Kortsjnoj komt terug op besluit strijd te stakeu Jos Pronk demonstreert vorm goede in oudejaars marathon MAX EUWE: „HET ZUN NET KLEINE KINDEREN" SPORT LEIDSE COURANT. MAANDAG 2 JANUARI 1978 pagina 11 Fransman zwemt 800 k.m. STRAATSBURG - De 29- jarige Fransman Pierre Passot is gisteren bij Straatsburg het water van de Rijn ingestapt met het doel zwemmend of drij vend Het Kanaal te berei ken. Passot verwacht ruim een week nodig te hebben om' de 800 kilometer door het water af te leggen. Hij zei in het water te zullen eten en slapen, dat een tempera tuur van ongeveer vijf gra den Celsius heeft. Hij is gehuld in een waterdicht duikerspak en zegt te wil len aantonen dat drenkelin gen langer dan 24 uur in het water kunnen overle ven, de termijn die gewoon lijk wordt aangehouden bij zoekacties. Bulgaar leidt bij EK jeugdschaken GRONINGEN - Na de tiende ronde van het toernooi om de Europese jeugdschaaktitel in Groningen heeft de Bulgaar Georgiev de leiding met 7,5 punt voor de Rus Dolmatov met ze ven punten plus een afgebroken partij. Van der Wiel is gedeeld veertiende met vijf punten en Han Janssen gedeeld 22e met vier punten en een afgebroken j BELGRADO Schaakgrootmeester Viktor i Kortsjnoj is teruggekomen op zijn besluit de finaletweekamp van het kandidatentoernooi in Belgrado niet voort te zetten en heeft bovendien via de Zwitserse schaakfederatie in Olten bekend laten maken dat hij vandaag reeds achter de speeltafel plaatsneemt voor de veertiende par tij tegen oud-wereldkampioen Boris Spasski. Kortsjnoj, die de tweekamp leidt met 7,5 punt tegen 5,5 punt maar de laatste drie partijen verloor, had zaterdag via zijn secretaresse laten weten dat wat hem betrof de tweekamp was afgelopen. De vraag of de schaaktweekamp in Belgrado met de veertiende partij zal worden voortgezet, kan pas vandaag worden beantwoord na de terugkeer van Boris Spasski van een verblijf in de provincie terug naar de Joegoslavische hoofdstad. Spasski moest zijn goedkeuring hechten aan een compro- Afgelopen mis-voorstel van de Joegoslavische grootmeester Svetozar Gligoric, dat de bedoeling had de vastge lopen tweekamp weer op gang te brengen. De suggestie van Gligoric, die door Kortsjnoj reeds „aanvaardbaar" werd genoemd, hield in dat de tweekamp in een afgesloten, kleinere ruimte van „het huis van de vakbeweging" zonder publiek zal worden voortgezet. Het demonstratiebord en de twee cellen, waarin de spelers zich kunnen terug- Zaterdagavond had de wedstrijdleiding, voorgeze ten door scheidsrechter Kazic uit Joegoslavië, een ultimatum van Kortsjnoj van de hand gewezen, waarin de statenloze ex-Rus eiste dat in de speel zaal slechts die zaken en personen aanwezig zou den zijn, die de FIDE voorschrijft: een schaak bord, een tafel, twee stoelen, een schaakklok en een of twee scheidsrechters. Kazic wilde de eerste acht rijen stoelen uit de zaal laten verwijderen en was bovendien bereid de cellen zo te plaatsen, dat de speler aan de speeltafel oogcontact met zijn tegenstander, wanneer die zich heeft teruggetrok ken, kan onderhouden. Het demonstratiebord diende echter gehandhaafd te blijven en er moest eveneens in de gebruikelijke zaal gespeeld worden. De secretaresse van Kortsjnoj, mevrouw Petra Leeuwerik, had zaterdag laten weten