langs LDWS: 5-2 Swift't Winkeltje na rust Enorme voorsprong voor Formule 1 Alphen aan leiding in tientallen competitie IKV verwacht van actie tegen kernwapens geen snel succes kerk wereld Cuba uitdaging voor christenen Indonesiërs op Oost-Timor van volkerenmoord beschuldigd I SPORT/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 29 DECEMBER 1977 PAGINA 10 (Van onze sportredactie) LEIDEN Swift 't Winkeltje, dat afgelopen week einde nog een sterk bezet zaal voetbaltoernooi in Heilo op zijn naam bracht, heeft gisteravond een helft problemen gekend met LDWS. Pas na de doel- wisseling slaagde de regerend titelhouder er in het verzet van de Vlietbewoners definitief te breken: 5-2. In de eerste helft mocht LDWS zich zelfs even de meest gevaarlijke ploeg noemen. Mogelijkheden werden door George Moesman, Bart van der Weiden en Piet Ouwehand (knal op de paal) echter niet goed uitgebuit, en langzamer hand kon Swift het initiatief overnemen. Nadat ook Piet Gubler en John Jansen - voor rust - het houtwerk hadden geraakt, was het in de eerste minuut van de tweede helft wel dubbel raak. Piet Gubler en Wim Oppelaar scoorden - doelman André Bronsgeest liep wat onoordeelkundig uit Koos van Egmond verzorgde kort daarop de fraaie derde treffer van Swift voordat LDWS via Ger de Roode iets terug kon doen: 3-1. Jansen en Oppelaar beslisten vervol gens de wedstrijd volledig; George Moesman scoorde nog eenmaal tegen. Stand: 1 Godyla V. 3 Glasbergen 4 Swift 5 Van der Plas 6 Zwaanvogels 7 Van Gerven 8 Cleyn Duin 9 LDWS Topscorers: 1 Gé Perfors (Oegstgeest) en Piet Gubler (Swift) (+1) 12; 3 Piet Haasnoot (Glasbergen) en Jan van der Plas (Van der Plas) 9; 5 Harry van der Zwet (Godyla), Wim Oppelaar (Swift) (+2), Peter Wieman en Ton Werner (beiden Oegst geest) allen 8. LDWS raakte herhaaldelijk in de verdrukking in de wedstrijd tegen Swift't Winkeltje. Parker verslaat Duits kampioen Van onze sportredactie HAARLEM - HET Leidse Par ker heeft gisteravond de eerste wedstrijd van het internationa le basketbaltoernooi van het Haarlemse Bui toni winnend weten af te sluiten. Westduits kampioen TUS'04 werd door een ontspannen spelend Leids team naar een 10287 neder laag: gespeeld. Parker, dat vanavond een Ame rikaans „AH Star Team" ont moet en morgen aantreedt tegen het organiserende Buitoni, nam pas in de tweede helft afstand. Even werd de basisformatie in het veld gezet en direct nam Leiden een voorsprong van elf punten 7261 na een 5249 ruststand. Coach Hennie Blom lijkt de toernooien overigens duidelijk te benutten voor het „inspelen" van Tony Lamping. Door het wegens blessures voorlopig weg vallen van Kop en Weemhoff, zal Lamping ook in de competi tie regelmatig ingezet gaan wor den. De derde Nederlandse for ward deed het gisteravond, na een nerveus begin, redelijk. Aan Parker-zijde vormden Mitchell Plaat, Sid Bruinsma en Arthur Collins het driftig scorende trio, dat voor de meeste Leidse pun ten zorgde. Jeugdt< Lugdi oernooi van unum (Van onze sportredactie) LEIDEN De jeugdcommissie van de Leidse voetbalvereniging Lugdunum organiseert morgen in de Groenoordhal opnieuw het jaarlijkse jeugd-zaalvoetbaltoer- nooi. Vijfhonderd C- en D-junio- ren van vierentwintig clubs zul len de strijd met elkaar aanbin den. De