Concurrentiestrijd van Leidse advertentiebladen spitst zich opnieuw toe ROELOFARENDSVEENSE PROEFTUIN IS ONMISBAAR VOOR EUROPESE GROENTETEELT „LEIDSE POST" MET HUIS-AAN-HUISBLAD NAAR NOORDWUK PvdA-fractie slikt te veel van eigen wethouders De Leidsche Flesb*. echt handgeschilderd 'STAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 pacina 5 (Van een onzer verslag gevers) leiden/noordwijk De concurrentiestrijd tussen de in de Leidse regio verschijnende ad vertentiebladen zal zich binnenkort opnieuw toespitsen. Uitgever B. Lina van „Leidse Post" en „Leidse Post Week end", hoopt begin vol gend jaar in Noordwijk een nieuw, gratis ver spreid, advertentieblad te laten verschijnen. Noordwijk is de baker mat van uitgeverij Buij- ze Pers, die enkele maanden geleden met het „Leids Nieuwsblad" de Leidse markt pene treerde. In de badplaats Noordwijk heeft uitge ver L. J. M. Buyze het nieuwblad De Zeekant, een tweemaal per week verschijnend nieuwblad waarvoor de abonnees 11,15 gulden per half jaar moeten betalen. De concurrentiestrijd tus sen de uitgevers Lina en Buyze laaide in dit najaar hoog op, toen de heer Lina probeerde door middel van een gerechterlijke uit spraak de Noordwijkse uit geverij de voet in de Sleu telstad dwars te zetten. In zet van een kort geding was het voeren van de naam „Leids Nieuwsblad". Leidenaar Lina voerde voor de rechtbank aan, dat hij deze titel had gedepo neerd en dat uitgeverij Buyze deze naam derhalve niet mocht gebruiken. Ter ondersteuning van deze stelling voerde de heer Li na aan, dat hij enkele we ken na het verschijnen van het „Leids Nieuwsblad" van uitgever Buyze de uit gave .Leidse Post Week end" had laten verschijnen en dat dit blad de sub-titels „Leids Nieuwsblad" en „Nieuwsblad voor Leiden" voerde. Deze titels waren door de heer Lina gedepo neerd. De rechter deed geen uitspraak en liet het gebruik van de naam „Leids Nieuwsblad" vrij. Het heeft er alle schijn van, dat uitgever Lina de Noordwijkse uitgever Buy ze nu op eigen terrein de oorlog heeft verklaard. Daartoe is vorige week een brief verspreid onder de ondernemers van de bad plaats, waarin de komst van een nieuw huis-aan- huisblad wordt aangekon digd. „Een weekblad met een ruime redactionele for mule o.a. gemeentelijke be richtgeving, de schijnwer per op het verenigingsle ven, en vele andere gege vens die een weekblad inte ressant maken", zo wordt de nieuwkomer in de brief omschreven. Aan de brief is een summier opinieon derzoek gevoegd waarin wordt gevraagd te ant woorden op vragen als „staat u open voor een huis-aan-huisblad in Noordwijk" en „gaarne toezending advertentieta rieven". De brief is onder tekend door de heer A. L. de Ruiter namens „Rijn streek" b.v., een besloten vennootschap waarvan de heer Lina eigenaar is. Bij de uitgeverij van de heer Lina wilde niemand commentaar geven over de plannen van „Rijnstreek b.v.". Ook de onderteke naar van de brief de heer De Ruiter, wilde zich ont houden van enig commen taar in afwachting van de terugkomst van de heer Li na, die wegens vakantie de eerstkomende weken in het buitenland vertoeft. Loe J. M. Buyze, van de naar hem genoemde uitge verij in Noordwijk is wel bereikbaar. Hij zegt: „Het lijkt erop, dat Lina gaat proberen mij op eigen ter rein aan te vallen, nu dat in Leiden niet zo best is gelukt. Ik wist al enige tijd, dat de heer Lina dit van plan was. Hij heeft enkele maanden geleden de na men „Noordwijks Nieuws blad", „Noordwijkse Post" en Katwijks Nieuwsblad" gedeponeerd. Wat hij nu precies in Noordwijk van plan is, is me nog niet be kend. Wel vraag ik me af of hij wel het resultaat zal bereiken wat hem voor ogen staat. Toen ik met het „Leids Nieuwsblad" in Lei den verscheen was er een duidelijk „gat" in de markt. Ons blad is in de Sleutelstad dan ook goed aangeslagen. Ik durf zelfs te zeggen, dat wij in die korte periode een geheel eigen plaats hebben ver worven in