De wilskracht van Rini van Bracht Dick Tempelaar:9 Blauw Zwart blijft dit jaar in eerste klasse' Hans van Helden doet mee aan elfstedentocht MET TWEE OVERWINNINGEN VAN START ZONNIGE TOEKOMST BIJ FC DEN HAAG Finalisten voor tienkampen SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 JANUARI 1978 PAGINA 11 BEEKBERGEN - De strijd om het Nederlandse kampioenschap drieban den leek de laatste jaren meer op een gokspel, een rad van avontuur voor deelnemers van alle leeftijden. Herman Popeyus had de laatste twee jaar het meeste fortuin, hij trok tweemaal de hoofdprijs in de vorm van de nationale driebandentitel. Het selecte gezelschap ereklassers dat gisteren in Beekbergen met frisse moed de keus uitpakte om weer eens een kans te wagen op de hoofdprijs, inclusief een trip naar Kopenhagen, waar eind februari de Europese voortzetting plaats vindt, is nagenoeg van dezelfde mixture als verleden jaar. Alleen Christ van der Smissen is terug van wegge weest. De brabander, die vorig seizoen het drie banden liet schieten in verband met zijn overladen programma, gaat voor de derde keer een poging ondernemen ook in het driebandenspel tot de top door te dringen. Hij neemt de plaats in van de Nederlandse kampioen in het bandstoten, Hans Sundquest, die verleden jaar op invitatie van de partij was. In de eerste ronde ging alle aandacht uit naar het treffen tussen Rini van Bracht en Christ van der Smissen. Terecht. De jongeren in het voor het merendeel vergrijsde gezelschap legden een schit terend spel op het groene laken, dat geen seconde van de ruim twee-en-een-half uur dat de partij in beslag nam, verveelde. Van Bracht won. Na 50 beurten had hij één carambole meer dan zijn tegenstander maar een remise was meer op zijn plaats geweest. Beide spelers waren gelijkwaardig. Rini van Bracht bewees dat hij intensief naar dit toernooi had toegeleefd. Uiterst geconcentreerd ging hij te werk. Met een kwalitatief hoogstaande, technisch verfijnde serie van dertien in de twaalfde beurt zette hij zijn in de aanvangsfase opgelopen achterstand van negen punten om in een voorsprong. Maar Van der Smissen was nog niet verslagen. Nog lang niet. Zo ontstond een zeldzaam spannend, op hoog peil staand duel tussen twee giganten in de biljart- sport. Beurtelings aan de leiding kon een van beiden beslissend toeslaan. Beiden kwamen in de 43e beurt op 50 caramboles, en in de 47e op 54. Toen poedelde Van der Smissen tweemaal achter een vrij ongelukkig. De Waalwijker greep zijn kans en maakte de partij uit. Van der Smissen moest in de nabeurt zes caram boles maken voor een remise. Het leek te lukken. Bedachtzaam bouwde hij de serie op, carambo leerde fraai de eerste vijf bijelkaar en nam alle tijd voor de gelijkmaker. Steunend op het biljart mat hij zeer nauwkeurig de loop van de speelbal uit. Hij knikte tevreden en stootte af... Op een haar na miste hij en Van Bracht, die de volle winst veroverde, was onmiddellijk weer de grote favo riet Rechteroog Vooraf was dat niet het geval. Na zijn auto-onge luk (eind september) waarbij hij wellicht tijdelijk het zicht in het rechteroog verloor, had niemand een zo snel herstel verwacht. Bovendien mist hij door deze handicap diepte bij bepaalde ruime stootballen, waardoor hij eenvoudige lange sco ringskansen zou missen. Dat vermoeden werd in het duel tegen Van der Smissen bewaarheid, maar de wilskracht van de 30-jarige drievoudige Neder landse kampioen hield hem overeind. Sterker zelfs, bezorgde hem een