Geheimzinnigheid troef rond aanbesteding van aanleg Leids t.v.-kabelnet ■IflBlNnSltf mÊÊMÊmmÊÊm Roestplekjes op Mickery-circuit GOEDKOOPSTE AANNEMER DELTAKABEL BUITEN SPEL GEZET Onderwij swinkel wil vaste kracht ,lk ZOU hem voor geen goud willen ruilen De Leidse Antiek Beurs VRIJDAG 6 JANUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Aanstaande dinsdag gaan de raadscommissies voor bestuurlijke zaken en die van financiën zich in beslotenheid buigen over de aanbesteding van de aanleg van kabeltelevi sie in Leiden (totale kosten 16,5 miljoen gulden). Achter pot dichte deuren zal dan een be slissing vallen die Leiden zeker 400.000 gulden extra gaat kos ten. Het college van burgemees ter en wethouders heeft afgelo pen dinsdag namelijk al beslo ten, overeenkomstig een eens luidend advies van de werk groep kabeltelevisie om niet de goedkoopste aannemer de op dracht te geven voor de aanleg van het kabelnet, maar de op een na goedkoopste, die nog altijd ruim vier ton duurder is. Gezien de stemmingen in de werkgroep is te verwachten dat de commissies in hun oordeel nauwelijks af zullen wijken. De besluitvorming rond deze miljoenenaffaire zal vreemd ge noeg in een nogal geheimzinnige sfeer plaatsvinden. Zowel de ge meenteraadscommissies als de plenaire raad zullen met geslo ten deuren de aanbesteding be handelen. Een merkwaardige zaak zeker nu de gemeente van plan is ondanks haar uiterst armlastige positie toch zo maar 4 ton extra uit te gaan geven. Officieel heet het dat waar het om een afweging van bedrijven gaat, beslotenheid altijd wordt gehanteerd ter bescherming van deze bedrijfsbelangen. Daar staat tegenover dat het bedrijf in kwestie waarover het meest gesproken zal worden, niets an ders wil dan een volledige open- ..heid in deze affaire. Dat bedrijf is de Leidschendam- se firma Deltakabel, die bij de vorig jaar gehouden inschrij ving voor de aanleg van het kabelnet in I/eiden als laagste uit de bus kwam. Deltakabel rekende erop dit karwei voor 14,5 miljoen gulden te kunnen klaren. Het aannemingsbedrijf Van Eyk uit Gouda werd met 14,9 miljoen de op één na „goed koopste". Men zou verwachten dat Deltakabel op grond hier van de opdracht zou krijgen het werk uit te voeren," maar niets is minder waar. Het voorstel wil Van Eyk het wérk gunnen en Deltakabel buiten spel laten staan. Deze namen worden ech ter niet met zoveel woorden ge- noemd. Laat staan dat er over de redenen waarom tot deze Leuze is besloten enige medede ling wordt gedaan. Geheimzin nigheid is troef en elk telefoon tje naar het stadhuis levert niets anders op dan weinig zeggende gemeenplaatsen. kenners ten stadhuize omschre ven als „bijzonder degelijk werk léverend". „Het is niet het meest geavanceerde bedrijf als het om de systeem-techniek van de ka beltelevisie gaat. maar het levert wel goed werk af', zo werd opgemerkt Overigens wordt de kwaliteit van concurrent Delta kabel daarbij niet in twijfel ge trokken. Oneerlijk Als monument van de recente kabeltragedie in Leiden liggen in de Merenwijk nog „de sokkels van Van Aken", de fundamenten van de utopische mast die wethouder Van Aken voor het Leidse kabelnet wilde oprichten. Kosten: 1,5 ton. Na ingrijpen van de rijksoverheid werd besloten de gehele regio op de Multivisie-toren in Oegst- geest aan te sluiten. Alsof het niet op kan gaat de stad nu ook nog eens extra veel uitgeven voor de aanleg van het net door de aannemer die dit werk het voordeligst kan uitvoeren, links te laten liggen. Zonder dat over de redenen hiervoor een officiële verantwoording aan de gemeenschap wordt afgelegd: het beraad en de besluitvor ming zullen achter dichte deuren plaatsvinden. Ongeschikt Onder het motto „dat hebt u niet van mij" viel echter met enige moeite wel te achterhalen wat nu de redenen zijn voor deze