Hoge leeftijd door gezonde levensstijl Controle op gratis arbeid van werkloze Amsterdam Het bereiken £eidóe(3ou/tti/tit Regels voor drankreclame tv verscherpt VOORSTELLEN UNIE BLHP METAAL-CAO Duitsland verzoekt ook uitlevering Folkerts en Schneider Twijfels over rol bromfiets in verkeer Bel Op hoop van zegen Cao-plan Boersma maakt goede kans MINDER TREINEN MET KERSTMIS EN OUDEJAAR R ^BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 DECEMBER 1977 PROMOTIE-ONDERZOEK: van een hoge leeftijd is in de eerste plaats een gevolg van gezond leven. Dat blijkt uit een aan de universiteit van Amster dam gehouden onderzoek onder honderd Amsterdammers van 90 jaar en ouder. Vergeleken met mensen, die op jongere leeftijd stierven, bleken deze zeer bejaarde Amsterdam mers bijzonder weinig te heb ben gerookt en weinig overge wicht te hebben. Suikerziekte en hoge bloeddruk kwamen weinig voor, terwijl bij driekwart van de onderzochte groep zeer oude Amsterdammers geen enkele hartafwijking werd gevonden. De resultaten van het onderzoek staan vermeld in het proef schrift van de heer S. A. Dan- ner. Deze promoveerde gisteren op dit proefschrift tot doctor in de geneeskunde. Danners onderzoek is volgens hem het eerste waarin wordt nagegaan of oude mensen wer kelijk gezond geleefd hebben. Tot nu toe volstond de weten schap met mededelingen, dat verhoogde bloeddruk, sigaretten roken, overgewicht, weinig li chaamsbeweging etc. de kans op een hartinfarct c.q. voortij dig overlijden vergroten, aldus Danner. De promovendus ontdekte nog, dat de Amsterdammers van 90 jaar en ouder over het algemeen een leven van hard werken ach ter de rug hebben. De mannen hadden gemiddeld ruim vijftig jaar gewerkt. ZILVEREN CAMERA De Amsterdamse persfotograaf Theo ter Wiel heeft voor zijn foto van de door Zuidmolukkers gekaapte trein bij De Punt in Drenthe de Zilveren Camera gekregen. Deze jaarlijkse onder scheiding voor de beste Nederlandse persfoto werd gis termiddag uitge reikt door burge meester Wim Polak van Amsterdam op Schiphol waar een groot aantal foto's zijn tentoongesteld. Theo ter Wiel legde als enige het mo ment vast waarop een gegijzelde voor twee minuten uit de trein werd gezet. De tweede prijs, voor de Edammer Jan Stappenbeld betrof eveneens een foto uit het gijzelings drama. Free-lance fotograaf Guus de Jong kreeg de der de prijs voor een foto van de arresta tie van Menten. „Ik huiver niet meer voor het karwei. Het wordt goed. we gaan opnieuw op weg; op hoop van zegen." Deze woorden sprak formateur Van Agt een week geleden op het CDA-congres. Maandag begint Van Agt zijn wefkzaam- heden als minister-president, 208 dagen na de verkiezingen van 25 mei. Na de langste kabinetsformatie aller tijden is er dan eindelijk een kabinet VELEN in den lande zagen de komst van dit kabinet met argwaan en tegenzin tegemoet. De verkiezingsuitslag, zo redeneren zij, wees in de richting van een kabinet met de PvdA. Zo'n kabinet zou te meer nodig zijn, omdat de regering in de komende jaren impopulaire maatregelen moet uitvoeren en daarvoor brede maatschappelijke steun nodig is. Nu dat kabinet met de PvdA er niet kon komen, is het allerminste waar het kabinet-Van Agt recht op heeft het „voordeel van de twijfel". MeN mag zeggen dat dit kabinet tweede keuze is en dat de formateur moeite heeft gehad met het zoeken van de beste mensen voor de zware ambten, dat neemt niet weg dat dit kabinet nu in een goede sfeer zo snel mogelijk aan de slag moet. Het zal kansen moeten krijgen te bewijzen dat het tot een slagvaardig beleid in staat is, dat het ziet een aanvoelt wat nu en in de nabije toekomst voor ons land nodig is. Het verleden heeft bewezen dat bewindslieden in hun functie kunnen