profiteert van vijf remises Leiden Lions vrijwel zeker van Intermakelcoupe SCHALKE ONTSLAAT TRAINER RAUSCH Verrassend verlies van Fides Pacta Boksers onderkennen gevaar van chronische versuffing r/,Grote plannen ™leaFC Utrecht UITSLAGEN HILVERSUM NA SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 21 DECEMBER 1977 PAGINA 15 iMSTERDAM Na de derde ronde in het nternationale suikerdamtoernooi te Am- iterdam heeft Rob Clerc alleen de leiding, lij won van de Fransman Michel Hisard 'n zag daarbij tot zijn genoegen alle overige >artijen in remise eindigen. Iets merkwaar- ligs had de zege van de Amsterdammer ichter wel want in een zeker niet oninteres- iant duel was de Fransman met passief spel n het voordeel gekomen. !lerc kampte met een onevenwichtige schij- enverdeling. Hisard benutte echter zijn :;|cansen niet omdat hij te lang bleef volhar- ien in zijn verdedigend concept. Dit gaf ülerc gelegenheid zich te herstellen en hij con overgaan tot het opbouwen van een geweldige aanval, die de Nederlander posi- ökei 'onee' fraai afwerkte naar de winst. farm Wiersma noteerde zijn derde remise Tegen Frank Drost had hij een hekstelhngformatie ingenomen waartegen over de speler uit Franeker een voorpost in Wiersma's linies had geplaatst. Toen de posi ties veranderden, hield de wereldkampioen wel een lets betere stand over. Het slot was toch een gelijkwaardige remise. Hans Jansen had voordeel behaald in een aanvalspartij tegen Goervisj, maar de ex- Rus verdedigde zich bekwaam en winst was voor de jonge Drent dan ook niet te berei ken". Bauke Bies won in de strijd om het jeugd wereldkampioenschap voor de derde achter eenvolgende keer. Deze speler gaat hierdoor samen aan de leiding met de Rus Odintsov, die zijn landgenoot, jeugdwereldkampioen Skliarov, versloeg. In het toernooi om het dameswereldkam pioenschap versloeg Barbara Graas haar landgenote Lenie Geurts uit Lent. Hierdoor kwam de Wormerveerse speelster aan de leiding met de wereldkampioene Michalovs- kaja, die met haar landgenote Sotsjnenko de punten moest delen. De uitslagen zijn: Heren (derde ronde): Clerc (Ned) - Hisard (Fra) 2-0, Gendlerman (Isr) - Baba Sy (Sen) 1-1, Soumao- ro (Mal) - N' Diaye (Mal) 1-1, Wiersma (Ned) - Drost (Ned) 1-1, Curvich (Vs) - Ansen (Ned) 1-1, Kaplan (Vst) - Nimbi (Kon) 1-1. Stand: 1. Clerc 5 phnt, 2/3/4 Drost, Jansen, Nimbi 4 pnt. WK-dames (derde ronde): Jadranca Nizic (Joe) - Christine Claes (Bel) 0-2, Barbara Graas (Ned) - Lenie Geurts (Ned 2-0, Ljoedmilla Sotsjnenko (Rus) - Jelena Michailovskaja (Rus) 1-1, Romoealda Vitkaoeskaite (Rus) - Giseue Rijckaert (Fra) 2-0. Stand- 1. Michailovskaja en Graas 5 punten, 3. Geurts en Sotsjnenko 4. WK-jeugd (derde ronde): Bies (Ned) - Cruz (Bra) 2-0, Brouwers (Ned) - Smeets (Bel) 2-0, Kamaric (Joe) - Harmsma (Ned) 0-2, Shulman (Isr) - Dembel- le (Mali) 2-0, Malik (Tsj) - Guinard (Fra) 0-2, Oditsov (Rus) - Skliarov (Rus) 2-0. Stand: 1. Bies en Odintsov 6 punten, 3, Brouwers en Guinard 5. en va papieRob Clerc was de enige, die tnefr gebi a jlTRECHT „Kan FC Utrecht genah'j u terecht?", is de titel van en be'e>dsnota, die de eredivi- ^j^sieclub gisteren overhandigde £emeente en het bedrijf- sleven van de stad Utrecht. ■■"Naast de normale structuur- plannen zoals organisatie. 