Champignons telen voor bollenkwekers fluitje van een cent BL EMEN B#LLEN Nieuwe gewassen kregen kans in '77 GRQEIMTE FRfNT HOOFDTEELTEN UETEN 'T ERBU ZITTEN BEST JAAR VOOR TULPENKWEKERS WEINIG REDEN TOT KLAGEN BIJ BLOEMEN LAINU blSj I UlNBUUW LEIDSE COURANT JAAP LESTRADEN: „GELD LIGT OP STRAAT' SASSENHEIM Voor de bol lenkwekers ligrt het geld op straat. Of liever gezegd: op de vloeren van hun cellen, die in de bollenstreek niet zelden zes, zeven maanden per jaar leeg staan. Als ze die cellen gebruiken voor de teelt van champignons, dan halen ze daar een uitermate vriende lijk bedrag per ra2 uit. Het mooie van de champignon teelt is dat je die naar belie ven kunt starten en er ook mee kan stoppen op het mo ment dat dit de bollenkweker het beste uitkomt. Wil je het drie maanden per jaar doen bijvoorbeeld in de stille win termaanden dan kan dat zonder meer. Iedere „trek" neemt rond zes weken in be slag nu die nieuwe doorgroei de compost aan de markt is gekomen. Maar vraagt het dan geen vak manschap om champignons te gaan telen als je bij wijze van spreken, van eetbare padde stoelen alleen maar bi] geruch te hebt vernomen? Wel neen, zegt Jaap Lestraden, directeur van Schulte Lestraden BV uit Sassenheim, het telen van champignons is voor een kiene jongen gewoon een fluitje van een cent. Er is voor wat of niets een massa schriftelijke voorlichting beschikbaar. En bovendien komen de mede werkers van het Proefstation voor de Champignoncultuur uit het Limburgse Horst ook regelmatig naar het Westen om voorlichting te geven aan champignonkwekers. Je ziet, aldus de heer Lestraden, zélfs wij kunnen het. En deze cul tuur is toch heel wat anders dan het maken van centrale verwarmingsinstallaties en ventilatoren Zeven oogsten per jaar De Sassenheimer heeft mo menteel enkele bollencellen te leen gekregen van de Sassen- heimse bloembollenexporteurs G. B. de Vroomen BV. En daarin groeien de champigons inderdaad dat het een lieve lust is. Je kunt, zo zegt de heer Lestraden, als je het goed speelt, aan zeven oogsten per jaar komen. Voor de teelt ge bruikt hij de door hem ont worpen S L-krat, een bakje van kunststof met vele spleten en ventilatieopeningen, dat zich ook prima leent als be- waarbakjevoor bollen, aard- In de cellen wordt de tempera tuur de eerste weken op 25 graden C gehouden en later op 18 graden. Na drie weken kan men de eerste champignons al oogsten en in de volgende drie weken komen er nog eens twee „vluchten", zoals dat in vakjargon heet. Na zes weken is de cel dus leeg en kan men beginnen aan de volgende champignon-ronde van zes we- Bewij: Champignons telen in bollencellen? Dat is een koud kunstje, zegt Jaap Lestraden uit Sassenheim en hij levert het bewijs. appelen, enz. En, zoals nu blijkt, ook voor het telen van champignons. Wie cellen heeft waarin hij tienhoog kan stape len één bakje met compost, broed en dekaarde en één leeg bakje daar omgekeerd bo venop om de champignons in het onderste bakje ruimte te geven om te groeien komt bij een prijspeil van 2,50 per kilo aan een bruto-opbrengst van 2*00,- per m2. Wil men paar een jaar-rond-gebruik van de cel voor de teelt van champignons, dan haalt men dus zeven oogsten per jaar en komt men bij hetzelfde prij speil aan een opbrengst van zevenmaal 280,- is 1960,- per m2. Trek daar, zo zegt Lestraden, gerust een fors be drag van af voor de doorgroei de compost, het broed de de- kaarde en de stookkosten, dan kom je nog aan een opbrengst om driemaal U tegen te zeg gen. Nieuwe ontwikkeling Dat is mogelijk dank zij een nieuwe ontwikkeling waar door de champignonkweker- in-spe doorgroeide compost kan kopen. Daarmee wordt het proces enkele weken ver kort en is men bovendien van een massa werk af. izen Op de mechanisatietentoon- stelling die van 2 tot en met 6 januari in de Hobaho-hallen te Lisse wordt gehouden, zal de heer Lestraden met behulp van een grote stand het bewijs leveren dat de teelt van cham