„Vijf-jaren-plan" voor nieuw kamerinterieur Goede preparaten nodig tegen zon in de bergen „PILEA CADIEREI" OF HET KANONPUNTJE Punch, een echte oudejaarsdrank Alleen kijken naar meisjes of jongetjes ^BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 DECEMBER 1977 PAGINA 11 tei nal est, d en zo lorkes de ,Carr< lar v€ e van Uitge va N •strae d vai J 20.1! Soci e en 399 vo Nu doorc c recht n een dit 2 dt, ma besto te gez Het p ich vi gitaris nd sp« iet agi was de loves En| der lar Har maar door de lange gebruiks duur eigenlijk goedkoper dan het bij de eerste berekening blijkt. Een goede kwaliteit gaat 20 30% langer mee als het tapijt vakkundig wordt ge legd. Dat wil zeggen eerst de vloer egaliseren, dan elastisch blijvend ondertapijt leggen en vervolgens spannen op tapijt latjes. Soms moet er op een oude houten vloer eerst hard board, maar dat weet de wo ninginrichter wel. Is men nog niet toe aan zo'n echt mooie vloerbedekking, omdat er eerst een goede eethoek moet komen dan voldoen biezente- gels, cocos, sisal, vinyl of een pot beits totdat de vloer aan vervanging toe is, best! Voor gordijnen zijn de rustige kleu ren immuum voor mode-in vloeden het verstandigst. Vooral als gordijnen het uit gangspunt zijn, moet men zich dit goed realiseren. Lange gor dijnen tot op de vloer (gewoon voor de radiator hangen) ge ven intimiteit. Wat ze aan warmte wegnemen, vergoeden ze door isolatie. Zodat het eindresultaat toch warmte- winst is. Een gordijnwand van hoek tot hoek en van vloer tot plafond duwt uw plan in de goede richting. Wie gordijnen in het begin niet zo belangrijk vindt, neemt een goedkoop stofje, dat met zijn gloeiende kleuren door de kamer mees- wingt Het wordt later toch vervangen als het plan voort schrijdt Bergmeubels Bergmeubels zijn dikwijls blij vertjes. De ellende is dat ze niet slijten, maar wat stijl be treft wel verouderen. Drie mo gelijkheden verhogen de kans op blijvend plezier van het bergmeubel. Kies het strak be- lijnd als aanbouwcombinatie, koop een simpele wand van montagerekken van vure- of grenehout, of van gelakt me taal. Dit verveelt niet en steekt de draak met alle modetrends. Of.maar dit is de meest luxueuze: tast in de buidel en koop een sobere eiken Drentse kast, levenslang een lust voor het oog. Om tot een als boven geschetste, uitgekookte maar vruchtdragende handelwijze te komen moet er eerst een bee tje gerekend worden. Hierop behoeft niet uitputtend te worden ingegaan. Om een „zoveel-jaren-plan" te laten functioneren, schaft men zich zo veel mogelijk folders aan en haalt het rode potlood ach ter het oor vandaan om aan te strepen wat (eventueel) voor aankoop in aanmerking komt en wat niet. Prijzen kunnen worden aangevraagd. Het „Bouwcentrum" in Rotterdam geeft uitvoerig inlichtingen. Neuzen in showrooms is ver plicht Tekst: Tiny Francis In het hooggebergte zit iede reen na het skiën graag met de zon pal in het gezicht. Juist dan is door de grotere hoogte dan die we gewend zijn be scherming van de huid nodig. Maar ook tijdens sportieve prestaties in de wintersport is het nodig goede preparaten te gebruiken: soepele laits, emul sies of crèmes, en daarbij oog leden en lippen „Base Specia le" niet te vergeten. De zon heeft verschillende functies en de zonnestralen hebben ver schillende golflengte. Er is een groep die voor de warmte bronnen zorgt en een groep stralen, die het licht voor zijn rekening neemt De groep ul traviolette stralen