Voorhout maakt zich zorgen over verkeerssituatie op Leidsevaart Moeder-Mavo in Noordwijk WbÉHB lezers Twintig inbraken opgelost Pastoor Van den Bosch neemt afscheid van Noordw KORTWEG Wijkhuis in nieuwe bejaardenwoningen REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 pagina LEIDEN WACHT OP KROON-ÜITSPRAAK VOORHOUT Tijdens de onlangs gehouden begro tingsvergadering werd nogeens extra duidelijk hoe machteloos de gemeente Voorhout staat als er gesproken wordt over de verkeersonveilige situatie op de Leidse vaart, tussen de Rijksweg Den Haag-Amsterdam en de gemeente Warmond. De weg waarover dagelijks vele Voorhouters naar Leiden en Oegstgeest fietsen is levens gevaarlijk te noemen. Aan beide zijden van de te smalle weg is water. Een fietspad ontbreekt, bovendien valt de argeloze fietser door het ontbreken van bebossing ten prooi aan felle windstoten. Vooral de schoolgaande jeugd moet het ontgelden. Tot nu toe zijn er geen ernstige ongelukken gebeurd, wel een groot aantal val partijen veroorzaakt door passerende automobilisten. Ouders van schoolgaande kinderen vragen zich vertwij feld af of de plaatselijke overheid hier de „kalf en put"-theorie hanteert. CDA-fractievoorzitter mr. G. C. G. Borst maakt zich ernstig zorgen. „De zaak is weliswaar onder de aandacht van Pro vinciale Staten gebracht, maar een dringend beroep op Lei den en Oegstgeest is noodza kelijk. Op korte termijn is er dat de wegen erg ver van Lei den afliggen en verhoudings gewijs weinig door Leidenaars worden gebruikt. Een jaar geleden barstte de bom in Noordwijkerhout. Be woners van de Leidsevaartweg hielden hun kinderen een dag eigenlijk maar één veilige op- van school om te protesteren lossing voor de fietsers: slui ting van de weg voor autover keer, al was het maar tijdens de spitsuren", zo stelde de heer Borst. Het college van burgemeester en wethouders kan niets anders doen dan de schouders ophalen. „We heb ben over deze weg niets te vertellen", zegt burgemeester van de Wouw. „Eigenaar van de Leidsevaartweg is de ge meente Leiden, terwijl de weg ligt op grondgebied van de gemeente Oegstgeest. We kun nen alleen hopen dat Oegst geest en Leiden op korte ter mijn iets willen doen aan het probleem". Leidsevaart De problematiek vindt z'n oor sprong in 1700. Langs de Leidsevaart, eigendom van de gemeente Leiden, lag een jaag pad waarlangs schuiten met behulp van man en paarde- kracht werden voortgetrokken naar Leiden. Door het gebruik van de bevolking van de bol lenstreek werden deze paden wegen. Leiden is verplicht om deze wegen in Oegstgeest en Noordwijkerhout te onderhou den. Veelal door het ontbreken van gelden voor het noodzake lijke onderhoud, verkeren de wegen langs de Leidsevaart in een bijzonder slechte staat van onderhoud. Wat ook meespeelt is het feit tegen het slechte onderhoud van de weg. De weg die nau welijks meer door verkeer ge bruikt wordt, vertoonde vele gaten en scheuren. Een aantal kinderen had schaafwonden opgelopen bij een valpartij op weg naar school. De gemeente Noordwijkerhout bleek bereid om de weg over te nemen van Leiden, maar verlangde wel 1 miljoen gulden toebetaling voor achterstallig onderhoud. Reden voor Leiden om van de transactie af te zien. Commis saris van de Koningin in Zuid- Holland, mr. M. Vrolijk bracht enige maanden geleden uit komst voor Noordwijkerhout. Tijdens een werkbezoek gaf hij te kennen dat Noordwij kerhout de weg mag opknap pen op kosten van de gemeen te Leiden. De reparatie is tot nu toe verhinderd door een Kroon-beroep dat onmiddel lijk door Leiden werd inge steld. Voor 1980 wordt van de Kroon een uitspraak ver wacht. Streekplan Een fietser ten prooi aan het voortrazende verkeer. Bij de behandeling van het streekplan Zuid-Holland-west heeft Voorhout de kans nog maals waargenomen om de zaak aan te kaarten bij de provinciale overheid. De heer Borst is niet tevreden met het resultaat. „In het