Adviesraad wil meer aandacht oor waterrecreatie in Leiden LJ Voorwaardelijke straffen en geldboetes geëist tegen veerlieden Kaageiland POST TIJDENS KERSTDAGEN EN NIEUWJAAR EMEENTE MOET UGPLAATSEN EN DOORVAARTMOGELUKHEDEN CREËREN' ADVIESRAAD V°0R BINNENSTAD I977 AUTO VAN SNELWEG cinAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 PAGINA 5 'EN De advies voor de binnenstad het college van B geadviseerd de „uit- lerlijk gunstige posi- die Leiden ten op- te van de waterre- «V tie inneemt te verbe- ïjtLji. Het benutten van jens centrale plaats 3het recreatiegebied volgens de project- mmaP „Waterrecreatie" 5te nerdeel van de advies iers j) moeten geschieden middel van: 1. het ren van vijf iigplaat- en 2. de doorvaart- elijkheden door de sgrachten te verbete- In haar advies stelt I projectgroep, dat de L erplassen, de West erpiassen en het kissemenneer in het 'seizoen een enorm :ai waterrecreanten direkt, terwijl de af- id van deze plassen Leiden niet groot te nen is. „Tevens is het k,dat alle waterwegen L-ichjit deel van de Rad- inged in, öf in de directe het feving van Leiden sa- lder.l komen", aldus de poicjectgroep. ^stuplaatsen foor°|het creëren van ligplaat- Gezifan pleziervaartuigen, die r) g0Jende een korte periode in en zo?d willen blijven, denkt de uter ipaad voor de Binnenstad irna «volgende mogelijkheden: ?lke flnieuw te creëren park op in. Br00rmalig terrein van de KNG. Vooral het daar aanwezi ge gedeelte van de Binnenvest- gracht biedt goede mogelijkhe den. Deze ligplaats is zeer gun stig te noemen ten opzichte van de Kagerplassen, met als aan- vaarwegen: de Zijl, Oude Rijn en het Rijn-Schiekanaal, dat als enig obstakel de Schrijversbrug ondervindt, die echter op werk dagen zeer frequent bediend wordt. Aan deze zijde komen de meeste boten de stad binnen, b. De Haven zou ten opzichte van „a" als voordeel hebben, dat deze nog dichter in de buurt van het winkelcentrum ligt. In de Haven zouden volgens de pro jectgroep meer ligplaatsen voor passanten moeten komen door middel van steigers die dwars op de kade komen te staan. c. Nabij de Stadstimmerwerf aan het Galgewater dienen eveneens ligplaatsen gerealiseerd te wor den, alleen is ten aanzien van deze locatie het probleem, dat de Spoorbrug in de spoorlijn Leiden-Utrecht een ernstig ob stakel kan gaan vormen voor wat de bereikbaarheid van ge noemde plaats betreft. „In de toekomst zou deze spoorbaan dan een stuk omhoog moeten worden gehaald", aldus de ad- -viesraad. d. In de Rijnsburger- singel aan de zijde van de voor malige broodfabriek situeert de adviesraad een gunstige moge lijkheid voor het aanleggen van ligplaatsen. De afstand tot War mond is hier slechts vier kilome- Voor de waterrecreatie is Leiden meer dan aantrekkelijk: de grachten kunnen belangrijke doorvaartroutes worden ter. e. In het hartje van de stad adviseert de binnenstadswinkel B en W ligplaatsen aan te bren gen nabij het Waaghoofd. Over de ligplaatsen in het algemeen merkt de adviesraad op, dat er faciliteiten moeten komen voor het innemen van drinkwater en het deponeren van huisvuil. Ook zal de verblijfsduur gelimiteerd moeten worden tot bijvoorbeeld 24 uur per etmaal. Controle hie rop dient te worden uitgevoerd door de Dienst Reiniging en Ha ven en Warenmarkten, die te vens de liggelden dient te innen. Doorvaartmogeli j kheden De doorvaartmogelijkheden naar de aanlegplaatsen worden volgens de adviesraad „helaas"" nogal beperkt door een aantal barrières die met weinig kosten verwijderd kunnen worden of anderszins tegen zeer hoge kos ten uit de vaarroutes dienen te worden gesloopt. De grootste sta-in-de-weg vormen in dit op zicht de bruggetjes in de Leidse wateren, die dikwijls erg laag zijn en zodoende een hindernis