Durfal Rob Hoogervorst: piano spelen en algehele haarverzorging Groenoordhallen hebben de lente al in het hoofd Gunstige ontwikkeling bedrijfsleven in Rijnland Bedrijvigheid mag geen sluitpost beleid zijn Dynamisch bedrijf vol dadendrang Bloemen zorgden voor stijging omzet Zuidhollandse veilingen "STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JANUARI 1978 PAGINA 5 Pianist-kapper Rob Hoogervorst in de salon' Juist in een tijd, dat vaak heren kappers vertwijfeld met de han den in het (eigen) haar zitten vanwege een teruglopende klandizie, treft opeens de mede deling van ene Rob Hoogervorst |(pas 31 jaar geworden), dat hij aan de Leidse Driftstraat in het Kooikwartier begonnen is met een „Hairshop for men", wat je dan voor het gevoel niet mag vertalen met „haarwinkel voor mennen", hoewel de aanduiding daar op neer komt. Rob Hooger- vorst opereert sinds een maand in een vertrekje, dat hij atelier zou willen noemen. Van buiten heeft het de aanblik (als je ten- minste naar binnen kijkt) van een steriele tandartsenruimte met spoelbak en apparatuur op wieietjes; alles in het wit en met een opkrikbare stoel waarin je als in een fauteuil aangenaam wegzinkt. Rob snijdt het haar als een ambachtsman, het is hand werk waaraan geen tondeuze te pas komt. Hij trekt daarbij geen jas of schort aan, maar staat in sportieve trui of pullover je haar een volledige behandeling te ge ven. Dat is de kracht van Rob Hoogervor st, die volledige behandeling. Daar over straks iets meer. Een tijdlang was hij in de donkere uren pianist en al muziekmakend bleef hij op de been. Niettemin bekende hij me gis teren, dat hij reeds 18 jaar in het kappersvak zit, wekelijks tenminste. „In Den Haag heb ik het vak pas goed geleerd in een paar prima za ken. Nu nog speel ik een paar uur per dag piano om het in de vingers te houden. Ik probeer dat te kunnen combineren met mijn shop, die'ik van 9 uur 's morgens tot bij zessen openhoud. Ik werk op afspraak; een half uur ben je algauw zoet. Al dat haar heeft z'n eigen behandeling no dig. Neem dat stugge haar van men sen in de bouw, vanwege dat cement, beton en die kalk. Zoiets kost aan dacht". Rob oogt vriendelijk door zijn brilleglazen (knipt zijn eigen haar met behulp van o.m. twee spie gels). Z'n shop valt na een maand draaien bij veel mannen in de smaak. Het is nu januari, een beetje stil na die feestdagen. JIairshop for men" klinkt estetisch. Herenkapsalon doet meer denken aan binnenkomen en zonder voorbe werking de schaar erin. Dat gaat tegenwoordig niet zomaar onge straft. De meeste „blijvende" kap pers gaan al over tot intensiever en gericht werken. Robs systeem is: wassen en nat knippen in mode, drogen en bijwerken. Rob Hogervor- st. „de langere modellen zijn niet vervallen, maar worden meer ver zorgd en onderhouden, iets korter aan de zijkant. Mijn streven is, dat de klanten zelf hun haar wat kunnen bijhouden. Je hoeft echt niet meer eens in de maand naar de kapper. Zou ook te prijzig worden. Voor een gulden of twaalf kom je niet meer klaar, dat wordt al gauw zo'n vijfen twintig gulden. Per dag kan ik er zowat een stuk of 13 hebben. Was het maar waar, zeg ik nu, in die lauwe januarimaand. Ik reken op een tijdschema van rond een half uur. Je hoeft hier niet in een tijd schrift te bladeren of de kapper op z'n vingers zitten kijken en de onder Moeilijke tijd voor de kappers' „Het ligt eraan hoe je de zaken aanpakt; je klanten moeten tevreden zijn. Het is wel zo, dat er meer kappers weg gaan dan bijkomen. Je moet ook wat voor het vak over hebben. Wat mij betreft: ik drijf op eigen vakbe kwaamheid, zonder al te veel hulp middelen. Zo ben ik, om maar wat te noemen, tegen haarlak. Dat