Oudjaar in Lisse: 25 mille schade Mr. Vrolijk opent sporthal en uitbreiding raadshuis Bedreigingen aan adres SGP-raadslid in Katwijk ,,Het is goed wonen in Sassenheim" Bewoners Patrimonium voor koop woningen Onderscheidingen voor Rijnsburgse brandweer Katwijk kende goed 1977 door standpunt over subsidie aan jongerencentrum nieuwjaarsrede burgemeester: commissie Plannenvoor veilige herbouw voorschoten i r» 1 akkoord industriecomplex Kouwkooplaan REGIO! LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JANUARI 1978 PAGINA 4 LISSE De jeugd van Lisse blijkt het nieuwe jaar op een kostbare wijze te hebben inge luid. Nu de politie de balans heeft opgemaakt, blijkt dat jeugdige vandalen voor ruim 25 mille aan schade hebben aange richt. Hiervan is aan gemeente lijke eigendommen voor ruim zeven mille vernield. De rijk spolitie heeft inmiddels acht verdachten gehoord. Een deel van hen heeft de vernielingen Het nieuwe jaar begon voor de mensen van de recherche te Lis- se met handenvol werk en men hield een uitgebreid onderzoek naar de aangerichte schade en de eventuele daders daarvan. Het onderzoek bracht de volgen de vernielingen aan het licht: de lichtreklame van Tissing Heren mode werd geheel vernield; ook in Blokhuis moesten de lichtre- klames van de Hema en de Kijkgrijp eraan geloven. Linker kreeg een steen door zijn licht reklame en ook de verlichte re- klame van Bril Erik moest eraan geloven. Op de Kanaal straat werden vervolgens een aantal vlaggestokken en een bloembak vernield. Acht ruiten van de bibliotheek werden inge slagen of ingetrapt en bij het zwembad werden vier lantaarn palen omgetrokken. Bij het win kelcentrum Blokhuis, waren evenals bij het zwembad diverse vuilnisbakken van hun stan daards getrokken en op de Sportlaan moest ook een ver- keerszuil eraan geloven. De MA VO aan de Oranjelaan ging de verdere nacht door met een aan tal ruiten minder en op het Vier kant/aangekomen sloeg men een gat in het zonnescherm van mo de LISA. Een telefooncel in de van Speykstraat werd bewerkt met rotjes en raakte defekt en verder nam men nog wat zaken van de PTT onder handen, zoals verschillende brievenbussen en een postzegelautomaat. Een NZH bord op de Oranjelaan werd van zijn houder gerukt en door een raam op de eerste etage van de MAVO school ges meten; ook werd een ruit van de kerk aan de Tulpenstraat vernield. Verschillende ruiten van het bushokje aan de Hya cintenstraat werden vernield en bij de firma van Rooijen sloopte men een lichtbak en de regen pijp. Door een ANWB bord op de Gladiolenstraat werden ste nen gekogeld en ook Tissing aan de Heerweg moest eraan geloven. Verder werd op het Vierkant een paal met het ver keersbord uit de grond gerukt en over de weg gesmeten. SASSENHEIM Commissaris van de koningin in Zuid-Holland mr. M. Vrolijk was gisteren de gehele dag in Sassenheim. Het werd een actief werkbezoek: de vertegenwoordiger van de vorstin ver richtte de opening van de nieuwe sporthal om kwart over elf en heropende 's middags om half drie het vernieuwde en sterk uitgebreide raadhuis van Sassenheim. De commissaris woonde ook de nieuwjaarsvergadering van de gemeenteraad bij aan het einde van de middag. Mr Vrolijk stelde de sporthal officieel in gebruik door de twee scheidingswanden die de sportruimte in drie zalen kan verdelen met het indrukken van een knop te verwijderen. Leerlingen van het Rijnlands Lyxeum en de Don Bosco-mavo (twee toekomstige gebruikers) gaven daarna demonstraties. Voorafgaande aan de officiële opening werd een bijeenkomst gehouden in het restaurant waar allen die met de sporthal te maken hebben