pignons een fluitje van een cent is en dat het geld voor de bollenkwekers op straat ligt. De heer Lestraden is niet al leen directeur van Schulte Lestraden BV, maar ook van een aantal dochteronderne mingen van deze BV. Eén daarvan houdt zich bezig met de fabricage van zuiveringsin stallaties voor zwembaden en een andere NIVOLA BV, brengt onder meer het hierbo ven genoemde plastic kratje in de handel. Van dat bakje, dat nauwelijks een jaar gele den werd geïntroduceerd, zijn er inmiddels al 130.000 ver kocht. Gevraagd waarvan de naam Nivola is afgeleid, wijst Le straden op het handelsmerk: Nil Volentibus Arduum. Vrij vertaald wil dat zeggen: niets is onmogelijk voor hen die wil len. Jaap Lestraden is al der tig jaar nijver doende te bewij zen hoe waar dat spreekwoord üit beeld vertoonde zich na ruim twee weken. DEN RAAG Is de Neder landse glasgroenteteelt te laat of nog net op tijd roet de nieuwe gewassen op de prop pen gekomen? In ieder geval niet te vroeg. En dan laten we de ondernemende experimen- teerders onder de tuinders even buiten beschouwing, want het pousseren van een nieuw produkt vergt vandaag de dag zulke risico's dat ga rantieregelingen een vanzelf sprekende zaak behoren te zijn. Het ziet er voor 1978 beslist naar uit dat de veilin gen alerter zullen optreden dan voorheen. Te meer nu ge bleken is dat de prijsvorming van de grote drie in 1977 over het algemeen tegenviel. Met uitzondering van sla tot ih het voorjaar. De enorme doordraai van komkommers en sla in de zo mermaanden zorgde traditie getrouw voor de nodige nega tieve publiciteit. Het liep dan ook danig uit de hand. In juli draaiden 12,7 miljoen kom kommers door. In juli plus augustus bleken meer dan 11 miljoen slakroppen onver koopbaar. Het koude weer deed de vraag naar onze frisse tuinbouwprodukten dalen. Dat was in 1976 wel even anders gewfeest. De nauwelijks één procent hogere veilingomzet over 1977 vergeleken met 1976 mag evenwel geen aanleiding geven tot een sombere stem ming. Gemiddeld over 1976 en 1977 boekte men een omzetstij ging van meer dan negen pro cent. Landelijk gezien wel te verstaan en inclusief het hard- fruit. De glastuinbouw komt er in deze tijd van economische de pressie echt niet zo slecht af. Dat komt mede door het ener giebeleid van de overheid. In 1977 werd een vierjarig aard gascontract afgesloten en wendde men de dreiging van een BTW-verhoging af. Een goede zaak, zo'n meerjaren- contract. Dan weet iedereen waar hij aan toe is. Dat wisten de exporteurs in 1976 niet met de Hollandse tomaten. Uit een enquête bleek dat van eind juni tot half juli '76 bij 67% van de tomaten de kwaliteit onder de noemer matig tot slecht viel. De kwaliteitscampagne vorig jaar heeft met het gunstige weer voor een redelijk goede tomaat gezorgd. De staart van het seizoen even uitgesloten. Wellicht dat in '78 de sticke- ra.ctie herhaald kan worden. Kwaliteit blijft een gewichtige NTS BROCHURE. De markt reageerde bijzonder positief op de vlezige tomaten van eigen bodem. Wat zijn de ze vruchten populair gewor den! De prijzen van de grove sorteringen liepen hoog op. Momenteel worden zelfs vlees tomaten uit Amerika naar West-Europa verscheept en laat Israël de vruchten met Jumbo's overvliegen. Er zit duidelijk groei in. Gelukkig miste Holland nog net niet de boot. Al was het wel op het nippertje en moet er nog veel onderzoek plaatsvinden om de vleestomaten op het glastuin bouwbedrijf in te passen. Om nog even bij de kleinere ge wassen te blijven: Westland- Zuid introduceerde met succes de radijs in puntzak en ver richtte baanbrekend werk voor ijsbergsla. En niet te ver geten voor de rettichteelt. Gele paprika, kreeg een eigen doos plus teeltgarantie. Daar moest de courgette het nog zonder doen. Jammer. Het enfant ter rible. de meloen, verfraaide het CBT met een sticker die helaas wat te klein uitviel. In 1978 komen er grotere stickers als de tuinders en handelaren hun zin