Kunst met de computer maakt rare zijsprongen Indianen Brazilië slachtoffers van economische groei Edinburgh heeft nu ook een winterfestival Mgr. M. Lefèbvre koopt klooster in Regensburg KAREL APPEL EN DE SCHILDER- KIST Split Enznieuwe ontdekking met theaterachtige show Wereldpremière bij 't Ned. Dans Theater Hulp gevraagd voor vluchtelingen Cambodja Christelijke leiders in Sovjet-Unie onder druk gezet KUNST LEIDSE COURANT PAGINAt Het boek in zwart en zilver Renè Wagemakers: De denkende wereld „Hier ben ik!" Dat is Sarei Appel. Of beter gezegd zijn schilderkist. Tenminste, een reproductie van die kist. Ja, is dat zo? Gebruikt Appel zo'n ding om de tubes te bewaren? Een palet heeft hij, dachten wij, niet: er is altijd een soort verftafel te zien waarop de pigmenten uitges meerd worden. Zo ja, dan is deze keer de kist wel bijzonder duchtig schoongemaakt om hem den volke te tonen in de expositiezaal van Nova Spectra te Den Haag. Wat aangekondigd is als „de" kist van Karei Appel is een serie van kisten, mooi getimmerd en bijge schaafd door een meester-schrijn- werker. Inhoud: zeven zeefdrukken, een luxe uitgave van het boek „Het gezicht van Karei Appel" door colle ga Ed Wingen en de fotograaf Nico Koster, natuurlijk gesigneerd door de schilder, schrijver en fotograaf, en wat de kist zwaar maakt is een beschilderd houtreliëf, een harde ab stractie in de felste kleuren die er denkbaar zijn!: een tastbare Karei Appel. De idee: grafiek, boek en plastiek in één houten doos, zou kunst op een zijspoor kunnen bren gen maar hoe je dat ook bekijkt: de stralende kracht van het coloriet overheerst en overstemt iedere vraag, elke bedenking. Bij Nova Spectra is dit waar te nemen tot 8 januari. Kunst op een zijspoor, zó zou je de tekeningen van Struycken toch wel met recht mogen noemen. Ze waren tot de 24ste te zien bij Nou velles Images, maar ze komen daar de volgende maand wéér te hangen. Struycken die vroeger al duchtig mathematisch ingesteld was, tekent nu met een computer! Iedere teke ning bestaat uit één lijn die uit 'n opeenvolging van rechte delen van verschillende lengte is samengesteld. Deze lijndelen zijn onder hoeken van verschillende afmeting met elkaar verbonden.Wanneer tijdens het tekenen de rand wordt bereikt, wordt de lijn vanaf de tegenoverlig gende zijde, op de overeenkomstige plaats als waar de lijn de rand be reikte, voortgezet.Serie 10-31 03 76 bevat zes tekeningen: witte lijnen op zwarte lijnen op het witte vlak, net een koortskaart die ergens foutief ingevuld is. Mathematica in dunne lijnen of een usurpatie van de tech nocratie op het terrein dat oorspron kelijk aan de estetica toebehoorde? Tijdverschijnsel? Dat wel; maar voor hoelang? René Wagemakers in de Galerie Flambard houdt het liever bij de natuur. Met fijne kleurpotloden te kent hij landschappen die zich zacht en lenig voor ons opendoen, maar tegelijkertijd is de inwendige struc tuur van de mens er bij en er In geplaatst om op een symbolische maar gemakkelijk te verstane wijze de eenheid tussen de beide structu ren van mens en kosmos aan te duiden. Maar een bekken of de her- sensmassa passen toch moeilijk bij een slingerende landweg of 'n groene polder. Wagemakers laat die objec ten echter optreden als verschijning, als dingen die de zichtbare natuur overstijgen en zó dat er een volko men picturale eenheid is ontstaan. Want het gaat bij deze kunst niet op de eerste plaats om het subject op zichzelf, maar om de positie die het als tekenkundig onderwerp inneemt! En hierin is Wagemakers zeer ge slaagd. Deze tentoonstelling duurt tot 11 januari 1978. J.V. Zij die gisteravond niet in Diligentia waren, hebben de gi ontdekking van dit bijna geëindigde jaar gemist. De Nieu andse formatie Split Enz was twee maanden geleden vo eerst in Den Haag voor een optreden in de Marathon. Nu zij terug en hoe. De eerste kennismaking was in het water gevallen, doorc podium van de Marathon veel te klein is en de lichtshow, belangrijke rol speelt in het geheel, totaal niet tot zijn recht Dit keer heeft het publiek echter kunnen genieten van een half uur