extra dure keuze. Het Leid- schendamse bedrijf zou in ver gelijking met zijn Goudse con current minder geschikt zijn voor een project ter grootte van dat van Leiden. Een merkwaar dig argument gezien hêtfeit dat Deltakabel al bezig is in Utrecht een kabelnet aan te leggen dat exact twee keer groter wordt dan het Leidse. „Maar in Ut recht zijn er allemaal proble men en die willen we in Leiden gewoon niet hebben", wordt er dan opgemerkt. Enig navragen leert dat er in de Domstad in derdaad wat vertraging is ont staan, maar het is zeer de vraag of die op rekening van hét Leid- schendamse kabelbedrijf moet worden geschreven. In het Ut rechtse bestek was als plaats voor de zendmast gekozen een flatgebouw, waaraan voor 4 ton vertimmerd moest worden om dit als ontvangststation te laten inrichten. Deltakabel meende echter dat er een veel goedko per alternatief was, namelijk een ander gebouw, waar men met 40.000 gulden klaar zou zijn. Uiteindelijk is ook voor die plek gekozen, maar voor dit bestuur lijk helemaal rond was ging er enige tijd over heen: vandaar die vertraging. Boze tongen beweren voorts dat Deltakabel meer met advokaten dan met ingenieurs zou werken, maar ook dit blijkt een ver dachtmaking. Door leemtes in het contract zijn bepaalde situa ties in Utrecht ongeregeld geble ven en toen hierover een me ningsverschil ontstond met de opdrachtgever en deze een ad- vokaat inschakelde, kon Delta kabel moeilijk achterblijven. Graafwerk Verder wordt beweerd dat Del takabel weliswaar een hoop sys teemkennis in huis zou hebben, maar wat de civiele werken (het graafwerk) betreft duidelijk bij haar naaste concurrent Van Eyk achterblijft. Van Eyk heeft bovendien al de nodige ervaring met graafwerkzaamheden in Leiden, omdat dit bedrijf in op dracht van de PTT al bezig is geweest. Mede gezien het histo rische karakter van de binnen stad zou deze firma daarom de voorkeur verdienen boven de jongens van Deltakabel. Ook aan deze bewering blijkt echter een plausibele keerzijde te zit ten. Desgevraagd wees Deltaka bels directeur R. A. van der Helm erop dat de projectleider in Naarden, een oud stadje met een even monumentaal karakter als Leiden, in dienst van Delta kabel is en dat dit de aangewe zen man zou zijn om de supervi sie over het Leidse werk te krij gen. Desondanks is het met name de kwaliteit en kennis van het graafwerk geweest die de ba lans dezer dagen ten gunste van Van Eyk heeft laten doorslaan. Het Goudse bedrijf werd door Toch is Deltakabel ondanks haar aantrekkelijk aanbod ge passeerd: een laatste verzoek van de firma om de tegen-argu menten zelf te komen bestrij den, werd door wethouder Van Aken, de man die de kabeltv- aanleg in portefeuille heeft, na overleg met de werkgroep ka beltelevisie afgewezen: „We hebben al voldoende informatie om tot een weloverwogen be sluit te komen", werd Deltaka bel schriftelijk meegedeeld. „Bovendien hebben we besloten geen enkele mededeling van in houdelijke aard meer naar bui ten te doen, dus ook niet aan uw bedrijf', zo werd Deltaka bel geheel overeenkomstig de gehanteerde geheimzinnigheid meegedeeld. Deltakabel sprak deze week tegenover de Leidse Courant al van „volstrekt oneerlijke argumenten" die door de gemeente worden ge hanteerd. Directeur Van der Helm wees er bij die gelegen heid al op dat de gemeente zelf Deltakabel heeft uitgenodigd een offerte te dQen. „Dan is het toch wel erg gek als je dan later, wanneer je als laagste uit de bus gekomen bent, het werk niet gegund krijgt omdat je niet aan de normen zou voldoen", meent de heer Van der Helm. Samen doen Dat het besluit om 4 ton extra uit te geven ook op grond van onvoldoende informatie geno men is, blijkt wel uit het feit dat veel betrokkenen desge vraagd niet op de hoogte ble ken te zijn van de overeen komst die