Actie troef in nieuwste Bond DEZE WEEK IN DE LEIDSE BIOSCOPEN Verstarde Rembrandt in fraaie beelden Disney met muis meer mans Trinity-duo op de motorfiets KERSTDINERS OP DE VALREEP Kunstkring Voorschoten met werk Koppenhagen Walvis jaagt op Richard Harris En verder I III Mill 11 M**«t>MM««— VOORSCHOTEN De Voor- schotense kunstkring houdt dit weekeinde een tentoon stelling van haar onlangs overleden lid Bert van Kop penhagen. De tentoonstelling omvat een overzicht van ruim vijf jaren linoleumsneden en de in de laatste maanden voor de dood van de kunstenaar ontstane aquarellen. De ten toonstelling, die in het atelier van de Molenstraat 3 in Voor schoten wordt gehouden is vanavond van zeven tot negen uur en zaterdag en zondag van elf tot vijf uur geopend. Koppenhagen is een van de oprichters van de Internatio nal Society for Education th- rough Art. Hij gaf les aan vele Haagse scholen. Vanaf 1935 was hij werkzaam aan de avondklassen van de Konin klijke Academie voor Beelden de Kunsten. De sublieme linosneden van Sees Vlag zetten Koppenhagen aan tot het experimenteren met deze grafische techniek. Tijdens een reis naar Wenen kwam hij blijvend onder de indruk van het werk van Gus- tav Klimt en Egon Schiele. Ook het werk van Henri Ma tisse en Pablo Picasso is be langrijk geweest voor de ont wikkeling van de kunstenaar Koppenhagen. In de aquarel len van Koppenhagen is voor al de invloed van Paul Klee merkbaar. Kindertheater in LAK LEIDEN Het LAK-theater brengt op zondag weer kinder theater. dit keer een poppen theater van Otto van der Mie en genaamd „De verschrikkelijk verlegen vogelverschrikker". De vogelverschrikker Paulus slaagt er niet in de vogels op de vlucht te jagen door zijn vriendelijk heid. De boer is boos op hem, maar de vogelverschrikker kiest de kant van de vogels en de boer heeft het nakijken. TRIANON Orca, the killer wha le' (12) met Richard Harris en Charlotte Rampling. Regie: Mi chael Anderson. De Italiaanse producent Dino de Laurentiis denkt in het groot. Moest zijn King Kong qua afmetingen zijn voorgan ger uit de jaren dertig al over treffen, in „Orca, the killer whale" voert hij een zeemon ster ten tonele, waarbij de bloeddorstige haai uit „Jaws" maar een klein visje is. Toch is deze Orca in tegenstel ling tot „Jaws" een sympa thiek dier, dat echter in woede ontsteekt als een domme vis ser de dood van Orca's hoog zwangere wijfje veroorzaakt en dan een meedogenloze ach tervolging inzet tot hij de moordenaar te pakken heeft. Moeten we de film „Orca the killer whale" helemaal gelo ven, dan zijn Orca's een soort reuze-dolfijn veel in telligenter dan mensen en ze ker intelligenter dan „visser" Richard Harris, die in een spectaculair tweegevecht dan ook het onderspit moet delven, nadat meneer Orca eerst een aantal vissersboten, een huis en een fabriek vernietigd heeft. Regisseur Michael Anderson heeft er met een paar specta culaire stunts en wat shock-ef fecten 'n onderhoudende film van gemaakt, waarin het gege ven van Herman Melville's „Moby Dick" precies is omge draaid. Zoals kapitein Ahab zeten jacht maakte op „zijn tte walvis", zo weet hier de Orca met van opgeven. Maar dat zo'n dier zijn tegen stander eerst goed opneemt, om hem vervolgens met aller lei tactische zetten te dwingen hem te volgen naar de poolzee, wil er bij ons toch niet hele maal in. Een avonturenfilm voor wie er in geloven kan en dan moet hij Charlotte Rampling als een wel zeer onwaarschijnlijke vrouwelijke geleerde maar op de koop toe nemen. Milo LEIDEN De twee kerstdagen naderen met rasse schreden. De dagen breken weer aan, dat de dagelijkse sleur wordt doorbroken met culinaire uitspattingen. Al dan niet gevulde kalkoen, kip en konijn sieren de tafel, voorafgegaan door een schelpdiercocktail, soep en besloten met een puddinkje en koffie. Ook de fonduepan wordt tijdens deze dagen veelvuldig gebruikt. Duizenden huismoeders staan dan ook urenlang in de keuken om heerlijke gerechten te bereiden. Voor de vaders rest het slopende afwassen. Om de keukenprinsessen van het vermoeiende kokerellen tijdens een van de kerstdagen te vrijwaren, besluiten steeds meer gezinnen om de culinaire verlangens buitenshuis te be vredigen. Veel restaurants en bistro's haken op dit ver schijnsel