gehad, aanwezig waren. Burgemeester Kret sprak in zijn openingswoord zijn grote vreugde uit over de opening van de sportaccommodatie. Hij zag de exploitatie met optimisme tegemoet, mede gezien de belangstel ling van het verenigingsleven. Wethouder Mazee memoreerde de belangrijke taak van de hal voor Sassenheim. Hij stipte onder meer aan, dat dankzij de hal drie nieuwe verenigingen zijn opgericht. Ook memoreerde hij de moeizame geschiedenis van de totstandko ming van de sporthal en noemde het „pijnlijk" dat de 250.000 gulden rijkssubsidie waarop was gerekend, nog steeds niet is afgekomen. Commissaris Vrolijk meende, dat Sassenheim met de nieuwe hal en het vernieuwde raadhuis een nieuw gezicht heeft gekregen. De investering in de sportaccommodatie noemde hij „ten volle verant woord" en hij beloofde de rijkssubsidie nog eens onder de aandacht te brengen bij het ministerie. „En dan moet er nog spoedig een instructiebad komen", zei mr. Vrolijk tot besluit. Na de lunch in het restaurant van de sporthal, was het gezelschap naar het raadhuis gegaan. Het gemeentehuis is geheel verbouwd. De ruimte is voor een bedrag van twee miljoen gulden verdubbeld. Mr. Vrolijk verrichtte hier om half drie de officiële heropening door een plaquette te onthullen. Mr. Vrolijk zei zich de ruimtenood van het gemeentelijk apparaat nog van vorige bezoeken te herinne ren en bood het gemeentebestuur een karaf met glazen aan. Wethouder Westerbeek memoreerde hierna de geschiedenis van het raadhuis. De wethouder overhandigde de commissaris van de koningin het eerste exemplaar „Van rechthuis tot raadhuis", een boekje geschreven door burgemeester Kret. Mr. Vrolijk opent de sporthal. SASSENHEIM „Er wachten ons nog grote, ingrijpende zaken als verkeer, cultuur en sport. Maar we moeten terughoudend zijn in het jaar van de gemeenteraadsverkiezingen met het doen van beloften en het beloven van nieuwe projecten". Dit zei gistermiddag burge meester Kret van Sassenheim in zijn nieuw jaarsrede. „Het is in Sassenheim goed wonen en er mag op vertrouwd worden dat dit in de toekomst zo blijft". De burgemeester sprak zijn vreugde uit over het geringe aantal werklozen en het slaan in '78 van de eerste paal voor de bouw van 96 woningen. Na afloop van de raadszitting werd door de commissaris van de koningin de gevel verlichting van het raadhuis ontstoken. Van half zes tot zeven uur volgde een nieuwjaarsre ceptie voor de burgerij, 's Avonds maakten velen gebruik van de gelegenheid om het nieu we raadhuis te bezoeken De onthulling van de plaquette „verbouwing raadhuis" door mr. Vrolijk met assistentie van burgemeester Kret. woningstichting Patrimonium blijken in overgrote meerder heid voor verkoop van de wo ningen aan de huurders te zijn. Bij de aanvang van de hoorzitting over de toekomst van de stichting overhandigde aktievoerder H. Verhoogt aan de voorzitter van de Raad van Toezicht het raadslid Th. Stuivenberg (VVD) een lijst met 76 handtekeningen van bewoners die zich op een eer dere bijeenkomst tegen over dracht van het woningbe stand van de stichting aan de Algemene Woningbouwver eniging Leiderdorp hadden verklaard. Ook tijdens de bijeenkomst gisteravond in het gebouw Ire ne aan de Hoofdstraat kwam de wens van koop duidelijk naar voren. Voorts werd door' verschillende bewoners be toogd dat er te weinig infor matie beschikbaar was om een verantwoorde keuze te kunnen maken. De Raad van Toezicht werd het nodige huiswerk meegegeven om de verschil lende mogelijkheden, zoals overdracht aan de AWL, om zetting van de stichting in een Wethouder C. Gordijn (CDA), die met burgemeester M. A. van der