UflNHUEUT 'Als het niet lukt ga ik terug naar IJsselmeervogels iedere millimeter heeft attentiewaarde Italië kondigt modetrend 1978 aan Namaak plavuizen zijn zacht voor de voeten Bol chrysant: Tekst: Tiny Francis SPAKENBURG TROTS OP PROF JAAN DE GRAAF BINNENLAND/SPORT LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JANUARI 1978 PAGINA 4 Italië heeft de laatste jaren steeds minder te zeggen gehad op modisch gebied. Hierin is verandering gekomen. Meer dan 1/3 deel van de in Neder land geïmporteerde kleren ko men tegenwoordig uit Italië. De sprankelende Italiaanse confectie-industrie tikt hier goed aan. Bayer Maglia Italia, het grote garenconcern heeft al iets verklapt over komende lente/zomer- en zelfs winter 1978/79 trends, die uit het land van de zon zullen komen overwaaien. ^ïen verdeelt voor lente en zomer de mode in drie hoofdt hema's: silhouet 1920 met sterk afgezakte heuplijn en bloezende, lijzige bovendelen, hangend aan smalle schouder bandjes. Plissé is in alle va rianten. Tweede basisvorm: los bloezend jurkje met tun- nelcentuur: mini, of knieom- spelend. Strapless zit in de mode. Vandaar ook schouder- vrije, elastische tops of lijfjes met één schouder bloot, naar de amazones uit de oudheid. Derde trend is de „ton-look" a la Kenzo, bijvoorbeeld een roze ballonvormige pullover voor hem en haar. Zij kan er kanten kousen bij dragen en als nieuwtje: rode plastic schoenen met lage hak. Maxi- pullovers kunnen zonder rok of broek worden gedragen. Breisels blijven. Tunica's met een lengte van 80-85 cm. zijn gebreid als een net Door een lange zijspleet gaan ze over rokken en jurkjes (twee lagen). In deze sector ook lieve ajours, macramé kantpatronen in geo metrische dessins. De kleuren zijn bleke pastels: even getint groen, nauwelijks rose, teer li la, écru, veldmuisjesgrijs. Stel daarbij voor een herenhoedje anno 1930 met een breed don ker lint Voor guur lenteweer de klas sieke cardigan, het jack met omslagkraag of het losse lum berjack, het laatste soms in een kantstructuur en met tun nelceintuur. Bandjes aan hals en pols, kangeroezakken en capuchon. (Mooi in kaneel en écru). De rokvormen zijn speels; er is een gerende, wik kel- en broekrok in bermuda lengte. Etage- en schortrokken schijnen te blijven. Voor de man een knipoog naar gebrei de kouseblokken in truien en pullovers. De T-lijn doet man nelijk aan, maar toch draagl ook hij in lente 1978 dunne wijdte, légère stoffen. De broe ken voor beide sexen we weten het al van dit seizoen zijn slobberig, breed van bo ven alsof de coupe eruit is, smal toelopend naar de enkels. Ik vind het nog steeds niet mooi, maar het is wèl mode. Macramè kantpatronen zijn romantisch. Vooral bij gebreide plissérokken. (Zomer 1978) Kousenblokken voor de meest verschil lende kledingstukken. 1979 gaat ze bren gen. Mode die BLIJFT! Samen met de wijde top of het klein elas tisch nietigheidje, hangend aan twee bandjes voor haar en het pilet voor hèm onverbid delijk modestraatbeeld 1978. Winter 1979 Ook over herfst/winter 78/79 heeft men al de gedachten la ten gaan. Uit de styling Stu dio's kwam English Country- style in herfstkleuren, zoals die van lichtbruin tot purper in de natuur voorkomen. Voorts Renaisancetinten en kelimkleuren: sienna, grijs staalblauw, rozehout, ree bruin, resida, dennegroen, ta bak. Maar ook pastels: zalm, ijsblauw, sering, crème; ac- centkleuren die de pan uitvlie gen: vuurrood, electricblue, fuchsia, een typisch turkooise dat leunt tegen petrol. En dan de duistere tinten: zwart blauw, bourgogne, donker-rus- sisch-groen, zwart violet. Voor de man zal veel gebreid wor den. Echtgenoten en vriendin nen kunnen zich nu al storten op de rustieke gerstekorrel voor een mannetrui met enor me vleermuismouwen. Hij krijgt in 1978/79 véél meer ruimte! In zo'n reuze jumper met grove steek in understate ment, loopt dan ook nog eens een verticale asymmetrische kabel van ca. 10 cm. breedte. Met