£eidóe Qcma/ni PTT BOUWT AAN Terb'v<iiisi,,g ALARMEREVGSNET Deel III 1978 Oud en nieuw zeer rustig voor u... Carter woensdag toch naar Sadat Rumoerige jaarwisseling in Rotterdamse gevangenis I emmai Jumbo Air India ontploft: 213 doden Buurman redt baby Omzet Westland passeert miljard Tien merries voor hengst op de loop Maandag 2 januari 1978,68e jaargang no. 20930 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.48 per mm. Telefoontjes 4,37 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 1S.00 uur) Abonnementen: kwartaal 41,75; jaar 155,50; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Editie voor Midden-Holland De Muur Jan van Hillo praat in zijn pro gramma „De tijd stond even stil" over „De Muur" op Ned. I om 21.50 uur. Om 19.04 uur „Popparade" met Eddy Becker en Sandra Reemer. Ned. II om 19.25 uur „De Kris Pusaka" en om 20.50 uur „Rondje theater". Weinig verandering Overwegend droog weer met veel bewolking. Matige tot krachtige westelijke wind. Tem peraturen rond 7 graden. Morgen zon: 8.48-16.41. Maan: 1.36-12.39. Scheveningen hoog water: 8.42, 21.15. Laagwater: 4.18, 16.54. ibbhbh mensen en goederen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De PTT werkt aan een landelijk alarmeringssysteem. De dienst beschikt al over een in tern systeem ter beveiliging van personeel, publiek, gebouwen en goederen. Maar, aldus de Centrale Direktie van de PTT vandaag in haar Nieuwjaarsoverzicht, iedereen, die erin geïnteresseerd is, kan het ter beschikking krijgen. Daarom zal het in de komende twee jaren uitge bouwd worden. Verder gaat de PTT medio dit jaar in drie proefgebieden het alarmnum mer 0011 invoeren. De proefgebieden zijn bepaalde regio's in Friesland, Twente en het zuidoosten van Noord Brabant PTT-employes zullen zelf de meldkamers ervan bedienen. Dat de girobetaalkaart goed aanslaat bij het Nederlands publiek blijkt vol gens de nieuwjaarsmededelingen van de Centrale Direktie voldoende uit het toenemend gebruik ervan. Vorig jaar zijn maar liefst negentien miljoen kaarten ter verzilvering aan geboden, een groei van 46 procent vergeleken met 1976. De grote stij ging geldt ook voor het gebruik van' Nederlandse girobetaalkaarten in het buitenland. Vorig jaar boden Ne derlanders 3,2 miljoen betaalkaarten in het buitenland aan, een groei van maar liefst vijftig procent. Deze bil jetten vertegenwoordigden een be drag van 540 miljoen gulden. Voor wat het internationaal telefone ren betreft kan men vanaf het einde van dit jaar volledig automatisch telefoneren vanuit en naar een auto in Nederland, Duitsland, Oostenrijk en Luxemburg. Men moet daarvoor wel de nieuwe mobilofoon, die dit mogelijk maakt, aanschaffen. Van medio dit jaar af zal het mogelijk worden rechtstreeks te telefoneren of telexen met Indonesië, Australië, Nieuw-Zeelar.d, Japan, Hongkong en Singapore. Dit wordt mogelijk via het Nederlands grondstation bij Bu- rum en een satelliet boven de Indi sche Oceaan. Zie verder pagina 9 MÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊm^m^ BOMBAY (DPA) Alle 190 passagiers en 23 beman ningsleden van een Boeing 747 (jumbo) van Air India zijn op nieuwjaarsdag om bet leven gekomen, toen bet vliegtuig kort na de start in Bombay boven de Arabische zee explodeerde en neerstortte. Vier uur na het ongeluk werd officieel meegedeeld, dat on danks uitgebreide zoekacties geen overlevende ge vonden werden. Nog nooit heeft zich een zo ernstige luchtramp in India voorgedaan. Het vliegtuig met de naam „Emperor Ashoka was met een vertra ging van bijna een uur opgestegen van de luchthaven Santa Cruz in Bombay voor een vlucht naar Dubai aan de Perzische Golf. Meteen na