streekplan staat dat de aanleg van een fietspad langs de aan te pas sen TW 6 tussen het Sassen- heimse Postviaduct en War mond gewenst, is. Voorhout is de lijdende partij en kan niets anders doen dan voortdurend vragen om een oplossing. Ik ben wel bang dat dezelfde si tuatie ontstaat als in Noord wijkerhout. Daar kunnen ze voorlopig eerst een paar jaar wachten op een uitspraak van' de Kroon". Afsluiting van de Leisevaart- weg voor autoverkeer is vol gens de heer Vink van de pro vinciale overheid, een slechte oplossing. „Door tijdelijke af sluiting komt de plaatsing van de weg op het wegenplan in gevaar. De reconstructie van een tertiaire weg wordt door de provincie voor 75 procent gesubsidieerd. Maar die subsi diemogelijkheid is er niet voor een weg die niet op het wegen plan staat Jammer genoeg kan de pro vincie ook. niets meer doen dan wachten tot Leiden of Oegstgeest met een plan ko men. Leiden en Oegstgeest moeten zo gauw mogelijk gaan praten over overname van de weg. Aangezien Leiden geen enkel belang heeft bij de weg en Oegstgeest nu niet onder houdsplichtig is, ligt overname voor de hand. Het college van Gedeputeerde Staten heeft de beide gemeenten aan het begin van dit jaar uitgenodigd om hierover op het Provinciehuis te komen praten, maar tot nu toe hebben we geen reactie mogen ontvangen". Houding „De Provincie kan geen enkele dwang uitoefenen, Gedepu teerde Staten kunnen wel de gemeente Oegstgeest steunen met eventuele plannen om de weg te reconstrueren op kos ten van de gemeente Leiden. Als belanghebbende zou Voor hout mee kunnen praten over de deling van de 25 procent Het monumentale Tolhuis, dat door zijn ligging de onveilige situatie op de Leidsevaartweg vergroot. die niet door de provincie wordt gesubsidieerd", zo luidt het commentaar van de heer Vink. „We willen de weg dograag verbeteren", zegt burgemees ter Van Eysinga van Oegst geest. „De zaak zit zo vast als een huis. Leiden heeft geen afwijzende houding, het pro bleem is dat ze helemaal géén houding hebben. De zaak ligt maar te liggen. Ook de provin cie beantwoordt onze brieven niet meer. In september van dit jaar heeft de Commissaris van de Koningin toegezegd om in deze zaak te zullen bemid delen maar tot nu toe hebben we daar niets van gemerkt. Een uitnodiging tot een ge sprek hebben we nooit ontvan- gen...."Het uitblijven van een oplossing voor de Leidsevaart weg is overduidelijk te wijten aan communicatiestoornissen. Op het voorstel van de provin cie maar tot nu toe hebben we daar niets van gemerkt. Een uitnodiging tot een gesprek hebben we nooit ontvangen...." Het uitblijven van een oplos sing voor de Leidsevaartweg is overduidelijk te wijten aan communicatiestoornissen. Op het voorstel van de provincie om Oegstgeest de weg te laten overnemen, wordt door burge meester Eysinga positief ge reageerd. „Ik wil er desnoods vanmiddag nog over praten. Leiden wü de weg natuurlijk cadeau geven. Maar ik wil hem niet cadeau hebben, ik wil er nog een heleboel geld bijhebben". De gemeente Oegstgeest heeft een paar jaar geleden al een plan opgesteld voor de Leidse vaartweg. De oude weg zou fietspad moeten worden. Met een berm als afscheiding is daarnaast een weg voor gemo toriseerd verkeer geprojec teerd. De uitvoering van dit plan is afhankelijk van de mo gelijkheid om grond aan te kopen naast de Leidsevaart weg van grondeigenaar Men- ten. Tolhuis De heer Menten toonde zich vorig jaar al bijzonder ingeno men met een dergelijke trans actie. Het gebied naast de Leidsevaartweg wordt de „put van Menten" genoemd. De heer Menten, eigenaar van het zandwinningsbedrijf Voorhof- Warmond heeft daar jarenlang de zandwinning verricht voor de Leidse Merenwijk. Als voorwaarde bij de transactie eiste hij het monumentale Tol huis en Tolhek langs de Leids evaart. In het Tolhuis wil hij een restaurant vestigen. Het verkeer zou in een overzichte lijke bocht rond het Tolhuis kunnen