8% 81% Beter betaalden hebben dikwijls bijbaantjes Toch kansen voor onze kolenreserves Bon voor veel keus uit hoge, vaste rente SCHA MEIJER ilIEDT VERZET IXCUSES AAN Beleggmgs bewijzen tot postgiro en rijkspostspaarbank? Spaar deposito's tot Wiegel wil salarissen van ministers verlagen ^vd A-fractieleider V'dam afgetreden C A voor duizenden opgelicht BER MNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 ijftigste ucht met 2™!pordierse eren •werk. tot forlPHOL (ANP) - Op Schip is gisteren voor de vijftig- naai een vliegtuig van Mar i aangekomen met hon "Llr kinderen uit Noord-Ier- Cntlfï 'n Nederland drie we inet vakantie gaan. |l|t|(fs 1972 zijn nu ruim 6000 ™~*Tdierse kinderen in staat ge-, in Nederland een paar we- adem te komen van het sld. waarmee zij in hun land len geconfronteerd. De rig Hulp Noord-Ierland de organisatie ervan in n. Jf de vijftigste vlucht nodig' Ie stichting speciaal kinde- uit, aan wie in het verleden "elijks aandacht kon wor- bsteed. Zij worden in tehui- (onder toezicht van kinder- ïermingsins tan ties groot §icht. De kinderen verblij- Nederland bij gastgezin- Nijverdal en Eindhoven. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse Energie Ontwikkelings Maatschappij (NEOM) begint hoop te krijgen, dat de Nederlandse steenko- lenvoorraden in de toekomst toch zullen kun nen worden gebruikt De onlangs overleden directeur van de NEOM, dr. G. Hamm, heeft dit kort voor zijn dood in een vraaggesprek met de bedrijfskrant van de Esso meegedeeld. De NEOM is in 1976 door de Staat opgericht om te helpen bij de ontwikkeling en uitvoering van energieprojecten, die anders niet van de gTond zouden komen. Er zit veel steenkool in de bodem van ons land: praktisch onder heel Nederland zit steenkool, maar dan op grote diepte. Men heeft berekend, dat de hoeveelheid methaan, die deze steenkool lagen moeten bevatten, tien tot twintig maal zo groot moet zijn als onze huidige aardgasvoor raad. Er zijn deskundigen, aldus dr. Hamm, die menen, dat dank zij de geavanceerde boortech niek, die de oliemaatschappijen onder meer op de Noordzee toepassen, er een mogelijkheid bestaat om de ondergrondse kolenlagen hori zontaal te volgen met een buizenstelsel, waar door de kolen ondergronds zouden kunnen worden vergast. Concretisering van dit idee is overigens niet vóór de eeuwwisseling te ver wachten. De NEOM ziet veel in de mogelijkheid de Nederlandse energievoorziening aan te vullen met steenkoolgas. Het is nu al mogelijk steen- koolgas te maken tegen een prijs, die aardig in de buurt komt van de aardgasprijs. De NEOM is druk bezig met het bevorderen van de totstandkoming van een behoorlijk grote demonstratie-installatie voor steenkoolgas om de mogelijkheden van dit gas aan te tonen. De NEOM hoopt voorts in 1983 in Delfzijl een installatie in bedrijf te hebben, die een half miljoen ton steenkool per jaar kan verwerken. Omstreeks 1995 moeten er op verschillende plaatsen in ons land vergassingsfabrieken staan. Het lijkt de NEOM doelmatig om derge lijke installaties daar te bouwen, waar het geïmporteerde Noordzeegas en Algerijnse gas ons land binnenkomen, dus niet alleen in Delf zijl, maar ook bij LJmuiden en op de Maasvlak te in de omgeving van de installaties van de Nederlandse Gasunie. Er wordt namelijk gron dig gestudeerd op de mogelijkheid om steen koolgas te gebruiken voor de verdunning van het geïmporteerde gas, dat hoogcalorisch is en zonder verdunning niet geschikt is voor het Nederlandse aardgasnet De NEOM schat, dat in het jaar 2000 tussen de tien en vijftien procent van de primaire energiebehoefte