Nieuw Egyptisch vredesplan KustjMaatsen slaai^ianden ineen bij olie ramp op strand Skiën dit jaar erg riskant Man geeft zoon aan als dochter ZUID-HOLLAND WIJST CRISIS-CENTRUM AAN DUURDER BROOD MAANDAG £cldóc0omcmt Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41.75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 6 januari 1978,68e jaargang no. 20934 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Geloof, Hoop Liefde show Eerste aflevering van de „Ge loof, Hoop Liefde show" een praatprogramma van Wim Neij- man op Ned. I om 23.10 uur. Om 20.20 uur De Sportman van het jaar. Ned. II om 20.25 uur „Sonja's Goed Nieuws Show" met actie tegen overmatig drankgebruik en om 22.20 uur VARA-visie met Arie Groenevelt Hog. ;ere temperaturen Zwaar bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog. Meest matige wind tussen zuid en west. Temperaturen oplopend tot circa 7 graden. Morgen zon: 8.47-16.46. Maan: 6.29—15.27. Scheveningen hoog water: 1.00, 13.23. Laagwater: 9.01, 21.23. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het sterrenbeeld naam-.. woonplaats wordt geconcludeerd dat de kustge- meenten met de nu beschikbare midde len niet in staat zijn een middelgrote of grote strandverontreiniging door olie, doeltreffend te bestrijden. Om de finitieve maatregelen voor een adequa te oliebestrijding te kunnen vaststellen is het volgens de interprovinciale com missie nodig dat eerst een diepgaand onderzoek wordt ingesteld naar de meest gewenste vorm die deze maatre gelen dienen te krijgen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben al la ten weten dat naar hun oordeel bij eventuele olierampen Rijkswaterstaat het meest efficiënt zou kunnen opere ren. De kans dat olie uit zee de Neder landse stranden zou vervuilen over een afstand van enkele tientallen kilome ters wordt geschat op eens in de veer tien jaar. De kans op een vervuiling van één of enkele kilometers bedraad één a twee keer per jaar. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De provinciale Waterstaat in Zuid-Holland heeft een noodproce dure vastgesteld voor de bestrijding van olievervuiling op de Zuidholland se stranden- Het noodplan houdt in dat bij iedere melding van strandveron treiniging in het provinciehuis in Den Haag een crisiscentrum operationeel wordt Taak van deze centrale post is de informatie over de toestand op de stranden te bundelen, de betrokken kustgemeenten bij de bestrijding te adviseren en zonodig hulp-van-elders te regelen. De bestrijding zelf wordt aan de gemeenten overgelaten. Zuid-Holland is met dit initiatief de eerste provincie in ons land die maatre gelen heeft getroffen voor de "coördina tie van oliebestrijding. Het noodplan is een reactie op het jongste rapport van de interprovinciale commissie „Strand- vervuiling door olie". In dit verslag Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN BOSCH „Ambtenaartje pesten". Dat was volgens de officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch de reden waarom de 41-jarige Christ van H. zeven jaar geleden zijn zoon bij de Burgerlijke Stand opgaf als een dochter. Op 31 december 1970 ging Christ naar het gemeentehuis om aangifte te doen yan de geboorte van zijn zoon. Onver richter zake moest hij echter weer naar huis omdat het gemeentehuis op oude jaarsdag gesloten was. „Die ambtenaren zal ik eens wat extra werk bezorgen", zou Christ tegen zijn vrouw hebben gezegd. Hij stapte opnieuw naar het gemeente huis en gaf zijn zoon op als een dochter met de namen Wilhelmus, Leonardus Jo- hannus Christianus. „Ik was daarover indertijd zeer verbaasd", verklaarde gis teren de ambtenaar van Burgelijke Stand voor de rechtbank. „Ik vroeg nog of het juist was, maar Van H. antwoord de dat het een dochter was die de namen van haar opa's kreeg". De hele zaak kwam aan het rollen toen mevrouw Van H. zich vorig jaar juni ten gemeentehuize vervoegde voor het invul len van echtscheidingspapieren. De schei ding is weliswaar met doorgegaan, maar wel kwam de valse aangifte aan het licht. De nog immer verbaasde ambtenaar in formeerde nog eens naar het meisje met de jongensnamen. „Oh, nee, het is echt een jongen hoor, maar mijn man deed dat indertijd