O verheid mag medewerking niet straffen met meer beperkingen" Leiden speelde rustig met vuur J. M. SILVESTER KR UIDENIERSSCHEP AZL-DIRECTEUR DRS. VERHEIJ IN ZWARTGALLIGE NIEUWJAARSREDE: Vuurwerk van Trial op feest LVTC MAANDAG 2 JANUARI 1978 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden - De Leidse politie en brandweer hebben één van de rustigste Oudejaarsvie- ringen meegemaakt sinds jaren. De brand weer hoefde slechts één keer uit te rukken om een vermeend grote kerstboombrand te doven; de politie had het wat drukker, maar veel meer dan de poederblusser op kerstboombrandjes te zetten hoefde de Leidse Hermandad niet te doen. Kerstboombranden waren er overal in Lei den. Eventuele escalatie werd-soms zelf voordat de bossen fijnsparren werden ont stoken-vroegtijdig de kop ingedrukt. Vuur haarden van enige betekenis werden aan getroffen in de Merendonk, de Roombur gerlaan, de Tomatenstraat en de Sophia- straat. Bij de twee laatstgenoemde adres sen was sprake van enig verzet, tegen de pretbedervende werkzaamheden van de politie, maar tot handgemeen kwam het niet Verbaasd was de politie toen men nadat men de Gemeentereiniging een po tentiële brandstapel van de Rijndijk had laten verwijderen ook door volwassenen protesterend tegemoet werd getreden. „Het ontsteken van vuren op de openbare weg is nu eenmaal verboden. We beginnen er in de regel echter nooit aan om iemand te arresteren, omdat het moeilijk is om de brandstichter aan te wijzen", aldus een woordvoerder van de politie. Persoonlijke ongelukken bij het afsteken van vuurwerk deden zich niet voor. De Eerste Hulp Dienst hoefde geen enkele maal uit te rukken voor Leidenaars die belangstellend vlak naast een stuk vuur werk waren blijven zitten na onsteking, of Leidenaars die in hun vrije tijd een ver schrikkelijk wapen met vroegtijdige onste king in elkaar hadden gezet. Ook het ont steken van precisievuur op stadgenoten hebben de meeste Leidenaars-waarschijn lijk nagelaten. De verbroedering onder de afgebrande kerstboom met oliebollen en mousserend vocht speelde waarschijnlijk een grotere rol dan het uitvechten van persoonlijke vetes op kanonslag en drie- traps raket, en mede daardoor komt het waarschijnlijk dat de grootste hoeveelheid vuurwerk in jaren die ooit op de Leidse straatklinkers en de half-zwaar bewolkte lucht werd losgelaten een minimum aan lichamelijk, geestelijk en materieel letsel heeft achtergelaten. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Wellicht is het teveel gevraagd dat onze medewerking door de overheid beloond wordt, maar wij zullen er ons niet bij neerleggen wanneer wij hiervoor gestraft worden met nog meer beperkingen". Deze krijgshaftige taal viel vanmiddag te beluisteren uit de mond van de algemeen directeur van het Academisch Zieken huis van Leiden (AZL), drs. J. B. M. Verheij. In een nogal zwartgallige nieuwjaarsrede zette de AZL-directeur voorts grote vraagtekens bij de ontwikkeling van de gezondheidszorg in het alge meen en de positie van het AZL in het bijzonder. „Zowel het wetenschappelijk onderwijs als de gezondheidszorg genieten de negatieve belangstel ling van de publieke opinie en ook van de belang rijke politieke partijen binnen en buiten de rege ring". stelde de ziekenhuisdirecteur. „De Academi sche Ziekenhuizen die tot beide werelden behoren, staan dan ook samen met de medische faculteiten, in het brandpunt van een restrictief (beperkend - red.) beleid. Dit dwingt ons tot een verhoogde kritische beschouwing van onze taken en middelen teneinde vaak unfaire aanvallen, vanuit een door zelfkritiek versterkte positie te weej-staan", aldus de heer Verheij. niet voor een totaal nieuw complex naast het bestaande ziekenhuisterrein. „De uitermate kwalij ke kwaliteit van dit besluit kan alleen maar ver klaard worden door het feit dat het genomen werd door een demissionair kabinet in het wellicht meest deplorabele jaar van onze parlementaire geschiedenis", zei de algemeen directeur van het AZL. Vraagtekens Kwalijk Drs. Verheij plaatst vervolgens