Schokbreker juist in winter vitaal onderdeel Succesland met miljoenen werkers Slachtpartijen in straten van Addis Abeba Accord met vier deuren BUITENLAND LEIPSE COURANT WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 PAGINA 12*S[ 14 dagen onder 630 miljoen mensen Autogrammen Daimler-Benz heeft een uit stekend jaar achter de rug. De uiteindelijke omzet voor 1977 wordt geraamd op 25,5 miljard mark, twee miljard mark meer dan in 1976. Daimler-Benz maakte in 1977 400.000 perso nenwagens, 30 procent meer dan een jaar eerder. Er zijn in 1977 248.000 bedrijfswagens gemaakt. Een Renault uit 1906 en een zeldzame, nog niet zo lang ge leden gebouwde, Lamborghini P400S coupé zijn twee van de ongeveer 60 auto's die op 10 januari in het Nationaal Auto museum te Leidschendam worden geveild. Aan bod op deze veiling van Christie's ko men ook een vooroorlogse Fiat 500 Topolino en vijf liter Sid- deley Special met een open torpedo-carrosserie. De vijftien miljoenste Opel, een Rekord diesel, is dezer dagen in Russelsheim ge maakt. Vanaf de aanvang van de Opel-produktie in 1898 duurde het 42 jaar voor het eerste miljoen bereikt werd. In 1971, 31 jaar later dus, verliet de 10 miljoenste Opel de as semblagelijn. In zes jaar zijn de laatste vijf miljoen auto's gemaakt. De verkoop van bedrijfwa- gens in Nederland geeft dit jaar weer een opgaande lijn te zien. In de eerste negen maan den van 1977 werden 33.042 voertuigen verkocht, tegen 30.728 eenheden in dezelfde periode van vorig jaar. Dit betekent een toeneming van 7,5 procent, aldus de RAI in Amsterdam. Procentueel ge zien groeit de categorie der zware vrachtwagens het sterk st. Van 9 tot en met 18 februa ri wordt in de Amsterdamse RAI een internationale ten toonstelling van bedrijfsauto's gehouden. Een reis van veertien dagen door India is niet voldoende om dat uitgestrekte land, met zijn 630 miljoen mensen, zijn zestig talen, zijn vele godsdiensten, zijn ingewikkelde politieke struktuur en zijn schatrijke histori sche achtergrond te leren kennen. Maar de bliksemreis, georganiseerd door de Wereld bank en de Indiase regering, die ons in vele uithoeken van dat land bracht, geeft jewel de gelegenheid om af te rekenen met enkele tamelijk ongenuanceerde ideeën over India. Voor ons Nederlanders staat „India" toch nog altijd voor begrippen als diepste mense lijke ellende, heilige koeien én doden op de stoep in Calcutta. Om maar eens één, zij het wat wrange nuance, aan te brengen: ze sterven tegen woordig in Calcutta niet meer zo massaal en niet meer op straat; sterven wordt nu doorgaans in de krotten gedaan. Maar er is veel meer, dat men kan leren bij bezoeken aan landbouwcoöperaties, ste delijke ontwikkelingsprojekten, centra voor gezinsplanning, waterbouwkundige werken, zware industrieën en kleine dorpsindustrie- tjes. Op vele plaatsen wordt verschrikkelijk hard gewerkt aan de vooruitgang, hier en daar zelfs op een overtuigende manier; an derzijds komt de uitvoering van wezenlijke hervormingsplannen en een eerlijker verde ling van de welvaart niet of nauwelijks van de grond. „Bezit is hier een heilige zaak", zo hoor je de officiële figuren herhaaldelijk verklaren. In de agrarische gebieden ziet men die opvatting bevestigd. Harde vooruit gang en de meest vernederende ellende gaan in het India van deze jaren nog hand in hand Maar wat heet ellende? In de ergste krottenwijk van de Zuidindiase metropool Madras antwoordt een man op de vraag hoe hij het vindt daar te wonen: „Best. ik houd van de charme van het stadsleven". In een nog erbarmelijker krottenwijk in Calcutta worden de regeringsmensen die ons rondleiden, door een woedende Bengali toegeschreewd: „Waarom brengen jullie die buitenlandse journalisten hierheen? Straks gaan ze naar huis en wat doen ze dan: slechte dingen schrijven over India". Een paar meter verder verdringen honder den kinderen elkaar om temidden van mod der en uitwerpselen op de