deTijd O UDJAARS UITVERKOOP IN LONDEN LEVERT FELLE VELD OP Weerstrevende erena Becker ijgt levenslang Soares moet in Portugal nieuwe regering vormen Toekomst Vorrink een zwart gat Soldaat kaapt bus CARTER BEGINT WERELDREIS MET BEZOEK AAN POLEN h P iUiTENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 PAGINA 7 Het startsein voor de Londense oudeiaarsuitverkooo wordt gegeven en met bekwame spoed sprinten de koopjesjagers naar de afgeprijsde artikelen. Ivan Aivasian viert op gepaste wijze het feit. dat hij in de Londense oudejaarsuitverkoop. een minkbontmantel voor een habbekrats op de kop heeft kunnen tikken. Hij heeft de mantel gekocht voor zijn volslanke vriendin Mocht zij voor de mantel te omvangrijk zijn. dan verkoopt hij die wel (Van onze corres pondent Roger Si mons) LONDEN Amb tenaar Ivan Aiva- zian (43), van de Londense gemeente Harrow, had bijna vijf dagen en nach ten op de stoep gekampeerd toen hij gisteren in Ox- fordstreet met do zijnen andere door gewinterde koop jesjagers het wa renhuis Debenhams binnen rukte om er te kunnen profite ren van de enorme voordelen van de grote eindejaarsuit- verkoop. De meeste Londense waren huizen, die van de week meedoen aan de traditionele uit verkoopmanie, zijn van vrijdagavond tot gisterochtend dicht gebleven. Uitzonderingen, zoals Harrods, die pas begin januari de voorraad oprui men, hebben van daag hun deuren geopend. had doorgebracht op de kille stoep bij de ingang van Debenhams, beloon de zichzelf voor zijn uithoudingsvermogen met de aankoop van een nertsmantel, waarvan de normale verkoopprijs van 1595 pond op 159.50 pond gebracht was. „Die mantel is bestemd voor mijn vriendih", vertelde Ivan. „We zijn al drie jaar verloofd, en ik hoop dat ze me nu zal willen trouwen". Ivan Aivazian gaf toe, dat zijn koopje onder maats kon zijn voor zijn volslanke vriendin. „Als hij niet past, verkoop ik hem", zei hij. „De winst die ik dan maak, zal ook een goede beloning zijn voor de kille Kerstdagen en -nachten op het trot toir". Debenhams verkocht een kleurentelevisie van 229 pond voor 49.95 pond. Die werd inge palmd door een echt paar dat sinds vrijdag avond de eerste plaats in de rij bezet had. Deze man en vrouw kochten ook een diepvries van 189 pond voor 25 pond. Een dertienjarige jongen had sinds maandagmor gen met zijn vader in de rij gestaan om vanmor gen voor weinig geld een Stereo-installatie te kunnen kopen. In sommige warenhuizen kwam het tot vinnige veldslagen tussen men sen, die dagen en nach ten geduldig gewacht hadden op het openen van de deuren, en lieden die pas vanmorgen ter plaatse waren versche nen. De laatkomers hielden geen rekening met het traditionele recht van de wachtende rij. Zij werkten met schouders en ellebogen, om vóór de anderen binnen te komen en grepen in het warenhuis vast wat ze konden beet pakken. Heel wat artikelen he pen hierbij schade op. De meeste koopjesjagers schenen dit evenwel niet erg te vinden. Vijfenne gentig percent van de goederen, die verkocht worden in de uitverkoop zijn trouwens lichtelijk beschadigd. De Britse warenhuizen verkopen nu alles wat ze kwijt willen en dat betekent ook een hele hoop rom mel. Kledingstukken worden eensklaps spot goedkoop omdat ze uit de mode of gewoon slecht van snit zijn. Sinds enkele jaren is het in Groot-Brittannië wetteüjk verboden de oorspronkelijke prijzen van artikelen, die uitver kocht worden, te verval sen om het koopje des te aantrekkelijker te maken, wat vroeger vaak gebeurde. De tradi tionele eindejaars-uitver- koop wordt door alle warenhuizen, in samen werking met sommige fabrikanten, ook ge bruikt voor reclame. Bepaalde dingen worden dan aanzienlijk voordeli ger verkocht. Het is echter niet nodig daar voor dagen en nachten in de rij te gaan staan. Bedoelde artikelen, waaronder meubels en linnengoed, blijven goedkoop beschikbaar tot de hele uitverkoop afgelopen is. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De RAF-terroriste Verena Becker (25) is gisteren door het gerechtshof in Stuttgart veroordeeld tot levenslange gevange- -jsstraf. De rechters, die daarmee met de eis van de officier van pstitie meegingen, achtten haar schuldig aan een zesvoudige pging tot moord op politiebeambten en aan een gewapende herval op een automobilist wiens wagen zij als vluchtauto ge bruikte. Verena Becker wordt hier. na haar veroordeling, naar een politiebusje geleid, dat haar zal terugvoeren naar Stammheimgevangenis bij Stuttgart. Vernea Becker werd in mei van dit jaar na hevige schietpartijen met de politie in Singen gearres teerd. Twee agenten werden daarbij gewond Zij was in ge zelschap van de terrorist Günter sonnenberg die ervan wordt verdacht betrokken te zijn ge weest bij de moordaanslag op SEOEL (AP) Een 22-jarige Zuidkoreaans soldaat heeft gis teren in Oelsan, 350 kilometer ten zuiden van de Zuidkoreaan- se hoofdstad, een bus gekaapt Hij was gewapend met een au tomatisch geweer en een hand granaat. De man stapte in, schreeuwend hij de bus zou opblazen als de chauffeur niet meteen kwam opdagen. Toen liet hij 15 passa- oude mensen en kinderen, uitstappen. Er bleven er nog vijf Op een gegeven moment liet de soldaat de handgranaat vallen, die explodeerde waarbij hij gedood. De passagiers raakten gewond, sommigen van hen ernstig. Marihuana smokkel onder valse vlag MIAMI (UPI) De Amerikaan se narcotica-bestrijdingsdienst heeft de grootste marihuana- vangst uit zijn geschiedenis ge daan met de beslaglegging op waarschijnlijk 90 ton marihua na aan boord van twee schepen, waarvan één onder Nederland se vlag voer maar niet in Ne derland is geregistreerd. De schepen zijn de kustvaarder Miss Connie, die de Nederlartd- se vlag voerde, en de vissers boot Ecopesca 4. Zij lagen voor anker bij Orange Cay op de Bahama-eilanden toen de Ame rikaanse kustwacht aan boord ging en beslag legde. De Miss Connie heeft 60 tot 70 ton mari huana aan boord en de Escopes- ca 4 15 tot 20 ton. Volgens een woordvoerder van de kustwacht zijn de twee sche pen in geen enkel land geregi streerd. Aan boord van de Miss Connie z'jn elf mensen gearresteerd en op het andere schip 10. Het zijn allen Columbianen. Buback. Sonnenberg werd bij zijn arrestatie door een schot in het hoofd zwaar gewond Hoe wel hij in het proces tegen Bec ker tweemaal als getuige is op getreden, is zijn proces uitge steld vanwege zijn gezondheid stoestand. Verena Becker verscheen giste ren voor welgeteld de derde keer in de rechtszaal. Twee keer eerder was zij wegens ordever storing verwijderd. Ook nu be gon zij onmiddellijk luid te roe pen dat zij haar veroordeling niet mee wilde maken. Vier par ketwachters moesten haar vast houden. Aangezien zij met tot bedaren kwam, werd zij onmid dellijk na de uitspraak van het vonnis uit de zaal verwijderd. Verena Becker behoorde tot de ;,Beweging van de tweede juni". Zij werd in 1974 reeds tot zes jaar gevangenisstraf veroor deeld. Het jaar daarop werd zij met vier andere gevangenen vrijgelaten in ruil voor de gegij zelde CDU-politicus