krijgen. Meepraten in de reclame wil men wel. De radijstelers besloten zelfs meer hiervoor op tafel te leg gen. De gewassencommissies van de NTS houden de afzet goed in de gaten, al blijft de teelt uiteraard het belangrijk ste werk. De NTS groeide in 1977 duidelijk verder naar een landelijke organisatie toe. In een brochure zette men het brede takenpakket overzichte lijk uiteen. KAPERS OP KUST In 1978 zal ongetwijfeld de toetreding van Portugal, Grie kenland en Spanje de gemoe deren bezighouden. Met name Spanje boezemt de Nederland se glastuinbouw terecht ontzag in. Het land beschikt over een goed georganiseerd exportap paraat. Kijk maar eens naar de massale Spaanse citrusex- port. Oppassen en zo nodig aanpassen luidt het parool. Een zorgeloos jaar gaat de glastuinbouw zeker niet tege moet. Verscheidene bestem mingsplannen blijven als dreigende wolken boven menig glasgebied hangen. Vaste prik voor de nodige problemen vormt het verpak- kingsbeleid. De eenmalige sla- verpakking liep in 1977 uit de rails. Komen de veilingbe stuurders in 1978 wel tot een gelijkluidend standpunt? Voor tomaten wil de handel vasthouden aan het houten bakje. Of moet het toch kar ton worden? Ook de teelt zal onverminderd de aandacht opeisen. Hoe pakt het zevende meeldauwfysio bij sla uit? Hoever kan de nachttempera- tuur verlaagd worden? De teelt op substraten opent nieuwe wegen. Op de in fe bruari te houden Nederlandse Tuinbouwvakbeurs is wellicht een deel van de antwoorden te krijgen, want daar kijkt men geen jaar maar jaren vooruit. ■W Een oud gezegde luidt „Doe wel en zie niet om", toch ontkomt men er niet aan om terug te blikken om een balans op te kunnen maken Gelijktijdig zal men ook vooruit moeten zien, dit betekent een stuk onzeker heid over wat 1978 zal brengen. Allereerst wordt er door veel ondernemers gespannen uitgezien naar de verrichtingen van de moei zaam tot stand gekomen regering. Een voor deel voor land- en tuinbouw is zonder meer, dat minister van der Stee terug gekomen is op het Ministerie van Landbouw. Hij heeft de afgelopen jaren getoond wat hij waard is en dat wekt bij velen, in de toch al niet zo rooskleurige situatie, vertrouwen. Een goede belangenbehartiging is noodzakelijk om de zaken gemotiveerd aan te blijven pakken. Teeltresultaten De teeltresultaten in het Zuid-Hollands Glas district zijn nogal verschillend. Over de hele linie genomen kan er gezegd worden dat de resultaten tegen vallen. Vooral de hoofdteel ten zoals de tomaat en de komkommer hebben het erbij laten zitten. De vroege stookteelt van tomaten stelde teleur door een lagere produktie, veroor zaakt door het ongunstige weer. Ook met de kwaliteit, de vorm van de tomaat, werd nogal wat gesukkeld. Toch heeft men zich in 1977 intensief met de kwaliteit van de tomaten bezig gehouden, met name op het gebied van; nieuwe rassen, intern transport en de verpakking vroeg in het seizoen. De resultaten van de latere teelten pakten wat gunstiger uit, terwijl de herfstteelt weer tegenviel. Radijs Steenwol Bij de komkommerteelt lag de situatie om gekeerd. Daar vielen de resultaten van de hete-luchtteelt en de koude teelt vooral te gen. Ook de herfstteelt kwam met magere resultaten uit de bus. Een nieuwe ontwikke ling die veel belangstelling kreeg was de teelt van komkommers op steenwol. Bij de teelt op grond verwarming komt naar voren dat het gebruik van organisch materiaal een belangrijke rol speelt en meer aandacht verdient. Voor het komende jaar wordt er gerekend op een uitbreiding van de kom kommerteelt door het overschakelen van De komkommers staan er weer in. tomatentelers naar komkommers (vooral bij de vroege stookteelt). Door de bank genomen was het resultaat van de slateelt niet slecht. Tot ver in het voorjaar wist de prijs zich goed te handha ven. De herfstteelt van sla stelde teleur. De afzet ondervond nogal wat problemen. Er wordt veel aandacht besteed aan verbeterde rassen en aan de verpakking