durende fabelachtige theatershow, die zo nieuw is zo'n vakmanschap getuigde, dat maar weinig artiesten dit kunnen evenaren. Het lijkt allemaal zeer eenvoudig wat er gedaan wordt, ma zit muzikaal en visueel bijzonder goed in elkaar, waarbij al elkaar is afgestemd, zoals bij voorbeeld het licht met de n maar ook de bewegingen van de leden op het toneel. De uitz lijke kleding, die door Noel Crombie ontworpen is, besto een kleurrijk pak met stropdas. Ook de geschminkte gez waren er. De show Opende met gitaarspel van de als ker verklede gitarist, die de andere leden tevoorschijn toverde i enorme zak. Dit alles gebeurde in flikkerend licht. Het p van het theater bood ruimte voor de artiesten om zich vi te bewegen. Het lijkt erop, alsof de groep is opgebouwd rond de gitaris Finn, een broer van zanger/pianist Tim en de uitstekend sp< toetsenman Edward Rayner. De muziek, die absoluut niet agi is, kwam vooral van de tweede elpee „Dizrythmia", al was ruimte voor een nieuw nummr Betty" en nummers van de elpee „Mental Notes". Noel Crombie, de muzikale duizendpo< de groep, schitterde in het nummer „The woman who loves waarin hij de lepels bespeelt. Ze blijven nog een tijdje in Nederland om aan hun nieuwe te werken en liedjes te schrijven. Dan gaan ze terug naar En| voor een toemee om in maart terug te keren naar Nederlai dan hun nieuwe plaat hier op te nemen. Har Toneel- en muziekweekeinde tei bate van Amnesty International In de Haagse Koninklijke Schouwburg zal op zaterdag 7 en zondag 8 januari een aantal kunstevenementen plaatsvin den vinden waarvan de op brengst is bestemd voor Am nesty International. Deze orga nisatie strijdt voor de belangen van de mensen in de wereld, van wie de vrijheid wordt aan getast of ras. De voorstellingen kunnen plaatsvinden vinden omdat voorstellingen van de Haagse Comedie, de vaste bespelers van het theater niet door gingen. Schouwburgdirecteur Guus Verstraete vond het een goed idee om naast een aantal profes sionele artiesten een beroep te doen op de amateurwereld van Den Haag, en zo een toneel- en muziekweekeinde te organise- Het programma start op zater dagmiddag 14.00 uur met het „Hofstad Jeugdorkest" o.l.v. Lex Veele. Dit orkest, 1923 werd opgericht en zo de het oudste jeugdorkes Nederland is, speelt werke Antonin Dvorak en Georg zet Na de pauze volgt de teurgroep groep „Carrc met „Huis Clos" van Jean Sartre. Om 20.15 uur brenj Oosthout de door haar ve de en bewerkte versie van putin". Zondag geeft het „Resi< Bach Orkest" o.l.v. Gerar kerhuis een concert. Uitge worden het vierde en Brandenburgs concert va hann Sebastian Bach, pauze leest Guus Verstrae vier jaar afwezigheid vai toneel, uit Tijl Uilenspiege slot wordt gevormd door Schoenaerts, die om „De Apologie van Soci speelt, de beroemde en steeds actuele tekst uit 3"" Christus. TONEELDEBUUT VAN AUTEUR DON DEKKER Toneelgroep Centrum geeft op dinsdag 3 januari in het HOT een voorstelling van .Tussen de middag en later op de avond'. Auteur is Don Dekker (33), tot nu toe beeldend kunstenaar, die met dit stuk zijn debuut maakt als schrijver van Nederlands to neel. .Tussen de middag' lunchen twee heren in een chic restau rant: een directeur die met een ondergeschikte jubilaris van kantoor gaat eten. .Later op de avond' praten twee oude volksmensen, tante Marie en ome Cor, over hun leven. Het bejaarde echtpaar babbelt tegen het publiek alsof dat op visite is. Ze onderbreken zichzelf en elkaar voortdurend in hun ver halen en dat levert telkens prachtige bijbelverhalen op. Zo ontstaat een eerst fragmenta risch en later samenhangend beeld van een Amsterdams hu welijksleven. Het Nederlands Dans Theater geeft op 4 janua ri in Theater Carré te Amsterdam de wereld première van een nieuw ballet van NDT's hui- schoreograaf Jiri Kylian: Kinderspelen. Voor dit 30 minuten durende bal let heeft Kylian inspira tie geput uit het gelijkna mige schilderij van Pie- ter Brueghel, dat zich be vindt in het Kunsthisto ri sches Museum te We nen. Enkele van de op het schilderij afgebeelde kinderspelen die overigens niet alleen door kin deren