KOPEN MET GEZOND VERSTAND Bromfiets verovert Verenigde Staten In krottensteden van India gaat geduld vóór radicale oplossingen BOEKEN BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JANUARI 1978 PAGINA 10 HONGER ONDER 650 MILJOEN MENSEN D „AMERIKA DOOR DE ACHTERDEUR" De Nederlandse schrijver Max Dendermonde reisde vijf maan den lang door de Verenigde Sta ten van Amerika, van de west naar de oostkust door elf van de vooral noordelijk gelegen staten. Zijn bevindingen teken de hij op in zijn nieuwste boek. „Amerika door de Achterdeur". Dendermonde bezocht niet de geeikte Amerikaanse objecten, maar ging langs de „220 miljoen kleine achterdeurtjes", volgens de schrijver de enig juiste af spiegeling van het reilen en zei len van de natie. De schrijver reed rond in een oud Volkswa genbusje met caravan en ont moette onder meer een spoor wegarbeider in Nev York. een mijningenieur in Bluefield. een Portugese vrouw die een nege rin zou willen zijn in Plymouth, indianen in Wounded Knee, tar weboeren in South Dakota en reed mee met de vuilnismannen en de politie in Chicago. Max Dendermonde legt een klein ge deelte van de ingewanden van Uncle Sam op een prettige ma nier bloot en door zijn onge dwongen. plezierige wijze van vertellen laten zijn lotgevallen zich goed lezen. Max Dendermonde: Amerika door de achterdeur. Uitgever H. W. J. Becht in Amsterdam, prijs 19,50. Ikonen leren schilderen De Haagse Ikonenschilderes Lydia Duif heeft jarenlang leer lingen opgeleid in de „heilige kunst" van het Ikonenschilde- ren en zij ging daarbij uit van de voorschriften die de oude schilder-monniken leerlegde in de zg. podlinniks, handleidin gen waarin alles stond wat een schilder moest weten om zijn taak goed te kunnen vervullen. Niet alleen de leerlingen maar vele anderen vroegen mevrouw Duif naar deze gegevens, zodat zij tenslotte besloot de hoofdstof van haar lessen in een klein maar zeer overzichtelijk boekje samen te vatten. Zowel tech nisch als fundamenteel-geeste- lijk zet zij het moeilijke maar schone vak van Ikonenschilde- ren uiteen. Zoiets is op het Ne derlandse taalgebied nog itiet gebeurd. Wel bestaan er ettelij ke goede werken over de Ikonen zelf en hun historie maar de religieuse betekenis zoals die zelfs tot uiting komt in het ma teriaalgebruik, vinden we nu voor het eerst onder bereik van de geïntresseerde gebracht. Een werkelijke aanwinst achten we ook haar toelichtingen op de bijschriften en naamgevingen voorafgaande door een alfabet- synopsis: Grieks-Cyrillisch-Rus- sisch, mét de uitspraak. Zodat het nu voor velen iets gemakke lijker is geworden om de Ikonen te kunnen „lezen". Een handig, kort maar niettemin diepgaand geschrift over een kunst die thans zo in de belangstelling staat. Lydia Duif: Ikonen leren schil deren. Uitgave Servire-Katwijk. Prijs 1290. Gebeden voor onze tijd Sinds de Franse priester Michel Quoist zijn „Zonder wierook" publiceerde, is er een voortdu rende stroom van hedendaagse gebeden en meditatie-boeken de wereld ingezonden. De moderne gelovige mens schijnt niet meer te kunnen bidden in de religieu se terminologie van eeuwen her. Het blijkt echter wel dat de meeste nieuwe gebedsbundels die de mens van thans moeten „aanspreken", nog geen echte eigen spirituele vorm gevonden hebben. De drie bundels die bij de Vlaamse uitgeverij Lannoo zopas verschenen zijn, verster ken ons in deze opvatting. Pries ter E. Dobbelaere wil in dicht vorm bidden, wat in zich, zelfs traditioneel, zijn bestaansgrond heeft, maar toch vinden we zijn trant nogal geforceerd-optimisti- sch, zoiets als „zeg maar ja te gen 't leven". Eerw. heer Flori- zoone zoekt het ook in de poësis en graaft wel wat dieper dan in de hierboven genoemde bundel. Gerard Zuidberg en P Brugge- man, Nederlandse clerici, doen het in een aantal korte preekjes, afgewisseld met gebeden in een geritmeerde taal, daarbij den kende aan „voorbeden ter keu ze". Voor de laatste stonden on getwijfeld de eigen liturgieën van Oosterhuis model. Dit alles steekt vol goede intenties en na tuurlijk is er hier en daar, tus sen door, iets moois te vinden, dat de mens in bepaalde situa ties tot geestelijke verdieping kan brengen. Emmanuel Dobbelaere: „Zo maar Hem in je leven betrek ken". 