bevordert de pigmentvorming of wel het „bruinen." Het is juist deze pigmentvorming, die be schermt tegen de nare- en pijnlijke verbranding. Daarom is het verstandig pigmentering te bevorderen door het gezicht met zorg in te smeren met goede produkten. „Altitude Crème" geeft optimale be scherming voor de meest ge voelige huid in het hoogge bergte. Index-6 (Ayer). Dan is er het Huis Rubenstein met goede anti-zon smeersels, Lan- come heeft de „Creme Protec- trice" voor de droge, gevoelige huid (ook die van kinderen). „Lait non teinte" is vochthou- dend en zuinig voor het hele gezin. Ellen Betrix bezit een uitstekend assortiment, ge naamd „Ultra Braun," met zonbeschermers voor lippen, neus en wangen en een „After Sun Cream," die „de brand uit de huid haalt", zeer aktief als instant hulp bij verbranding. „After Sun Fresh" (Betrix) met vitamine-complex is een geurige vochtinbrengende lo tion, die verfrist en verzorgt. „After Sun Moisturizer" de serie zonneprodukten van Max Factor kan ook na het dou chen worden gebruikt. Voor de allergische huid valt te gok- Om zich tegen de zon in de bergen te beschermen is het ver standig goede preparaten te ge bruiken. ken op Pier Augé met „Ental Bronze", „Solaire", „Solaire", Suractive", sommige geschikt voor de extra droge huid. Rim pelvorming wordt tegengehou den, door „Antirides Solaire", ook al omdat het produkt na tuurlijke plankton uit Zuid franse kuuroordbronnen be vat Dit preparaat is van Bio- therm; het beschermt niet al leen tegen schadelijke zonin- werking op door ons klimaat reeds na de vakantie verbleek te huidjes, maar dringt in het huidweefsel door en verplicht de cellen meer vocht op te nemen. „Vochtinbrengende" crèmes, zoals die in de wande ling heten zijn geen injectie met „vocht", maar een stimu lans voor de huid om het vochtgehalte op peil te houden door de huidcellen te active ren. Het beste is de crèmevan Biotherm rs avonds voordat men de volgende dag de ber gen ingaat, op te brengen. In de zon op het bergplateau een paar maal herhalen. Revlon heeft ook een paar uitstekende zonnecrèmes: „Bronze Lustre Tanning Cream" en „Bronze Lustre After Sun Moisture Lo tion", voor als men na skipret in de skihut achter de Glüh wein zit ge gordijnen bij in een van die verrukkelijke bomen- of bla- derendessins. Nu 1978 staat te springen om te beginnen moeten we het jaar goed „uitluiden". Bij de appelbeignets hoort onvervalste „Pun ch". Deze echte oudejaarsdrank kan ook met sinaasappels gemaakt worden. Daarin gaat: 1 fles goede, droge witte wijn; het sap van drie sinaasappels; het sap van 1/2 citroen en 1 ons suiker. Dit mengsel op een zacht vuurtje zetten onder toevoeging van de schil van een der sinaasappelen, maar het vooral niet laten borrelen (of koken). De schil moet flinterdun zijn, want de witte velletjes die eraan zouden kunnen kleven, bederven de smaak. Vlak voordat u de drank in een mooie karaf op tafel zet, twee kopjes sterke, snoeihete hete thee toevoegen en 1 1/2 glas rum van de beste soort. Opdienen in whiskyglazen (of theeglazen met een oor) en een schijfje sinaas appel inkerven om het op de rand van het glas te steken. Voor de kinderen: een pot hete chocolademelk. De „Pilea Cadierei" is een be scheiden plantje, dat met haar bonte, eivormige blad nogal eens in plantenbakken wordt gezet. Toch heeft ze, ondanks haar klein formaat, een eige naardigheid die haar onder scheidt van pompeuzer kamer planten. Ze schiet