maar ook door volwasse nen worden beoefend heeft Kylian overgenomen; andere spelen en nog meer de hele sfeer van het schilderij van Brueghel nam hij als uitgangs punt voor zijn choreografie. De muziek bij dit werk wordt door de 16 dansers en de 20 kinderen (van de balletopleiding van het Koninklijk Conservato rium te Den Haag) die aan dit ballet meewerken zelf voortge bracht op trommels, potdeksels flessen en dergelijke voorwer pen. Deze geluiden worden afge wisseld met flarden Mahler (Kindertotenlieder). De samen stelling van het geheel is van Jiri Kylian, de regie van Gary Carpenter. Een belangrijk aandeel in deze productie heeft de Amerikaanse ontwerper William Katz, die al eerder met het NDT heeft sa mengewerkt bij de totstandko ming van de balletten van Louis Falco en Strangers van Jennifer Muller. Katz heeft zich niet la ten inspireren door Brueghel maar veeleer door de hollandse natuur: de lucht en de vogels, de bomen en de mist, de seizoe nen. De kostuums werden uitgevoerd naar ontwerpen van Kylian zelf; het lichtontwerp was in handen van NDT's chef technische dienst Joop Caboort. Als tweede werk staat op het1 programma Carmina Burana van de Amerikaanse choreo graaf John Butler, dat voor het eerst door het NDT werd uitge bracht op 24 december 1962 en voor het laatst op 14 juni 1974. Voor de heiinstudering heeft John Butler enkele weken ge werkt met de vrijwel geheel nieuwe rolbezetting in de Haag se studio's van het NDT Van dit programma worden t/m 8 januari voorstellingen gegeven in Carré. Haagse voorstellingen volgen op 23, 24 en 25 januari in de Koninklijke Schouwburg. Edinburgh (A.N.P.) een win terfestival in Edinburgh, welis waar op een iets andere schaal dan het bekende, artistieke zo mer gebeuren maar daardoor I niet alleen aantrekkelijk voor de minnaars van kunst en cul tuur, maar ook voor toeristen, die beseffen, dat een mens niet leeft bij brood alleen. Tot deze opzet zijn de functionarissen van de Scottish tourist Board gekomen in gesprekken met kunstenaarsorganisaties en be drijfsleven, waarbij hun bet jaarlijkse, veel bezoekers trek kende zomerfestival als voor beeld voor ogen stond. Op grond van een steeds toene mend bezoek van Nederlanders aan Schotland is voor het over dezer dagen van start gaande winterfestival Nederland uitge kozen als eerste land, waar dit gebeuren zal worden aangepre zen. De organisatoren houden daarbij rekening met het feit, dat veel mensen thans een twee de vakantie in hun besteding spatroon hebben ingebouwd, maar dat niet iedereen deze in een wintersportplaats wil door brengen, maar ergens „waar men weer eens iets nieuws kan zien en beleven voor een betaal bare prijs", aldus hun uitleg. Het mag dan aan de overzijde van de Noordzee in de loop van het jaar wel een beetje duurder zijn geworden, de organisatoren zijn van mening, dat de prijzen van tal van artikelen nog stuk ken goedkoper zijn dan in ons land. Edinburgh prijst zichzelf aan als de stad waar beroemdheden hebben geleefd en gewerkt: de dichter Robert Bums, de schrij vers Sir Walter Scott en Robert Louis Stevenson (Schateiland) David Livingstone (om. bekend van zijn reis door Afrika), al smede, Mary (Stuart) Queen of Scots en koningin Victoria, die de zomers in Schotland placht door te brengen. Zo zijn er nog enkele, die aan de hand van een speciaal beschreven routeboek te volgen zijn. Als het weer, dat 's winters volgens zeggen wel koud maar zonnig kan zijn, niet meewerkt staan er historische panden, aangekocht door de Schotse Mo numentenzorg, paleizen (gi open ter bezichtiging. Verder worden er tal van certen en toneeluitvoeringer geven, hotels hebben Sch avonden met bekende volks gers en dansers; kortom de ganisatoren menen, dat n tal van andere mogelijkhede Europa Schotland bij uitstek schikt is om in de winter kend te worden. Mogelijkheden om er te kon" boot en vliegtuig en de fervJ automobilisten kunnen hun J meenemen door het autorit te combineren met een boot* en de autoslaaptrein, welke Lj ste mede door de koers vani^ pond in Engeland goedkope- dan elders in Europa. De secretaris