in. Ze zijn gedurende tenminste een van de kerstda gen geopend en brengen dan een speciaal kerstmenu. Om de lezers en lezeressen van deze rubriek Etenswaardighe- den van dienst te zijn, prijkt hieronder een aantal eetgele- genheden waar op de valreep nog tafels vrij zijn. Het is slechts een greep uit de grote hoeveelheid restaurants, waar van er reeds veel zijn volge boekt of zijn gesloten. Bistro Le Cornet - Katwijk Zuid Boulevard 145. Het res taurant is onlangs verbouwd, zodat het kerstdiner genuttigd kan worden met zicht op zee. Eerste Kerstdag is deze bistro gesloten. Le Cornet heeft voor Tweede Kerstdag een aantrek kelijk menu op het program ma staan. Voor 69,50 gulden prijkt hierop: Parma ham, schildpadsoep, ree medaillons, verse ananas, espresso. Het restaurant is geopend vanaf 18.00 uur. Reserveren: tel. 01718-74860. De Vriendschap Miening, Zoe- terwoude. Het pittoresk gele gen Zoeterwoudse etablisse ment heeft nog wat tafels vrij op de Eerste Kerstdag; de Tweede Kerstdag is al geheel volgeboekt. De gasten hebben de keus uit twee menu's, van 55 en 60 gulden. Het duurste menu omvat een cocktail 5 la maison, sonsommé Harry IV filé de veau (entrée), tournedos Rossini, coupe Grand Marnier, café Een kindermenu kost 20 gulden. Reserveren: 01715- 1289. Holiday Inn - Plesmanlaan, Leiden. Het Amerikaans getin te motel aan een van de toe gangswegen naar Leiden heeft wegens de grote belangstelling voor de kerstmenu's besloten wat extra ruimte in te richten. Vandaar dat ook hier nog ta fels te verkrijgen zijn. Het kerstdiner wordt opgediend onder de tonen van zogeheten levende muziek. Holiday Inn heeft drie orkesten aangetrok ken, onder meer een Roe meens ensemble en een dixie- band-orkest, om de sfeer te verhogen. De gasten hebben de keus uit twee menu's, elk a raison van 97,50 gulden. Kin deren onder de twaalf jaar betalen de helft hiervan. Een van de twee menu's omvat: zeven gangen les trois patés au bouquet de Périgord met la salade Waldorff en la sauce Cumberland; le consommé double Gabriël; la suprème de saumon en la sauce americain; le spoon de nuit silence; le coeur de boeuf Charolais aux morilles met garnituur; les ananas joyeux Noël; de mocca noir et chaud avec les friandi- ses lumineuses. Reververen: 071-769310. De Meerhoeve - Boekhorster- weg 18, Oud Ade. In de ver bouwde hooiberg, sfeervol in gericht rondom een knappend houtvuur kan men nog terecht op tweede Kerstavond. De Meerhoeve houdt dan een di ner-dansant, aanvang acht uur. Op het speciale menu prijken zes gangen: zeebanket cocktail met zuidvruchten; wil- droomsoep; canapé Meerhoe ve; varkenshaas met roomsaus en garnituur; kerstsurprise, koffie. Kosten van dit uitge breid menu 75 gulden per per soon. Reserveren: 01712-8291 De Uiver, Rijksstraatweg 61, Sassenheim. Ook het wegres taurant in Sassenheim heeft de Tweede Kerstavond een kerstdiner op het programma staan. De kosten van een cou vert bedragen veertig gulden; een kinder menu vraagt vijf tien gulden. Aanvang van het diner 19.00 uur. Het menu om vat vijf gangen: Hollandse gar- nalencocktail met toast en bo ter of Ardennerham met me loen; heldere consommé van kalfsvlees, asperges, en fijne tuinkruiden; varkenshaas of tournedos met fijne saus ge garneerd met verse groenten en div. aardappelen; kerstijs- fantasie; koffie. Reserveren: 02522-11675 Bellevue Steenstraat 59, Lei den. Ook in het voormalige hotel Bellevue in het hartje van Leiden zijn nog wat tafels open gedurende beide kerstda gen. Kerstdiners worden ge serveerd vanaf drie uur 's middags en zeven uur 's avonds. Men heeft de keuze uit twee menu's van respectieve lijk 57,50 en 85 gulden. Een kindermenu kost 17,50 gulden. Het duurste menu omvat paté de veau maison; consommé queu de boeuf la fran?aise; fonds d'Artichauds garni; filé de chevreuil Venaisson, glacé Noél; surprise de Bellevue; mocca. Reserveren: 071- 120126. LIDO 2 De reddertjes (a.l.) Walt Disney. De jongste en tevens 22e getekende hoofdfilm uit de Disneystudio's heet „The rescuers" en is de vier jaar die wij er op hebben moeten wachten dubbel en dwars waard. Het op twee boeken van Margery Sharp gebaseerde verhaal van twee dappere muizen, die een weesmeis je uit de klauwen van een slecht vrouw mens redden, is