Kerstmis in den Vreemde Kokkin zonder fantasie Kerstversjes te moeilijk Johnson powder Dreaming of a white Christmas J Sprankelende wijn op de Rode Zee Een zal if Kerstfeest wordt u dit jaar ook toegewenst vanuit Zambia, de Philippijnen, Brazillië, de Nieuwe He- briden en vanaf het m.s. Bovenkerk in de Bode Zee. Door vijf daar werkzame landgenoten die —elk om een andere redenhet huiselijke Holland verwisselden voor de ongewisheid van een bestaan in den vreemde en nu hun reisdrift moeten bekopen met een namaak—kerst Een kerst zonder echte boom, zonder hulst en zonder klok gebeier. In de snikhete zon, ver van ouders, broers en zusters. Zo goed en zo kwaad als dat gaat proberen se er natuurlijk toch iets van te maken. Op welke manier, zetten ze op deze pagina uiteen. Inmiddels verblijven Mieke Borst, zuster Betty Smit, kapitein G. Brouwer, Marion van Egmond en Aarts Lamberty —terwijl se op zijn minst één traan wegpinken— met een welgemeende kerstgroet Willem Scheer Zuster Betty Smit voor de Stichting Zending Amazonas werkzaam in de oerwouden van NoordBrazilië eet morgen wattapa, tacaca en pato in tucupi. „Heerlijk", zegt ze. „Tacaca is een soort soep met garnalen en rauwe groente en pato in tucupi is eend in vocht van de manioca. Wat wattapa' is kan ik onmogelijk uitleggen". De 34-jarige uit Zwolle afkomstige zuster is net terug van een boottocht langs de dorpjes Sur ara, Urucuri en Rio Petro waar ze het kerstfeest met de bevolking vierde. „Voor de mensen in Surara en Urucuri was het de eerste keer dat ze het kerstfeest vier den en dat ze wat te horen kregen over de geboorte van Jezus die net zo arm op aarde is gekomen als zij zelf. Je kon die bijeenkomsten naar Euro pese maatstaven gemeten overigens geen echte diensten noemen. De men sen zaten in een kring om mij heen, de meesten op de grond, sommigen op een wankele bank. Ik heb ze de ge schiedenis van de geboorte van Jezus verteld en ze daarna gevraagd wat ze ervan dachten. Zo hebben we een poosje gediscusieërd. Op een heel een voudige manier. In de ogen van Ne derlanders gaat het er op zo'n samen komst waarschijnlijk tamelijk kinder lijk aan toe. Ook de versjes die we gezongen hebben zijn heel simpel. Geen kerstversjes want die zijn nog veel te. moeilijk voor ze. Voor velen is „zingen" trouwens een heel nieuw fenomeen. Maar ze vinden het schitte rend. Na afloop hebben alle kinderen een stukje speelgoed gekregen. De ou deren hebben we kleding gegeven. Tot slot van ons samenzijn hebben we een maaltijd gebruikt van bruine bonen, rijst en - in deze streek heel zeld zaam - vlees. Morgen vier ik het feest dus met alle medewerkers van de zendingspost in ons huis in Manaus. Samen houden we een dienst en bid den we dat iedereen een persoonlijke ontmoeting mag hebben met onze Heer en Heiland. God zegen U". „Ik zal zien of ik aan wat kaarsen kan komen", meldt de 30jarige Mieke Borst vanuit een spookachtig stuk bush in donker Zambia (Afrika), „maar of dat nu nog lukt weet ik niet. De Zambianen hier vieren nauwelijks kerstmis. De mensen in de dorpjes —nederzettingen die bestaan uit vier a vijf rieten hutjes— hebben een extra dag vrij en benutten die om een potje maisbier te drinken. Maar voor de rest gaat het feest aan hen voorbij. In het ziekenhuis in Mongu, waar ik Zam-. biaanse leerling—verpleegsters opleid zetten we wel het een en ander op touw. Vanmiddag zingen we samen een paar liederen op de verschillende