remier £ddóc6oma/nt ►p bezoek Vredesoverleg >p de puinhopen an drie oorlogen Ook WD achter matiging van niet-cao-lonen Molukse getuige toch naar Assen Overleg in zaak-Kalma te gebrekkig Lichtpunt in het Midden-Oosten Eigen ontvoering I Salarissen ambtenaren verhoogd DANKZIJ ENKELE TEGEMOETKOMINGEN ndigj i Tev imlijs Haarlf 1263 Franse ijzelaars rij ,gen peelden zich u b isteravond reugdevolle ta- iianerelen af bij de Tel ankomst van 'aren sinds ok er ober gegijzeld nge loor het Polisa- Tel lofront, de de juerrillabewe- |ing voor de be- AP- irijding van de (M 'oormalige ïpaanse Sahara. )e acht werden op het kantoor iur.de Naties in Al le giers dvergedra- gen aan secreta ris-generaal 1 Waldheim. De contacten tussen Israel en Egypte tot nu toe hebben duidelijk gemaakt, dat het Kerstgesprek van premier Begin met president Sadat in Egypte niet al te hoge verwachtingen mag oproepen. De reis van de Israëlische premier naar het Egyptische Esmailia, morgen, zal aantonen hoever de stand punten uit elkaar liggen, hoe diep de kloof is die Israël scheidt van zijn Arabische buren, zelfs de buren die Israël thans het meest welgezind zijn. Het vredesverlangen dat tijdens deze Kerstdagen geuit wordt, doet hier niets aan af. Na zijn bezoek aan president Carter van de Verenigde Staten is premier Begin deze week naar huis teruggekeerd met £et advies om het hele pakket vredesvoorstellen nog maar eens te bekijken, omdat de voorstellen in deze vorm onvoldoende onderhandelingsruimte zouden bieden voor president Sadat. Carter wilde voorkomen dat de Kerstont moeting op een mislukking zou uitlopen. En omdat Begin voldoende souplesse toonde tijdens zijn gesprekken met de Amerikaanse leiders, moet te vermijden zijn dat hij morgen wordt geconfronteerd met het „no, no, no" dat president Sadat deze week liet horen op de vraag of hij Israëlische troepen op de Westelijke Jordaanoever zou accepteren als onderdeel van een vredesregeling. Beide politieke leiders hebben weinig manoeuvreerruimte. Sadat zal geen regeling kunnen accepteren die geen uitzicht kan bieden op een acceptabele toekomst voor de Palestij- nen, zelfs al zou hij bereid zijn op de duur te kiezen voor een afzonderlijke Egyptisch-Israëlische regeling. Maar ook Begin heeft te maken met een oppositie in zijn land die argwanend toeziet hoeveel van de bezette gebieden Begin bereid is op te geven en in ruil voor wat. Er ié een belangrijk lichtpunt in deze Kerstdagen. De oorlogsmoeheid in beide landen heeft zich, voor het oog van de hele wereld, ontwikkeld tot een vredesverlangen. Dit heeft een broos en kwetsbaar nieuw leven, en het vraagt veel omzichtigheid het te laten uitgroeien. DÜSSELDORF (DPA) Een «O-jari ge koopman uit Dus- seldorf heeft bekend na een drinkgelag in COptlp (TP'7Pt zijn eigen „ontvoe- -1" l ring" in elkaar te *-7 hebben gezet, waar bij van de bisschop Het bisdom Essen dichtgeplakt en hij van Assen een lo- ontving weonsdag was met draad aan sprijs van twee mil- ee" brief met het per- handen en voeten ge- joen mark (ruim 2 soonsbewijs van de bonden, min) werd geëist. koopman. Daarin De autoriteiten na schreef de „ontvoer- men het geval ernstig -7 ii v ij de" dat in een °P en zelfs begon de Winfned Zeiler hield klein houten hok zat politie een grote de justitie en de poli- opgesloten. Zijn ogen speuractie in de ge- tie 35 uur in touw. en mond waren hele Bondsrepubliek. DEN HAAG (ANP) - De sala- j rissen van het gemeenteperso- i neel in Nederland gaan per 1 januari met 1,31 pet omhoog. I Dit heeft de minister van bin- nenlandse