van de bisschoppelijke or ganisatie, die de bescherming van india nen in Brazilië beoogt (CIMI), de jezuiet Egydio Schwade, beeft krachtige verwij ten gericht aan het adres van de offciële Braziliaanse organisatie FUNAI, die zich met de indianen bezig houdt Volgens hem hebben de indianen wel een schriftelijk vastgelegd recht op het door hen bewerkte land, maar dat recht be staat dan ook alleen maar op papier. Een door de staat gesanctioneerde landroof veroorzaakt al sinds lang een systemati sche vernietiging van de levensmogelijk heden voor de rond 18.000 indianen van Brazilië, die voor tachtig procent in reser vaten leven. Maar de regering stelt aan de economische ontwikkeling volledige prioriteit, waarbij de indianen geen be lemmering op de weg der vooruitgang mogen zijn. Zonder consideratie worden door hun gebied wegen aangelegd. Grootgrondbe zitters, die voor een bepaald gebied be langstelling tonen, worden voorzien van documenten, waaruit moet blijken, dat in het betreffende gebied geen indianen wo nen. Juist de FUNAI, die door de staat ter bescherming van de indianen is opge richt, is het die de wetten overtreedt en waarvan de functionarissen corrupt zijn, aldus Schwade. De indianen moeten volgens haar geïnte greerd worden of maar uitsterven. Sch wade ziet integratie in het algemeen wel als zinvol, maar de FUNAI verstaat daar onder een volledige aanpassing van de indianen aan de blanke maatschappij met al haar onzekerheden, zonder acht te slaan op de geschiedenis en de cultuur van de indianen. Integratie in Brazilië betekent het weggeven van de grond aan grootgrondbezitters en het maken van de indianen tot goedkope arbeidskrachten van diezelfde grondeigenaren. Vele india nen bezwijken onder de druk. Schwade zegt, dat er al stammen gevon den zijn, waar geen kinderen meer wor den geboren. Zijn zijn bereid uit te ster ven. De Braziliaanse bisschoppen wijzen een dergelijke integratie af en eisen dat aan de Indianen zelfbeschikkingsrecht wordt gegeven. De Britse raad van kerken en de r.k. bisschoppelijke com missie Justitia et Pax in En geland hebben gezamenlijk bij de Britse regering erop aangedrongen meer actie te ondernemen voor hulpverle ning aan de slachtoffers van de wreedheden in Cambodja. Vooral de vluchtelingen uit dat land moeten volgens bei de instanties bijzonder gehol pen worden. In een verklaring wijzen de raad van kerken en Justitia et Pax erop, dat sinds de Rode Khmer in april 1975 aan de macht kwam, er talloze doden zijn gevallen. Zij publiceren cijfers, die verzameld zijn door de missionaris Ponchaud. Volgens deze priester, die tot 1975 in Cambodja werkte, heb ben sedert april 1975 achthon derdduizend mensen in Cam bodja de dood gevonden. Tij dens de oorlog sneuvelden er naar schatting 600.000. Voor de oorlog telde Cambodja ze ven miljoen inwoners. vlucht via Thailand. De helft van hen heeft in andere lan den onderdak gevonden. De andere helft bevindt zich nog in vluchtelingenkampen in THAILAND, dat vorige maand zijn grens met Cam bodja afsloot. De raad van kerken en Justi tia et Pax zeggen er dankbaar voor te zijn, dat de Britse rege ring de kwestie van de men senrechten in Cambodja in de Verenigde Naties aanhangig heeft gemaakt en dat zij haar hulp via het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen heeft verhoogd. Maar de Brit se regering kan volgens beide kerkelijke instanties meer doen, zoals hulp bieden op me disch gebied en vluchtelingen toelaten. De beide kerkelijke instanties kondigen aan, dat zaterdag 11 februari in de r.k. kathedraal van Westminster een oecume nische wake zal worden ge houden als geestelijke achter grond voor materiële hulpver lening in Cambodja en voor Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand en andere landen. De traditionalistische bewe ging van de geschorste Franse bisschop Lefèbvre beeft via een stroman een klooster aan gekocht in bet bisdom Re gensburg in West-Duitsland. Het klooster behoorde toe aan de congregatie van Marian- hill, een missiecongregatie. Bisschop Graber van Regens burg is bijzonder boos over deze