deze patronen worden zware stoffen geïmiteerd. Je weet dan ook niet wat je ziet aankomen, vooral als zo'n 7/8 pullover met capuchon in ge durfde kleurcombinatie terra cotta met blauw is uitgevoerd. Als duo-look bepaald indruk wekkend. Voor haar zit er ter wille van het volumineuze dan nog een ballon aan de man chet van de vleermuismouw. Zalige klassekleren in grillige dessins. Onze grootouders zworen bij zeil! Het was schoon en ge makkelijk te onderhouden. Li noleum is een veredeld zeil, bestaande uit doek, overdekt met geperste kurkstof en lijn olie. Tegenwoordig hoor je veel over vinyl, het moderne zusje van linoleum met dezelf de basislaag, zoals jutevilt of kurk. Alleen de bovenlaag is anders. Deze is vervangen door een kunststof, voor de perfectionisten onder onze le zers die het naadje van de kous willen weten: „polyvi- nylchloride". Natuurlijk zit er een werkje in, een patroon, maar je hebt ook prachtige vinyls in grote zwart-witte blokpatronen, die van een normale gang een doorkijkje la Vermeer ma ken. Het zijn precies de zwarte met witte plavuizen, om en om gelegd in de oude patriciërs huizen van weleer, waarop in de antieke stoel een loef meis je zat, dat handwerkte. Dit plavuizenpatroon is aan bod gekomen door de toenemende belangstelling voor kerami sche tegels, die natuurlijk veel duurder in aanschaf zijn. Ze inspireerden echter de fabri kanten van harde vloerbedek king wel om tegelmotieven na :e maken in hun produkt. Ech te tegels zijn hard, een nadeel; viyl is zacht. Je loopt er lekker op, zelfs met blote voeten. Voor de badkamer is kera miek het meest ideaal, maar legels laten zetten is een dure grap en als doe 't zelf werkje nogal tijdrovend. Doordat vi nyl goed tegen water kan, leent het zich zowel voor het inbouwen van een ouderwets bad, als voor badkamer vloer bedekking. Mensen-met fanta sie plakken het even makke lijk tegen de muren of het plafond, zodat een knusse „doos" ontstaat. Ook voor de keuken bewijst dit produkt goede diensten. Aangezien in huurhuizen en flats geen tegels mogen wor den gelegd (wie doet dit trou wens? Als je weggaat blijft er voor honderden guldens in het oude huis liggen), Lijkt het ver standig hier te werken met deze voordeliger en handig zelf aan te brengen vloer/wan d/plafondbedekking. Met het vervangen van de jute-vilt- of kurken onderlaag door veren de glasvezellaag heeft een aan tal merken vinyl vloerbedek king een stap voorwaarts ge daan. Ze hebben sinds kort een eigen plaats ingenomen in het vloerbedekkingswereldje. De verende onderlaag (rug) geeft bij het betreden hetzelf de gevoel als tapijt, terwijl de sterke slijtlaag het kan opne men tegen het hardere lino- In deze merken vinyl zit geen natuurprodukt, zodat men er ook een terras mee kan beleg gen. Het materiaal kan zeer goed tegen schoonmaakmidde len, zodat er rustig met mod- derschoenen overheen kan worden gelopen. Het is in een wip schoon als er een dweil overheen gaat. Met een schrobber boenen kan ook en onderhoud is er verder niet bij. De boenwas kan in de kast blijven. Anedrith In de bouwwereld wordt te genwoordig ook nogal eens ge bruik gemaakt van Anedrith, een dekvloer van chemische samenstelling, die snel droogt Het scheelt in ieder geval heel wat met cement. In één dag is Anedrith beloopbaar. Ook particulieren kunnen, mits ze handig zijn, er leuke effecten mee bereiken. De kleur van het spul is eierschaal of gebro ken wit, maar het kan met twee componentenverf b.v. „Adepox" in allerlei tinten worden geverfd. Anedrith Vinylvloer met grote zwart- witte blokpatronen, met ouderwetse plavuizen. wordt geleverd in zakken van 50 kilo 24,10 per zak incl. BTW) goed voor twee vierkan te meter. De inhoud dient men aan te maken met 71/2 liter water. Liefst in een grote em mer en dan maar omkiepen over de te bewerken vloer. Omdat we met een dun pro dukt te maken hebben, ver deelt het zich snel en in enkele uren kan men de trekrol" te