Have en wethouder mevr. D. W. Tichler-Moerman (WD) de bijeenkomst bij woonde, verklaarde dat het college bereid is om de beslis sing voor medewerking aan de overdracht van de woningen aan de AWL nog enkele maan den aan te houden totdat meer zekerheid over de situatie is verkregen. Van de zijde van de AWL werd door voorzitter Meerburg en de heer Duiven voorden nog betoogd dat wat het onderhoud betreft de be woners van het Patrimonium zich geen zorgen behoeven te maken. „Daar gaan we echt wel wat aan doen," aldus de heer Meerburg. In het onder zoek van de Raad van Toe zicht zal ook betrokken wor den de vraag wat er zowel bij overdracht als bij verkoop ge beurt met de verbeteringen die de bewoners zelf aan hun wo ningen hebben aangebracht. Aan het slot van de bijeen komst, waarin af en toe de nodige emoties los kwamen, kon er toch nog een applausje af voor het stichtingsbestuur van Patrimonium. Het bestuur verklaarde bij monde van de heer Rasser dat het beslist niet achter verkoop van de wonin gen kan staan omdat dit in strijd is met de statuten. Het bestuur zal zich nog beraden of het nog wel in functie zal blijven. Voorzitter Meijer stel de dat de lol er intussen wel af was. Predikant R. Steenstra naar Wassenaar WASSENAAR De Hervorm de wijkgemeente „Wassenaar- Dorp" heeft een opvolger voor de oud-predikant dr. T. C. Fre- derikse die naar Ermelo ver trok. Het is de Leidse predikant R. Steenstra. De nieuwe 42-jarige voorganger is een goéde bekende in Wasse naar. De eerste contacten date ren uit de tijd dat de theologi sche student Roelof Steenstra de jeugdkerkdiensten leidde. Daarna was hij vicaris van de beide Wassenaarse wijkgemeen- ten. Na een zesjarig dienstver band als vlootpredikant bij de Marine, vestigde ds. Steenstra zich in Leiden. Zondag 15 ja nuari wordt ds. Steenstra tij dens de kerkdienst bevestigd door ds. J. A. G. van Zanten. Na afloop is er een kennisma king met de familie Steenstra in het Dorpscentrum, Schoolstraat 6, Wassenaar. Aanvang van de dienst 10.00 uur. Zoeterwoude Vanavond orga niseert de KPJ de 2e kaart avond van de competitie voor kruisjassen en klaverjassen Aanvang 20.00 uur in het Don Boscohuis. Lisse De Koninklijke Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde vergadert dinsdag 10 januari in CR De Beurs te Lisse. Op deze avond zal de heer G. Bootsma spreken over het onderwerp Heidetuinen De bijeenkomst begint om 20.00 Burgemeester De Roos spelt de eretekens op. RIJNSBURG Burgemeester De Roos heeft gisteravond enke le onderscheidingen uitgereikt. Dit gebeurde tijdens een feeste lijk diner, wat het gehele brand weerkorps aangeboden kreeg van het gemeentebestuur. Het Rijnsburgse vrjjwillige brand weerkorps had namelijk op 17 september vorig jaar het lands kampioenschap behaald Dit werd nu gevierd in de Konings hof Taveerne. Twee brandweer lieden mochten het feit her 'en ken, dat ze een 25-jarig dienst verband met de brandweer had den. Het waren de heren J. v.d. Gugten en B. van Egmond. Van der Gugten is commandant van het brandweerkorps. Van Eg- mond is chauffeur-pompbedien de. Zij kregen van de burge meester het zilveren brandweer- kruis opgespeld van de commis sie brandweeronderscheidingen van de Konijklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Ne derlandse Vereniging van brandweercommandanten Verder mocht de burgemeester ook nog een aantal diploma's uitreiken aan brandweerlieden, die op een speciaal onderdeel examen gedaan hadden. Voor brandwacht le klas slaagden L. Heemskerk. Voor brandwacht 2e klas waren dat J. van Eg- mond, L. van Duijn, L. Noort, P. H- Vooys en A. D. de Mooy. Het