een aantal vraagte kens bij de werkgelegenheidssituatie in de gezond heidszorg. „Ook ons ontgaat de ratio van het streven om een van de weinige nog bloeiende bedrijfstakken als de gezondheidszorg te kortwie ken in een tijd waarin onder andere het weinig arbeidsintensieve slachten van echte kuikens om willen van de werkgelegenheid gesubsidieerd wordt", merkte de heer Verheij cynisch op. „Ook wij hebben onze twijfels over een beleid dat de werkgelegenheid in ons bedrijf dreigt te verklei nen, terwijl dagelijks duidelijker wordt dat het belangrijkste soelaas voor ons structureel werkge legenheidsprobleem gezocht moet worden in de dienstensector. In dit verband zijn wij benieuwd; hoe in de academische ziekenhuizen het beleid der vakcentrales zal uitpakken ten aanzien van de samenhang tussen loonmatiging en werkgelegen heid", aldus drs. Verheij. Drs. Verheij memoreerde in zijn beschouwing over wat 1977 allemaal bracht en de uiteindelijke keuze voor de nieuwbouw van het Academisch Zieken- Buitenlanders huis. Zoals bekend koos de ministerraad voor een nieuw ziekenhuis op de plaats van het oude en Over het inzetten van buitenlandse werknemers merkte de ziekenhuisdirecteur in zijn nieuwjaars- speech op het ook unfair te vinden dat geklaagd wordt over het schoonmaken van de gebouwen, terwijl wij in een land met 250.000 werklozen gedwongen zijn daarvoor een beroep te doen op de bewoners van de stoffige gebieden rond de Middellandse Zee. „Met u zijn wij verbaasd over het feit dat het publiek dagelijks hogere eisen stelt aan onze verpleging, terwijl wij verplicht zijn in een land met jeugdwerkloosheid verpleegsters uit Engeland aan te trekken", stelde de AZ-directeur verontwaardigd. Verheij vroeg zich in dit verband af waarom ook aan de veiligheid en beschikbaar heid steeds hogere eisen worden gesteld en tegelijk opleiding en honorering zo beperkt dat bij aanwe zigheid van een toenemende schare van acade misch gevormde werklozen de toevlucht genomen moet worden tot de Balkan-landen en Engeland. „Ook al zijn we blij met deze buitenlanders, omdat ze niet alleen bereid zijn het werk te doen, maar het nog goed doen ook". Tegenover alle tegenwerking en onbeantwoorde vragen plaatste drs. Verheij de positieve houding van de AZL-leiding. „Laten we hopen dat de regering en oppositie ten aanzien van ons deielfde realiteitszin zullen opbrengen als wij ten aanzien van hun besluiten", stelde hij. Als blijk van de positieve benadering noemde de algemeen zieken huisdirecteur het aanvaarden van beperkende maatregelen door het Leidse AZ nog lang voordat deze in het regeringsbeleid waren opgenomen. „Het moge voorts blijken uit het feit dat we bereid waren de Annakliniek over te nemen, wat leidde tot een beddenreductie en dat we ons bereid hebben verklaard de Jelgersmakliniek over te nemen met een zelfde resultaat". Ook noemde de heer Verweij het feit dat het AZL het enige academisch ziekenhuis in Nederland is dat de gevolgen van het bezuinigingsbeleid opving in een sluitende begroting. Naar het oordeel van de ziekenhuisdirecteur zou de rijksoverheid deze medewerking wel eens wat meer kunnen waarderen, in plaats van steeds nieuwe beperkende maatregelen op te leggen: „Immers, een dergelijk beleid zou niet alleen funest zijn voor onze motivatie, maar, ook in Leiden, voet geven aan de opvatting dat er zowel in bouw als in exploitatie, geen sterker argument is dan het voldongen feit resulterend in betreurde maar niet weg te praten tekorten". Verwachtingen Ook naar het gemeentebestuur haalde de heer Verheij in zijn nieuwjaarsrede uit: volgens hem heeft de gemeente Leiden uiteindelijk een door slaggevend advies gegeven inzake de keuze voor de nieuwbouw van het AZL, dat leidde tot het door het ziekenhuis niet gewenste plan Z. Verheij zei dan nu ook van het gemeentebestuur mede werking te verwachten bij de uitvoering van de plannen en op het nakomen van de gedane toezeg gingen te rekenen. „Naast maatregelen die nodig zijn om het sportterrein snel ter beschikking te krijgen