foto te komen met een glimlach van onuitsprekelijk geluk. Dezelfde onverklaarbare glimlach staat te lezen op het gezicht van de man in een winkelgalerij, die met zijn twee armstompjes van pakweg vijftien centimeter in de lucht geheven, om aalmoezen bedelt, en deze glim lach niet verliest wanneer hij niets krijgt Wat heet geluk? „Geef uw volgende roepie uit aan uw dro men", luidt de tekst op een aanplakbiljet in Bombay. Zo benadert de staatsloterij van de deelstaat Maharasjtra haar potentiële klan ten die door de overbelaste straten krioelen. Hoog boven de massa, tegen de gevels der gebouwen, is een droomwereld in beeld gebracht op geweldige reclameborden van de bloeiende Indiase filmindustrie. Scènes van smachtende liefde en bar geweld, in zoete tinten in beeld gebracht, herinneren NAIROBI De stoffelijke overschotten van min, stens 50 mensen, doodgeschoten door de regering, lagen vorige week letterlijk verspreid over de straten van Addis Abeba. Van verschillende li chamen waren de handen bijeen gebonden, of waren er briefjes op de rag gespeld, waarop stond dat zij verraders waren. Dit volgens twee Ameri kaanse Congresleden die vorige week uit Ethiopië in Nairobi aangekomen zijn. De congresleden vertelden dat ze een autorit van een uur door de stad gemaakt hadden. De lijken waren op de drukke plaatsen gelegd zodat ze zo veel mogelijk indruk zouden maken op voorbijgan gers. „Je kon de angst op de gezichten van de mensen zien," zei een van de Amerikanen. Don Baker, een Democraat uit Washington en Paul Tsongas, een Democraat uit Massachusetts, waren de eerste Amerikaanse volksvertegenwoor digers die een gesprek hadden met de Ethiopische leider kolonel Mengistoe, sinds Amerika haar wa penleveranties aan Ethiopië heeft stopgezet vanwe ge schendingen van de mensenrechten daar. De Congresleden vertelden dat een hele nacht terechtstellingen voltrokken werden. Er komen volgens hen waarschijnlijk meer slachtpartijen voor dan eerder in wat zij noemden het „terreurre- gime in Addis Abeba". Bijna elke nacht worden er mensen gedood. In hun gesprekken met kolonel Mengistoe, zo vertelden de Congresleden, had de Ethiopische leider geantwoord op beschuldigingen van schen dingen van de mensenrechten, dat tijdens een revolutie de normale regels niet gelden. Al maan den mogen er geen onafhankelijke journalisten Addis Abeba binnenkomen en de kolonel heeft geen vraaggesprekken gegeven. De Congresleden kregen de indruk dat kolonel Mengistoe „zeer intelligent" was en „uitstekend geschoold in filosofie". De Congresleden zullen in Washington de Amerikaanse regering en vice-pre sident Mondale advies geven over de positie die Amerika moet aannemen in het conflict in de Hoorn van Afrika. Hun eerste aanbeveling zal zijn dat Amerika zijn vertegenwoordiging in Ethiopië duidelijker maakt door een ambassadeur aan te stellen. Op het ogenblik is er alleen een Amerikaanse zaakgelas tigde. Ze zullen ook aanbevelen dat de Amerikaan se humanitaire hulp aan Ethiopië voortgezet wordt, maar ook het wapenembargo. Hun advies lijkt gebaseerd te zijn op vertrouwen in de oprechtheid van kolonel Mengistoe, die zegt dat zijn land in principe niet-gebonden blijft en alleen de Sovjet Unie om miliüare hulp gevraagd had om de Somalische invasie in de Ogaden te kunnen bestrijden. Maar zolang er nog fel verlichte posters van Marx en Lenin over de hele hoofdstad hangen, zolang alle boeren en arbeiders nog een socialistisch indoctrinatie-programma op volle schaal moeten blijven volgen, zolang Cubaanse en Russische adviseurs de Ethiopische oorlogsstrategie helpen plannen, zolang blijft het de vraag of zelfs een nieuw Amerikaans ministerie van buitenlandse zaken de geloofwaardigheid van een niet-gebonden Ethiopië kan aanvaarden. De Congresleden zeggen dat het van essentieel belang is dat het Westen aanwezig blijft in Ethio pië en dat het Ethiopische volk de kans krijgt te zien hoe een ander