om jullie te sarren", zou mevrouw Van H. toen hebben gezegd. De officier van justitie eiste gisteren een voorwaardelijke gevangenisstraf. De ad vocaat van Van H. was echter van me ning dat de ambtenaar beter had moeten informeren en vroeg vrijspraak. UiL- spraak over veertien dagen. (Van een onzer verslagge- DEN HAAG Minister Van Aardenne (Economi sche Zaken) zou vandaag een beslissing nemen over een verhoging van de broodprijzen. Volgens de voedingsbonden FNV is het al zeker dat de prijzen ingaande maandag met vier cent omhoog gaan. Een gesneden verpakt wit brood zal dan minimaal 1,32 kosten, een gesneden verpakt brum 1,30. Voor de ongesneden versies van een wit en een bruin brood zal de consument tenminste 1,25 en 1,23 op tafel moeten leggen. De voedingsbonden vinde- n.fat dat broodbezorgers en winkelpersoneel van deze brood prijsverhoging moe ten profiteren. Dat kan vol gens hen alieen, als ook de minimum broodprijzen met tenminste eenzelfde bedrag worden opgetrokken. naamse regering is genood zaakt voor het komende staatsbezoek van koningin Juliana en prins Bemhard het wagenpark uit te brei den: er zijn in Nederland twaalf auto's besteld en (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAGDe eerste „kneuzenvlucht" van deANWB en Martinair van dit winter seizoen is binnen. Gisteren werden met een F-28 vanuit München dertien wintersportgan- gers naar huis gevlogen, die wegens een arm- of beenbreuk hun vakantie voortijdig moes ten beëindigen. Zondag volgt de tweede vlucht met ongeveer dertig pechvogels. De ANWB had voor dit seizoen gerekend op vijf vluchten in totaal, maar zoals het zich nu laat aanzien zouden dat er wel eens meer kunnen worden. Het skiëen is dit jaar namelijk zeer riskant Vooral beginners zullen extra op hun tellen moeten passen. De sneeuw is erg slecht en op veel plaatsen hebben de skipistes meer weg van gigantische ijsbanen. De laatste verse sneeuw viel al weer enige tijd geleden. Wel viel er regen en die is opgevroren, waardoor de hellingen spekglad geworden zijn. De aanvraag voor een plaatsje in de „kneu zenvlucht" is dit jaar veel groter dan vorig jaar. Behalve aan de slechte toestand van de sneeuw en het daardoor sterk toegenomen aantal ongelukken schrijft de ANWB de groeiende belangstelling toe aan het openen van een kantoor in Innsbrück vorige maand. „De mensen wenden zich daardoor makkelij ker tot de ANWB", aldus een woordvoerder. „Er zitten permanent twee man op dat kan toor. Zij maken in deze periode vele overuren door de stroom van aanvragen." enkele motorfietsen. Er gaan onder meer twee verlengde Mercedessen, een aantal Landrovers, Volks wagenbusjes en een ambu lance naar Suriname. Ook een container met reserve onderdelen. De wagens zullen na afloop van het staatsbezoek door de Surinaamse politie in gebruik worden genomen. CAIRO (UPI/RTR) Egypte heeft een nieuw voorstel bij de Verenigde Staten ingediend voor een algehele regeling in het Midden Oos ten. Het plan houdt in een pleidooi voor een terugtrekking van Israël uit alle bezette Arabi sche gebieden en het recht op zelfbeschikking voor de Palestijnen. Het ontwerp zal worden besproken op een bijeenkomst van de Egypti sche minister van buitenlandse zaken Ibrahim Kamel met zijn Amerikaanse en Israëlische Het Egyptische ontwerp is een antwoord op het Israëlische plan, dat premier Begin op eerste kerstdag in Ismailia aan de Egyptische presi dent Sadat heeft voorgelegd. Deze topconferen tie eindigde in een impasse, hoofdzakelijk door dat Sadat stond op de vestiging van een onaf hankelijke staat, terwijl Begin niet verder wilde gaan dan een zekere vorm van zelfbestuur voor de Arabieren in West Jordanië en de strook van Gaza. Het Egyptische dagblad Al Achram meldde vanmorgen dat het nieuwe Egyptische voorstel maandag al zal worden besproken in de geza menlijke Israëlisch-Egyptische militaire com missie. Het dagblad Al Gomhoeria liet door schemeren dat de besprekingen zich zullen concentreren op de bezette Sinai-woestijn. De Palesijnse leider Jassar Arafat heeft giste ren in Damascus aan Amerikaanse Congresle den een uiteenzetting gegeven waarom de PLO vierkant de recente vredesinitiatieven van pre sident