dat wat Kortsjnoj betrof de tweekamp was afgelopen, nadat de wedstrijdleiding het ultimatum van Kortsjnoj had afgewezen. Zij zei zelfs dat Kortsj noj en zijn begeleiders zondag reeds naar Zürich zouden vertrekken en daar op het vliegveld een persconferentie zouden geven. Zo ver is het echter niet gekomen. Kortsjnoj, die sinds donderdag in Novi-Sad verblijft, liet zich door Zwitserse schaa kautoriteiten vermurwen van een dergelijke han deling af te zien. De onderhandelingen met Kortsjnoj, die telefo nisch tot diep in de nacht duurden, hadden tot resultaat dat de schaakautoriteiten Kortsjnoj een bepaalde bescherming aanboden, die er toe geleid zou hebben dat Kortsjnoj besloot vanmorgen wel aan te treden. Uit Belgrado daarentegen meldde het Britse pers bureau „Reuter" dat de secondant van Kortsjnoj,, Raymond Keene, het bericht van de Zwitserse schaakbond als „onwaar" bestempelde. Michael Stean, de andere Britse secondant van Kortsjnoj, verklaarde in de Joegoslavische hoofdstad tegen over vertegenwoordigers van de pers eveneens dat „er geen volgende partij zou zijn, indien niet tegemoet zou worden gekomen aan het ultimatum van Kortsjnoj". Stean suggereerde dat de Joego slavische organisatoren maar een nieuwe basis voor onderhandelingen dienden te creëren, een suggestie waarop Gligoric reageerde met zijn com promis-voorstel, de wedstrijdleiding, die bepaalde onderdelen in dit voorstel zaterdagavond als eis van Kortsjnoj nog had afgewezen, stelde zich daarna op het standpunt dat er een andersluiden de beslissing kan worden genomen als die door beide spelers zal worden onderschreven. Max Euwe, de voorzitter'van de wereldschaak bond, verklaarde zaterdagavond nog, na het ver meende vertrek van Kortsjnoj en de zijnen, dat hij „niet zag hoe Kortsjnoj en Spasski tot overeen stemming zouden kunnen komen". Euwe zei ver der dat het hier „twee volwassenen betreft, die zich als kleine kinderen gedragen. Alleen een openhartig gesprek tusSen de beide spelers zal een eind kunnen maken aan de problemen. Maar ze kijken elkaar niet eens aan. Een uitwisseling van gedachten lijkt mij dan ook onmogelijk". De Russische schaakfederatie heeft zich openlijk in het strijdgewoel gemengd rondom de tweek amp Spasski - Kortsjnoj. In een artikel in het blad Sovetski Sport nam de schaakfederatie za terdag Kortsjnoj onder vuur. De „landverrader" wordt toegevoegd, dat hij eens moet ophouden met „ongegronde voorwaarden" te stellen en zich vooral moet onthouden van „on waarschijnlijke, politieke verzinsels". „In het verle den", vervolgt Sovetski Sport, „bediende Kortsjnoj zich ook van dergelijke tactieken. Maar de laatste tijd gaan zijn uitspraken immer gepaard met politieke insinuaties". Het artikel eindigde met de verklaring van officials van de schaakfederatie, dat de eisen van Kortsjnoj verworpen moesten worden. NEDERLAAG OP SPRINT VOOR JOS VALENTIJN HEERENVEEN - Met een allesvergende eindspurt deed de taaie Jos Pronk nog één keer het tempo omhoog gaan. Zijn stijgende vorm geselde nog één maal de concurren tie Toen was het voorbij. Evenals op nieuwjaarsdag 1977 was de 29-jarige cam pinghouder uit De Rijp ook op oudejaars dag 1977 al zijn concurrenten de baas geble ven. Opnieuw had na een bijzonder interes sante krachtmeting