1 7'"ljeugdplannen, rellenbestrijding jen dergelijke staat in de nota 'de bouw van een hypermodern jnieuw stadion op dezelfde plaats van het inmiddels 41 jaar oude stadion centraal. pe c|ufj ontwikkelde hiervoor zelf de plannen, vond een bou- wer en bood trots een fraaie maquette aan. FC Utrecht kwam eigenlijk met twee sta- 'r>: dions op de proppen Eén sta- dion. bouwkosten 11 miljoen gulden, louter en alleen geschikt I voor voetbal. Dat stadion brengt j/ leen jaarlijks exploitatietekort van ruim een miljoen gulden met zich mee. Het tweede stadion, dat volgens Utrecht-voorzitter Cees Werkho ven zichzelf kan „bedruipen" is identiek aan het eerste, maar bevat naast een voetbalveld en volledig overdekte tribunes ron dom te verhuren bedrijfsruim ten. De huur van die bedrijfs ruimten zou de kosten volledig dekken. De bouw van dat sta dion kost 23 miljoen gulden in de derde ronde tot winst kwam. Hij veroverde daardoor de leiding in suikerdamtoernooi. Harry Wielheesen (Van onze sportredactie) ASSEN Uiteindelijk liep het allemaal nog met een sisser af. Werd verregaande nonchalance en concentratie-verlies Leiden- Lions gisteravond in Assen net niet fataal in het (waarschijn lijk) beslissende treffen tegen Géform en bleef Tom MNE- KEN IJshockey overeind. Met 4-5 trok Lions de zwaar bevoch te zege naar zich toe; een over winning die de Leidse ijshoc keyers zo goed als zeker de Interraakelcoupe der Lage Lan den heeft bezorgd. Zo goed als zeker, omdat de wedstrijdcora- ie pas in januari uitspraak zal doen over de diskwalificatie van de Belgische verenigingen Olypia, Herentals, Brussel en DISC Phantoms, wegens het re gelmatig uitkomen met onge rechtigde spelers. Tot op dat moment blijft het dus nog span nend voor Leiden Lions, span ning die ook gisteravond in As sen ruim voorradig was. En het begon toch zo goed. Na twintig minuten zuivere speel tijd stond er in het treffen met Géform een 1-5 voorsprong voor Lions op het bord. Een voor sprong, bewerkstelligt met knap ijshockey. Goede passes, snelle combinaties en doeltreffend af werken - Ton Menken IJshoc- TON MENKENTEAM KLOPT GEFORM ASSEN key draaide gewoon en Géform kreeg geen voet aan het ijs. De Assenaren mochten dan nog wel via ThomaSoma de leiding heb ben genomen, in de vijfde mi nuut al trok Leiden de score recht via een goal van Frank Dobbelaar op aangeven van Theo Dietz en nieuwkomer Al len Harvey. Diezelfde Dobbelaar bracht twee minuten later ook de 1-2 stand op het scorebord, voordat Ivan Kocanda de Leidse aan valsdrift in het derde doelpunt vertaalde (1-3). Een tweede-man- meer-situatie stelde verdediger John van Sloun in staat num mer vier achter de vooral in de derde periode sterk keepende Géform-goalie Groeneveld te plaatsen en Harry Wielheesen deed Leiden Lions vlak voor de eerste pauze helemaal met een gerust hart de kleedkamers op zoeken: 1-5. Een winnende marge van vier treffers die door Géform al in de tweede periode tot één werd teruggebracht. Leiden Lions zag het plotseling aanwezige con centratieverlies door goals van Simpson, Martin en Jonkman stevig afgestraft (4-5). Het had allemaal tot gevolg, dat er twee wel zeer nerveuze teams aantra den voor de beslissende derde periode. De Ton Menken-formatie, die overigens geen straffen aan de broek zou krijgen, herstelde zich vooral door de inbreng van speler-coach Jean Martin en al tijd rustige Jiri Anton, goed van de tijdelijke inzinking, maar aanvallend werden alle pogin gen door doelman Groeneveld stijlvol het ijs in geboord. Anton en Theo Dietz zagen bijvoor beeld nauwelijks houdbare schoten toch gestopt.... Omdat Leiden-doelman Mare Dobbelaar in dat beslissende derde part evenwel ook het hoofd koel hield, kwam het sterk verjongde