een verrukkelijk film- avontuur geworden dat men op een lijn kan stellen met .Jungle book" van de zelfde studio. Want ook dit keer zit de film naast de muizenfiguren Bernard en Bianca, weer vol met kostelijke dierentypetjes zoals de albatros Overmoed, die een lijndienst met het Duivelsmoeras onderhoudt, een libelle met ademhalingsproblemen die voor buitenboordmotor fungeert, een sympathieke oude kater en twee als jachthonden afgerichte krokodillen. Allemaal voortreffelijk geanimeerd met vaak gedurfd kleurenwerk in pasteltinten als achtergrond. Een juweeltje van een tekenfilm, die echt niet alleen voor kinde ren gemaakt is, zoals men ten onrechte wel eens beweert. Om het de allerjongsten echter wat ge makkelijker te maken heeft men „De reddertjes" dit keer in het Nederlands nagesynchroniseerd. Echte Disney-be- wonderaars zullen dit betreuren, omdat in de studio's eerst het geluid wordt opgenomen, waarna men pas de figuren tekent. Hoe zorgvuldig daarna ook te werk gegaan wordt om andere stemmen in te spreken, er gaat toch erg veel verloren. Maar Aart Staartjes als de bijgelovige concierge Bernard, Annet Nieuwenhuij- zen als Madame Medusa en Johan te Slaa als de oude kater Tobber hebben hun best gedaan er onder deze omstandighe den van te maken wat er van te maken was. Ons advies: Beslist gaan zien. Milo V. d. Meer en Verheul in koffieconcert LEIDEN Jan van der Meer en Koos Verheul verzorgen zon dag 18 december een koffiecon cert in de foyer van de Stadsge hoorzaal. Het concert voor pia no en fluit begint om half twaalf. Op het programma staan de sonate in G van Johann W. Wilms en de sonate „Undine" van Carl Reinecke. Na de pauze volgen variaties van Friedrich Silcher, „Syrinx" van Claude Debussy en een sonate van Francis Poulenc. research zwak scenario maakt dat men toch aan het slot het onbevredigende gevoel heeft bijna twee uur naar fraaie plaatjes te hebben gekeken, terwijl de mens Rembrandt gespeeld door een sprekend op Rembrandt's zelfportretten gelijkende Frans Stelling naar voren komt als een ego centrische figuur die veel schulden maakte en meer droefgeestig in de camera kijkt dan creatief bezig is. Mario Girotti en Carlo Pe- dersoli verwierven in 1970 een internationale reputatie als Terence Hill en Bud Spencer, het trinity-duo dat het grim mige uiterlijk van de paghet- ti-western een wat vriendelij ker aanzien gaf dank zij een flinke dosis slapstick. Scena rioschrijver en regisseur van deze succesvolle serie was ene E. B. Clucher, die onder zijn eigen naam Enzo Bar boni al lauweren had geoogst als ca meraman, eerst voor Italië aan het Russische front, later voor Vittorio de Sica, Pietro Germi en op internationaal terrein voor Raoul Walsh, Het duo in uniform. LUXOR Twee door het dolle heen (12) met Terence Hill en Bud Spencer. Regie: E. B. Clucher James Bond in de verdrukking LIDC 1 The spy who loved me (12) met Roger Moore. Regie: Lewis Gilbert. „Als je mijn boek „The spy who loved me" gaat verfilmen, gebruik dan alleen de titel en gooi de rest weg." Dat moeten ongeveer de laatste woorden zijn ge weest van Ian Fleming, die zelf maar matig te spreken was over dit werk, dat zijn held James Bond pas halverwege het verhaal introduceerde om op het laatste moment nog even alles recht te zetten. De producenten van de succesvolle serie hebben Fleming's raad opgevolgd en Christopher Wood een geheel nieuw avontuur laten schrijven nu ook als Zwart Beertje verkrijgbaar waarin de actie troef is. Omdat Terence Young en Guy Hamilton het beu waren steeds nieuwe stunts voor 007 te verzinnen, nam Lewis Gilbert (van „You only live twice") de taak van regis seur maar weer eens over en na een adembenemende achtervolging op ski's vóór de begintitels geeft hij de toeschou wer verder geen rust meer tot de eigenlij ke schurk ten tonele verschijnt, een scheepsmagnaat, die van een onderzee imperium droomt en atoomduikboten Dit laatste brengt de geheime diensten van Engeland én Rusland in actie, ofte wel Roger Moore ais 007 en Barbara Bach, die hand in hand de gemenerik onschadelijk maken. De sympathie van de makers ging echter duidelijk uit naar de beulsknecht, een gigant met een stalen vampier-gebit, die het avontuur mag overleven en die we misschien nog wel eens in