DE BOEKENMARKT Echtpaar Kalma: BVD houdt ons in de gaten binnenland Israëlisch hooggerechtshof stelt vonnis Ludwina uit Economisch wel en wee HANDTEKENINGEN. ACTIE TEGEN ALCOHOLMISBRUIK öjd bruna Tien staatssecretarissen beëdigd LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 ROTTERDAM Hoofdinspecteur B. E. Kalma en zijn echtgenote I. Kalm*-Staal zijn ervan overtuigd, dat hun doen en laten nauwlettend wordt gadegeslagen door de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) of door de inlichtingendienst van de Rotterdamse politie. Zij leiden dit af uit bijvoorbeeld bet feit, dat in het rapport, dat de Rotterdamse korpsleiding aan procureur-generaal Van der Feltz heeft gestuurd, precies vermeld stond op welke data Kalma in Amsterdam verga deringen had bijgewoond van het medisch-juri disch comité. Dit comité, waarin onder andere zitting hebben prof. Nagel en de advocaat mr. Bakker Schut, houdt zich bezig met de positie van „politieke" gevangenen in West-Duitsland. Verder zou procureur-generaal Van der Feltz vori ge week in zijn tweede gesprek met Kalma precies hebben kunnen vertellen wat de hoofdinspecteur en zijn vrouw, niet alleen tijdens, maar ook na afloop van de omstreden demonstratie op 27 okto ber bij het Westduitse consulaat hadden gedaan. Ook zou de woning van het echtpaar Kalma afgelopen jaar enige malen zijn doorzocht Me vrouw Kalma zegt dat bij die gelegenheden ver schillende „paperassen" zijn verdwenen, onder meer haar dagboek, „waarin overigens niets bij zonders staat". Tenslotte zou het de Kalma's niet verbazen als hun telefoon afgetapt zou zija „Het gebeurde vaak dat wij, als we interlokale gesprek ken voerden, hele rare klikken op de lijn hoor den", aldus mevrouw Kalma. Mevr. Kalma zegt geen enkel bewijs te hebben, alleen vermoedens. Volgens haar is dat ook de reden dat zij en haar man van de genoemde feiten geen aangifte gedaan hebben bij de politie. „Als ik daar zeg dat mijn dagboek is gestolen en ik vermoed dat er een politiek luchtje achter zit, schuift men de zaak automatisch door naar de inlichtingendienst. En dat zijn nu precies de men sen die wij ervan verdenken er de hand in gehad te hebben. Dus wat zouden we er dan ook mee opschieten? De inlichtingendienst waar de Kalma's van spre ken is een afdeling, die elk politiekorps in Neder land er op na houdt Het was mevrouw Kalma, dochter van de Rotterdamse oud-hoofdcommissa ris Staal, die tweeëneenhalf jaar geleden naar aa.i]eiding van geruchten over de Utrechtse politie onthulde dat deze diensten zich onder andere tot taak stellen de politieke activiteiten te volgen van Nederlanders of buitenlanders. Zij illustreerde dit toen met enkele voorvallen, waarvan zij zelf getui ge was geweest. Aanvankelijk ontkende het Rotterdamse politie korps dit soort activiteiten, maar het gaf de juist heid van mevrouw Kalma's beweringen tenslotte toe, nadat haar man burgemeester Van der Louw had laten weten dat hij bereid was op ambtseed te bevestigen. Volgens het echtpaar Kalma werkt de inlichtingendienst van de politiekorpsen heel nauw samen met de BVD. Een woordvoerder van het ministerie van Binnen landse Zaken, waaronder de BVD ressorteert, ontkende de huiszoekingen of het afluisteren van de telefoon. „Voor het afluisteren heeft de dienst de toestemming van vier ministers nodig en dan moet bovendien nog kunnen worden aangetoond, dat de persoon in kwestie een gevaar vormt voor de democratische rechtsorde of voor de veiligheid van de Staat". Of de BVD belangstelling heeft voor de Kalma's, daarop wilde de woordvoerder geen antwoord geven. „Zulke zaken