Lorenz. Het is nog niet zeker of Verena Bec ker later ook nog zal moeten voorkomen voor haar mogelij ke, maar moeilijk te bewijzen aandeel in de moord op Buback. LISSABON (AFP/AP) - Waar nemend premier Mario Soares van Portugal heeft gisteravond van president Eanes de op dracht gekregen een nieuwe re gering te vormen. De 53-jarige Soares leider van de socialisti sche partij, zei na een ontmoe ting met de president in het Belem-paleis: „Ik ben niet be noemd tot premier, maar ik ben aangewezen een kabinet te vor men als ik na de besprekingen met de verschillende politieke partijen het gevoel heb dat de mogelijkheden daartoe aan we- Weer brand graansilo in VS GALVESTON (RTR) Bij de brand die zich gisteren na een explosie heeft voorgedaan in een graansilo in Galveston zijn vermoedelijk zeventien mensen omgekomen. Vanmorgen waren vijftien lijken geborgen en wor den nog twee arbeiders ver mist. Onder de 23 gewonden zijn er enkelen met zeer ernsti ge brandwonden. De explosie in Galveston was het derde ongeluk in een Ameri kaanse graansilo in een week Deze hebben in totaal aan meer dan vijftig mensen het leven Lid Italiaanse neo fascisten vermoord Rome Gisteren is in Rome de 47-jarige Angelo Pistolesi een afdelingssecretaris van de neofascistische partij Italiaan se Sociale Beweging (MSI) ver moord toen hij bij zijn woning in zijn auto wilde stappen. Volgens de politie werd Pistolesi door drie projectielen van groot kaliber in de rug getroffen. De schoten werden afgevuurd uit een auto. Pistolesi zou twee jaar geleden aan een schietpartij hebben deelgenomen waarbij een jonge communist dodelijk gewond werd. De aanslag van gisteren is de zoveelste in een reeks die 23 december begon, toen ver scheidene rechtsextremisten een 16-jarige scholier, die deel uit maakte van een ultralinkse or ganisatie, beschoten en zwaar verwondden. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se president Jimmy Carter is vandaag aan zijn wereldreis begonnen die hem langs zes landen in Europa, het Midden- Oosten en Azië zal voeren. Carter begint zijn reis met Polen. Morgen zal hij daar besprekingen voeren met partijleider Edward Gierek. Verwacht wordt dat onder meer de Ameri- kaanse-Poolse economische betrekkingen, de vei- UgheWlm Centraal-Europa en de Poolse rol in de u betrekkingen tussen Oost en West tot de agenda- Valery Giscard d'Estaing punten zullen behoren. b de sjah en met koning Hoessein van Jordanië. Op nieuwjaarsdag vliegt Carter naar New Delhi, waar hij besprekingen zal voeren met de Indiase pre mier Morarji Desai. De president zal hier waar schijnlijk de Amerikaans-Indiase betrekkingen doornemen, die sinds Indira Ghandi in maart afgetreden is, aanmerkelijk zijn verbeterd. De Amerikaanse president zal in de Indiase hoofdstad tweemaal overnachten voor hij op 3 januari naar Saoedi-Arabie vliegt, waar hij zal overnachten in Riad. De volgende dag vliegt Carter naar Parijs waar hij een ontmoeting zal hebben met president Vervolgens vliegt de president van Warschau naar Teheran waar hij ontmoetingen zal hebben met Op 6 januari vliegt de president via Brussel weer terug naar Washington. In de Belgische hoofdstad zal Carter nog ontmoetingen hebben met de lei ders van de EEG en de NAVO. zig zijn. „Hij gaf toe dat dit een zeer moeilijke taak was. De regering Soares was op 8 december door een motie van wantrouwen tegen het econo misch beleid ten val gebracht Deze motie werd gesteund door de drie andere grote partijen in Het land, die Soares nu nodig