denken wij aan de communicatiemogelijk heden met de preklinische torens en het Leids Regionaal Revalidatie Centrum, die door het afwij zen van plan C op de tocht zijn komen te staan", aldus drs. Verheij. Papieractie in Merenwijk Voor het nieuw te bouwen kerkelijk centrum in deMeren- wijk wordt zaterdag 7 januari weer een oudpapieraktie gehouden. In november van het afgelopen jaar was de aktie een enorm succes. Er werd toen ruim 9500 kilo bijeenge bracht. Goed voor ongeveer vierhonderd gulden. Daarom heeft de bouwfondscommissie gemeend, ook in het nieuwe jaar weer dergelijke akties om touw te moeten zetten. Men kan het oud papier zaterdag kwijt bij de vrachtauto op het parkeerterrein van winkelcentrum de Kopermolen, vlak naast de visboer, tussen 9.00 en 16.00 uur. Rijksdaalderconcert De violist Antonin Rous en de pianist Frans van Ruth verzorgen woensdag 4 januari een rijksdaalderconcert in de kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 in Leiden. De toegang tot het concert bedraagt zoals de naam al zegt 2,50 en in die prijs zijn een kopje koffie en een programma inbegrepen. Uitgevoerd worden werken van Schubert. Prokovjev en Joseph Suk. Het optreden van beide musisci begint om 20.15 uur. Het gratis kopje koffie kan tussen 19.30 en 20.15 uur worden gebruikt. Kaartverkoop bij K&O aan de Oude Vest of telefonisch 141141 en 141200, op de avond eventueel nog aan de zaal. Transcendente meditatie De stichting onderwijs in de wetenschap der creatieve Intelligentie afdeling Leiden houdt woensdag 4 januari in het museum van volkenkunde aan de Steenstraat een lezing over transcendente meditatie. De lezing begint om acht uur. De toegang is gratis. De Leidse formatie Trial open de het nieuwjaar dit weekeinde met een swingend concert tij dens het „Goede Voornemens- feest" van het LVTC aan de Breesti'aat. Gitarist Wim Hakkart had de plek ingenomen van André de Werdt, die door muzikale be zwaren het veld had geruimd. De nieuwkomer speelde alsof hij al jaren deel uitmaakte van de formatie. Het 600 man koppi ge publiek toonde veel waarde ring voor het optreden. Vooral de eigen nummers als „Sha me, shame", „Fire" en „So hot tot handle" werden op open doekjes onthaald. Drummer Ard Bausch was na een langdurig ziekenhuisverblijf ook weer present en speelde met zijn collega's de sterren van de hemel. Binnenkort verschijnt van Trial de single „Queen of the road". Wellicht zal deze schijf de doorbraak betekenen, die Trial al zo lang verdient. W. P. ADVERTENTIE Fleurop voor.. wie ziclrti rotje is geschrokken Doei 'n mens yued: een bloemengroei. „Van sommige klanten heb HANGT VANDAAG ik de sleutel in mn portemonneeIN DE WILGEN LEIDEN Het afscheid van het jaar 1977 betekende tevens het afscheid van één van de laatste Leidse representanten van het aloude kruideniersvak; de heer J. M. Sil vester, die op de kop af 40 jaar lang zijn gruttersbedrijfje aan de Haven 38b dreef in voorspoedige samenwerking met zijn vrouw hangt per vandaag de kruideniers- schep in de wilgen en gaat van een mag je aannemen welverdiende rust genie ten.' „We hoeven niet van de armoe te sluiten hoor", aldus elimineert de in het vak vrien delijk vergrijsde Silvester mogelijke specu laties over de zoveelste kleine zelfstandige die ten onder ging aan schaalvergroting en wanbeleid van het gemeentebestuur. „Mijn vrouw is nu 65 en de dokter wil dat we in verband met de gezondheid stoppen. Ik heb nog zitten dubben of ik nou personeel zou aannemen of niet, maar waar vind je tegenwoordig personeel dat lange dagen wil maken met bovendien het zware be- zorgwerk aan huis", aldus de heer Silves ter. Klanten De bezorgende activiteiten van een kruide nier vormen een geschiedenis op zich. „Vroeger had ik 140 klanten bij wie ik de waren thuis bezorgde. Tegenwoordig zijn het nog er nog 80, maar ik zou er zo veel meer kunnen krijgen als het niet zo'n verschrikkelijk sjouwwerk was. Vroeger hoefde je veel minder te verslepen. Mijn klanten vinden het erg jammer dat ik ermee ophou. Van de meesten wist