voor de recreatievaart vormen. Indien de gemeente deze hinder nissen zou verwijderen dan zou den de volgende doorvaartrou tes volgens de projectgroep in aanmerking komen: het Galge water tot de Schrijversbrug, het Waaghoofd tot Utrechtse Veer, de Vliet via Rapenburg en Steenschuur naar de Nieuwe Rijn èn de Zijlsingel van Ut rechtse Veer tot aan de Schrij versbrug. Bij nieuw te bouwen of te vervangen bruggen advi seert de projectgroep een mini mum doorvaarthoogte van 150 cm aan te houden. Het maxi mum zou volgens haar gesteld moeten worden op een hoogte van 250 cm, zodat 92% van de recreatievloot richting aanleg plaats koers kan zetten. De'adviesraad voor de binnen stad heeft de gemeente boven staande suggesties gedaan, om dat men vindt, „dat er van de honderdduizenden waterre creanten, die zich gedurende het vaarseizoen in de directe omge ving ophouden, te weinig naar Leiden komen. Onze stad heeft heel wat aan deze mensen te bieden op het gebied van Stads- recreatie (musea, winkels, bios copen enz.). Ook de positie die Leiden inneemt als een spin in een web van waterwegen dient beter te worden benut." ADVIESRAAD VOOR DE BINNENSTAD VIERT EERSTE LUSTRUM LEIDEN De adviesraad voor de binnenstad viert op 17 januari 1978 zijn eerste lustrum. Slechts weinig Leidenaars beseffen, dat er in die vijf jaar bijzonder verdienstelijk werk is verricht door een team van pakweg veertig burgers uit de Sleutelstad. Zij hebben zich met hart en ziel ingezet voor het wel en wee van Leiden. Het is daarom jammer dat er tot nu toe slechts een handjevol inwoners hebben gereageerd op het werk van de dynamische Leidenaars, die ieder afzonderlijk honderden uren van hun vrije tijd hebben opgeofferd om de stad in al zijn geledingen leefbaar te maken en van een nieuw gezicht te voorzien. In het kort komt het doel van de adviesraad op het volgende neer: .het gevraagd en ongevraagd uitbrengen van adviezen aan hetStadhuis over zaken die de Leidse binnenstad betref fen. Onder de Leidse binnenstad wordt het gebied binnen de singels verstaan.' In de afgelopen vijf jaar is in ruime mate gebruik gemaakt van deze bevoegdheid. Tot nu toe zijn er zestig adviezen de deur uitgegaan van de binnenstadswin kel aan de Morsweg 10. Het water-recreatieprojekt is de laatste in deze rij. Dinsdag 17 januari 1978 viert de adviesraad feest in het Sint Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43. Burgemeester dr. A. J. Vis en wethouder mr. C. J. D. Waal zullen dan ieder een toespraak houden over de levensloop van de adviesraad voor de binnenstad, die voor het aangezicht wat Leiden thans heeft en in de toekomst nog krijgt, heel wat steentjes heeft bijgedragen. VRAAGT LEDEN gaat het wel en wee van de binnenstad van Leiden u ter harte DAN ^unt u z'c^ a's "d aanme'den bij de Adviesraad voor de Binnenstad bjj een van de v0|gende werkgroepen t.w. 1. Leefbaarheid en Stedelijk wonen (werkterrein: Wonen, leefmilieu, in de binnenstad); 2. Monumenten (werkterrein: Restauratie. Renovatie/Rehabilitaite, Bescherming stadsgezicht; 3. Stedelijke Ontwikkeling (werkterrein: Bestemmingsplannen. Buurtplannen. Sociaal-culturele voorzienin gen) 4. Verkeer en Vervoer (werkterrein: Verkeerssituaties, Verkeersproblemen, Wegenplanning, Vervoers- functies). DOE dat dan op de vo'9ende wijze; a Schriftelijk: Adviesraad voor de Binnenstad, Morsweg 10, Leiden b. Telefonisch: 071 - 13.29.49. c. Of bezoek ter kennismaking onze vergaderingen. (waarvan u de data op aanvraag zullen worden toegezonden) DE BINNENST AD EEN ZORG het^ADSLIEDEN ïwiPLEITEN vOIJSPRAAK de '"se rechtbank, mr. J. A. Blok, heeft tegen zeven '6mtte acht veerlieden van de veerpont naar Kaagei- omstjwee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf eveneen proeftijd van twee jaar geëist. Bovendien uiilSl hij de rechtbankpresident, mr. J. A. Rigter, 5068., verdenking van fraude terechtstaande veerlie- kaneen boete van duizend gulden op te leggen. denn een achtste veerman eiste de officier van lie slechts een geldboete van 500 gulden. ■M^fgaande aan de eis ging de officier nog eens 1 de voorgeschiedenis van de fraude-affaire. Al 73 stelde het Alkemadese gemeentebestuur een rzoek in naar de betrouwbaarheid van de heren letters. Noch toen. noch in 1975 toen het gemeen- tuur nogmaals naar aanleiding van geruchten inderzoek instelde, kon het achterover drukken emeentegelden door de veerlieden bewezen wor- Het duurde tot november 1976 voordat de ge en over de onbetrouwbaarheid van de veerlie- ten aanzien van het door hen af te dragen eld met bewijzen gestaafd kon worden. Met de van leden van politiekorpsen uit ondermeer geest en Hazerswoude liet men de acht veerlie- tuk voor stuk in de val lopen. De politiefunctio- :en betraden herhaalde malen het pontveer, Iden en zeiden geen kaartje te willen hebben, oor kon op simpele wijze worden vastgesteld et aantal verkochte kaartjes dan wel overeen- le met het afgedragen geld, maar dat er geens- sprake was van een eerlijke afdracht van het om de doodeenvoudige reden dat het geld dat mtvangen voor het niet uitgereikte kaartje niet le gemeente werd afgedragen. Tijdens het ge- elijk onderzoek was gebleken dat er meerdere van soortgelijke gevallen in het verleden hadden plaatsgehad. Daarop werden eind november alle acht veerlieden opgepakt en voor verhoor mee naar het politiebureau genomen. Recht Ten overstaan van rechtbankpresident Rigter gaven slechts twee van de acht veerlieden toe daadwerkelijk gemeentegeld in eigen zak te hebben gestoken. Een derde veerman verklaarde het geld slechts te hebben genomen om nadelige verschillen, die ontstonden doordat niet iedereen altijd bereid bleek het hoge veertarief te betalen, weer aan te zuiveren. Bovendien had hij, zo stelde hij, wel eens geld in eigen zak gestoken, waar hij recht op had. Daarbij doelde de man op een bromfietsongeluk dat hem op weg van huis naar het pont was overkomen en waarvoor hij de gemeente had verzocht ook in de financiële strop te delen. Toen het gemeentebestuur dat weigerde, had hij zijn „recht" gehaald door veergeld in eigen zak te steken. Omdat hem inmiddels wel was duidelijk geworden, dat zijn handelwijze niet geheel en al correct was geweest had hij sinds zijn schorsing in november vorig jaar de gemeente al weer een bedrag van 3500 gulden terugbetaald. Desalniettemin hield hij staande dat dat bedrag aanmerkelijk hoger lag dan het daadwerkelijk door hem verduisterde bedrag. De overige vijf veerlieden ontkenden alle beschuldi gingen. Zij stelden dat in het meest kwalijke geval „per ongeluk" gemeentegeld in eigen zak was verdwe nen. Oorzaak daarvan was volgens hen de zware onderbezetting op het pontveer, waardoor het met name in de zomer niet altijd mogelijk was geweest iedere betaler van een kaartje te voorzien. In die gevallen was het zeer goed mogelijk dat wat geld van de gemeente in eigen zak verdween, omdat bij het ontvangen geld ook altijd de nodige fooien waren inbegrepen. En om de rechtbankpresident van hun goede of in ieder geval goedbedoelde gedrag te overtuigen kwamen de veerlieden op de proppen met een lijst met 160 namen van mensen die in het voordeel van de veerlieden wilden getuigen. Onjuist Ondanks al die verschoning door derden eiste de officier twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf en een geldboete tegen zeven veerlieden. De achtste veerman kwam er genadiger af. Tegen hem eiste de officier een geldboete van 500 gulden en verder niets. Dat had hij met name