de start verloor de vluchtleiding in de verkeerstoren in Bombay het contact met het toestel. De eerste melding van de explosie, zes kilometer voor de kust, kwam van de kapitein van een Indiaas marineschip. Uit verslagen van ooggetuigen kan worden opgemaakt dat de explosie enorm moet zijn geweest Mensen die in een hotel aan de kust waren aan het kaarten, verklaarden dat hun tafels wankel den bij de klap. Op 12 oktober 1976 deed zich in Bombay ook een vliegtuigongeluk voor. Een toestel van Air India stortte vlak na het opstijgen neer op de startbaan en brandde uit. Hierbij kwamen 95 mensen om het leven. TEE~ m i vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349, Leiden. CAIRO/TEHERAN/NEW DELHI (Ap/Rtr) In tegenstelling tot eerdere officiële verklaringen zal president Carter woensdag toch een bezoek brengen aan Egypte. Het overleg zal worden gevoerd bij de met Russische hulp gebouwde Assoeandam in de Nijl. Daarbij zal president Sadat er bij zijn. Amerikaanse collega op aandringen een actievere rol te spelen bij het opruimen van de belemmeringen op de weg naar een duurzame vrede in het Midden-Oosten. Beide staatshoofden zullen be kijken of meer partijen kunnen worden ingeschakeld bij het op gang gekomen overleg tussen Israël en Egypte. Zondag heeft Carter hierover met koning Hoessein gesproken. Na zijn huidige bezoek aan India gaat Carter naar Saoedi-Arabië om overleg te plegen met koning Khaled. De grootste moeilijkheid bij het totstandkomen van een vredes regeling in het Midden-Oosten is de Palestijnse kwestie. Sadat eist het recht van zelfbeschik king voor de Palestijnen, maar premier Begin van Israël voor ziet in zijn vredesplan slechts in een vorm van zelfbestuur. Ook Carter liet vorige week weten niets te voelen voor een onaf hankelijke Palestijnse staat, waarop Sadat teleurgesteld rea geerde met een herhaling van zijn eis. Carter heeft na zijn gesprekken met koning Hoessein, zondag in het keizerlijk paleis van de sjah van Perzië, verklaard dat presi dent Sadat het Arabische stand punt krachtig verdedigt en dat hij en koning Hoessein geen re den zien dat de laatste nu aan de besprekingen moet deelne men. Hoessein acht een vredes regeling niet mogelijk zolang Is raël zich niet terugtrekt uit alle bezette gebieden, inclusief Oost- Jeruzalem. President Carter heeft inmid dels een uitbundig welkom ge kregen bij zijn bezoek aan In dia. Met premier Desai overleg de hij over nucleaire samen werking, beperking van de be wapening in het gebied van de Indische Oceaan, en de kloof tussen rijke en arme landen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en. 19.00 uur nummer 071—122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht Aggressief drietal ingesloten LEIDEN De Leidse politie heeft kort na de jaarwisseling een 18-jarige en een 19-jarige Leidenaar alsmede een 19-jarige inwoner van Zutphen aangehou den. Het trio viel rond twee uur 's morgens een groepje fietsen- de jongelui aan in de B reestraat ter hoogte van de Koornbeurs-, brug aan. Drie personen raak ten bij de aanval gewond. Zij werden geschopt en geslagen door de aanvallers. De politie heeft het aggressieve drietal ter afkoeling een nachtje op het buree u .ingesloten. ADVERTENTIE (MJw vaKANSie 1978 ALGARVE) 02159- COSTAVERDEj 14541 EIRE a 12551 yPLüSA» 12657 JSfo7( WL (ABC 45 dgn tevoren u|(ff *1 boeken) JH Paasvlucht 18 maart verder 4/4.2/5 f765 PRIM-AIR Bussum/ Ook nu ALGARVE elke ZATERDAG Villabrand in Sassenheim SASSENHEIM - Door onbe kende oorzaak is zaterdagavond omstreeks half negen brand uit gebroken in een villa aan de Hoofdstraat. De begane grond van de villa brandde geheel uit. Op de parterre