13,90. Gery Florizoone: „Schrijven in het zand", 13,90 P. Bruggeman en G. Zuidberg: „Die naar ons omziet", 16,90. Uitgaven van Lannoo Tielt-Am sterdam. BRUSSEL Eddy Merckx zal in het nieuwe jaar zelf de spon sor zijn van de wielerploeg waarin hij als kopman rijdt. De groep zal reclame maken voor de fietsen, die onder de naam van Merckx aan de man wor den gebracht Jos Huysmans zal ploegleider zijn van de nieuwe formatie, waarvoor dit weekeinde in het huis van Merckx te Kraainem de contracten werden getekend. zonder de maatschappelijke strukturen aan te tasten. "Onze ervaring is, dat de mensen na verbetering van hun krottenwijk vanzelf overgaan tot het verbeteren van hun wo- j mng", aldus I. C. Dut, directeur-generaal i van Openbare Werken van West-Bengalen. Het verschil dat wij in Calcutta zagen tussen I een verbeterde en een niet-verbeterde krot tenwijk, was erg groot. Behalve bestrating I en sanitaire voorzieningen was er ook een I aantal stenen huizen te zien. De verbeterin gen spelen zich geheel af buiten de grondbe zitter om; hij hoeft er zelfs niets voor te betalen "Dat kun je niet doen", aldus de i heer Dut. "Je kunt niet verbeteringen aan- i brengen zonder het hem te vragen en hem dan laten betalen. Maar we doen wel iets op het gebied van intrekking van belasting faciliteiten. Die eigenaren krijgen trouwens zoveel sores aan hun kop, dat sommigen het land al uit zichzelf weggeven". Jiyoti Basu, de eerste minister van West- I Bengalen, zegt dat zijn regering graag een meer radikale landwetgeving wil doorvoe- I ren. "Vroegere regeringen hebben erover gepraat en wetten uitgevaardigd, maar het 1 is allemaal bij papier gebleven, en als het I al is uitgevoerd, is het op de verkeerde I manier gedaan. Voor nieuwe besluiten moe- ten wij ons echter eerst verstaan met de j centrale regering, maar die heeft nog niet I eens zijn eigen regeerplan voor elkaar". Asoke Mitra, de meer radikale minister van I financiën van West-Bengalen, zegt dat er voor hervormingen een politieke revolutie nodig is, dat West-Bengalen een voorbeeld moet worden voor andere deelstaten en voor het hele land. Met betrekking tot de krotten- verbetering legde hij een verklaring af, die hem door de stadsontwikkelaars en andere ministers niet in dank werd afgenomen. "De mensen in Calcutta haten het verbetering- sprojekt, omdat het voor velen bij beloften is gebleven. Ik schat dat tweederde van het voor krotten verbetering bestemde geld ver dwenen is in politiek gedoe. Het is gewoon gestolen, weggegooid. McNamara van de Wereldbank weet niet wat er is gebeurd, maar ik zeg u dat het hele projekt een public relations-stunt voor de Westbengaalse rege ring is geweest. Ik weet dat ministers, zoals I ik hier zit, geld over het bureau hebben I aangenomen". Toch leven nu ruim één miljoen mensen in Calcutta in wat "verbeterde slums" worden genoemd. De ellende is niet meer zo peilloos als ze tien jaar geleden nog was. "De resulta ten van het verrichte werk zijn zichtbaar voor degenen die geduldig genoeg zijn om te kijken", zegt Dut. In de grootste democra tie van de wereld, zoals veel Indiërs hun land met trots noemen, gaat geduld vóór radikale oplossingen. IVO POSTMA 1 Van onze correspondent Dick Toet WASHINGTON - De brom fiets gaat de Verenigde Staten veroveren. Daar is geen ont komen meer aan. Dit jaar zal de verkoop een top bereiken van over de 250.000. Dat is vier keer zoveel als vorig jaar en tien maal zoveel als in 1975. Naar schatting zullen er in 1980 3 miljoen bromfietsen in de Verenigde Staten rond snorren. Dat is nog niet zoveel op een bevolking van ruim 220 