Jos Pronk de marathon op zijn naam geschreven. Jos Pronk, de sterkste onder de sterken, van wie er zater dag uiteindelijk drie naar voren kwamen, Jos Pronk, sfeermaker Dries van Wijhe en nationaal kampioen Co Giling. Een vierde rijder die zich bij de grote drie mocht ophouden was kleine Henk Porten gen. maar meer dan vierde kpn hij met worden. Voor de derde maal aan de haal gaan was Portengen te veel. Pronk, Gilijg Giling Van Wijhe konden ook dat nog opbrengen en toen lag de weg open naar een boeiende finale. Evenwel in de slag om i de beste posities achter de brede rug van ..Malle Dries" raakten Jos Pronk en Co Giling elkaar met de schaatsen. Giling ging onderuit en was uitgeteld voor de eindspurt, waarin de kranige Dries van Wijhe ook Jos Pronk niet meer van zijn succesvolle jaaraf sluiting kon afhouden Rekening De zege van Jos Pronk was voor hem zelf een nieuwe streep onder zijn vormverbete ring. Tweede kerstdag wist Jos Pronk voor de eerste maal te winnen, zaterdag reed bij opnieuw een bijzonder sterke wedstrijd. „Ik 1 kon weer een hele wedstrijd in de slag zijn en dat te weten doet me bijzonder goed. Vooral met zo'n Dries van Wijhe erbij weet je nooit waar je aan toe bent. Met hem moet je altijd rekening houden". Dries van Wijhe was zaterdag de man, die in de publieke rijen het enthousiasme deed aanzwellen. Vooral de wijze waarop hij het gevaar onderkende en in de achtervolging ging toen zich een groepje rond tempobeul Co Giling nestelde. Die vlucht van Co Giling ontstond na zeventien ronden, nadat een al eerdere poging speels was beëindigd. Maar toen Co voor de tweede maal aanzette, straalde het serieuze er af. „Vriend en vij and" Jos Pronk was de eerste die reageerde en versnelde. Óok Anne Postmus, Henk Portengen, Wim Westerveld en Bennie van der Weide stapten in de vluchttrein. die na 24 ronden Co Giling achterhaalde. En toen zeventien ronden voor afloop Kien de Roon en Co Giling opnieuw door het peloton snelden, kregen Jos Pronk en Dries van Wijhe nog aansluiting. De eindsprint van de grote drie moest de juiste cijfercode opleveren. Een zwieper van Co Güing be perkte de kansen tot twee, toen Jos Pronk zijn krachtveld blootlegde was er nog maar één punt. Al ging direct na Jos Pronk een zwoegende Dries van Wijhe verdiend in het applaus mee over de finish. De belangrijkste resultaten uit Heerenveen zijn- A-rijders, 100 ronden: 1. Jos Pronk (De Rijp). 2. Dries van Wijhe (Oosterwolde), 3. Co Güing (War menhuizen), 4 Henk Portepgen (Diemen). Op één ronde: 5. Rien de Roon (Oud-Beijerland), 6. Arie Eriks (Wieringen), 7. Jeen van den Berg (Heerenveen), 8. Jan Kroon (Abcoude), 9. Jan Roelof Kruithof (Havelte), 10. Jaap Jonkman (Bo- venkarspel). Dames, 25 ronden: 1. Sophie Westenbroek (Steg- gerda), 2. Sjoukje Dam-Kramer (Akkrum), 3. Mar- jon Portengen-Veldhuizen (Diemen, 4. Trijnie Roo- zendaal-Rep (Oostzaan), 5. Lenie van der Hoom- Langelaar (Ter Aar). Jos Valentijn heeft zaterdag te Inzeil een verrassende nederlaag op de sprint geleden. Tijdens de kampioenschappen van Beieren, waar in het bij-programma ook een aantal Nederlandse rijders startte, waren de Duit sers Stefan Panzer (40,04 seconden) en Wal ter Koppen (40,15) sneller dan Jos Valen tijn. De Nederlander kwam tijdens een