zijn strikt geheim". Een woordvoerder van procureur-generaal Van der Feltz ontkende dat het Openbaar Ministerie nasporing had laten doen naar het echtpaar Kal ma. Dat de procureur-generaal weet wat de Kal ma's gedaan hebben na de demonstratie komt, aldus de woordvoerder, „doordat de hoofdinspec teur dat zelf tegen hem gezegd heeft". Ruim een uur heeft een chauffeur van een wagen van Van Gend en Loos gis teren in zijn cabine bekneld Chauffeur bekneld bij Utrecht. Nadat de chauf feur door brandweerlieden was bevrijd is hij in het ziekenhuis opgenomen met gezeten nadat hij in botsing vrachtwagen. Het ongeluk een verbrijzeld been en was gekomen met een gebeurde op de grote weg hoofdletsel. (Van onze correspondent) JERUZALEM Het Israëlische hooggerechtshof heeft nog geen beslissing kunnen nemen over het vonnis - zes jaar cel - van Ludwina Janssen. Dit vonnis zal later gewezen worden. Ludwina stond gisteren in hoger beroep terecht. Ludwina Janssen kwam in september vorig jaar naar Israël met de opdracht de kaping van een Air France-vliegtuig voor te bereiden. Zij werd gearres teerd en een rechtbank veroordeelde haar tot zes jaar. De openbaar aanklager, mr. Gabriel Bach ging tegen dit vonnis in beroep, maar het hooggerechtshof kon niet tot een beslissing komen. Deze is nu uitgesteld naar een nader te bepalen datum. Kaping als protest tegen Ambonreis (Van onze verslaggevers) ASSEN Een kaping rond Kerstmis door Zuidmolukse jongeren, waarvan de politie zegt volledig op de hoogte te zijn geweest, zou bedoeld zijn als protest tegen de reis, die de jongerenleiders Nous Solissa en Thoe Thenu onlangs naar Am- bon hebben gemaakt. Dit is dui delijk geworden na het contact dat enkele Molukse wijkraden op aandrang van burgemeester Masman van Assen hebben ge had met radikale Molukse jon- gerengroeperingen. De wijkraden hebben de jonge ren verteld dat de politie zelfs de namen van de betrokkenen bij en de exacte datum van de kaping kende, en hebben zich uitgesproken tegen een dergelij ke actie. Desondanks zou een kaping slechts zijn voorkomen doordat de politie verdachte Zuidmolukkers heeft gescha duwd en intensieve controles uitvoerde op treinen in het noorden van het land. Intussen maakt zich weer een nieuwe groep Molukse jongeren op voor een oriëntatiereis naar de Molukken. Zij vertrekken op 18 januari voor een trip, die gedeeltelijk wordt betaald door het ministerie van CRM. De ge meente Smilde gaat plannen maken om de grote werkloos heid onder Molukse jongeren te bestrijden. De helft van deze groep is zonder werk. In politie ke klingen in Den Haag wordt aangenomen dat de Tweede Ka mer in het vroege voorjaar een groot debat zal wijden aan de Molukse problematiek. Hollands glorie haalt buit binnen PENZANCE (AP) - Desktmdi- gen van de Nederlandse rederij Wijsmuller zijn gisteren aan boord gegaan van de 1157 ton metende Britse trawler Con queror die op de rotsige kust van Cornwall gestrand is. De Conqueror is een van de groot ste vissersschepen van Groot- Brittannië, met een geschatte waarde van een miljoen pond. De Conqueror werd dinsdag tij dens zijn eerste reis getroffen door een zware storm. Het schip liep vast op de rotsen in de omgeving van de haven Mous- hole, drie kilometer ten zuiden van Penzance, het zuidwestelij ke puntje van Groot-Brittannië. Woensdagochtend was de storm nauwelijks afgenomen. Nadat de heren van Wijsmuller aan boord waren gegaan, verlieten de kapitein en de laatste twee fbemanningsleden het schip. De 'overige bemanningsleden waren dinsdag al opgehaald door een reddingsboot. Nieuw spoor in moord op invalide