overwinning op het nippertje. Toch zag Van Bracht zichzelf na afloop niet als favoriet „Ik ben blij met deze overwinning. Het is een behoorlijk ruggesteuntje. Maar van Christ krijg je alle kans om te spelen. En dat kim je van de anderen niet zeggen. Boven dien speel ik minstens tien procent minder dan in het verleden. Doordat mijn rechteroog nog een zicht heeft, zal ik tegen iemand die ruim en groot speelt, zeker nog wel een keer de boot in gaan". In de tweede ronde versloeg Van Bracht Brosens. De uitslagen eerste ronde: Rini van Bracht (Waal- wijk)-Christ van der Smissen 60-59 (50). Piet de Jong (Rotterdam)-Joop de Wilde (Delft) 58-60 (79), Tiest Brosens (BredaVJan Doggen (Roosendaal) 59-60 (87), Herman Popeyus (Etten LeurVHenny de Ruyter (Waalwijk) 60-49 (68)). Tweede ronde: Van der Smissen-Dogge 60-38 (63), De Ruyter-De Wilde 46-60 (77). Van Bracht-Broo- sens 6049 (55), De Jong-Popeyus 52-60. Stand na twee ronden (resp. punten, hoogste serie, alg. gem.): 1. Van Bracht 4 13 1.146 2. Popeyus 4 10 1.139 3. De Wilde 4 4 0.769 4. V.D. Smissen 2 6 1.066 5. Doggen 2 4 0.646 6. De Jong 0 9 0.972 7. Brosens 0 5 0.785 8. De Ruyter 70 4 0.659 KNVB protesteert tegen plaatsing van Italië ZEIST Wim Meuleman, de voorzitter van de KNVB, heeft in een telegram aan het organi satiecomité van het eindtoer- nooi om het wereldkampioen schap voetbal ernstig protest aangetekend tegen de plaatsing van Italië als eerste land in groep 4. De KNVB kwam tot het protest- telegram na uitspraken van FI- FA-voorzitter Havelange kort geleden. Havelange zei toen dat Italië wegens commerciële be langen eerste werd geplaatst. In het telegram verwijst Meuleman naar de internationale.ranglijst. waarop Nederland hoger staat genoteerd dan Italië. Voorts dat er in de FIFA-regle- menten niets staat over com merciële gronden en dat op deze manier de eindronden een farce worden. Het protest van de KNVB wordt gesteund door de voorzitter van de Westduitse Voetbalbond. Herman Neuber- ger Joop Pasman winnaar in Haarlem HAARLEM Onder slechte weersomstandigheden is Joop Pasman gisterenavond in Haar lem winnaar geworden van de 500 meter in de eerste wedstrijd van het zesbanentoernooi. Hij eindigde in een tijd van 41.5 sec. Op de 5000 meter moest Pasman echter vijf man voor laten gaan. Eerste hier werd de marathonschaatser Jos Pronk met een tijd van 7 minuten en 54,6 seconden. De uitslag is: 500 meter: 1. Joop Pasman 41,5 seconden; 2. John Oudt 41,9; 3. Cock Slakhorst 42,4; 4. Mark Thuring 42,9; 5. Wim Brink 43,1. 5000 meter: 1. Jos Pronk 7 mi nuten 54,6 seconden; 2. Jos Nies ten 7.59.4; 3. Co Giling 7.59.7; 4. Karei te Winkel 8.03,6; 5. Kees Ripperda 8.05,8. Geen winnaar in Lotto DEN HAAG De laatste lotto van 1977, nummer 53, heeft geen winnaar van de hoofdprijs opge leverd. Van het bedrag dat be schikbaar was voor de eerste prijs, bijna 665.000 gulden, gaat een vijfde deel naar de jackpot en lotto 1 van 1978, het resteren de geld wordt gelijkelijk ver deeld over de vier andere prijzen van lotto 53. In de laatste toto van 1977 waren zeven deelnemers die alle resulta ten juist hadden voorspeld, zij ontvangen bruto ieder 11.751 gul den. De resultaten van lotto en toto 53 zijn: De inleg 3.473.813 gulden en er was een prijzenpot van 1.736.634,77 gulden De uitkerin gen zijn: Eerste prijs: geen winnaar. Tweede prijs: 5 winnaars, die bruto 59.565 ontvangen. Derde prijs: 193 winnaars, die ieder bruto 1970,60 krijgen. Vierde prijs: 8976 winnaars, uit