zaken alle Neder- landse gemeenten per brief la- ten weten. I De verhoging is een gevolg van I de verwerking van de nacalcula- 1 tie van de trend-1977. De optrek- j king van de lonen heeft een minimum van 23,47 per i maand. De salarissen die boven de maximumschaal van het be- zoldigingsbesluit liggen zullen in verhouding worden gematigd, i aldus de minister. Amerikaanse presidenten ,,te goeder trouw WASHINGTON (AP) - Oe regering van de Ameri kaanse president Jimmy Carter wil in een proces bevestigd zien dat ex-presi dent Nixon en alle andere Amerikaanse presidenten niet wegens illegaal afluis teren vervolgd kunnen worden als zij op grond van een jarenlange ge woonte „te goeder trouw" hebben gehandeld. Het Amerikaanse ministe rie van justitie zegt dat het ook zal eisen dat twee van Nixons topadviseurs, die de machtiging voor het afluis teren van een voormalig lid van de staf van het Witte Huis hebben afgegeven, geen schadevergoeding hoeven te betalen. Nixon zou volgens de rech ter niet vervolgd kunnen worden, gedeeltelijk omdat „dergelijke dingen al dertig jaar gedaan werden". Hoger personeel Hoogovens brengt ook „loonoffer" VELSEN (ANP) Ook de le den van de Unie BLHP (beamb ten, leidinggevend en hoger personeel) bij Hoogovens zijn akkoord gegaan met het cao- voorstel voor de komende on derhandelingen, waarbij maxi maal 1,5 procent van de prijs compensatie wordt ingeleverd in ruil voor toezeggingen over het behoud van werkgelegen heid. Vorige week gingen de leden van de FNV-industriebonden al akkoord met eenzelfde voorstel, dat onderdeel is van het streven om een arbeidsplaatsenovereen komst met Hoogovens af te slui ten. De andere cao-voorstellen van de Unie BLHP zijn een volledige prijscompensatie, en een werkelijke loonsverhoging van een half procent per 1 juü om de koopkrachtvermindering door verhoging van het BTW-ta- rief op aardgas weer goed te maken. (Van een onzer verslaggevers) BAARLE HERTOG De dis trictsrecherche van de rijkspo litie in Breda heeft gisteren in het grensplaatsje Baarle Hertog een vergeefse poging gedaan de secretaresse van de bankier-za kenman Hendrik Owel, mej. Brenda Risamenapatty te bewe gen naar Assen te gaan om daar te worden verhoord in het on derzoek naar de treinkaping in De Punt. De getuigenis van mej. Brenda Risamenapatty wordt van be lang geacht, omdat ze niet al leen actief is in de Molukse beweging, maar ook secretares se is van de Handelsvertegen woordiging van de Republiek der Zuid-Molukken te Brussel, een onderneming die mogelijk de wapens heeft geleverd voor de gijzeling. Ze heeft de officier van justitie in Assen, mr. Van Riessen later laten weten wel bereid te zijn op 10 januari in Assen te wor den gehoord. Wim Kan I aan de muur j HOGER POLITIEPERSONEEL: ROTTERDAM (ANP) De afdeling Rotterdam van de vereni ging van hogere politie-ambtenaren betreurt het ten zeerste, dat het overleg over de kwestie-Kalma zo gebrekkig is verlopen. „Als dit vanaf het begin goed had gefunctioneerd, zou dit de belangen van alle betrokkenen gediend hebben", zo schrijft de vereniging in een brief aan burgemeester. Van der Louw van Rotterdam. De politie-ambtenaren vinden het betreurenswaardig dat het in deze zaak vereiste overleg tussen het stadsbestuur, de justitie en de politie niet tot stand is gekomen. De vereniging legt de verantwoordelijkheid voor de behandeling van de zaak-Kalma primair bij de burgemeester, die eraan zal moeten meewerken de rust in het korps te herstellen. Zoals de zaak thans is behandeld, heeft dit ertoe geleid dat de onrust in het