Rotterdammer ROTTERDAM (ANP) Het polstasje van de zaterdag in Rotterdam vermoorde invalide sigarenwinkelier Th. Brouwer is teruggevonden. In verband met bet onderzoek wil de poli tie nog niet meedelen wat er uit het tasje is ontvreemd. Het 40-jarige slachtoffer is na een tocht Icings diverse bars op Katendrecht in de vroege och tend van de dag voor kerst in zijn invalidewagen door een man naar een donkere steeg gereden. Daar heeft hij een klap met een steen op het hoofd ge kregen. De schedel is daardoor verbrijzeld. Daarna is de dader met het polstasje gevlucht. De recherche zoekt getuigen, die de man in de nacht van vrijdag op zaterdag tijdens zijn kroegen tocht hebben gezien. Aan het Gangetje 10 is in de v.m. lederwarenwinkel „Antilo pe" het kantoor van Frisia Ma kelaars geopend. Aan het Vijf Meiplein 3/5 is in de leegstaande v.m. sho wroom van P. v.d. Horst een winkel in dames- heren- en kin dermode van De Wit geopend. Aan de Morsweg 98 is in de v.m. slagerij De Graaf, de kaas-, noten- en wijnshop van Theo van Dam gevestigd. Aan de Lange Mare 45 is de Stichting Gezinsverzorging ver plaatst naar Haarlemmerstraat Aan de Lange Mare 43 is de aannemingsmij. Z. Deenik en Zn. BV gevestigd. Aan de Oostdwarsstraat 16 is de* glazenwasserij Ch. L. Krul gevestigd. Aan de Valkenhorst 37 is het schoonmaakbedrijf „De Sleutel stad" gevestigd. Aan de Agaatlaan 299 is S.B.N., straatmakersbedrijf ge vestigd. Aan het Eiberoord 8 is het Advies-, Constructie- en Fabri- cagebureau voor Machines t.b.v. automatisering en mechanisatie technieken van A. P. Staats ge vestigd. Aan de Drechtstraat 51 is „Disco Orion Leiden", verzor gen van muziek via afspeelapp. op evenementen, gevestigd. Aan de Oude Vest 49a is de handel in gebruikte automobie len (geen bedrijfsruimte) van Jff. Eshak gevestigd. Een delegatie van de Politieke Partij Radicalen, onder wie fractievoorzit ter Ria Beckers, heeft gisteren op de Amerikaanse en Duitse ambas sade een „zwart boek" omtrent de neutronenbom aangeboden. Op de foto de PPR- delegatie bij de Amerikaanse am bassade met rechts mr. V. L. Stier, voorlichter van de ambassa de. UTRECHT ANP De Nationa le Commissie tegen het Alcoho lisme in Utrecht gaat de ko mende drie maanden een hand- tekeningenaktie houden om op die manier de regering onder druk te zetten. De commissie wil van de regering op korte termijn beleidsmaatregelen die het stijgende alcoholgebruik in de Nederlandse samenleving moeten tegengaan. Hierbij denkt de commissie aan duide lijke voorschriften voor de re- klame voor alcoholhoudende drank, aan frequentere ver keerscontroles en aan meer voorlichting, gericht op zowel ouderen als jongeren. De commissie, die overigens ook strijdt tegen andere verslavin gen dan de alcoholverslaving, baseert zijn actie op het sterk stijgende alcoholgebruik onder de Nederlandse bevolking dat tot steeds meer problematiek aanleiding geeft Daarbij gaat het volgens de commissie niet om pure alcoholisten maar om de veel grotere groep die regel matig drinkt en daarbij even regelmatig (veel) te diep in het glaasje kijkt. Gepleit wordt voor een bewustwording onder de Nederlandse bevolking dat er met alcohol voorzichtig moet worden omgesprongen. Hel nieuwe jaar begint UKK/d algoed.Nog voor het N/£U!MJAAR goed en wel begonnen is. f\f/<Cl Want de boekenmarkt bij LMyo. Bruna is alweer begonnen. Vele speciale aanbiedingen dus. Uiterst aantrekkelijke i.