finales van dit toernooi om de In Memoriam J. Eradus Wisseltrofee worden omstreeks half vijf verspeeld. Aanvang van dit toernooi: tien uur. Van onze sportredactie LEIDEN Halverwege het bowlingseizoen is er in de dinsdag(huis)league van Holiday Inn al veel duide lijk geworden. Duidelijkheid waaraan de enorme voorsprong van Formule 1 niet vreemd is. Na achttien wedstrijden kent het team van captain Jilles van Soest een voorsprong van maar liefst twintig punten op Netsuke Dragons en niet alleen op winstpunten verdient Formule die ruime marge volledig. Ook op pinfall ligt het team een straatlengte voor op de concurrentie. Op donderdag is de strijd nog altijd open. Twee Holiday Inn-teams (Lions en Greyhound) voeren de ranglijst aan, maar ook De Uiver en Middelhoek doen nog altijd volledig mee. In de trio-league ligt HI Tigers op kop, gevolgd door de Devils van Holiday Inn. Standen: Dinsdag: 1 Formule 1 66—6, 2 Netsuke 46—26, 3 ITM Boston LPG 45—27, 4 Union Jacks 43—29, 5 Tettero 1 41—31, 6 Alley Cats 40-32, 7 Zirkzee Boys 36—36, 8 ITM 2 De Wit 16—56, 9 Tettero 3 14—58, 10 Tettero 2 13-59. Donderdag: 1 HI Lions 54—18, 2 HI Greyhound 51—21, 3 De Uiver I 50—22, 4 Reisbureau Middelhoek 48—24, 5 Bakkerij Raaphorst 40-32, 6 HI Tigers 34—38, 7 Formule 2 27—45, 8 AZL 20—52, 9 De Uiver 2 19-53,10 Univac 17-55. Trio: 1 HI Tigers 52-20, 2 HI Devils 49,5-22,5, 3 Pizz. costa Smeralda 43,5-28,5. 4 HI Lions 42-30, 5 Driftkikkers 42-30, 6 Tettero 4 34-38. 7 Black Bowlers 33—39, 8 Formule 3 31-41, 9 BV Parelmoer 18,5—53,5,10 Bakkerij Raaphorst 14,5—57,5. Tjeerd Schetter, kopman van het team van Formule, dat zo'n enomrme voorsprong heeft opgebouwd in de dins dagleague. Rijssel en Postma zoals ver wacht van Pool en Jeroen Seller maar Roose pakte een halfje mee tegen Spoel waardoor LSG toch nog met 5 1/24 1/2 won. De stand is: 1 Alphen 3 6 18; 2 Philidor III 4 6 26; 3 Kat wijk 4 6 23 4 LSG III 4 4 20; 5 Philidor IV 3 2 14; 6 Leiderdorp 3 0 10; 7 Philidor V 3 0 9 (Van onze schaakmede werker) LEIDEN Het eerste deel van de tientallen- competitie van de LSB is afgesloten met een eerste plaats voor Alphen. Na de 6-4 zege op Philidor III heeft dit team een duidelijke voorsprong op de rest van het veld. Kat wijk heeft zich dankzij de 5 1/2-4 1/2 overwin ning op Philidor IV als directe achtervolger ge handhaafd. LSG III stel de zich ten koste van Lei derdorp voorlopig veilig: 5 1/2-4 1/2. De overwinning van Alphen op Philidor III heeft nog ge ruime tijd aan een zijden draadje gehangen. De Jong ging nog onverwacht ten on der tegen Jongsma waar door de beide partijen weer op gelijke hoogte, 4-4, kwa men. Van der Wijngaard ging tegen De Boer echter in de fout, waarna Van Steen- wijk na een alles of niets strijd tegen Donker niets kreeg, waardoor het 6-4 werd. De wedstrijd tussen Katwijk en Philidor IV hing af van de arbitrage van de partij tussen Haasnoot en Van In- gen Schenau. Haasnoot kreeg het punt en Katwijk daarmee de punten toege kend. Bij het uitspelen van de af gebroken partijen bij de wedstrijd tussen LSG III en Leiderdorp verloren Van Bodegraven heeft in de tweede klasse nog onverwacht met 5 iptr 1/2-4 1/2 gewonnen van Bos koop. Hans Kuiff kwam in zijn afgebroken partij slechts tot re mise. De stand is: 1 LSG IV 2 4 16; 2 Bodegraven 2 4 11; 3 Noord- wijk 3 4 19 1/2; 4 Alphen III 2 10 1/2; 5 Boskoop 3 2 13 1/2;, 6 Philidor VI 3 1 11; 7 Koude kerk 3 181/2 De uitslagen van de afgebroken partijen in de tweede klasse B waren weinig verrassend. Thorn Leson won voor Lisse, Rijnsburg met 7 1/2-2 1/2 sloeg. Dezelfde uitslag werd ge- noteerd bij het treffen tussen Noordwijk II en Voorschoten II. De stand is: 1 Lei then 3 6 21; 2 Voorschoten II 3 6 20; 3 Lisse op 2 4 15. 