Tweehonderd zwart-wit televisies voor vijftig gulden per stuk Groenoord wijzigt straatverbetering Nieuwe pachters restauratie in Groenoordhallen BOVO WAST ROB VAN REIJN sPaanse BRENGT DICKENS9 KERSTVERHAAL TOURS (IN HET NIEUW) BUSSEN MET HEMELWATER STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 DECEMBER 1977 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Motel vervangt „oudjes" door kieurenbuizen Wat is het leven zonder kleur? Gewis, het zwart-wit komt aan onze fantasie niet royaal tegemoet. Tegenwoordig moet zowat alles er gekleurd opstaan. Daarom kopen de meeste van ons ook kleuren-t.v.-ontvangers. Daar steek je nog steeds mee af bij je (wellicht ver standiger) buren die zoiets echt wel ook zouden kunnen betalen, al was het maar via een prettige regeling. In dat opzicht waren ze in Amerika ons, Euro peanen, al jaren vooruit „Zes jaar", schat publiciteitsmanager Martin Spaargaren van Holiday Inn Leiden. Maar nu is het dan zover: per 1 januari '78 moeten alle H.I.'s in Europa voor zien zijn van kleurentelevisie op de logeerkamers. Dat gaat ook in Leiden (Europa's eerste H.I.) gebeuren. Alle 200 kamer van het motel krijgen derhalve t.v. in kleur als je de knop straks omdraait. Spaargaren (die alles ruim neemt): „Ik zie het ook als een bijdrage tot de arbeidsvoorziening in het zuiden des lands. We krijgen in ons hotel te maken met een investering van 160.000 gulden. Dat zal niet in elk hotel kunnen gebeu ren. Die vervanging van zwart-wit-toe- stellen door kleurenapparaten betekent dat wij onze zwart-wit-toestelletjes van 43 cm beeldscherm van de hand moeten doen. Ze zijn nog geen tien jaar oud en steeds goed onderhouden. Vanaf maandagmorgen 9 uur zijn die teevee's bij ons te koop: 50 gulden per stuk." Volgens Spaargaren biedt de kleurente levisie een goed tijdverdrijf aan de (vaak verwende) toerist: „Ook al ver staan ze de taal niet, er wordt veel gekeken naar documentaires en er zijn veel Engelstalige films op de buis. Wij denken ook aan een gesloten tv.-circuit met een eigen video-studio, voor het vertonen van films en dergelijke tijdens minder boeiende vaderlandse uitzendin gen." Martin Spaargaren ziet die zwart- wit-toestellen best geschikt voor zieken huizen, caravanners, kantines, perso neelsverenigingen. je kunt ze desge wenst als aquarium gebruiken en ju kunt er Spanje op krijgen. Maar dan moet je wel het apparaat in het vlieg tuig meenemen, als je naar Majorca gaat. Alle gekheid op een stokje: het is nog beste apparatuur." Alles gaat steeds meer op wieletjes, men laat zich in toenemende mate rijden op banden. Niet dat de openbaar-vervoerbe drijven daarover nou zitten te juichen, maar de particuliere ondernemers hebben niet te klagen. Men laat zich graag in een bus of touringcar nemen naar verschillen de bestemmingen, voor je plezier of uit noodzaak. Mensen die daarbij zijde hebben gesponnen zijn de broers Aad en Bram van der Voet, als directieleden van Bovo Tours, Roelofarendsveen, „puur tussen on ze mensen in", jongens van de gestampte bus-pot die zaterdag a.s. op het nieuwe industrieterrein, aan de „Lasso", in de Googerpolder een gloednieuw onderkomen voor hun bedrijf in gebruik gaan nemen. Hun moeder, „oma" Van der Voet zal in samenwerking met een aantal kleinkinde ren de officiële opening voor haar reke ning nemen. Dat is om 2 uur. Van 3 tot 8 uur 's avonds houden de Van der Voeten „open huis", waarbij iedere belangstellen de van harte welkom is. Abranam Jacobus van der Voet jr. en broer Arie Pieter zetten beiden het werk voort, dat door vader Abraham aan het begin der vijftiger jaren in Oude Wetering werd opgezet Bram de jongere vertelt: 1 „mijn vader begon na de oorlog met 1 vrachtwagens te werken. Die waren ge- 1 schikt voor het vervoer van „DUW'-arbei- M ders, mensen van de werkverschaffing of- t wel de Dienst Uitvoering Werken. Dat wa- ren wagens met een huif erop, zoals ik me beeld een nieuwe polder tussen Noorden en Wilnis ontgonnen. Vader Bram ging 's morgens vroeg op z'n bromfietsje (want een auto was te duur) naar Leidep, waar z'n vrachtwagen