is de administra tie gevestigd van vijf bedrijven, die alle iets te maken hebben met een heipalenhandel in Sas senheim. De schade wordt ge schat op ruim een ton. De com puter, die in het pand stond, is gespaard gebleven evenals een deel van de papieren. Rond tien uur was de brandweer het vuur meester. LEIDEN Op de vooravond van het nieuwe jaar speelde zich in de Leidse Merenwijk nog een mini-drama af. In een huis aan de Lemsteraakwerf trof een moeder haar anderhalf jaar oude baby voorover lig gend in een badje aan, en raak te zodanig in paniek dat ze meende dat de kleine dood was. De Eerste Hulp Dienst werd gealarmeerd, maar inmiddels was de baby in handen geko men van een attente buurman die mond op mond beademing toepaste. Die pogingen hadden zoveel succes, dat de uiteinde lijk gearriveerde EHD een weer springlevend en volledig gezond kindje aantrof. (Van een onzer verslaggevers) NAALDWIJK Voor het eerst in de geschiedenis hebben de Westlandse veilingen in 1977 een totaalomzet bereikt van meer dan een miljard gulden. Werd vorig jaar aan groente en fruit tezamen een omzet gehaald van 931 miljoen gulden, dit jaar bedroeg de omzet 1.108.700.000 gulden, hetgeen ten opzichte van 1976 een stijging betekent van 8,3 procent. De drie groen teveilingen in het Westland be haalden vorig jaar tezamen het bedrag van 525.100.000 gulden, welk gedrag in 1977 is over schreden met 0,4 procent en daarmee steeg tot' 527.200.000 gulden. Hoewel zowel bij veiling Westland Noord als bij West land Zuid sprake was van een omzetstijging, daalde die van veiling Delft-Westerlee van 178.200.000 gulden tot 175.100.000 gulden. Westland Noord boekte een stijging van 222.800.000 gulden naar 224.700.000 gulden terwijl West land Zuid van 124.100.000 gul den op 129.400.000 gulden kwam. Bij de bloemenveiling CCWS steeg de omzet met 18,6 procent van 405.900.000 gulden naar 481.500.000 gulden. Vanaf 1 februari: Op 1 februari moet het deel III1978 achter de voorruit van uw auto zitten* Heeft u nog niet betaald met de u toegestuurde acceptgirokaart, doe dat dan dadelijk. Alleen dan krijgt u nog op tijd uw nieuwe deel ID. Heeft u geen acceptgirokaart ontvangen, dan kunt u vanaf 2 t/m 31 januari op het postkantoor een deel III in ontvangst nemen tegen betaling van f 18.50. Neem uw legitimatiebewijs en de delen I en II van uw kentekenbewijs en de kopie van deel III mee. Ook na 31 januari kan men öp het postkantoor een deel III verkrijgen. U moet dan wel f 30,- betalen wegens de extra verwerkingskosten. Publikatie van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een Haagse hengst heeft gisteren tien merries, die rustig stonden te grazen in een weiland bij de Leyweg, de stuipen op het lijf gejaagd. De hengst huppelde enthousiast vanuit een aangrenzend weiland in de richting van de dames die echter zo schrokken van de toenaderingspoging dat ze het op een lopen zetten en door de omheining heenbraken. Helemaal over hun toeren galoppeerden zij een doodlopende straat in. Daar konden ze door de politie en personeel van de Dierenam bulance uit Nootdorp worden gevangen. Nadat de gemoederen waren gekalmeerd konden de dames weer worden teruggebracht naar het thuishonk. ROTTERDAM (ANP) In het Rotterdamse Huis van Bewaring zijn bij de jaarwisseling moeilijkheden ontstaan in de vleugel voor jeugdige gevangenen en in de vrouwenafdeling. Gevangenen sloegen de ruiten van de cellen in, bonsden op de celdeuren en hieven spreekkoren aan. Omstreeks elf uur riep de adjunct-directrice van het Huis van Bewaring politie-assistentie in. De mobiele eenheid van de Rotterdamse politie 45 man werd naar de gevangenis gedelegeerd om de rust