heeft bij de vorming van een nieuwe regering. Soares wordt ook door de andere partijen be schouwd als de enige die in staat is een stabiel parlementair meerderheidskabinet te vormen. Hij zal besprekingen voeren met Ide conservatieve partij, de so ciaal-democraten en de Moskou- gezinde communisten. I Portugal verkeert in een emsti- ge economische situatie. Tot Kerstmis is een tekort op de betalingsbalans ontstaan van 3 miljard gulden, een inflatie van 30 procent en een werkloosheid spercentage van 15 procent. Be loofde leningen ten bedrage van 2 miljard gulden zijn nog niet binnen, maar wachten op de vorming van een nieuwe rege ring die bereid is met het IMF te onderhandelen over bezuini gingsmaatregelen. Soares heeft de afgelopen we ken voortdurend verklaard te streven naar een nieuwe socia listische minderheidsregering, aangevuld met enkele techno craten. Hij wil hiermee verhin deren dat het land uiteenvalt in elkaar vijandige blokken. Maar de andere partijen eisen een coalitieregering van een andere vorm. Patriarch zegt 154 jaar te zijn Deze bejaarde heer Gilanai beweert dat hij niet minder dan 154 jaar oud is. Hij heeft, in zijn rolstoel, een bezoek gebracht aan Frankfort en keert nu terug naar zijn woonplaats, een bergdorp bij de noordwest grens van Pakistan. Hij zegt verder dat hij 511 kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen heeft en dat hij 58 keer Mekka heeft bezocht. Een Duitse arts was zo onder de indruk van de bejaarde patriarch dat hij hem een paar weken vakantie in Frankfort aanbood. In de laatste week van het jaar minder weekbladen dan ge woonlijk. De Haagse Post en Vrij Nederland laten verstek gaan. Ze zijn vorige week met een dubbel nummer versche nen. De Nieuwe Linie ver schijnt eveneens weer pas 4 ja nuari, dan in een nieuw jasje. Joop den Uyl toch politicus van het jaar. En dat al voor de vijfde maal in de enquête die De Tijd jaarlijks houdt onder dé parlementaire pers. Van Agt eindigde als goede tweede. Een paar jurymotiveringen van Den Uyls hoogste plaats: "Omdat hij niet alleen goed politicus is. maar ook een goed staatsman is (geweest) en omdat hij de beste oppositieleider wordt die ons land ooit heeft gehad. En over Van Agt: omdat hij in 200 dagen van tragi-komische underdog opklom tot minister-president. De politicus die alles overkomt wat hij niet wil tot aan het premierschap toe. In een interview met de Tijd laat oud-ondernemer, econoom, Bert Bakker zich uit over onze gezondheidszorg: "Voor de ge zondheidszorg geldt wat voor de hele economie opgaat: wat heb ben we aan een systeem dat alleen maar méér produceert, gemeten in bruto nationaal pro- dukt, zonder naar de kwaliteit van het bestaan te kijken? Het wordt tijd dat wij voorrang ge ven aan een beter bestaan". Irene Vorrink is minister af. Ze kwam altijd al een beetje saai over. Nu vraagt ze zich af of ze niet een beetje te oud is gewor den voor de politiek. "Ik zie de toekomst eigenlijk een beetje als een zwart gat Niet na vier jaar en zeven maanden minister schap, maar gewoon na dertig jaar aan één stuk door hard te werken. Ik weet niet wat ik ga Verder o.a. een voorbeeldige re portage over de 'spijkerbroeken kerk' in Rome, waar meer dan duizend jongeren het Evangelie verbreiden onder de aller arm- sten, de zelfkant van de Ro meinse samenleving. De Groene wijdt enkele pagina's aan het feit dat onze zuivelberg ongecontroleerd over onze me demensen in de Derde Wereld wordt gekieperd. Men versta wel: enkele Nederlandse