telefoontjes Filmregisseur René van Nie geeft heldere aanzet tot discussie over ruimtelijke ordening ware Elvis Presley telefoontjes EERLUK ZULLEN WE ALLES DELEN IK EEN BEETJE MEER DAN JU" 071-122244; 071-122244 Hou ze in de gaten! KUNST LEIDSE COURANT Regisseur René van Nie heeft de speelfilm even verruild voor de documentaire, de vrije film voor de niet-vrije. In opdracht van het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening maakte Van Nie namelijk „Eerlijk zullen we alles delen", met als ondertitel Ik een beetje meer dan jij". Een film van een dik half uur waarin Van Nie voor zijn opdrachtgevers het begrip ruimtelijke orde ning met al zijn implicaties moest „verkopen" naar een groot publiek toe. Op papier al een bijna-onmogelijkheid, dus de praktijk vroeg om een doordachte aanpak, een film isch verantwoorde invalshoek waarin zowel thema als pu bliek aan hun trekken komen. René van Nie is er wonder boven wonder in geslaagd via een vondst in het scenario van hemzelf en Harry van den Eerenbeemt een aantrekkelij ke film te maken die met kop en schouders uitsteekt boven het maakwerk dat dergelijke opdrachtfilms nu eenmaal vaak opleveren. Ruimtelijke ordening, zegt de definitie, is „het zoeken naar het tot stand brengen van de best denkbare wederkerige aanpassing van ruimte en sa menleving, dit terwille van die samenleving". Een hele mond vol die er op neer komt dat we met z'n allen en voor ons zelf moeten oppassen wat we doen met ons volle landje. En daar zitten een heleboel haken en ogen aan. Niet alleen dat het beton nog steeds bezig is aan een vraatzuchtige opmars tegen en door het groen, ook de steden zelf vallen met hun eigen problematiek onder die ruimtelijke ordening. De voor uitgang mag je niet belemme ren, dus het is geen kwestie van alleen maar „halt" roepen, maar van steeds opnieuw wik ken en wegen en een balans vinden waarin het welzijn van ieder het meest gediend is. Stof voor een heleboel nota's (die er dan ook zijn) en even- zovele films ter instructie van het publiek. Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening wilde echter met dit filmproject vooral begrip kweken en aanzetten geven tot nadenken en eventuele discus sies bij de Nederlander. Regisseur René van Nie: „Ik heb van het ministerie zoveel informatie en materiaal gekre gen, dat ik ging beseffen dat je dat door z'n veelzijdigheid alleen in meerdere films tot z'n recht zou kunnen laten ko men. Technische films, die er dan ook zouden moeten ko men. Maar mijn film staat aan het begin daarvan. Het is het startpunt voor een discussie, een begeleiding van het gehele thema". Van Nie goot zijn film in een scenario waaraan je zijn speelfilmervaring duide lijk afziet. Het gaat om een erfenis waarin een enorm stuk zandgrond is opgenomen. Er zijn een reeks neven en nich ten die worden opgetrommeld bij een notaris om met z'n allen als erfgenamen hun ge dachten te laten gaan over de bestemming. Een aardige mo gelijkheid om binnen die fami lie een aantal tegenstellingen te creëren. Vandaar dat er aan tafel zes mensen en zes menin gen zitten, van de bijna hyste rische schooljuf die alleen maar spelende kinderen ziet, via de aan z'n verloren televi sievoetbalavond (het is kenne lijk woensdag) denkende pes simist tot en met een aan pro jecten ontwikkelen gewende zakenman die in gedachten al huizen, supermarkten en wat dies meer zij ziet verrijzen. Het aardige van „Eerlijk zul len we alles delen" is dat de kenschetsen van die figuren verademende brokjes humor worden toegediend, een zaak die in opdrachtfilms vaak ta boe lijkt. Van Nie's film stelt niets, doet geen enkele uitspraak, laat al leen maar een situatie zonder antwoord zien. Je kan het