miljoen, maar gezien het feit dat vijf jaar geleden nog nauwelijks een brommer in Amerika te zien was, begint dat toch aardig aan te tellen. In ieder geval zien dertig bromfietsfabrieken er wel brood in. Daarbij speelt slechts een Amerikaanse fir ma een bescheiden rol. Aan voerder in de bromfiets-race is de Franse fabrikant Motobe- cane (Mobylette), direct ge volgd door Steyer Puch (Oos tenrijk) en onze eigen Batavus. Ook enkele Italiaanse firma's spelen nog een geringe rol. Merkwaardig genoeg hebben de Japanse bromfietsfabrikan ten zich nog niet op de Ameri kaanse markt gestort. Zeer on langs heeft echter een aantal Japanse fabrikanten aange kondigd dat daar volgend jaar verandering in komt. Gezien het enorme succes van de Ja panse auto's in de Verenigde Staten zal dat de verkoopcij fers van de bromfiets volgend jaar ongetwijfeld verder om- hoogstuwen. Ook de Ameri kaanse industrie zelf begint in te zien dat er aan dit merk waardige fenomeen wat te ver dienen valt. Zo heeft de fabri kant van de vermaarde reuze motorfiets Harley Davidson medegedeeld zich binnenkort ook op het bromfietspad te zullen begeven. De bromfiets (in Amerika Mo ped genoemd) plaatst de Ame rikaanse wetgevers intussen voor grote problemen. De wet geving op dit terrein is op dit moment in ieder geval nog een complete chaos. Drieëndertig staten hebben intussen beslo ten de bromfiets aan te duiden als „fiets of gemotoriseerde fiets". Zo'n apparaat mag in al deze staten nooit meer dan 2 pk herbergen, maar daar houdt de eensgezindheid dan ook mee op. Er gelden maxi ma van 17, 20, 25 en 30 mijl per uur, de leeftijdsgrens is soms 15, soms 16 jaar en in 3 staten geldt zelfs geen enkele grens, ongeveer de helft van de 33 staten eist een bepaalde registratie en in enkele staten wordt een rijbewijs verlangd. Een helm en een aansprake lijkheidsverzekering zijn tot nu toe nergens verplicht ge steld. De gevarieerde wetgeving kan tot merkwaardige situaties lei den. Zo zullen de talrijke fo rensen, die in de hoofdstad Washington werken, maar in de omliggende staten Mary land of Virginia wonen, voor lopig weinig aan een brommer hebben. In Virginia (maxi mumsnelheid 20 mijl per uur) mogen ze naar hartelust brom men, in Maryland (30 mijl per uur) wordt het al wat moeilij ker, want daar is ook een rij bewijs verplicht, maar als ze de grenzen van het kleine dis trict waarin Washington ligt overschrijden, zitten ze plotse ling op een motorfiets en die nen ze ook aan alle daaraan gestelde eisen te voldoen. De federale regering zal dus wat lijn in de chaos moeten brengen. Maar het ziet er niet naar uit, dat het Congres veel haast maakt met het stellen van uniforme richtlijnen. Aan de bromfietsers Zelf zal het niet liggen. Ze hebben intus sen al al hun eigen pressie groep, „Het Gemotoriseerde Fietsengenootschap" opge richt. Het genootschap wijst vooral op de energiebesparing en relatieve veiligheid (aantal dodelijke ongelukken per 100.000 voertuigen 51 tegen over 8 voor de fiets en 171 voor de motorfiets). In Califor- nië, op dit moment de „brom- fietsstaat" met ruim 30.000 brommers, waaraan er iedere maand zo'n 1.000 worden toe gevoegd, zijn tot op dit mo ment slechts 350 ongelukken geregistreerd, waarvan twee met dodelijke afloop, aldus het genootschap. Op voorhand tracht het genootschap al te voorkomen, dat de helm straks wellicht verplicht wordt gesteld. Wij zullen onze leden op het hart drukken vrijwillig een helm op te zetten, aldus de bromfietsorganisatie. Mede doordat de meeste bromfietsen geïmporteerd moeten worden, zijn de prijzen aan de pittige kant (750 tot 1400 gulden). Het grote waren huis Sears, dat in het begin van de zestiger jaren tever geefs probeerde Amerika bromfietsrijp te maken, gaat bekijken of er met de oude vooraad nog wat te doen is. We weten niet eens meer pre cies waar dat spul gebleven is, maar het moet nog ergens op geslagen liggen, aldus een woordvoerder van