politiekorps is blijven bestaan en zelfs is toegenomen, zo menen de politiemensen. „De ontwikkeling van deze zaak, die naar de mening van de vereniging te sterk en te lang in de publiciteit is geweest, heeft een nadelige invloed gehad op het politiekorps in Rotterdam". ZATERDAG 24 DECEMBER 1977 pagina 7 In verband met het 25-jarige bestaan van het Nieuwe de la Mar-theater in Amsterdam heeft de hoofdstad een schil derij, voorstellende Wim Kan en Corrie .Vonk, in bruikleen aan het theater afge staan. Het echtpaar Kan was aanwezig bij de overdracht. STAKING OP VEERDIENST HARWICH HOEK VAN HOLLAND (ANP) De Britse schepen van de Stoomvaartmaatschappij Zeel and die de veerdienst onder houden tussen Hoek van Hol land en Harwich, zullen in ver band met een staking op maan dag 26 en dinsdag 27 december niet varen. De afvaarten van 23.00 uur van uit Hoek van Holland en van 11.45 uur uit Harwich komen daarmee te vervallen. De maat schappij heeft maatregelen ge troffen "om passagiers via de veerdienst Oostende-Dover te vervoeren. Het m.s. Koningin Juliana van de Stoomvaart maatschappij Zeeland blijft vol gens schema doorvaren. jlNNENLAND/BUITENLAND" IERSTONTMOETING ■^adat-begin IN ISMAILIA Van onze parlementaire redactie 'ÉN HAAG De Nederlandse regering heeft pre- lier Rozendal van de Nederlandse Antillen uitgeno- ligd op korte termijn een bezoek aan Nederland te jrengen. Waarschijnlijk zal dit bezoek eind januari |f begin februari plaats hebben. vit deelde minister-president Jan Agt gisteravond mee na van de eerste vergade- tng van de nieuwe minister- laad. De uitnodiging werd ter land gesteld aan de gevolmach- Igd minister van de Antillen in Pen Haag E. Maduro. Nadat premier Rozendal in Den laag zal zijn geweest, zal minis- r Van der Stee (die Antilliaan- zaken in zijn portefeuille heeft) spoedig naar de Antillen gaan. Zoals bekend werd aan het eind van het bezoek dat de Arubaanse politicus Betico Croes in september aan Neder land bracht toegezegd, dat de nieuwe Nederlandse minister voor Antilliaanse zaken snel naar Willemstad zou gaan om onder meer te spreken over de moeilijkheden over de toekom stige status van het eiland Aru- kleu'P de Par,lse danerelen af bij de ent Fransen. Zij gegijzeld 7i-van de Verenig- Guiringaud heeft toegege ven dat de Fran- verleend aan rige week. „Wij troepen van hebben het ge- Mauretanië bij daan. en wij zijn de akties tegen bereid het weer Polisario van vo- te doen", zei hij. Van der Lek (PSP) uit Tweede Kamer DEN HAAG (ANP) De PSP- er Bram van der Lek verlaat per 16 januari de Tweede Ka mer. Hij vindt dat zijn gezond heidstoestand hem niet toelaat, het kamerwerk naar behoren te vervullen. Van der Lek zei, zich buiten de kamer zoveel mogelijk te willen blijven inzetten voor de strijd voor socialisme en vrede. De enige PSP-zetel in de Tweede Kamer zal na het vertrek van Van der Lek worden bezet door A. G. van der Spek (54). Dr. Bram van der Lek (46) is vanaf 1967 (met een onderbre king van anderhalf jaar) tweede kamerlid voor de PSP geweest. Voorspeld herstel export blijft uit DEN HAAG (ANP) Het door het CBS voor de tweede helft van dit jaar voorspelde herstel van de export heeft zich ook in oktober nog niet gemanifes teerd. De uitvoer daalde in deze maand in waarde met één pro cent. De uitvoerprijzen stegen met drie procent, zodat de omvang van de uitvoer in feite met onge veer vier procent achteruitging. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek sa mengestelde voorlopige gege vens van de buitenlandse han del is, inclusief de handel met België en Luxemburg, in okto ber 1977 ingevoerd voor 9.503 min gld (oktober 1976 9.676 min gld) en uitgevoerd voor 9.161 min gld (oktober 1976 9.245 min gld). Nat I jn do HjMAILIA, Egypte (Rtr/Afp) - i jood en een mohammedaan Menachem Begin en Anwar dat gaan op Kerstmis 1977, het feest dat voor de christe- i het feest van de mensen van ^ede wil is, proberen bet dertig Ar oude conflict tussen Is'rae- en Arabieren dichter bij een lossing te brengen, ailia de stad van samenkomst is van de Egyptische steden, met Suez, het meeste van de oorlogen met Israël lijden hebben gehad. Vanuit deze stad eon het Egyptische offensief in de okto- roorlog van '73, dat het Egyptische leger ere herstelde, al moest het daarna weer :eil halen. lilia heeft 400.000 inwoners en ligt aan Suezkanaal, aan de uitmonding van het ttwaterkanaal in het Timseh-meer. Drie rlogen (1956, 1967 en 1973) hadden van stad een puinhoop gemaakt, •t Egyptische blad Al Achram schreef gisteren dat Begin op de militaire basis Aboe Sweir ten westen van Ismailia zonda gochtend om half tien (onze tijd) zal lan den. Daar zullen premier Mamdouh Salem en andere functionarissen hem afhalen. Het gezelschap gaat dan met een hef- schroefvliegtuig naar Sadats buitenverblijf in Ismailia voor de besprekingen. De Jerusalem Post schreef dat hoofdredac teur Moussa Sabri, vertrouweling van Sa dat, gezegd heeft dat Egypte met het oog op de bescherming van Israël „kleine grenscorrecties" in West-Jordanië zou aan vaarden, maar volledige teruggave van de Sinaï aan Egypte blijft eisen. De PLO zou volgens hem Israël erkennen op dezelfde dag waarop Israël een Pales tijnse staat aanvaardt, zei hij. De PLO zou er zelfs mee akkoord gaan dat een dergelij ke Palestijnse staat vijf jaar lang volledig gedemilitariseerd zou zijn. In geen geval zou die staat een bruggehoofd van de Sowjet-Unie worden, aldus Sabri. Israël wil niet met de PLO onderhandelen omdat deze het bestaansrecht van de Joodse staat niet erkent. Een gebed voor de vrede. President Sadat van Egypte begaf zich hiervoor gisteren naar een moskee aan de oever van het Suez-kanaal. Den Haag De traditie wil dat de Tweede Kamer vlak voor de kerstdagen spannend gaat debatteren om daarna opgelucht aan de kerstvakantie te beginnen. Doorgaans verloopt zo'n debat, vaak tot midden in de nacht, in een crisissfeertje. Toen er eens vlak voor Kerstmis een kabinetscrisis was ontstaan over de bouw van 5000 woningwet woningen, ontlokte dat aan Wim Kan in zijn oudejaarsprogram de kreet: „als de kerstbo men staan, vallen de kabinetten". Ook dit keer heeft de Tweede Kamer vlak voor de kerst gedebatteerd over een belangrijke zaak: de matiging van de lonen. Het was het eerste, normale debat sinds maanden. Sedert maandag fungeerde het nieuwe kabi net onder leiding van minister-president Van Agt- Den Uyl en zijn socialistische mede-minis- 1 Iers hebben het veld geruimd voor tie „ploeg van Dries". Zij kunnen een paar weken uitrusten en nieuwe energie opdoen om straks met volle moed aan de oppositie te beginnen. Straks: dat is dan op 16 januari, wanneer minister-president Van Agt in de regeringsverklaring voor de Tweede Kamer het beleid van zijn kabinet zal uiteenzetten. Oud-premier Den Uyl en de andere socialis tische oud-ministers zullen vlak tevoren on der het oog van de televisiecamera's worden beëdigd. Wonderlijk en voor buitenlanders niet uit te leggen: de grootste partij in de oppositiebanken. Bij uitzondering is de Tweede Kamer tussen de beëdiging van het nieuwe kabinet en de regeringsverklaring bijeengeweest. Dat