>Sole Mio" viert zilveren jubileum fCatwijkse bibliotheek in moeilijkheden Rechercheur Varkevisser neemt afscheid Speelterreintje ijaan Resedastraat KORTWEG Verlichting langs Papeweg mi™ nu Suil (OOR PERSONEELSGEBREK [KRIMPING VAN OPENINGSUREN "«REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 i PAGINA 5 LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp is van plan het speelterreintje aan de Resedastraat in het dj voorjaar een opknapbeurt te geven. De kosten zijn ■Rj voorlopig geraamd op 25.000 gulden. De oude toestel len moeten worden verwijderd, terwijl het hele terrein grondig schoongemaakt wordt. Ook de asfalt- verharding moet verdwijnen. Het plan maakt het terreintje veilig en aantrekkelijk. Om te beginnen zal wat extra beplanting het speelplaatsje meer beschut ten. Verder zou het hele plaatsje betegeld moeten worden en het naastliggende speelveldje geëgaliseerd. Er komt een zandbak voor de kleintjes, geplaatst in een eigen hoekje. Alle verdere speelattri- buten zijn gedacht in hout. Ook zou een voetbaldoel geplaatst kunnen worden aan de verst van het speelplaatsje verwijderde zijde. Hierbij wordt gedacht aan een palenconstructie, die tevens I Bals speel- en klimrek voor de jeugd kan dienen. Burgemeester en wethouders hebben de buurtbewoners het voor- Ael voor de opknapbeurt toegestuurd. De bewoners is gevraagd I op het voorstel te reageren. WARMOND Burgemeester en wethouders van Warmond houden dinsdag 3 januari een nieuwjaarsreceptie in de kantine van sport zaal „Klim Op" aan de Endepoellaan 9. De receptie duurt van acht uur tot half tien. LISSE De recreatiecommssie van het gemeenschapscentrum „De Poel" houdt morgenavond in het Poelhuys een klaverjaswedstrijd koppels. De koppels worden zo nodig vlak voor de wedstrijden gevormd. Het toernooi begint om acht uur. SASSENHEIM In „De Stormbal" aan de Vaartkade wordt vrijdagavond 30 december een café-chantant gehouden. Het duo Wolverlei, bestaand uit Cees van der Poel en Frans Smulders, lt oude volksmuziek. Het café-chantant begint om negen uur. OEGSTGEEST Voetbalvereniging UDO houdt 1 januari een nieuwjaarsloop, „De ronde van de Voscuyl". De wedstrijd begint om drie uur. De afstand is ongeveer zeven kilometer. Deelnemers kunnen zich melden bij het Voscuylterrein en het inschrijfgeld bedraagt twee gulden. Bij aankomst krijgen de deelnemers een kop erwtensoep. Tevens wordt op nieuwjaarsdag een vriendschap pelijke wedstrijd tussen UDO 2 en RLD 1 gespeeld. KATWIJK De nieuwjaarsreceptie in de raadszaal var\ het gemeentehuis, waar burgemeester én mevrouw Bos gelukgewenst kunnen worden, heeft plaats op. maandag 2 januari van acht uur tot half tien. Er zullen dit jaar geen uitnodigingen worden verzon den, zoals voorheen het geval was. ZOETERWOUDE De KPJ houdt morgenavond een oudejaarsbal. De muziek wordt verzorgd door Studio 17. Het bal, dat in het Don Boscohuis wordt gegeven, begint om acht uur. GOUDEN TROUW IN NOORDWIJKERHOUT Het echtpaar Duivenvoorde—Van Eden dochters. De voormalige melkhandelaar uit Noordwijkerhout viert 4 januari zijn en zijn vrouw houden de receptie in gouden huwelijksfeest. Het echtpaar hotel Keur in Zandvoort, van vijf tot zes heeft negen kinderen, zes zoons en drie uur. NOORDWIJK Met een zeer druk bezochte receptie in „De Rank" heeft rechercheur Varkevisser gister middag afscheid genomen van het Noordwijkse poli tiekorps. Na