Ecidóc Sornant Groninger I bii laatste 1 vier voor Spacelab Politie wordt beter beschermd Russische griep in aantocht Olieprijzen niet omhoog Van der Mei toch op buitenlandse zaken Werkloosheid opnieuw gedaald WIEGEL SCHAFT BEPANTSERING AAN - Bomexplosie op Tenerife Portugese piloten staken Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. tenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes f 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) tementen: kwartaal 40.45; jaar 150,30; losse nummers: 55 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 22 december 1977, 68e jaargang no. 20922 Hogere Showroom temperaturen „Showroom" met fotojournalist Simon Smit en zanger Peter Matto op Ned. II om 20.25 uur. Om 21.30 uur „De familie Bella my" en om 22.20 uur Hier en nu met de laatste dag van pre mier Den Uyl. Ned. I om 21.00 uur „Wat heet beter" en om 22.05 uur Panora- miek over arm en rijk. In het noorden eerst nog regen, overigens zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Meest matige wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtemperaturen om streeks 8 graden. Vrijdag: zon op: 08.47, zon on der: 16.30; maan op: 15.25, maan onder: 06.25; hoogw. 01.47,14.02; laagw. 09.48, 21.35. (Van een onzer verslaggevers) HAAG De Sovjet Unie heeft m kostbaar kerstgeschenk in petto K>r de rest van de wereld. Het is een er besmettelijke vorm van griep die (stand is tegen alle vaccins. Een pand geleden werd deze vorm van iep geconstateerd in het uiterste oos- p van de Sovjet Unie. Daarna heeft j zich snel uitgebreid. In Hongkong l Zuidoost-Azié heeft de Russische iep zich op kleine schaal voorgedaan. Het enige andere Europese land waar gevallen van de ziekte tot nu toe zijn waargenomen is tot dusverre Italië. De „Russische griep" wordt veroor zaakt door een virus van het type Al, dat van 1947 tot 1957 voor epidemieën in de hele wereld zorgde, maar daarna werd verdrongen door de Aziatische griep van het type A2. Op dit laatste type griep zijn de voorraden vaccin tegen griep in de wereld gebaseerd, en deze vaccins werken vrijwel niet tegen Al. Volgens deskundigen valt er, als de epidemie eenmaal is uitgebroken, wei nig meer tegen te doen. Oudere mensen hebben zoals gewoonlijk, de meeste last van de griep. Kwetsbare groepen zijn vooral ook kinderen en pas-volwasse nen die te laat zijn geboren om tijdens vorige epidemieën een natuurlijke im muniteit te hebben kunnen verkrijgen. De ziekte zelf is niet al te ernstig en duurt gewoonlijk vijf zeven dagen. De symptomen zijn dezelfde als die van de Aziatische griep: hoge koorts, hoofd pijn, spierpijn en een gevoel van slapte. In ernstige gevallen wordt tegen de „Russische" griep wel gamma globuli- ne, thans meer bekend als immuno globuline toegepast. Dit is een combina tie van antistoffen die in het menselijk bloed voorkomen en uit bloed van vele donors wordt samengesteld, maar die volgens de Russische deskundigen niet werkelijk helpt. PARIJS De Groningse kernfysicus, drs. Wubbo Oc- kels (31) behoort tot de vier Europese kandidaten, die in aanmerking komen voor de eerste vlucht van het West- europese ruimtevaart labo ratorium Spacelab in decem ber 1980. Dat werd vanmor gen in Parijs bekend ge maakt door ESR, het Euro- Wubbo Ockels pese ruimtevaartbureau. De overige drie kandidaten zijn een Zwitser, een Italiaan en een Westduitser. Het viertal werd gekozen uit in totaal 53 gegadigden, afkom stig uit twaalf Europese landen. In eerste instantie was het de bedoeling geweest om zes kandidaten te selecteren, van wie er dan omstreeks begin mei nog drie zouden moeten afvallen, maar als gevolg van een wat verzwaarde selectiepro cedure waarbij extra aandacht werd besteed aan de lichamelijke conditie van de kandidaten bleven er tenslotte slechts vier over. Behalve Ockels zijn dat de Italiaan Franco Malerba, de Duitser Ulf Merbold en de Zwitser Claude Nicollier. Laatstge noemde is werkzaam bij het Estec (Europees ruimtecentrum) te Noordwijk. Ook de Amerikanen hebben hun selectie bekend gemaakt Zij wezen zes kandidaten aan, onder wie één vrouw. Het Europese ruimtevaartbureau schijnt er naar te strevtfi de vier nu aangewezen kandidaten alle een opleiding voor Spacelab-vluchten te laten