Vuurwerk: al éen dode Kabinet kiest voor uitbreiding UC-project De Jong zeker naar onderwijs, Hermes valt af Teruggang in haven R'dam 1978 begint 1 seconde na middernacht Ballet-leraar vermoord Kabinet wil topinkomens matigen Geen wijziging in rijksbegroting (^1 Romeinen op de vlucht 6owamt Rapenburg 2 Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hatlewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. inties (excl.BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) menten: kwartaal 40,45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Editie voor Midden-Holland Zaterdag 31 december 1917,68e jaargang no. 20929 Lefti» 2 Lucy Ball Lucy Ball luidt het nieuwe jaar in met haar jubileumshow op Ned. I om 0.15 uur. Om 19.04 uur de Amerikaanse filmmusi cal „Singing in the rain" met Gene Kelly en Debbie Reynolds. Ned. II om 20.15 uur Paul van Vliet. Zondag Ned. I om 20.05 uur De grote Caruso. Minder wind Wisselend bewolkt met lijk regen- of hagelbuien. Krachtige tot matige noordwes telijke wind. Maximumtemperaturen onge veer 6 graden. Zondag: zon: 08.48-16.39; maan: -- -11.47 Maandag: zon: 08.48-16.40; maan: 00.25-12.12. (Van een onzer verslaggevers) DENEKAMP - Het vuurwerk heeft een eerste slachtoffer geëist. De 17-jarige Henk Bon nes in Denekamp is gister avond bij het prutsen aan een eigengemaakt stuk vuurwerk om het leven gekomen. De jongen was bezig een metalen buis, gevuld met explosief materiaal, dicht te lassen toen deze bom explodeerde. Dit ge beurde met zo'n kracht dat de metalen scherven dwars door de deur van de schuur, waar de jongen bezig was, heen vlo gen. Het is nog niet bekend met welk explosief materiaal de jongen bezig was. Naar aanleiding van dit afschuwelijk ongeval waarschuwt de politie nog eens dringend om voorzichtig te zijn met het afsteken van vuurwerk, zich steeds te houden aan de voorschriften die vermeld staan op het in de winkel gekochte vuurwerk en geen vuurwerk zelf te maken. Het blad Medisch Con tact meldt dat jaarlijks gemiddeld twintig mensen zo ernstig door vuur werk gewond raken, dat zij in het ziekenhuis moeten worden opgeno men. De stichting Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds heeft de afgelo pen week uitzonderlijk veel klachten gekregen van blinden, die niet met hun geleidehond naar buiten durven omdat de dieren overstuur raken door knallend vuurwerk. De honden kun nen daardoor voorgoed onbruikbaar worden. In Utrecht heeft de politie bij twee winkels gisteren bijna 1700 kilo ille gaal vuurwerk in beslag genomen. In een Chinese winkel werd bijna 1000 kilo gevonden, terwijl de winkelier slechts vergunning had voor 25 kilo. In een feestartikelenwinkel vond de politie ruim 700 kilo, deels onder het bed van de winkelier. De winkelwaar de van de partijen bedroeg resp. 33.000 en 25.000 gulden. In het algemeen is dit jaar evenveel aan vuurwerk uitgegeven als vorig jaar. Een aantal plaatsen zoals Leiden, heeft evenwel recordverkopen gemeld. (Zie hierover ook pagina 3) PARIJS (AP) Het jaar 1978 zal vannacht nog één seconde op zich laten wachten. Pas 61 seconden na 23.59 uur vanavond zal het sein van nul uur, nul minuten en nul seconden van 1 januari gegeven worden. Het oponthoud wordt krachtens een internationale overeenkomst op gezette tijden doorgevoerd om de officiële tijdseinen gelijk te zetten met de op 31 december 1971 ingevoerde atoomtijd, die op een duizendste seconde nauwkeurig Militairen terug voor dijk. bewaking DEN HAAG (ANP) - Gister avond zijn twee bataljons van de Koninklijke Landmacht naar hun kazernes te ruggeroepen om zonodig bijstand te verlenen bij de dijkbewaking in verband met de hoge waterstand. Het zijn het 43ste pantser infante- riebataljon, waar van de militairen gelegerd zijn in Assen en het 101 tankbataljon in Soesterberg. De militairen die al het weekeindver- lof naar huis wa ren vertrokken, zijn door middel van een radiobe richt weer terug geroepen, aldus een woordvoerder van het ministe rie van defensie. Aan de kust stond vannacht zware storm. Vanaf IJ- muiden naar het noorden en op de Waddeneilanden werd een noord wester gemeten met windkracht 10. Voor Zuid-Hol land en Zeeland was de wind kracht 9. Gisteravond werd voor de sectoren Harlingen en Delf zijl een uitgebrei de dijkbewaking ingesteld, in ver band met een ver hoging van- "de hoogwaterstand van twee en een halve meter. In de overige sectoren gold een beperkte dijkbewaking. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De anti-revolutionair K. de Jong is gisteren bereid gevonden als staatssecretaris van Onderwijs toe te treden tot het kabinet-Van Agt. Hij zal zich, evenals in het kabinet-Den Uyl, vooral bezighouden met het voortgezet onderwijs en de scholen bouw. Van de andere CDA-kandidaat voor Onderwijs, de KVP-er Hermes. leek het gisteren vrijwel zeker dat hij zijn kandidatuur zal intrek ken. Hij is het totnutoe niet eens kunnen worden met minister Pais over de taken die hem zouden worden toebedeeld. Premier Van Agt, die zich met het conflict tussen Pais en Hermes heeft bemoeid, zei gisteren dat beide heren, nog altijd niet zijn uitgepraat, maar de grens wel dicht genaderd hebben". Moeilijkheden zijn er ook nog steeds tussen minister Kruisinga van Defensie en de WD-kandidaat voor dit departement, het kamerlid Ploeg. Kruisinga geeft zoals bekend de voorkeur aan een vrouwelijke staatssecretaris, waarbij hij denkt aan de voorlichter van het ministerie van Justitie, Mr. Toos Faber. Premier Van Agt zei. dat Kruisinga een vrouw naast zich wil hebben in zijn streven om het departement verder te vermaatschappelijken. „Maar dat wil niet zeggen dat zijn verlangen wordt ingewilligd", aldus Van Agt. De WD zoekt nog altijd naar een geschikte kandidaat voor het staatssecretariaat van handelspolitiek onder de minister van Economische Zaken. (Zie ook het politiek overzicht op pagina 7.) ZAANSTAD (ANP) In Zaanstad is gistermiddag de 58-jarige ballet-peda goog Marinus Engelbert van der Nieu- wenhoff vermoord in zijn woning ge vonden. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden met een zware vaas zijn schedel ingeslagen, waarna hij gewurgd is. In het huis trof de politie een chaos aan. Laden en kasten waren overhoop gehaald. Het lijk is ontdekt door een buurvrouw van het slachtoffer, die aan de achter kant van het huis een open raam vond, nadat een leverancier vergeefs had aan gebeld. De politie kan nog niet zeggen of er iets uit het huis gestolen is. liebollenbakker J. sser, die op Sin- rklaasavond zijn aam op de Rotter- amse Heemraads ingel in vlammen opgaan, is jorlopig uit de rand. Tijdens Oud n Nieuw heeft het msterdamse Hilton hem een raam aangeboden oor de ingang van et hotel, waar hij de Hiltonkeu- en gebakken olie- ollen en flappen an de liefhebbers an verkopen. Aan liefhebbers eeft hij geen ge brek. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ultra-centrifuge- fabriek in Almelo zal worden uit gebreid als Brazilië instemt met de door Nederland, West-Duitsland en Engeland verlangde waarborgen tegen misbruik van de te leveren atoombrandstof. Brazilië heeft het internationale verdrag tegen de spreiding van kernwapens niet ge tekend. Premier Van Agt deed gis teren na het kabinetsberaad de verrassende mededeling, dat de drie UC-landen nu een gezamenlijk standpunt hebben ingenomen inza ke de aan Brazilië te stellen voor waarden. Onder het kabinet-Den Uyl stelde Nederland zich aanmer kelijk minder soepel op tegenover Brazilië dan West-Duitsland en En geland. Van Agt wilde over de inhoud van het gemeenschappelijke standpunt, dat begin volgende week officieel aan Brazilië zal worden voorgelegd, nog niets meedelen. Hij zei, dat het standpunt in essentie niet afwijkt van de opstelling van het vorige kabinet. Anderzijds duidde de minister-president op een afzwakking van de oorspronkelijke Ne derlandse voorwaarden. Hij zei, dat „al te veel vragen een averechts effekt kan heb ben". In dit verband wees hij erop, dat de kans dat de Westduitsers zelf een ultracen- trifugefabriek gaan bouwen bij het tegen de grens gelegen Gronau nu aanzienlijk is ver kleind. De Tweede Kamer zal volgende week over de stand van zaken worden ingelicht. Over de mate van inspraak die aan het parlement zal worden toegekend, wilde Van Agt niets zeggen. (Van c parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Wiegel (binnenlandse zaken) is bezig met de voorbereiding van voor stellen om topinkomens te mati gen. Het gaat hier onder mèer om de inkomens van ministers, staatssecretarissen, topambtena ren, commissarissen van de ko ningin en burgemeesters van de grote steden. Premier Van Agt zei gisteren na de vergadering van de ministerraad, dat het kabinet niet voelt voor een inci dentele verlaging van de minis terssalarissen. „We zijn bereid om in te leveren, maar dan in het kader van een totaalbeleid". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten vooralsnog niet te sleutelen aan de rijksbegroting voor 1978. Premier Van Agt zei na het kabinetsberaad, dat deze begroting zal worden uitgevoerd volgens de opzet van de miljoenennota van het kabinet-Den Uyl. „Als nader blijkt dat dit niet uitvoerbaar is. zullen in het voorjaar wijzigingen worden aangebracht", aldus de premier. De bewindslie den mogen wel verschuivingen aanbrengen in de begrotingen van hun departementen. Zij mogen echter de toegewezen bedragen niet. teboven gaan. Speciaal bloed voor Japanse jongen KANAZAWA (Rn) De zevenjarige Japanse jongen Hiroaki Yamazaki, die een bloedgroep van een speciaal type heeft, dat voorzover bekend nog maar twaalf andere mensen in de wereld hebben, heeft van acht van hen, in Australië, de Verenigde Staten en Japan, bloed gekregen om een geslaagde hartoperatie te onder gaan. advertentie SPRANKELENDE VERKOOP VAN LUXE BRAZILIAANS LEREN MEUBELEN Geniet van de bijzonder lage prijzen. Nederlandse grootste kollektie echt Braziliaans leren meubelen staat te kijk en te koop. Onderga op uw gemak de rijkdom van echt Braziliaans leer. meubelkeurzitparadijs Nieuwjaarsdag van 10-17 uur geopend. ROTTERDAM (ANP) De to tale tonnage van zeeschepen die dit jaar de Rotterdamse haven hebben aangelopen, is voor het eerst sinds de tweede werel doorlog gedaald. Gemeten in netto registertonnen liep de scheepsinhoud terug met ongeveer 2,5 miljoen ton of 1,3 procent. De aan- en afvoer van goederen liep terug van 283 tot 272 miljoen ton (4 procent), en het aantal schepen dat de haven binnenliep bedroeg 30.800, d.w.z. 1200 minder dan vorig jaar. De daling was voornamelijk het ge volg van de teruggang in de overslag van ruwe olie (7 pro cent) en de vermindering van het ertstransport (12 procent). Havenwethouder H. van der Pols zei gisteren, tijdens de ou- dejaarsbijeenkomst van de ha venvereniging Rotterdam dat het gemeentebestuur op de cij fers was voorbereid. Voor de daling van de olie-aanvoer noemde hij één duidelijk aan wijsbare oorzaak: „We hebben onze oliegeul niet tijdig aange past aan de vereiste diepgang van 72 voet". Hij uitte kritiek op de moeizame onderhandelingen Voor het eerst sinds 1945 .met de rijksoverheid over de financiering van dit karwei, dat technisch gezien allang gereed had kunnen en moeten zijn. De allergrootste tankers kunnen nu de haven niet binnenvaren. Pluspunten noemde de heer Van der Pols de flinke stijging in het vervoer van granen en veevoeders en dat van kolen. Als kolen als energiedrager een wedergeboorte gaat beleven, dan betekent dit toenemende transporten. De haven dient zich daar tijdig op in te spelen. Er worden plannen ontwikkeld voor een kolenoverslag op de Maasvlakte. Ook het goederenvervoer per laadkist of -bak en het rij-op/rij- af verkeer nam toe, maar Rot terdam moet nog meer dan in het verleden de klanten in het achterland wijzen op de unieke ligging van de haven. De heer Van der Pols waagde zich niet aan voorspellingen. „Er zijn grenzen aan de groei. Wij moe ten ermee leren leven". ROME (AP) De golf van ge weld die momenteel over Italië spoelt heeft gisteren tot paniek geleid onder voorbijgangers in een ook door toeristen gewoon lijk drukbezochte stadswijk. Alles begon toen een groep jon geren verscheidene brandbom men wierpen in de ingang van het gebouw waar de redaktie van het links-onafhankelijke dagblad U Messagero is geves tigd. Daarbij zijn geen gewon den gevallen en de schade is gering. Volgens de politie van Rome zijn de daders vervolgens te voet en met auto's ontvlucht, onder andere langs de Spaanse trappen en door drukke winkel straten. Voorbijgangers vlucht ten in paniek de winkels binnen, toen de jacht van de politie op de terroristen werd ingezet. Ge tuigen hebben meegedeeld dat er schoten werden afgevuurd. Gisteravond gooiden jongeren brandbommen naar het kantoor van het weekblad l'Espresso. Woensdag werd op klaarlichte dag een politieagent neergescho ten, nadat het afgelopen week end verscheidene personen het slachtoffer werden van geweld dadigheden van aanhangers van rechts. De linkse krachten in Italië heb ben geëist dat er een nieuwe regering in het land moet ko men waarin de communisten worden opgenomen om een einde te maken aan het vanda lisme en politieke geweld. Pre mier Andreotti heeft dit denk beeld verworpen. Wiegel coördineert Zuidmolukse zaken (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Wiegel (binnenlandse zaken) gaat op treden als coördinerend be windsman voor Zuidmolukse zaken. Dit is gisteren tijdens het kabinetsberaad afgespro ken. De bewindslieden die bij het Zuidmolukse vraagstuk zijn be trokken, zullen volgende week overleg plegen over te nemen beslissingen in het kader van de beleidsnota over dit vraagstuk. Volgens premier Van Agt kun nen deze beslissingen niet lang op zich laten wachten. Hij wilde geen termijn noemen, maar zei dat eerder gedacht moet worden aan weken dan aan maanden. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per spéciale koe* rier wordt de krant alsnog ge bracht Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje. .als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr. "*49. Leider}.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1