Toenemend geweld onder Turkse jeugd Chaos in vakantieland r* de koop Meester uitbreker Maistrello vierde Kerst buiten de cel Soares: spoed nodig bij vorming regering pUITENLAND Britse verstrooide professor onderzoekt verstrooidheid NIEUWE KLEINE MUNT IN ITALIË Naar een service flat? PAS OP UW TELLEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 PAGINA 7 (Van onze correspondent Frans Wijnands ROME De 29-jarige Venetiaan- se beroepsbandiet Silvano Mai strello heeft tot verdriet van de politie, maar ongetwijfeld tot zijn eigen tevredenheid de afgelopen kerstdagen in vrijheid gevierd. Vlak voor kerstmis ontsnapte Maistrello - bijgenaamd Kocicc - voor de zevende maal in zijn „car rière" aan de politie. Ondanks zijn lange strafregister gevuld met diefstallen, overvallen en berovingen, heeft Kocicc een zekere populariteit gekregen in Italië, omdat hij er telkens weer in slaagt te ontsnappen uit gevan genissen, huizen van bewaring, paleizen van justitie of transport middelen waarmee de politie hem van de ene cel naar de andere vervoert. Kocicc ontsnapte in de dagen voor Kerst mis vanuit het Venetiaanse paleis van jus titie, waarheen hij was overgebracht om verhoord te worden in verband met een simpele overtreding: tè hard rijden zonder rijbewijs, want de acrobaat Kocicc blijkt tot veel in staat, maar hij is nog nooit geslaagd voor zijn rijexamen. Het enige excuus daarvoor kan zijn tijdgebrek, om dat hij vanaf zijn dertiende jaar vrijwel doorlopend in verbeteringsgestichten en gevangenissen heeft gezeten. Kocicc zou aanvankelijk eind oktober ver hoord zijn, maar zijn zaak werd verdaagd tot eind december, en in die periode heeft hij voldoende tijd gehad om zijn zevende ontvluchtingsplan uit te broeden. Hij schakelde enkele medeplidhtigen in, die in de afgelopen weken in het vaak mistige en vroegdonkere Venetie kans hebben ge zien een zware tralie in de gevel van het justitie-paleis door te zagen en weer provi sorisch vast te zetten met gips en stopverf. Kocicc wist dat hij gedurende zijn kort stondige verblijf in het paleis van justitie ondergebracht zou worden in een veilig heidsafdeling, onder strenge bewaking van een tiental carabinieri. Eenmaal daarheen gebracht vroeg en kreeg hij toestemming om naar het toilet te gaan. In dat toilet klauterde hij op de 2 meter boven de vloer zittende venster bank, verwijderde de tevoren doorgezaag de tralie, wrong zich door de zeer smalle opening en bereikte in een mum van tijd de dakrand, ruim acht meter boven de straat. Hij stond toen hoog boven de drukke, dagelijkse fruit- en vismarkt die in het Rialto-kwartier van Venetie gehouden wordt, en hij liet zich roekeloos vallen op een tevoren gespreid bedje van groente-af val. Toen hij temidden de verbaasde marktkooplui neerkwam, werd hij ogen blikkelijk herkend, maar Kocicc begon luid te schreeuwen dat er een bomaanslag op het justitie-paleis werd uitgevoerd, waarop prompt de halve markt op de vlucht sloeg. In die consternatie, en in de wirwar van straatjes en kanalen, is Kocicc vrij gemak kelijk ontkomen, zoals hij eerder al door ramen van andere paleizen van justitie was gesprongen, over daken van gevangenissen was ontsnapt, een vrije aftocht kreeg om dat hij cipiers gegijzeld had, en zoals hij éénmaal met geboeide polsen uit een ver trekkende trein was gesprongen. GEVANGEN IN ALGERIJE EN NIET IN DE SA HARA De zes Franse bur gers, die vorige week door Polisario zijn vrijgelaten heb- eenstemmig verklaard dat zij met in de Sahara hebben vastgeze ten, maar in Alge rije. Zij zeiden ook dat zij waren ge schopt en geslagen en ook zweepsla gen hadden gekre gen. Een van de Fransen. Thiery Langrenne wijst op de kaart aan waar zij gevangen heb ben gezeten. LISSABON (AP) De demissionaire premier van Portugal, Mario Soares, heeft in een interview met het dagblad A Luta gewaarschuwd tegen het nog langer uitblijven van een competente regering. Er moet snel een oplossing voor de crisis worden gevon den nu de situatie in het land snel verslechtert en een goed functionerende regering nog steeds op zich laat wachten. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN James Reason is echt een verstrooide professor. Hij doceert psychologie aan de universiteit van Manchester en stapt geregeld met zijn sokken aan in bad. Maar Reason tracht nu het fabeltje tegen te spreken dat alleen professoren verstrooid zijn. Hij maakt er een fascinerende studie van. In dat opzicht is Reason vrijwel uniek. De eerste uitslagen van zijn onderzoek zijn amu sant, maar ook een tikkeltje verontrustend. Iedereen is vroeg of laat ver strooid, zegt professor Reason. Hij heeft 35 personen, onder wie 23 vrouwen, verzocht gedurende lagen al hun verstrooidhe den trouw op papier te zetten. Een van die Engelse vrouwen verliet iedere morgen haar wo- I ning om te gaan werken. Op een ■mooie ochtend wierp ze de hond phaar oorringen toe, waarna ze een beschuitje aan haar oor pro beerde te hangen. „Dit is hoogst eenvoudig", be weert professor Reason. „De hersenen lijken op een compu ter, die door de mens gepro grammeerd wordt. Wij geven onszelf opdracht geregeld be paalde dingen te doen. Die vrouw had de gewoonte haar hondje iedere morgen twee be schuitjes toe te werpen en daar na haar oorringen aan te doen. „De elementen van die daad zijn echter op een of andere manier in de war geraakt. Zij werden omgedraaid in het computer programma". Ongeveer een van elke twintig voorvalletjes, die door de vrijwilligers gemeld werden, wees op verwarring in de programmering. Reason's 35 vrijwilligers noteer den samen 433 ongewilde da den, die zij toeschreven aan ver- strobidheid. Zij kwamen dus aan gemeld 12 verstrooidheden ROME (AP) Italië zal vrijdag een nieuw muntstuk van 200 lire invoeren. Het land heeft al enige jaren te kampen met een tekort aan klein wisselgeld, zodat de mensen vaak gedwongen waren om het ontbrekende wisselgeld in natura of in de vorm van postzegels of telefoonmunten op te nemen. Sommige banken probeerden het met mini-chèques met een waarde variërend van 50 tot 250 lire, maar deze waardepapieren werden in veel winkels, bij het openbaar vervoer en in postkantoren niet geaccepteerd. Behalve het nieuwe muntstuk kent Italië munten voor 100, 50, 10 en 5 lire. per persoon. Professor Reason stelde vast, dat verstrooidheid piekuren kent. Op bepaalde tij den van de dag deden zijn proefkonijnen op z'n gekst. Die piekuren zijn verdeeld tus sen acht en twaalf uur 's mid dags, tussen vier en zes uur 's avonds en later tussen acht en tien uur. Mannen bereiken het hoogtepunt van hun verstrooid heid wanneer hun hersenen overschakelen op een ander „programma", bijvoorbeeld wanneer zij naar het werk gaan of als zij na volbrachte dagtaak terugkeren. Vrouwen maakten gewag van iets meer verstrooid heden dan de mannen, maar volgens professor Reason was dat louter een gevolg van het feit, dat de dames hun bevindin gen vlijtiger noteerden. Verstrooidheid komt hoofdzake lijk voor wanneer men twee din gen tegelijk wil doen of wan neer men in gedachten met iets anders bezig is. Professor Rea son zegt, dat in