in Nederland zal worden gedekt door steenkool gas. Daarvoor zullen jaarlijks ongeveer twintig miljoen ton steenkool moeten worden ver bruikt, wat op het huidige prijsniveau negen miljard gulden zal kosten. De NEOM houdt zich verder intensief tvrig met stadsverwarming en wil om te beginnen de nieuwe stad Almere daarvan voorzien. Daar naast worden nog twaalf van dergelijke projec ten bestudeerd, voornamelijk voor steden met nieuwbouwwijken. Serieuze projecten zijn on der andere Den Haag, Breda, Tilburg, Amster dam en Rotterdam. jen Uyl weer iliticus van het jaar PN HAAG (ANP) - De irlementaire pers heeft ju-premier Den Uyl voor vijfde achtereenvolgen- keer gekozen tot politi- is van het jaar. Premier Van Agt volgt hem dit jaar izienlijk dichter dan in 6. [len Uyl kreeg 106 punten h Van Agt 95. Vorig jaar [reeg de PvdA-leider er 83 3n zijn CDA-collega er 44. iet tweetal wordt thans ge- Kolgd door WD-mmister Wiegel van Binnenlandse [aken (42 punten), CDA-mi- liister Andriessen van Fi- nciën (35) en D'66-leider Verlouw (35). Vorig jaar Varen de top-vijf: Den Uyl, ffan Agt, Aantjes, Duisen- ierg en Terlouw. DEN HAAG (ANP) Van de gezinnen met een netto-inkomen van 44.000 en meer heeft ruim een kwart van de kostwinners een nevenbetrekking. Dit is één van de uitkomsten van een enquête, die het Centraal Bureau voor de Statistiek in de periode mei 1974 tot april 1975 heeft gehouden om te komen tot een vernieuwing van de methode om het prijsindexcijfer voor de gezinsconsumptie vast te stellen. Het CBS heeft daarbij de inko mens van werknemersgezinnen bekeken, die lopen van minder dan 16.000 gulden netto per jaar tot 44.000 gulden netto en meer per jaar. Gebleken is dat van de Antiquair beroofd HAARLEM (ANP) Onbeken den hebben tijdens de kerstda gen voor 250.000 gulden aan antiek gestolen uit „Het huis met de kogel" in de Spekstraat in Haarlem. De antiquair was tijdens de kerstdagen afwezig. Hij ontdek te de diefstal toen hij gisteren thuis kwam. De dieven kwamen het pand binnen via een raam aan de achterkant. De gestolen goederen, onder andere schilde rijen, werden via de voordeur afgevoerd. Het traliehek aan de voorkant was weggeschoven. ondervraagde kostwinners met lage inkomens vijf procent een' bijbaantje heeft. Voor de kost winners uit de groep met hogere inkomens bedraagt dit percenta ge acht.Opmerkelijk is volgens het CBS dat naarmate het inko men toeneemt het percentage kostwinners met een bijbaantje bij de lagere inkomensgroepen (netto inkomen minder dan 21.000 per jaar) daalt en bij de hogere inkomensgroepen juist stijgt. Het deel der gehuwde vrouwen, dat een gedeeltelijke of gehele betrekking heeft, neemt toe van dertien procent voor de gezin nen uit de lagere inkomens groep (minder dan 16.000) tot 38 procent voor de gezinnen in de hoogste inkomensgroep. Het percentage gehuwde vrouwen dat een volledige betrekking heeft, is overigens gering en be draagt zowel bij de lagere als de hogere inkomens gemiddeld één procent. In de hoogste twee inkomensgroepen loopt dit ech ter op tot respectievelijk vier en vijf procent. Onderzocht is door het CBS eveneens de druk van premieaf dracht en belastingen op de ver schillende inkomens. Daarbij is komen vast te staan dat de pre miedruk van de AOW en de AWW voor de laagste inkomens groep 10,2 procent bedraagt en voor de hoogte inkomensgroep 4,3 procent van het totale bruto- inkomen. Voor ingehouden premies ziek tewet, WAO en werkloosheids wet bedragen deze percentages respectievelijk 3,7 en 1,1 pro cent. De druk van de loon- en inkomstenbelasting neemt van 8,1 procent voor