Sadat afwijst. Hiermee zou Arafat te kennen geven dat hij ondanks zijn afwijzing van de .Amerikaanse belangen' in het Midden Oosten nog graag kontakt wü onderhouden met de Verenigde Staten. U kunt de prijsverho gingen nog even voor blijven. Zelfs nu in ja nuari ziet het Motor huis kans u een slpin- ternieuwe Opel te le veren tegen nog niet verhoogde prijzen. Diverse types en mo dellen (zolang de voorraad strekt). Kom snel kijken. Het Motorhuis llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll W. Bruynzeel overleden ZAANDAM (ANP) Op 76-ja- rige leeftijd is woensdag in Zaandam overleden de heer W. Bruynzeel, oud-directeur van de verschillende Bruynzeelven- nootschappen. De heer Bruynzeel was com mandeur in de orde van Oranje- Nassau, ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier in de orde van Oranje-Nassau en officier in de orde van Ver dienste van Frankrijk. Illlllllllllllllllll De eerste „wintersportkneusjes" van dit jaar worden voor verder ven/oer van het vliegtuig naar ambulances gebracht. EERSTE KNEUZENVLUCHT" IS BINNEN Uitbreiding Surinaams wagenpark door Staatsbezoek (Van een onzer verslagge- DEN HAAG De Suri- Reizigers tevreden over Zoetermeerlijn I (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De in mei 1977 in gebruik genomen Zoetermeer lijn krijgt van de reizigers het waarderingscijfer 7 1/2. Dat is volgens de NS gebleken uit een enquête onder 4300 klanten van wie ruim 60 procent bruikbare vragenlijsten heeft ingeleverd. Stiptheid en frequentie kregen goed tot voldoende. Men was ook wel tevreden over de servi ce. De NS wil in de toekomst slechts zo nu en dan conduc teurs laten meerijden, maar de reizigers willen hen voor de kaartcontröle, het geven van in lichtingen en vanwege de veilig heid niet graag kwijt. Van de reizigers is 87 procent min of meer vaste klant van de Zoeter meerlijn: de helft van hen maakt er vijfmaal per week ge bruik van. Zes van de tien bezit ten een auto, maar ze nemen de trein omdat ze die goedkoper vinden of omdat ze in Den Haag' parkeerproblemen hebben. Voor de ingebruikneming van de lijn nam 19 procent van hen de auto. Ruim 1300 automobilis ten zeiden bij een NS-enquête op de vraag waarom ze de auto naar Den Haag verkiezen boven de sprinter dat de auto gemak kelijker en sneller is. Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Drastische wijzigingen op de Pier DEN HAAG De Sche- veningse Pier zal zich ko mende zomer in een dras tisch gewijzigde opzet pre senteren aan het publiek. In opdracht van het J3e- heerskantoor Schevenvtv gen is kort geleden be gonnen met een 9 50t" scheepse renovatie, die een bedrag van ettelijke miljoenen guldens zal ver gen. Drie van de vier eilan den worden volledig ver bouwd en krijgen een an dere bestemming. Tevens wordt de ingang van het wandelhoofd een tiental meters naar achteren op geschoven. waardoor ruimte vrij komt voor en kele winkels. Het meren deel van de nieuwe attrac ties zal in het teken van de zee staan. Het is de opzet van het Beheerskan toor, dat de Pier in de toekomst een meer educa tief karakter gaat krijgen. Pier-eiland „Le Pirate", dat was ingericht als on derwater-wonderland. en waar de bezoekers straks kunnen kennis maken met de fantasie-wereld van Ju les Verne. Miljocnenzwendel Valse dollars en vakantie- zegels ontdekt (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft een handel in valse dollarbiljetten en valse vakantiezegels (van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid) ont dekt. Volgens de eerste gege vens gaat het hier om een mil joenen-affaire. Er zijn inmiddels zeven mensen gearresteerd, zes mannen en een vrouw. De eerste arrestaties werden in Rotterdam verricht. In een woning van een der ver dachten werden grote hoeveel heden valse dollars en zegels aangetroffen. Vanuit Rotterdam leidde het spoor naar Dordrecht en uiteindelijk naar Weert, waar een illegale drukkerij werd ont dekt. Er werd ook een balpen pistool aangetroffen. De politie heeft nog geen volle dig inzicht in de omvang van de zwendel. Ook is men er nog niet achter of er reeds valse dollars en zegels op de markt zijn ge bracht.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1