bijna dertig jaar de gemeenschap op de meest voortreffelijke wijze te hebben gediend, ging hij van een welverdiende rust genieten. Onder de schare die rechercheur Varkevisser en zijn vrouw en kinderen de hand kwamen drukken, bevond zich het vrijwel voltallige korps onder aanvoering van korpschef J. F. Basten en inspecteur Couzijn, het college van Burgemeester en Wethouders, de hoofden van de gemeentelijke diensten, de vroegere korpschef van Katwijk mr. Warmoltz, vele collega's en oud-collega's uit dorp en gewest en tal van vrienden en bekenden. Met een bewogen toespraak nam korpschef Basten afscheid van een van z'n beste medewerkers. „Je was een fijn mens en een fijne collega". De heer Basten prees Varkevisser voor zijn vakman schap, mensenkennis, levenswijsheid, praktische psychologie, eer lijkheid en rechtschapenheid. Ook mevrouw Varkevisser betrok hij in de aan haar man gebrachte hulde. „Dank voor alles en de beste wensen voor nog vele jaren". „Ik sta sprakeloos. En dan te weten dat ik dertig jaar lang zo enorm veel heb moeten praten", merkte rechercheur Varkevisser in z'n dankwoord op, dat hij een en andermaal op papier had gezet en even zovele malen had verscheurd. Het danken voor de vuist weg ging hem beter af en daarin betrok hij de verschillende sprekers, en in het bijzonder de collega's van de recherche. Zr. V.d. Jagt koninklijk onderscheiden KATWIJK Burgemeester mr. C. A. Bos heeft vanmiddag tij dens een officiële afscheidsbij eenkomst aan mej. zr. Chr. van der Jagt de mededeling gedaan dat haar een koninklijke onder scheiding is toegekend. Hij speldde haar vervolgens de ere medaille verbonden aan de or de van Oranje Nassau in zilver op. De onderscheiding is zuster Van der Jagt verleend voor ruim 39 jaar werk in de volksgezond heid. Sinds 1952 is zij wijkver pleegster geweest in Katwijk, welk beroep zij daarvoor in Noordwolde uitoefende. Ook was zij werkzaam in de Van den Berghstichting te Noordwijk, het psychiatrisch ziekenhuis Bloemendaal te Loosduinen en het Academisch ziekenhuis te Leiden. De - besloten - afscheidsbijeen komst is, evenals de daaropvol gende openbare receptie, gehou den in het Gezondheidscentrum aan de Groen van Prinsterer- weg te Katwijk. WASSENAAR De provinciale water staat in Zuid-Holland heeft toestem ming verleend tot het aanbrengen van verlichting op de parallelweg langs de Papeweg, gelegen aan de kant van „De Horsten". Er zullen, op onderlinge af standen van 50 meter 20 lichtmasten worden geplaatst met een lichtpunt hoogte van 6 meter. De totale kosten bedragen 58.900,-. Burgemeester en wethouders van Wassenaar heb ben bij gedeputeerde staten een verzoek ingediend om een bijdrage in deze kosten, maar daarop is nog geen beslissing ontvangen. B en w achten het echter niet verantwoord het aanbrengen van ver lichting op het gedeelte tussen de ingang naar De Horsten en de Voorschotense gemeentegrens lan ger uit te stellen. De weg wordt intensief gebruikt vooral door het langzame verkeer en bij duisternis is sprake van een zeer gevaarlijke situatie. Het voorstel om 58.900,- voor dit doel beschikbaar te stellen zal aan de gemeenteraad worden voorge legd nadat het eerst in een commissievergadering aan de orde zal zijn geweest. smu B&i :S* SS* Noordwijk De rheumaklimek „Sole Mio" bestaat 25 jaar. Dit wordt op dinsdag 3 januari her dacht met een receptie in hotel „Waikiki" aan de