groeien. Dat kan ook nu het geval zijn. Ook al beschikt het kabinet-Van Agt nauwelijks over een echte parlementaire meerderheid, ook al wordt het omringd door vraagtekens en twijfels, het dient een eerlijke kans te krijgen. We wensen het kabinet veel succes toe en citeren daarbij met instemming Van Agt: „op hoop van zegen". (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „De dualistische benade ring van de bromfiets is mede oorzaak van het grote aantal ongevallen waarbij bromfietsen betrokken zijn. De terra (brom)fietsers, met het woord „brom" tussen haakjes, werkt verwarrend. Ge suggereerd wordt dat bromfiets en fiets gelijksoortige vervoermiddelen zijn. Een bromfiets is echter een motorvoertuig, terwijl de fiets door lichaamskracht wordt voortbewogen. In de verkeerswet- geving wordt de bromfiets in enkele gevallen gelijkgesteld aan de fiets, in andere gevallen niet. Een probleem is dat de snellere bromfiets wettelijk ge lijkgesteld wordt aan de trapfiets wat het gebruik van fietspaden betreft." Dit zei vandaag ir. H. Struve, van de Rijswijkse dienst gemeentewerken op het vervult, te weten die van lichte motor- congres. „De (brom)fietser en de ver keersveiligheid" in Tilburg. Tal van ex perts op het gebied van (brom)fietsen en de voorzieningen voor deze vervoermid delen voerden het woord. Ir. Struve werd in zijn betoog gesteund door uitspraken van ir. J. Wittenberg van de ENWB en door zou het meer voor de hand liggen dat de bromfiets gebruik maakt van voorzieningen ten behoeve van het gemo toriseerd verkeer dan van die van het langzaam verkeer. Het zou daarom beter zijn om de bromfiets ook wettelijk de rol te geven die hij in de praktijk reeds fiets, waarvoor dan ook een rijbewijs vereist is. Het samen gebruiken van de verkeersruimte door gemotoriseerd ver keer en bromfiets behoeft dan ook veel minder problemen op te leveren, aange zien dan de gedragsregels gelijkgescha keld zijn." ontbreken, zou een scheiding van fiets en bromfietsverkeer betekenen, dat in het algemeen het bromfietsverkeer ge mengd wordt met het snelverkeer. In dat nelverkeer, te verwachten. Negentig pro cent van de dodelijke bromfietsongeval len is daar nu al aan te wijten. Alleen al daarom dient terughoudendheid te worden betracht bij sluiting van fietspa den voor bromfietsverkeer." Tijdens het congres werd ook duidelijk dat bij 84 procent van de voor fietsers dodelijke ongevallen een conflict met het snelverkeer de oorzaak is. Bij een derge lijk ongeval is de kans om ongedeerd te blijven voor een fietser 41,7 procent, die voor de automobilist 97 procent. Onge veer eenderde van alle verkeersdoden in Nederland zijn fietsers en bromfietsers. Tot enkele jaren geleden was het aantal gedode fietsers ongeveer gelijk aan dat van de gedode bromfietsers. De laatste geval is echter een aanzienlijke verhoging jaren constateert men echter een ver- DEN HAAG (ANP) Re clameboodschappen voor alcoholhoudende dran ken mogen niet gericht zijn op verhoging van het drankgebruik. Daarom is reclame voor een be paald soort drank verbo den en is alleen reclame voor dranken onder een bepaalde merknaam toe gestaan. Een STER-spot in de trant van: „Ik drink bier; U ook?" zal dus niet op de tv worden toegelaten. Dit is een van de nieuwe regels die de Reclame raad heeft uitgevaardigd voor drankreclame. De nieuwe voorschriften gaan in per 1 januari. In tv-reclame zal men zich voorts niet meer mogen aanzet ten tegen niet-alcoholische dran ken. Onmatig drankgebruik mag niet tot voorbeeld worden gesteld; negatieve uitlatingen over algehele onthouding of ma tig alcoholgebruik is verboden. Tussen drinken en verkeer of sport mag geen enkel verband worden gelegd. Ook mogen er geen situaties worden