voorschijn halen voor het „kleurtje". De vloer is dan 2 cm. dik. Ook het schoonmaken levert hier geen problemen op. Even een natte doek het ge verfde „beton" en de vloer is weer smetteloos. Er is keuze uit 12 hoofdkleuren, die weer te vermengen zijn tot een zeer „persoonlijk" tintje. De eind- hovense Kalkmortelcentrale te Eindhoven, tel. 040-433751 geeft graag verdere inlichtin gen en levert ook de zakken thuis of met transportkosten. De vloer kan ook door de cen trale worden gelegd, maar dan komt men natuurlijk duurder uit dan wanneer men zelf de hand aan de ploeg slaat. In de loop van de tijd zijn ongeveer alle kamerplanten die bij bloemist en kwekerij te koop zijn in deze rubriek behandeld. Het ligt in de bedoeling nu eens de bloemen aan de orde te stellen. Daarover valt ook veel te vertellen. Wie er belangstelling voor heeft kan de knipsels bewaren en voor zichzelf „bundelen". De prachtige grote bolchrysant in wit, geel, oranje, oker, bruin die hierbij staat afgebeeld is van eenvoudige famihe. Haar voorouders hielden zich bescheiden op in het bos. De normale groei was dan ook klein met meer bloemen aan één steel. Toen de kweker haar begon op te fokken, deed hij iets slims en logisch. Hij brak alle knoppen af op één na, die al het voedsel tot zich nam, dat bestemd was geweest voor alle. Zodoende werd de gespaarde knop een dikke ronde bloem, die echter door de vele blaadjes voor zo'n zwaar geval op een maar zeer kleine bloembodem is geplaatst. Ze zit er opgepropt als een balletje! Daardoor is de bloem zeer kwetsbaar. Eén stootje en hup een blaadje geeft het op en valt af. En ze zijn solidair. Zodra het eerste blaadje naar beneden dwarrelt volgen de andere ook. Er is geen houden meer aan en met lede ogen ziet men zijn dure bloem (per steel f 1,— a f 2,—) „naar de knoppen" gaan. Foefje is de bloem als 't ware te boetseren voordat het ergste kwaad is geschied door een druppeltje gesmolten kwaarsvet in de bloemkroon te laten vallen om de bedreigde blaadjes vast te plakken. Daarmee red je de bloem! Chrysanten moeten na aankoop uit bloemenstal of winkel eerst in een koel vertrek op hun verhaal komen. Niet uitpakken dus. maar in het papier in water zetten. Daarna uitpeilen en de stelen onder water afbreken om te voorkomen dat er luchtbelletjes in komen (vergelijk embohe in de bloedvaten), die verstopping veroorza ken. Hieraan gaat de bloem ten gronde. Bolchrysanten hebben de vervelende gewoonte te gaan hangen zodra ze op hun bestemming zijn aangekomen. Niets van aantrekken, als ze zijn geacclimatiseerd, komen ze later gewoon weer bij. Eenals de meeste bloemen reageren bolchrysanten goed op JCristalZe behouden daardoor vooral hun kleur. Zoals bekend zijn van dit „huismiddeltje" vier soorten in de handel. De bolchrysant heeft het liefste „Anjer-Kristal". Naast de bolchrysant, bestaat er nog de „Halfslag-chrysant", met een bloem op twee drie stelen. Ze is echter minder groot en platter, (f 0,75 per steel) Van onze sportredactie Spakenburg Spakenburg leeft twee dagen met de gedachte dat Jaan de Graaf aan het einde van dit seizoen bet dorp gaat veriaten om zijn geluk te zoeken in dat voetballeven waar je met je da den ook nog geld kunt verdienen. Al eerder deden geruchten de ron de als zou de uiterst frêle rechter spits toehappen in een bijzonder aantrekkelijk profcontract, maar deze club wilde persé de beschik king hebben over Jaan de Graaf op de dag waarop hij dat om principiële bezwaren weigert, de zondag. Daarom geloofden de Spakenburgers er niet in dat Jaan de Graaf het dorp zou verlaten. Geen enkele profclub zou immers een speler aantrekken die weigert op zon dag te spelen. A.Z. echter wel. In Spakenburg werd de dag na de onderte kening van het contract in Alkmaar verba zingwekkend positief gereageerd op het besluit van Jaan de Graaf. En heerste geen haat - en - nijdsfeer zoals een jaar of vijftien terug toen de Spakenburger Wout Heinen