Israël somber gestemd over vredeskansen Bedrijven zoeken vooral vaklieden Nog problemen met staatssecretarissen Veel vakantiegangers liever op reis in voor- of naseizoen Vliegtuig valt 3 km in Bermuda driehoek Ruiten ten prooi aan vandalisme Schapen gestolen WONING VAN MAKER PUTTEN DOCUMENTAIRE BESCHOTEN Giftige bonen aangespoeld Herstel bede in Troonrede Woensdag 28 december 1977, 68e jaargang no. 20g26 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buiitewea inties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Wachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Nicolaas „Nicolaas en Aleksandra" speel film uit 1971 over het einde van het Russische tsarenrijk op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.29 uur Kenmerk met een film over drie jezuïten-paters in Bogota, hoofdstad van Colombia. Ned. I om 20.00 uur Zweeds tv-spel „Het komt allemaal wel in orde". Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met regen of hagelbuien, waarvan sommige met onweer. Matige tot krachti ge, aan de kust harde noord westelijke wind. Maximum temp. ongeveer 5 graden. Morgen zon: 8.48—16.36. Maan: 20.56—10.28. Scheveningen hoog water 5.17—17.28. I-aag water 1.04-13.22. 88.000 vacatures bij 205.000 werklozen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks ruim 200.000 werklo zen zijn er toch altijd nog een slordige 88.000 banen, waarvoor geen mensen te krijgen zijn. Moeilijk te vervullen vacatures zijn er niet alleen in de bouwnijverheid, maar ook voor wasserijpersoneel, schoonmaakpersoneel, kap pers, bakkers, verpleegkundigen en in sommi ge metaalberoepen. Dit blijkt uit een enquête, die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vorig jaar heeft gehouden. Ongeveer 38.000 ondernemin gen (achttien procent van het totaal) hadden een of meer vacatures die problemen gaven bij de personeelswerving. Meer dan de helft van de moeilijk te bezetten functies kwam voor in de bouwnijverheid. Daar zat men met ruim 16.000 vacatures voor metselaars en timmerlie den. Omdat men in eigen land geen mensen kan krijgen, zijn verschillende bedrijven over gegaan tot het aantrekken van Engelse bouw vakkers. Uit de enquête blijkt, dat er een duidelijk verschil is tussen het aantal werklozen in een. bepaald gebied en het aantal moeilijk te vervul len vacatures. Zo is bij voorbeeld de vraag naar personeel het grootst in Zuid-Holland (eenderde van het aantal moeilijk te vervullen vacatures), terwijl nog geen twintig procent van de werklo zen in deze provincie woont. Een duidelijke conclusie uit de enquête is, dat afgezien van enkele ongeschoolde functies, de knelpunten bij de bedrijven vooral zitten bij het aantrekken van vaklieden. Da jan oneens met Begin? JERUZALEM (Rtr) Een dag na de terugkeer van premier Begin van Israël van zijn reis naar Ismailia in Egypte is duidelijk geworden dat beide partijen voorshands geen verdere conces sies willen doen betreffende teruggave door Israël van in 1967 en 1973 bezet gebied. Volgens de Israëlische minister van defensie Weizman heeft premier Begin tegenover president Sadat verklaard dat zijn voorstel voor een beperkt zelfbestuur voor de Palestijnse Arabieren op de westelijke Jordaanoever het laatste woord was. Kanselier Schmidt van West-Duitsland is de eerste westelijke regeringsleider die door president Sadat is ingelicht over de vorde ringen van de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten. Schmidt is gisteren in Cairo aangekomen. Tot plezier van zijn gastheer neemt Schmidt hier een van zijn geliefde snuifjes President Sadat daarentegen verklaarde giste ren nogmaals dat hij niet zal afwijken van zijn eisen inzake de vorming van een onafhankelijke Palestijnse staat en totale terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden. Toch acht Sadat een regeling binnen zes tot acht weken mogelijk. Vandaag zal duidelijk worden wat Israël precies aan Egypte heeft voorgesteld, als premier Begin het parlement toespreekt over de besprekingen in Ismailia. Gisteren heeft hij het kabinet geïn formeerd, waaruit volgens diplomaten duidelijk werd dat slechts Begins „persoonlijke vriend schap met Sadat een crisis had voorkomen". In Jeruzalem was gisteren niets te bespeuren van de geestdrift die premier Begin maandag bij zijn terugkeer uit Egypte ten toon spreidde. In rege ringskringen deelde men meer de bezorgdheid van minister Da jan, die maandag sprak van ernstig hindernissen op weg naar een vredsrege- ling. Dajan was overigens een opvallende afwezige tijdens het kabinetsberaad. Volgens het blad Maariv van vanmorgen was hij in Teheran, ondermeer om de sjah te verzoeken zijn invloed aan te wenden bij koning Hoessein van Jordanië die over enkele dagen