een dergelijk geval de hersenen als het ware overschakelen op „automatische piloot", die dan zorgt voor de uitvoering van bekende hande lingen, zoals een schoenveter knopen of een wagen besturen. Verstrooidheden kunnen ernsti ge gevolgen hebben wanneer* men achter het stuur zit. Profes sor Reason concludeert, dat ook vliegtuigongelukken vaak het gevolg zijn van verstrooide han delingen. De piloot is tenslotte maar een mens. Nadat premier Soares op 8 de cember, na het verliezen van een vertrouwensvotum, zijn ont slag moest indienen, zijn de vier belangrijkste partijen er nog steeds niet in geslaagd de im passe te doorbreken, waardoor de Portugese president Antonio Eanes in staat zou worden ge steld een nieuwe premier te be- I noemen. I Waarnemers zijn nu de mening toegedaan dat Soares als leider j van de grootste partij opnieuw I opdracht zal krijgen een rege- ring te vormen en met de steun van de drie overige partijen een programma op zal stellen dat een oplossing moet bieden voor GRAF VAN MARIA CALLAS GESCHONDEN PARIJS (AP) De urn bevat tende de as van de vermaarde zangeres Maria Callas is giste ren enige uren verdwenen ge weest. Namens de directie van de be graafplaats Père Lachaise is meegedeeld dat ontdekt werd dat de urn was verwijderd, uit de grafkelder waarvan de deur was geforceerd. Met behulp van de politie en na enige uren zoeken werd de urn een paar uur later elders op de begraafplaats, onbeschadigd, gevonden. De directie heeft ge zegd absoluut niet te weten wat hier allemaal achter heeft geze ten. Mclntyre mogelijk Carters begrotingsman WASHINGTON (DPA-UPI) - President Carter van de Ver enigde Staten heeft de 37-jarige advocaat, James Mclntyre uit Georgia voorgedragen als di recteur bedrijfsvoering en be groting. De 37-jarige Mclntyre was al onder-directeur en plaatsver vangend directeur sedert Bert Lance in september als zodanig aftrad als gevolg van een contr overse over zijn persoonlijke fi nanciën. de huidige economische proble- De conservatieven, de Moskou- gezinde communisten en de so ciaal-democraten waren het er al over eens geworden dat de partij van Soares een aanzienlij- ke rol diende te spelen in de I nieuwe regering. Maar Soares I heeft dit tot nu toe geweigerd. Men kan mij niet vragen een J nieuwe regering voor te zitten en een beleid uit te voeren dat I niet het mijne is. Alvorens hij mij kiest, moet de president i eerst alle andere mogelijkheden onderzoeken, aldus Soares in het interview. De andere partij en verwerpen een socialistische minderheidsregering, aangevuld met technocraten. Boerderij in hartje van Brussel BRUSSEL ANP- De stad Brussel gaat, midden tussen woningen, kantoor panden en torengebouwen, een boerderij opzetten om jonge stadskinderen in de gelegenheid te stellen ken nis te nemen van alles wat normaal op een boerderij gebeurt. Die boerderij komt op een braakliggend terrein in de Brusselse noordwijk vlak bij een stadsdeel met torengebou wen dit bekend staat als het „Brusselse Manhattan". De afmatting van wekenlang waken aan het bed van haar man was af te lezen op het gezicht van Oona Chaplin, in de neerstromende regen onder de paraplu, welke opge houden werd door een der dochters, die op zeker moment in tranen uitbarstte. WEINIGEN DROEGEN CHAPLIN TEN GRAVE CORSIER-Sl'R-VEVEY - Charlie Chaplin heeft gisteren zijn laatste rustplaats gevon den op het dorpskerkhof van Corsier-sur- Vevey, temidden van de gewone, kleine mensen, die hij zelf in zijn films onsterfe lijk heeft gemaakt. Het was een begrafenis, die door zijn eenvoud