worden geleid, terwijl door deze transactie ook een fietspad kon worden gereali seerd. De bewoners van het Tolhuis willen het echter on der geen voorwaarde verlaten en willen het monumentale pand zelf kopen van de ge meente Leiden. Een voorstel dat vorig jaar over de verkoop aan Menten werd gedaan in de raadscommissie ruimtelijke ordening, verdween onherroe pelijk in de prullenbak. Brief Een uitgebreid commen taar van de gemeente Lei den is niet te krijgen. Een ambtenaar wil nog wel kwijt dat Leiden niets lie ver zou doen dan de weg aan Oegstgeest overdra gen. „Van een toebetaling is uiteraard geen sprake. De Leidsevaartweg wordt door de gemeente goed on derhouden. Ja, een fiet spad zou wel leuk zijn....", luidt het commentaar van een deskundige. „De ge meente Leiden heeft beslo ten om te wachten op de uitspraak van de Kroon in de Noordwijkerhoutse af faire en daarna pas met Oegstgeest te gaan praten". Ed Olivier SASSENHEBVf Een 18- en een 19-jarige inwoner van Sassen- heim zijn door de Sassenheimse politie aangehouden in verband, met twee inbraken in een slage rij. Uit het politieonderzoek is gebleken dat de jongens in to taal twintig inbraken hebben gepleegd tussen mei en decem ber van dit jaar in scholen en bedrijven in de Bollenstreek. In verband met het onderzoek zijn in een later stadium nog vier Sassenheimers tussen 18 en 22 jaar, twee inwoners van Lisse van 20 en 22 jaar en een inwo ner van Zandvoort (19 jaar) aan gehouden. Zij fungeerden in veel gevallen als helers van de gestolen goederen. Het totaal bedrag van de gestolen goede ren en geld plus de aangerichte schade in de gebouwen wordt geschat op ongeveer tien dui zend gulden. Kastelenring in Duivenvoorde LEIDSCHENDAM De rond weg door de nieuwe wijk Dui venvoorde gaat Kastelenring heten en de zes straten die op de weg uitkomen worden ge noemd naar bekende Neder landse kastelen: Doornenburg, de Haar, Teylingen, Valkhof, Wildenborg en Brederode. De namen zijn het resultaat van een prijsvraagje onder de bevol king, georganiseerd nadat de ge meenteraad de door burgemees ter en wethouders voorgestelde namen van weideplanten had afgewezen. Bij de inzendingen waren namen van verzetstrij ders, schelpen, planeten, plan ten en struiken, van een vroege re bewoner van kasteel Duiven voorde en zelfs van hypotheek banken. Weer D'66 in Katwijk KATWIJK Na het succes van D'66 bij de laatste Tweede Ka merverkiezingen heeft men in Katwijk het initiatief genomen tot heroprichting van een Kat- wijkse afdeling van die partij. De in 1967 opgerichte afdeling is zo'n vier jaar geleden opge gaan in Gemeentebelangen. D'66 wil deelnemen aan de ko mende gemeenteraadsverlpezin- gen in Katwijk; eind januari zal er een kandidatenlijst bekend gemaakt worden. Lijsttrekker is drs. H. van Mierlo, die nu raad slid is voor Gemeentebelangen. De D'66-ers zijn van plan sa menwerking te zoeken met Ge meentebelangen, de PvdA en de PPB NOORDWIJK Pastoor P. A. van den Bosch gaat met emeritaat De 65-ja- rige geestelijke acht het in het belang van de Sint Jeroen's Parochie dat hij zijn functie neerlegt Hij heeft de Noordwijkse ge meenschap 17 jaar op bij zondere wijze gediend. Op vrijdag 20 januari is er een afscheidsreceptie in het „Hof van Hol land". Zondag 22 januari wordt een plechtige Hoogmis opgedragen in de Sint Jeroen's kerk. Opvolger van pastoor Van den Bosch is pastoor Willem Kleijn (46) van de Noordwijkerhoutse Sint Victor-parochie. De in stallatie vindt op 29 ja nuari plaats. Met pastoor Van den Bosch ziet de Noordwijkse parochie een trouw en toegewijd herder ver trekken. Hij ontving zijn prieste ropleiding aan het klein-semina- rium Hageveld te Heemstede en aan het Groot-Seminarie in Warmond, waar hij in 1936 tot priester werd gewijd. Op 23 december 1960 werd ka pelaan Van den Bosch benoemd tot deken en pastoor van de parochie St. Jeroen te Noord- wijk. Onder zijn bezielende lei ding