de laagste inko mensgroep toe tot 25,2 procent voor de hoogste inkomensgroep. Een en ander resulteert in een gemiddeld netto-inkomen dat voor de laagste inkomensgroep 78 procent en voor de hoogste inkomensgroep 69,4 procent van het totale bruto-inkomen be- Mr. Fonteijn overleden DEN HAAG (ANP) - Mr. A. Fonteijn, loco-secretaris-gene raal van het ministerie van Jus titie en hoofd van de directie van politie, is maandag op 61- jarige leeftijd in Den Haag overleden. Fonteijn kwam in 1933, na zijn middelbare schoolopleiding, bij het ministerie van Justitie. Tij dens de tweede wereldoorlog zat hij lange tijd'in Duitse gevange nissen. Op 6 julie 1945 ging hij weer aan het werk op de hoofd afdeling privaatrecht van het ministerie van Justitie. In 1952 studeerde hij af in het Indisch recht In 1956 werd hij benoemd tot hoofd van de hoofdafdeling vreemdelingenzaken en grens bewaking. In 1967 volgde zijn aanstelling tot loco-secretaris- generaal, in welke functie hij belast werd met een deel van de leidinggevende taken. In 1973 werd hij bovendien aangesteld als secretaris-generaal van di rectie politie. Mr. Fonteijn heeft onder meer de onderscheidin gen officier van Oranje Nassau, ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, commandeur in de Kroonorde van België gekre gen. Ir. Ter Hart voorzitter metaalindustrie DEN HAAG (ANP) Het alge meen bestuur van de FME, de vereniging voor de metaal- en de elektrotechnische industrie, heeft ir. W. J. ter Hart voorge dragen voor benoeming tot voorzitter. Deze benoeming, die moet worden bekrachtigd door de ledenvergadering, gaat uiter lijk 1 januari 1979 in. De heer Ter Hart zal hiermee de heer A. Prins opvolgen. Ir. Ter Hart, 54 jaar oud, heeft diverse functies in industriële ondernemingen vervuld. Tot no vember van dit jaar was hij voorzitter van de raad van be stuur van VICON NV. in Nieuw Vennep. Tot september van het volgend jaar zal hij zijn huidige werkzaamheden voor een be drijf in Haarlem voortzetten. jort geding uitgesteld geding uitgesteld tegen de rnalist Ischa Meijer, omdat fc inmiddels heeft toegege- i in een VPRO-uitzending i 11 november ten onrechte D onjuist beeld te hebben even" van het Nederlandse eet in de tweede wereldoor- jjer heeft de organisaties via j verklaring aan publiciteits- j flia zijn verontschuldigingen I (geboden. Het kort geding J i vandaag dienen voor de J jsident van de rechtbank in 5 (maar. verzetsorganisaties moeten bekijken of ze helemaal van I kort geding zullen afzien. De oud-verzetsstrijders verwe ten Meijer „denigrerende op merkingen" aan hun adres. Met name vielen zij er over dat hij het verzet betitelde als „een handjevol mensen, dat zich hoe dan ook verweerde tegen de be zetter en waarvan het overgrote deel bestond uit halfgare avon turiers, die onder andere om standigheden gewis in het ge vang of gesticht zouden zijn be land". Ischa Meijer zegt deze uitlating te betreuren en de kritiek daar op als „terecht" te beschouwen. Meijer blijft wel van mening dat het beeld van de totale oorlogs situatie in Nederland gedurende de bezetting „ongenuanceerd" overkomt. IRITIEK OP RAADSLEDEN -OUDT AAN ÜSTERDAM Paul Rutgers n der Loeff is deze week r getreden als fractievoorzitter n de PvdA in de Amsterdam- gemeenteraad. Hij vindt dat i niet langer de fractie kan iden, nu het gewest Amster- im van de PvdA beeft laten eten dat tenminste drie ande- I fractieleden in de komende aanden veel beter dan hij de Mie kunnen voorzitten. ndft aftreden van Rutgers van 7 Loeff, sinds 1975 PvdA-frac- /oorzitter in Amsterdam, at met de gemeenteraadsver- ezingen