afdelingen en vanavond voeren de leerlingen een kerstspel op. Daarna wordt er gedanst op de xylofoon—ach- tige klanken van de siÜmba en het gedreun van de drums. Morgen pro beer ik een beetje feestelijke maaltijd te bereiden voor mijzelf en een Neder lands collegaatje dat hier ook werkt. Geen eenvoudige zaak want over erg veel fantasie beschik ik niet als het om koken^gaat en de provisiekast is ook maar matig gevuld. Als je dan ook nog weet dat we in het huis waar ik woon helemaal niets versierd heb ben, begrijp je dat het voor mij een paar sobere dagen worden. Een beetje heimwee naar het goede Heerhugo- waard, waar ik vandaan kom, heb ik dan ook wel. Wat we trouwens wel te pakken hebben kunnen krijgen is een fles wijn. Helemaal uit het 600 kilome ter verderop gelegen Lusaka moest die komen! Maar voor één keertje mag dat wel, vind ik. Samen met mijn Nederlandse vriendin zal ik hem ge bruiken om een toast uit te brengen op het Zambiaanse humanisme, waar van ik hoop dat het nog meer en nog beter in praktijk zal worden gebracht dan nu al het geval is". „In Afrika, op Tahiti, in Austra lië, in Indonesië, overal heb ik kerstmis al eens gevierd", seint ons de ex-Valkenburger Aarts Lamberty vanaf het Zuidzee-ei- landje Santo op de Nieuwe Hebri- den (ten oosten van Australië). „Zelfs op Christmas Island. Dat was in 1950. Vanzelfsprekend wellen elk jaar opnieuw de herin neringen aan de witte kerst in Holland naar boven die ik voor het laatst in 1934 mocht meema ken. Maar echt heimwee heb ik niet meer. Ik ben 62 en met mijn vrachtboot de Henry Bonneaud drijf ik nu al zoveel jaren handel op die tientallen eilanden hier dat de Nieuwe Hebriden mijn tweede Vaderland is geworden. Voor de bemanning worden morgen een paar varkens geslacht Bij wijze van kerst-present. Daarnaast krijgt ieder een paar blikjes bier. Geen troep, maar echt Hollands bier. Zelf vier ik de kerst thuis. Bij mijn lieve Polynesische vrouwtje Rebecca (26 lentes jong) en mijn dochtertje Bertha dat nu negen jaar is. Als kerstboom ge bruiken we de takken van de Casuarina, een naaldboom die met een goede wil best wel wat lijkt op een spar. Net als in Hol land geven we elkaar cadeautjes en maken we een feestelijke maaltijd klaar. De inlanders zet ten het feest bovendien extra luis ter bij door op kerstmorgen luid zingend en met begeleiding van gitaarklanken de huizen af te gaan en elkaar onderwijl met gro te hoeveelheden Baby Johnson powder te bestrooien. Rebecca en ik doen daaraan niet mee, maar leuk om naar te kijken is het wel", aldus captain Aarts Lam berty, die in zijn jonge jarén le gionnaire was in het Franse Vreemdelingen Legioen en daar over een boekje schreef dat de uitgeverij Meulenhof uitgaf onder de titel „Legionnaire 61842". „De voorbereidingen voor kerst zijn hier al in de eerste week van novem ber begonnen", laat de door de Stich ting Nederlandse Vrijwilligers naar de Philippijnen uitgezonden Marion van Egmond (23) weten. „Tachtig procent van de bevolking is katholiek, moet je 'rekenen, en iedereen is dol op feest. Overal hangen dan ook lichtgevende kerststerren en op tal van plaatsen staan de meest schilderachtige kerst stalletjes. Het „I'm dreaming of a whi te Christmas" is hier niet van de lucht. Nou droom ik daar ook wel eens van -het is hier bloedje heet- maar het lied begint me onderhand toch wel te ver- De uit Alphen aan den Rijn afkomsti ge Marion is als chemisch