systeem werkt Een van de twee Congresleden was vrijwilliger bij het Ameri kaanse Peace Corps, de buitenlandse hulporgani satie, in Ethiopië dertien jaar geleden. Kolonel Mengistoe vertelde de Amerikanen dat het tij zich gekeerd had sinds de Russen hun enorme wapen- voorraden geleverd hadden, waardoor het vlieg veld van Addis Abeba verstopt is geraakt. De oorlog met Sonalië is dan misschien in een patstelling terecht gekomen, maar de Eritrese guerrilla's beweerden vorige week dat ze de haven stad Massawa aan de Rode Zee ten dele in handen hadden. Dat zou de ernstigste nederlaag van de regering betekenen in de burgeroorlog in Eritrea, die nu al 16 jaar duurt. Het Eritrese Volksbevrijdingsfront beweert de luchthaven, de belangrijkste kazerne en alle wegen naar de stad in handen te hebben, waardoor de verdedigers van de stad alleen per boot kunnen vluchten. Diplomaten in Addis Abeba achten de bewering van het bevrijdingsfront betrouwbaar. De Eritrese steden die nog onder controle staan van de regering, te weten Asmara, Adie Kail, Barentoe en Assab, zijn allemaal afgesloten van de hoofdstad en komen belangrijke voorraden tekort. copyright The Guardian De meeste auto-inspecties voor de winter hebben met name ten doel banden, rem men en verlichting in perfecte Staat te brengen. Weinig auto mobilisten zullen erbij stil staan, dat deze drie vitale au to-onderdelen alleen goed functioneren bij de gratie van onaangetaste schokbrekers. Versleten of gebreken verto nende schokbrekers vermin deren het remvermogen van een voertuig. Zelfs splinter nieuwe banden verliezen met gebrekkige schokbrekers hun greep op het wegdek. Onderzoeken hebben aange toond dat in zo'n geval de veilige bochtsnelheid op een. nat wegdek wordt terugge bracht van 35 tot 16 km per- uur. Ook correct afgestelde koplampen verblinden tegen liggers doordat ze op en neer zwiepen met te weinig ge dempte schokbewegingen van de auto. Gezien het directe effect van de schokbrekers op remmen, banden en verlich ting wordt automobilisten aan geraden na elke 10.000 km of éénmaal per jaar een strenge controle te laten uitvoeren. De schokbreker, een bewegend deel dat aan slijtage onderhe vig is, is constant in bedrijf als het voertuig in beweging is en kan worden aangetast door binnendringend vuil en gruis. De belangrijkste storing aan een schokbreker wordt veroor zaakt door het verlies van de hydraulische vloeistof. De sto ringen kunnen worden ver deeld in: tachtig procent olie lekkage, tien procent slijtage van het ventiel waardoor de vloeistof in de schokbreker wordt gestuwd, vijf procent versleten ophanging of foutie ve montage en eveneens vijf procent onbalans of corrosie. Schokbrekers dienen altijd paarsgewijs per as te worden vervangen, omdat juist de on balans zeer gevaarlijk kan zijn. Chevrolet Monte Carlo 1978. INDIA Nieuwe modellen Chevrolet Handelmaatschappij Rietber gen Van Hees te Rotterdam heeft de zogenaamde Supasco- pe spiegel (opnieuw) in de han del gebracht. De spiegel, die SUPERSPIEGEL 160 graden zicht naar achteren biedt, bestaat uit vijf vlakken, die ieder een onvervormd beeld geven. Verblinding door achteropkomend verkeer is uitgesloten, aldus de maat schappij. De spiegel kost 59 gulden. Chevrolet brengt in 1978 een geheel nieuw ontworpen serie auto's op de markt. Het zijn de Malibu, de Malibu Classic en de Monte Carlo. De Malibu-modellen zijn leverbaar als coupé, 4-deurs-sedan en vijfdeurs station wagen. De lengte van de coupé werd met 31 cm teruggebracht en die van de sedan met 41 cm. Ondanks de gereduceerde buitenafmetingen, aldus General Mo tors, werd het interieur ruimer en nam de capaciteit van de kofferruimte toe. De coupé werd 243 kilo lichter, de sedan 274 kilo. De Malibu-stationwagen werd 55 cm korter en 436 kilo lichter. Ook de Monte Carlo onderging wijzigingen: 32 cm korter en 362 kilo lichter. De nieuwe modellen zijn leverbaar met een 3,8 liter 6 