stond, 's Middags haalde hij in de omtrek de DUW-ers weer op en bracht ze naar Leiden en reed op z'n brommer daarna op huis aan. Overdag werden met die wagen zand, grind, bieten en dergelijke vervoerd. Dan werd het ver voermiddel schoongespoten om de DUW- arbeiders te kunnen herbergen". Na een jaar of vier moest er alom getoerd worden. Ook bij Van der Voet. Daar was een vergunning voor nodig, maar die was erg duur: „dat kon mijn vader financieel niet opbrengen. Maar „opa" Boot in Alp hen (we kennen hem niet anders dan „opa" Boot) had een „slapende" vergunning. Hij had een garagebedrijf zonder bussen en z'n vergunning werd door vader op erfbe- drag gehuurd: een tientje per week", aldus Bram jr. Vader Van der Voet overleed in '72. Zoon Bram: „vader was een echte self made man, alles bouwde hij zelf op en er werd geen geld over de balk gegooid. In '54 stond een schilder „Boot en Van der Voet" in letters op een bus te zetten. Opeens zei hij tegen z'n vader: Bram, jongen, waarom zet je er eigenlijk geen Bovo op? De beginletters van Boot en Voet. Nou, dat gebeurde meteen. Vandaar dus Bovo", vertelt Bram jr. Het bedrijf verhuisde in '65 naar Roelofa rendsveen, waar een geschikte ruimte werd gevonden aan de Sotaweg. Voordien hadden de wagens nog stalling gevonden in Leimuiden. Bram jr.: „aan die Sotaweg zitten we nog. Vanaf '65 werd daar een autogaragebedrijf opgezet, wat aardig ge lukt is. De uitbreiding ging inmiddels ge staag door, het touringcarbedrijf en het vast (groeps)vervoer kreeg steeds meer bo dy. Daarom werd aan de Lasso nieuwbouw gepleegd: vier grote hallen, met een opper vlakte van 1250 m2 elk. Twee hallen zijn verhuurd voor opslag van uitjes, zuur en wel. Een „baan" in één der hallen werd verhuurd aan de Rijksdienst Wegverkeer, die hier een modern geoutilleerd keurings station vestigde en waarvan de personeel sleden in hun vrije tijd in de grote Bovo- ruimte naar hartelust een partijtje badmin ton kunnen wegslaan. Arie tot Bram: „dat zijn toch geen mensen van ons, Bram?" „Niks daarvan", riep Bram, „die hebben wel wat anders te doen". Donderdag was dat nog het schoonspuiten van de halvloe- ren. Het wagenpark van Bovo gaat met 28 bussen en touringcars het nieuwe seizoen in. Volop groepsvervoer: dagelijks Heine- ken en Bols en conservenfabriekmensen en het schoolvervoer. Bram van der Voet: „ons touringbedrijf werkt in opdracht van verschillende touroperators, zowel Neder landse als Amerikaanse, Japanse en Engel se. We komen over heel Europa. Altijd leuk als men op de St. Gotthard hoort zeggen: hé, daar heb je Bovo uit de Veen. We zwerven ook door de Oostbloklanden en Engeland". De gebroeders Van der Voet van Bovo Bovo heeft nu 38 personeelsleden. Het houden". Broer Arie kwam met een no- twee maanden mee wassen. Milieube- wordt nu op de nieuwe grond eerst eens vum: z'n bussen worden gewassen met wust hè? Het is maar een idee. Leidingwa- een jaar de zaak rustig bekijken. Bram regenwater, dat van de grote daken wordt ter is hier vreselijk hard; die laag krijg zegt het al: „het is een grote investering opgevangen in reservoirs onder de grond: je bijna niet meer van het lak van je en we moeten zien de zaak gezond te „We hebben 50 kuub water, daar kunnen wagens af". BEWONERS OVERWEGEND AKKOORD MET Brabander GEMEENTELIJKE PLANNEN zonder risico LEIDEN De bewoners van de Leidse wijk Groenoord (tegenover de Groenoordhallen^ hebben verschillende wijzigingen voorgesteld voor de straatverbeteringsplannen die in de buurt gaan plaatsvin den. Dje wijzigingen spitsen zich met name toe op de verkeerssi tuatie in de Musschenbroekstraat en het Openbaar Slachthuis aan de Pasteurstraat. Overigens ging het handjevol bewoners dat voor deze avond de opstallen van speeltuinvereniging „De Boei" had opgezocht wel overwegend akkoord met de door de gemeente opgestelde plannen. De belangrijkste straatverbete- ringsmaatregel omvat de wijzi ging van het Slachthuisplein aan de Maresingel. De gemeente wil namelijk de Pasteurstraat (die langs een school lopend in de Maresingel uitmondt) dichter bij het slachthuis