uitge beeld die in strijd zijn met vei ligheidsvoorschriften. De recla me mag voorts niet gericht zijn op beinvloeding van minderjari gen ten gunste van de aangepre zen drank. DEN HAAG (ANP) Een werkloze moet vooral melden aan de uitkerende instanties dat hij pro-deo werk gaat verrichten, er moet controle komen op het doen en laten van de werkloze of de (gedeeltelijk) arbeidsongeschikte werknemer en verder moet pro- deo werk worden beëindigd als passende arbeid of een her-, om- of bijscholing kan worden verkegen. Dat zijn de voorwaarden waarmee de sociale verzekeringsraad vandaag akkoord is gegaan voor het verrichten van pro-deo werk van een werkloze of een (gedeeltelijk) arbeidsongeschikte werkne mer. De voorwaarden moeten een zekere rechtszekerheid en rechtsgelijk heid waarborgen voor „uitkeringgenietenden" die pro-deo werk doen. De raad beoogt met deze voorwaarden concurrentieverval sing ten opzichte van bedrijven met een winstoogmerk tegen te gaan. Het ministerie van sociale zaken had de sociale verzekeringsraad verzocht na te gaan of en zo ja, in welke concrete gevallen de bestaande wgeling voor het verrichten van niet-betaald werk tijdens de werkloosheidsuitkering kan worden verruimd. Dit zonder dat de werkgelegenheid van anderen aanwijsbaar wordt geschaad en het tegengaan van misbruik wordt bemoeilijkt. Auto betaald met waardeloos geld UTRECHT (ANP) - De Nij meegse autohandelaar H. Vos, die woensdag op de Utrechtse automarkt een auto ter waarde van 1.400 gulden heeft verkocht, blijkt achteraf bij deze transactie welgeteld ƒ22,50 te hebben gekregen. De geinteresseerde koper, die volgens de politie uitsluitend Joegoslavisch sprak, had de handelaar Deense kronen als betaalmiddel aangeboden. Daar bij wees hij op de beurspagina van een krant de wisselkoers aan. Informatie van de bank leerde handelaar Vos, dat hij 3.0Ö0 kronen moest vragen om aan het gevraagde bedrag van 1.400 gulden te komen. Het grenswisselkantoor in Nij megen betaalde Vos hiervoor echter niet meer dan 22,50 uit; de tegenwaarde van 3.000 Shet- landse kronen, waarmee de ko per bleek te hebben betaald. De Utrechtse politie stelt een onder- (Van een onzer verslaggeef sters) DEN KAAG Het ziet er naar uit dat het wetsontwerp van oud-minister Boersma (Sociale Zaken) om de komende twee jaar ook de niet-cao-inkomens te matigen, door de Tweede Ka mer zal worden aangenomen, mits er een paar veranderingen in het ontwerp worden aange bracht. Dat is de voorwaarde die de CDA-fractie stelt. Als die veran deringen er komen zal het CDA met het ontwerp akkoord gaan. Ook de Partij van de Arbeid zal er zijn goedkeuring aan hech ten. De WD heeft echter grote bedenkingen tegen de voorstel- Het ontwerp komt donderdag in de Tweede Kamer, waar de nieuwe minister van Sociale Za ken, drlndiener Boersma zal de debatten als kamerlid bijwonen. UTRECHT (ANP) Behalve een volledige prijscompensatie in procenten wil de Unie BLHP (hoger personeel) dat alle werkne mers per 1 juli een extra loonsverhoging krijgen van een half procent. Deze is volgens de Unie noodzakelijk als de voorgenomen verhoging van het btw-tarief op aardgas doorgaat. Dit zijn de belangrijkste materiële eisen voor de nieuwe metaal-cao, die de Unie BLHP gisteren in een brief aan de metaal-werkgevers vereniging FME ter kennis heeft gebracht. Als het aangekondigde wetsontwerp ter matiging van de niet-cao-inkomens onverhoopt niet wordt aangenomen, is de Unie bereid met de FME te zoeken naar een bepaalde manier van „aftoppen" van de prijscompensatie. Het aftoppen van de prijscompensatie voor de hogere inkomens in de vorm van een bruto gelijk bedrag per procent wijst de Unie echter van de hand. De Unie BLHP spreekt in haar brief niet over