diploma persluchtmasker- dragers ging naar G. N. van Egmond. A. L. Kooyman en I£. v.d Kwaak 1 KATWIJK Tijdens de gisteravond gehou- 1 den raadsvergadering in Katwijk kwamen I 't Mallegat en de daarmee samenhangende problemen weer eens aan de orde. Ook het onderzoek naar de badplaatsfunctie van 1 Katwijk aan Zee maakte weer vele tongen l los. Na uitgebreide discussie werden de I subsidie voor 't Mallegat en een krediet van 150.000 voor het genoemde onderzoek goedgekeurd. „Het is vervelend om een bekénd standpunt voor de zoveelse maal uiteen te moeten zetten", vond de fractievoorzitter van de SGP, de heer K. van der Mey, „maar als de PvdA erop staat wil ik het nog wel eens doen. Mijn partij voert geen struisvogelpoli tiek: ook wij weten dat de samenleving verandert. Dat we desondanks niet mee kunnen gaan met de manier waarop 't Mal legat de jeugd in Katwijk opvangt, heeft niets te maken met intolerantie of wereld vreemdheid. We zijn het uit geloofsovertui ging niet eens met diverse activiteiten in dit jongerencentrum en komen daar voor uit. Trouwens, over intolerantie gesproken: per soonlijk wil ik dan nu wel eens zeggen dat er geen week voorbij gaat of ik krijg telefo nische of schriftelijke bedreigingen". Nog vóór wethouder Haasnoot (PvdA) koh antwoorden op de vragen over de Mallegat- subsidie haakte burgemeester mr. C. A. Bos in op de laatste opmerking van de heer Van der Mey: ,,Wat u nu naar voren brengt vind ik een kwalijke zaak, omdat hieruit blijkt dat bepaalde mensen niet kunnen functione ren op het niveau van een behoorlijke demo cratie. Dit kan zo niet doorgaan en ik zal graag de namen horen van degenen die u schrijven of bellen. Dat mensen elkaar be kladden gaat alle perken te buiten en daar wil ik iets aan doen". Op een vraag van de CDA-er J. J. Timmer mans antwoordde wethouder Haasnoot dat controle van de administratie van 't Mallegat en andere jeugdsocieteiten of bijvoorbeeld schoolverenigingen veel werk meebrengt. „Bovendien kost een accountantsonderzoek ook veel geld", vond de wethouder. Op de SGP na ging de raad akkoord met het voorgestelde krediet van 31.076. Wel benadrukte de heer A. C. Berkhey namens de fractie van het CDA nogal wat kritiek te hebben op het feit dat zoveel activiteiten van het jongerencentrum worden gesubsi dieerd. Badplaatsfunctie Over het onderzoek door het bureau OD 205 naar de badplaatsfunctie vond de heer J J. van Oosten (PvdA): „Zo'n onderzoek haalt niets uit als we geen doelstelling vastleggen. In 1968 is er een E.T.I-rapport uitgebracht waar niets mee gedaan is. Als er nu weer een rapport komt zou ik graag zien dat daarover gerapporteerd wordt aan de com missies zodat we weten welk beleid de ge meente moet voeren". De heer Timmermans (CDA) hd moeite met het onderzoek omdat er waarschijnlijk hetzelfde uitkomt als uit de beleidsnota die onlangs door VW-Kat- wijk is- uitgebracht. De heer, M. A. de Vries (Vrije Lijst) wilde weten of de „invulling" van het badcentrum afhangt van het onder zoek. Wethouder drs. J. Bergman (CDA) betoogde dat ook hij voor een duidelijke doelstelling is en dat OD 205 anders te werk zal gaan dan de VW en dus tot afwijkende conclusies zal komen. De nota van OD 205 zal zeker niet „op de grote hoop" terecht komen (waar de heer Van der Plas van de SGP bang voor was) maar de gegevens zullen worden gebruikt bij de uitvoering van het structuurplan voor Katwijk aan Zee. Ook na het pleidooi van de heer Bergman om hket krediet te accepteren opdat de voor bereidende werkzaamheden kunnen starten, stemde de heer J. van Duyn (PPR) tegen. De rest van de raad ging akkoord, zodat