the ma „mee naar huis nemen" en bij gerichte vertoningen (de film is~ te huren voor iedereen bij de Rijksvoorlichtings dienst, Den Haag, 070-614181) kan er de aanzet voor een discussie in zitten. Een vooral duidelijke aanzet, omdat er geen moeilijke woorden als verstedelijkingsnota's, bestem- mings-, structuur-, of streek plannen in vallen, maar wel wordt benadrukt dat wat er met welke ruimte dan ook in ons land gebeuren moet een kwestie van bewust en geza menlijk kiezen is. Op z'n bést in elk geval. De acteurs (Hel- mert Woudenberg, Jules Rooyaards, Chris Baay, Lia Karon, Ellen Röhrman, Inge borg Elzevier en Joop van der Donk) kregen van René van Nie de kans hun eigen dialo gen al improviserend vorm te geven en dat maakt 't allemaal echter, terwijl het verstaan baar blijft. En dat moet je in Nederland helaas bij films als een extra kwaliteit vermelden. René van Nie is een regisseur die steeds gekozen heeft voor „eigen", persoonlijke films. Dat was het succesvolle „Een kind van de zon", dat was het slechts even in de bioscoop vertoonde „Een stille liefde", en dat wordt zijn volgende film naar een eigen scenario waarin de problematiek van twee mannen van katholieken huize. De een gelovig, de an der „afgedwaald" centraal zal staan. Ook in „Eerlijk zullen we alles delen" is die persoon lijke hand voetbaar De thema tiek is belangrijk genoeg en René van Nie heeft die vanuit de simpelste cliché's helder in de grondverf gezet. En dat is al heel wat. BERT JANSMA Een van de secretaresses van Elvis Presley, Becky Yancey, heeft met hulp van de schrijver Cliff Linedecker een boek ge schreven, „De ware Elvis Pres ley", over de periode van twaal- feneenhalf jaar dat zij elke dag in de omgeving van de „King" vertoefde. Yancey wil met haar boek niet volledig zijn er is al genoeg over Elvis geschreven maar juist informatie geven die in andere boeken ontbreekt. Zij is in die opzet echter niet zo geslaagd, als de titel en de achtergrond van Becky sugge reren. Tweehonderd bladzijden zijn volgeschreven met veelal korte, fragmentarische opmerkingen, niet makkelijk te lezen omdat de loop van de gebeurtenissen en de personages nogal door elkaar lopen, en er van een vlot te schrijfstijl in het geheel geen sprake is. Het boek geeft, afge zien van het hoofdstuk over El- vis zelf, nauwelijks een onder de oppervlakte duikende indruk van de superster, maar veel meer informatie over het leven van de grote groep mensen rond de heupwiegende King op het grote landgoed „Graceland" in Memphis. Vooral de .Memphis Maffia," zoals de groep begelei ders, vrienden en body-guards De heupwiegende zanger Elvis Presley zoals hij er op jonge leeftijd uitzag, hier ten tijde van de opnames van de film „Paradise Ha waiian stile" in 1965. van Elvis vaak genoemd wer den, speelt een grote rol, naast vader Vernon Presley, oma, en natuurlijk Priscilla, Elvis' vrouw, en de vriendinnen nadat hij gescheiden was, zoals I Thompson. V Elvis wordt geschilderd al 7* vriendelijke hardwer] JC man, met veel wisselende 01 by's, eigenzinnige karakter pl jes en een constante eetlus w vendien geeft Becky, omd veel van de cheques en rek gen op Graceland in kreeg, een goed beeld vaU gigantische uitgaven van lh( voornamelijk aan buitens ja grote en dure cadeau's vo dereen die hij meende ert een plezier mee te kunnen P Soms deelde hij in één meer dan dertig auto's en tqni uit Elvis was bovendien bi op veel en grote sieraden, re ringen van tienduizenden lars. Zoals in de inleiding te lezl| lag het boek van Yancy b uitgever toen Elvis stierf, schrijfster heeft toen een f vullend hoofdstuk geschrq* dat het boek afsluit me k. woorden „Hij was uniek". „De ware Elvis Presley" Becky Yancy en Cliff