iHolidav Inn wil tenniscomplex dok in de winter benutten Maredorp wil wijkraden met meer bevoegdheden ■r ^èj -1 TIEN MAANDEN GEËIST TEGEN VERVALSER INWB protesteert tegen verkeerslichtenregeling bij Gooimeerlaan - Poppenkraam in Leids Volkshuis LEIDEN KRIJGT HOLIDOME «A lONDERDAG 29 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 W9I1SÏ1 iai? (Van een onzer verslaggevers) ton LEIDEN Holiday Inn wil de in dit jaar geopen- len, de tennisbanen op het terrein van dit hotel buiten i het seizoen met een grote luchthal overdekken om in de koude winter indoor-tennis in Leiden moge lijk te maken. Het hotelbedrijf heeft het gemeente bestuur om de nodige vergunningen hiervoor ge vraagd. Het voornemen van Holiday Inn maakt deel uit van plannen om te komen tot een totale overdekking van het hotel- en sportcomplex aan de Plesmanlaan. In navolging van veel vesti gingen in de Verenigde Staten zou Leiden daarmee als eerste in de lage landen een „Holidóme" krijgen. De gasten hoeven dan niet langer bloot te staan aan de grilligheden van het Nederlandse klimaat en kunnen vanuit hun kamer overdekt de diverse andere onderdelen van het complex bereiken. De nu nog open liggende binnentuin van Holiday Inn krijgt in dat kader een glazen kap over zich heen, waarna de temperatuur en plantengroei worden aangepast aan (sub)-tropische streken. Het geheel moet een paradijs-achtige sfeer ademen, waarin het goed toeven is. Amerikaanse ervaringen hebben uitgewezen dat een dergelijk Holidóme een trekpleister wordt met name in de weekeinden. Omzetstijgingen van 20 tot 30% heeft men er al door kunnen bereiken en in dit kader moet ook het plan voor een Leidse Holidóme worden geplaatst. Manager Martin Spaargaren verwacht dat met name gezinnen met kinderen graag in de toekomstige tropische tuin van zijn hotel zullen willen toeven. Plannen, waarmee een bedrag van 1.1 miljoen gulden is gemoeid (inclusief de luchthal ter overdek king van de tennisbanen), hoopt Spaargaren in de winter van 1978—1979 gerealiseerd te hebben. Wat de overdekking van de tennisbanen betreft, is dit al met enige zekerheid te zeggen: de vergunningsaanvrage ligt al op het stadhuis. Spaargaren wijst op de enorme behoefte aan een goede indoor-tennisaccommodatie in de Leidse regio die voor iedereen toegankelijk is. De sportfaciliteiten van Holiday Inn zullen overigens in januari worden uitgebreid met de squashba- nen. Na een indraaiperiode van twee weken gaan de banen op 15 januari officieel voor het publiek open. De abonnementen voor deze populaire Amerikaanse sport (200 gulden per jaar) zijn al uitverkocht, maar Holiday Inn houdt dagelijks een baan vrij voor passanten die er voor 12.50 gulden per half uur hun hart kunnen ophalen. Een week of vier later wordt het fit- en funcenter aan de Plesmanlaan verrijkt met een golf-o-matic, de indoor-golfauto- maat die met pinksteren dit jaar op de sportbeurs in de Menken—Ijshal te zien was en die door Holiday Inn is aange kocht in het kader van het optimaliseren van het servicepakket voor de gasten en bewoners van de Leidse regio. Want ook de nieuwe faciliteiten van Holiday Inn zullën voor iedereen opengesteld zijn. 'V t Holiday Inn Leiden heeft grootse plannen voor de toekomst: naast de overdekking van de tennisbanen heeft de directie een totale overglazing van het complex in voorbereiding. Totale kosten: 1.1 miljoen. Stats Het nieuwe Leidse jongerencentrum Stats start in januari met een aantal cursussen. De cursussen zijn in principe voor werkloze jongeren. Er komt een metsel- en een sleutelcursus, een pursus jazzballet en een cursus fotografie en zeefdruk ken. De lessen worden gegeven op dinsdag- en woensdagmid dag. Ze beginnen op 17 en 18 januari. De deelnemers betalen drie gulden per les. Elke club omvat tien lessen. Het jonge rencentrum is overigens elke doordeweekse middag open van drie tot vijf uur. Bezoekers kunnen dan tafeltennissen, biljarten, tafelvoetballen en flipperen. Tevens is er een hoek ingeruimd voor degenen die naar muziek willen luisteren of die willen lezen. Elke woensdagmorgen van tien tot twaalf uur is er spreekuur van de werklozenbelangenvereniging. En elke vrijdagavond is er een programma voor Surinaamse en Antilliaanse jongeren in Leiden. Elke zondagmiddag is er een jeugddisco voor jongeren vanaf twaalf jaar. Op zondag avonden worden films vertoond en treden popgroepen op. Zondag 1 januari is er een speciaal programma met Ameri