ik al ongeveer van te voren wat ze elke week nodig hebben en van sommige klanten heb ik zelfs de huissleutel in mijn portemonnee zitten. Ik krijg dagelijks nog afscheidsge schenken van de klanten, wat erg leuk is", aldus Silvester. Assortiment De ontwikkeling van. het kruideniersvak heeft de heer Silvester, als 16-jarige begon nen bij de coöperatie, van nabij meege maakt. „Echte kruideniers zijn er bijna niet meer. Van een kruidenier wordt een assortiment van pakweg tweeëneenhalf duizend artikelen verwacht, en dat is voor kleine zaken bijna niet meer te doen. De mensen kijken altijd verbaasd op als ze bij mij nog waren zien als gort, boekweit en grutten, het „Gut, hebt U dat nog is dan niet van de lucht". Het is jammer dat het kruideniersvak uitsterft. Vroeger wa- ren er 230 van die kleinere levensmiddelen zaken, nu zijn het er nog 40 in Leiden. Geschiedenis Het pad van een kleine zelfstandige kruide nier gaat niet over rozen. De heer Silves ter: „Toen ik 44 jaar geleden als leerjongen bij de coöperatie begon verdiende ik vier gulden per week, en daarvoor werkte je van zes uur 's morgens tot 9 uur 's avonds. Ik herinner me nog de openingsreclame toen ik veertig jaar geleden in de zaak kwam: „Bij aankoop van een pond kaas voor 28 cent een ei cadeau". Tegenwoordig kost dat ei 28 cent". Over gebrek aan werk heeft een kruidenier niet te klagen. „Een 80-urige werkweek is niets bijzonders. Als zelfstandige ben je alles tegelijk, inkoper, verkoper, vervoerder, magazijnchef tot boekhouder toe. Ik bof dan nog dat één van mijn zoons accountant is". Niet bevor derlijk voor de beperkte hoeveelheid vrije tijd is het bestuurslidmaatschap van diver se vakorganisaties. „Ik zit in het hoofdbe stuur van de Nederlandse Kruideniers Bond (de trotse letters ENKABE stralen de klanten van de gevel aan de Haven tegemoet), en verder in het bestuur van het inkooporgaan Door Eendracht Sterk (DES) en de plaatselijke middenstandsbond. Ver der ben ik nog districtsbestuurder van de Katholieke Kruideniersbond (nu federa tief), een bond die me ooit nog eens heeft gevraagd om haar voorzitter te worden. Maar daar had ik helaas geen tijd voor. Ik kap vandaag met alle besturen, want ik heb me zelf altijd verschrikkelijk geer- gerd aan mensen in besturen die niet in de branche zitten, dus het zou inconse quent zijn als ik dat werk voortzette", aldus Silvester. Als vakbondsman heeft de heer Silvester zich beijverd voor het ont staan van een bond voor de gehele levens middelenbranche, dus voor kruideniers, bakkers, melkboeren en etcetera. „De krachten worden dan zodanig gebundeld dat je betaalde krachten kan gaan aantrek ken, terwijl het nu allemaal in de schaarse vrije tijd van een paar mensen moet. Maar voorlopig zit het er nog niet in", aldus Silvester. Kruidenier J. M. Silvester: „Uw kruidenier, uw dokter'' Hoewel hij' niet vanwege een omzetdaling de zaak sluit heeft de heer Silvester toch wel iets gemerkt van de ruimtelijke en economische bokkesprongen van gemeen tebestuur. „Ze pesten de auto volledig de stad uit, en dat is goed te merken, want klanten van buiten zoals vroeger krijg ik niet meer sinds hier éénrichtingsverkeer is ingesteld en het parkeren nagenoeg onmo gelijk is geworden." Wat er verder ook met het statige, uit 1600 daterende pand aan de Haven gaat gebeu ren, zeker is dat de voorbijgangers de traditioneel witgejaste (Uw kruidenier, uw dokter) bebrilde verschijning achter de schitterende uit 1900 daterende kassa de heer Silvester niet meer zullen kunnen aanschouwen. Voorlopig blijft de familie Silvester boven de winkel wonen, maar als de gelegenheid zich voordoet „verkoop ik het hele spul en gaan we weg", aldus de heer Silvester, zij het met enige pijn in het hart. „Ik heb altijd veel plezier gehad in mijn werk, maar ik vind het ook erg fijn dat ik mij nu aan mijn hobby's de reeds stoffig geworden postzegelalbums op zol der en de onaangeroerde wereldliteratuur op de rijkelijk gevulde boekenplank kan wijden". FRANK BUURMAN

Leidse Courant | 1978 | | pagina 3