is viezigheid allemaal. Dat doe je we ieens bij mensen die gaan trouwen, of als het een keer waait. Het moet een uitzondering blijven. Ook geen permanent. Dat doet het haar te veel schade aan. Geldt ook bij vrouwen. Uiteraard. Het gaat vóór alles om een lekker los, zo natuurlijk moge lijk kapsel, aangepast aan de per soon en aan het haar van de klant". De Leidse Groenoordhallen gaan in 1978 een waarschijn lijk bijzonder succesvol jaar maken. Althans te oordelen naar de prognoses van direc teur André de Jong, die gister middag ten overstaan van een groot aantal klantenvan de hallen en andere betrokkenen en geïnteresseerden, op een nieuwjaarsreceptie de toe komstverwachtingen uit de doeken deed. Eén van de meest uitspringende „items" van dit jaar wordt de ingebrui kneming van het nieuwe res taurant, dat op 1 mei, met z'n 550 zitplaatsen en ingericht met de meest moderne outilla ge. de deuren voor het publiek open gaat stellen. De nieuwe gastheren, J. de Haas, een ent housiaste horecaman, die al acht jaar in zijn tot nog toe beperkte ruimte aan ,Jiet spor ten en doen is, en' C. de Bock, werden alvast publiekelijk voorgesteld. De tweede topper wordt de vierdaagse start van de Tour de France. Vier dagen feest op 28, 29, 30 juni en 1 juli, met het hele tour-show circus eromheen, muziek van James Last en optredens van Nederlandse artiesten in Ne derlands Allerlei. De Groenoordhallen hebben nog veel meer pijlen op hun boog. Daar is bij voorbeeld de „aankleding" van het complex, dat getuige de uitlatingen van de heer De Jong een vriende lijker en kleuriger indruk gaat maken. Niet alleen door de boompjes, die alom uit de grond gaan schieten, maar ook door de vrolijke kleuren, die aan de opstallen gegeven gaan worden. De'grote hal krijgt de beschikking over een podium, dat onder andere bij modes hows een bestemming gaat krijgen; er is een aanvraag bij b en w (de hallen zijn een gemeentelijke zaak) voor het aanvoeren van 500 kub. meter zand en leem ten behoeve van de paardesport. Men streeft naar verbetering van de ge luidsweergave, er wordt ge dacht aan zes of zeven extra kassa's op de stoep vóór de hal en binnen de hal wil men een permanente versiering aanbrengen, waardoor tevens het „plafond" verlaagd wordt De geluidsverbetering is eigen lijk dringend noodzakelijk. Or ganisatoren van pop-concerten willen best naar Leiden komen met bruisende evenementen, maar schrikken terug voor de abominabele akoestiek van het gebouw. André de Jong: ,JMet die verbetering is bijna 80 mil le gemoeid. Zo zal tegen de glazen wand voorin een gewel dig geplooid velours doek ge hangen moeten worden en ook midden in de hal zal een doe ken gevaarte moeten komen. Tot nog toe zijn er nog te weinig aanvragen om met dat plan bij de gemeente aan te komen. We wachten nu op vol doende opties. Zo gaat de levensdrang van de Groenoordhallen verder. De verkeersstromen op het ter rein gaan in betere banen ge leid worden en elke lantaarn paal krijgt in het kader van de „fleurige Groenoordhallen" een levendige reclame als ver siering. Allemaal zaken, waar mee de vaste klanten van de hallen alvast tevreden kunnen zijn, ofschoon zij bovendien in staat worden gesteld om door middel van een enquette hun verlangens die al dan niet gehonoreerd kunnen worden aan de directie kenbaar te maken. De veemarkt (biggenaanvoer in 17 gehalveerd, een landelijk verschijnsel door de varken spest) ondervindt geen uitbrei ding. Het wordt een pas op de plaats. Leiden vertoont temid- taurant-exploi- tant De Haas, di recteur André 'de Jong, WV-di- recteur P. Dek ker. platenfir- mant G. Hofenk en organisator J. Visser. den van de vaderlandse vee markten nog de minste