can Gipsy. DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft tegen een 20-jarige jongeman zonder vaste woon- of verblijf plaats tien maanden gevangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk geëist. De jongeman zou zich schuldig hebben gemaakt aan het vervalsen en incasseren van gestolen kascheques, paspoorten, rijbewijzen en dergelijke in Delft, Leiden, Bodegra ven, Gouda en andere plaatsen in de Rijnstreek. De officier moest evenwel vaststellen dat voor genoemde feiten tegen verdachte onvoldoende bewijs was. Wel staat vast dat hij zich in Haarlem aan strafbare feiten heeft schuldig gemaakt "Dat gerommel met gestolen cheques, is een ware plaag en werkt plegen van overvallen en diefstallen in de hand", aldus de officier. De verdediger van de jongeman merkte op dat verdachte, zoals veel anderen door vrienden en vriendinnen in de verdovende middelen terecht is gekomen, maar hij zou er nu vanaf zijn. Pleiter vroeg daarom om een kortere gevangenisstraf. De rechtbank wijst op 6 januari vonnis. TiLeID EN De Eerste Enige Echte Neder landse Wielrijdersbond afdeling Leiden beeft bij de Leidse gemeenteraad gepro testeerd tegen de werking van de nieuwe ^erkeerslichteninstallatie op het kruis- mnt van de Gooimeerlaan en de Willem le Zwijgerlaan. De ENWB stelt dat op een 'eg met vrijliggende fiets voorzieningen, zoals op dit kruispunt aanwezig zijn veel betere oplossingen zijn te vinden om het rechtsafslaand autoverkeer en het recht- doorgaand fietsverkeer af te wikkelen. Thans is de verkeerslichtenregeling zo dat het licht voor fietsers op de Willem de Zwijgerlaan op rood staat tijdens de groenfase van het autoverkeer op de hoofdrijbaan. De ENWB stelt dat een dergelijke regeling een overblijfsel uit het verleden is. „Nu de Leidse raad zich in de doelstellingen van het ver keerscirculatieplan zo duidelijk uitspreekt voor een grotere prioriteit voor de fietser lijkt ons het invoeren van een dergelijke regeling zeer ongerijmd", aldus de ENWB in haar brief aan de raad. Als betere oplossingen suggereert de ENWB: 1. Het apart regelen van het rechtsafslaande autoverkeer. „Dit heeft als voordeel dat fietser en auto beurtelings groen kunnen krijgen afhankelijk van het actuele verkeersaanbod. Een nadeel is dat een apart rechtsaf- vak voor het autoverkeer nodig is", aldus de ENWB. 2. Het tegelijkertijd aan auto en fietser groen geven. „Deze regeling heeft als voordeel dat geen apart rechtsafvak voor het autoverkeer nodig is en dat de fietser veel groen kan krijgen. De veiligheid is hierbij echter niet optimaal, tenzij bij aanleg en inrichting van een kruispunt zorgvuldig met een dergelijke situatie rekening wordt gehouden", aldus de ENWB. Tenslotte wijst de ENWB er nog op dat regelingen zoals thans aan de Gooimeerlaan zijn ingesteld de verkeersveiligheid bepaald niet in de hand werkt. „Deze wijze van regelen heeft tot gevolg dat fietsers vaak voor rood licht komen te staan terwijl er geen conflicterend verkeer is. Bovendien wordt op deze wijze een houding m de geest van „Waarom zou je voor rood licht wachten, er komt toch nooit iets aan" in de hand gewerkt"... Dj LEIDEN De 80-jarige kunstenares Nel van Gosliga- Klos, woonachtig in Leiden vervaardigde meer dan 1000 poppen in haar leven. Ook vervaardigde ze maskers en enkele plastieken van gebak ken klei. Een keuze uit de produktie van deze drie kunstuitingen - waarvan de poppen de belangrijkste plaats innemen - is van 14 tot en met 21 januari te zien in de koffie-shop van het Leids Volkshuis aan de Haarlem merstraat. 130 poppen en maskers en eni ge plastieken zullen gedurende die week de kleine zaal van de koffie-shop bevolken, onder de naam „Poppenkraam". Het be treft veelvuldig werk dat Nel van Gosliga niet eerder expo seerde. Vrij recent exposeerde de kunstenares, die tegen woordig niet al te vaak meer tentoonstellingen houdt, nog in Katwijk en in het RAI-con- grescentrum. Ook besteedde de televisie een tijdje geleden aandacht aan het werk van de kunstenares. De tentoonstel ling in het Volkshuis is weder om geen verkooptentoonstel ling, maar de entreegelden ko men ook dit keer weer ten goede aan een liefdadig doel, namelijk de Stichting Paard rijden Gehandicapten. De poppen van Nel van Gosli- ga-Klos zijn vervaardigd van heel eenvoudige materialen. De kleding vervaardigde ze bijvoorbeeld zelf van oud-tex tiel. Ondanks deze eenvoud van materiaal is het resultaat vaak verbluffend. De poppen