de omstanders diep ontroerde. Slechts Oona, Chaplins vierde vrouw, een paar vrienden en enkele ande ren droegen Charlie naar zijn laatste rust plaats. Dit kleine gezelschap moest zich met paraplu's tegen de neerstromende re gen beschermen, en het scheen alsof ook de natuur zich in rouw had gedompeld. Twee geestelijken van de Anglikaanse kerk droegen de 20-minuten durende begrafenis- dienst op en reciteerden de teksten van de gebeden, die Chaplin daar zelf lang geleden had uitgezocht. Achter de door de politie geplaatste dranghekken stonden slechts een tiental dorpsbewoners en een groep verregende fotografen. Dat was het af scheid van de wereld aan de man, die miljoenen heeft geamuseerd met zijn films. Op het gelaat van Oona was de afmatting van de afgelopen weken te zien, de tijd die zij vol toewijding aan het ziekbed van haar echtgenoot had gewaakt. De familieleden schermden hun emoties voor de camera's af, totdat een van de dochters plotseling en onverwacht in tranen uitbrak. Na twin tig minuten was de korte plechtigheid ach ter de rug. Congrespartij India verder uiteen NEW DELHI (Reuter) - De scheuring binnen de Indiase congrespartij van oud-premier Indira Gandhi (oppositie) is compleet geworden met het ver trek ven zeven leden van de partijraad bij wie de oud-minis ters Kamlapati van spoorwegen en Syed Mir Qasim zonder por tefeuille. Eerder trad mevrouw Gandhi al uit de raad. ISTANBOEL (AP) - De politieke gewelddadig heid in Turkije is in de afgelopen weken aanmer kelijk toegenomen. Giste ren werden in tenminste een tiental grote steden bomaanslagen gepleegd, terwijl in de hoofdstad Ankara een linkse stu dent het slachtoffer van een politieke moord werd. De student, die door vrienden werd beschreven als een sympa thisant van links, was het jong ste slachtoffer van de genadelo ze strijd tussen extreem rechts en extreem links aan de scholen en universiteiten van Turkije. In de afgelopen drie jaar heeft de ze gewapende politieke strijd 350 slachtoffers, voor het over grote deel studenten, geëist. Onlangs heeft de strijd zich van de universiteiten uitgebreid tot de middelbare scholen, omdat de extremisten van beide kam pen begonnen zijn nieuwe aan hangers onder de schooljeugd te recruteren. De politie staat machteloos en is er in de meeste gevallen niet in geslaagd de schuldigen voor dé politieke moorden en gewelddadigheden op te sporen. Het Turkse parlement heeft met grote meerderheid 424 van de in totaal 450 stemmen beslo ten een motie van de oppositie te steunen, die zal kunnen lei den tot het stellen van de ver trouwenskwestie in de val van de coalitieregering van Suley- man Demirel. Demirel heeft in de afgelopen paar weken door het afvallen van leden van een van de drie partijen waaruit de coalitie be staat, de meerderheid in het parlement verloren. Hij kan nu nog rekenen op 218 stemmen, de oppositie op 230. Lijkwade van Turijn tentoongesteld TURIJN (CIC) De beroemde Lijkwade van Turijn, het grafdoek waarin volgens de overlevering het lichaam van Jezus Christus zou zijn gewikkeld, zal in september 1978 worden tentoongesteld. Dit is besloten door de aartsbisschop van Turijn, Albarto Ballestrero, met toestemming van het Vaticaan. De lijkwade, die slechts zelden voor publiek te zien is geweest, werd voor het laatst getoond in 1933, ter gelegenheid van de 1900ste sterfdag van Christus. Het doek werd toen vijf minuten uitgestald op het plein van de kathedraal van Turijn, waar de lijkwade in een zilveren kist wordt bewaard n iBA ifcSAlv. UU Bejaarden die overwegen