het onderzoek kan worden voorbereid en voorstel aan de raad over een paar maanden tegemoetgezien kan worden. KATWIJK In zijn nieuwjaar stoespraak zei burgemeester Bos dat het Katwijk in zijn geheel in 1977 niet slecht is gegaan zelfs niet wat betreft de visserijsector. „De vraag hoe je tegelijkertijd de vis en de vis sers kunt beschermen of, an ders gezegd, hoe je zowel de vis als de vissers buiten het histo risch museum kunt houden, is nog niet opgelost." Burgemees ter Bos hoopte op de overeen stemming en de moed om in EEG-verband maatregelen te nemen. Als hoogtepunten van 1977 zag hij o.a. de ingebruikneming van de Dorpskerk, Tripodia, 't Tref punt en de waterzuiveringsin stallatie, alsmede de totstandko ming van de Welzijnsnota en de huisvestingscommissie. De werkloosheid in Katwijk is relatief laag (circa 250 werklo zen), maar krijgt een nieuw as pect doordat het niet mogelijk is gebleken de sluiting van het Katwijkse bijkantoor van het Gewestelijk Arbeidsbureau Lei den te verhinderen. B. en w. willen pogen op de een of ande re manier werkzoekenden en werkverschaffers toch zoveel mogelijk tot elkaar te brengen. Belangrijke zaken voor 1978 zijn, naar het oordeel van de burgemeester, de eventuele aan stelling van een woninginspec- trice, de bouw van een brand weerkazerne en hopelijk ook de bouw van een nieuw politiebu reau. Voorts ook de start van de uitvoering van het plan Schut- terswei en - als Gedeputeerde Staten er eind januari mee ak koord gaan - de eerste bouwac tiviteiten in het centrum van Katwijk. Teleurstellend achtte hij het dat de wijkvereniging Molenwijk en het Protestants Militair Tehuis niet samen het gebouw van het PMT kunnen delen. De burgemeester hoopte op een sportieve politieke strijd bij de komende gemeenteraadsverkie zingen. VOORSCHOTEN De cómmissie voor openbare werken kon zich gisteravond ver enigen met de herbouwplannen op de Rouwkooplaan mits de ter visie legging van de plannen dusdanig bekend gemaakt wordt dat zeker de omwonenden daarvan kennis kunnen nemen. De herbouwplannen betreffen de opslagloodsen die door de gro te industriebrand vorig jaar vernield wer den. Bij de herbouwplannen is rekening gehouden met de vereiste afstand tussen de woningen Essenlaan en het industrieterrein Rouwkooplaan. De herbouw zal geschieden in beton en is volledig brandveilig. De reconstructie van de Leidseweg-noord zal aanbesteed worden op 20 februari. Door de bijdrage van de provincie kan het werk spoedig begonnen worden, waardoor er waarschijnlijk geen behoefte meer bestaat om éénrichtingsverkeer in te voeren. Zodra de reconstructie begint wordt de Leidseweg- noord toch afgesloten voor het doorgaande verkeer. Nog niet bekend is wanneer de verkeerslichteninstallatie bij de kruising in de Leidseweg ter hoogte van de Noordho- flandbrug in gebruik genomen kan worden. De bewoners van de Krimwijk hebben enige maanden geleden hun bezorgdheid geuit over de ontwikkelingen in het gebied achter de St Laurentiuskei vc en het ijsclubterrein De gemeente denkt niet aan verplaatsing of opheffing van het kassengebied, wel wordt getracht ruimte te maken voor de water sport. Die ruimte is noodzakelijk omdat o.a. de roeivereniging Rijnland moet vertrekken uit het gebied bij de Knip. Zodra de tekenin gen gereed zijn, zullen de bewoners nader- geïnformeerd worden. De plannen voor de reconstructie van het 2de deel van de Schoolstraat zijn gereed. Er zal een onderhandse aanbesteding plaatsvin den. Er bestaat volledige overeenstemming met o.a. de aldaar gevestigde winkeliers en bedrijven

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4