Sears. De bromfiets is in ieder geval in grote delen van Amerika geen rariteit meer. Het genoot schap: „Wij hebben soms de indruk dat de energiebood- schap van president Carter buiten het Congres beter be grepen is dan er binnen. De bromfiets heeft hier vaste voet gekregen. Het zal zeker zoiets als de hoela-hoep van de jaren zeventig worden," aldus een woordvoerder. Evengoed opletten. En het hoofd koel houden. Dan ontdekt u dat C&A véél te bieden heeft Kopen met gezond verstand doe je bij CM! Calcutta, de hoofdstad van West-Bengalen, telt 8,3 miljoen inwoners; daarvan leven er 4 miljoen onder wat is vastgesteld als de armoedegrens, dat wil zeggen dat zij moe ten zien te leven van minder dan 300 roe pies per maand (1 roepie is 34 cent); 2,3 miljoen inwoners van Calcutta wonen in krottenwijken, daarnaast wordt het aantal "stoepbewoners", oftewel permanent daklo zen, geschat op 200.000. Madras, de metropool in de zuidelijke staat Tamil Nadu, telt ongeveer 2,5 miljoen inwo ners. Bijna éénderde deel daarvan, 800.000 mensen, leeft in krottenwijken; de stedelijke autoriteiten schatten het aantal stoepbewo ners op 30.000. De bevolking van Madras neemt jaarlijks met 200.000 toe. Bombay, hoofdstad van de staat Maharasj- tra aan de westkust en commerciële hoofd stad van India, telt 7.5 miljoen inwoners. Tussen de fabriekscomplexen en de zaken wijken met hun machtige kantoorgebouwen door ziet men vanuit de lucht een slang van gore krottenwijken kronkelen; het aantal "hutjes van semi-permanent materiaal" (zoals een krot officieel wordt omschreven) wordt hier geschat op een half miljoen en ze herbergen 2,5 miljoen mensen. Het aantal stoepbewoners in Bombay bedraagt volgens officiële cijfers 100.000. In al deze drie steden, die sinds het begin van de jaren vijftig een ongebreidelde groei hebben doorgemaakt, zijn aan in de zestiger jaren omvangrijke ontwikkelingsorganisa ties in het leven geroepen, die tot taak hebben het probleem van de krottenwijken op te lossen of in elk geval maatregelen te nemen om het lot van de daar wonende massa's te verlichten. Deze maatregelen, die met leningen van de centrale regering en de Wereldbank worden gefinancierd, variëren van het aanbrengen van waterputten en wasgelegenheden en bestrating, via het sti muleren van kleine industrietjes tot het vol ledig vervangen van krottenwijken door mo derne woningbouw. Grote problemen die zich hierbij voordoen, zijn de afwezigheid van een behoorlijk afwateringssysteem, het particuliere grondbezit in de krottenwijken, dat vooral in Calcutta wijdverbreid is, en de niet aflatende stroom nieuwkomers naar de steden. De kolonie Kasturbai is een van de ontelba re opeenhopingen van krotten in Madras. De plek gelegen langs de spoorlijn Madras- Bangalore, was oorspronkelijk gepland als afvalstortplaats van een naburige krachtcen trale, maar zoals zovele open plekken in de steden werd zij een vestigingsplaats voor mensen uit het achterland die hun geluk in de grote stad kwamen zoeken. Twee modde rige hoofdstraten, één noord-zuid en een oost-west, verdelen het gebied in blokken. Op het kruispunt van deze straten, het natuurlijke centrum, is een thee-bar annex kruidenierswinkel. Langs de weg vind je verder een drietal winkeliertjes die groen ten, fruit en gedroogde vis verkopen. De 1333 inwoners van Kasturbai zijn voor hun sanitaire behoeften aangewezen op vier door de gemeente aangelegde sanitaire blokken, die echter onbruikbaar zijn vanwege gebrek aan schoon water en behoorlijke afwatering. In het midden van de straat zijn geulen gegraven, waar stilstaand water een rotten de geur afscheidt. Muskieten vinden hierin een vruchtbaar bestaan, zodat malaria en filaria in Kasturbai veelvuldig voorkomen. Heel Kasturbai telt maar twee drinkwater- punten, waar iedere familie dagelijks strijd moet leveren om aan zijn rantsoen te ko men. De kranen bevinden zich vlakbij de grond, zodat in het