^Post boekt na 17 jaar weer winst Kiezen voor gemeente, provincie en Europa Stroperij valt op Veluwe erg mee' Dieselauto in opmars Storm viel mee HORECA MAG PRIJZEN MET 2,5 PCT VERHOGEN Man schoot op buren GUNSTIG PERSPECTIEF OOK VOOR 1978 Man gewond door kogel DIT JAAR DRIE KEER NAAR STEMBUS? BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JANUARI 1978 PAGINA 9 AMSTERDAM (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar ruim 19.000 perso nenauto's met dieselmo tor verkocht. Op een to tale markt van ruim 560.000 nieuwe personen auto's is dat 3,5 procent. De verkoop van dieselau to's is de laatste drie jaar meer dan verdubbeld en volgens de RAI in Am sterdam zal die stijging nog toenemen. Belang rijkste oorzaken zijn het gunstige prijsverschil tussen benzine en diesel olie en de langere levens duur van de dieselmotor. Vooral de komst van de kleine Volkswagen Golf diesel heeft in 1977 de dieselverkoop in ons land in de lift gebracht. De Ne derlandse vw-importeur ver kocht ruim 7.000 van deze au- VERKOOP IN DRIE JAAR VERDUBBELD to's, waarmee de Golf ook de meest verkochte diesel in ons land is geworden. Directeur M. Pon heeft grote verwachtingen van de dieselmarkt. „Binnen vijf jaar zal tenminste een vijfde van de jaarlijkse autoverkoop bestaan uit diesels, hetgeen bij een totale markt van 550.000 eenheden neerkomt op meer dan 100.000 automobielen," zo voorspelt hij. VW hoopt dit jaar meer dan 14.000 Golf diesels te verkopen. De beide traditionele leveran ciers van diesels, Mercedes-Benz en Peugeot, kampen al enige tijd met lange levertijden. Eerst genoemd merk krijgt sinds en kele jaren niet meer dan 9.000 auto's van de fabriek. „We kun nen in Nederland veel meer ver kopen, maar we krijgen eenvou dig niet meer auto's", aldus een woordvoerder. Peugeot is het enige merk, dat twee modellen met dieselmotor levert, namelijk de 304 en de 504. In het afgelopen jaar wer den ruim 5.000 dieselauto's ver kocht. Tenslotte verkopen nog General Motors en Citroen dieselauto's. GM was het afgelopen jaar goed voor bijna 1.000 automobielen (Opel Rekord diesel) en Citroen leverde ruim 600 CX diesels. Dit jaar komt Ford met de Granada diesel, General Motors gaat de Amerikaanse Oldsmobile 88 met diesel leveren. Volkswagen brengt de Passat en Audi 100 met dieselmotor uit en eind 1978 komen er nog een Fiat 131 die sel (met 2.000 en 2.500 cc motor) en een Leyland Princess diesel bij. Flora-voorzitter P. van Delft overleden RIJNSBURG Op 57-jarige leeftijd is gisteren P. van Delft, voorzitter van de veilingvereni ging Flora, overleden in het Wilhelmina-gasthuis in Amster dam. De heer Van Delft was sinds 1967 voorzitter van de Rijns- burgse veilingvereniging. Hij was de stuwende kracht achter de nieuwbouw van Flora. De heer Van Delft was lid van het dagelijks bestuur van de Vereni ging van Bloemenveilingen in Nederland, en toonde zich actief in tal van openbare bestuurlijke functies. De rouwdienst wordt vrijdag 6 januari om elf uur gehouden in de Emanuëlkerk aan de Rijns- burgse Kerkstraat,waarna de begrafenis plaats vindt op de begraafplaats van de Gerefor meerde Kerk aan de Sandtlaan in Rijnsburg. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De storm die in de nacht van vrijdag op zaterdag over Nederland is gegaan, heeft, voor zover bekend, nergens tot schade van betekenis geleid. De militairen van het 43e pantser infanterie bataljon die vrijdag avond in verband met de stormwaarschuwingen naar hun kazerne werden teruggeroepen om zonodig bijstand te verlenen, werden spoedig daarop alweer naar huis gezonden. Overigens was het voor het eerst sinds de watersnoodramp van 1953 dat militairen in verband met dreigende watersnood werd bevolen naar hun legeron derdeel terug te keren. Dat de storm de aanvankelijk voorspelde omvang niet zou bereiken werd duidelijk rond één uur zaterdag morgen. Omstreeks dat uur werd het advies