kwam in deze zeventien jaar veel tot stand. Een greep daaruit: de kerktele foon, de instelling van het paro- chiekruis voor vele goede diensten, het eigen parochieor gaan, de stichting van het be jaardencentrum „Huize St. Je roen", de overdracht van het beheer en de exploitatie van de katholieke scholen aan de Stich ting Katholiek Onderwijs, de vervanging van het oude juve naatsgebouw door een nieuw pand, dat uiteindelijk het dorps huis De Kuip is geworden, de restauratie van de kerk, het or gel en de kapel op het kerkhof. Persoonlijke hoogtepunten in z'n Noordwijkse tijd waren de vieringen van zijn 25-jarig en 40-jarig priesterschap. Het vorig jaar gevierde jubileum groeide uit tot een geweldige manifesta tie van hulde en waardering, waarbij de Noordwijkse ge- Pastoor Van den Bosch tijdens het opdragen van de H. Mis ter gelegenheid van zijn 40-jarig priesterjubi leum. meenschap in grote getale acte de presence gaf. Ook straks, als hij als pastoor in he^ „Hof van Holland" wordt uitgezwaaid, zal het hem zeker niet aan belangstelling ontbre ken. Zijn opvolger Kleijn is Rotter dammer van afkomst en stu deerde aan dezelfde seminaria als zijn voorganger. Zijn pries terwijding vond in 1956 plaats en daarna was hij kapelaan te Hillegom en Pijnacker. In beide plaatsen stond hij slechts korte tijd en vervolgens werd hij do cent aan het klein-seminarium Hageveld en van 1961 af aan Leeuwenhorst. Sinds 1972 is hij verbonden aan de Sint Victor- parochie, waar hij de opvolger v/as van pastoor Hammerstein. KATWIJK In het oude gebouw van „De Donk" op de camping in de Noordduinen begint vanavond om negen uur het Haringpop festival, dat georganiseerd wordt door 't Mallegat Er zullen drie Katwijkse groepen optreden, namelijk "Crest", "HMS" en de nieuwe experimentele formatie „Bokkumband". Op vrijdag 30 december is er vanaf 20.15 uur een disco-avond in 't Mallegat, het jongerencentrum zal op oudejaarsavond gesloten zijn. KATWIJK De direktie van het Rotterdamsch Zeehospitium te Katwijk heeft bekend gemaakt dat de naam van dit revalidatiecen trum gewijzigd zal worden in Rijnlands Zeehospitium. De oude naam bleek al lange tijd niet meer te voldoen omdat niemand nog het verband zag tussen Katwijk en het bijvoeglijk naamwoord „Rotterdamsch". De nieuwe naam verwijst naar het vroegere revalidatiecentrum Rijnland dat naast het Zeehospitium stond en dat later is opgegaan in het Zeéhospitium. LEIDSCHENDAM Aan de Tol in Leidschendam- zuid, vlak bij de Nieuwstraat, zullen veertig bejaar- denwoningen worden gebouwd waarbij in de onder bouw plaats zal zijn voor een wijkgebouw, een dépendance van de bibliotheek en een ruimte voor de Leidschendamse Kruisvereniging. Wethouder J. J. Meijer van cul turele zaken die dit onlangs bij de behandeling van de begro ting meedeelde zei dat wat het wijkgebouw betreft de wijken oud-zuid en nieuw-zuid hierin samen het zogenaamde opbouw werk kunnen verrichten. De wethouder zei na zijn ambtsaan vaarding een hele studie te heb ben gemaakt van het opbouw werk dat volgens functionaris sen van CRM als woord in Leid- schendam verkeerd wordt ge bruikt. Bij opbouwwerk in een wijk wordt gerekend met minimaal 10.000 inwoners, voor een buurt op 4 5 duizend. De criteria die de hogere overheid voor subsi diëring aanlegt zijn een achter standsituatie, stadsvernieuwing en bewoning door kansarme groepen. Voorwaarde is dan nog dat het particulier initiatief het voortouw moet nemen en dat de burgerij spontaan akties is be gonnen voor een grotere leef baarheid. De zelfwerkzaamheid moet echter voorop staan. In Leidschendam-zuid wordt door de wijkvereniging „Oud- Zuid", de zogenoemde Zeehel denbuurt, al geruime tijd inten sief aktie voor een wijkhuis ge voerd. De gemeente heeft aan geboden te helpen als de vereni ging 25% van de bouwkosten op zich wilde nemen wat echter door het bestuur van „Oud- Zuid" is geweigerd. De wijk telt 400 gezinnen