en presentatie van de sla. De schimmelziekte „het wit" heeft zo hier en daar voor de nodige proble men gezorgd. Er werd ook erg veel aandacht besteed aan de teelt van sla in andere media, zoals op steenwol, in betongoten enz. De oppervlakte paprika's was vorig jaar weer wat gegroeid. De resultaten van deze teelt mogen goed genoemd worden, vooral door de gemiddelde betere prijs. Dit zal ertoe bijdragen dat er voor 1978 een verdere uitbreiding van de teelt verwacht wordt. Er is het afgelopen jaar veel aandacht aan de teelt besteed, dit blijkt ondermeer uit: Het gebruik van melk om virusuitbreiding te voorkomen. Het oogsten gebeurde op veel bedrijven met een mes, om minder last van Botrytis te hebben. Het twee-stengelsysteem werd op uitgebreide schaal toegepast. De nogal wisselende teeltresultaten van de hoofdteelten zijn er de oorzaak van dat er voor de andere teelten meer belangstelling is ontstaan. Vooral de radijsteelt sprong er het afgelopen jaar sterk uit. De jaarrond- teelt van radijs kreeg meer belangstelling. Er werd veel gedaan aan de verzorging en presentatie van het gewas. De glasteelt van rettich (witte rammenas) onderging een uitbreiding. Voor dit gewas zijn er zeker goede mogelijkheden. Na het moeizaam op gang komen van de teelt van koolrabie enkele jaren geleden, kan men zeggen dat er een groter wordende belang stelling voor de teelt is en dat deze zich verder uitbreidt. De courgette, met nieuw in het Westland, mag zich verheugen op een vernieuwde belangstelling, ook al is dit op beperkte schaal. Er wordt voor dit gewas gezocht naar betere teeltmethoden. Ook de aubergineteelt onderging het afgelopen jaar weer een uitbreiding. Evenals bij de papri kateelt zoekt men hier naar betere teeltme thoden. Verder valt het op dat men met deze teelt steeds vroeger van start gaat. Op technisch gebied gaan de ontwikkelingen ook steeds door, dit blijkt uit de groei van het gebruik van computers, kleurensorteer- ders voor tomaten, transportsystemen, enz. Arbeidsmarkt De arbeidsmarkt gaf het afgelopen jaar in de tuinbouw ook de nodige problemen. De vraag naar arbeid bleek sterker als het aanbod. Vandaar dat er nog steeds met veel buitenlandse werknemers gewerkt wordt, een toch wel vreemde zaak in het licht gezien van de grote werkeloosheid. Waar schijnlijk leeft bij velen nog het, al lang achterhaalde, idee van zwaar en vuil werk. De werkomstandigheden zijn de laatste ja ren juist sterk verbeterd. Er is in de tuin bouw dan ook een behoefte aan goed ge schoolde werknemers met een goede inzet Deze mensen moeten toch ook in Nederland te vinden zijn. Na ever, stil gestaan te hebben bij het jaar 1977. zal men weer snel vooruit moeten blikken, want sommige teelten zijn al reeds van start gegaan en een groot aantal teelten gaat de komende week van start Wel, en dat is dit 1977 is voltooid verleden tijd. Op Oudejaarsavond keek ook het bloembollenvak achterom en maakte balans op, zoals dat heet. Stellig zal de grote meerderheid van de kwekers en met name de tulpenproducenten het glas met een zeer tevreden gezicht hebben geheven. Want in financieel opzicht is 1977 zonder meer een uitstekend jaar geweest. Vooral de tulpen hebben ongekend hoge prijzen opge bracht. Noteringen van 0,15 tot 0,20 per stuk waren op de duur de gewoonste zaak van de wereld. En dan te bedenken dat het nu al voor de derde achtereenvolgende keer is, dat men een best jaar beleefde. De doffe ellende van de jaren 1973 en 1974, toen miljoenen tulpen geen koper konden vinden, is al weer verge ten. voor volgend jaar te kopen voor zeer vrien delijke prijzen. De moed hebben ze in ieder geval niet verloren. Niet probleemloos Koek is nog met op En de koek is kennelijk nog niet op. Want in de afgelopen maanden zijn miljoenen tulpen verkocht voor levering zomer 1978. En opnieuw voor uitstekende prijzen. Na tuurlijk hebben vrijwel alle tulpenproducen ten van de grage markt gebruik gemaakt en