^-- prijzen. En véél! /^vj Gauw komen neuzen dus. Boeken-Tijdsth riften-Pa peferie LEIDEN: Bruna Maarsmansteeg 10 Vervoersorganisatie protesteert tegen Turkse maatregel DEN HAAG (ANP) De NOB Wegtransport (nationale organi satie beroepsgoederenvervoer) heeft in telegrammen aan de ministers van Financiën, Ver keer en Waterstaat en Buiten landse Zaken haar bevreem ding uitgesproken over de door Turkije ingevoerde maatregel dat iedere inzittende van een niet-Turkse vrachtauto bij bin nenkomst in dat land tenminste driehonderd Amerikaanse dol lars moet inwisselen tegeifr Turkse ponden. Overblijvend Turks geld kan la ter niet teruggewisseld worden tegen dollars. De NOB Wegtran sport heeft de betrokken be windslieden met klem verzocht bij de Turkse autoriteiten te protesteren tegen deze maatre gel, De NOB wil dat ook in EEG-verband tegen de maatre gel wordt geprotesteerd. De ver voersorganisatie meent verder dat. de Turken heel goed in strijd kunnen handelen met di verse internationale verdragen. Ouderwets mannehjk aanzien" APELDOORN - Onder de studenten van de Hogere en Middelbare Autotechni- sche School in Apeldoorn (ATS) is een stroming op gang gekomen om het schoolverenigingsleven weer een ouderwets, man nelijk aanzien te geven. Dat gebeurt niet zonder fel le protesten van andersden kenden. Het societeitsb- stuur heeft onlangs enkele mensen met lang haar ach ter de bar weggestuurd Bij een excursie naar het Instituut voor Autohandel (IVA) te Driebergen, werd verder als eis gesteld dat de deelnemers een stropdas en een colbertje moesten dra- Inmiddels is „wegens de drang naar een gezond ou derwets studentenleven" ook opgericht de Touring Association of the Automo tive College, die los staat van de schoolvereniging Totis Viribus (Met Voile Kracht Vooruit). Voor de nieuwe club moet men worden gevraagd. Be langrijkste eis: een ver zorgd uiterlijk en correcte kleding. De vrouwelijke au totechnici worden bij voor baat geweerd. Een van de ATS-studenten mocht on langs ook niet mee met de excursie naar Driebergen. Vrouwen zouden de sfeer bederven, aldus de initia tiefnemers van de tocht Ze worden overigens wel ge noemd in de doelstelling van de nieuwe studenten club: „contacten met ande re studentenverenigingen tot stand brengen onder het genot van vrouwen, drank, voedsel eif brasserijen". (Van een onzer verslaggevers) mevrouw Smit-Kroes (Verkeer en Water- Zaken), en prof. mr. A. Nooteboom (Finan- staat) en de heren mr. G. Broke (Volkshuis- ciën). Voorts zijn gisteren twee staatssecre- SOESTDIJK/DEN HAAG Koningin Ju- vesting), L de Graaf (Sociale Zaken), Th. tarissen benoemd, maar nog niet beëdigd, liana heeft gisteren tien staatssecretarissen Haze kamp (Ec. Zaken), mr. H. E. Koning Het zijn mevrouw Veder-Smit (Volksge- beëdigd. Het zijn mevrouw mr. E. A. Haars (Binnenlandse Zaken), C. J. van Lent (De- zondheid) en de heer G. Wallis de Vries (Justitie), mevrouw J. G. Kraaijveld (CRM), fensie), drs. D. van der Mei (Buitenlandse (CRM). Mevr. mr. E. Haars (64), CDA (CHU) Deze „eminence grise" heeft een lange politieke loopbaan achter de rug. Ze was vijf jaar Tweede Kamerlid (van 1967 tot 1972) en jarenlang lid van de Provinciale Staten van Utrecht Van huis uit advocaat Komt op Justitie. Jeltien Kraaijeveld (45), CDA (ARP) Was vier jaar Tweede Kamerlid. Hield zich voornamelijk bezig met onderwijszaken. Volgde het beleid van minister Van Keme- nade uiterst kritisch, maar voer de geen hetze tegen hem. Van huis uit onderwijzeres. Was voorzitter van de Gereformeer de Vrouwenbond. Ze gaat zich bezighouden met emancipatieza ken. Komt op CRM. Drs. Neelie Smit- Kroes (36), WD Studeerde economische weten schappen. Was in Rotterdam ge meenteraadslid en lid van de Kamer van Koophandel. Werd in 1971 kamerlid. Ontwikkelde zich in het