telt met slechts 1200 inwoners waarbij geen sprake is van sociale achter stand en kansarme groepen. Het gemeentebestuur vindt dat het eigenlijk niets hoeft te doen. CRM heeft de voorstellen van het gemeentebestuur „bijna overdreven" genoemd, aldus de heer Meijer onlangs die verder van mening was dat een samen gaan van de twee wijkverenigin- gen niet alleen beter was vanwe ge het grotere aantal inwoners (samen 1100 gezinnen) maar ook economisch en gezien de perso neelslasten. Progressieven Leid- schendam, die oorspronkelijk 20.000 gulden wilde uittrekken voor een twee ton kostend wijk huis in oud-zuid zei positief te staan tegenover het voorstel in dien een oplossing werd gezocht voor de moeilijke bereikbaar heid. De wijk heeft namelijk geen enkele openbaar-vervoer- verbinding met de rest van Leidschendam NOORDWIJK Een be leidsombuiging van het ministerie van Onder wijs en Wetenschappen heeft ertoe geleid dat in augustus 1978 een dag mavo in Noordwijk zal komen die zich zal rich ten op het kustgebied. Iedereen die een lagere school heeft doorlopen en ouder is dan 16 jaar, kan de mavo-opleiding volgen. Het cursusgeld bedraagt 100 gulden per jaar. Behalve dat moet men nog 125 gulden aan boekengeld rekenen. De oplei ding duurt drie jaar en wordl afgesloten met eenzelfde exa men als een mavo-4 examen voor leerplichtigen. Bij een vol ledig zes-vakkenpakket worden de lessen ten hoogste op drie ochtenden per week vanaf kwart voor negen tot twaalf uur gegevea De Mavo Mavo-studie op ver schillende manieren gevolgd worden, een keuze van 6 exa menvakken wordt uiteindelijk gehonoreerd met een Mavo-4 di ploma. Voorts kan examen ge daan worden in drie, twee en één vak. Elk vak wordt afgeslo ten met een toets. Zes daarmee behaalde certificaten kunnen worden ingewisseld tegen het diploma. Per week worden twee lesuren per vak gegeven. Bij een minimale deelname van veertig cursisten kunnen er twee volledige pakketten wor den aangeboden: Nederlands, Engels, Duits, Aardrijkskunde, Geschiedenis, met als zesde vak Frans of Bilologie. Bij een deelpakket of bij een cursorische studie kunnen de gewenste vakken hieruit geko zen worden. De Boerhaave-avondgemeen- schap organiseert vanaf de tweede helft van januari tot half juni 1978 een zogenaamde „op- stap-cursus". Hierin wordt wat lagereschoolkennis opgehaald. Kosten van de opstapcursus be dragen 90 gulden. Inlichtingen en aanmeldingen Bureau On derwijs gemeente Noordwijk, .Voorstraat 42, Noordwijk. a h 3rieven graag kort en luidelijk geschreven. De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- Jen stukken te bekorten. Kerst-in Zoeterwoude Onwijs goed, deze Kerst-in. Deze kreet hoorde men tweede Kerstdag verschillen de keren. Zowel 's middags als 's avonds. Wat een orga nisatie zat daar aan vast en wat was alles goed georgani seerd. Voor oud en jong, voor iede reen was er iets te doen. De opening met de kar vol en geltjes die door het dorp reed. De evenementen bin nen brachten vele doe het zeivers aan het werken. Het luisteren naar de Kerst verhalen, het zien van het Kerstspel en ook het luiste ren en meezingen van de muziek en de liedjes was fijn om te beleven. De kof fie, de chocolademelk, de poffertjes, het bier en de andere drankjes, het smaak te allemaal lekker. De lach films en de kindercrèche, aan alles was gedacht. De overvolle aula met de geza menlijke maaltijd was een bewijs dat hier behoefte aan was. Hulde en waardering voor de organiserenden van deze Kerst-in. Heus luidjes, het was gewel dig. Het was onwijs goed. Ga zo door. Geef aan dege nen die zoiets zoeken de ge legenheid om zoiets ook te vinden. Bedankt. Tot de vol gende keer. P.S. Jammer dat er met de ontspannende dansavond toch nog enkele personen waren die de Kerstbood schap van „Vrede op aarde" nog steeds niet begrepen hadden. Nel van der Poel Zoeterwoude

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4