als een ka non haar rijpe zaden in het rond met een kracht die men van zo'n pietepeuter niet zou hebben verwacht Het is alsof de kleinste jongen van de klas opeens een grotere kerel vloert met een onverwachte rechtse De Pilea heeft als bijnaam dan ook „kanonplan tje!" Daarnaast heet ze ook wel aluminiumplantje door haar olijfkleurig blad met zil verachtige vlekken, die min of meer als strepen langs de ner ven lopen. Oudere planten vormen soms liaanachtige slin gers of ranken, die het leuk doen op een plaats waar ze kunnen hangen. Er zijn drie soorten Pilea's, soms eenjarig, soms meerjarig. Het is bij de laatste mogelijk te stekken met bebladerde toppen, die meteen in potaarde kunnen worden gezet (maar ook in een beker met water). De Pilea koestert zich in warmte (houdt zich goed bij winterse hoog gestookte centrale verwar ming), maar wil wèl veel water hebben, liefst in een vochtige omgeving. Ze komt namelijk uit de wouden van Indo-China. In het voorjaar doet de Pilea braaf haar best op een zonnig plekje. Het kruidachtig gewas mag veel worden ingesnoeid, anders schiet het te sprieterig uit. De groei gaat vrij snel. 2.- tot 2,50). Behang doet ook wat. Nieuw zijn bijvoorbeeld de bedrukte 100% velours „behangetjes" met papieren rug. Een pri meur, die zelf aan te brengen is. Ze hebben kleuren alsof ze zo van het palet komen en voelen heerlijk zacht aan. Prijs per rol van 10.05 x 0.50 bedraagt 69,50. Behang „Nanking" (ook een nouveau té) is een wand„kleed" van echte eikenbladeren in con trasterende kleuren op papier aangebracht, 25,- per meter van 0.90 m breed). Behang is belangrijk. Parket en kleed ook. Een geschikt soort tapijt is „fine gauge" (keeds), een ta melijk platte vloerbekleding met een zeer dichte pool van enkele honderdduizenden nop jes per vierkante meter. Zware wollen berber is wel duur, Het is geen kunst om tien mille op tafel te leggen voor een inrichting van de huiska mer, die klinkt als een klok. Om met een beperkt budget er toch nog iets aardigs van te maken is wel een „kunst". Een handige manier om stille tjes aan het woonvertrek zo te krijgen als men wil is te ko pen in gedeelten.Langzaam opbouwen en een tijd genoe gen nemen met spullen die men in eerste instantie niet zou hebben aangeschaft als de buidel dik genoeg was ge weest. Om deze later als het geld voorhanden is te vervan gen door goede dingen. Het komt er op neer dat men de aanschafkosten voor de „ideale" huiskamer uitsmeert over een aantal jaren een soort „vijf-jaren-plan" bijvoor beeld, zodat het hele leefmilieu als daaraan eindelijk de laatste hand wordt gelegd er uitziet als bijna nieuw. Dit houdt onvermijdelijk in dat materialen voor de zaken die men wil behouden grote slijt vastheid bezitten en niet snel oudmodisch zijn en dat de meubels of tapijten en gordij nen (die eventueel als men met het plan vordert) vervangen moeten worden, laag in prijs zijn. Omdat ze er op den duur toch „uitgaan" kan men zich met deze dingen wat gekkig heid veroorloven: bonte bloemdessins, botsende kleu ren. Alles in één klap van de duurste kwaliteit kopen kan niet iedereen. Als er veel geld in kas is, hoeft er geen vijf-ja ren-plan aan te pas te komen. Om zich van meet af aan in goedkope, oninteressante meu bels te zetten, is ook niet de manier voor het bouwen van een „home". Bovendien ziet al- De inrichting van een huiskamer kan heel goed over meer jaren worden uitgesmeerd, terwijl het er toch gezellig is