leggen waar door er aan de kant van de school ruimte vrijkomt. Door de knik die dan in de Pasteurstraat ontstaat vervalt aan de kant van het slachthuis het parkeerter rein. De ruimte die ontstaat aan de kant van de school wordt als speelterreintje met boompjes in gericht, en verder afgegrendeld door een muurtje, en paaltjes met daarachter parkeervakken voor een zevental auto's. Aan de kant van het slachthuis resteert dan vóór de aldaar gelegen villa nog ruimte voor vier auto's. Bij de bewoners bestond gister avond de vrees dat juist door die vier autoparkeerplaatsen aan de kant van het slachthuis de rangeermogelijkheden voor de in- en uitrijdende vrachtau to's van het slachthuis te veel worden beperkt. Ook de directie van het slachthuis maakt zich zorgen over de verkeerssituatie die in het gegeven geval voor het vrachtverkeer gaat ontstaan, met name als twee vrachtauto's gelijktijdig de bocht nemen. Aan gemeentearchitect Piret werd gevraagd om te bekijken in hoeverre het mogelijk is dat de ruimte aan de kant van het slachthuis wordt vergroot (door het wegtekenen van de vier par keerplaatsen) om het vrachtver keer meer licht te geven. Via de directie van het slachthuis zal verder worden geprobeerd om de chauffeurs van de vrachtau to's te verzoeken niet al te onbe suisd te rangeren. Tenslotte za gen enkele bewoners meer in het zitcomfort van houten biel sen dan in dat van een stenen muurtje. LEIDEN Het pantomime-theater van Rob van Reijn voert maandag 19 en dinsdag 20 december de Christmas Carols van Dickens „Scrooge en Marley" op. De voorstelling begint om kwart over acht. „Scrooge en Marley" is misschien wel het beroemdste kerstverhaal ter wereld. Het handelt over een hardvochtig en schraperige boekhouder, die zijn personeel het licht in de ogen niet gunt. Op kerstnacht krijgt hij een verschijning van zijn voormalige compag non die hem de komst van drie geesten voorspelt. De geesten laten Scrooge een lieflijk verleden, een onheilspellend heden en een toekomst die hem het bloed in de aderen doet stollen, zien. Op slag verandert de boekhouder in een beklagenswaardig, door berouw gekweld mens. Drie jaar geleden maakte Rob van Reijn de productie. Omdat zijn eigen groep toen nog te klein was, vroeg hij leerlingen van de mimeschool om mee te spelen. Dit jaar bestaat de cast geheel uit eigen Een scène uit „Scrooge en Marley". Speeltuin maatregel omvat de wijziging van de hoofdingang van speel- tuin „De Boei" aan de Mus- schenbroekstraat. De ingang wordt vergroot en tegelijkertijd worden er vaste parkeerplaat sen gecreëerd om een eind te maken aan het chaotische par keren dat daar nu geschiedt. De bewoners konden zich goed in dit plan vinden, maar wilden daarnaast nog wat verkeersrem- mende maatregelen in de Mus schenbroekstraat gecreëerd zien om het gesignaleerde sluipver- keer, dat zich vanuit de Hansen straat een weg baant naar de Willem de Zwijgerlaan, een halt toe te roepen. Gedacht werd aan een drempel in de Musschen broekstraat of bijvoorbeeld een flessehals op dit traject. De heer Piret zal zich met potlood en lineaal op de voorgestelde wij zingen gaan werpen. De uitvoering van één en ander zal zijn beslag krijgen in de periode die tussen eind januari en begin april ligt. LEIDEN De heren De Haas en De Bok zijn per 1 januari de nieuwe pachters van de res tauratieruimten in de gemeen telijke Groenoordhallen. Zij volgen in die hoedanigheid het echtpaar Milikan op dat vroeg tijdig het contract heeft opge zegd. Door een slim optreden van de voormalige restaurateur houdt deze er bovendien nog een afkoopsom van 50.000 gul den aan over. Milikan blijft tot uiterlijk 1 juli 1979 nog de restauratie van de Stadsgehoorzaal runnen. Intus sen zal op verzoek van het Pv dA raadslid Ranner worden be zien of het mogelijk en wense lijk is de restaurants van Schouwburg, Stadsgehoorzaal en Groenoordhallen in één hand te nemen. Op verzoek van CDA- leider Driessen gedaan tijdens de gisteren gehouden raadsver gadering zal bezien worden of in de toekomst kan worden voorkomen dat bij tussentijdse opzegging