Noordwijkse Katenblankweg van vijf uur tot half zes. Administrateur H. P. Heruer jubileert met de kliniek. Hij is een kwart eeuw verbon den aan „Sole Mio" en heeft een belangrijk aandeel gehad in de ontwikkeling en organisatie. Het hoog op de Noordwijkse duinen gele gen „Sole Mio"is een creatie van de befaamde architect Jesse en werd als hotel gebouwd. Tot het begin van de Tweede Wereldoorlog was het riante wit te pand, uittronend boven de villawijk, een gezocht vakantieoord voor gasten uit binnen- en buitenland. Na de bevrijding kreeg het gebouw ech ter een geheel andere bestemming. Als gevolg van de oorlogsomstandigheden was het aantal tuberculose-patiënten in de regio Leiden aanmerkelijk toegeno men. Er ontstond een tekort aan bedden om de patiënten te verplegen en dit was voor de Stichting Leidse Tuberculose-be- strijding aanleiding om „Sole Mio" te huren voor uitbreiding van de opname capaciteit. Men kreeg daardoor ongeveer tachtig bedden meer. Na het aanbrengen van de nodige voorzieningen, konden eind 1945 de eerste patiënten in „Sole Mio" worden opgenomen. Bijna zes jaar heeft het voormalige hotel als nood-sana torium dienst gedaan. In december 1951 besloot het toenmalige bestuur tot liqui datie en in de weken daarna werden de laatste patiënten afgevoerd, onder meer naar het Rotterdamsch Zeehospitium te Katwijk. Nieuwe Functie Kort daarop kreeg „Sole Mio" echter een nieuwe functie in de gezondheidszorg, toen het in februari 1952 werd aange kocht door het Praeventiefonds van de Stichting Leidsche Rheumatologische Kliniek. De stichting beschikte reeds over huisvesting in de Zweedse barakken op het terrein van het Academisch Zieken huis te Leiden, maar wilde haar opname capaciteit uitbreiden. Een ingrijpende verbouwing, het aanbrengen van een lift,; de aanleg van een parkeerterrein en an dere voorzieningen konden, dank zij de medewerking van de gemeentelijke auto riteiten en de voortvarendheid van het bestuur op korte termijn worden gereali seerd. Organisatorisch was 1967 een be langrijk jaar. De Stichting Leidse Rheu matologische Kliniek werd opgeheven en vervangen door twee afzonderlijke stich tingen, te weten de Stichting Instituut voor Reuma-onderzoek en de Stichting Reuma Kliniek „Sole Mio". Van deze laatste stichting is burgemeester mr. J. M. Bonnike de tegenwoordige voorzitter. Wijlen prof. dr. J. Goslings was vele jaren geneesheer-directeur van „Sole Mio". Reumatoloog dr. H. Colenbrander volgde hem per 1 januari 1974 op. Ad junct-directeur is zr. H. van der Mey, die reeds vanaf 1956 de leiding heeft over het verplegend personeel. Tussen de Reuma-kliniek „Sole Mio" en de bevolking van Noordwijk zijn de vij fentwintig jaar nauwe banden ontstaan. Zo vinden er wekelijks rooms-katholieke en protestantse kerkelijke bijeenkomsten plaats. Door een gezamenlijke gift van de rooms-katholieke, hervormde en gerefor meerde kerk kon in 1965 een nieuwe' radio-omroep worden aangelegd. Andere blijken van medeleven met de patiënten zijn de zondagavondzang van het dames koor en de regelmatige bezoeken van de evangelisatiecommissie. De heren D. van Duin en A. Plug doen dit werk al vijfen twintig jaar. Corso Uit verschillende groepen van de Noord wijkse bevolking is een comité gevormd, dat wekelijks voor boeken en tijdschrif ten zorgt. De Rijns burg se bloemenhande laren betrekken de patiënten van „Sole Mio" al vanaf 