te danken aan het feit dat hij door de gemeente Alkemade tegen wil en dank op de veerpont was gezet. Oorspronkelijk was hij werkzaam bij de gemeentelijke dienst openba re werken. Bij ziekte fungeerde de man als invaller veerman en als klap op de vuurpijl werd hij in de zomermaanden van 1976 in verband met de overmati ge drukte in het ploegenwerk op het veer opgenomen. In die periode had hij dan ook, zo bekende hij, een bedrag tussen de 300 en 325 gulden in eigen zak gestoken (dat bedrag heeft hij inmiddels echter weer aan de gemeente terugbetaald). Maar door het feit dat het onderzoek naar de eventueel frauduleuze handelingen van de veerlieden toen al in volle gang was, maar de man daar niets over was medegedeeld, was de officier aanmerkelijk milder in zijn oordeel. Toch nam dat volgens de officier niet weg dat wat hij had gedaan onjuist was geweest. De raadslieden van de veermannen kwamen ook nog eens met de slechte arbeidsomstandigheden waaron der de veerlieden hun arbeid moesten volbrengen op de proppen. Lange dagen, geen mogelijkheid om vakanties op te nemen, geen correcte vergoeding voor overwerk en een bijzonder matige vergoeding woon werkverkeer hadden er, aldus de raadslieden toe bijgedragen dat de acht veermannen het in eigen zak steken van gemeentegelden niet zo'n ernstige misdaad vonden. Daar kwam dan nog eens bij dat van een goed functionerend controle-systeem nauwelijks spra ke was geweest. In een collectief pleidooi vroegen de raadsheren zich dan ook af of de gemeente zelf niet evenveel schuld droeg aan het gebeurde. Onkreukbaar Die opmerking werd evenwel door de officier van justitie onmiddellijk weer ontzenuwd door te stellen dat van iedere ambtenaar, en dat waren de veerlieden toch,-een eerlijk en onkreukbaar gedrag moest kun nen worden verwacht Het plegen van fraude met gemeente- en dus gemeenschapsgelden had het image van de overheid ernstige schade berokkend en diende derhalve niet te licht te worden bestraft. Dat alles nam niet weg dat de heren verdedigers de dagvaarding van de officier graag nietig verklaard zouden zien. „Omdat", zo stelden zij, ..zowel de tijdsaanduiding alswel het object van de delictshande ling onvoldoende duidelijk bepaald is" Bovendien waren de raadsheren van mening dat de vage ver moedens die in de dagvaarding werden vermeld, niet voldoende waren voor het instellen van een rechtsver volging. Ook richtten de bezwaren van de zijde van de verdiging zich tegen het in de val lokken van de veerlieden. „Het betalen en vervolgens geen kaartje in ontvangst nemen, zoals een aantal politierecher- cheurs heeft gedaan, kan onmogelijk als bewijs die nen Het herbergt alle elementen van een strafbare uitlokking", aldus de raadslieden. U anbeleid Aan het eind van hun betoog haalden de raadsheren van de veerlieden stuk voor stuk nog eens stevig uit naar wat zij noemden het „wanbeleid van de gemeen te Alkemade". Niet alleen een falende controle-appa raat, maar ook het niet reageren op herhaaldelijk aandringen, ook van de zijde van de veerlieden zelf, op een betere controle, had er volgens hen toe bijgedragen dat het zover had kunnen komen. „In plaats van hierover na te denken, pijnigde het ge meentebestuur de hersens met te bedenken hoe men de veerlieden in de val kon laten lopen". Bovendien waren de heren verdedigers hevig verbol gen over het feit dat na de schorsing van de acht veerlieden wel tal van verbeteringen mogelijk waren gebleken. „Er is momenteel geen sprake meer van onderbezetting. Er zijn nu betere secondaire arbeids voorwaarden, en daarenboven is de gemeente voort durend bezig geweest met pogingen om het controle systeem te verbeteren. Nu is ineens besloten dat voetgangers en fietsers met ingang van 1 januari