al gesloten was tus sen Deltakabel en concurrent Van Eyk. Als het Leidschen- damse bedrijf het werk gegund zou worden zou het als hoofd aannemer fungeren, terwijl Van Eyk als graafspecialist het grootste deel van de civiele werken op zich zou nemen. De prijs zou daarmee even laag blijven terwijl toch van de ge specialiseerde kennis van Van Eyk gebruik zou kunnen wor den gemaakt: twee vliegen in een klap dus. Het ziet er echter niet naar uit dat deze vlieger nu zal opgaan. Weliswaar moet het definitieve besluit nog vallen maar niets wijst er op dit moment op dat Leiden alsnog eieren voor zijn geld gaat kiezen. Arjan Broekhuizen Bezoek Stadsgehoorzaal Het bezoekersaantal inl977 van de Leidse Stadsgehoorzaal blijkt in verhouding met 1976 sterk gestegen. In 1976 passeerden 104.000 bezoekers de deuren van de stadsgehoor zaal, in 1977 bedroeg dat aantal 134.000. De stijging blijkt hoofdzakelijk voort te komen uit een sterk toegenomen interesse (zowel landelijk als regionaalvoor de danssport, het houden van vergaderingen en congressen. Expositie Ars Leden van het Leids schilder- en tekengenootschap Ars Aemula Naturae exposeren van zaterdag 7 januari tot en met zondag 22 januari met tekeningen, schilderijen, etsen, keramiek en plastieken in het Ars-expositiecentrum aan de Pieterskerkgracht. De expositie wordt geopend door prof. mr. Nagel, morgen om 16.00 uur. Aansluitend volgt een Ars-Nieuwjaarsreceptie. De expositie laat geen schokkende kunst zien, maar wei werk dat duidelijk laat zien dat er steeds opnieuw mensen zijn, die hun verwondering over gewone dingen op traditionele vakbekwame wijze willen vastleggen voor medebewonder- aard. Het expositiecentrum aan de Pieterskerkgracht 9 in Leiden is geopend van maandag tot en met vrijdag van 14.00 tot 16.30 uur. en 's avonds van 19.30 tot 21.30 uur. Op zaterdag en zondag staat het expositiecentrum van 12.00 tot 16.30 uur open. Onder de pannen De Leidse stichting „Onder de pannen" heeft 18.900 gulden ontvangen van het Koningin Juliana Fonds. De stichting stelt zich ten doel huisvesting te verlenen aan diegenen die (nog) niet in staat zijn zelfstandig te wonen. Het Koningin Julianafonds meent dat de Leidse stichting tegemoet komt aan het doel van het fonds: de bevordering van maatschap pelijk werk en maatschappelijk opbouwwerk. Zonnebloemdag In de Hartebrugkerk zal op zondag 8 januari om 10.45 uur een plechtige Hoogmis worden opgedragen ter gelegenheid van Zonnebloemdag en een 40-jarig ambtsjubileum. Het gemengd koor van de Hartebrugkerk zal in samenwerk ing met een orkest de Messe m G. van Franz Schubert uitvoeren. Eén en ander staat onder leiding van Jan Schmitz: LEIDEN De Onderwijswinkel Noord wil van het ministerie van Onderwijs subsidie om een vaste kracht te kunnen aantrek ken. Voor het jaar 1977 beeft de Onderwijswinkel Noord een voorschot van 10.000 gulden ontvangen van de gemeente Leiden en werd door het Ministerie van Onderwijs een subsidie van ruim 8000 gulden toegezegd. Het laatste bedrag omvat de helft van de kosten van huisvesting, organisatie en activiteiten. De Onderwijswinkel had echter voor het jaar 1977 een bedrag van 57.000 gulden begroot, waarvan 17.000 gulden voor kosten van huisvesting, organisatie en activiteiten en 40.000 voor eën coordina tor in vaste dienst Het ministerie van Onderwijs noemde eerder als argument voor de niet-volledige subsidiëring van de onderwijs winkel derhalve het niet subsidiëren van een vaste kracht dat het vrijwilligerskarakter van de onderwijswinkels niet zou moeten worden aangetast De Onderwijswinkel Noord vindt dat het vrijwilligerskarakter niet wordt aangetast bij het aantrekken van een vaste kracht De behoefte aan een vaste kracht met daaromheen veel vrijwilligers wordt gezien de zich steeds verder uitbreidende