in Teheran wordt ver wacht, om de zijde van president Sadat te kiezen bij de vredesonderhandelingen. Dajan heeft de laatste weken herhaaldelijk gewaarschuwd voor pijnlijke offers als prijs voor de vrede. Hij zou het oneens zijn, met premier Begin over de vredeskansen. Kenmerkend voor de problemen die Israël thans ondervindt was gisteren de betoging van inwo ners van de stad Jamit in het noorden van de Sinaï tegen een eventuele teruggave van het gebied aan Egypte. Een van de betogers ver klaarde: „Ik ben niet uit Miami Beach gekomen om onder Egyptische soevereiniteit te leven". Ook afgevaardigden van joodse nederzettingen op de bezette Jordaanoever bestreden de plannen van Begin. „Als het nodig is zullen wij naar de wapens grijpen", zei een van hen. Verstrooid :en Britse professor, die geregeld met zijn sokken aan in bed stapt..... Iedereen heeft er last van en ver strooidheid heeft bepaalde pieku- Verstrooidheid komt vooral voor els men met twee dingen tegelijk MIAMI (Reuter) Een DC-8 van de luchtvaartmaat schappij Braniff met 153 inzittenden, heeft op eerste kerstdag een val gemaakt van 3 km bij stormachtig weer. Deze val die boven de zogenaam de Bermuda-drie hoek gebeurde, was er de oorzaak van dat 26 passagiers verwondingen oplie pen. Het straaltoestel was op weg van New York naar Panama. Boven het eiland Bi- mini maakte het een val van 3 km voordat de piloot erin slaagde het vliegtuig in hori zontale richting ver der te laten vliegen. In de loop der tijd zijn in de Bermuda driehoek een aantal schepen en vliegtui gen spoorloos ver dwenen. Wetenschap pers hebben een aan tal theorieën hierover opgesteld. Er zijn ook boeken verschenen, waarin de verdwij ningen worden gewe ten aan „bovenna tuurlijke krachten". LEIDEN Het informatiege bouw van de Leidse Universi teit op de hoek van de Stations weg is in bet afgelopen kerst weekeinde ten prooi gevallen aan vandalisme. De ks ruiten in de hal en van de toegangs deur werden vernield. De scha de bedraagt duizend gulden. Tevens werd het afgelopen weekeinde de school aan de Franchimontlaan Hier werd een groot aantal rui ten ingegooid van dat gedeelte van de school dat in gebruik is bij de stichting dagverblijven LEIDEN Vanaf het terrein van de Groenoordhallen zijn af gelopen maandagnacht drie schapen gestolen. De waarde van de schapen bedraagt 680 gulden. Zij waren het eigendom van een veehandelaar uit ter Aar, die de schapen te koop wilde aanbieden op de vee markt. In de Sovjet-Unie, waar de produktie van consumptiegoederen extra-stimulansen ondergaat, is deze 16 cm draagbare tv op de markt verschenen. Ma?saproduktie van de Shilialis, zoals het toestelletje genoemd wordt, wordt op korte termijn ter hand genomen. PUTTEN (ANP) De rijkspolitie in Putten zal speciale aandacht bij het surveilleren besteden aan de woning van de Vara-medewerker Willem van Maanen, wiens huis op de avond van de tweede kerstdag vanaf de straat is be schoten. Van Maanen is de schrijver van een boek over de lotgevallen van de mannelijke bevolking van het Gelderse Putten, die tij dens de tweede wereldoorlog door de Duit sers als represaile is overgebracht naar con centratiekampen. Hij is zelf inwoner van Putten. Naar aanleiding van het boek heeft de Vara een televisie-documentaire gemaakt, die op tweede kerstdag zou worden uitgezonden maar naar een latere datum is verschoven, toen bleek dat de Puttense gemeenschap ongerust was over de ge volgen van het programma voor nabestaanden. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in Putten moet de schietpartij worden beschouwd als een kwestie van bangmakerij, die het gevolg is van de vele publiciteit over de omstreden docu mentaire. Er is een klein kogelgaatje gevonden in een serre-ruit van Van Maanens woning, waar schijnlijk afkomstig van een kogel uit een zware windbuks. De kogel zelf is niet teruggevonden. De politie gaat ervan uit, dat het schieten eerder werk is van behamels dan van mensen met werkelijke gewetensnood. BEVERWIJK Langs het strand bij Wijk aan Zee en Heemskerk zijn tijdens de Kerstdagen grote hoeveelheden giftige ricinusbonen aange spoeld. Honden die ervan aten werden naderhand ernstig ziek. De politie heeft bij de toewegen naar het strand borden geplaatst waarop gewaarschuwd wordt tegen het gevaarlijke goedje. Volgens hoofdinspec teur Schoen van de Beverwij kse politie is het ondoenlijk om de bonen op te ruimen omdat ze over een grote afstand zijn verspreid en ten dele onder het zand bedolven zijn. De bonen moeten volgens de politie afkomstig zijn van een schip waarvan de deklading tijdens de storm van de afgelopen dagen is gaan schuiven. Ze worden gebruikt voor de fabricage van een bepaald soort olie in Duitsland. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nog altijd is de ploeg staatssecretarissen van het kabinet-Van Agt niet compleet. De koningin beeft vandaag tien on derministers beëdigd. Rond de be zetting van de resterende zes staatssecretariaten doen zich grote problemen voor, die deels in de personele sfeer, deels op het vlak van de taakverdeling liggen. Het draait hierbij om de staatssecreta riaten op Onderwijs en Weten schappen (2), CRM, Defensie, Volksgezondheid en Economische Zaken (Handelspolitiek). De CDA-kandidaten voor Onder wijs en Wetenschappen zijn de KVP-er Hermes en de ARP-er De Jong, die zich respectievelijk met het basisonderwijs en het voortge zet onderwijs zouden gaan bezig houden. Minister Pais zou zich vooral met het wetenschappelijk en hoger beroepsonderwijs belasten, maar hij wil ook op de andere terreinen een flinke vinger in de pap houden. Hermes met name heeft hiertegen grote bezwaren. Hij vindt zijn beleidsruimte te klein. Voorzover bekend was dit conflict vanochtend nog niet opgelost. De WD moet nog vier staatssecre tarissen leveren en ondervindt daarbij grote moeilijkheden. Voor de posten Handelspolitiek en Volksgezondheid heeft men nog geen geschikte kandidaten gevon den. De liberale kandidaat voor CRM, mevrouw drs. N. Rempt, voorzitter van de Nederlandse Vrouwenraad, zou door minister Gardeniers zijn afgewezen. Me vrouw Gardeniers wil, naar het heet, geen drie bewindsvrouwen op CRM. De moeilijkheden tussen minister Kruisinga (Defensie) en de WD- kandidaat voor Materieel Zaken, het Kamerlid Ploeg, waren vanoch tend evenmin opgeruimd. Ploeg zou liever Personeelszaken doen, maar hiermee is de KVP-er Van Lent al belast. BEROEP OP VAN AGT: (Van een oi DEN HAAG. Minister-president Van Agt krijgt de laatste weken zeer veel post van Nederlanders, die de bede in de Troonrede hersteld willen zien. Hij zei vanmorgen voor de radio, dat deze kwestie bijzonder veel mensen bezighoudt De premier wilde er echter nog geen uitspraak over doen, omdat het, zoals hij zei, een beslissing van het gehele kabinet moet zijn. Zoals bekend heeft het kabinet-Den Uyl, dat de bede aan het einde vein de Troonrede liet verval len, hierover later veel protesten gekregen. DEN HAAG (ANP) Veel Nederlanders zouden hun vakantie op een ander tijdstip dan bet hoogseizoen nemen als zij niet gebonden waren aan de schoolvakanties van hun kinderen of aan de collectieve vakan ties van hun bedrijf. Dit blijkt uit een enquete die bet Centraal Bureau voor de Statistiek beeft gehouden. Het CBS is aan dit onderzoek begonnen omdat de spreiding van vakanties al lang een probleem vormt Een probleem dat bovendien steeds groter wordt omdat meer mensen (vaker) op reis gaan. Veel van die vakanties worden gehouden in het zomerhoogseizoen. De gevolgen daarvan zijn be kend: overvolle campings, files op de wegen, lange wachttijden en hogere prijzen. Maar als die vakantiegangers niet zouden zijn gebonden aan schoolvakanties van de kinderen of collectieve bedrijfsvakanties, zou er een heel ander beeld ontstaan. Veel meer mensen zouden dan in voor- of naseizoen op vakantie gaan. Op het ogenblik is het zo, dat driekwart van alle vakanties in het hoogseizoen worden opgenomen. Als men het helemaal zelf voor het zeggen had, zou nog maar 40 procent in die periode dê koffers pakken. De ondervraagden hebben ook hun voorkeur voor een bepaald seizoen genoteerd. Degenen die er de voorkeur aan geven hun vakantie in het zomer hoogseizoen in Nederland door te bmgen noemen als belangrijkste reden dat het dan gezelliger is. Andere belangrijke redenen zijn: een beter kli maat en meer ontspanningsmogelijkheden. De voorkeur van vakantiegangers naar het buitenland heeft een andere volgorde: op de eerste plaats komt het betere klimaat in de zomer, op de tweede plaats de grotere gezelligheid en op de laatste plaats het grotere aantal ontspanningsmogelijkhe den. Uit het onderzoek is gebleken dat (vergeleken met 1969) het totaal aantal vakanties met 65 procent is toegenomen. Wordt er een verdeling gemaakt naar winter- en zomervakanties, dan blijken de win tervakanties meer dan verdrievoudigd te zijn. Bovendien blijkt dat steeds meer vakanties in het buitenland worden doorgebracht Maar ook het aantal vakantiedagen die in eigen land worden doorgebracht is gestegen. De badplaatsen aan de kust zijn daarbij nog steeds het meest in trek. Een stijgende belangstelling is er voor vakantiegebie- den als de Veluwe, Twente, Salland, en de Vecht streek. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! ...als nieuw kwartaalabonnee van de naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: naam: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1