Lin C ker, vertaald uit het Ei V door Anita C. van de Ven, l gebracht bij BV Uitgeven _i Kern. Oorspronkelijke tite life with Elvis") 22,40 guldtiv' PAUL WESTSTR r ak? f 4.16 per plaatsing (voor de eerste 30 woor- ye fK' den - niet groter dan 12 letters) ieder woord méér 25 ct exclusief 4% BTW BIJ PLAATSING VAN DEZELFDE TEKST w op 3 achtereenvolgende dagen: slechts 2 x betalen J, op 6 achtereenvolgende dagen - slechts 3 x betalen l regel-telefoontjes te plaatsen over een of 2 kolom met grotere letterkorpsen 29 ct per mm. opdrachten worden telefonisch en schriftelijk aangenomen tot de dag vóór plaatsing 13 00 uur 'w' Neem knallend afscheid van 1977 met vuurwerk van Van Brussel. Rotjes, kanonslagen, ladycrackers, zevenklappers, vikingsiagen. dansende bloemen, zilverfonteinen, vuurpijlen enz. enz. Bij elke bestede gulden vuurwerk. 20 cent vuurwerk kadol De grootste sortering vuurwerk vindt u bij Haarlemmerstraat 267 Leiden Verkoop vanaf woensdag 28 decem- Wie is nog steeds de WERK SCHOENSPECIALIST'' Natuur lijk ..de Schoenmaker", sinds 1929. Korevaarstraat 9 (onder de luifel). Tel. 071-130175. GRATIS KLEURENFOTOFILM voor iedereen in de formaten Kodak 126-20 instamatic. Kodak 135-20 kleinbeeld Kodak 135-36 Kfeinbeeld en Kodak 110-20 pocket Bij inlevering van uw volle kleurenfotofilm. ongeacht het filmmerk. Foto van Bemme- len, Kerklaan 2. Zoeterwoude (Dorp), tel. 01715-1353. ONTVETTINGS- en VERMAGE RINGSTHEE, 2 maal daags een kopje trekken als thee en u slankt af. 100 gr 100 gr ƒ3.45. Drogisterij Boerhave. Haarlem- merstr 68. Leiden. KUNSTGEBITTEN REPARATIE, klaar terwijl u wacht Elke dag beh. zat. van 9 - 11.30 en 2-4 uur. Maand, en dond. avond van 19-19.30 Fa. v. Berge. Hene gouwen Schelpenkade 47, Lei- den. Tel. 120794. Wilt U een zeer mooie trouwre portage in kleur dan maakt U gewoon NU de afspraak met FOTO VAN BEMMELEN. Kerk laan 2. Zoeterwoude (0) Tel. 01715-1353. Foto G. Mees. Nu ook mooie foto-albums voor lage prijzen. Rapenburg 18, Leiden Tel 133103. PAMFLETJE nodig? Oeltabach maakt er snel honderd of dui zend op wit of gekleurd papier In één dag klaar! Dat is snel- druk. Drukkerij Dettabach, Oran- lelaan 37. Zoeterwoude-Rijndijk, tel 071-899241 Zo tegen het eind van dit iaar denken we ook aan de kleintjes. Vuurwerkspecialist van Brussel stelde voor hen een ongevaarlijk KINDERPAKKET samen De in houd is afgestemd op de jeugdi gen. Knaltouwtjes, sterretje, ben gaal se lucifers, dwergvuur- pijltjes etc. Het pakket is voor 3 guldon verkrijgbaar bij van Brussel, Haarlemmerstraat 267. Voor degenen die houden van een pakket met zware knallen en een portie siervuurwerk is een uitgelezen VUURWERKPAK KET samengesteld voor de prijs van 15 gulden In onze etalage kunt U zien wat er zoal in dit pakket aanwezig ts Vuurwerk- specialist van Brussel, Haarlem- merstraat 267. Leiden. Lekkere middelzware slagen, een leuke hoeveelheid mooi vuurwerk (o.a. dansende bloe men) en een aantal vuurpijlen. Kortom 60 stuks MIDDEL ZWAAR vuurwerk Dit pakket wordt U aangeboden voor de middelzware prijs van 10 gul den. En hierbij krijgt U voor 2 gulden vuurwerk kado! Vuur- werkspecialist van Brussel, Haarlemmerstraat 267, Leiden. Er zijn mensen die er niet ge noeg van kunnen krijgen. Men sen die helemaal ,in' zijn voor knallen Daarom stelde van Brussel voor hen een pakket samen met inderdaad alleen maar knallers een echt KNAL PAKKET, Rotjes, kanonslagen, long toms, vikingsiagen, dubbe le kanonslagen enz. Kortom van simpele knallen tot de zwaarste knallen en dreunen. Ruim 75 stuks vuurwerk voor 15 gulden en hierbij mag u dan ook nog voor 3 gulden extra vuurwerk uitzoeken Vuurwerkspecialist van Brussel. Haarlemmerstraat 267. Leiden Verkoop vanaf woensdag 