les er na een tijdje sjofel uit. De oplossing is logisch. Als men steeds één enkel onder deel van het totaal heel erg goed doet, kan de rest (voorlo pig) op een koopje worden aangeschaft In de loop van het plan gaat men die „rest" er langzaamaan uitgooien voor echt mooie dingen, totdat het ideaal is bereikt. Pikken we er een combinatie uit, die een zeer aanvaardbaar „over gangsklimaat" oplevert: een echt fijn bankstel van kreu- kleer op een simpele, maar eerlijkgebeitste vloer, waarop ergens een hoogpolig gebro ken wit los kleed achteloos ligt gespreid. De Engelsen zijn meesters in zulke interieurs. Ze zetten zonder blikken of blozen enorme met (gebloemd) Engels linnen overtrokken fauteuils op een gebeitste vloer. Daartussen staat een ronde mahoniehouten tafel, nog van „granny". En ergens in een hoek een oude „chest of drawers", een ladenkast. Fantasie Dure velours gordijnen mis staan helemaal niet in zo'n interieur, vooral niet als er nog een vuurtje wordt ge stookt in een open haard. Fan tasie is sleutelwoord bij inrich- tea Maak nooit een toonka- mer van het vertrek waar men dagelijks in rond banjert. Men moet zien dat erin wordt ge leefd. Eenvoudige strakke meubels staan erg goed op een „prachtig" wollen tapijt In het „zoveel-jaren-plan" komen er later dan weer eens kamerho- bootKAASMARKT BODEGRAVEN Aanvoer partijen. Prijzen in guldens per kg: vanl7?^7-45 Handel flauw. kopéï VETTE KALVERENMARKT BARNEVELD Aanvoer 141 stuks, handel vlug. Prijzen (gulden per kg levend gewicht): 1e kwal. 6.106.40, 2e kwal. 5.90-6.00, 3e kwal. 5.80—5.90. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: totaal 3283. slachtrunderen 592, gebruiksvee 300, graskalveren 10. nuchtere kalveren 1286, pony's 11, varkens 277, lopers 49, biggen 94. schapen en lammeren 616, bokken en geiten 48. Prijzen (gulden per kg): stieren 1e kwal. 7.55—8.00, 2e kwal. 7.05—7.40, vaarzen 1e kwal. 7.10-7.80, 2e kwal. 6.40-6.90, koeien 1e kwal. 6.65—7.70, 2e kwal. 6.00—6.45. 3e kwal. 5.60—5.90, worstkoeien 4.50^-5.90, nuchtere slachtkalveren 1.25—2.00, slachtzeugen 2.85—2 95- (gulden per stuk): melk- en kalfkoeieri 950—2875, vare koeien 1225—2075. pin- t* graskalveren lijk matig minder, vare koeien matig uiyyen mat'9 mmder. graskalveren matig rustig 115—125, schapen 115—125. iammeren s,?b'el- nuchtere kalveren minder rustig 190-265. pony's 275-550. geiten m,nder- Pony's matig rustig stabiel, lo- 20-90. Overzicht (resp. aanvoer, han- p®£ ®n bl99?n ma,l9 redelijk overand.. del en prijzen): slachtrunderen kort ",ap®!? ®n 'arn/neren minder vlot ho- vlotter hoger, kalf- en melkkoeien rede- 9er. geiten redelijk goed stabiel. Arm gezin aan tafel door Jan Buesum. Prins Willem III, geschilderd op drie- of vierjarige leeftijd door Adriaen Hanneman. „Alleen kijken naar meisjes of jongetjes" is de titel van een tentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam van 20 schilderijen, waarop kleine kinderen in rokken zijn afge beeld. In het verleden, van de 16e eeuw tot en met het begin van onze eeuw, droegen behalve de meisjes ook kleine jongens een rok, een gewoonte die tot op de dag van vandaag op Marken in stand wordt gehouden. Door deze gewoonte is het vaak niet eenvoudig om op schilderijen meisjes van jongetjes te onderscheiden. Portretten die op het eerste gezicht een meisje van acht jaar lijken voor te stellen, geven in feite een jongen van drie jaar weer. In een enkel geval staat vast dat zo'n kind