transactie, aldus een me dedeling van zijn secretariaat Het klooster is voor ongeveer zeven ton aangekocht door de bouwkundig ingenieur Hein- rich Schlueter, die - zoals in de koopakte is aangegeven - van het tamelijk vervallen klooster een tehuis voor ouden van dagen wil maken. Intus sen is gebleken, dat Schlueter nauwe contacten onderhoudt met de „Vereniging Pi us X", een stichting van bisschop Le fèbvre. Naar verluidt zou Le- febvre in het klooster een Toen bekend werd dat ir. Sch lueter het gebouw ten behoeve van de beweging van bisschop Lefèbvre had aangekocht, pro beerde de congregatie de ver koop tevergeefs ongedaan t< maken. Zij hoopt dit alsnog t« bereiken door een beroep U doen op het feit, dat Heinrich Schlueter het gebouw ondei vals voorwendsel heeft ver- Van de zijde der congregatie wordt er overigens wel op ge wezen, dat zij jarenlang gepro beerd heeft haar overtollige klooster aan het bisdom Re gensburg te slijten en dat zij daarbij een flink verlies op de koop toe had willen nemen. Toen men daarop het klooster op eerlijke manier en tegen een goede prijs kon verkopen, had men dat graag gedaan. KORTE METTEN Na een langdurige ziekte is in Jabalpur (India) overleden mgr. C. I. Dubbelman (83), emeritus-bisschop van die stad. Mgr. Dubbelman vertrok in 1923 ais missionaris naar In dia In 1933 werd hij aposto lisch prefect en in 1954 eerste bisschop van Jabalpur. In 1966 kreeg hij wegens ziekte eervol ontslag uit die functie. Mgr. Dubbelman was norber tijn van de abdij van Beme in Heeswijk. Daar is vandaag te zijner nagedachtenis een gebedsdienst gehouden. Mor gen is er in de kerk van de abdij een rouwdienst Onder auspiciën van de Bap tisten Wereldalliantie (BWA) zijn in 1977 meer dan tweehon derdduizend bijbels en liede renbundels verzonden naar Oosteuropese landen. Met uit zondering van Albanië zijn er in alle landen van Oost-Euro pa baptistengemeenten. De BWA stuurt bijbels en liede renbundels indien de autoriti- teiten vergunning hiertoe ge ven. De BWA biedt ook finan ciële hulp zoals aan theologi sche opleidingen in de diverse landen. Momenteel is men be zig met de stichting van een seminarie of een bijbelcollege in Moskou. De voorlopige groep van de Wereldraad van Kerken voor 1,2 miljoen gulden voor de overstromingsramp in India is onvoldoende gebleken. Een nieuw programma wordt in details uitgewerkt samen met de CASA, de hulporganisatie van de Indiase kerken. Het zal gaan om een bedrag van twaalf miljoen gulden. Er be staat een snelwerkende en ef ficiënte werkverdeling tassen de CASA, de VIRO (rk. orga nisatie) en de OXFAM (Engel se organisatie voor ontwikke lingshulp). Een team van de wereldraad heeft in India de mogelijkheden tot hulp onder zocht Een van de drie leden was de Nederlander, ir. Nico Keulemans van bet Algemeen Diaconaal Bureau van de Ge reformeerde Kerken. Twee vooraanstaande leden van het christelijk comité ter verdediging van de godsdienstvrijheid in de Sovjet Unie zijn opnieuw sterk onder druk geaet om hun activiteiten op te geven. Het gaat om de orthodoxe geestelijke Gleb Jakoenin, bekend van zijn optreden tijdens de laatste algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken in Nairobi en de orthodoxe leek Victor Kapitantschuck. Beiden zijn ontboden bij de KGB, de staatsveiligheidsdienst Hen werd te verstaan gegeven, dat zij onmiddellijk hun activitei ten moesten staken, omdat hen anders een proces te wachten stond. Hen zou smaad tegen de Sovjet-Unie ten laste worden gelegd, waarop lange gevangenisstraf staat Erbij werd gezegd, dat het om een „laatste waarschuwing" ging. Het optreden komt op een moment, waarop de Amerikaanse delegatie bij de conferentie in Belgrado tracht een bepaling in het slotdocument te doen opnemen, volgens welke althans die personen, die zich inzetten voor het doorvoeren van de slotacte van Helsinki in hun land, van arrestatie worden uitgesloten. Er zijn overigens vele leiders van Helsinki-conüté's in de Sovjet-Unie gearresteerd dan wel tot gevangenisstraffen veroor deeld.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10