van rijkswaterstaat „uitgebreide dijkbewaking" voor de sector Harlingen opgeheven. Rond zes uur zaterdagmorgen waren alle aanbevelingen voor dijkbewaking ingetrokken. GARMISCH-PARTENKIR- CHEN Met grote overmacht heeft de Oostduitser Jochen Danneberg op nieuwjaarsdag in Garmisch-Partenkirchen de tra ditionele wedstrijden skisprin gen gewonnen. Het was de twee de wedstrijd in het vierschan- sentoernooi, waarin Danneberg na zijn zege in Garmisch de leiding heeft. Voor 10.000 toe schouwers maakte Danneberg sprongen van 95 en 93,5 meter. De enige, die niet totaal werd overklast was de Fin Kari Yl- lianttila, die tweemaal 90 meter sprong. Den Bosch (ANP) De 24-jari- I ge Bosschenaar F. van de B., I die op nieuwjaarsmorgen met i een flobertgeweer enkele kogels I afvuurde op het slaapkamer- raam van zijn achterburen, is I door de politie aangehouden en opgesloten. De man beweerde een hekel te I hebben aan zijn achterburen. Toen hij in de vroege nieuw jaarsmorgen het licht in de slaapkamer zag opgaan, kon hij zich niet bedwingen. Direct daama vluchtte hij echter met zijn auto de stad uit, maar hij kon reeds in het kerkdorp Em- pel, enkele kilometers verder, door de politie worden aange houden. De man was namelijk van de weg afgeraakt en in de berm terecht gekomen. Het vuurwapen werd in zijn auto aangetroffen. De man heeft op het bureau een bekentenis afge legd. Zijn wapen is in beslag genomen en tegen hem is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens vernieling en onbevoegd bezit van vuurwapens. De rest van de nieuwjaarsnacht heeft hij op het politiebureau doorgebracht.-. Nellien de Ruiter uit CDA (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN - Mevrouw ir. Nellien de Ruiter heeft het CDA de rug toegekeerd. Zij heft haar lidmaatschap beëind igd uit onvrede met de keuze van het CDA voor de vorming van een kabinet met de VVD. Volgens haar is deze keuze niet in overeenstemming met de ver kiezingsuitslag en evenmin met het verkiezingsprogramma van het CDA. Daarnaast koestert zij persoonlijke bezwaren tegen premier Van Agt. Mevrouw de Ruiter, die Tweede Kamerlid en wethouder in Voorschoten is ge weest voor de CHU), geniet gro te bekendheid als voorvechtster van de vrouwenemancipatie. Zij is van plan zich helemaal uit de partij-politiek terug te trekken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor het eerst sinds zeventien jaar zit de Post weer in de financiële lift. In 1976 was het verlies bij de Posterijen nog 27 miljoen gulden, vorig jaar echter werd een positief bedrijfs resultaat van 27 gulden geboekt. Bij de postgiro daalde het positief resultaat echter met 22 miljoen gulden: in 1976 bedroeg het nog 69 miljoen, vorig jaar liep het 'terug tot 47 miljoen gulden. Maar in totaal liep het bedrijfsresultaat bij de PTT toch op tot 789 miljoen gulden tegenover 608 miljoen gul den in 1976. De Centrale Directie verwacht, dat deze positieve trend zich zal voortzetten, on danks wat zij noemt de matige economi- sche perspectieven. De werkgelegenheid bij het bedrijf blijft toenemen, vorig jaar met 1450 arbeids krachten. Het gemiddeld personeelsbe stand kwam op 90.200, waaronder 19.200 part-timers. Intussen heeft de PTT-Werk- groep „De oudere werknemer" in een eind rapport een aantal aanbevelingen gedaan, om het werk voor de oudere werknemer aan te passen aan zijn leeftijd. Als resul taat hiervan zullen voor deze groep werk nemers de onregelmatige diensten en het overwerk beperkt worden, terwijl hen via opleiding, vorming en training „de vaardig heden en functie-eisen in de latere levens fase" worden eigen gemaakt. Volgend jaar wordt voor de Post belang rijk vanwege de zogenaamde postcode. De PTT is van plan een uitgebreide publici teitscampagne te voeren, om de nieuwe postcode bij iedere Nederlander te introdu ceren. Deze campagne houdt ook in, dat op alle Nederlandse adressen een brief bezorgd wordt met de dringende aanbeve ling de nieuwe postcode te gebruiken. De postcode in de adressering zal uit vier cijfers en twee letters bestaan. Het gebruik ervan zal het de Post mogelijk maken om doelmatiger te werken en om op de duur ook te komen tot een verder doorgevoerde mechanisering en automatisering van de enorme stroom brieven en andere post stukken. Aldus het Nieuwjaarsbericht van de PTT. Aan alle Nederlandse adressen wordt bovendien een aantal adreswijzi- gingskaarten bezorgd, dit om privé-relaües op de hoogte te kunnen stellen van de nieuwe postcode. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De horeca mag zijn prijzen met 2,5 procent verhogen ten opzichte van de prijzen die golden op 12 december 1977. Met deze prijsbeschikking is een eind geko men aan de uitzonderingspositie die de ho reca sinds 1975 innam. Deze sector werd toen vrijgesteld van de maximumprijsvoorschriften, gezien de moei lijke omstandigheden waarin deze bedrijven terecht waren gekomen door het 1-novem- berwetje dat tot gevolg had dat automobilis ten nog maar weinig alcohol tot zich namen. Volgens het ministerie van Economische Za ken heeft de omzet zich echter hersteld. Omdat de horeca werkt met afgeronde prij zen, is het volgende prijsverhogingslijstje opgesteld. tot en met 1,25 gulden een verhoging van vijf cent; van 1,25 tot en met 12,50 gulden een verho ging vag een dubbeltje; van 12,50 tot en met 25 gulden een verhoging van een kwartje. Ondanks de daling van de koffiéprijzen op de wereldmarkt verwacht het ministerie dat de prijs van een kopje koffie gelijk zal blijven. De prijsbeschikking geldt niet voor bedrijfskantines, pensions of kamerverhuur bedrijven met minder dan vijf bedden, hore- cadiensten met een liefdadig doel en voor instellingen die langdurige huisvesting verle- AMSTERDAM(ANP) De 19- jarige turk E. Akkus uit Am sterdam is gisteravond in de hoofdstad zwaar gewond ge raakt door een pistoolkogel, af gevuurd door de 27-jarige E. O. uit Maarssen. O. liep op het Kleine Gartman- plantsoen, toen hij zich gehin derd voelde door een auto be stuurd door Akkus. In een handgemeen dat daarna ont stond, trok O. een pistool. Hij raakte de Turk in een long. Akkus werd naar het Wilhelmi- na Gasthuis overgebracht. O. kon ter plaatse worden aange houden. VELD-DETACHEMENT RIJKSPOLITIE: Van een onzer verslaggevers APELDOORN „Het valt op de Veluwe reuze mee met de stroperij op grof wild. Er is hier geen sprake van levens gevaarlijke toestanden voor jachtopzieners en politiemen sen". Dat zegt adjudant A. K. Zaagman, commandant van de veldpolitie in het rijkspoli tiedistrict Apeldoorn. Hij rea geert hiermee op berichten van enkele weken geleden die meldden dat het politiewerk in de bossen levensgevaarlijk zou zijn. Stropers zouden mee dogenloos optreden tegenover de politieagenten en jachtop zieners die hen bij de illegale jachtpartijen betrappen. Deze berichten kwamen naar buiten nadat de commandant van de Brabantse veldpolitie door stropers was beschoten. Eerder had een stroper in de duinen bij Zandvoort het vuur geopend op een jachtopziener. Voor commandant Zaagman gaat de conclusie veel te ver als wordt gezegd dat de stro perij zou verharden. „Op de Veluwe merken wij er vrij weinig van", aldus de politie man. „Ik zou eerder willen zeggen dat we de zaken hier vrij behoorlijk onder controle hebben. In het afgelopen na jaar hebben we met verschil lende politiekorpsen groots op gezette acties gehad, waarbij we in de vroege nachtelijke uren op diverse plaatsen heb ben gepost en alle passerende auto's hebben aangehouden. Bij geen van die acties hebben we een stroper aangehouden". Ook adjudant Zaagman weet dat hieraan de conclusie niet verbonden kan worden dat er dus niet gestroopt wordt. „Maar ik geloof ook niet dat wij er helemaal naast vissen", zegt hij. „Als er op grote schaal gestroopt zou worden, dan merken we dat. Jachtop zieners