zoals alles er nu uitziet is ook voor 1978 „hun brood zeker en hun water gewis" zoals het Oude Boek zo sierlijk zegt. Een reeks jaren dus waarin het de bollekwekers naar den vleze ging. Jaren waarin ook het nodige is geïnvesteerd onder het motto: als we het niet doen kunnen we een fors deel van ons inkomen naar de fiscus brengen en nu financiert Joop den Uyl via de aftrek nog een beetje met ons mee. Export niet uitbundig Of de exporteurs op de 31ste december glanzend van vreugde met het glas in de hand hebben gestaan, mag men met recht betwijfelen. Hoge inkoopprijzen beïnvloed den hun winstmogelijkheden in nadelige zin, omdat de bollen reeds maanden tevoren werden verkocht tegen vaste prijzen. En geen exporteur die er rekening mee heeft gehouden dat de prijzen tot zo'n vaak waan zinnige hoogte zouden oplopen. Dat weer houdt de exporteurs echter niet om nu al Nu de kwekers de wind in de zeilen hebben, wil dat niet zeggen dat het bloembollenvak probleemloos de toekomst tegemoet gaat. Statistieken mogen dan niet alles zeggen, maar zij die gewend zijn om mede aan de hand van de oppervlakte- en de uitvoersta- tistieken hun sommetjes te maken, zien met zorg de omvang van het areaal groeien. De kwekerslust wordt door de goede prijzen natuurlijk sterk gestimuleerd, maar men koerst wel met open ogen op een overpro- duktie aan. En wat er dan gaat gebeuren, daar wil men vandaag maar liever niet aan denken. Men weet dat de export nauwelijks toeneemt, men is dus heel goed op de hoogte van het feit dat er geen ruimte is voor forse uitbreidingen van de beplante oppervlakten, maar niettemin ziet men het areaal van jaar tot jaar groeien. Overname (minimum) prij zen zijn er niet. Men heeft nl. alleen het systeem gehandhaafd om er in geval van nood op te kunnen terugvallen. De prijzen zelf heeft men voor 1978 op nul gesteld. Insiders menen dat in de heel nabije toe komst de bollen van een cultivar als Apel doorn wel eens op een geweldige manier over de mand konden gaan lopen. En wee de kweker die ze dan nog niet heeft ver kocht. In 1973 en 1974 had men een overna meprijs van 5,— per 100, nu is die er niet In theorie moet men de mogelijkheid dat de twaalven van Apeldoorn voor 3,— per 100 van de hand gaan, zeker niet uitgesloten achten. Klap nu nog harder De gevolgen van de overproduktie zullen straks dus nóg harder gaan aankomen dan toen. Maar er zijn enorme investeringen gedaan en de rente plus de aflossingen moeten er in slechte jaren natuurlijk wel komen. Hoewel de profeten vandaag beweren dat we dit jaar opnieuw voor een forse uitbrei ding van het areaal zullen komen te staan. blijven dat gissingen. Juist de afgelopen week hebben de tulpenkwekers de gegevens verstrekt aan het Produktschap voor Sierge wassen, dat aan de hand van deze cijfers de oppervlaktestatistiek moet gaan vaststel- De cijfers worden gegroepeerd en gaan dan de computer in. Over een week of zes, zeven zal men weten of er uitgebreid is. En zo ja, welke cultivars voor die groei hebben ge zorgd. Het lijkt echter wel vast te staan, dat men wat de oppervlakte betreft, op het scherp van de snede balanceert. Er is één geluk: Apeldoorn treedt tot nu toe niet als prijsbreker voor de andere cultivars op. Laten we hopen dat dit zo blijft.In ieder geval zal men tot de derde week van februa ri geduld moeten hebben voor men het tulpenareaal exact weet. Exportcijfers Waar men niet op behoeft te wachten, dat zijn de exportcijfers over het seizoen 1976- 1977. Die zijn juist de afgelopen week aan de openbaarheid prijs gegeven. Het aantal stuks dat is geëxporteerd, ligt vrijwel gelijk aan het seizoen 1975-1976, ril. nu 4.106.000 stuks tegen 4.042.000 stuks in het voorgaan de seizoen. Opmerkelijk is dat het aantal tulpen dat de grens overging vrijwel precies hetzelfde bleef, nl. 1.278.100 stuks in het seizoen 1976-1977 en 1.275.500 stuks in het jaar daarvoor. De stuksprijs lag in het laat ste seizoen echter 