sneeuwbui met stevige windstoten uit op 40,59 seconden. Stefan Panzer werd de nieuwe Beierse sprintkampioen. De twintig jarige student won alle vier de ritten en kwam uit op 164,625 punten. Paul Ederer werd tweede met 167,095 punten. Hubert Hirschbichler en Hans Lichtenstem verspeelden hun kansen door valpartijen. Henk Hospes heeft zaterdag, op de Olympi sche baan van Innsbruck, uit een veld van 65 deelnemers twee overwinningen behaald. Onder bijzonder slechte omstandigheden, tijdens een regelrechte sneeuwstorm, reed Hospes de 500 meter in 40,5 seconden en de kilometer in 1 minuut 23,9 seconden. Naarmate de wedstrijden vorderden werden de omstandigheden iets beter. Wim Pol pro fiteerde ervan door de 3000 meter te rijden in 4 minuten 26,4 seconden, vier seconden beter dan zijn toptijd op deze afstand. De belangrijkste uitslagen uit Innsbruck zijn: 500 meter: 1. Henk Hospes 40,5 seconden. 2. Wim Pol 41,2, 3. Wim Voomeveld 41,3. 1000 meter: 1. Henk Hospes 1 minuut 23,9 secon den, 2. Ferry de Boer 1.29,1. 1500 meter 1. Henk Boer 2.08,5, 2. Cock Slakhorst 2.08,7, 3. Jan Uitham 2.09,2. 3000 meter: 1. Wim Pol 4.26,4, 2. Teun Busser 4.30,3, 3. Henk Muüerman 4.39,8. 5000 meter: 1. Lex Cazemier 8.03,2, 2. Jan Mein en Henk Boer beiden 8.07,2. Jos Valentijn moest op zijn specialiteit twee Westduitsers laten voorgaan. Bettine Vriesekoop in Europese top twaalf DEN HAAG Op grond van haar prestaties in de superliga wedstrijden en in de Zweedse titelstrijd is Bettine Vriesekoop doorgedrongen tot de top twaalf (tafeltennis) van Europa. Zij neemt de elfde plaats in. Hier door verkrijgt zij het recht deel te nemen aan de traditionele driedaagse top twaalf wedstrij den, die eind januari in Praag worden gehouden. De Europese jeugdkampioene miste de open Franse en Hongaarse kampioen schappen, waardoor een moge lijk hogere klassering teniet ging. Op de vorige kwartaal- ranglijst nam de Hazerswoudse de zestiende plaats in. De top twaalf ranglijst ziet er als volgt uit: DAMES: 1. Hammersley (GB). 2. Hellman (Zwe), 3. Uhlikova (Tsj), 4. Hirschmiiller (WD1), 5. Shilhanova (Tsj), 6. Kishazi (Hon),,7. Magos (Hon), 8. Popova (Rus), 9. Szabo (Hon), 10. Palati- nus (Joe), 11. Vriesekoop (Ned), 12. Bergeret (Fra). Gerulaitis wint Australische tennistitel MELBOURNE - Vitas Gerulai tis heeft in Melbourne de Aus tralische tennistitel veroverd en kan 28.000 dollar op zijn banksaldo bijschrijven. In een marathonpartij van drie uur en tien minuten versloeg de Ame rikaan in de finale in vijf sets (6-3, 7-6, 5-7, 3-6 en 6-2) zijn trainingspartner John Lloyd, de eerste Brit die er na 43 jaar in slaagde de finale in Australië te bereiken. Bij de dames wordt de finale een volledig Australi sche aangelegenheid. Zowel He len als Evonne Cawley plaat sten zich voor de eindstrijd. Bij de dames had Evonne Caw ley in de halve finale geen last van haar landgenote en titel- houdster Kerry Reid. In twee sets (6-1 en 6-3) ging zij over naar de eindstrijd. Haar naam genote, geen familie. Helen Cawley had het tegen de Engel se Sue Barker moeilijker. Met 7-5 en 6-4 werd de finale Cawley tegen Cawley een uniek feit. Sportwereld NEUSTADT - In Neustadt (Beieren) verloor de Nederland se damesploeg basketball ook de derde wedstrijd in het vier- landentoernooi. van