arbeidsplaatsenover eenkomsten (apo's) zoals de Industriebonden NW en NKV die willen afsluiten. De Unie schrijft dat een harde garantie, dat in de bedrijfstak geen wijziging komt in het aantal arbeidsplaatsen, niet is te geven. Tijdig overleg over investeringen is echter wel noodzakelijk. De bonden moeten niet alleen worden betrokken bij discussies over vermindering van arbeidsplaatsen, maar zij moeten ook invloed kunnen uitoefenen op uitbreiding van het aantal, pl^us de Unie BLHP. Geen wapens meer gevonden bij Molukkers ARNHEM (ANP) Het rechercheteam dat al in Vaassen heeft de politie niets kunnen vinden, enige weken bezig is met zoekacties naar wapens Eerder vond het team daar en elders in het land onder voornamelijk Zuidmolukse families heeft een klein aantal vuurwapens. Ruim 30 Zuidmoluk- bij de laatste dertien arrestaties die woensdag kers en enkele Nederlanders werden toen aange- bekend werden gemaakt geen vuurwapens in de houden. Van de laatste arrestanten is een deel woningen aangetroffen. weer op vrije voeten gesteld, aldus de politie- Tijdens zoekacties in het Zuidmolukse woonoord woordvoerder in Arnhem. KLM-president-directeur Orlandini heeft gisteren de nieuwe vluchtnabootser voor de F 28 Fellowship in dienst gesteld. Met het ingewikkelde onderstel zijn alle mogelijke omstandigheden in de lucht na te bootsen. AMSTERDAM Op het ministerie van Justitie zijn gisteren uitleveringsverzoeken ontvangen van de Duitse Bondsrepubliek voor het RAF-lid Knut Folkerts (25) en de Westduitser Gert Schnei der (28). Daarnaast ook nog een aanvulling op het al eerder gedane verzoek tot uitlevering van het RAF-lid Christoph Wackernagel (26) die met Sch neider na een vuurgevecht met de Amsterdamse politie op 10 november jl. werd gearresteerd. Knut Folkerts werd op 22 september in Utrecht aangehouden na een schietpartij in een autover huurbedrijf aan de Croeselaan. Daarbij werden een brigadier gedood en een hoofdagent zwaarge wond. Folkerts stond daarvoor op 6 december terecht voor de rechtbank te Utrecht waar de officier van justitie voor moord en poging tot moord twintig jaar tegen hem eiste. De rechtbank doet op 20 december uitspraak. In het uitleveringsverzoek voor Schneider en de aanvulling op dat van Wackernagel, zijn evenals in het geval Folkerts ook de feiten waarvan het drietal in Nederland worden verdacht opgenomen. Ook volgens de Duitse wet kan een Duitse rechter eigen onderdanen voor in het buitenland begane feiten berechten. Ten aanzien van de feiten in Duitsland gaat het om de verdenking van het lid zijn van een verbo den (criminele) vereniging, de RAF. De rechtbank in Den Haag behandelt donderdag 12 januari volgend jaar het uitleveringsverzoek voor Wackernagel. Of dan tegelijk dat voor Sch neider kan worden behandeld kon de Haagse officier van justitie mr. C. van Steenderen nog niet meedelen. Daarover moest nog worden beslist. Wackernagel en Schneider die bij de schietpartij in Amsterdam gewond raakten, verblijven in het gevangenisziekenhuis in Scheveningen. Omdat hun verblijfplaats tijdelijk Den Haag is behandelt de rechtbank daar de uitleveringsverzoeken. De strafzaak tegen beiden zal te zijner tijd voor de rechtbank in Amsterdam dienen. Naar het zich laat aanzien zal de rechtbank in Maastricht, waar Folkerts in het Huis van Bewa ring is gedetineerd, het verzoek tot diens uitlever ing behandelen, zo deelde een justitiewoordvoer- der mee. De rechtbanken die de uitleveringsverzoeken be handelen, brengen aan de minister van Justitie advies uit of zij ze op grond van de regels in het uitleveringsverdrag met de Bondsrepubliek al dan niet toelaatbaar achten. Dit wordt dan wel publiek gemaakt, maar niet het advies aan de minister van