regenseizoen het leiding water vrijelijk met modderwater wordt ver mengd. Veel mensen in Kasturbai lijden aan eenzij dige of ondervoeding. Op een halve kilome ter afstand bevindt zich een kraamhulpcen trum en het dichtstbijzijnde ziekenhuis ligt twee kilometer verder. Er is in Kasturbai één kleuterschool, gerund door vrijwilligers, waar vijftig kinderen dagelijks een maaltijd krijgen. In Kasturbai en de andere krotten nieuwe satellietsteden van ieder 100.000 in woners buiten Madras. Het verbeteren van de krottenwijken gaat gepaard met spanningen in nog niet verbe terde wijken. "De mensen worden onrustig", vertelde een stadsontwikkelaar. "Ze zijn niet bereid te verhuizen naar verbeterde gebie den, maar blijven wachten op de verbeterin gen die ook in hun wijk zullen worden aangebracht". Ondertussen probeert men de verdere groei van de krottenbevolking tegen te gaan door in verbeterde wijken identiteitskaarten te verstrekken. Op deelstaatniveau hebben de regeringen van West-Bengalen, Tamil Nadu en Maharasjtra programma's op gang ge bracht tot verbetering en intensivering van de landbouw in het binnenland. Men hoopt zo niet alleen de trek naar de magneet-ste den te verminderen, maar zelfs mensen te kunnen stimuleren om terug te gaan naar hun dorpen. Terwijl in Bombay en Madras de meeste grond waarop krotten gevestigd zijn aan de staat of andere overheidsorganen toebe hoort, heeft Calcutta het nadeel met een wijverbreid particulier grondbezit te doen hebben. De centrale regering in Dehli heeft het hoofdstelijke district Calcutta nadrukke lijk uitgesloten van de landhervormingswet geving, die onder meer inhoudt dat degene, die een stuk land tien jaar achtereen heeft bewoond of bewerkt, er de eigenaar van dient te worden. Krotten opruimen en er huizen voor in de plaats zetten is er in Calcutta dus niet bij, omdat er gewoon niet genoeg geld is de grond van de eigenaars te kopen. Een ander probleem is dat de krotten in de meeste gevallen niet het eigen dom zijn van de bewoners, maar van tussen personen, die de grond van de landeigenaar gehuurd hebben. Eigendom is een heilig iets in India. Onteige ning van land is wel het laatste waar zelfs de huidige marxistische regering van West- Bengalen aan denkt. Het stedelijke ontwik kelingsbureau van Calcutta heeft zich dus wat de krottenwijken betreft, beperkt tot het soort verbeteringen die we in Madras zagen. Krottenbuurt in Calcutta, met op de achtergrond stedelijke woningbouw. wijken van Madras zijn allerlei vrijwilliger sorganisaties aktief met zorg voor moederlo ze kinderen, gehandicapten, zwakzinnigen, en met het geven van onderwijs en beroep sopleidingen. Van de 266 gezinnen in Kastur bai zijn er 106, waarvan het inkomen ligt tussen de 150 en 249 roepies, 63 gezinnen zitten daaronder, 97 daarboven. Volgens de directeur van het bureau voor stadsontwik keling ligt het misdaadcijfer in de krotten wijken laag. "De mensen hier zijn gezagsge trouw", zei hij. Voor de verbetering van Kasturbai heeft "stadsontwikkeling" een bedrag van bijna 400.000 roepies begroot, voor dat geld zullen nieuwe drinkwatervoorzieningen, sanitaire blokken en verharde wegen worden aange legd; er komt straatverlichting, er worden bomen geplant, twee schooltjes zullen wor den gebouwd, evenals een'loods ten behoeve van industrie op kleine schaal. Voor een bedrag van 52 miljoen gulden (waarvan 24 miljoen afkomstig van een Wereldbank-le ning) wil men langs deze weg het lot trach ten te verbeteren van 13.500 gezinnen in krottenwijken. Behalve krotverbetering om vat het programma van het bureau voor stadsontwikkeling, ook het opruimen van hele krottenwijken en het opzetten van drie Prachtige nerts-cardia mantel met stijlvolle m suède-gamering. (38-44) M158 Sportieve Lammy-coat in naturel met I trikot-boorden. (36-42) Mooie opaal-kleurige mantel van Gotland-lam. (38-46) C&JL U toch itoohdoliy&i!

Leidse Courant | 1978 | | pagina 10