in het regeringsbeleid geen radicale omkeer verwacht mag wor den. Ook nu weer zal het beleid worden gekenmerkt door het zetten van vele kleine stapjes. Maar vele kleine stapjes na elkaar in dezelfde richting brengen je uiteindelijk wel helemaal door de bocht, zei hij. De afgelopen vier jaren ,zijn de stapjes linksom geweest. Nu zal het de andere kant opgaan. Maar op korte termijn zal dit nog nauwelijks opvallen. De eerste signalen voor het rechts afslaan zijn nu al waarneembaar. „In zo'n wereld kunnen wij niet leven" REGULARISERING HEEFT WEINIG GEHOLPEN (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In Nederland zijn sinds de regular isatiemaatrege- len in 1975 minstens vierdui zend nieuwe illegale gastarbei ders het' land binnengekomen door de falende controle aan de grenzen. Dit meent de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) die het totaal aantal illegale, gastar beiders schat op zeven tot tien duizend. Volgens de FNV vor men zij een dankbaar object voor malafide werkgevers die het niet nauw nemen met de CAO en de werkomstandighe den. FNV-bestuurder C. Com mandeur gelooft dat het vooral om die werkgevers gaat die door de regularisatie hun goed kope illegale werknemers kwij traakten en zich geen legale werknemers kunnen veroorlo ven. Die werkgevers zij® nu weer „in de markt" voor illega len omdat de regularisering ge leid heeft tot c°n nieuwe vraag naar illegalen. Dt illegalen zijn voor de FNV een doorn in het oog omdat illegalen een deel van de veertienduizend werklo ze buitenlanders in de weg zit ten die wel legaal zijn maar misschien juist wel - daardoor niet aan de slag kunnen komen. De FNV vindt dat nog maar een middel rest dat werkelijk effect heeft: met illegalen werkende werkgevers flinke boetes geven zodat de stroom illegalen op droogt Verder vindt de FNV dat „al is het een harde opstel ling" illegalen van na de regula risering terug naar hun land moeten. UTRECHT 8 Als onze maat schappij niet via overreding en overtuiging structureel kan worden hervormd dan mag de weg van harde acties niet wor den geschuwd. Pat stelt de industriebond CNV ui de gisteren gepubliceerde no ta „Meer Mens" waarin de bond de concept-uitgangspunten for muleert voor het beleid voor de komende jaren. De nota komt op het congres van de industrie bond op 1 en 2 juni aan de orde. De industriebond constateert dat in onze maatschappij geld eh macht vaak nog de doorslag géven als het gaat om het ne tten van beslissingen over za ken waar mensen met hun tota le bestaan bij betrokken zijn. •Waar geld de macht nog be paalt zal dit doorbroken moeten worden. De gelijkwaardigheid v'an alle mensen dient uitgangs punt te zijn." De werknemers zullen bewust moeten worden gemaakt van hun positie. „Alle werknemers zullen ervan over tuigd moeten worden dat ze géén slaven mogen zijn van technische ontwikkelingen en geen onderworpenen van de zo genaamde wetenschap maar verantwoordelijke mensen in een verantwoordelijke maat schappij." Evenals de moederorganisatie CNV acht de industriebond zo geheten bedrijfstakraden waar wergevers en werknemers in zit ten, belangijke instrumenten om de structuren op het niveau van de bedrijfstakken en onderne mingen te veranderen. Die bedrijfstakraden zullen vol gens de industriebond bindende besluiten moeten kunnen nemen over bijvoorbeeld het investe ringsbeleid, de werkgelegenheid en de technologische ontwikke ling. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Voorzitter ir. J. de Wit van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond NCW heeft gisteren heel nadrukkelijk het streven van vooral de vakbeweging NW, naar wat hij noem de een gecentraliseerde, collectieve en gelijkge schakelde maatschappij afgewezen. „Wij kunnen dat maatschappijbeeld onmogelijk als ideaal zien, wij willen in zo'n maatschappij niet leven. Als christen willen wij dat niet, als ondernemer kunnen wij dat niet." Dit schept, zo zei de heer De Wit tijdens zijn nieuwjaarspersconferentie, wel een afschuwelijke situatie. Het is namelijk duidelijk, dat de linkse vakbeweging dat ideaalbeeld stap voor stap wil verwezenlijken, elke