een nieuw Bond-avontuur zullen terugzien. Moore is weer een onverstoorbare Bond, tegenspeelster Barbara Bach heeft een grotere rol dan een van haar voorgang sters en Curd Jurgens is een mooie glad de schurk. Maar de show wordt toch gestolen door de reusachtige Richard Keil als de vervaarlijke Jaws. MILO Jos Stelling, die enkele jaren geleden verraste door met amateurs in zijn vrije tijd een meeslepende verfilming van „Marieken van Nieumeghen" in elkaar te zetten en vervol gens met „Elckerlyc" volgens hetzelfde principe zorgvul dig uitgekiende fotografie, prachtige types en een kleur rijk tijdsbeeld daar weinig voor onderdeed, heeft het in zijn „Rembrandt fecit 1669" meer gezocht in verstilde beelden, die, had Rembrandt een camera gehanteerd in plaats van een penseel zo aan de grote meester zelf hadden kunnen worden toegeschre ven. Maar een ondanks alle Ton de Koff als de oudere Rembrandt. LIDO III Rembrandt (16) Frans Stelling en Hanneke van der Velden. Regie: Jos Stelling. Dat in de camera kijken heeft Jos Stelling in grote close ups bij de meesten van zijn mede werkers voortreffelijk weten op te lossen, zodra er dialoog aan te pas komt wordt pijnlijk duidelijk dat men niet met be roepsacteurs te maken heeft. Wat Stelling in zijn beide films met fraai gecomponeerde mas sascènes wist te verbloemen dat hier enthousiaste amateurs aan het werk waren komt in deze scènes met soms slechts één figuur in beeld vaak pijnlijk duidelijk over Jos' broer Frans Stelling is een waardige Rembrandt en ook Hanneke van der Velden overtuigt in de moeilijke rol van de huishoudster Geertje Dirkx. De meesten schieten echter te kort zodra zij voor de camera moeten spreken in close up. Toch moet Stelling bewust voor deze vorm van vertellen gekozen hebben, want wij mis ten in deze eindversie enkele massascènes o.m. die van de toneelvoorstelling met Cees Linnebank en Ronnie Bier man, die nog wel op de aftite ling staan vermeld. Een prachtig Rembrandt-al- bum met boven alle lof verhe ven fotografie van Ernest Bresser, maar een nogal sta tisch beeld van het leven van een groot kunstenaar, onder steund door sfeervolle muziek van Laurens van Rooyen. MILO Fred Zinneman, William Wy- ler, Nicholas Ray, Stanley Ku brick en Robert Wise. Terence Hill brak al door als de blijmoedige vrijbuiter in Amerikaanse producties, Bud Spencer bleef als oersterke ko los met tal van andere part ners „steken" in het Italiaanse productieproces. Maar nu zijn ze met E. B. Clucher weer herenigd in „Twee door 't dolle heen" waarin ze in het hedendaagse Florida eigenlijk hetzelfde doen als destijds in het Italiaanse wilde westen. Spencer krijgt moeilijkheden in de haven en ramt de auto van een paar onderwereldigu- ren in elkaar, Hill doet op een elegantere manier even later precies hetzelfde en dat maakt hen tot een team, dat een over val op een supermarkt be raamt, maar dat door de ver keerde deur binnen te stappen wordt ingelijfd bij de plaatse lijke politie. Als agent tegen wil en dank doen zij alle moeite om uit de dienst ontslagen te worden, maar verder dan een aantal auto-wrakken de oorspron kelijke titel had beter „Car busters" dan „Crime busters" kunnen zijn brengen zij het niet. Simpele slapstick met hier en daar een goede maar steeds baldadige vondst MILO Een mislukte landing van de albatros Overmoed, een van de verrukkelijke bijfiguren in Disney's „De reddertjes." CAMERA Soldaat van Oranje (12) Een voor Nederlandse be grippen kostbare film over het verzet gedurende de Tweede We reldoorlog. Gedeeltelijk op loka- tie opgenomen in Leiden en Noordwijk. De film kent een in ternationaal niveau (dertiende week in Leiden). STUDIO L'une chante, L'autre pas (16) Het verhaal van twee vriendinnen die ieder hun eigen weg gaan maar toch contact houden door correspondentie. De film glijdt af naar een wat magere musical (derde week). REX Bonnie's kids (16). Dit maal geen sexfilm in Rex, maar een wat harde crime-story over de dochters Ellie en Myra die er stevig op los timmeren en daarbij het lichamelijk schoon in de strijd werpen Tekenend voor de magere kwaliteit is de titel, die voortborduurt op het succes van Bonnie en Clyde. Deze week in Leidse bioscopen

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7