Assen uiteinde lijk toch niet meer langszij. Maar wat had Leiden het moei lijk gehad in dit treffen dat toch zo eenvoudig begon. Op 8 januari dient het Ton Men ken IJshockey-team voor de laatste maal aan te treden in het kader van de Intermakelcoupe. In Brussel wordt dan de club van die naam bestreden. Een wedstrijd die nog slechts van formeel belang is. omdat ook Brussel in het rijtje Belgische ploegen thuishoort, dat de eind streep van deze wedstrijden- reeks niet „ongeschonden" - lees gediskwalificeerd - zal halen. HILVERSUM De uitslagen van de gisteravond in Hilver sum gehouden draverijen zijn: BORNEPRIJS, 2440 meter: 1. Ortus Pride (P. L. H. M. Wisker) kilometer- tijd 1.27,1, 2. Omber Glorie, 3. Odet. Totalisator winnend 3,50, plaats 2,40 4.70 2,10, KOPPEL 36,00, trio 723,70. BOEKELOPRIJS, 2000 meter: 1. Pa trick Zora (M. L. v.d. Togt) 1.27,6, 2. Pebby Fortuna, 3. Pari. Totalisa tor winnend 2,40, plaats 1,50 4,70 2,00, koppel 37,00. DENEKAMPPRIJS, 2000 meter: 1 Nilson B (R. L. Pools) 1.22,9, 2. Octa- viana K, 3. Nico. Totalisator: win nend 9,20, plaats 6,30 2,20 2,80, kop- Del 39.60, trio 521,10. 1.26.9, 2. Rififi, 2. Robima du Bois Totalisator: winnend 1,40, plaats 1,50 5,80 1,90 koppel. SINGRAVENPRIJS, 1600 meter: 1 Opstalan (C. J. de Leeuw) 1 23.2. 2 Oostster G, 3. Margo G Totalisator: winnend 7.10. plaats 2,00 2,30 2,30, koppel 15,90, trio 255,60. SUPER DRIVERSPR1JS, 2000 me ter: 1. Mia Fortuna (W. Porsius) 1.22,2, 2. Lou Spencer. 3. Miametta. Totalisator: winnend 2,80, plaats 1,50 2,00 4,10, koppel 8,90. FLERINGENPRIJS, 2000 meter. 1 Jolige Jan (H. J. Pools) 1.22,9, 2 Lilly Again. 3. Jamaica Boys. Totalisator: DELDENPRIJS, 2920 meter: 1. Part ner (C. D. Imming) 1.28,7, 2. Matthieu Areta. 3. Otrian G Totalisator- win nend 3,10, plaats 2,20 1,70 2.70, kop pel 6,10. LEERLINGENWINTERK AM- PIOENSCHAP II, 2440 meter: 1 Misto Buitenzorg (G. B. W. Tolner) 1 24,2, 2. Oscar Prise, 3. Nero Bond. Totalisator: winnend 66,20, plaats 5,30 2,40 2,10, koppel 259,00. trio 6.652,50. BUURSEPRIJS, 2000 meter: 1. Pau- lientje V (A. de Wrede) 1.25,6. 2. O'Sullivan, 3. Palonia. Totalisator: winnend 3,20, plaats 1,70 2,40 2,70, koppel 54,40. TOTALISATOR-OMZET: 415.468, Gedrag Spasski ter discussie BELGRADO De voortzetting van de tiende, afgebroken par tij in de finale van het kandida tentoernooi tussen Viktor Kortsjnoj en Boris Spasski, die voor gisteren op het program ma stond, is door de officiële wedstrijdleiding verzet naar morgen. De wedstrijdleiding wil eerst trachten de geschilpunten, die sedert het einde van vorige week tussen beide spelers be staan, op te lossen. Voornaam ste punt van bespreking is het gedrag van Spasski. De Rus ver dwijnt na iedere zet van het toneel om tussen de coulissen het denkwerk voort te zetten. Kortsjnoj heeft hiertegen scherp geprotesteerd. De twee Russische kosmonau ten, die zich momenteel in de ruimte bevinden, hebben Spass ki een felicitatieboodschap ge stuurd voor zijn eerste zege in de tweekamp. Het telegram had als afzender: „heelal" Gisteren kwam de Russisch o minister van cultuur, v Ivonin, Spasski persoonT et;t. boodschap van het E inljp overhandigen. GELSENKIRCHEN Schalke '04, de nieuwe vereniging van Wim Suurbier, is op zoek naar een nieuwe trainer. Met onmiddellijke ingang heeft de Westduitse bundesligaclub zijn trainer Rausch op de straat gezet. Oorzaak: de geldboete, die de Westduitse voetbalbond Rausch had opgelegd, omdat deze zich tijdens hqt „omkoopschandaal" van enige jaren