kering 51,50. Vijfde prijs: 11.780 winnaars, per kolom 39,20. De jackpot voor lotto 1 van zon dag 8 januari is 132.819. Tolo Er was, door een inleg van 432.937 gulden, een prijzenpot van 205.645,08 gulden. Dat prijzenbedrag wordt als volgt verdeeld: Eerste prijs: 7 winnaars, per foutloze kolom: ƒ11.751,10 bru to. Tweede prijs: 88 winnaars, ie der 584,20. Derde prijs: 1178 i kering 61.00. (Van onze sportredactie) DEN HAAG -— Met een fijn gevoel voor timing had FC Den Haag de nieuwjaarsre ceptie, reeds geruime tijd geleden, op gis teravond gesteld. Immers, de dag te voren waren enige moei lijkheden in de bestuurlijke top opgelost. Zodatde vele die het bestuur van de Haagse voetbalorganisatie de hand kwamen druk ken dat konden doen in een geheel gezuiver de sfeer. Het was dan ook een geamineerde bijeenkomst waarp het bestuur een zonnige toekomst werd toegewenst door ojd. wet houder P. Vink, het hoofd van de afdeling JSR de heer D. Lindhoudt, Karei Jansen (VVCS), Ben Hoppenbrouwer (scheidsrech- tersorganisatie), J. Sayers van CRM, KNVB- bestuurders Herman Choufoer, en Leo v.d. Krolt, hoofdcommissaris van politie Dr. C. N, Peijster, gemeente-secretaris Mr. W. R. Uithof en afgevaardigden van verschillende amateurverenigingen. Op de foto v.l.n.r. Fred van Hal, wethouder Vink, bestuurders: Hann de Boer, voorzit ter Drs. Arons, J. Vos en J. de Bruin. ZWOLLE Hans van Helden heeft besloten om op zaterdag 4 maart mee te doen aan de alternatie-' ve Elfstedentocht, die dan voor de derde maal in Finland wordt gehou den. De beide voorgaan de wedstrijden, die over een afstand van twee honderd kilometer gaan werden gewonnen door Jan Roelof Kruithof uit Havelte. Hans van Helden, die zich ge heel buiten de kernploeg heeft geplaatst maar ongetwijfeld wel kans ziet zich te selecteren voor Europese (28 en 29 januari in Oslo) en wereldkampioen- schappn (25 en 26 februari in Gotenburg) voelt zich altijd al sterk aangetrokken tot wed- strijdtochten. Zijn komst van Brabant naar Heerenveen was er dan ook in de allereerste plaats op gericht om deelnemer te worden aan de Friese Elfste dentocht, maar de winters zijn nog steeds niet streng genoeg geweest om deze marathon- tocht, die m 1963 voor het laatst werd gehouden te organiseren. Van Helden die zich in Inzeil op de komende schaatstoppers voorbereid, wil nu op 4 maart in Lahti bewijzen dat hij ih een echte Elfstedentocht een ge duchte cncurrent voor de erken de marathoncracks zou zijn. DEN HAAG Na een selectieronde en drie voorronden is het deelnemersveld bekend voor de nationale tienkampen, die op 21 en 22 januari te Huizen zullen plaats vinden. Bij de heren voert Bert van der Helm de lijst aan na de voorwed strijden om de vacante NTTB-Cup, want de win naar van vorig jaar Richard Fritz zal de beker niet verdedigen. In het dames-tiental ontbreekt Ellen Klatt. De geplaatsten zijn: Dames (Limburg-coupe): 1. Bettine Vriesekoop (Avanti), 2. Judy Williams (Del ta Lloyd), 3. Sandra de Kruiff (Scylla), 4. Sonja van Weelderen (Tempo Team), 5. Brigitte Kooter (Avanti), 6. Marjan Wagemakers (Vice Versa), 7. Wilma van Rijswijk (Koningslust), 8. Marjan van der Vliet (Tempo Team), 9. Jolanda Noordam (Tanaka), 10. Ine Willems (Megacles). Reserve zijn: Annemieke Smits (Avanti) en Conny van Moorst (Delta Lloyd). Heren (NTTB-Cup): 1. Bert van der Helm (Tempo Team), 2. Trevor Taylor (Hooge Huys), 3. Rene Hijne (Tempo Team). 