volgen, zodat bij volgende missies in 1981 zijn er weer twee, voornamelijk Europese ruimte trips alvast kandidaten zijn. Die opzet had echter tevens een zekere verzwaring van de eisen tot gevolg, waarbij o.a. proeven met een centrifuge aan bod kwamen.. De samenstelling van de viermans selectie heeft intussen al enig opzien gebaard, al zal het alleen maar zijn vanwege het feit, dat Engeland en Frankrijk niet meer in het hoofd stuk voorkomen. Deventer- Koek GORINCHEM (ANP) - Morgen trouwt in het ge meentehuis in Gorincbem de lieer Riens Deventer met mej. Nellie Koek. Kortweg: het echtpaar De- ven ter-Koek. Voor deze gelegenheid wordt In Deventer voor het echtpaar een Devester- koek van een meteren een gewicht van tien kilo ge- Afscheid Jong Den Haag heeft gisteren in groten getale af scheid genomen van de vrijdag overleden pater Lommerse (58), beter bekend als pater Piet. die bijzonder actief is geweest voor de jeugd in nóód. Afgevaar digden van Haagse centra als het Paard van Troje, de Sosjale Joenit en het jongere nopvangcen trum Let it Be, alsmede vele vrienden en ken nissen uit zijn geboorteplaats Hazerswoude- Rijndijk, bege leidden de pater naar zijn laatste rustplaats. Tij dens de uitvaart dienst in de Theresia van Avilakerk spra ken mede-voor ganger deken Geraets, enkele Haagse jonge ren en de heer Lindhout na mens de ge meente Den Haag. die pater Piet „de beste jongerenwerker die de residentie zich had kunnen wensen" noem de. Na de dienst werd de kist van pater Piet door „zijn" jongeren naar buiten ge dragen. Bij het Paard van Troje stopte de stoet enige tijd als eerbewijs voor al het werk, dat pater Piet de af gelopen jaren voor het cen trum heeft ver richt. De begra fenis vond daar na plaats op de Algemene Be graafplaats aan de Kerkhoflaan. CDA geïrriteerd over geruchten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ondanks andersluidende berichten, die volgens het CDA gisteren door het ministerie van Buitenlandse Zaken verspreid zijn, staat drs. D. van der Mei (CHU) voor bet CDA nog steeds kandidaat als staats secretaris van Buitenlandse Za ken. Volgens de berichten van gisteren zou hij zich bedacht hebben, omdat de post voor hem te zwaar zou zijn. Dat is later nadrukkelijk ontkend door het CDA, dat nogal geïrri teerd op de berichten gerea geerd heeft. Eenzelfde irritatie is in CDA- en WD-kringen ontstaan over het verspreiden door het ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen van een door de vroegere minister Van Kemenade inge stelde „Innovatiecommissie Mid denschool" uitgebracht advies over de middenschool Dit ad vies is dinsdag onder embargo tot hedenmiddag naar buiten gebracht, zonder toestemming van de sinds maandag als minis ter van onderwijs optredende dr. Pais. Het is al geruime tijd bekend, dat CDA en WD anders den ken over de middenschool dan de voormalige minister Van Ke menade. In het regeerprogram van CDA-WD staat in de on- derwijsparagraaf namelijk, dat behalve experimenten met een middenschool (die niet zo goed verlopen) ook alternatieve proefnemingen bevorderd zul len worden, proefnemingen on der andere met een onderwijsty- pe voor 11- en 14-jarigen. In politieke kringen werd al ver wacht dat de nieuwe minister van onderwijs het advies naast zich neer zou leggen. Intussen heeft het CDA een staatssecretaris voor financiën gevonden in de persoon van de Amsterdamse hoogleraar pro fessor mr. A. Nooteboom (CHU). Hij zal met de belasting wetgeving zijn vakgebied belast worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloos heid in ons land is voor de derde achtereenvolgende maand gedaald. Voor seizoen- sinvloedden gecorrigeerd lag het werkloosheidscijfer eind november op 261.300 (5,3 pro cent), waarvan 143.400 mannen en 60.900 vrouwen. Ten opzichte van eind oktober daalde de gecorrigeerde werk loosheid zowel onder mannen (3.100) als onder vrouwen (1.000). De ontwikkelingen zijn nog steeds vergelijkbaar met die van vorig jaar, met dat verschil dat de mate waarin de gecorri geerde werkloosheid daalt ge ringer is dan in 1976. Van de eind november werkloze vrouwen (34.590) was 53 procent onder de 23 jaar. Bij de mannen lag dat percentage op 25 (35.470). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het is minister Wiegel van Binnenlandse Zaken ernst met de bescherming van de politie. Een van zijn eerste daden is geweest, het plaat sen van bestellingen die erop gericht zijn verbetering aan te brengen in de bescherming van politiepersoneel bij standigheden ter beschikking van korp- beveiliging van personeel tijdens bege- bet uitvoeren van gevaarlijke opdracb- sen van gemeentepolitie die daaraan leidingen, gevaarlijke aanhoudingen en ten. behoefte hebben. dergelijke. De aanschaffingen betreffen 200 kogel- Enige gemeentelijke korpsen zullen bo- De vorige minister van Binnenlandse vrije vesten, 40 kogelvrije helmen en vendien in de gelegenheid worden ge- Zaken had voor deze bestellingen reeds drie gepantserde observatievoertuigen, steld in een dienstpersonenauto speciale de voorbereidende besprekingen ge- Dit materieel staat in bijzondere om- voorzieningen te laten aanbrengen ter voerd. NtDEH CtNsV 77 6fVf.i c* LVVgETBfULENj ■die als goden van de Olympus afdaalden om het trotse P.S.V. een '®sje te geven. SANTA CRUZ (AP) Op een parkeerplaats bij een luxe hotel even buiten Santa Cruz de Te nerife is gisteravond een plas- ticbom ontploft, waardoor twee mensen verwondingen oplie pen. Drie kwartier na de explo sie deelde het hoofd van de bevrijdingsbeweging voor de Kanarische eilanden, Antonio Cubillo, vanuit Algiers tegen over een Spaans persbureau Let in dit blad op de advertentie van de Gemeentebedrijven van Katwijk op pagina 8 over het opnemen van de meterstanden van gas, water en elektriciteit in de gemeente Katwijk. mee dat de aanslag deel uit maakte van een campagne tij dens de kerstdagen om toeris ten af te schrikken. Volgens de dienst voor het vreemdelingenverkeer is het aantal overnachtingen in hotels op de Kanarische eilanden ten opzichte van voorgaande jaren teruggelopen en zijn de hotels voor het eerst sinds jaren met de kerst niet volgeboekt SCHIPHOL (ANP) - Een Boeing 747 van de KLM heeft gistermiddag schade opgelopen door een vogel, die kort na de start van het vliegtuig in een van de vier motoren werd gezo gen. De gezagvoerder beeft de vlucht afgebroken en is even later zonder proble men weer op Schiphol ge- CARABALLEDA (ANP) De dertien lidstaten van de Orga nisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) rijn bet dins dag en gisteren tijdens hun be raad in de Venezolaanse bad plaats Caraballeda niet eens kunnen worden over de vraag of en zo ja met hoeveel de prijzen van ruwe (die per 1 januari sus. moeten worden ver hoogd. Dat betekent dat er de eerste zes maanden van het nieuwe jaar geen verandering in de prijzen komt, tenzij besloten wordt tot een buitengewone ver gadering van de ministers van olie. De volgende gewone bij eenkomst is pas half juni. Een vat (159 liter) olie van stan daardkwaliteit uit het Midden- Oosten kost op het ogenblik of ficieel 12,70 dollar. De werkelij ke prijzen variëren nogal als gevolg van kwaliteitsverschillen en afstand van de put tot de afnemer. Ook zijn al kortingen op de officiële prijs gesigna leerd in verband met het over aanbod van ruwe olie op de wereldmarkt Volgens een OPEC-woordvoer- der is het voor de landen die op een prijsverhoging hebben aan gedrongen vrijwel onuitvoer baar om hun prijzen eenzijdig te verhogen. Ze zouden zich prompt uit de markt prijzen, aangezien de landen die hand having van de prijzen voorstaan zeventig procent van de produk- tie van de hele OPEC voor hun rekening nemen. LISSABON (RTR) - De 340 piloten van de Portugese natio nale luchtvaartmaatschappij TAP zijn vannacht voor onbe paalde tijd in staking gegaan, nadat onderhandelingen over loonsverhoging waren vastgelo pen. Voor de komende 24 uur zijn 40 TAP-vlucfaten afgelast De staking tal van vakan tiegangers in moeilijkheden brengen. In september hielden de TAP- piloten een staking van vier da gen. Ze gingen weer aan het. werk nadat de regering had be loofd tegen het eind van het jaar voor een oplossing voor hun grieven te zullen zorgen, maar zo'n oplossing is er nog niet. Deze handige rolmeetband ia een van de kado'a. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor hot aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: woonplaats Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1