een serviceflat te kopen of te hu ren, moeten goed op hun tellen passen. Dat is de conclusie die de Consumentenbond trekt uit een derde en laatste van een serie onderzoeken naar de huisvesting en leefomstandig heden van bejaarden. Allereerst zal men redelijk in de slappe was moeten zitten, wie op cüt moment een flat wil kopen zal daarvoor gemiddeld 114.000 gulden moeten betalen. Daarnaast kost het pakket ser vice dat wordt geleverd maan delijks 600 tot meer dan 900 gulden per maand. Huurders van serviceflats be talen huren die variëren van ln sommige plaatsen m ons land hebben ouders het moei lijk een gezamenlijke gezinsva kantie te regelen. Oorzaak: een chaotische vakantierege ling. De enige regelmaat die te ontdekken is, is die van de feestdagen rond welke de va kanties zijn gegroepeerd. Va kanties die geen verband hou den met feestdagen, worden soms in heel verschillende we ken gehouden, zoals de lente vakantie. In Amersfoort bij voorbeeld hebben bijzondere basisscholen van 4 tot en met 7 februari vrij, en een school voor middelbaar voortgezet onderwijs van 17 tot en met 20 februari. Met de paasva kantie is er hetzelfde chaoti sche beeld in steden als Nijme gen (openbaar lager onderwijs bijna een week langer vrij dan openbaar voortgezet onder wijs), Amersfoort, Amsterdam en Leiden (de omgekeerde si tuatie van Nijmegen). Het ministerie van onderwijs geeft richtlijnen voor de vast stelling van de vakanties. Deze richtlijnen zijn bindend voor rijksscholen; voor de scholen van bijzonderonderwijs wor den ze dringend aanbevolen. De schoolbesturen dienen jaarlijks slechts het wettelijk vastgestelde aantal schooluren te maken. De Consumentenbond heeft via een onderzoek onder zijn leden een inzicht in de chaos proberen te krijgen. Leiden biedt als oogst: zeven scholen met elk een verschillend va- kantierooster, Voorburg acht verschillende roosters op ne gen scholen, Rijswijk zeven roosters op negen scholen (na tuurlijk zijn de opgaven met volledig; het onderzoek be perkte zich tot 500 leden, die opgaven konden inzenden over 750 scholen in ruim 300 plaatsen). In sommige plaatsen plegen schoolbesturen en ge meente overleg over de vakan tiedata, met wisselend succes. De stelling in enkele program ma's van reisorganisatoren dat de leerplichtwet de mogelijk heid openlaat om kinderen tien schooldagen te laten ver zuimen, om. voor vakantie doeleinden, is onjuist. Het wetsartikel heeft slechts be trekking op gewichtige rede nen ziekten, jubilea, begra fenis, huwelijk, etc. De over heid heeft aangekondigd vol gend jaar streng op ongeoor loofd verzuim te gaan toezien. Te veel prijs - verschil bij platenspelers Platenspelers, aldus de Consu mentengids van januari, wor den nogal eens verkocht met een te duur element (het kleine onderdeel in de arm dat de signalen van de plaat op neemt). Een goed element hoeft niet duur te zijn, zo heeft een vroeger onderzoek ge leerd. Toch blijkt dat iets duurdere platenspelers vaak worden uitgerust met een veel duurder element, hetgeen tot aanzienlijke prijsverschillen tussen de verschillende platen spelers leidt. Probeer of u een goedkoper element kunt krij gen, zo luidt de conclusie van een internationaal onderzoek. De onderzochte platenspelers zelf bleken merendeels goed. De winkelprijzen lopen echter uiteen van ongeveer 235 tot 750 gulden. Gooi geen wasmiddel met waswater weg Volgens de Consumentengids is het terugstroomreservoir bij wasmachines, dat een deel van het waswater na het afpompen laat terugstromen naar de ma chine, waardoor niet