valt het zonder enige twijfel op wanneer er bij een voederplaats gestroopt wordt. Er blijven altijd sporen achter. Dat kan je een keer, misschien twee keer ontgaan, maar meer ook niet. Nee ik geloof echt dat we de zaak op de Veluwe onder de knie hebben". Wat betreft de situatie elders in Nederland kan Zaagman weinig zeggen. „Het is natuur lijk bekend dat in Brabant op een andere manier gestroopt wordt dan op de Veluwe. Hier gaan twee of drie stropers op pad, terwijl in Brabant soms complete drijfjachten door stropers worden georgani seerd. Het centrum van stro pers moet zonder enige twijfel gezocht worden in de woonwa genkampen. Zoals bijvoor beeld in Eindhoven. Die men sen hebben niets te doen en doden de tijd met de stroperij. Hun gedrag is ten opzichte van de politie ook wat agres siever maar gelukkig hebben we daar op de Veluwe geen last van. Angst dat die strope rij door het bericht dat er tweehonderd herten moeten worden afgeschoten, weer op zal leven, heeft Zaagman ook niet. In het begin van 1977 hebben soortgelijke berichten gecirculeerd over de wildstand op de Hoge Veluwe. Zaagman: „Toen zouden daar een paar honderd moeflons afgeschoten moeten worden. Dat bericht heeft ook geen opleving van de stroperij gehad. Ik ver wacht dan ook niet dat de stropers de mededeling van minister Van der Stee zullen aangrijpen om bij het afschie ten van die tweehonderd her ten een handje te zullen hel- Duik in koude zee Hoewel de weers omstandigheden voor de tijd van het jaar uitzonder lijk gunstig mogen worden genoemd is het toch nog wel een koud avontuur om een duik in zee te ma ken. Gisteren was dat traditioneel op nieuwjaarsdag weer het geval op het strand van Scheveningen bij de Pier. De ren in zee, waaraan meer dan vijftig mensen deelnamen, werd voor de tiende maal gehouden. Het Noordzeewa ter had een tem peratuur van zes graden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is nog altijd een flinke kans dat de Nederlanders dit jaar niet alleen voor de statenverkiezingen (29 maart) en de gemeenteraadsverkiezingen (31 mei) een oproepingskaart zullen ontvan gen, maar ook voor de eerste rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement Deze maand (januari) laat de Britse minis ter van buitenlandse zaken David Owen zijn acht collega's in de Europese Gemeen schap weten of zijn regering erin zal slagen de technische voorbereidingen voor de ver kiezingen zo snel te voltooien dat de Euro pese verkiezingen in de negen landen nog in de herfst van 1978 gehouden kunnen worden. Op 12 juli 1976 nam de topconferentie van Brussel het besluit om in 1978 voor de 180 miljoen kiesgerechtigde Europeanen de eer ste rechtstreekse verkiezingen voor het Eu ropese Parlement uit te schrijven. Ook werd beslist dat het parlement 410 leden zal moe ten tellen: Groot-Brittannië, West-Duitsland, Frankrijk en Italië elk 81 leden, Nederland 25, België 24, Denemarken 16, Ierland 15 en Luxemburg 6. De afgevaardigden worden voor vijf jaar gekozen. Ruim twee maanden later, op 20 september 1976, werden in Brussel het besluit en de daarbij behorende acte ondertekend. De bij eenkomst stond onder leiding van een man die zich in de Raad van ministers intens had ingezet voor deze verkiezingen: de Nederlan der mr. Max van der Stoel. Bepaald werd dat het lidmaatschap van het Europese Parlement verenigbaar is met dat van een nationaal parlement. In de praktijk zal wel blijken dat dit een theoretische mogelijkheid is omdat het Europese parle mentaire werk zoveel tijd zal opslokken dat het nauwelijks zin heeft om ook nog lid van het „eigen" parlement te zijn. Onder de huidige omstandigheden wordt al van de Europese parlementariërs gevraagd dat ze ongeveer een week per maand beschikbaar zijn voor een zitting in Straatsburg of Lu xemburg. Daarbij komen dan nog de com missievergaderingen die veelal in Brussel gehouden worden. Straks wordt het Europe se