WAARDGRACHT BLUFT OPEN Ruimtenood Open School Wijkcomité's in geweer tegen streekplan "De Kooi dreigt met actie tegen Sumatrabrug Eerste sleutels Nog geen half jaar nadat de Open School in Leiden van start is gegaan, kampt het instituut al met huisvestingsmoeilijkheden. De Open School blijkt met haar negen medewerkers al uit het pand Hooglandse Kerkgracht te zijn gegoeid. Op korte termijn zal bij wethouder Tesselaar de noodzaak van verhuizing naar een ander pand worden aangekaart. Voorgesteld zal worden het pand van het Pedologisch instituut aan de Langebrug te bestemmen vor de Open School. De Open School is een onder wijsexperiment voor volwasse nen tussen 17 en 30 jaar die in Leiden wonen. De school poogt een integratie tot stand te bren gen tussen vorming en opleiding van mensen die minstens vijf jaar lager onderwijs en maxi maal twee jaar voortgezet on- derwiju genoten hebben. Met haar 130 deelnemers is de Leidse Open School landelijk gezien het meest geslaagde jong- volwassenenprojekt in Neder land. Anjo Clement laat namens de school weten, dat de administra tieve vestiging in het pand aan de Hooglandse Kerkgracht door de grote toevoer van lesmate riaal en documentatie veel te klein is geworden. „We hebben nu nog maar de beschikking over twee kamers, terwijl ik nu al kan stellen dat we minstens vijf ruimten nodig hebben om een redelijke administratie en begeleiding van het onderwij- sprojekt te kunnen geven. Hier bij denk ik ondermeer aan een spreekkamer en een vergaderlo kaal. Landelijk gezien zijn de bij onze school aangesloten in stanties het erover eens, dat we met onze huidge situatie aan de Hooglandse Kerkgracht hard aan verbetering toe zijn. We moeten maar even wachten wat wethouder D. Tesselaar (onder wijs) op ons verzoek gaat zeg gen", aldus Anjo Clement. Het Werkcentrum „Dans" geeft op zaterdag 17 december in het Lak-theater een voorstelling die bestaat uit vier baletten. „Dansexpressie geeft weer, in een bepaalde vorm, hoe gewo ne bewegingen en herkenbare situaties uit het dagelijkse, leven in elkaar zetten", is de ondertitel van de voorstelling.' Gekozen zal worden uit zes balletten: Kwartier voor vier, Om los te lopen, Trein, Cricket, Harem en Throw Wood at Green. Aanvang 20.15 uur. Grieks trio In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat treedt op zondagmiddag 18 december het Griekse Trio Thessaloniki op, dat bekendheid heeft gekregen door TV-op- treden in Mies Boumans „Een van de Acht" en het TROS- programma Gast Vrij. Om half drie en kwart over drie worden twee optredens verzorgd die ieder voor 3 gulden (kinderen tot 18 en 65-plussers 1,50 gulden) kan bijwonen. Kaarten reserveren op tel. 132641 en daags voor de voorstel ling afhalen. Een klein concert 3 Liselore Gerritsen, Ben van der Linden en Lieven brengen morgen „Een Klein concert 3" in de Leidse Schouwburg. De uitvoering begint om kwart over acht „Een klein Concert 3" is een mengeling van chansons, verhalen, muziek, poezie en humor. Liselore Gerritsen zorgde voor de teksten en Ben van der Linden en Lieven schreven de muziek. Voorts is er muziek te beluisteren van Jan Hollestelle, Wisse Scheper en anderen. Tijdens de uitvoering bespeelt Ben van der Linden toetsinstrumenten behalve piano zijn dit de synthesizer, de clavinette de strings en dergelijke en Lieven gitaar en bas. WAO-ers Het WAO-comité houdt vanavond, 16 december een vergade ring in het Leidse Volkshuis. Gesproken zal worden over de situatie van WAO-ers en andere arbeidsongeschikten nu de nieuwe regering bezuinigingen heeft aangekondigd. De heer Pasman van het Haagse WAO-comité zal hierover praten. De bijeenkomst begint om acht uur. Lord's Folks Jongerengroep „The Lord's Folks" verzorgt zondag 18 de cember om zeven uur een adventsviering in de „Menswor ding" in Leiderdorp. Op Kerstavond zal de jongerengroep haar medewerking aan twee vieringen verlenen en wel om acht uur en om twaalf uur 's nacht. Beide vieringen