4 Alphen II 2 2 10; 5 krij Sassenheim 2 0 5 1/2; 6 Rijns- In burg 3 0 10; 7 Noordwijk II 3 iuni< 0 8 1/2. kaa De stand in de derde klasse A f is: 1 Leiderdorp II 3 5 19 1/2; I 2 Nieuwkoop 3 4 18; 3 Bodegra ven II 3 4 17; 4 Boskoop II 3 4 15 1/2; Philidor VII 3 2 14; Alphen IV 3 2 12 1/2; 7 LSG V 3 2 11 1/2; 8 Aarlanderveen 3 1 12. De stand in de derde klasse B is: 1 Katwijk II 3 6 23; 2 Voor hout 2 4 17; 3 Sassenheim II 3 j 3 15; 4 Lisse II 2 2 8; 5 Valken burg 2 1 7 1/2; 6 Alphen V 3 1 10; 7 VTL II 3 1 9 1/2. De stand in de derde klasse C is: 1 Roelofarendsveen 3 6 22 1/2; 2 VTL 3 5 21; 3 Leithen II dist 3 4 17; 4 Voorschoten III 3 4 14 1/2; 5 Noordwijk III 3 2 10 1/2; stel 6 Katwijk III 3 1 14; 7 Leimui- den 3 1 11 1/2; 8 Koudekerk II 3 0 8. Om zijn campagne tegen de kernbe wapening te financieren heeft het In terkerkelijk Vredesberaad een geld wervingsactie georganiseerd. Deze vredesorganisatie, waarin negen ker ken vertegenwoordigd zijn, hoopt op deze wijze binnen korte tijd 300.000 gulden bijeen te krijgen. Het IKV zegt in zijn geldwervingsbrief zich te realiseren dat het jaren van hard werken zal vergen om de cam pagne tegen de kernwapens tot een succes te maken. Daarbij zal bijna alles afhangen van de inzet van plaat selijke (kerkelijke) groepen, waarvan er zich inmiddels zo'n 150 bij het IKV hebben aangemeld. Het IKV wil deze plaatselijke groepen financieel helpen. In zijn „Berichten 1977-1978 no 1" doet het IKV uitvoerig verslag van de re sultaten tot dusver van de actie, die het IKV in de Vredesweek 1977 voor de tweede maal is begonnen tegen de kernwapens. Ditmaal onder het motto „Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland". Het IKV constateert, dat de actie in ieder geval tot veel verwarring en onenigheid heeft geleid, zowel binnen de kerken als in de politieke partijen, de wereld van de polemologen, de krijgsmacht enz. Het IKV stelt de vraag of de actie tegen de kernwapens wel kans van slagen heeft, temeer omdat een we reldwijde campagne in de vijftiger en zestiger jaren uiteindelijk niets heeft opgeleverd, ondanks de grote aan hang. Het IKV wijt die mislukking echter aan de exclusieve gerichtheid van die actie op individuen. Ook nu verwacht het IKV geen succes op korte termijn, maar het wil leren van de fouten, die twintig jaar geleden zijn gemaakt. Daarom worden in de nieuwe campagne de mensen vooral aangesproken op morele argumenten, omdat het kernwapenvraagstuk een bij uitstek moreel probleem is. Het mag daarom niet het „exclusieve ei gendom" blijven van de nuchtere en deskundige strategen. Ook de gewone man moet zo massaal mogelijk aan bod komen, want juist de gewone man is in staat zijn emoties en diepere gevoelens te betrekken bij zijn beoor deling van wat goed en kwaad is. Het IKV zal in zijn campagne