28 december Don- derdag koopavond. Forse pijlen en zware slagen, zevenklappers en dansende vlin ders luchthuiiers en Het is teveel om op te noemen wat er zoal te vinden is in het VUUR WERKPAKKET van 25 gulden. Een zonder meer aantrekkelijk pakket voor de liefhebber. Ver welkom 1978 met gepaste knal en siervreugde! En natuurlijk voor 5 gulden extra uitzoeken uit de enorme kollektie vuur werk van Brussel. Haarlemmer straat 267. Leiden. Verkoop van af woensdag 28 december. Don- derdaa koopavond Het succes van vorige jaren. Het van Brussel RECLAMEPAKKET. 50 stuks vuurwerk ter waarde van 7 gulden waarvoor U slechts 5 gulden voor moet be talen. Licht vuurwerk variërend van kanonslagen en luchthuiiers tot vuurpijlen. Vuurwerkspecia list van Brussel, Haarlemmer- straat 267. Leiden. De enthousiaste uitroepen blij- niet achterwege bij het af steken van al die stukken mooi vuurwerk uit het SIERPAKKET vuurwerk van Van Brussel. Voor 25 gulden zonnen. 6terren, ro se kaarsen, dansende bloe men bengaals vuur en prachtige vuurpijlen. Eeri pakket waaraan veel plezier beleefd kan worden. Een pakket zonder knallen en dreunen. Dat u hierbij nog voor 5 gulden extra vuurwerk mag uitzoeken is vanzelfsprekend Vuurwerkspecialist Van Brussel, Haarlemmerstraat 267 Leiden. Als letterlijke klap op de vuurpijl is er bi| Van Brussel een SU PERPAKKET vuurwerk te koop voor 50 gulden Niet kinderach tig en van ongeevenaarde kwali teit. De zware knallen en dreu nen zitten er voldoende in, de vuurpijlen zullen u en de buren verbazen om over de andere stukken vuurwerk nog maar te zwijgen Laat de starl van 1978 meteen maar goed zijn: en da's zeker met dit pakket. Daarnaast mag u dan tevens nog voor 10 gulden extra vuurwerk uitzoe ken Vuurwerkspecialist Van Brussel. Haarlemmerstraat 267. Leiden Verkoop vanaf woens dag 28 december Donderdag koopavond KUNST- en ANTIEKHANDEL T. OOMS. Voor het vakkundig res taureren van al uw schilderstuk ken, porselein en aardewerk, n 30 jaar ervaring. Tevens inginrichting en het goed koopste adres voor omlijsten platen, foto's enz. Haarlem- merstr. 93. Leiden. Tel. 126368. ,,DE VEENHOEVE". In onze gro te stal en hooizolder vindt u een zeer grote collectie betaalbaar antiek o.a. veel koperwerk, kas ten. tafels, lampen, prenten etc. Geopend dag. van 10-20 uur. Antiekboerderij „De Veenhoe- ve". Oude Nieuwveenseweg 84. NieuwVeen Tel. 017283420. C Dieren en planten Privé zitten op het achterterras kost geld. Het goedkoopste kunt u trecht bij Tuincenturm Wester geest, Heereweg 350. Lisse, 02521-13689. want daar kost een gevlochten houten tuin scherm van 180x180 cm. slechts f 41 50. Originele onderdelen en acces soires met 6 maanden fabrieks garantie. Altijd interessante aan biedingen. Kijk en vergelijk. 2 CV/Dyane daken 129.80. Mis- tachterlampen vanaf 16,50: Elektr anticondens ruiten 14.95. Hulpstartkabels (gara gekwaliteit) 14.95; Sneeuw kettingen vanaf 143.00 per set. Complete set mistlampen voor. vanaf 45,45. Extra zware gevarendriehoek 11,80. Ac cu's vanaf 117.25. Banden vanaf 54.90: Uitlaatsets 2 CV/- Dyane/Ami 8. bestaande uit 1e pijp, 2e knalpot, achterste pijp, inclusief klemmen, doe het zslf- prijs f 83.-. inclusief montage 139.- Alle prijzen zijn inclu sief BTW Van der Velde Ci- troën Kennedylaan 118. Leiden Tel. 071-769322. Ook zaterdags BENZINE 7 cent goedkoper Bij het benzinestation Meerzicht. Noordwijkerhout (autoweg). Na het tanken gratis vuilniszakken, gratis koffie. Bij aankoop van benzinebonnen boek gratis au toshampoo of bekledingsreini ger cadeau. Nu ook bij ons fotokopiën voor 25 cent. Tel 02523-3783. Kinderen zijn kinderen. Waarschuwen is niet genoeg. SIRE

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4