West Duits land met 76—62. Hongarije werd eerste met zes punten voor Ts- j.Slowakije (5), West Duitsland (4) en Nederland (3). DEN HAAG - De Kon. Ned Atletiek Unie heeft het doel voor 1977 bereikt, meer dan der tigduizend leden. Half december werd lid nummer 35.067 inge schreven. De KNAU wil in 1980 vijftigduizend leden hebben. TILBURG Op 6 en 7 januan zal in de Pellikaanhal in Tilburg de strijd om de nationale titels kunstrijden voor senioren en ju nioren A en B worden gehou den. BREMEN Werder Bremen heeft de 74-jarige Fred Schulz voor de rest van het seizoen gecontracteerd als trainer. Schulz, die Hans Tilkowski op volgt, zal echter slechts als „stroman" dienen voor team manager Rudi Assauer, die sinds het vertrek van Tilkowski de selectie traint Assauer be schikt echter niet over het ver eiste trainersdiploma. AMSTERDAM De groei van de Koninklijke Nederlandse Ba seball- en Softballbond (KNBSB), die in 1970 is ingezet, gaat gestadig voort Stonden er eind 1976 15363 leden ingeschre ven, een jaar later bedraagt dit aantal 17699, een stijging van 15 procent. In 1976 bedroeg de winst 12,5 procent. De topvijf van de Sylvest9rloop op het erepodium. Columbiaan wint 53e Sylvester SAO PAULO De Colum biaan Domingo Tibaduiza heeft in de 53e Sylvesterloop in Sao Paulo een zwaar be vochten overwinning behaald. De omstandigheden waren rond het Braziliaanse midder nachtelijk uur, ondanks een temperatuur van 23 graden Celsius, verre van ideaal. Bij de start, die volgens traditie gepaard ging roet veel tam tam van vuurwerk, werden de 500 deelnemers al doorweekt door een tropische regenbui. De atleten moesten de 8900 meter afleggen, terwijl ze tot hun enkels in het water liepen. De anders zo schitterende con- fettieregen verstikte in de tro pische bui. Er was ook weinig publiek. Slechts 1000 toeschou wers tegenover dentienduizen den enthousiastelingen in an dere jaren onder aanzienlijk betere weersomstandigheden. Gerard Tebroke kwam wegens een achillespeesblessure niet aan de start. Uitslag: 1 Domingo Tibaduiza (Col) 8900 meter in 23 min en 56 sec; 2 Karl Fleshen (Wdl) 24 min en 3 sec; 3 Deüev Uhlemann (Wdl) 24 min en 12 sec4 Greg Mayer (Vst) 24 min. en 14 sec.; 5 Jairo Cubillas Col) 24 min. en 17 sec.; Dames: 1 Lea Olafsson (Den) 27 min. en 15 sec.; 2 Christa Vahlensieck (Wdl) min. en 20 IIIIIIII1IIU1JIIIUII1IIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII DIEPENVEEN Ruim een week voor het nationale kam-, pioenschap veldrijden in Nieuw koop heeft titelverdediger Hen- nie Stamsnijder zijn goede vorm getoond. Hij greep dit week- iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiimmi VELD- RITTEN Snoeyink. Snoeyink won giste- einde de Overijsselse titel. Hij ren in Almelo overigens wel van versloeg concurrent Herman Stamsnijder. Cor- Koolos uit Noordwijkerhout zegevierde in een veldrit in Haarlem voor Ni co Slingerlandt uit Lisse. Cees van de Wereld won een interna tionale rit in Luxemburg. Hen- nie Kuiper werd op dit onder deel in het Franse Puyoo vijfde achter winnaar Villemiane. Hennie Stamsnijder stelde zijn kandidatuur voor de nationale veldrittitel door in Diepenveen Overijssels kampioen te worden. Illlllll I Mill I I I I I I I III I II

Leidse Courant | 1978 | | pagina 11