de organisaties en instellingen niet met rust laten. Van onderop zullen afdelin gen van partijen en andere organisa ties benaderd worden. Het IKV merkt in dit verband op: het hardnekkige geloof dat veranderingen altijd aan de top van partij of kerk worden bewerk stelligd, omdat het grondvlak behou dend zou zijn ingesteld, zou op het punt van de kernwapens wel eens kunnen wprden ontmaskerd. Het IKV verklaart dat zijn campagne bewust bedoeld is als een aanval op het kernwapensysteem, al erkent het dat het „om te beginnen uit Neder land" slechts een bescheiden poging is om beweging in de kernwapens te krijgen. Hiermee wordt alleen de bui tenste laag van het ingewikkelde sys teem aangepakt. Maar daarmee wordt wel - aldus het IKV - een bres in het totale systeem geschoten en de onaan tastbaarheid ervan ondermijnd. De Nederlandse commissie Justitia et Pax (Gerechtigheid en Vrede) heeft via Portugal uit Oost-Timor een document ontvangen, waarin de Indonesiërs worden beschuldigd van volkerenmoord. Het document constateert, dat sedert september het oorlogsgeweld op Oost-Timor nog is toege nomen en dat het deze maand zijn hoogtepunt heeft bereikt. Geschat wordt dat vijftigduizend Indonesische militaire eenheden zijn ingescha keld in de bestrijding van de vrijheidsbeweging Fretelin. Het optreden van de Indonesische militairen wordt getypeerd als „georganiseerde barbaars heid". Volgens het document wil de bevolking geen aansluiting bij Indonesië. De gehele jeugd zou zich bij de Fretelin hebben aangesloten. Het document doet een beroep op de wereld om op te komen voor de vrijheid van het Timorese volk, maar zo zegt het: „De wereld kent ons niet en dat is jammerTwee voormalige missiezusters uit Portugal staan voor de waarheid van de beschuldigingen in. Zij hebben het document, dat zelf uit veilig heidsoverwegingen niet is ondertekend, voor zien van hun namen en verspreid via een Portugese organisatie, waarmee de Nederland se commissie „Justitia et Pax" contacten heeft De Israëlische minister van buitenlandse zaken. Mosje Dayan zal, indien hij althans op 9 en 10 januari Rome be zoekt, ook door de paus in audiëntie worden ontvangen. Dayan heeft voor zijn bezoek aan Italië een uitnodiging ontvangen van zijn Italiaanse ambtgenoot Forlani. Hij zou ook een ontmoeting hebben met premier Andreotti. De Amsterdamse zakenman Arend Dam, die vorige maand in het nieuws kwam door de voorlopige aankoop van de Opstandingskerk in Amster dam-West („de Kolenkit"), ziet van de aankoop af. Als reden gaf hij op, dat de hervormde gemeente hem geen toestem ming zou hebben gegeven met Kerstmis diensten in de kerk te houden. Hij kocht hét ge bouw voor acht ton. In het Korte metten voorlopig koopcontract is een boetegeding opgenomen voor het geval de koper zijn ver plichtingen niet nakomt. „Dat geld krijgen ze niet Daar moe ten ze maar een proces over voeren en dat duurt jaren," aldus Dam. Het Vaticaan treft voorberei dingen voor een officieel ge sprek tussen de Heilige Stoel en de moslimgemeenschap in Indonesië. De eerste outznoe- ting zal waarschijnlijk in ok tober zijn in het Vaticaan, in 1979 wellicht gevolgd door een gesprek in Indonesië. De Indonesische ambassadeur bij het Vaticaan, Sunarso, heeft medegedeeld, dat de