te herstellen. Rond middernacht, toen de onrust het grootst leek werden zes jongeman nen en twee vrouwen, overgebracht naar isoleercellen. Enige ande ren, die ruiten haelder) ingeslagen, werden naar een andere vleugel gebracht. Om één uur was de rust weer teruggekeerd. Achteraf bleek dat de schade erg was meegevallen. Van dertien cellen werden de ruiten ingeslagen. Ongeveer negentig jonge mannelijke gestraften en enkele tientallen vrouwen waren bij de moeilijkheden betrokken. Wat precies de aanleiding is geweest, is niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) De jaarwisseling is uitzonderlijk rustig verlopen. De politie moest slechts enkele malen uitrukken voor „het gebruikelijke werk, zoals kleine brandjes en baldadig gedrag bij het afsteken van vuurwerk", zo heet het in de vaderlandse politierap porten. Ook op de grote wegen is het rustig geweest. Volgens de verkeerscen- trale van de rijkspolitie in Driebergen is er nauwelijks verkeer geweest, hoog uit wat drukte in de grote steden. Charges moest de politie onder andere uitvoeren in Groningen, Kampen, Zwolle, Lisse, Alphen aan de Rijn en Leidschen- dam. In deze laatste gemeenten was het juist rumoeriger dan men de laatste jaren gewend was. In Leidschendam ging de vroegere LOM-school aan de Heuvelweg in vlammen op. De politie van Kampen- werd door baldadige jongeren met stenen en putdeksels bekogeld. Een zeer rustige jaarwisseling beleefde ook Den Haag. Hier was de politie slechts eenmaal ge noodzaakt een charge uit te voeren toen het publiek zich niet wilde verwijderen bij een uit de hand gelopen kerstboom- brandje. Verder moesten overal in het land enkele auto's en autowrakken het ontgelden. Sommige bewoners werden opgeschrikt door vuurwerk in hun brievenbus. In Den Briel brandde bij het afsteken van vuurwerk een trapgevelhuisje af, dat voorkwam op de lijst van Monumenten zorg, in het Brabantse Cuyk gingen enke le loodsen van de Nutriciafabrieken in vlammen op, in Utrecht ontplofte een postbus van de PTT door daarin gegooid Vijftien maal jaar in, jaar uit MOSKOU (AFP) Voor de twee Russische ruimtevaarders Joeri Romanenko en Georgi Gretsjko aan boord van de Saljoet-6 begon het jaar 1978 m totaal vijftien maal. Veertien maal zetten zij de tijdrekening op zijn kop. Zij vlogen met hun ruimtestations steeds uit het jaar 1978 terug in het jaar 1977. Dat kwam doordat zij per etmaal zestien keer rond de aarde draaiden. Voor de eerste maal beleefden de twee kosmonauten Nieuwjaar bij hun 147ste omwenteling op 31 december om 16.13 uur Moskoutijd, toen zij juist boven het schiereiland Kamtsjatka vloegen. vuurwerk. De Rotterdamse politie kreeg een stroom van telefoontjes over kleine brandjes, dronkenschap en vechtpartij tjes, maar tot ernstige moeilijkheden kwam het niet. Bijzonder tragisch was de dood van een 52-jarige Amsterdammer, die de jaarwis seling bij kennissen in de Bijlmer door bracht. Terwijl hij vuurwerk aan het afsteken was, werd hij dodelijk getroffen door een kogel die vermoedelijk werd afgevuurd docr een nieuwjaarsvierder. Vier jaar geleden deed zich in de hoofd stad eenzelfde ongeval voor. De schutter is nog niet achterhaald. Zeker zeven men sen vonden tijdens de jaarwisseling de dood in het verkeer, waaronder een 11-ja- rig meisje uit Hoogeveen dat op oude jaarsavond vlak voor de ouderlijke wo ning werd gegrepen door een personen auto waarvan de bestuurder onder in vloed verkeerde. Zie verder de pagina's 3 en 5 De Leidschendamse brandweer bestreed deze tweede schoolbrand binnen enkele weken met man en macht. Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener".

Leidse Courant | 1978 | | pagina 1