eveneens koos voor een profcon tract, bij het toenmalige H.V.C.. In Spaken burg werd hij volkomen genegeerd en op alle mogelijke manieren getreiterd, tot aan het kapot snijden van zijn autobanden toe. Toen hij zijn schoonmoeder op haar sterf bed beloofde terug te keren naar IJssel meervogels werd hij in de sterk gerefor meerde gemeenschap weer geaccepteerd. Het leven is de laatste jaren echter sterk veranderd, zelfs Spakenburg. Jaan de Graaf wordt niet genegeerd. Integendeel zelfs, de Spakenburgers zijn trots op de speler van IJsselmeervogels die door een van de toonaangevende clubs in Nederland is aangetrokken en wellicht eveneems om het feit dat Jaan de Graaf de clausule niet voetballen op zondag in zijn contract heeft laten opnemen. De Spakertburgse supporters hebben het volste vertrouwen in Jaan de Graaf. Het zal dan ook met verwonderlijk zijn indien bij iedere thuiswedstrijd van A.Z. enkele bussen met supporters uit Spakenburg de Alkmaarse Hout zullen aandoen. Deze be langstelling doet Jaan de Graaf goed. „Al komen er tien bussen uit Spakenburg, het betekent geen extra druk voor mij. Ik zal zelfs zeer blij zijn met een dergelijke be langstelling want ik weet dat de interesse voor je groeit wanneer ik goed draai bij A.Z.". Uitproberen Jaan de Graaf ooit begeerd door Ander- lecht, MSV Duisburg, Ajax en Feyenoord- ziet het meest op tegen de confrontatie met de selectie van A.Z.. Geen enkele speler kent hij persoonlijk. „Ik vraag mij af of, en hoe de groep me zal ontvangen. Daar zit ik het meest over in. Ik weet net zo goed als ieder ander dat er door de groep grapjes zullen worden gemaakt over het niet spelen op zondag. Veel zal ik me daar niet van aantrekken. Het lijkt me logisch dat een groep een nieuweling gaat uitpro beren. Ik ben er in ieder geval op voorbe reid". Jaan de Graaf heeft een contract van een jaar getekend. A Z. had daar geen bezwaar tegen, hoewel de club zijn nieuwe aanwinst ook een langduriger contract wilde^aanbie- den. Jaan de Graaf gaf echter de voorkeur aan een eenjarige verbintenis. „Na een jaar weet ik zo ongeveer wel wat profvoetbal is. Lukt het niet, dan keer ik gewoon weer terug naar IJsselmeervogels en slaagik wel dan kan ik altijd weer bijtekenen. Ik heb geen contract getekend vanwege het geld. Daar hoef ik het niet voor te doen, ofschoon ik niet wil zeggen dat ik gefortuneerd ben. Ik kan mezelf echter goed bedruipen door de marktza- ken". Ambities Schoorvoetend geeft Jaan de Graaf ten slotte toe, dat hij naar A.Z. gaat vanwege zijn ambities. De laatste maanden draaide hij niet optimaal in het team van IJssel meervogels en volgens velen heeft dit als oorzaak dat Jaan de Graaf het voor gezien hield bij de Spakenburgse amateurclub. De marktkoopman is te bescheiden om toe te geven dat hij te veel kwaliteiten heeft voor het niveau waarop IJsselmeervogels momenteel voetbalt. Hij zegt wel: „Ik speel al jaren bij IJsselmeervogels en heb vrij wel alles in het amateurvoetbal meege maakt. Bij A.Z. wil ik proberen verder te komen in de voetballerij". Vooralsnog blijft Jaan de Graaf in Spaken burg wonen. Óp dit ogenblik wordt in dit dorp, aan de boorden van het IJsselmeer, een kleine villa voor hem gebouwd. Het is derhalve duidelijk dat zijn toekomst in Spakenburg ligt. Toch is hij niet persé aan Spakenburg gebonden. „In het begin ga ik pendelen tussen Spakenburg en Alkmaar, maar als het me uitstekend bevalt, ga ik toch uitkijken naar een huis in de buurt van Alkmaar. Er is geen enkele noodzaak om met alle geweld in Spakenburg te blijven wonen". De veronderstelling dat Jaan de Graaf het volgend seizoen ook de winstpremies in ontvangst zal nemen als de Alkmaarders op zondag tot een overwinning komen, worden met klem van de hand gewezen. „Dat zou onredelijk zijn, tenslotte heb ik daar niet aan meegewerkt. Die veronder stelling is dan ook uit de lucht gegrepen".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 4