voorbe reidingen worden getroffen door kardinaal Pignedoli, hoofd van het curie-secreta riaat voor de niet-christeli^e godsdiensten. Het katholieke gezinsblad „Stadt Gottes" (De Stad Gods) van de missionarissen van het Goddelijk Woord (SVD), be staat op 6 januari honderd jaar. Eerste uitgever en redac teur was de stichter van de Congregatie, pater Arnold Janssen, die onlangs is zalig- verklaard. De „Stadt Gottes" was oorspronkelijk een geïl lustreerd weekblad. Als maandblad groeide het uit tot een van de grootste duitstal ige katholieke gezinsbladen. Het vormde het begin van het SVD-aposlolaat van de pers in de wereld, dat nu in totaal twaalf drukkerijen en veertien uitgeverijen telt. De missionarissen SVD geven meer dan zeventig periodie ken uit. PROTESTANTSE DELEGATIE: Premier Fidel Castro heeft een toenadering tot de godsdienst aangekondigd en andere functionarissen schijnen dezelfde lijn te volgen. Dit is de mening van ds. Jovelino Ramos, een van de leden van een protestantse delegatie uit de Verenigde Staten, die onlangs een bezoek bracht aan Cuba. Ds. Ramos is secretaris van de commissie „Gerechtigheid en bevrijding" van de Amerikaanse Raad van Kerken. Samen met negen andere protestantse kerkleiders bracht hij een bezoek van een week aan Cuba. Ramos wijst op een verklaring van Castro, toen deze in oktober Jamaica bezocht, tijdens een bijeenkomst van kerkleiders in Jamaica. De verklaring is in Cuba op grote schaal gepubliceerd. Eraan herinnerend, dat hij zelf katholiek gedoopt is en een katholieke school bezocht, zei Castro: „Ik ken de prediking van Christus. Mijn voorstelling van hem is dat hij een grote revolu tionair was. Zijn doktrine was gewijd aan de armen, de nederigen, aan het bestrijden van onrechtvaardigheid en verne dering van de mens. Ik vind, dat er grote overeenkomsten bestaan tussen de geest en het wezenlijke van Christus' predi king en het socialisme", aldus Castro. „We hebben ervoor trachten te zorgen, dat de Cubaanse revolu tie niet op een vijand van de godsdienst zou lijken. Immers, zou dit wel zo zijn geweest, dan hadden we de reactionaire groepen en de uitbuiters, niet alleen in Cuba maar vooral in de rest van Latijns-Amerika, in de kaart gespeeld", aldus de Cubaanse premier en president. Ds. Ramos vindt de verklaring van Castro belangrijker dan hetgeen de Cubaanse grondwet over de godsdienst meldt. In een verklaring namens de protestantse delegatie zei Ramos volledige vrijheid van godsdienst te hebben geconstateerd in Cuba. „Wat er in Cuba bezig is, is een sterke uitdaging voor christenen overal ter wereld. De grote vraag is hoe christen te zijn in een revolutionaire maatschappij. We hebben een situatie gevonden waarin de kerken niet vervolgd worden. Ze genieten vrijheid van godsdienst", aldus Ramos tegenover de pers. Het bezoek van de Amerikaanse delegatie was georganiseerd door de Raad van Kerken in de V.S. en de Cubaanse Oecumeni sche Raad. Leden van de delegatie waren geestelijken en leken uit de Afrikaanse methodistische episcopale kerk, de verenigde methodistenkerk, de episcopaalse kerk, de hervormde kerk van Amerika, de verenigde presbyteriaanse kerk, de lutherse kerk en de discipelen van Christus.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10