volledig gebruikte wasmiddelen alsnog gebruikt kunnen worden, niet het ei van Columbus. Het ef fect is teleurstellend. Het wijst erop dat het afvoersysteem niet de enige oorzaak van ver spilling van wasmiddelen is. Ook de wijze van vermenging speelt een belangrijke rol. Bo vendien is de moeilijke monta ge van een dergelijk terug stroomreservoir een extra na deel van een dergelijke voor ziening. En door het terugstro men van het was water wordt het spoeleffect kleiner. Lekke band plakt zichzelf Zelfplakkende fietsbanden (mer Gardair, prijs 12,50) blijken bij niet al te grote ga ten (tot j mm) goed te voldoen. Een opgelopen gat blijkt zon der veel luchtverlies na enkele minuten volkomen gedicht te zijn door de substantie in de band. Hoe de band zich op de lange duur zal gedragen is moeilijk te voorspellen. Maar voor wie weinig last van lekke banden heeft, is de prijs wel hoog. 200 gulden(5%) tot meer dan 100 gulden (12%) per maand. Op deze huur komt dan nog eens een bedrag voor het dienstenpakket die varieert van 100 gulden (10%) tot meer dan 700 gulden (20%). Bedragen waarvoor men iets mag terugverwachten. Over het algemeen is men wel tevre den maar een grote groep van de ondervraagde bejaarden (39%) miste bepaalde voorzie ningen of diensten. Die groep is groter dan bij de „thuisblij vers" of de bewoners van be jaardentehuizen. Vooral hulp verlening bij ziekte werd ge mist (17%). Verder staan op het lijstje het gemis aan re creatiemogelijkheden, andere dienstverlening en zaken die verband houden met de lig ging ten opzichte van het cen trum en het openbaar vervoer. Zijn de voorzieningen er ech ter wel, dan wordt daarover in het algemeen zeer gunstig geoordeeld. Wie overweegt te verhuizen naar een serviceflat zou er goed aan doen de reglementen en statuten op te vragen en deze voor te leggen aan een notaris, die voor goede voor lichting kan zorgen, aldus het advies van de Consumenten bond. Er bestaan namelijk no gal afwijkende regelingen ten aanzien van het gebruiksrecht van de flat, de hypotheken, de betaling van gezamenlijke kos ten, de huisregels enz. Wat be treft die huisregels: de meeste ondervraagden hebben daar mee doorgaans geen proble men. Acht procent heeft er echter wel moeilijkheden mee. Vergelijkt men de serviceflats met bejaardentehuizen, dan komt men tot de conclusie dat bejaardentehuizen in beginsel volledige verzorging bieden. Bij serviceflats is dat veel min der vastomlijnd. De omvang van de geboden service kan enorm variëren en er bestaan geen minimumeisen. Het ver zorgingsniveau van een be jaardentehuis zal nooit kun nen worden gehaald in een serviceflat. In een bejaardentehuis gaat men doorgaans wonen omdat daartoe de noodzaak bestaat, terwijl verhuizen naar een ser viceflat veel meer berust op een vrijwillige keuze. Men heeft voor die vrije keuze wel een behoorlijke financiële armslag nodig. Bewoners van serviceflats betalen vrijwel al les zelf (veel bewoners van bejaardentehuizen zitten in de Bijstand) en zijn daarom wel licht minder tevreden over de hoogte van hun inkomen dan thuisblijvers of de bewoners van tehuizen. Bejaardentehuizen tenslotte zijn gebonden aan de wet op de bejaardenoorden, waarin toecht op prijzen e.d. zijn vast gelegd. Bij de serviceflats is er veel wildgroei. De Consumen tenbond zou graag zien dat de naam serviceflat een zekere gegarandeerde inhoud krijgt. Er zal dan tenminste een mini mum aan de te verlenen servi ce moeten worden gesteld, die ook voor de toekomst vastligt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7