geleden, onsportief zou hebben gedragen. De boete van 15.000 mark zal nog door Schalke worden betaald. „Maandagavond", zo zei Schalkes voorzitter" Hut- sch, „heb ik in een persoonlijk gesprek met Rausch hem zijn contract opgezegd. Hij maakte weinig bezwaar. De goede naam van onze club is in het geding. We zullen hem natuurlijk dit seizoen nog uitbetalen. Tot 30 juni 1978 stond Rausch bij ons onder contract". Volgens de voorzitter van Schalke is er een aantal trainers dat in aanmerking komt voor de open plaats. Op de verlanglijst van Schalke staan Miljan Miljanic, die vorig jaar nog trainer van Real Madrid was, maar ook Ernst Happel en Helmut Johansen, die nu nog trainer is van het Zwitserse Grasshoppers. Ook Werder Bremen zag zijn trainer vertrekken. De oud-doelman van het Westduitse elftal, Hans Tilkowski, kreeg gistermiddag zijn congé. Hoewel Tilkowski zelf ontslag mocht nemen, ligt de ware oorzaak dieper. Tussen Tilkowski en zijn spelers was de verstandhouding dermate slecht geworden, dat het bestuur van Werder geen heil meei in een verdere samenwerking. De trainer van de Spaanse club Espanol uit Barcelona, Jose Emilio Santamaria, heeft ontslag genomen. Het bestuur van Espanol heeft daarin toegestemd. Santamaria, die Uruguees is van na tionaliteit en bijna zeven jaar trainer was van Espanol, kwam tot zijn besluit na de nederlaag, die zijn team zondagavond tegen Santander leed <04). PARIJS De twintigjarige Westduitse bokser Jörg Eipel zweeft nog steeds op de grens van leven en dood. Zaterdag avond werd hij in de Franse stad Creil door zijn uitdager Alain Marion knock out geslagen in een gevecht om de Europese titel in het weltergewicht. In de slotronde heeft de Britse scheidsrechter Damkin noch Eipels begeleider Werner Pape inge grepen toen duidelijk werd dat het voort zetten van de partij op zijn minst schade lijk was voor de gezondheid van de jonge Duitser. Nadat Eipel enige keren was neergeslagen, kwam tenslotte de definitieve knock out voor de op dat moment weerloze sportman Dank zij snel ingrijpen (het toepassen van hartmassage, injecties direct in de. hart spier, het gebruik van een zuurstofmasker) is zaterdagavond (voorlopig) het leven ge red van de bokser, die nog altijd buiten bewustzijn is in de neuro-chirurgische af deling van de Beaujon-kliniek te Parijs. Dit soort ongelukken is, gezien de ver schuiving in de essentie van het boksen, niet langer uitzonderlijk. Bij het boksen is het accent meer en meer op het incasseren komen te liggen. De hoofdrolspelers in de meest intensieve bokspartijen'staan bloot aan een groot aantal slagen. Het komt voor dat zelfs de winnaar op weg naar, of in de kleedkamer als gevolg daarvan nog buiten bewustzijn raakt. De op het hoofd geplaatste stoten veroor zaken een golf van schokken, met hersen letsel als uitvloeisel. Deze verwondingen zijn verantwoordelijk voor een bewust- zijnsverlies, dat zulke ernstige vormen kan aannemen, dat er geen herstel meer moge lijk is. Naar de aard van de geïncasseerde stoot kunnen verschillende knock outs worden onderscheiden. Door een stoot in de hart streek daalt de bloeddruk plotseling en treedt er bloedarmoede in de hersenen op. De gevolgen van de aan de bovenzijde van het hoofd gerichte stoten zijn in het alge meen het ernstigst. Al naar gelang de druk van de ontvangen slag treedt er een schok in de schedelwand op, of glijdt langs het hersenvlies, dat die wand omringt. De her senen ondergaan twee verschillende bewe gingen. Het kan een