zuivel- fabrikanten, zoals de Coöpera tieve Condensfabriek Friesland en Lijempf controleerden hun eigen produkten, maar proberen zoveel mogelijk in de Derde We reld melkpoeder en kindervoe ding af te zetten, zonder er reke ning mee te houden of er op te wijzen, dat moedermelk nog steeds beter is en dat melk. gemaakt van melkpoeder en slecht water puur vergif is. Dreigt er weer een nieuwe kou de oorlog? Er is in Amerika een tendens, die de verhoudingen met Rusland wil verharden. De haviken zijn aan de winnende hand. aldus De Groene. Het nieuwe jaar brengt ons de eindronde van de wereldkam pioenschappen voetbal in Ar gentinië. En alleen daarvoor al heeft de KNVB een knieval moeten maken voor de koppel baas Inter Football. Cor Coster en Maarten de Vos hebben het gevecht met de KNVB gewon nen. De Groene concludeert: di- recteur Maarten de Vos en zijn manschappen kunnen weer een tijdje vooruit. Wie weet halen ze 1980 nog wel. als er dan tenmin ste nog iets te halen valt in het betaalde voetbal. De Zilvervloot is opnieuw uitge varen. Nederlanders voeren voor miljarden aan werken uit in de Arabische wereld. Accent ging er eens kijken en liet één van de directeuren van de Ste- vin-groep zeggen: "Een fascine rende wereld, waarin wij Neder landers voorlopig goed terecht kunnen, mits we onze afspraken blijven nakomen. Eén ding heb ik in die landen namelijk nu wel geleerd: een Arabier moet je nooit zijn gezicht laten verlie zen. Dan kun je je koffers wel pakken. Dan is het voorgoed afgelopen". Hij spuit ook nog even kritiek op de Nederlandse overheid: "Het is met dat werk ui die Arabische landen in de Golfstaten vooral vaak buiten gewoon frustrerend dat de bege leiding van de Nederlandse overheid zo tekort schiet. Als het daaraan ligt modderen we maar wat aan". Rijk de Gooyer, we horen weer steeds meer van hem. Toch is zijn laatste langspeelplaat 'Ik ben ontzettend rijk' geflopt. Ge vallen als een baksteen. "Hilver sum wil hem met draaien", zegt Rijk. "De jongens in Hilversum durven helemaal niks. Die zijn geloof ik elke seconde bang dat er weer één of twee leden weg lopen. Neem nou zo'n liedje 'Als ik eenzaam ben'. Dat is toch een schat van een lied. Oke, gewoon een liedje over vreemd gaan. Nou en. Maar van Rijk pikken ze het niet. Dan roept iedereen ach en wee. Ik geloof dat mijn verleden als komiek nog steeds parten speelt". Een dikke Elsevier deze week Zo'n kleine zestig pagina's ge wijd aan het toerisme zijn er de oorzaak van. Voor elk wat wils. Waar gaat het heen met de tv vraagt Elsevier zich op de om slag af. Het blad ging eens kij ken bij Philips en concludeert, dat het tijdperk van passief kij ken voorbij lijkt. Op elk tijdstip gedrukte informatie en voorzien van een videocassetterecorder langspeelbeeldplaat, huiscame- ra'tje en computer kan het tele visietoestel in de toekomst een enorme sensatie opleveren De kemphanen in de kamer. Joop den Uyl, Willem Aantjes. Koos Rietkerk, respectievelijk PvdA, CDA en WD deze week aan bod in 'Profiel' 16 januari komen ze aan het woord in de Kamer. Elsevier: In de onderlin ge verhoudingen tussen de grote drie van de Tweede Kamer zal veel zo niet alles afhangen van de wijze, waarop Den Uyl oppo sitie gaat voeren. "Niet zacht moedig, maar wel redelijk" Zo heeft Den Uyl zijn nieuwe taak getypeerd. Om dit te illustreren is hij direct al onredelijk begon nen door het CDA ervan te beschuldigen, dat het bezweken is voor "de verleiding van de macht".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7