1959 bij het Rijnsburgse bloemencorso. Met particuliere automo bielen worden de patiënten naar het Bloemendorp gebracht om het corso te bekijken Aansluitend wordt er gedineerd in het Alphense „Avifauna". T KATWIJK - Voor de tweede maal in korte tijd moet de Katwijkse open bare bibliotheek over- s ja an tot inkrimping van 3, de openingsuren. De eri ieugd kan er vanaf 1 ja de auari nog maar 15 in ie plaats van 19 uur per luJ iveek terecht en de oude- nel 'en 22 in plaats van 29 h. ïur. De reden van deze va Irastische maatregel is n iet personeelsgebrek dat langzamerhand is ont- staan doordat het rijk ne net het oog op de kosten n in 1975 de personeelsfor- i ir maties van de openbare 11 bibliotheken heeft bevro- ren. Voor uitbreiding van het personeelsbe stand moest sindsdien steeds toestemming wor den gevraagd zowel van rijk als gemeente en die toestemming werd van de zijde van het rijk slechts in één geval aan Katwijk gegeven. De bevriezingsmaatregel van CRM in 1975 viel samen met de verhuizing van de Katwijkse bi bliotheek naar het nieuwe ge bouw aan de Schelpendam. Dit nieuwe, aantrekkelijke gebouw, de pas ingevoerde contributie vrijdom voor de jeugd tot 18 jaar plus ruime openingsuren zorgden toen voor een storm loop op de blibliotheek. Bij een onderzoek eind 1975 naar de gevolgen van het „vrij lezen" over een periode van drie maan den bleek het aantal jeugdlezers landelijk te zijn toegenomen met 23,3 het Katwijkse percentage was 88,9! Het aantal oudere lezers nam landelijk toe met 8,3%, in Katwijk met 24,1%. Die toeloop naar de bibliotheek in Katwijk werd, behalve door de genoemde contributie vrij dom, ook veroorzaakt doordat steeds meer lezers uit omringen de plaatsen, met name Rijns burg en Valkenburg, er gebruik van gaan maken. Ook vinden hoe langer hoe meer toeristen de weg naar de bibliotheek. Daar komt nog bij dat de biblio theek in het zeedorp óók de mensen uit Katwijk/Rijn, Hoor- nes en Rijnsoever bedient. Kat wijk is de grootste plaats in Nederland waar maar één bi bliotheekvestiging is. Weliswaar is in de gemeentelijke meerja renbegroting rekening gehou den met twee op te richten filia len, maar deze zullen in het gunstigste geval pas in 1980 worden gerealiseerd. Op de gemeentebegroting voor 1978 staat ook weer een post voor personeelsuitbreiding, c'.och deze behoeft eerst goed keuring door het rijk. In 1976 en 1977 is voor een dergelijke uitbreiding die goedkeuring niet verleend en ook voor 1978 is geen fiat van CRM te verwach ten. Achterstand In feite komen de bibliotheken in Nederland en door allerlei omstandigheden die van Kat wijk in het bijzonder in de knel tussen de landelijke en de gemeentelijke overheden. Het wachten is op een wijziging van de Wet op het openbare biblio theekwerk; daar wordt aan ge- wij dering en vervanging van boeken, aanpassing aan het ge mechaniseerde uitleensysteem en dergelijke. Vanaf 1 januari zal de bibliotheek nog maar 22 in plaats van 29 uur open zijn sleuteld, maar het duurt zeker nog een aantal jaren eer de studies zijn afgerond. Voorlopig zoekt men het in Kat wijk in een vermindering van de uitleendiensten, opdat het perso neel eindelijk kan beginnen aan het inlopen van de achterstand in andere werkzaamheden. Deze omvatten zeer elementaire za ken, zoals het bijhouden van catalogi en documentatie, ver-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5