concrete eis dient om dat maatschappijbeeld dichterbij te brengen, ook al lijken de eisen op het gebied van medezeggen schap, inkomensbeleid, winst-werk-overeenkom- sten, structuurpolitiek geen onderlinge samenhang te vertonen. Als je die achtergronden kent, is het vrijwel onmogelijk om nog constructief overleg te voeren over die onderwerpen. Aldus dreigt een levensgevaarlijke patstelling. Dat leidt volgens ir. De Wit tot maatschappelijk onaanvaardbare con sequenties en tot toenemende polarisatie. De NCW-voorzitter deed een beroep op het CDA zich uit te spreken voor de particuliere onderne mingsgewijze produktie als meest wenselijke vorm voor de inrichting van onze economische orde. Het te voeren economische beleid moet volgens de heer De Wit uitgaan van een relatieve autonomie voor de afzonderlijke onderneming en van de erkenning van de positieve waarde van het markt- en prijs mechanisme. Trouwens, zo voegde hij eraan toe, Ir. J. de Wit: „We moeten oppassen voor een levensgevaarlijke patstelling". ons stelsel is al niet zuiver kapitalistisch meer, overheidsbemoeienis speelt al een grote rol. De ondernemers zijn zeer wel bereid mee te werken aan nieuwe ontwikkelingen, maar zij moeten be wegingsvrijheid houden om hun verantwoordelijk heden te kunnen uitoefenen. Het Vol veebedrijf, waarvoor de overheid opnieuw miljoenen guldens beschikbaar stelt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering zal ook in de komende jaren op grote schaal geld beschik baar stellen om het Volvo-bedrijf in Born waar 5300 mensen werken in stand te hou den. Het bedrag dat de staat in het Volvo-be drijf zal steken loopt tegen de 200 miljoen guldens. Daarnaast zal het Zweedse concern ook nog vele tientallen miljoenen guldens beschikbaar stellen om de produktie in Nederland in stand te houden. Minister Van Aardenne van Economische Za ken heeft hierover overeenstemming bereikt met de vakbonden en met de directie van Volvo. De regering gaat het Volvo-bedrijf in Born op twee manieren steunen. Enerzijds zal de staat via de Nationale Investeringsbank voor ruim 80 miljoen aan nieuWe aandelen in het aandelenkapitaal deelnemen, waardoor het totale Nederlandse aandeel stijgt tot 45 procent. Anderzijds zal de regering van de te verwachten verliezen tot 1980 bijna 100 mil joen gulden voor haar rekening nemen. Vol gens minister van Aardenne zal Volvo in 1981 weer rendabel zijn. Het aandeel van de staat in het basiskapitaal zal dan weer worden teruggebracht. Containers bevatten slechts" papier (Van een onzer verslaggevers) Ameland De vijf containers, die in de nacht van dinsdag op woensdag op de Noordzee over boord zijn geslagen van een Duits vrachtschip en die enkele dagen de gemoederen van de eilandbewoners danig hebben beziggehouden, omdat de con tainers kostbare gebruiksvoor werpen zouden bevatten, zijn gisteren op Ameland aange spoeld. De samengestroomde strandjutters en autoriteiten moesten evenwel constateren, dat de inhoud een andere was dan men zich had gedacht: elke container bleek 12 ton papier te bevatten. Overleden na zien van dode buurvrouw DORDRECHT (ANP) - De dochter van een 70-jarige vrouw vond haar moeder woensdag dood in haar woning te Dordrecht. Zij riep een buur- vrouw te hulp. Toen deze, een 63-jarige vrouw was gearri veerd raakte zij door de emotie onwel en overleed ook zij. (Van een onzer verslag gevers) ROTTERDAM - Van daag of direct na het weekeinde is de defini tieve beslissing van Rotterdamse burge meester André van der Louw te verwachten over de eis van de Haagse procureur-gene raal mr. Van der Feltz, hoofdinspecteur B. D. Kalma als chef van de Rotterdamse kinder- en zedenpolitie te vervan gen. Van der Louw heeft gisteren over de zaak-Kalma bespre kingen gevoerd met de hoofd inspecteur en hoofdcommissa ris A. Vermeij van de Rotter damse politie. Naar verluidt zou de burgemeester aan de heer Kalma een andere functie bij de politie van de Maasstad hebben aangeboden. De hoofdinspecteur, die in rang niet gedegradeerd wordt, heeft dit aanbod in overweging ge nomen. Begin deze tfeek adviseerde een groot aantal wetenschap- VERWACHTING