parlementaire werk nog veel omvatten der. Een interessante bepaling in het besluit van de ministerraad is ook dat de rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement overal „gelijktijdig" gehouden moeten wor den. Dat houdt in de praktijk in binnen een periode die begint op donderdagochtend en afloopt op de daaropvolgende zondag. Die ruimte van vier dagen is nodig omdat het in enkele landen zoals Groot-Brittannië en Nederland gewoonte is om midden in de week naar de stembus te gaan en in andere landen (België, Frankrijk, West-Duitsland, e.a.) de zondag daarvoor gebruikt wordt. In alle negen landen worden dan maandag de stemmen geteld. Het besluit van de ministers is inmiddels door alle betrokken parlementen behandeld en nu is men bezig met de uitvoeringsbepa lingen. De negen landen moeten een nationa le kieswet uitwerken, wal heel wat techni sche problemen met zich meebrengt. Nadat het Europese Parlement eenmaal recht streeks gekozen is moet dit parlement een Europese kieswet opstellen die voor alle lidstaten gelijk is. De Nederlandse Kiesraad heeft enkele maanden geleden voorgesteld voor deze eer ste verkiezingen Nederland één kieskring te laten vormen en de partijen het recht te geven één lijst in te dienen met maximaal veertig namen. De kiesdeler, gelijk aan de kiesdrempel, zal zesmaal zo hoog zijn als die voor de Tweede- Kamerverkiezingen, dus ergens tussen de 300.000 en 400.000. Een van de consequenties daarvan zal zijn dat, wat Nederland betreft, slechts drie, misschien vier hoofdstromingen in het Europese Parlement vertegenwoor digd zullen zijn: de socialisten, de christen democraten en de liberalen. Uitgaande van de uitslag van de Tweede-Kamerverkiezin gen van mei vorig jaar zouden er 10 leden van de PvdA in het Europèse Parlement komen, 9 van de CDA, 5 van de WD en 1 van D'66. De kleine partijen maken nauwe lijks of geen kans op een zetel in het Europese Parlement. Ter voorbereiding van de Europese verkie zingen hebben veel partijen zich internatio naal verbonden en programma's opgesteld. Die banden-over-de-grenzen bestaan overi gens al geruime tijd bij de Christen-demo craten, de socialisten en de liberalen. De Europese liberalen hebben hun program sinds kort helemaal klaar. De diverse groe peringen hebben al de nodige Europese parlementaire ervaring omdat er reeds sinds het begin van de vijftiger jaren sprake is van fractie vorming in Straatsburg, waar door de politici van de verschillende geest verwante partijen elkaar goed zijn gaan kennen. Een recent onderzoek heeft aangetoond dat de kiezers in het algemeen erg weinig weten over het Europese Parlement, en dat zal waarschijnlijk in alle negen landen het geval zijn. Niet voor niets is in het najaar van 1976 in ons land het nationaal comité Europese verkiezingen opgericht, met als doelstelling het Nederlandse volk voor te lichten over het Europese Parlement en de rechtstreekse verkiezingen. Energiek voorzitter van het comité is dr. Anne Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer. Het comité is samenge steld uit een doorsnee van de maatschappe lijke en politieke groeperingen in ons land. Zoals gezegd is het nog niet zeker dat de verkiezingen dit jaat plaatsvinden. In het ongunstigste geval wordt het volgend voor jaar; veel zal afhangen van de medewerking van Groot-Brittannië dat zijn eigen kiesstel sel wil inbrengen, wat technisch zeer moei lijk is. Veel Europese politici vinden dat Callaghan en Owen het niet kunnen maken de verkiezingen naar achteren te schuiven, evenmin trouwens als de in het algemeen Europees gezinde conservatieven. In de Nederlandse gemeenten wordt al hard gewerkt aan de voorbereiding van de eerste Europese verkiezingen. Er zijn landelijke informatiebijeenkomsten die grote belang stelling trekken en de zeer noodzakelijke voorlichting komt al goed op gang.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 9