van Nel van Gosliga worden gekenmerkt door een hoge mate van natuurgetrouwheid. Wat betreft de onderwerpen die aan de poppen van de kunstenares ten grondslag lig gen. de verzameling omvat een uitgebreid scala van bestaan de. niet-bestaande en beroem de figuren. Opvallend zijn de zogenaamde „groepen" van poppen, zoals bijvoorbeeld Burgemeester van der Werff met een groep hongerende Leidenaars; een groep Katwij- kers (waar mevrouw van Gos liga jaren woonde); een groep die het liedje „En ik ben met mijn Katootje naar de boter markt geweest" uitbeeldt, dus compleet met alle in het liedje voorkomende personen zoals de dominee (en mijn zuster die heet Kee) en de lichtmatroos; een groepje vals-spelende kaarters en tenslotte ook nog veel moderne groepjes zoals Provo's, Dolle Mina's en der gelijke. Erg leuk is ook de serie beroemde personen, zoals bijvoorbeeld Einstein, Diogenes (compleet met vat), Mevrouw Van Gosliga met enkele van de door haar vervaardigde poppen. De bellenman (Koperen Ko of Nikkelen Nelis) en meer be roemde figuren. Mevrouw van Gosliga heeft overigens ook nog ooit les gegeven in het vervaardigen van poppen en een uitvloeisel daarvan is een boekje over het vervaardigen van poppen, dat ze geschreven heeft. Het idge voor de expositie is afkomstig van de heer J. Th. Witte, oud-bestuurslid van de Stichting Paardrijden Gehan dicapten. De Stichting Paard rijden Gehandicapten rijdt momenteel met een 125-tal li chamelijk en/of geestelijk ge handicapte ruiters paard op de Manége „Moedig Voor waarts" aan de Wassenaarse- weg in Leiden, en bovendien wordt paard gereden met groepen van onder meer De Mytylschool, het Revalidatie centrum in Katwijk en Huize „De Weipoort" in Leiden. Om dat het paardrijden met ge handicapten door de intensie ve begeleiding dié nodig is een kostbare aangelegenheid wordt, en men toch probeert om de kosten voor de gebrui kers zoveel mogelijk te druk ken is financiële ondersteu ning altijd van harte welkom. Vandaar dat het initiatief van de heer Witte om de entreegel den voor de tentoonstelling be schikbaar te stellen door de Stichting zeer op prijs wordt. gesteld. De expositie in de koffie-shop van het Leidse Volkshuis zal op de volgende uren geopend zijn: dagelijks van 10-12 uur en van 14-21 uur. zaterdag en zondag van 10-12 uur. Toe gangsprijs: 1,- voor kinde- r. i, 65+ en groepen 0,50. LEIDEN "Wij hebben geen behoefte aan wijkraden in de vorm die wordt voorgesteld in de gemeentelijke Nota Wijkra den", stelt de buurtvereniging Maredorp in een brief aan de Leidse gemeenteraad in reactie op de gemeentelijke nota. De buurtvereniging zegt in haar brief verheugd te zijn over het streven van de gemeente om bewoners meer te betrekken bij haar beleid. De door de ge meente voorgestelde vorm van wijkraden beschouwt de buurt vereniging echter niet als vol doende. Maredorp geeft hiervoor de vol gende redenen aan: "de Nota Wijkraden is te vaag over de bevoegdheden van de eventueel in te stellen wijkraden; de wél voorgestelde bevoegdheden zijn armetierig; wijkraden kunnen alleen functioneren wanneer het gebied hoogstens zo groot is als bijvoorbeeld De Camp of Mare- dorp-Oost; wij vrezen dat de wijkraden, in de vorm alleen maar zullen werken als zoethou dertje voor lastige wijken, en zodoende de afstand tussen ge meente en buurtbewoner slechts zullen vergroten; de adviserende bevoegdheden die aan de wijk raden worden toegedacht zijn ons in de huidige situatie al ten deel gevallen". De buurtvereniging verklaart vervolgens in de brief zich reeds jaren bezig te houden met de participatie van de bewoners van de wijk, en zegt de ervaring te hebben dat de mensen echt wel actief worden als ze zien dat de inspraak ook resultaten af- "Wij achten het daarom zin voller dat er ook van de zijde van de gemeente har der wordt aangepakt voor het verbeteren van de buurt; het bouwen van betaalbare woningen voor gezinnen, het voorkomen van opzettelijke verkrotting, verpakhuizing en verstikking door het ver keer door wild geparkeer. Die wensen hebben wij al lang geleden op tafel gelegd, en wijkraden hebben wij daar niet bij nodig. Wij ge ven u, gemeenteraad, in overweging de voor de wijk raden gereserveerde gelden te besteden aan andere orga nen die hetzelfde doel na streven; democratisch be stuurde, goed werkende en ook voor de openbare zaak aóÜeve buurtvereniginger", alaus Maredorp.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3