hersenbloeding of een bloedprop in de hersenen zijn. Gevaar Er is een groot en onderkend gevaar, waaraan de boksers zich bij het blijven incasseren van stoten blootstellen: een chronische versuffing (punch-drunkness), de som van letsels, die zich heeft opgesta peld in een reeks gevechten. Ongeveer tien jaar geleden heeft de Britse psychia ter Johnson zestien profboksers onder zocht, die hun loopbaan tenminste 22 jaar daarvoor hadden afgesloten. Op één na waren het allen lichtgewichten, die 200 tot 300 gevechten hadden geleverd. Hoewel slechts de helft van hen tekenen van een zich steeds verder ontwikkelende chronische versuffing vertoonde, vond Johnson bij dertien van de ex-boksers hersenletsel. Zij vertoonden reacties, die vergelijkbaar zijn met niet door sportbles sures veroorzaakte zwakzinnigheid. Twee soorten geestelijke afwijkingen zijn bij het onderzoek van de zestien oud-bok sers het duidelijkst naar voren gekomen. Ten eerste en dat is een direct gevolg van hersenletsel geheugenverlies. Ten tweede, minder in aantal, maar ernstiger van aard. een ziekelijke jaloezie als bijver schijnsel van sexuele impotentie of het zeer sterk tot uitdrukking komen van be paalde karaktereigenschappen (agressieve paranoia), of het ontstaan van bepaalde psychoses, die erfelijk zouden kunnen zijn. Het ongeluk van Eipel lijkt tevens een uitvloeisel te zijn van de geringe machtspo sitie, die een ringarts bij een bokswedstrijd bezit. Na het noodlottige ongeval wordt de positie van de ringarts en met name diens (on)mogelijkheid tot ingrijpen tijdens een partij weer ter discussie gesteld. Het lijkt duidelijk dat, indien de ringarts of de persoonlijke arts van Eipel de Westduitser na de eerste knock down had kunnen onderzoeken, scheidsrechter Damkin uit Groot-Brittannié vrijwel zeker het advies had gekregen de strijd te staken, omdat Eipel de partij niet meer kon voortzetten. De scheidsrechter echter liet de ronde voortduren. De reglementen van de boksbonden, of het nu de Franse betreft, of de Europese (EBU), dan wel de wereldorganisaties (WBC en WBA) geven aan dat de ringarts, van wie de aanwezigheid bij een gevëcht om de Europese- of wereldtitel verplicht is, nooit op z'n eigen houtje tijdens de partij kan ingrijpen. Hij mag een bokser slechts onderzoeken op verzoek van de scheidsrechter en gedurende de pauze van één minuut tussen elke ronde na een vraag van de begeleider van de betreffende bok ser. In de Verenigde Staten en in Canada zijn de reglementen anders. Daar kan de arts op elk door hem gewenst moment ingrijpen. Knock out. Het ingrijpen van een ringarts kan dan wel eens te laat komen. Bestuur Blokkeer biedt excuses aan DEN HAAG Het bestuur van Starlift/Blokkeer heeft schrifte lijk zijn verontschuldigingen aangeboden aan de spelers Frank Constandse, Ad van der Velden, Jan Warns en Loek Wil- Iemstein. Tevens heeft het be stuur de berisping ingetrokken, die genoemde spelers hadden gekregen, omdat zij in septem ber weigerden uit te komen oor de nationale ploeg, die in Finland aan de Europese kam pioenschappen deelnam. De sponsor van Blokkeer had het bestuur van deze club vorige week om een dergelijke stap gevraagd, omdat uit onderzoek •an de sponsor was gebleken dat het hoofdbestuur van de Nederlandse volleybalbond in ernstige mate verantwoordelijk was voor het niet uitkomen van de Blokkeerspelers voor de na tionale ploeg. Mönchengladbach uitgeschakeld DUSSELDORP De grootste verrassing in de kwartfinales van de strijd om de