IN ROTTERDAM: pelijke medewerkers van de Erasmus Universiteit de bur gemeester om de opdracht van de procureur-generaal eerst ter beoordeling te zenden aan de afdeling rechtspraak van de Raad van State. Van der Louw is hierop kennelijk niet ingegaan, hij vindt dat nu, ge geven de toch wel gespannen verhoudingen binnen het Rot terdamse politiekorps, snel een beslissing moet vallen. Hij is overigens bijzonder boos over de handelwijze van de procureur-generaal die, vol gens het Rotterdamse college van B. en W„ de burgemeester (als hoofd van de politie) voor de voeten loopt. Van der Louw heeft de hoofdinspecteur im mers al geruime tijd geleden een „berisping" gegeven waar tegen" Kalma bij de ambtena renrechter in beroep gaat. Van der Louw heeft gisteren zowel met Kalma als met Ver meij besproken welke moge lijkheden er voor de hoofdin specteur binnen het Rotter damse korps overblijven. Een probleem hierbij is dat ver scheidene onderdelen van de politie al hebben meegedeeld geen prijs te stellen op de komst van Kalma. Straffen tot 3,5 jaar voor verdrinken van Turk AMSTERDAM!ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft vandaag gevangenisstraffen tot drie jaar en zes maanden opge legd aan de vijf jongens, die op 9 september de Turkse gastar beider Ibrahim Uysal lieten verdrinken, nadat zij hem voor de grap in een gracht gooiden. De Turk, die laat op de avond door het groepje over de brug leuning van de Torensluis werd gewerkt, bleek niet te kunnen zwemmen. Hij liet in Turkije een vrouw én vier kinderen ach ter. Twee van de daders waren twee dagen eerden=,==,UTRECH- T— betrokken bij het in het water gooien van een ander slachtoffer. De rechtbank sprak een hunner vrij, omdat in de dagvaarding niet de juiste plaats van het misdrijf was ge- noenïd. Zorgen over criminaliteit in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) De Rotterdamse hoofdcommissaris van politie A. Vermeij maakt zich ernstig zorgen over de toe nemende handel in verdovende middelen en de daarmee ge paard gaande criminaliteit in de Maasstad. Hij verwacht dat de handel in drugs zowel als het aantal ver slaafden dit jaar een verdere stijging te zien zal geven. Op een persconferentie gisteren wees hij erop dat als gevolg van het drugsprobleem het aantal kleinere misdrijven zich sterk uitbreidt. De verslaafden verke ren voortdurend in geldnood, zo onderstreepte hij, en zijn daar door gedwongen tot diefstallen uit winkels, huizen en auto's over te gaan. Ook de jeugdpros- titutie onder verslaafden neemt steeds toe. De georganiseerde misdaad in de Maasstad deit eveneens onverminderd uit Hoofdcommissaris Vermeij vreest dat de verbindingen tus sen de illegale gokhuis-exploi tanten en andere criminele groe pen een sterke stimulans zijn. Oud-minister L. N. Deckers Oud-minister Deckers overleden (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG- Op 94-jarige leeftijd is op Nieuwjaarsdag de oud-minister van Defensie en oud-staatsraad Deckers overle- den.Tot aan zijn dood heeft hij in Den Haag gewoond. Hij is echter, in alle stilte, begraven in zijn- geboorteplaats Heeze (N.Br.). Mr. dr. L. N. Deckers was van 1918 tot 1929 lid van de Tweede Kamer voor de Rooms Katholie ke Staatspartij. In 1929 werd hij minister van Defensie in het derde kabinet-Ruys de Beeren- brouck en daarna in het tweede kabinet Colijn. In 1935 werd hij, eveneens onder Colijn, minister van Landbouw en Voedselvoor ziening. Na de oorlog was hij (tot 1958) lid van de Raad var State. Congrespartijleden op de vuist NEW DELHI (UPI) De India se politie is gisteren in New Delhi tussenbeide gekomen om twee elkaar bestrijdende groe pen leden van de Congres part ij, die aan het vechten waren ge slagen, uit elkaar te halen. De vechtpartij brak uit na een poging vain de door mevrouw Gandhi geleide partijvleugel on een organisatie in handen tt krijgen die het officiële partijor gaan uitgeeft De vleugel dit geleid wordt door partijvoorzit ter Brahmananda Reddy, ver zette zich tegen deze poging waarna het tot een handgemeen op grote schaal kwam.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9