Justitie. De beslissing over uitlevering als die toelaatbaar wordt geacht is aan de minister voorbehouden. AR-voorzitter hekelt Kamerlid mevr. Van Leeuwen DEN HAAG AR-par- tijvoorzitter De Boer heeft in het jongste num mer van het partijblad de rol van het CDA-Ka- merlid mevr. Van Leeu wen gehekeld, die via de publiciteit mededeelde dat zij de Kamer gaat verlaten. De Boer constateert dat zowel de partij die haar op een hoge plaats op de kandidatenlijst zet te, als de fractie, waarvan zij deel uitmaakt, uit de krant moesten vernemen dat me vrouw Van Leeuwen haar Ka merzetel ter beschikking stelt. Ook stelt De Boer, dat de partij leiding via de media wordt inge licht over grote fouten die de leiding zou hebben begaan. Vol gens de partijvoorzitter is dat niet de weg om verschil van opvatting door te praten of bij iemand levende grieven weg te nemen. De Boer schrijft dat hij met grote verbazing en teleur- stelling van de publieke uitingen van mevrouw Van Leeuwen heeft kennis genomen. Het was mij een lief ding waard geweest wanneer mevrouw Van Leeu wen haar grieven eerst eens in het partijbestuur zou hebben ui teengezet, aldus de AR-partij- voorzitter. ADVERTENTIE Uw GM-dealer is in de gelegenheid u een aantal Vauxhalls en Opeis Rekord aan te bieden tegen ongelooflijk lage voordeelprijzen Dat betekent bijvoorbeeld een Vauxhall Chevette Nu vanaf 10.700,- en door de recente lancering van de nieuwe Opel Rekord hebben wij nog een beperkt aantal gloednieuwe Opeis Rekord van het bouwjaar 1977 (het voorlaatste model) met maximale voordeelskortinc van 2.500, dus bijvoorbeeld e Opel Rekord 4d^jr^^ Grand Luxe automaat van 23 242,- voor 20.750," Het Motorhuis Vondellaan 80/hoek Plesmanlaan/Leiden. Tel 071-769313, vestigingen in Katwijk en Voorschoten UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen hebben, zoals al enkele jaren gebruikelijk, ook dit jaar het treinverkeer op Eerste Kerstdag drastisch ingeperkt. Dat betekent dat in een aantal gevallen de normale kwartiersdienst tot een halfuursdienst werdt teruggebracht en dat op de lijnen waar normaal elk half uur een trein rijdt met een trein per uur wordt volstaan. Op Tweede Kerstdag rijden de treinen als op een normale zondag. Bijzonder is dat de dagboot van Harwich naar Hoek van Holland dan niet vaart en dat de aansluitende boottrein Hoek van Holland- Amsterdam niet rijdt. In de nacht van 26 op 27 december zal ook de nachtboot Hoek van Holland—Harwich niet varen. Dinsdag 27 december rijden de treinen volgens de spoorwegen als op maandag, dus met een uitgebreid aantal forensentreinen. Op Oudejaarsdag wordt de treindienst al vroeg stopgezet. De reizigers zullen er, zo merkt de NS op, rekening mee moeten houden dat zij voor 20.00 uur op hun bestemming zijn. Behalve enkele internationale treinen plus een aantal dat voor directe doorvoer van de reizigers niet gemist kan worden, zullen er na die tijd geen treinen meer rijden. „Stop dierenmoord" zendt rouwkaarten aan politici DORDRECHT (ANP) De stichting „Stop dierenmoord" heeft alle Kamer- en regeringsleden een rouwkaart gestuurd waarin zij wijst op het „barbaars lijden van proefdieren ten behoeve van de commercie". De stichting is ervan overtuigd dat het wijzigen van de bestaande situatie met betrekking tot proefdieren in Nederland geen zaak is van een of meer groepen of verenigingen maar van de hele samenleving. Daarom wil zij op een democratische manier, via het parlement, bereiken dat de gebrekkige wetgeving op dit gebied wordt veranderd. Volgens de stichting zijn in 1976 drie miljoen proefdieren in de Nederlandse laboratoria gedood en zou dat aantal in 1977 rond v^jf miljoen liggen. t

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9