£eid&e Qowva/nt Ingrijpende verbreding rijksweg 4 Rijschoolhouders dreigen met acties Nederlander tevreden droogje Palermo begon nieuwe op een APPARATENBOUW Samenwerking tussen de Grof en Haags bedrijf PROBLEMEN ROND VAKANTIE INSTRUCTEURS Prijs thee en koffie omlaag v Vrouw van brandende zolder gered Baby dood na mishandeling Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 3 januari 1978,68e jaargang no. 20931 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Ot en Sien „Ot en hoe zit het nou met Sien" over mannen-emancipatie op Ned. I om 21.50 uur. Om 22.30 uur „De Seinwachter" En gels tv-spel gebaseerd op een verhaal van Charles Dickens. Ned. II 21.30 uur „De verpleeg sters" en om 22.20 uur Aktua-tv over vluchtelingenproblemen. Veel wind Half tot zwaar bewolkt en enke le regen of hagelbuien, mogelijk met onweer. Marige tot krachti ge, aan de kust stormachtige wind tussen zuidwest en noord west Max. temperaturen omstreeks 6 gr. Morgen zon: 8.48—16.42. Maan: 2.50—13.10. Scheveningen hoog water: 9.56, 22.37. Laagwater 5.29,18.03 ZOETERWOUDE N.V. Koninklijke Grofsmede rij Zoeterwoude en Escher b.v. in Den Haag hebben besloten, een gezamenlijke dochteronder neming op te richten welke werkzaam zal zijn op het gebied van gespecialiseerde apparaten bouw. In eerste instantie zal deze ondemening zich richten op de levering van koudgas-opslag en transporttanks. KNG heeft hiertoe een acquisitie gepleegd, waarbij de personeelskem, de know how op het gebied van opslag van vloeibaar gas en crylogeen tech niek in het algeem de outillage en de voorraden worden overgenomen van Bosscher b.v. te Cru- quius (Vijfhuizen), alwaar op 31 december 1977 de werkzaamheden zijn beëindigd. De productie ten behoeve van de nieuwe onderneming zal in eerste aanleg worden geconcentreerd bij KNG te Zoeter woude en begin februari aanstaande van start gaan. Met de heer J. Bosscher, directeur van Cryovat b.v. wordt een overeenkomst aangegaan, waarbij aan Cryovat rechten worden verleend voor de verkoop van koudgas-tanks in binnen- en buiten land. Door de combinatie KNG-Escher kan voor beide bedrijven een bredere productiebasis worden ge vormd op het gebied van apparatenbouw. DEN HAAG (ANP) Een groep autolij- De rijschoolhouders en hun instructeurs moeten, CBR in Rijswijk. Het CBR heeft de bestaande tuigen dat enige beperking van de maximum schoolhouders heeft gedreigd met „grote evenals de examenkandidaten, zelf kunnen bepa- vakantieregeling besproken met de Commissie van vakantieduur nookzakelijk is. Volgens het CBR acties" als het Centraal Bureau Rijvaardig- len wanneer en hoelang zij met vakantie willen Overleg Rijschoolhouders. Volgens het CBR werkt zouden er allerlei problemen ontstaan wanneer heidsbewijzen vóór het eind van de maand gaan. de bestaande vakantieregeling goed. Niettemin zowel examenkandidaten als instructeurs om uit- niet heeft gezorgd voor een aanvaardbare Dit zeggen zij in antwoord op een brief van het heeft het CBR de commissie ervan kunnen over- sel van examens zouden vragen wegens vakantie, vakantiere^ling voor de rijmstructeurs. Voorwaardelijk voor zes veerlieden Kaageiland DEN HAAG (ANP) - De recht bank in Den Haag heeft van morgen zes van de acht veerlie den van de motorpont Kaagei land-Buitenkaag wegens bewe zen geachte verduistering ver oordeeld tot korte voorwaarde lijke gevangenisstraffen, varië rend van twee tot tien dagen met proeftijden van een tot twee jaar. Twee van de veerlieden kregen AMSTERDAM (ANP) Met ingang van 5 janua ri zullen de koffie- en theeprijzen worden ver laagd, aldus de Vereni ging van Nederlandse Koffiebranders en Thee pakkers. Met ingang van die datum zullen de- koffieprijzen worden verlaagd met gemiddeld 67 cent per pak van 250 gram. Poederkoffie wordt 23 cent per pot van 50 gram goedkoper. Hier mee volgen de koffie branders de daling van de koffieprijzen op de wereldmarkt, zoals die in de inkoopprijzen tot uitdrukking komt. Ook de theeprijzen worden met ingang van 5 janua ri verlaagd en wel met 5 cent per pakje van 100 gram resp. per doosje met 20 theezakjes. Als er zich geen nieuwe calamiteiten voordoen zal de koffieprijs in 1978 nog aanzienlijk verder dalen. Er zal nog onge veer een gulden per pak je van 250 gram van de huidige prijs afgaan, al dus Ahold NV (Simon, Albert Heijn, Miro) in het personeelsblad „Flit sen". Overigens verwacht Ahold dat de koffieprijs onder normale omstan digheden nooit meer dicht in de buurt zal ko men van het lage niveau van juli 1975, toen de reeks forse prijsstijgin gen (tot 400 procent) be- - gon. LEIDEN Een 44-jarige vrouw is vannacht ternauwernood ge réd uit een brandende zolderka mer aan de Paul Krugerlaan. De vrouw rookte in bed nog een sigaret. Zij viel in slaap toen de sigaret nog niet gedoofd was. De sigaret veroorzaakte een he vige brand in de zolderkamer. Een medebewoner van het pand aan de Paul Krugerstraat wist de vrouw uit de brandende ka mer te redden. Zij liep slechts geringe brandwonden op. De kamer brandde geheel uit. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer' 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge- bracht. vrijspraak. De rechtbank achtte hun ontkenning gegrond. De officier van justitie, mr. J.A. Blok, had veertien dagen terug tegen zeven.veerlieden de „een- heidsstraf" van twee maanden voorwaardelijk en een geldboete van duizend gulden, subsidiair een maand hechtenis geëist. Te gen een achtste invaller was een boete van vijfhonderd gulden, subsidieair twintig dagen hech tenis geëist DEN HAAG (ANP) De Nederlander is over het algemeen genomen een tevreden mens. Een recent gehouden enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek althans heeft uitge wezen dat 80% van ons volk redelijk gelukkig zegt te zijn met zijn leven. Twintig procent van zowel de ondervraagde mannen als de geënquêteerde vrouwen gaf op ontevreden te zijn. De waardering voor de maatschappij waarin wij leven is veel geringer. Over het functione ren van de samenleving sprak slechts éénderde van de ondervraagden zijn tevredenheid uit Bij de mannen heerst meer ingenomenheid met de eigen gezondheid dan bij de vrouwen. Van de mannen bleek 80% hierover tevreden, van de vrouwn 74%. De kritiek op de gezondheid neemt toe naarmate de leeftijd stijgt, maar ook onder de jongelui is lang niet iedereen blij met zijn lichamelijke gesteldheid. Bij de mannen loopt het percentage tevredenen terug van 90% op de leeftijd van 15 tot 24 jaar tot 68% bij de 65-plussers. Bij de vrouwen in de leeftijd van 15 tot 24 jaar is 86% content over de gezondheid en bij die van 65 jaar en ouder nog maar 61%. De opvoeding van de kinderen geeft volgens tamelijk veel ondervraagden reden tot zorg. Daaarbij blijken de moeders er ,30ms wat zwaarder aan te tillen dan de vaders. Bij de mannen van 25 tot 34 jaar bijvoorbeeld zei 3% problemen met de opvoeding van de kinderen te hebben; bij de moeders in dezelfde leeftijds groep was dat 10%. In de leeftijdsgroep van 35 tot 44 jaar hebben 14% van de vaders en 21% van de moeders problemen met de opvoe ding van hun spruiten. Van de ouders van 45 tot 54 jaar maken 19% van de vaders en 21% van de moeders zich zorgen over deze materie. Leidschendam-Zoeterwoude twee maal vier rijstroken HANGVERBAND In een dierenwinkel in Melbourne hangt een ekster in een soort hangmat. De vogel, beschermd in Austra lië, zal op deze manier moeten genezen van zijn opgelopen verwondingen. 70.000 Nederlandse auto's zonder W A-verzekering DEN HAAG (ANP) Voor 70.000 Nederlandse voertuigen is geen WA-verzekering (wettelijke aansprakelijkheid) afgesloten. Dit zegt de Europe se Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Europese Gemeenschap in antwoord op vragen van een Westduits lid van het Europees parle ment, de socialist Horst Seefeld. Het aangaan van een WA-verzekering is wettelijk verplicht Dat voor 70.000 voertuigen in ons land deze verzeke ring niet is afgesloten betekent dat ongeveer één op de zeven automobilisten de verplichting aan zijn laars lapt. Een Nederlandse regeringscommis sie is belast met onderzoek naar dit probleem. Overigens zegt de Europese Commissie het niet nodig te vinden om de nationale regelingen voor de wettelijke aansprakelijkheid verder te harm»- niseren. Volgens haar nemen de huidige verschil len tussen de verschillende landen niet weg dat de bescherming van de slachtoffers voldoende gewaarborgd is. GRONINGEN (ANP) - De 25-jarige F. J. K. uit Rotterdam heeft gisteravond zijn negen maanden oude dochtertje bij Loppersum (Groningen) in een taxi door slaan en wurging om het leven ge bracht De man had eerder op de avond thuis moeilijkhe den met zijn vrouw en was toen met de baby vanuit Rotterdam per taxi naar zijn moeder in Delfzijl gegaan. Zijn vrouw waarschuwde onder tussen de politie. In Delfzijl ving de politie K. op en trachtte hem ertoe te bewegen naar huis terug te keren. Toen de taxi weer terugreed merkte de chauffeur op een gegeven moment dat K., die achterin de auto zat, zich vreemd gedroeg en de baby wild begon te mishandelen. De taxichauffeur zette de wagen stil en probeerde zonder succes - de man bij de baby weg te halen. Het kindje rolde uit de auto en overleed ter plaatse. (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME De Siciliaanse hoofdstad Pa lermo zit zonder water. Het gemeentebe stuur heeft het drinkwater met ingang van 1 januari gerantsoeneerd. Dat bete kent, dat de bijna 800.000 inwoners van de stad maar enkele uren per week water uit de kraan kunnen krijgen. Intussen lopen de prijzen op de zwarte markt op. Het drinkwatergebrek bete kent een goudmijntje voor de eigenaren van waterputten, die - onbewezen - alle maal gecontroleerd worden door de „wa- ter-mafia". Palermo is het nieuwe jaar letterlijk op een droogje begonnen. De aanhoudende droogte - ook in deze normaal natte maanden van het jaar - is de voornaam ste oorzaak van het dramatisch worden de watertekort De bevolking, die 's zomers wel gewend is aan een tekort aan water, begint steeds krachtiger te protesteren. In de volkswij ken van de stad worden protestbetogin gen gehouden, er zijn op diverse plaatsen wegversperringen opgericht en het ge meentebestuur wordt beschuldigd van laksheid wat betreft het moderniseren en uitbreiden van het waterleidingnet De uitblijvende regen in deze periode van het jaar is namelijk niet de enige oorzaak vein de zeer kritieke situatie. De stad is sinds de oorlog enorm ge groeid, maar het merendeel van de hui zen en flats is clandestien gebouwd. Om de leidingen en rioleringen bekommerden de bouwspeculanten zich doorgaans niet Die ongecontroleerde groei wreekt ach van jaar tot jaar meer, als vanwege de aanhoudende droogte de drinkwaterbek kens droog vallen en de watervoorziening moet geschieden via de duizenden putten in en vooral buiten de stad. Die putten vormen de basis van een antiek irrigatiesysteem, aangelegd ten be hoeve van de citrus-cultuur rond Paler mo. De putten zijn voor het merendeel .privé-eigendom. Hoewel men in gemeentelijke kringen het woord „watermafia" niet wil horen, wordt algemeen aangenomen dat de tra ditionele onderwereld van Palermo de controle op het grootste deel van de putten heeft. Dezelfde Mafiosi zouden tot nu toe op allerlei slinkse manieren of door intimi datie en omkoping verhinderd hebben dat de watervoorziening in de stad gemo derniseerd wordt Het chronische tekort betekent nameiijk een rijke bron van inkomsten voor de eigenaren van deze waterputten. Momenteel is in Palermo het drinkwater op de zwarte markt ver krijgbaar, waarbij prijzen gevraagd wor den van omstreeks 30 gulden voor elke 1000 liter water. De gemeentelijke technici boren thans koortsachtig oude putten aan die in de uitbreiding van de stad als het ware verdwenen zijn onder het cement en het asfalt dam-Voorschoten te kunnen ontlasten. Dit is, aldus Rijkswaterstaat, in het belang van zowel het leef- en woonmilieu, als het openbaar vervoer (buslijnen) op deze we gen. Volgens Rijkswaterstaat zijn er voor het oplossen van de verkeersproblemen tussen Zoeterwoude en Hoogmade twee mogelijk heden: 1. verbreding van rijksweg 4 vol gens het huidige tracé tot tweemaal drie rijstroken, 2. ten oosten van Leiderdorp een omlegging, die de Oude Rijn kruist in Zoeterwoude-Rijndijk. Zowel voor oplossing 1 als 2 kan men denken aan een vaste of beweegbare brug (doorvaart hoogte 7 meter), of een tunnel. De nota is bedoeld als een discussiestuk voor het vooroverleg met gemeenten en andere instanties in dit gebied. De verbre ding van de rijksweg tussen Hoogmade en Burgerveen is nog een kwestie van studie. Inwoners van Palermo met jer rycans en em mers bij een tankwagen waar zij in deze tijd van droogte wa ter kunnen krij gen. Sigaren duurder De produk- ten van de Ne derlandse siga- re nindus trie zullen met in gang van 30 ja nuari in prijs worden ver hoogd. Sigaren van het type Bolknak en Corona wor den twee cent, de Senoritas 1 cent en de zgn. Sprietjes een halve cent per stuk duurder. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rijksweg 4 moet tussen het verkeersplein Leidschendam en Zoe- HOOGMADE terwoude tweemaal vier rijstroken krij gen. Tussen Zoeterwoude en Hoogmade (voor de aansluiting op de provinciale weg aldaar) zijn tweemaal drie rijstroken voldoende. Dit is volgens Rijkswaterstaat noodzakelijk om het sterk groeiend ver keer in dit gebied in de komende twintig jaren goed te kunnen opvangen. Het verkeer in dit gebied zal volgens de vandaag verschenen nota „Verbreding rijksweg 4" tot 1985 met 30 tot 60 procent groeien, tot het jaar 2000 zelfs met 60 tot 100 procent. In de nota wordt erop gewe zen, dat de verbreding van rijksweg 4 tussen Leidschendam en Zoeterwoude het meest urgent is, vooral om het verkeer op de wegen door Wassenaar en Leidschen-

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1