terug val. Ook het sportgebeuren gaat voort op dezelfde voet. Alleen de sector „evenemen ten" vertoont een groei van 30 procent ten aanzien van 1977. Belangrijke gebeurtenissen worden in 18 de (besloten) Meubelvakbeurs half februari, op 1 te m. 5 maart de Zuidhol landse Ideeénbeurs voor Vrije tijdsbesteding „Vrije Tijd" met een betere inhoud de grote Paasveetentoonstelling in de runderhal op 9 maart en pal daarop de driedaagse Bo- vag Occasionshow. Nieuw is de bakkerstentoonstelling Wets-Nederland op 15 en 16 maart en de grootste wens van De Jong c.s. wordt eind maart vervuld met de Leidse Paarde- dagen, vier dagen hippisch feest op een eigen vloer, die vele mogelijkheden gaat bie den wat betreft springcon coursen en paardenshows Zonder volledig te zijn vermel den we nog de publieksmeu- belbeurs „Ideaal wonen", een uitstalling van een hele woon- wereld van 19 t/m 23 april. Na de krachttoer rond de Tour de France (volgens De Jong is het hallenpersoneel dagelijks al bezig met zich te oefenen in het Frans....) is er het interna tionaal Volksdansfestival in augustus, de Vebo-tentoonstel ling op 2 september, de 17e Leidato Huishoudshow (in een nieuw jasje) van 8 t/m 17 sep tember, op 30 sept, en 1 okto ber het befaamde Beestenspul, met nieuwe „klappers" en nog veel meer. Taptade '78 (4 no vember) wordt misschien een tweedaagse manifestatie, maar daar weten de organisatoren nog weinig zinnigs over te ver tellen. In elk geval is er voor de Groenoordhallen meer werk aan de winkel, dan in voorgaande jaren. LICHTE DALING IN GROENTESECTOR leiden De omzet van de groente- en bloe menveilingen in Zuid- Holland over 1977 be draagt bijna 1,7 miljard gulden. Dat is 99 miljoen gulden méér dan over 1976. Dit resultaat is te danken aan de bloemen veilingen, die een omzet stijging boekten van 16,7%. De omzet van de groenteveilingen gaf daarentegen een lichte daling te zien van 0,8%. Bij de beoordeling van de om zetcijfers dient ermee te worden gerekend dat de in de tuinbouw behaalde bedrijfsresultaten van bedrijf tot bedrijf zeer sterk ui teen kunnen lopen. Groenteteelt Voor de groenteteelt was 1977 in het algemeen geen gunstig jaar. De kostenstijging werd niet door hogere prijzen gecompen seerd, zodat deze geheel ten las te kwam van het bedrijfsresul taat. Ten opzichte van 1976 is de rentabiliteit niet onaanzien lijk gedaald. Bij de glasgroenten stelden vooral de uitkomsten van de hoofdprodukten tomaten en komkommers teleur. De toma ten brachten bijna het gehele seizoen lagere prijzen op, terwijl de vroege stookteelt bovendien een lagere produktie per m2 opleverde. Na een goed begin bleef 'de vraag naar komkom mers beneden de verwachtin gen, vooral veroorzaakt door veel koud en nat weer in West- Europa. Het aanbod daarente gen was aanzienlijk groter met als gevolg een lange periode met grote doordraai en lage prijzen. In de belangrijke aanvoermaan- den januari tot en met maart bracht de sla bevredigende prij zen op. De afzet van de herfst- teelt verliep moeizaam. De zo genaamde kleinere kasproduk- ten, waarbij dan vooral wordt gedacht aan de paprika, auber gine en de radijs, leverden ho gere middenprijzen op. De met deze teelten verkregen uitkom sten waren bevredigend. De vollegrondsgroenten konden in de eerste maanden van het jaar nog profiteren van een schaarste op de markt als ge volg van de droogteperiode in 1976. Toen de nieuwe oogst rich in volle omvang aandiende, ver keerde de schaarste al gauw in overvloed. Veel produkten moesten tegen te lage prijzen worden afgezet. Bloementeelt De Zuidhollandse bloemenvei lingen zijn de laatste jaren ge wend hun omzetten fiks te zien stijgen, vooral als gevolg van een steeds