komend voorjaar in !t vooruitzicht, niet op zichzelf, prder verklaarde PvdA-wet- De Cloe zich niet her aar te zullen stellen. Rut van der Loeff en-De Cloe, maar ook andere leden van de PvdA-fractie in Amsterdam, worden de laatste maanden om hun beleid fel gekritiseerd op de afdelingsvergaderingen. Op de ze vergaderingen worden de kandidatenlijsten samengesteld voor de komende verkiezingen. Hoewel de definitieve PvdA-lijst pas maart volgend jaar gereed zal zijn, is nu al duidelijk dat Rutgers van der Loeff te weinig steun binnen het gewest heeft voor een herverkiezing als frac tievoorzitter. Erg goede papie ren wat dat betreft heeft Jan Schaefer, oud-staatssecretaris van Volkshuisvesting, aldus Pv- dA-woord voerders Ook in andere steden zijn door afdelingsvergaderingen PvdA- wethouders op de wip komen te zitten. Wilt u zeker zijn van hoge, vaste rente over spaargeld dat u langere tijd kunt missen? Bij ons hebt u keus uit 5 spaardeposito's en 3 beleggmgsbewijzen. U kunt de bon insturen of bellen (020) 5 89 3137 of 0017 (gratis), als u meer wilt weten over deze aantrekkelijke spaarmogelijkheden. Of ga naar het postkantoor en vraag naar de folders. Verkrijgbaar in coupures van f 1.000,- en f 5.000,-. Vaste rente bij looptijd van 3 jaar, 714%, 4 jaar V/2% en '5 jaar 8%. Bij een beleggingsbewijs knjgt u rente-op-rente: aan het einde van de looptijd ontvangt u automatisch uw aankoopbedrag plus de totale rente. Tussentijds opnemen zonder renteverlies voor de aankoop van een eigen huis in Nederland is toegestaan. Minimum storting f 1.000,-. Bij elke storting keus uit looptijden van 2 tot 6 jaar met een vaste rente van 1V\% tot 814%. Deposito's komen na de looptijd automatisch vrij. De rente is jaarlijks beschikbaar. Voor de aankoop van een eigen huis in Nederland kunt u ook tussentijds zonder renteverlies geld ppnemen fA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft de ministerraad voorgesteld de „jaar wedden" (salarissen) van de ministers per 1 ja nuari 1978 ten opzichte van de begrote bedragen met ongeveer zevenduizend gulden te verlagen tot bruto rond 145.000. De ministerraad heeft zich in een eerste reactie in principe met dit voorstel akkoord verklaard maar daaraan toegevoegd dat dan ook de jaarwedden van de staatssecretarissen evenredig verlaagd moeten worden. Daarbij doet zich echter een probleem voor omdat de jaarwedden van de staatssecretarissen dan mogelijk onder enkele ambtelijke topsalarissen zouden komen te liggen, wat ongewenst wordt geacht. Omdat al enige tijd een onderzoek naar de hoogte van de ambtelijke topsalarissen wordt ingesteld geeft de ministerraad er de voorkeur aan eerst het resultaat van dit onderzoek af te wachten alvorens definitief te beslissen over de mate waar in de salarissen van de bewindslieden omlaag gebracht kunnen worden. Het is langzamerhand gebruikelijk dat kabinetten snel na hun optreden de salarissen van ministers en staatssecretarissen op de helling zetten. Het kabinet-Biesheuvel bevroor de salarissen van de bewindslieden en het kabinet-Den Uyl besloot tot een forse verlaging (van ca. 15.000). Hoewel later iets van de achterstand (ten opzichte van de trend van de ambtenarensalarissen) werd ingelopen bleef er een achterstand bestaan. In september van dit jaar ontstond er enige beroe ring omdat uit de ontwerp-begroting bleek dat de salarissen van de ministers in 1978 een flinke sprong vooruit (ca. 16.000 p-j.) zouden maken (tot ruim 152.000). Demissionair premier Den Uyl gaf toen als toelichting dat dit een min of meer theoretisch bedrag is (overeenkomstig