Westduitse voetbal beker was gisteravond de uitschakeling van Borussia Mönchengladbach. Met 21 verloren de spelers van Udo Lattek in Bremen van Werder. FC Köln, dat in de bundesliga de ranglijst aanvoert, verpletter de Schwarz Weiss Essen met 9—0. MSV Duisburg plaatste zich voor de halve finales door een kleine overwinning (1—0) op Hertha BSC. Eén duel moet worden overgespeeld: Schal ke—Fortuna Dusseldorp eindig de, ook na twee keer vijftien minuten verlenging, in 1—1. Werder, gemotiveerd door het vertrek van trainer Tilkowski, opende na de pauze de score, maar Bonhof bracht in de 59e minuut met een afstandschot de ploegen op gelijke hoogte. Ze ven minuten voor het einde viel de beslissing in de gelijkopgaan- de wedstrijd door een straf schop van Höttges nadat Min- singer onderuit was gehaald. LIVERPOOL Landskampioen Liverpool heeft gisteravond de vijfde ronde be reikt van het toernooi om de leaguecup. In de replay voor de vierde ronde won Liverpool met 2—0 bij Coventry City. De vol gende tegenstander is Wrexham. De resultaten van replays voor de tweede ronde van het toer nooi om de leaguecup zijn: Peterborough United—Gilling ham 2—0, Swansea City—Ports mouth 2—1. (Van onze korfbalmedewerker) Rotterdam, Leiden Fides Pac ta leed gisteravond in Rotter dam een verrassende nederlaag tpgen de laagst geklasseerde I h*. 7g in de overgangsklasse D, I He. duiden, dat hiermee de eer- tvt unten veroverde. Derde- ku-.i< r Fluks had minder moei te, een tegenvallend Weidevo gels werd met 2-12 verpletterend verdagen. Eén vak van de ploeg van Fides Pacta was bepalend voor het spel verloop in de wedstrijd te gen de nog puntloze ploeg van Het Zuiden. Aanvallend was dit vak erg produktief, het zorgde voor 5 van de 7 goals, maar verdedigend was het zwak. Het scoreverloop kreeg hierdoor een grillig verloop; een 2-0 en een 4-2 achterstand werden weer op gehaald zonder dat Het Zuiden de mogelijkheid had verder uit te lopen. Bij de stand 4-5 in de tweede helft leek het erop dat Fides Pacta het initiatief over zou nemen. Hetzelfde gold bij de stand 5-6, maar een succes volle wissel bij Het Zuiden ont nam Fides Pacta die illusie. De ze invaller maakte gelijk en na dat in de 22e minuut de stand op 7-7 was gebracht bezorgde hij zijn ploeg een beslissende 9-7 voorsprong. De wissel bij Fides Pacta, Wim Piket voor Hen Bra- kel kon hieraan niets meer ver anderen. Doelpunten: Dik On derwater (4), Joke Noordervliet, Diet Rijsbergen en Hen Brakel. Fluks heeft m Rotterdam wei nig moeite gehad met het Bleis- wijkse Weidevogels. Vooral het damesviertal van Weidevogels was beneden de maat hetgeen duidelijk tot uiting kwam in het aantal van negen doelpunten, gescoord door de Fluks-dames. De heren beperkten zich in dit damesgeweld tot een meer steu nende taak. Doelpunten: Tineke Verloop (3), Lenie v.d. Plas (2), Corrie Schelvis (2), Corrie v. Hoek (2), Kees Imthorn (2) en Jos v Duin Gelijkspel Hockeyteam NEW DELHI - Het Nederlands hockey-elftal heeft gisteren te Madurai gelijk gespeeld tegen de ploeg van India: 1-1. De bei de doelpunten werden in de eerste helft gemaakt. Het was een liefdadigheidswed strijd. De baten zijn bestemd voor de slachtoffers van de overstroming. De opbrengst was ongeveer 7500 gulden. Nederland nam halverwege de eerste helft een voorsprong door Ties Kruize, die scoorde uit een strafbal. Zes minuten voor rust maakte rechtsachter Gopal Ban- gala gelijk uit een korte hoek- slag.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15