cilinder of 5 liter V-6 motor. De prijzen zijn nog niet bekend. Straat in Calcutta, waar het plaveisel uit modder bestaat. Kinderen in Calcuttadezelfde onverklaarbare gumiacn... rijk en arm eraan dat daar nog altijd de cinema is om in te vluchten, niet alleen in de steden, maar ook in de onooglijke neder zettingen in het binnenland. En zij gaan, en bewonderen de sterren. Ram Chandra, de 61-jarige eerste-minister van Tamil Nadu, heeft zijn verkiezing meer te danken aan zijn populariteit als filmster dan aan zijn principes, welke hij zelf samenvat onder de noemer „democratisch socialisme". Wat heet werkloosheid? In West-Bengalen, met zijn vijftig miljoen inwoners een van India's grootste deelstaten, heeft 25 procent van de volwassen bevolking werk. De stede lijke autoriteiten van Calcutta laten weten dat ze ernaar streven om een percentage van veertig te bereiken en dat ze dan heel tevreden zijn. Maar de werkloze 75 procent hangen bepaald niet met zijn allen tegen de gevel. Honderdduizenden inwoners van Ma dras, Bombay, Delhi en Calcutta houden zich bezig met allerlei mini-vormen van pro- duktie, dienstverlening en kunstjes, zoals poetsen van schoenen, het trekken van een rickshaw of het bezweren van slangen, en verdienen zo een minimum van het be staansminimum in wat de „informele sec tor" wordt genoemd. India is een land van kolkende massa's, die het neerdrukkende feit van de bijna karika turale armoede lawaaiig en kleurrijk lijken te ontkennen. Maar meer dan welke stedelij ke wildgroei ook is Calcutta een stad die schreeuwt, tiert, claxonneert, rent, bedelt, reist, handelt, bedriegt, braakt, sterft, tot diep in de nacht om in de vroege ochtend opnieuw beginnen. Wat heet ontwikkelingsland? Noem India geen ontwikkelingsland binnen gehoorsafstand van een bestuursambtenaar, een intellectueel of industrieel. En zij heb ben gelijk wanneer ze opmerken, dat je India niet kunt vergelijken met welk Afri kaans ontwikkelingsland dan ook. Hoewel een van de armste landen van de wereld, met een gemiddeld inkomen per hoofd van de bevolking van 375 gulden per jaar, heeft India voor vrijwel geen enkel gebied van moderne wetenschap en techniek westerse experts nodig. Terwijl miljoenen boeren hun land nog bewerken volgens duizenden jaren oude methoden, staan de Indiase geleerden vooraan in de wereld bij het onderzoek naar nieuwe tarwesoorten. Op de smalle asfaltwe gen razen in India vervaardigde vrachtau to's langs de ossekarren. Behalve grondstof fen als jute en thee exporteert India textiel, machines, chemicaliën en complete kracht centrales. India heeft zich al geschaard onder de lan den die ontwikkelingshulp verlenen: zo wer ken in Tanzania tweeduizend technische ad viseurs uit India. „Dat beschouwen wij als onze plicht", zo zei premier Morarji Desai tijdens een gesprek met onze groep. „Als wij meer technische kennis hebben, hebben wij de plicht andere landen te helpen, zonder dat we daarmee politieke verplichtingen wil len scheppen. Je helpt een vriend nu een maal". Maar India's grootmoedige houding tegen over de Afrikaanse vrienden is niet geheel en al onbaatzuchtig, zo valt te vernemen van lagere funktionarissen en van financiële en industriële bazen. De Indiase regering en het grote bedrijfsleven, bezorgd over nieuwe protektionistische tendenzen in Europa en de Verenigde Staten, zijn bezig met een koortsachtige speurtocht naar buitenlandse afzetmarkten voor hun vele hoogwaardige produkten, die de Indiërs zelf niet in staat zijn aan te schaffen. Er is een enorme kloof tussen wat dit land kan produceren en wat het kan kopen. Grote massa's in de steden en in het achter land bevinden zich ver buiten de cirkel waarin het leven van vraag en aanbod zich afspeelt. Zij doen gewoon niet mee aan wat de economie wordt genoemd. Tegenover de bekwame, efficiënte en zelfbewuste inge nieur in het luchtgekoelde kantoor hoog boven Bombay, die ons inlicht over