in een rok een jongen is, zoals bij een portret van Willem III, de latere Koning-Stadhouder, ge maakt in 1654, Willem was geboren op 13 november 1650 en toen het portret werd ge schilderd was hij dus drie, misschien vier jaar oud. In andere gevallen geven speelgoed of details in de kleding aan of het om een jongen of een meisje gaat. Meisjes droegen altijd rokken, net als hun moeders. Waarom jongetjes niet altijd, net als hun vaders, een broek droegen, is niet bekend. Er wordt wel beweerd, dat een rok gemakkelij ker was bij het verschonen. Een andere oor zaak zou zijn, dat het niet eenvoudig was om die tamelijk nauwsluitende grote-mannenkle- ding ook op maat van de kleintjes te snijden. Het is echter de vraag of jongetjes alleen jurken droegen vanwege zulke practische over wegingen. Want het blijkt dat jongetjes die al lang zindelijk zouden moeten zijn, nog steeds in een rok worden geportretteerd. Hoewel niet precies bekend is tot welke leeftijd jongens nog in een rok werden gehuld, zal dat in de 17e eeuw waarschijnlijk geduurd hebben tot een jaar of zes en bij hooggeboren heren soms wel tot acht. Jongens werden dus wel degelijk afgebeeld in een rok, wanneer ze voor een officieel portret op hun paasbest werden aange kleed. Op de getoonde portretten in kabinet 236 van de Eregalerij van het Rijksmuseum die voor het merendeel stammen uit de 17e eeuw. zijn de kinderen op hun paasbest uitgebeeld. Zij zagen er vermoedelijk niet elke dag zo uit, en in ieder geval waren niet alle kinderen zo goed gekleed. Met een enkel voorbeeld, een „Arm gezin aan tafel" door Jan Jansz. Buesum, wordt ook de andere kant van de medaille getoond. „Alleen kijken naar meisjes of jongetjes zal te zien zijn t/m 5 maart. De tentoonstelling maakt deel uit van een reeks, waarin eerder „Schilde rijen in schilderijen" en „Spiegelingen in het water" werden getoond. Het Rijksmuseum beoogt door het bijeenbrengen van bekende en minder bekende werken uit het eigen bezit de bezoekers een andere kijk te geven op schilde rijen en hun schilders. Weer graansilo ontploft: vijf doden GALVESTON (AP) - Een enor me ontploffing heeft in Galves ton (Texas) gisteravond een gro te en volle graansilo staande in de haven, verwoest. Ten minste vijf mensen vonden de dood. Er zijn twee vermisten. Het aantal gewonden bedraagt, volgens de politie 21. De ontploffing heeft zich vol gens de politie voorgedaan in het centrale gedeelte van de silo. De explosie kon 100 km verder gehoord worden. Vorige week is in New Orleans eveneens een graansilo ontploft. Daarbij kwa men 32 mensen om het leven. Bloemenveiling HONSÉLERSDUK Bloemenveiling (CWS) dinsdag 27 december: Amaryllis 74—121; anjers 58—81; anjers tros 44—68. anthurium 272—485. asparagus 167—340; chr. tros jaarrondcult 78—133; chr. gepL jaarrondcult 101—145; chr tros normaalcult per bos 255—380; chr gepl normaalajlt 39—290; euphorbia 89—158; free6ia dubbel 39—72; freesia enkel 30—70; gerbera 129—161. irissen 34 06. lelie kelken 91—175; lelietakken 127365; orchideeen 99—690; rozen groot 90—180; rozen klein 55—123; stretitzia 2R7—410; tuloen 26—46. Katwi|k Groenten. 27 december boe renkool 65—75, waspeen per kist Al 490770. All 360-620, BI 240—730. Bil 750. Cll 130—220, breekpeen per kist I 130-250. II 90-110. uien 8-22, schorseneren Al 131—199, BI 2386. Cl ,J2—15. rode kool 1314 Aanvoer 120 ton waspeen, 2700 kg schorseneren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11