hulpverlenende activiteiten steeds sterker, aldus de winkel in het jaarverslag over 1976/1977. Het echtpaar I. Klinkhamer- Hartevelt (links) werd gister middag door burgemeester en mevrouw Vis gelukgewenst I met hun 60-jarig huwelijks feest Mevrouw Alida (76) en meneer Isaac waren er zeer ver eerd mee, dat het echtpaar Vis hun huisje aan de Van der Werfstraat 78 een bezoek wilde brengen. Namens de gemeente Leiden kregen zij een prachtige fruitmand aangeboden. De heer Klinkhamer heeft voor dat hij met pensioen ging zowat alle beroepen doorlopen, die een stad als Leiden destijds te bie den had. In de crisistijd was hij katoendrukker in een bedrijf aan de Herengracht, in de oor logsjaren werkte hij een poosje op vliegveld Valkenburg en hierna bleef hij het in de buiten lucht zoeken: 25 jaar lang ging hij met zijn karretje de straat op als ijscoman. Een periode waar hij met plezier op terug kijkt. Tussen de bedrijven door balanceerde hij eveneens nog geruime tijd als kelner, voorzien van smoking en dienblad door LEIDEN De rek is uit de Mickery-voorstellingen. Na tien jaar gedegen programmeren van progressief theater komen er roest plekjes op het circuit Zulke oxydatie was gisteravond ook zicht baar op „Writer's Cramp' (John Byrne) gespeeld door het Londense The Bush Theatre in een Schouwburg die bij dit soort voorstellin gen verdacht veel op het Feyenoord-stadion bij thuiswedstrijden gaat lijken. Degelijk werk kan men „Writer's Cramp" noemen, het verhaal van de bijna doorlopende neergang van de hier in Nederland volkomen onbekende Schotse dichter McDade. In aanmerking genomen dat i slechts drie acteurs het gehele leven voor hun rekening nemen, inclusief de daarin figurerende vrouwen, mag de kijker niet al te zeer klagen. De types komen weer waardig het toneel op, de dames zijn perfecter dan de dames zelf, en de kleine humor is ook deze keer niet van de lucht. Maar de formule is al te /bekend, de grappen worden te zeer uitgemolken en te vaak herhaald (de brieven met het postcriptum) en de drie spelers kunnen een statische indruk niet vermijden. Er moet teveel worden gezegd, verteld (de verteller), voorgelezen (de brieven). Daarbij zijn de toespelingen vaak te Engels om door de doorsnee Hollander begrepen te worden. Positieve elementen in dit toneel met Groenland-bezetting zijn altijd weer de kleine vondsten: de steeds smoezeliger jassen die acteur Bill Paterson aantrekt, om de voortschrijdende ontbinding van de dichter zichtbaar te maken. Ook de geluidsbox-baby, gevoed met een kwart literfles Whisky waarop speen, is zo'n aardig, klein detail. Maar op dat soort mini-effecten kan toneel niet drijven, ook Engels toneel riiet de zalen van een groot stedelijk café-restaurant. Mevrouw Klinkhamer heeft net als haar man in het begin van haar hu welijk ruim elf jaar gewerkt in de katoenbranche. Als het maar even kon dan verdiende ze er een aardig .centje bij met het aannemen van thuiswerk. _>Het echtpaar Klinkhamer, bei den zijn ze originele Leidenaars, heeft een zoon, vier kleinkinde ren en vijf achterkleinkinderen. Op 21 januari krijgen ze na mens de carnavalsvereniging de Hutspotten een feestavond aan geboden, waarop zij als eregas ten zullen verschijnen. Inmid dels heeft de vereniging hen al ónderscheiden met twee prach tige erepenningen. Met trots ver meldt Isaac Klinkhamer dat hij het wel getroffen heeft met zo'n fantastische vrouw: „Ik weet wel wat ik uitgezocht lieb", glimlacht hij schalks en zijn vrouw Alida voegt er aan toe: „Ik vind hem nog steeds lief en ik zou hem voor geen goud wil le;^ ruilen." elke zaterdag van 9-5 uur in de Pie terskerk. Koop vei lig: Alléén op deze we kelijks terugkeren- de beurs bent u> voor 100% verze kerd van de gege ven garanties.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3