de vor deringen van de olieboringen voor de kust, staat de nietige kasteloze die uit zijn hutje tevoorschijn kruipt en vrijwel zeker weet dat de nieuwe dag hem niets anders brengen zal dan hete zonnestralen en de nabijheid van zijn familieleden, zijn enige steun. Wat heet ontwikkelingshulp? Wij bezochten fabrieken, waarvan de opzet gedeeltelijk werd gefinancierd uit leningen van internationale consortia als de Wereld bank, en die uitsluitend voor de export produceren. Zoals een textielfabriek, waar van de totale produktie naar West-Europa en de Verenigde Staten gaat onder de merk naam „French Connection". Katoenen overhemden die voor zes a zeven gulden naar de groothandelaar gaan en hier vijfentwintig, dertig gulden kosten, zijn te duur voor de massa in India. Een fabriek in Madras die ophangings-onderdelen voor auto's maakt, levert 30 procent van zijn produktie aan concerns als Mercedes. Volks wagen, Leyland en General Motors. Grote irrigatieprojekten in de staten Andhra Pradesh, Karnataka en Haryana grotendeels gefinancierd met buitenlandse hulp, leiden tot konkrete en zichtbare verbeteringen van de landbouwproduktie. Ook kleine boeren worden in staat gesteld leningen af te sluiten om hun produktie en daarmee hun levens standaard te verbeteren. Maar deze techni sche vooruitgang blijkt in veel gevallen niet gepaard te gaan met een definitieve wijzi ging van de bezitsverhoudingen in de India se landbouwgebieden; de hulp heeft nauwe lijks enig effekt op de levensomstandighe den van degenen voor wie ze door de welme nende hulpinstanties bedoeld is, voor de landlozen. De verschillende wetten op de landhervor ming, die sinds de vijftiger jaren door de centrale regering in Delhi zijn uitgevaar digd, worden pas in enkele deelstaten met voortvarendheid ten uitvoer gebracht. „Men moet geduld hebben", zo heb ik wel tien ministers en funktionarissen horen ver klaren. „Het kan niet allemaal ineens", zo luidt het nog na twintig jaar wetgeving op de landhervorming. „De wetgeving vele ontsnappingsclausules, de centrale ring moet haar verbeteren", zo hoort in de deelstaten. „De deelstaten voert wet zwak uit", zo verneemt men Dehli. Misschien dat op de lange "óuur o allernietigsten er de vruchten van plukken. Maar momenteel is het in als Bihar en Oettar Pradesh nog zo mensen die hun rechten in met de landwetten opeisen, ongestra: massaal kunnen worden vermoord doi grondbezitters. En hoewel de wet zeg hij, die een bepaald stuk grond tien lang heeft gebouwd er automatisch de naar van wordt, is er geen wet die zeg de grondbezitter hem er niet af kan voordat de tien jaren om zijn. Wat is ontwikkelingshulp Toen onze auto ergens in Madras stoppen, kwamen zoals overal kleine tjes aan het raampje om een aalmoes len. Toen de auto zich weer beweging zette, bleef er een meelopen, steeds harder en steeds huilend, tot hij het niet kon wanhopig snikkend bleef staan Hij scheen op dat moment de te zijn voor de miljoenen op het platteland, wie de miljarden lingshulp maar niet schijnen te kunnei reiken en die kennelijk met lede ogen ten toezien hoe anderen rijker worde zij arm blijven. IVO Volgend jaar mei zullen in ons land Honda Accords ver krijgbaar zijn met vier deu ren. De huidige succesvolle Accord heeft twee deuren plus een openslaande achter deur. De nieuwe wagen, die in Ja pan al is gèintroduceerd, heeft hetzelfde voorfront als de 2-3- deurs, maar de kofferruimte is vergroot. Ook is er een aantal voorzieningen getroffen om trillingen en motor- en rijwindgeluiden te dempen. De Accord wordt aangedreven door een 1600 cc dwarsgeplaatste motor die op de voorwielen werkt en goed is voor 80 pk. Hij zal verkrijgbaar zijn met een handgeschakelde „vijfbak" of met automatische transmissie. In de vormgeving is het meest opvallend dat de vierdeurs Accord geen fastback heeft maar voorzien is van een „achterwerk".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 12