hebben plaats in de Herensingelkerk. Voedsel De Theodofische vereniging houdt dinsdag 20 december een bijeenkomst in het Iogegebouw aan de Steenschuur. Het onderwerp is „de geestelijke werking van ons voedsel". Spreekster is Mia Leene. De bijeenkomst begint om acht uur. Leerlingenuitvoering Leerlingen en docenten van de streekmuziekschool „Rijnak koord" geven vanavond, 16 december een uitvoering in de Dorpskerk van Leiderdorp. Het concert begint om acht uur Uitgevoerd worden onder meer werken van Handel, C. Franck, F. Chopin en B. Bartók. Afgelast De toneeluitvoering van de Noorder Compagnie die van avond in de Leidse Schouwburg gegeven zou worden, gaat niet door. Voor het stuk „Allebei je ellebogen" bestond te weinig belangstelling. In totaal waren er slechts tien kaart jes verkocht. Vier balletten ËInaI VRIJDAG 16 DECEMBER 1977 LEIDSE COURANT EERST NOG HANDTEKENINGEN EN SPANDOEKEN i F. Hei» je Zwl| log van n dorpjLEIDEN De Kooi-bewoners gaan de straat op om te protesteren tegen de openstelling van de Sumatrabrug. Vooralsnog blijven de acties van de Kooibewoners beperkt tot een handtekeninge nactie. In de week tussen Kerstmis en Oud en £huie Nieuw zullen handtekeningen worden verzameld, osere^'e verSeze'd worden van een brief waarin de i-gymnaKooi het college aansprakelijk stelt voor de im materiële en materiële schade die ontstaat bij ongelukken. Tevens worden er spandoeken gehan- leidorf gen boven het wegdek van de Lage Rijndijk waarop de bewoners hun ongenoegen met de gang van zaken kenbaar maken en waarop de automo bilist wordt geattendeerd op de levensgevaarlijke 4 situatie op deze toch al overbelaste weg. Wanneer de gemeente niet voor half februari op I8.15 (de noodkreten van de Kooi-bewoners heeft gerea- g aan geerd, zal tot hardere actie, zoals het barricaderen nner Rvan de brug, worden overgegaan. De heer J. Werter, voorzitter van de stichting wijkcomité „De tuigen onmogelijk is de straat in te gaan. Een van de aanwezige bewoners van de Zeehel- Kooi" stelde gisteravond tijdens een protestbijeen- De bewoners zijn over deze gang van zaken denbuurt, bleek tijdens de overigens slecht bezoch- komst evenwel dat hij dacht dat het gemeentebe- helemaal niet te spreken. Behalve dat al het te vergadering, oog te hebben voor de problemen stuur het zover niet zal laten komen. „Met het oog verkeer van en naar het industrieterrein „De van de Kooi. Hij stelde voorzitter Werter voor het op de gemeenteraadsverkiezingen zal het college Waard" wordt afgewenteld op de Lage Rijndijk, college van b en w de suggestie te doen de brug wel eens kunnen besluiten alsnog maatregelen is er op het kruispunt van de Lage Rijndijk met weer op te halen en het verkeer voorlopig nog voor de Kooi te nemen. Van oudsher krijgen de de Sumatrastraat een zeer gevaarlijke situatie door de Trompstraat te laten rijden, weliswaar progressieve partijen veel stemmen in de Kooi. Het ontstaan. Fietsers lopen voortdurend het risico met verkeersbeperkende maatregelen. „Ik zie het college zal deze in mei niet willen verspelen". door van de brug afkomend vrachtverkeer van de eerste half jaar de aanpak van de Zeeheldenbuurt Zoals bekend heeft het college de Kooi toegezegd sokken te worden gereden, aldus de bewoners. toch niet gebeuren", aldus de bewoner van de dat de Sumatrabrug niet eerder zal worden open- Bovendien is er nog een ander probleem waardoor Zeeheldenbuurt. gesteld dan nadat de Sumatrastraat zou zijn gere- de Kooi, en met name de Sumatrastraat niet Het voorstel zal hem overigens door andere Zee- construeerd. Hoewel de brug nu al bijna een week gevrijwaard blijft van extra verkeersoverlast. De heldenbuurt-bewoners niet in dank worden afge- open is, is er nog niets aan de Sumatrastraat paaltjes in de Tasmanstraat zijn door de bewoners nomen. De beslissing van het college om de Suma- gedaan. Het wachten is op een subsidie. Teneinde van de wisselwoningen verwijderd. Nu de Suma- trabrug voortijdig