parlement tot des kundige op het gebied van ver keer en vervoer. Was altijd een fel tegenspeelster van de „ver- keersbewindslieden" Westerterp en Van Huiten. Komt op Ver keer en Waterstaat. Mr. G. Brokx (44) CDA (KVP) Was de afgelopen zeven jaar gedeputeerde in de provincie Noord-Brabant. Studeerde af in Nederlands recht Deed politie ke ervaring op als lid van de Provinciale Staten en als ge meenteraadslid en wethouder van het Brabantse Oosterhout Maakte carrière in het leger als administratie-officier. Komt op Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Lou de Graaf (47), CDA (ARP) Komt uit de vakbeweging even als zijn minister Willem Al bed a. Was laatstelijk tweede voorzitter van het CNU. Deskundig op het terrein van sociale verzekerin gen. Werkte voor vakbondspe riode bij de Raad van Arbeid in Leeuwarden. Komt op Socia le Zaken. Theo Hazekamp (51), CDA (KVP) Blijft op zijn post zitten. Hield zich in kabinet-Den Uyl onop vallend bezig met het midden- en kleinbedrijf. Was voordien een jaar Tweede Kamerlid. On voltooide studie economie. Was secretaris van het Nederlands Katholiek Ondernemersverbond en werkte op de afdeling Econo mische Zaken van de gemeente Den Haag. Blijft op Economi sche Zaken- Was tien jaar Tweede Kamerlid. Deskundig op het terrein van belastingen en overheidsfinan ciën. Een begenadigd spreker. Studeerde belastingwetenschap pen en Nederlands recht Was belastinginspecteur en werkte op het ministerie van Financiën. Was lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland en gemeente raadslid in Rotterdam. Hij komt op Binnenlandse Zaken. Cees van Lent (55), CDA (KVP) Volgde drie jaar geleden zijn partijgenoot Mommersteeg op als staatssecretaris van Defen sie. Rustige en weinig opvallen de man. Maakte in het leger carrière als administratie-offi cier. Klom op tot brigade-gene raal. Door Andriessen naar Den Haag gehaald als waakhond bij de socialisten Vredeling en Ste- merdink. Blijft op Defensie. Drs. D. F. van der MEI (53) CDA (CHU) Is sinds 1956 lid van de Tweede Kamer, tot de laatste verkiezin gen voor de CHU, daarna, tot zijn benoeming tot staatssecre taris, voor het CDA. Sinds maart 1976 is hij ook lid van het Europees Parlement en lid van de interparlementaire Benelux- raad. Hij was medewerker voor internationale zaken bij het Christelijk Nationaal Vakver bond. Komt op Buitenlandse Zaken. Prof. dr. A. Noote boom CDA, (CHU) Was hoogleraar belastingrecht aan de Universiteit van Amster dam. Broer van drs. Govert Nooteboom die kortgeleden uit D'66 trad en een nieuwe partij oprichtte die bij de verkiezingen nauwelijks stemmen haalde. Was belastinginspecteur en werkte als belastingconsulent voor het bedrijfsleven. Komt op Financiën. Mevrouw mr. E. Veder-Smit (56) WD Was tien jaar Tweede Kamerlid voor de VVD. Daarvoor wethou der van Zeist, lid van Provincia le Staten van Utrecht en lid van de gemeenteraad van Leeuwar den. In de Tweede Kamer hield zij zich voor haar fractie vooral bezig met Volksgezondheid. Zij diende met haar partijgenoot Geurtsen en twee PvdA-leden een initiatiefwijzigingsvoorstel abortus in. Dit werd in de Eer ste Kamer, mede door toedoen van liberale Eerste Kamerleden verworpen. Komt op Volksge zondheid. C. C. Wallis de Vries (41) WD Was sinds september 1974 wet houder openbare werken ver keer en vervoer van Den Haag. Daarvoor was hij werkzaam bij de PTT, laatstelijk als secretaris van de hoofddirectie telecom municatie van de PTT. Vermoe delijk zal hij zich op CRM met het mediabeleid (omroep en perszaken) bezighouden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9