4. Hans Lingen (Koren beurs), 5. Nico van Slobbe (Tempo Team), 6. Anne Vlieg (Midstars), 7. Han Gootzen (Ravesteijn), 8. Ronald Rijsdorp (Avanti), 9. Jaap van Spanje (De Veluwe) en Jan Vlieg (midstars). Reserve zijn: Henk van der Zee (JCV) en Peter Taylor (Raves teijn). De Hongaarse tafeltennisploeg zal op 19 januari in Helmond op volle sterkte verschijnen. Voor deze wedstrijd tegen Nederland heeft de Hongaarse federatie de volgende speelsters en spelers aange wezen: Judith Magos, Beatrix Kishazi, Istvan Jo- nyer, Gabor Gergely en Tibor Klampar. De Nederlandse bondscoach Bert Schoofs heeft zijn definitieve selectie nog niet gemaakt, maar verwacht mag worden dat Nederland voor deze ontmoeting uit de super-divisie van de Europese competitie Bettine Vriesekoop, Judy Williams, Bert van der Helm en Nico van Slobbe achter de tafel zal brengen. Dick Tempelaar ziet het niet zo somber in. DEN HAAG Na anderhalf uur met Dick Tempelaar, trai ner van Blauw Zwart, te heb ben gepraat móét je wel in de veronderstelling verkeren dat zijn club de boventoon voert in de eerste klasse. Maar, en dat waarschijnlijk tot grote teleur stelling van Tempelaar zelf, niets is minder waar. Blauw Zwart zetelt op de laatste plaats met acht punten uit der tien wedstrijden terwijl de Wassenaarders twee duels meer hebben gespeeld dan HOV dat op de voorlaatste plaats staat en evenveel punten als Blauw Zwart bezit. Het ziet er dus allemaal niet zo floris sant uit voor de ploeg van Tempelaar, wat hij en zijn spelers maar al'te goed beseffen. De plannen van Dick Tempe laar daarentegen zijn toch niet zozeer op de naaste toekomst gericht maar juist op de komende jaren. Dit seizoen zal getracht worden in de eerste klasse te blijven, waarvan Tempelaar volledig zeker is. hoewel de uitgangspunten niet zo gunstig liggen. Dick Tempelaar: „Ach, ik zie het alle maal niet zo somber in. Blauw Zwart zal dit jaar, en dat durf ik nu al te zeggen, zeker voor de eerste klasse be houden blijven. Op dit moment is onze positie natuurlijk niet je-van-het maar in feite staan we slechts vijf punten achter op het eerder geplande schema. Mijn uitgangspunt aan het begin van dit seizoen was namelijk om in elke wed strijd een punt te pakken. Nu hebben we acht punten uit dertien wedstrijden. Dus conclusie: vijf punten zullen nog ingehaald moeten worden. Persoonlijk denk ik dat dit een niet al te zware opgave is voor de jongens". „Er zit genoeg talent en inzet in de ploeg, het heeft ons alleen niet meegeze ten in de eerste helft van de competitie. Er waren wat spelers afwezig en som migen kwamen met studieproblemen te zitten. Daarnaast kon Ren van der Ham ook niet altijd op de trainingen verschij nen vanwege zijn werkzaamheden en hij is en blijft toch nog altijd onze „echte" spits. Hem zijn we dan ook inderdaad gaan missen. Let maar eens op het doelsaldo. Dit jaar hebben we weinig doelpunten gemaakt Vorig sei zoen was dat precies hetzelfde maar toen werd bij ons ook niet gescoord en dit seizoen is dat elke wedstrijd wel het geval en dat gaat punten kosten." Zoals bekend is Blauw Zwart een echte buurtvereniging, een club die bijna geen nieuwe spelers aantrekt Niemand van de club rekent daar dan ook meer zo op en stelt alle hoop voor de toe komst op eigen kweek". Precies de mening van Dick Tempelaar overigens; spelers zo jong mogelijk „oppakken" en verder begeleiden. Tempelaar: „Voorbeelden om te bewij zen dat deze manier van aanpak succes vol blijkt te zijn, zijn talrijk. Om er maar één te noemen. Toen Rob Baan nog bij FC Den Haag