neer te laten is niet alleen de bewoners toch enigeszins tevreden te stellen trabrug neer is, zullen veel Leiderdorpers en Me- ingegeven onder druk van de vijf bedrijven op zijn door de dienst gemeentewerken paaltjes aan renwijk-bewoners de sluiproute Sumatrastraat-Su- industrieterrein „De Waard", maar evenzeer door het begin van de Sumatrastraat aan de Lage matrabrug-Admiraalsweg-Trompstraat naar het de bijna onhoudbare verkeerssituatie in de Zeehel- Rijndijk geplaatst, waardoor het voor brede voer- centrum kiezen. denbuurt. Ook geld voor Oude Morsch en Camp (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Met 20 tegen 16 stemmen heeft de gemeenteraad gekozen voor het handhaven van een open Waardgracht in het nieuwbouwgebied Herengracht/Zijlsingel. Met het herstel in zijn oude glorie zal een bedrag gemoeid zijn van 3.2 miljoen gulden. Tevens besloot de gemeenteraad over te gaan tot het herstel van Walmuren en rioleringen in de wijk d'oude Morsch en de Camp. In d'Oude Morsch gaat het om een bedrag van 3.5 miljoen gulden, terwijl met de verbeteringen in De Camp het bedrag is gemoeid van 2.36 miljoen gulden. Het college van burgemeester en wethouders had de raad aanvankelijk een keuze voor gelegd die ging tussen het openhouden van de Waard- gracht of het aanpakken van Ide wijken Oude Morsch en Camp. De afgelopen dagen heeft intensief rekenwerk aan getoond dat het echter niet een keuze „of, of" hoeft te zijn, maar dat én, én ook mogelijk is. Ook bij het voteren van gelden voor het openhouden van de Waardgracht bleek er nog geld beschikbaar te zijn om alle werkzaamheden in d'Oude Morsch uit te voeren, terwijl voor de Camp een be gin kan worden gemaakt met het herstel van walmuren en rioleringen aan de Turfmarkt, Oude Vest en Lange Mare. Tevens zou de Haarlemmer straat dan op de riolering kun nen worden aangesloten. Het zuidelijk deel van De Camp (Apothekersdijk) kan echter niet meer in dit krediet wor den meegenomen. Voor het PPR-raadslid Beijen, die met mevrouw Koning (Pv dA) het amendement indiende om zowel Waardgracht als Camp en Oude Morsch aan te pakken, was dit niet zo'n pro bleem aangezien de Apothe kersdijk onlangs nog aanzien lijk is verbeterd. CDA-woord- voerder Ham betoogde na mens een deel van zijn fractie echter het bezwaar dat de ver beteringen in De Camp niet volledig zouden kunnen wor den uitgevoerd zo zwaarwe gend te vinden, dat hij de voorkeur er aan> gaf dan de Waardgracht maar te dempen. Ham vond het verstandiger een besluit over het opgraven van de Waardgracht uit te stel len tot de hele gracht zou zijn bewoond. Zijn opponent Beij en voerde daartegenover aan, dat het gezien de financiële positie van Leiden in de ko mende jaren echter ging om „nu of nooit". Bij de uiteindelijke stemmin gen bleken de meningen over alle fracties heen bijzonder verdeeld te liggen. Het varieer de van opmerkingen als „die gracht is pure nostalgie en kit sch" (CDA-er Blijie) en „het is niet meer dan een achteraf- grachtje dat in het verleden ooit is aangelegd als een open riool (PvdA-er Bordewijk), tot ware lofzangen over de karak teristieke binnenstad met zijn fraaie grachten. Bij de stem mingen verklaarden de PvdA- leden Van Baaren, Ranner, Groos, Bordewijk, Mentzij en de wethouders Van Dam, Van Aken en Tesselaar zich tegen het openhouden dan wel op graven van de gracht. Ook de CDA-leden Ham, Vink, Bleijie, Driessen en mevrouw Van Ak- keren stemden tegen. Naast de CPN-er Hoeven waren dat ver der Van Duyn en Zonnevylle (WD). Daarmee gaven deze 16 raadsleden impliciet te kennen liever te willen wactyen met een definitieve beslissing over het opengraven, totdat de kroon heeft beslist over be zwaarschriften die omwonen den tegen het bestemmings plan Herengracht Zijlsingel hebben ingediend. Het geven van een mogelijke subsidie voor het opengraven van de gracht is min of meer van deze beslissing afhankelijk gesteld. Universitaire almanak De