Leiden. Ik heb bijvoorbeeld stapels nieuw jaarswensen van lezers ontvangen. En juist die le zers zijn onze doelgroep. Ik geloof in de maatschappe lijke functie van een blad zoals het onze; het heeft een communicatie-functie voor de gewone man. En ook voor wat het de adver teerders betreft lijken we goed aan te slaan. Neem afgelopen vrijdag. Wij had den achtentwintig pagina's en de weekend-editie van de Leidse Post maar twaalf'. „In Noordwijk is er vol gens mij geen „gat" in de markt", zegt de heer Buyze. „Met De Zeekant bereiken we zo'n negen tig procent van de bevol king met de oplage van ongeveer 6700 exempla ren. Ook verschijnt er hier het gratis huis-aan- huisblad „Weekblad voor de Bollenstreek". De Noordwijkse markt is een stuk kleiner dan de Leidse. Vandaar dat ik deze „aanval" niet zo zie zitten. Maar wie weet; ik kan pas zeker zijn als ik de eerste krant van „Rijnstreek b.v." heb gezien. VAN OOSTEN HAALT UIT NAAR COALITIEPARTNER: leioen Het PPR-raadslid F. van Oosten haalt in zijn partijblad „PRIK" deze maand fel uit naar de PvdA-raadsleden. Hij verwijt hen een te kritieklo ze houding ten opzichte van het college. Het gebeurt sporadisch dat een PvdA-raadslidin een commissie of raadsvergadering kritische geluiden laat horen naar het college. Naar mijn mening een onjuiste houding en funest voor een goede democratie", aldus de heer Van Oosten. In zijn artikeltje laat Van Oos ten de verschillende PvdA-wet- houders de revue passeren, waarbij hij de meeste kritiek heeft op de houding van wet houder Tesselaar van onderwijs wanneer hij een lichte kritiek krijgt te verduren van zijn par tijgenoten. „Hij kan zich autori tair opstellen ook in aangelegen heden die zijn portefeuille niet raken", aldus de heer Van Oos ten. Als voorbeeld naar Van Oosten de discussie in de PvdA- fractievergadering over de wei- dewinkels aan. „Tesselaar be streed de opmerkingen van de raadsleden met kracht. „Daar is niks van aan, dat is gewoon onzin", reageerde hij. Wethou der Van Aken sloot zich daarbij aan. Ik zie weinig relaties met sport, recreatie en onderwijs. Het was Van Aken die zich weer eens in de nesten had gewerkt, kritiek uit de fractie wordt in de kiem gesmoord", aldus het PPR-raadslid. Van Oosten vindt dat wethou der Van Aken van economische aangelegenheden te weinig door zijn partijgenoten wordt bekriti seerd. Ten aanzien van wethou der Waal van stadsontwikkeling merkt hij op dat deze nog niet zo'n slechte wethouder is maar dat hij een portefeuille heeft met veel zaken die zeer kritisch besproken moeten worden. De houding van de PvdA- raadsleden doet zeer on gezond aan, meent Van Oosten. „Het is slechts ge deeltelijk te verklaren uit de krampachtige opmer king van Leo Meyer: „Bij ons worden wethouders na vier jaar niet aan de kant gezet." Voorlopig geldt het devies voor de PvdA-raadsleden: „Een twee in de maat, anders wordt Tesselaar kwaad", aldus van Oosten tot slot. Serviezen, borden, kasl~ stellen, lampvoeten, vazen en schalen, te- geltableaus.alles puur handwerk. Ook portret- ROELOFARENDSVEEN - Op i kleine acht hectare vrucht bare tuinbouwgrond in het Zuid-Hollandse Roelofarends- veen wordt meer dan de helft van de groente, die in de Euro pese Economische Gemeen schap wordt geconsumeerd ge- Kitroleerd. Aan de Sotaweg in elofarendsveen liggen name lijk de proeftuinen van de Ne derlandse Algemene Keurings dienst voor Groente- en Bloe- menzaden, kortweg NAKG. De NAKG heeft van de wetgever een waakhondfunctie gekregen ten aanzien van de kwaliteit van de groente- en bloemenza- den. Steeds meer wordt NAKG echter een onmisbaar kompas voor de selectie- en kweekbe- drijven en de belangstelling I vanuit de derde wereld voor de Nederlandse NAKG is in dit verband gemakkelijk te verkla ren. Op grond van de zaaizaad en plantgoedwet is ieder bedrijf dat handelt in groentezaad, dan wel deze zaden produceert of verwerkt verplicht bij NAKG