aanstaande gratis van het pont gebruik kunnen ma ken, waarmee een eind is gekomen aan een zeer tijdrovend onderdeel van de kaartjesverkoop op de pont". Op grond van dat alles achtten -de raadslieden het dan ook begrijpelijk dat de veermannen zich niet schuldig voelden, althans niet in de strafrechtelijke gerlijke stand N Geboren: Melanie. dr. v. A. bijlingen en E J Wittebol. Robine 3r. v H R. Stark en S. M M. er Holst, Rembrandt Ferdinand. F. J. M. van der Meer en C. M. an. Sergio, zn. v. M. Albani en Lucchetta. Annemiek, dr. v. J. n A. Durieux. Chantal. dr. v. T. Knijnenburg en G. Kromhout. Maria, dr v J. Wolting en A. nans. Annalida. dr. v. J. Wolting Brugmans. Arnoldus Joris. zn. v. Verbout en A A. B. Wamsteeker. X dr. v. A. Castel en J. van de Coen. zn v. C. O. A. Broekhof Houwaart. Maria Petronella dr. v. M. van Eeden en M. P. Onderwa- iaskia Geertruida Wilhelmina. dr. J. Nachtegeller en C. Vletter. Isabella, dr. v. G. Rijnhout en Friedhoff. Nadia, dr. v. P. J Te en M. Ligtvoet, Martine Carina, M. J. G. Termeulen en M. Krom- Vincent, zn. v. T. J. Pourchez en Beuwissen, Hendrik Theodorus. zn. Flink en G. van der Kraan, eden: G. de Winter, geb. 28 mrt A. J. A. Dohmen. geb. 28 man. A. C. van der Doorn, 28 jun 1887. vrouw. geh. gew met Kanbier. F. Zandbergen, geb. 29 87, man. Z. van Duijn, geb. 6 dec vrouw, geh. gew. met C. J. Snij- F. Bezemer. geb. 29 feb 1888, v. geh. gew met P Hagoort, J. Mzen, geb. 27 nov 1908. man. A. der Schaft, aeb. 16 nov 1906. Een automobilist verloor gisteravond rond kwart over acht op de snelweg Den Haag Amsterdam tussen de Hoge Rijndijk en de Eu- ropaweg de macht over het stuur. Het voertuig sloeg viermaal over de kop en belandde via het talud in de lager gelegen sloot langs de rijksweg. En passant had de wagen ook nog een an dere weggebruiker geraakt. De bestuurder van de auto werd met onbekend letsel opgenomen in een Leids ziekenhuis. De auto raakte onherstelbaar beschadigd. LEIDEN De postinrichtingen in Leiden en omgeving zullen op de beide kerstdagen en Nieuwjaarsdag gesloten zijn. Op de zaterdag voor deze dagen (24 en 31 december) is alleen het hoofdkantoor aan de Gere- straat op de normale tijd geo pend, van 09.00-12.00 uur. De in de postkantoren van de Gerestraat, het Bevrijdings plein. het Winkelcentrum de Ko permolen. het Winkelcentrum Lange Voort Oegstgeest, Leider dorp en Hazerswoude Dorp, aanwezige zelfbedieningsruim ten zullen van 31 december plm. 15.00 uur tot 1 januari 1978 plm. 12.00 uur worden gesloten. Bovendien zullen in Leiden, Lei derdorp en Oegstgeest alle brie venbussen gedurende genoemde tijden worden „afgestopt" (d.w.z. dat geen brieven etc. kunnen worden gepost), dit in verband met mogelijk vandalis me rond de jaarwisseling. De bestelling op 27 december zal worden uitgevoerd als op maandag, hetgeen inhoudt dat de te bestellen correspondentie in het algemeen in de middagu ren zal worden bezorgd. De weken rond Kerst en Nieuw jaar zijn voor de postdienst de drukste'van het jaar. De totale hoeveelheid te verzenden post stukken neemt in deze tijd enorm toe, op sommige dagen wel met circa. 100%; een stijging die voornamelijk wordt veroor zaakt door de grote hoeveelheid wenskaarten. Er zijn de nodige maatregelen getroffen om deze drukte te kunnen verwerken. In het ver werkingsproces zullen de nor male brieven met voorrang wor den gehandeld. Om te voorkomen dat spoedei sende drukwerken (b.v. rouw kaarten. geboortekaartjes en huwelijksaankondigingen) tus sen de wenskaarten geraken, deze drukwerken met toelich ting aan één der loketten van de postkantoren af te geven Zo nodig zullen gedurende deze periode extra buslichtingen worden uitgevoerd.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5