22% hoger. Vergeleken met het voorgaande jaar ver toonden de gladiolen een sterke toename in het aantal stuks. Het groeipercentage be droeg maar liefst 16% en nam van de lelies zelfs toe met 22%. Dat de uitvoer van irissen zou teruglopen lag voor de hand. De slechte oogst is er debet aan, de terugloop bedroeg echter 14% en dat is niet kinderach tig. een cultivar als Wedgwood liep zelfs met 36% terug. Nu moe hieraan worden toegevoegd dat Wegdwoord een cultivar is, waarvan steeds minder wordt geteeld. Eén mutant uit deze iris, nl. de dieper blauw getinte Ideal, komt steeds meer in „the running" en concurreert de moedersoort uit de markt. De laatste weken van het jaar hebben voor wat betreft de bloemenhandel weinig of geen reden tot klagen gegeven. Om meteen maar enkele totale bedragen te noemen, aan de CCWS werd de afgelopen week voor ruim 15 miljoen gulden, om precies te zijn 15.265.167,85 omgezet bijna vijf miljoen gulden meer dan in dezelfde week van het vorig jaar. Maar de aanvoeren waren even eens groter 22.711.447 bos of stuks met nog geen 20 miljoen in voorgaande week. Merkwaardig genoeg, dat met uitzondering van tulpen over de hele linie hogere prijzen werden genoteerd dan in de voorgaande week ondanks voor bepaalde produkten rui mer aanvoeren, die dus op de prijsvorming geen invloed uitoefenden. Er werd dan ook vlot verkocht en de ver wachtingen werden wel overtroffenrond de kerstmis. Weliswaar waren er niet de top- prijzen te zien van enkele jaren geleden, waarbij als voorbeeld kan worden genoemd, dat bijvoorbeeld baccona tot 2,35 kwam maar in vroeger jaren tot 2,40. Hetgeen overigens niet betekent, dat over de prijzen, vooral gezien de huidige grote aan voeren, valt te klagen. Met de tulpen gaat het nog niet best vooral gezien de hoge bollenprijzen die betaald zijn. De poinsettia lag goed in de markt en er werden behoorlij ke prijzen betaald die hoger lagen dan in dezelfde week van het vorig jaar. van de normaal troschry santen, liep de prijs nu op van 1,76 voor gaande week tot 1,97 nu. Goede prijzen Miljo Opvallend is ook, dat voor kerstartikelen in het algemeen ook goede prijzen genoteerd werden, dus voor kerststukjes, dennetakken, hulst en dergelijke. Kennelijk heeft het pu bliek er behoorlijk geld voor over gehad! Dit zo m het algemeen over de gang van zaken. Het totale omzetbedrag gaven we reeds'aan waarbij nog kan worden gezegd, dat de 22.147.250 bos of stuks snijbloemen (voor gaande week ruim 18 miljoen) met een opbrengst van 14.239.086,89 wel het groot ste aandeel had; voorgaande week ruim 9 miljoen gulden. De buitenlandse bloemen bleven met een bedrag van 144.150 op vrijwel gelijk peil. De omzet aan potplanten liep wat terug van 591.171 stuks voorgaande week tot 433.680 thans. Ook het omzetbedrag daalde fors. De jaarrond troschrysanten gaf een ruimer aanbod met 3.455.670 bos maar de gemiddel de prijs lag met 60 cent toch iets gunstiger, voorgaande week namelijk 47 cent. Ondanks Van freesia was het aanbod rond een mil joen bos ruimer en totaal bijna zes miljoen evenals vorig jaar, maar de gemiddelde prijs was nu 32 cent en vorig jaar 21 cent. Voorgaande week 28. Ondanks de groter aanvoer, deed het snijgroen het nu iets beter en kwam de gemiddelde prijs op 1,95 tegen 1,58 voorgaande week en 1,35 in dezelfde week van het vorig jaar. Nog wat gemiddel de prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 52 (21) een goede uitschieter dus: trosanjers 35 (27) jaarrond troschrysanten 60 (47) normaal 1.97 (1.76) irissen 49 (42) leliekelken 92 (94) lelie- takken 1,05 (1,09) gerbera 1,15 (84) anthu- rium 2,12 (2,01) grote rozen 91 (69) kleine rozen 57 (41) baccara 1,06 (87) soma 84 (67) belinda 49 (40) geplozen jaarrond chrysanten 82 (68) idem normaal 36 (37). Inmiddels is de nieuwe aanvoerhal aan de CCWS in gebruik genomen en is de nieuwe perso- neelskantine gereed. De radijs kwam goed voor de dag.

Leidse Courant | 1978 | | pagina 13