van een contract met de gemeente toch nog een dou ceurtje, zoals de 50.000 gulden voor Milikan, door de wederpar tij kan worden opgestreken. Welzijnsbron CDA-leider Driessen heeft gis teravond in de raad tevergeefs geprobeerd de goedkeuring van de Leidsche Duinwatermaat- sehappij over 1974 voor een deel op te houden. Driessen maakte bezwaar tegen het goedkeuren van de inkomsten over dit boek jaar omdat de LDM naar zijn oordeel nog geld te vorderen heeft van het toenmalige PvdA- raadslid en thans wethouder van Economische Zaken, Van Aken. Deze bereidde zoals be kend destijds in het geheim de bouw van een zwembad de Wel zijnsbron voor met het geld van de LDM. In zijn kwaliteit van secretaris had Van Aken toen een lening gekregen die naar het oordeel van Driessen niet in de inkomstenpost was verwerkt. De CDA-leider wees erop dat de commissie voor de rekeningen zich nog buigt over de financiële aspecten van deze affaire en dat in afwachting van haar rapport de bedrijfsresultaten van de LDM over 1974 eigenlijk nog niet goedgekeurd konden wor den. In zijn opvatting bleek Driessen echter vrijwel alleen te staan. Slechts zes leden van zijn frac tie steunden zijn voorstel dat met 19-7 stemmen werd verwor pen. De leden van het college alsmede oud-wethouder Ham (thans lid van de CDA-fractie) onthielden zich van stemming. Prijzen voor mooiste tuinen I De Leidse turnvereniging Floralia reikte gisteravond in het clubhuis van „Zuiderkwartier" de prijzen uit voor de mooiste voor- en I achtertuinen in 1977. In de categorie achtertuinen was de eerste prijs voor de heer Voorzaal met 74,5 punten, gevolgd door zes winnaars van de tweede prijs, vier derde:prijzen, vijf vierde-prijzen I en drie vijfde-prijzen. In de categorie voortuinen werden de eerste I twee prijzen niet toegekend. Wel besloot men tot uitreiking van drie derde prijzen aan de heren Paus, Westerbeek en Voorzaal, alsmede twee vierde-prijzen en vijf vijfde-prijzen. Leiden Eén van de weinige nu nog speelbare toneelstukken die het Renaissance-toneel in de Nederlanden heeft opgeleverd is Bredero's „Spaanschen Braban der" (1617). Om de twee, drie jaar zet één van de gevestigde gezelschappen het stuk op hun speellijst en voldoet zo aan de plicht om regelmatig Neder lands toneel te brengen. Dit jaar is dat Theater. Gisteren konden kenners en geïnteresseerden in de Schouwburg Theaters opvoe ring aanschouwen (regie: Elise Hoomans). De „Brabander" voldoet aan al lerlei aspecten, waaraan prettig toneel behoort te voldoen. Het stuk is op alle niveaus een wijze les voor de toeschouwer „Al ziet men de lui, men kent ze daarom niet"). In tegenstelling tot het huidige lerend theater schept het ook vermaak {utile dulce) door de vele genre-stuk jes die Bredero in het stuk heeft verweven: hoeren, spinsters, w rekken, bordeelhouders en straatvolk krijgen ieder een kans hun triest levensverhaal te vertellen; maar op vrolijke wijs. Tegelijkertijd wordt iets duide lijk van de sociale werkelijkheid in het begin van de 17e eeuw. Tenslotte heeft de Brabander iedereen tuk, omdat men hem teveel op zijn uiterlijk vertrouw de. Dankbaar toneel om te spelen, dat niet stuk kan, wanneer men het een beetje aandacht geeft. De voor de twintigste eeuw lan ge. monologiserende teksten moeten opgeluisterd met wat handeling, de types goed neer gezet en het decor hoe dan ook epateren. Verder spreekt Brede ro's stuk voor zich. Theater voldeed in zijn opvoe ring aan al deze eisen zonder enig risico te nemen. Rustig en beheerst spel met alle aandacht op de buitenkant gericht. Emo tie krijgt geen kans. Jonker Je- rolimo Rodrigo (Eric van der Donk) is van meet af aan verlo pen, maar irriteert of ontroert nergens in zijn grootspraak en op niets berustende fierheid. Ik kreeg gisteravond het gevoel dat het ook anders kan: hefti ger, bonter en met meer vaart. Maar misschien is dat een kwestie van temperament. Iets dat ons Hollanders doorgaans ontzegd wordt. Hoewel. Brede- rode toonde drieëneenhalve eeuw geleden toch het tegendeel

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5