de trend); het nieuwe kabinet zou de echte bedragen moeten vaststellen. De voorgestelde verlaging van de salarissen van de bewindslieden (in feite een verlaging van een verhoging) heeft, net als onder de kabinetten- Biesheuvel en- Den Uyl, mede de bedoeling een voorbeeld te stellen. De salarissen van de staatsse cretarissen ondergaan een soortgelijke operatie. ALMELO (ANP) Twee zus ters van 15 en 26 jaar uit Lelys tad hebben het kledingbedrijf C&A voor duizenden guldens opgelicht. Zij reisden het hele land door om bij C A boodschappen te doen. Eerst gingen ze echter naar het kledingbedrijf op het Damrak in Amsterdam waar zij bij de paktafel de bonnen mee namen van klanten die deze pa piertjes hadden laten liggen. Vervolgens gingen ze naar filia len, zochten daar kleren uit die wat maat en prijs befrof over eenstemden met de bonnen en stapten met het kledingstuk naar de klantenservice. Daar zeiden ze de kleding bij nader inzien niet te willen hebben, waarna zij „hun" geld terugkre gen. Dat lukte in filialen in Al melo, Hengelo, Enschede, Zwol le, Utrecht, Hilversum, Leiden, Tilburg, Apeldoorn en Nijme gen. In Almelo liepen zij tegen de lamp door de oplettendheid van het winkelpersoneel. De politie in Aimelo kon boven dien een mevrouw uit Enschede aanhouden die zich op precies dezelfde wijze verrijkte. Met de gezusters had zij overigens geen contacten. Volgens C&A is er weinig tegen dergelijke praktijken te doen. Wel wordt het personeel geadvi seerd voortaan de bon aan de verpakking vast te nieten, zodat slordige klanten hun bon niet laten liggen. KLM bestelt twee Jumbo's SCHIPHOL (ANP) De KLM heeft bij de Boeing fabrieken in de Verenigde Staten twee vlieg tuigen van het type 747-b (Jum bo's) besteld voor een totaalbe drag van ongeveer 245 miljoen gulden. Beide toestellen zullen in mei en september 1979 worden gele verd. De KLM heeft de bestel ling geplaatst „met het oog op de vervoersontwikkeling zoals deze voor de jaren 1979 en vol gende is te voorzien", aldus een mededeling van de maatschap pij- De KLM bestelde begin dit jaar ook al twee zogenaamde Jum bo's, zij het een andere versie waarbij vracht kan worden meegenomen. In 1979 zal de KLM over 12 Jumbo's beschik ken. Acupuncturist moet Nederland verlaten DEN HAAG De 46-jarige Cambodjaan Fong Tong, in Rot terdam werkzaam als acupunc turist, en zijn echtgenote en twee kinderen moeten Neder land verlaten. De president van de rechtbank in Den Haag, mr. J. H. Blaauw, heeft gisteren dit vonnis gewezen in het door het Cambodjaanse echtpaar tegen de Staat der Nederlanden aan gespannen kort geding. Mr. Blaauw zag voor het twee tal, dat op illegale wijze Neder land is binnengekomen, geen '•i-y,-""''» rp^onort vsn huma nitaire aard om de uitzetting tegen te houden. De Cambodjaan kwam op 13 juni van dit jaar Nederland bin nen en is sinds 1 september in Rotterdam werkzaam als econo misch directeur en als chef-acu puncturist in het op die datum opgerichte centrum voor acu punctuur in Nederland. In au gustus kocht hij voor 165.000 gulden een huis. Voor de beta ling werd hem hypotheek ver leend. Zijn echtgenote volgde in september. Beiden werd een Bovendien heeft de minister van Justitie meegedeeld, dat aan beider verzoek tot herziening geen schorsende werking zal worden verleend. Mr. A. A. Schuering uit Den Haag, de raadsman van het Cambodjaanse echtpaar, zei in zijn pleidooi dat de heer Fong een acupuncturist van interna tionale faam is en dat met zijn uitzetting slechts wordt beoogd het jonge centrum in Rotterdam

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9