aangesloten. Dat betekent dat niet alleen de grote exportbe drijven van groentezaden in Ne derland verplicht lid zijn, maar ook de kleine detailbedrijven, die zakjes groente- of bloemen- zaad verkopen zich aan de con trole van de NAKG moeten la ten onderwerpen. De Nederlandse wetgever heeft zich duidelijk net als in omrin gende landen veel gelegen'laten liggen aan een nauwgezette con trole van de groentezaden. Vol gens de directeur van de NAKG, ir. Koomen, bedragen de zaadkosten voor de teelt van groentegewassen slechts vier procent van de totale productie kosten. De teler is echter voor het eindresultaat van de oogst volledig afhankelijk van de kwaliteit en de gezondheid van het zaad. Hij moet er op kunnen vertrouwen, dat het zaad dat hij koopt goed is en dat hij ook inderdaad het ras krijgt dat hij bestelt. De NAKG steekt hem hierbij de helpende hand toe, want overal waar zaad geprodu ceerd wordt en verhandeld, worden door medewerkers van de buitendienst monsters ge trokken, die op de proeftuin worden uitgezaaid en door des kundigen beoordeeld. Controle De controle valt in drie catego rieën uiteen: De Nederlandse groentezaadtelers beschikken per bedrijf over een basiszaad waar ze voor de grote productie ieder jaar weer van uitgaan. Dit basiszaad wordt heel streng ge controleerd. De buitendienst van NAKG trekt zo'n 2500 mon sters bij de ongeveer 70 selectie en kweekbedrijven, die ons land heeft. De tweede categorie, de echte zaadteelt, levert uiteraard het meeste werk op voor de keu ringsdienst. Ondanks het feit dat er vlak na de oorlog nog 12 duizend hectare voor de groen- j tezaadteelt in Nederland in ge bruik was en dat inmiddels is teruggelopen tot slechts 2 dui zend, is Nederland voor de in ternationale zaadhandel een zeer belangrijk land gebleven. De basiszaden worden namelijk met de grote deskundigheid, die in Nederland bestaat, ontwik keld op de resterende 2000 hec tare. Dit goede zaad wordt daar na naar klimatologisch veel gunstiger gebieden vèrstuurd: -L In grote broedstoven worden de zaadjes ontkiemd Vermeerderingsgebieden noemt men ze. Vaak verliest een be drijf door het versturen van zaad ter vermeerdering naar landen als Tanzania, Zuid-Oost Azië (voor b.v. tomatenzaad) e.d. de controle op de teelt en moe ten de Nederlandse telers maar afwachten wat ze terugkrijgen. Soms worden er tussentijds monsters naar Nederland opge stuurd, maar meestal wordt de partij pas bij terugkeer in Ne derland bemonsterd door acht keurmeesters onder leiding van de heer De Bruyn. De belangen van NAKG en de telers lopen daarbij vaak parallel, want ook de bedrijven zelf dienen vaak verzoeken ter controle van deze importzaadpartijen in. Omdat het enige tijd duurt voordat men de uit de zaden gekomen planten kan beoorde len is dit in feite slechts een nacontrole. Op de proeftuin in Roelofarendsveen kan sinds eni ge tijd voor een aantal gewassen gedurende de winter (dus nog voordat de zaden worden ge bruikt) een rasechtheidsproef worden ingezet. Uien, wortelen, kroten, erwten en bonen worden volgens bedrijfsleider, de heer Droogh met vele duizenden wat t's lichtenergie versneld ontwik keld en als er in een vermeerde- ringsgebied ongerechtigheden zijn gepleegd dan kan nog voor het gebruik van het zaad het sein op rood gezet worden. Koomen is echter geen voor stander van een Voorcontrole systeem van alle groentezaden: „Verschillende landen in de EEG hebben daar lang voor ge pleit, maar het blijkt veel te duur te zijn. Het is ook gezien onze ervaring met het Neder landse bedrijfsleven ook niet nodig". De derde categorie monsters be staat uit ruim 5000 monsters, die getrokken zijn bij de detailhan del, waaronder de zaadhandel waar de volkstuinliefhebber zijn zaad koopt. Op het laborato- Certificering De keuringsdienst voert in de meeste gevallen dus een contro le achteraf uit. Met de uitjes en de sjalotten ligt de zaak anders. Daar vindt een