analyste verbonden aan een middelbaar—tech nische school in San Fernando, dezelf de plaats waar haar echtgenoot Hein (ook 23 en ook een Alphenaar) in opdracht van de SNV irrigatiesyste men ontwerpt voor de Philippijnse overheid. „Zowel volwassenen als kin deren gaan hier op kerstdag zingend de huizen langs. De bewoners worden geacht hen een kleinigheid te geven: geld, fruit, rijstcake of iets dergelijks. Wij zelf vieren kerstmis zoveel moge lijk op de Nederlandse manier. Zon der cadeautjes en met wat versiering aan de wanden. Iets speciaals eten we morgen niet en ook overigens houden we het in het materiële vlak sobertje. Als vrijwilliger in een land waar een zeer groot deel van de bevolking on der het bestaansminimum leeft, kan je het niet maken om, zoals in Nederland gebeurt, als een waanzinnige te gaan schrokken. Van de gelegenheid ge bruikmakend om een kerstwens uit te spreken wil ik tenslotte graag de hoop uitspreken dat de Westerse wereld meer begrip krijgt voor de problemem van de ontwikkelingslanden. Omdat begrip, om dat inlevingsvermogen in de problematiek van de derde wereld gaat het in wezen. Het Westen kan zijn geweten niet sussen door alleen maar materiële en vrijwilligershulp te stu ren". Kapitein G. M. Brouwer legt op dit moment in zijn air-conditioned hut aan boord van het m.s. Bovenkerk de laatste hand aan de speech die hij morgen moet houden. Daarbij gehol pen door zijn vrouw, want die vaart deze reis mee. „Wat je hier op de Rode Zee, waar wij ons nu bevinden toch wel mist", zegt deze in zeevaartkrin gen zeer populaire in het Gelderse Putten woonachtige „Ouwe", „zijn de feestelijk verlichte straten, de kerstbo men, de kerstprogramma's op radio en televisie en ga zo maar door. In zo'n werkgemeenschap als de onze gaat het leven van alledag gewoon door tot je plotseling geconfronteerd wordt met het feit dat het „morgen kerstmis is" en dan zeg je als kapitein tegen jezelf: „Jongens, we moetem toch zien dat we daar met elkaar een mooie zinvolle dag van maken". Hoe verloopt zo'n dag nou? Morgen ochtend om een uur of tien is het all hands verzamelen in de rooksalon. De Chef-Hofmeester zal koffie en cho colade serveren, met een speculaaspop en een enorm brok kerstkrans Eerst zullen de meesten nog wat bedrem meld rondkijken, want ondanks alle democratisering gebeurt het natuur lijk niet alle dagen dat manschappen en officieren echt allemaal „samen" zijn aan boord. Wanneer de kerstkist van het onvolprezen comité, Kerst feest op Zee" wordt uitgepakt begint het ijs al te breken en tegen de tijd dat we overgaan op een drankje met een uitgebreide borrelhap zal van de aanvankelijke bevangenheid ongetwij feld niets meer over zijn. Morgen avond bereidt de fenomenale Chef- Kok waarover wij beschikken een on vergetelijk kerstdiner daar kan je staat op maken. Ik verheug me nu al als ik aan de schitterend gedekte ta fels van morgen denk, het flonkerend kaarslicht en de feestelijke menukaar ten. We zullen lang en uitgebreid tafe len, te veel eten eigenlijk maar ja, 't is ook maar een maal per jaar kerstfeest. Sprankelende wijn zal er zijn in fonkelende glazen, er worden speeches gehouden en af en toe flitsen er camera's van mensen die het alle maal op de gevoelige plaat willen vast leggen. Kortom, een algemene gezellig heid en saamhorigheid zal er heersen. Letterlijk „in de mensen een welbeha gen".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22