ge beurde op aandrang van de commissie voor Sociale Zaken, die zo snel mogelijk een wetje tot beheersing van niet-cao-lonen wil de behandelen. Kamervoorzitter Vondeling puriteins wat betreft'parlementaire zeden had daar verschrikkelijk veel moeite mee. Hij heeft daar aan het begin van het Kamer debat in een ongebruikelijk toespraakje blijk van gegeven. Hier wordt, zo zei Vonde ling, een regel, ja bijna een ongeschreven wet, geschonden. Het gaat er om dat de eerste ontmoeting tussen een nieuw kabinet en de Kamer een toets is. De Tweede Kamer debatteert dan over het te voeren beleid en spreekt daarover zo nodig een oordeel uit. De oppositie kan bij voorbeeld dan een motie van wantrouwen indienen en als die voldoende steun zou krijgen, zou het nieuwe kabinet onmiddellijk verdwijnen. Nu had de Eerste Kamer de „primeur" gehad. Daar was afgelopen dinsdag minister Andriessen (financiën) al verschenen om zo nodig het dekkingsplan te verdedigen, maar de senaat nam de belastingvoorstellen zon der meer formeel aan en zal later met de minister over'het beleid in discussie treden. Vondeling wees er in zijn toespraakje op dat de Tweede Kamer het voorkeursrecht voor het eerste optreden van het kabinet heeft, want daar is de plaats voor de echt politieke gevechten. En het samenspel tussen kabinet en Tweede Kamer kan pas goed op gang komen na de regeringsverklaring. Want tij dens het debat daarover moet blijken of het nieuwe kabinet, in voldoende mate steun in de volksvertegenwoordiging zal ondervin den. Goed, Vondeling heeft weer eens laten blij ken parlementariër in hart en nieren te zijn. Toen hij zijn hart had gelucht, kon de Kamer debatteren over het „wetje-Boers- ma". Dat door het kabinet-Den Uyl al inge diende wetje moet er voor zorgen dat werk nemers die niet onder een cao vallen wat betreft de loonmatiging in de pas lopen met de cao-lonea Het kabinet-Den Uyl voqd dat wetje nodig, omdat de inkomensmatiging in het belang van werkgelegenheid en inflatie- bestrijding voor iedereen moet gelden. Zo'n 1,3 miljoen werknemers vallen niet onder een cao, verreweg de meesten van hen ver dienen niet veel, zoals personeel van kleine winkeliers. Zo'n 300.000 man zitten in de hoge inkomens en ook zij moeten matigen. Zal dat lukken? De overheid kan wel beper kende regels stellen en daarop controle uit oefenen, maar het bedrijfsleven weet genoeg foefjes te bedenken. De praktische betekenis van het wetje is dus niet zo groot, maar het ging minister Boers- ma veel meer om de psychologische kant: de cao-loners moesten weten dat zij niet alleen in de hoek van de matiging zouden zitten, maar dat de dure jongens uit het bedrijfsleven hen gezelschap zouden hou den. Minister Albeda (sociale zaken) komt even als zijn voorganger Boersma uit het CNV voort. Hij vond dat hij het wetje moest handhaven en in de Tweede Kamer verdedi gen. Maar de WD had hevige kritiek en de minister kon bij zijn eerste optreden in de Tweede Kamer geen ruzie met de WD- fractie riskeren. De minister diende dan ook donderdag, vlak voor de Kamervergadering, een aantal wijzigingen op het wetsvoorstel van Boersma in. Die wijzigingen stelden allerlei uitzonderingen op de loonmatiging in het vooruitzicht, zodat de WD de aan vankelijke boosheid maar hoefde weg te slikken en nu haar steun aan het gewijzigde wetsvoorstel kon geven. Zo ziet men: bij het eerste optreden van het nieuwe kabinet is de invloed van de WD al merkbaar, in de toekomst zal dat ndfe duidelijker het geval zijn.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7