rector-magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. D. J. Kuenen (links), ontving giste ren het eerste exemplaar van de universitaire almanak uit han den van Anne Kuijpers. Zij is een van de zes studenten die gedurende een half jaar aan de almanak hebben gewerkt. Het resultaat van hun arbeid is een ongeveer 400 pagina's tellend boekwerk, vol nuttige informa tie voor ieder die met de Leidse universitaire wereld te maken heeft, zoals de adressen van stu denten en wetenschappelijk per soneel. Het redactionele gedeel te van deze almanak, die in een oplage van 11.000 exemplaren zal worden verspreid, is deze keer gewijd aan de woonsituatie van de student: een interview met de stichting studentenhuis vesting, een bezoek aan een Bel gische studentenstad en allerlei opmerkingen, gedichtjes e.d. UIT ANGST VOOR BETONMORTELCENTRALE (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Juwelenbuurt, Transvaalwijk en Muiderslot hebben gedrieën een bezwaar schrift bij Provinciale Staten van Zuid-Holland ingediend te gen het ontwerp-streekplan Zuid-Holland-West. Hun be- i zwaar is vooral gericht op de I bestemming van het terrein I tussen de spoorlijn, de Rijn en de toekomstige verbindingsweg I Dr. Lelylaan-Chruchilllaan. In j het streekplan heeft dit stuk I grond overeenkomstig de huidi ge situatie een bedrijfsbestem- 1 ming gekregen. De drie wijken 1 willen dit zien omgezet in een bestemming voor landrecreatie met de nadruk op de dagrecrea tie. Achterliggend motief voor dit bezwaarschrit is de door de ge meente opengehouden mogelijk heid dat in het onderhavige ge bied te zijner tijd de Leidse Betonmortel Centrale (LBC) zal worden gevestigd, als deze de Sumatrastraat en de Haven zal hebben verlaten. Zoals bekend hebben de drie wjkcomité's zich van meet af aan al tegen de komst van de LBC naar de grond naast de Firma Wernink verzet. Het enige voordeel dat de wijken in dit terrein zien is de benutting van de ligging aan een vaarwater. Daar tegenover zou een allerbelabberdste ont sluiting staan die in de toekomst niet veel verbeterd zou kunnen worden. Als nadelen wijzen de wijkver- enigingen Juwelen, Muiderslot en Transvaal op de consequen ties voor het woonmilieu door toenemen van geluidshinder, luchtverontreiniging en onveilig heid. De wijken vragen zich af in hoeverre een mogelijke vesti ging van de LBC op dit terrein zich laat rijmen met de doelstel lingen uit het streekplan die be trekking hebben op bedrijven die het karakter hebben het woonmilieu te bedreigen. De drie wijkkomité's stellen in hun bezwaarschrift dat er geen nadelige effecten zijn te vrezen voor de werkgelegenheid als de LBC niet aan de Morsweg zou kunnen worden gevestigd. In dit verband wijzen de wijken op een bedrijfsterrein van 20 ha dat de provincie nabij Rijns burg in het plan heeft opgeno men en dat in 1980 gereed kan zijn. Volgens de wjken zou de LBC hier uitstekend gevestigd kunnen worden, waardoor het terrein aan de Morsweg een fraaie groenbestemming zou kunnen krijgen. Naar aanleiding van het indie nen van dit bezwaarschrift hou den de drie wijken maandag avond 19 december vanaf 20.00 uur in de gymnastiekzaal van de Beatrixschool aan de Morsweg een informatieavond over be- tonmortelcentrales en hun ge volgen. Het echtpaar Benning (links) kreeg gistermiddag uit handen van de Leidse wethouder A. Verboom van Volkshuisves ting (midden) de sleutels voor het eerste opgeleverde pand in het kader van het project ..48 woningen in het rehabilitatie- aanbood, werd het echtpaar Benning ook nog toegesproken door de heer Nachtegaal, voor zitter van de woningbouwver eniging „Eensgezindheid", de in dit project betrokken wo ningbouwvereniging. gebied „De Kooi". Het betreft hier vervangende nieuwbouw. De officiële uitreiking vond plaats in het desbetreffende pand aan de Formosastraat 5. Naast de gelukwensen van wethouder Verboom, die het echtpaar ook nog een tegeltje

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3