toenemende produk tie. De omzetstijging over 1977 is echter voor een groot gedeelte te danken aan een betere prijs vorming van een aantal belang rijke produkten in de sector van de snijbloemen. De behaalde omzetverhoging was niet alleen groot genoeg om de kostenstij ging op te vangen, maar droeg tevens bij tot een verbetering van de gemiddelde rentabiliteit. Een ongunstige uitzondering hierop vormen enkele soorten bolbloemen en lelies. In tegenstelling tot 1976 hadden we een koele zomer met gema tigde temperaturen, waardoor de afzetkansen in deze maan den groter waren en de kwali teit van de gewassen op het gewenste peil kon worden ge handhaafd. Spectaculair was de omzetgroei in de potplantensec tor. Deze stijging echter moet bijna geheel worden toege schreven aan teeltuitbreiding. Er was in het afgelopen jaar sprake van een slechts zeer be scheiden uitbreiding van het bloemenareaal. De redelijk goe de uitkomsten van 1977 recht vaardigen geenszins een terug keer naar de expansieve groei van enkele jaren geleden. OVERZICHT OMZETCIJFERS ZUIDHOLLANDSE VEILINGEN VEILING Bleiswijk Delft-Westerlee Gouda Katwijk Leiden Pijnacker Westland-Noord Westland-Zuid Zuid-Holland Zuid TOTAAL groente en fruitveilingen Berkel CCWS, Honselersdijk EMM, Roelofarendsveen Flora, Rijnsburg TOTAAL bloemenveilingen RECAPITULATIE 1977 verschil in procenten 170.5 178,2 25,3 24,6 27,5 56,1 222,8 124,1 131.6 163,9 175,1 25,5 51,7 222,7 129,1 129,4 19,5 - 4,4 - 7,8 70,1 481,5 29,6 159.7 740,9 1977 960,7 953,1 634,7 740,9 634,7 1976 verschil in procenten 0,8 f 16,7 1.595.4 U Onze 90fl m* showroom staat voor u open. Hoofdstraat 104-106 te Valkenburg (ZH). VALKENBURG (ZH), Hoofdstraat 104-106. Tel. 01718-16947 LEIDEN (filiaal), Lammenschansweg 132. Tel: 071 - 766907 Mini - Austin - Triumph Princess - Morris - MG - Rover. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het Rijnlands bedrijfsleven is zich gunstig aan het ontwikkelen. Niet alleen is er in het afgelopen jaar een duidelijke verbetering te zien vergeleken met 1976, maar ook steekt de ontwikkeling van bet bedrijfsleven in de Leidse regio hier en daar vrij gunstig af bij het totaalbeeld in Neder land. Een en ander blijkt uit de resultaten van de jaarlijkse enquête van de Kamer van Koophandel, die de voorzitter, de heer A. Koningsveld, vandaag in zijn nieuwjaarsrede bekend maakte. Schilderde de heer Koningsveld in zijn nieuw jaarsrede vorig jaar nog een uiterst somber beeld van de ontwikkeling van het bedrijfsle ven in Rijnland, gisteren maakte hij melding van het feit dat de afname van de omzetten in Rijnland over het algemeen lager zijn dan die in de rest van ons land, terwijl een reële toename van de omzetten in Rijnland door 3% van de ondernemers meer wordt gemeld dan dit landelijk het geval is. Ook het percen tage dat zijn netto bedrijfsresultaat ziet toene men Ligt in Rijnland wat hoger dan de rest van Nederland. Ook wat de investeringen betreft is het beeld positiever dan vorig jaar: iets meer dan de helft van de Rijnlandse ondernemers meldde een stijging van de in vesteringen, terwijl van de rest van de onder nemers in Nederland maar 45% met deze mededeling kwam. Visserij beeld het een duidelijk slechter resultaat'zien dan de totale visserij in Nederland. Alle on dervraagden meldden vorig jaar minder geïn vesteerd te hebben dan in 1976 en niemand verwacht voor dit jaar een toename hiervan die de 7% zal overschrijden. In de land- en tuinbouw blijkt daarentegen het landelijk beeld weer negatief af te steken bij de ontwik keling in het gebied van de Leidse Kamer van Koophandel. Ook de machine-industrie, elec tro technische industrie en de trans po rtindusi- trie steken