trainde, zijn uit zijn serieuze aanpak vele talentvolle spelers gekomen; Dusbaba, Jol en noem ze maar op. En zoiets kan ook bij het amateurisme gebeuren, en dan denk ik met name aan Blauw Zwart". „Wij zijn inderdaad een zogenaamde buurtvereniging, dus idealer kan het niet Ik ben dan ook twee jaar geleden begonnen de eerste drie seniorelftallen te verjongen om zodoende het wel dui delijk aanwezige talent naar voren te brengen. En dat lukt tot op dit moment aardig. Een speler als Rob Gilissen, die pas achttien jaar is, kon hierdoor door stomen naar het eerste, net als Ruud Timmer en Ben Conradi. Wat wel blijkt, is dat deze jongens nog niet tegen de, hoge, eisen van de eerste klasse zijn opgewassen. Daardoor laat ik ze ook steeds een paar wedstrijden in het eer ste spelen en wanneer ze, begrijpelijk, terugvallen weer een paar weken in het tweede. Zodoende kunnen ze de klap pen en het altijd miniserende zelfres pect in zo'n eerste elftal weer opdoen in dat tweede. Later kunnen ze terugko men, met meer ervaring en meer geloof in eigen kunnen. En dat wordt met de week verbeterd." Gat Waar Tempelaar toch nog over teleur gesteld is: het te grote „gat" tussen het eerste en tweede elftal. Veel jonge spelers blijken er nog in het geheel niet tegen opgewassen om in de eerste klas se mee te spelen en vallen daardoor sterk terug, qua spel en mentaliteit Dick Tempelaar: „Dat is iets dat met de tijd moet slijten. Blauw Zwart zal dit jaar, zoals reeds eerder gezegd, moe ten zorgen in die eerste klasse te blijven om het volgende seizoen sterk terug te komen. En dat is zeker geen onhaalbare zaak, de jonge spelers die op dit mo ment nog wat onwennig in het eerste spelen, zullen volgend jaar gereed zijn om optimaal mee te „draaien". En daar wachten we gewoon op". KAREL JANSEN Aanval record indoormarathon ROTTERDAM De 2&-jarige Metro-atleet Steef Kijne zal zondagmiddag in het sportpa leis Ahoy' te Rotterdam een aanval doen op het (officieuze) Nederlands record indoormara thon. Het record staat sinds februari 1975 met 2 uur, 40 mm uren en 37 seconden op naam van Cees Verhoef. Een wereldrecord staat niet te boek. De Amerikaan Coe zou met 2 uur, 35 minuten en een handvol seconden tot nu toe de snelste zijn geweest Kijne moet voor de 42 kilometer en 195 meter in Ahoy' 209 ronden en 74 meter afleggen. Shauii Taulbut kampioen E.K. jeugdschaken GRONINGEN De Brit Shaun Taulbut is gisteren in Gronin-, gen Europees jeugdkampioen schaken geworden. Hij won in de dertiende en laatste ronde met zwart van de Fransman Roos. Taulbut, die negen pun ten verzamelde, volgt de Tsjech Ftaknyc op, die niet in Gronin gen deelnamen. De Brit wordt 1 januari 20 jaar. De Nederlander John van der Wiel won in de laatste ronde met wit van Han Janssen. Van der Wiel eindigde met 7 punten op de gedeelde twaalfde plaats. Janssen kwam niet verder dan 5,5 punten (gedeelde 25e plaats). De eindstand is: 1. Taulbut 9 punten; 2. Dalmatov 9; 3. Geor- giev 9; 4. Foisor 8,5; 5. Upton, Goodman Mokry en Groszpeter 8; 9. Arnason, Pasman, Peters en 7,5; 12. Schubert, Roos, Van der Wiel, Pranconi, Bjoerk 7; 17. Tiller, Rivas, Ristic, Yilmaz 6,5; 21. Tonoli, Santos, Panczyk 6; 24. Allan, Janssen, Skembris, Klauner 5; 28. Freund, Kas pret 4,5; 30. Lazzarato, Botto 3,5; 32. Busuttil 1,5. Rini van Bracht (aan stoot) versloeg in de eerste ronde Christ van der Smissen (toekijkend). Van Bracht is weer terug van weggeweest.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11