vóórcontrole plaats en worden ze gecertifi ceerd. De keuringsdienst maakt zich daarmee medeverantwoor delijk voor de kwaliteit van een bepaalde zending. Directeur kunstaardewerkfabriek Rijnsburgerweg 74, Oegstgeest Tel. 01718-23166 J:tL. jig ten vanaf pasfoto moge lijk! Niet alleen Delfts Blauw, ook polychroom. Kom kijken naardeartisten van «De Leidsche Fles» maandag t/m vrijdag van 9lot4 uur: donderdag- en vrijdagavond van 7 lol 9 uur. Bij aankoop cerlificaal van echt heid en kwa liteit. num van de heer Miedema wor den vier maal 100 zaadjes op plaatjes in broedstoven ont kiemd. Aan de hand daarvan wordt het ontkiemingsgetal be paald en bekeken of ook de "gewone" man wel zaad krijgt, dat optimaal is. Een gedeelte van de ter kieming aangeboden partijen wordt ook op de proef tuin uitgezaaid. Proeftuin Een proeftuin die meer dan 10.000 monsters verwerkt moet zeer soepel draaien. Accuratesse is daarbij het sleutelwoord. Be drijfsleider Droogh legt graag de gebruikte methode uit: „Rond januari stel ik in overleg met de heren Coenigs en de heer Bruyn een proeftuinplan samen, waarop we aangeven waar we alle monsters zullen neerzetten. Het bemestingsplan en dergelijke worden daar op afgestemd". Zeer zorgvuldig krijgen alle partijen een num mer en worden in de zaadkamer opgeslagen, waar aan het begin van een seizoen zo'n 30.000 mon sters liggen. De waarde van een monster kan erg groot zijn. Zo verwerkt de proeftuin van NAKG b.v. 1000 monsters uien. Deze represente ren 300 ton uienzaad en de han delswaarde loopt in de miljoe nen guldens. Bij het uitzaaien wordt een medewerker van de proeftuin door een collega ge controleerd om (dure) vergissin gen te voorkomen. De beoordeling van de meer dan 10.000 monsters is een zaak van de heer Coenigs, vaak bijge staan door de heer Bruyn. Zelf schat de heer Coenigs meer dan 70 procent zonder hulp van aan tekeningen te kunnen beoorde len op raszuiverheid, maar de. laatste tijd zijn de proeftuinme dewerkers begonnen aan het vastleggen van de criteria, om nieuwe medewerkers meer hou vast te geven. Derde wereld Per jaar ontvangt de Roelofa- rendsveense proeftuin van De proeftuin van NAKG in Rc NAKG ruim 500 medewerkers van zaadproductiebedrijven, die de resultaten van de monsters van hun bedrijven komen be spreken. Daarnaast komen ook steeds meer vertegenwoordigers uit de derde wereld een kijkje nemen op de proeftuin om het Nederlandse systeem van keu ring, waar dat mogelijk is ook in hun eigen land in te voeren. Excursies van scholen en ande re groepsbezoeken completeren de bezoekerslijst van de proef tuin. Directeur Koomen van de proef tuin verwacht, dat de NAKG de komende jaren alleen maar gro ter zal worden. In EEG-verband is enkele jaren geleden bijvoor beeld een rasserüijst aangelegd. Alleen als een ras op deze ver keerslast staat vermeld, mag hij binnen de EEG worden verhan deld. Om een nieuw ras op deze verkeerslijst te krijgen moet de RIVRO in Wageningen worden ingeschakeld, maar ook de NAKG wordt bij de eindbeoor deling ingeschakeld. Binnen de EEG wordt ver der geprobeerd om het keu ringssysteem op elkaar af te stemmen. Deze uniforme ring zal het werk van de keuringsdiensten zeker niet verminderen. Directeur Koomen legt de nadruk op de eigen verantwoordelijk heid van de zaadtelers: „Het gaat zelden fout. Er staan immers grote belangen voor de teeltbedrijven op het spel. Een conservenindustrie zou bijvoorbeeld een erwtenoog- st, waarin naast groene erw ten 0,5 procent gele erwten voorkomen niet eens van het land halen en onmiddellijk een schadeclaim indienen. Ik kan echt zeggen, dat de tijd van regelrechte beunha zerij, die na de tweede we reldoorlog nog wel voor kwam voorbij is. Controle en toezicht blijven nodig, maar gelukkig blijkt mees tal, dat fouten te herleiden zijn op pure menselijke ver gissingen", stelt Koomen te vreden vast

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5