gunstig af. Textiel, mode, confec- Detailhandel Ondanks het feit dat nog altijd zo'n 30% van de ondervraagde ondernemers in de detail handel een afname van de omzet en het bedrijfsresultaat meldt, blijkt deze sector vo rig jaar in Rijnland toch beter geboerd te hebben daii m de rest van Nederland, zo blijkt uit de cijfers van de Kamer van Koophandel. KVK-VOORZITTER A. KONINGSVELD: (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „De bestuurlijke aan dacht voor de bedrijvigheid, als onlo smakelijk deel van het leven in met name de binnenstad mag beslist niet worden tot sluitpost van het beleid". Deze waarschuwing richtte de voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Rijnland, de heer A. Koningsveld, vanmiddag in zijn nieuwjaarsrede aan het adres van het Leids gemeentebestuur. „Met name het belang van een levendige detail handel in aantrekkelijke, goed bereik- baare winkelstraten en op gezellige piarkten kan in een streven naar eep optimaal leefbare binnenstad, nauwe lijks worden overschat", aldus de voorzitter van de Kamer van Koop handel, die de gemeentelijke overhe den in deze regio opriep de vernieu wing die het bedrijfsleven heeft inge zet niet slechts passief te gedogen, maar hier ook met een actief en stimulerend beleid op in te haken. Volgens de heer Koningsveld mag met name het economisch beleid in Leiden niet een one-man-show rijn, maar zal dit gedragen moeten worden door het hele gemeentebestuur. „Het zal met alleen met de mond beleden moeten worden, maar zal daadwerkelijk ten uitvoer moeten komen. Hetf econo misch beleid zal niet als hinderlijk wormvormig aanhangsel mogen wor den beschouwd, maar geïntegreerd worden in het totale beleid. Van be stuurders en van de raad zal dit wel licht meer dan eens om politieke com promissen en zelfs offers vragen die ook in andere sectoren, met name in die van de ruimtelijke ordening opge bracht zullen moeten worden", aldus de heer Koningsveld. De Kamervoor zitter pleitte voor een nieuwe vertrou wensrelatie tussen overheid en be drijfsleven. Volgens hem hebben de tot 'nog toe gevoerde gesprekken tus sen Kamer en gemeent^ nog niet de negatieve effecten van een fundamen teel gebrek aan vertrouwen kunnen wegnemen. Anderzijds is het ook voor het bedrijfsleven zelf zaak dat het bereid is te participeren in diskussies over ruimtelijke en sociaal-culturele structuren en zelf vertrouwen gaat schenken, opdat het zelf ook weer vertrouwen zal gaan winnen, meende de voorzitter van de Leidse Kamer Ook regionaal De heer Koningsveld zei te hopen dat ook in regionaal verband de bereid heid zal ontstaan J£fstand te nemen van formalisme en tal van tradionale tegenstellingen en vooringenomen standpunten, zodat ook hier een ge meenschappelijk streven naar oprech te samenwerking tussen gemeenten tot stand kan worden gebracht op het economisch terrein en dat van de streekpromotie In dit verband maakte de KvK-voorritter er melding van dat de Kamer binnen afzienbare tijd de nodige gesprekken zal gaan voeren met diverse gemeenten uit de Rijn streek naar aanleiding van de nota van de Kamer over de economische ontwikkeling van het gebied tussen Leiden en Alphen Oegstgeest LEIDEN - Niet Swift-'t Win keltje, maar Oegstgeest won woensdagavond de zaalvoet baltopper in de Leidse Groe noordhallen met 4-3. In de Leidse Courant waren de ver liezer en de winnaar verwis seld. een gevolg van een com municatiestoornis. Het juiste resultaat heeft natuurlijk ook een andere stand in de Leidse zaalvoetbalhoofdklasse dan gisteren werd gepubliceerd tot gevolg. De juiste stand aan kop: Oegstgeest 9-15; Godyla 8-14; Glasbergen 9-14; Swift 10-11

Leidse Courant | 1978 | | pagina 5