an der Smissen rekent reeds eerste ronde met Vultink af Resultaat krachttraining moet in interland blijken TERRY LEES GESCHORST Alphen heeft beste kansen in duel met Philidor 3 KAMPIOENSCHAP 47/1 NOORSE TRAINER OPTIMISTISCH Dé Stoop sommeert bestuur Starlift excuses aan te bieden SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 16 DECEMBER 1977 PAGINA 13 BEES WIJKDINTHER De opening van het acht tiende toernooi om het Europees kampioenschap 47/1 Heeswijk-Dinther had voor Nederland de vorm een thriller. Het toeval wilde dat Hans Vultink Christ van der Smissen in de eerste ronde tegen llkaar moesten spelen. Eén kon er maar winnen. Het verd enigszins verrassend Van der Smissen. Jan der Smissen ging uiterst leconcenlreerd van acquit en Jjiaakte in vijf beurten Neder- nds grootste kanshebber op de iropse 47/1 titel genadeloos af. 'fultink was wereldkampioen in ize spelsoort. Hij vestigde vo- g jaar nog in Nancy een nieuw luropees record algemeen ge middelde met 45.72 punten en [ad onlangs in het nationaal npioenschap ook verreweg sterkst gespeeld met een hoyenne van 42.00. Tegen Van ter Smissen had hij onder deze bmstandigheden geen enkele [tans. Pan der Smissen begon met een reeks van 90. De 91e carambole werd afgeteld omdat de bal het vak niet uit was geweest. Van der Smissen vocht dat aan, maar moest toch gaan zitten. Vultink, die bij die uitstekende opening op zijn stoel had zitten schuiven en draaien, bleef een antwoord schuldig: 12 carambo les. Van der Smissen draafde in de tweede beurt met een serie van 113 door naar 203, hield de verdediging gesloten en ging de vijfde beurt uit. Vultink bleef achter op 74. Dat was verrassing nummer één. Daarvoor waren er ook al twee geweest. Francis Connes- son, toch ook een van de titel kandidaten, verloor van de Westduitse invaller (voor de Spanjaard Galvez) Klaus Hose in tien beurten. Connesson stond na acht beurten 160 ca ramboles voor, maar Hose zette met een serie van 187 de partij naar zijn hand. Op de andere tafel overrompel de de 23-jarige Westduitse debu tant Thomas Wildförster de Bel gische routinier Leon Corin in 11 beurten. Wildförster werd ten koste van onder andere Dieter Miiller ongeslagen kampioen van zijn land. Hij mist nog erva ring, tegen Connesson in de tweede ronde ging hij ten onder, maar is zeker een man voor de toekomst Titelhouder Ludo Dielis bleef tegen de Oostenrijker Kurt Mastny overeind. Hij gebruikte 11 beurten. Voor zijn doen wat veel. In de tweede ronde tegen zijn landgenoot Corin bleef hij in 9 beurten ongeslagen. Dat hield in dat Corin vrijwel kan sloos voor de titel is geworden. Hij kan vanuit die positie Dielis verschillende diensten bewijzen door andere titelkandidaten in het restant van het toernooi te verslaan. HERSTEL Vultink herstelde zich snel en erg knap van de nederlaag te gen Van der Smissen. Hose be gon weliswaar indrukwekkend met een serie van 132, maar Vultink was daardoor niet aan geslagen. Hij had met ereklas- ser Ben Velthuis om vijfen twintig gulden gewed dat hij de partij tegen Hose in een of twee beurten zou uitmaken. Dat deed hij ook. Zijn eerste serie brak bij 81 af, zijn tweede op zijn bekende wijze erg „klein" ge speeld haalde het einde. Op de andere tafel was Christ van der Smissen in moeilijkhe den geraakt. Het begon er al mee dat zijn tegenstander Mast ny niet op tijd aanwezig was. De Oostenrijker was in het donkere Brabantse land verdwaald. Hij mocht voor straf niet inspelen, maar Van der Smissen was in middels na het wachten ook niet „warm" meer. Het werd daar door een slechte en lange partij, die de Brabander geen moment dreigde te verliezen en dan ook uiteindelijk nog met ruim ver schil won. Het grote aantal beurten van zestien leidde ertoe dat hij de eerste plaats moest afstaan aan de met hem onge slagen titelverdediger Ludo Die lis. Vultink kreeg in de eerste partij van het Europees kampioenschap een bittere pil te slikken. Christ van der Smissen, (toekijkend) versloeg hem op zijn specialiteit het anker kader 47/1. Christ van der Smissen (Ned.) 300 5 Tweede ronde 113 60.00 Hans Vultink (Ned) 74 5 45 14.80 Francis Connesson (Fra) 185 10 109 18.50 Klaus Hose (Wdl) 30Q10 187 30.00 Thomas Wildförster (Wdl) 300 11 144 Hose 149 2 132 74.50 Vultink 300 2 219 150.00. Stand na twee ronden. 1. Dielis 4 114 30.00; 2. Van der Smissen 4 113 28.75; 3. Vultink 2 219 53.42; 4. Hose 2 187 37.41; 5. Connes son 2 145 30.31; 6. Wildförster 2 144 19.88; 7. Cordin 0 102 17.10; 8. Mast ny 0 47 9.07 nctio Dorjee en De Visser tandidaat FC )en Haag (Van onze sportredactie) lEN HAAG Het bestuur FC Den Haag heeft gis- vond vergaderd over de .1 volging van de aan het iind van het seizoen ver- jiirekkende trainers Mala- .iLJtinsky en Loof. discussie kwam ook alllhet oordeel van de spelers- lgroep, die met individuele jvragen formuleren zijn voor- keur kenbaar had gemaakt, deze Ier sprake. Vrijwel de gehele electie van FC Den Haag eten Van deze mogelijkheid ti inspraak gebruik ge- de( makt. Nagenoeg vast staat ^usfc/at FC Den Haag een Ne derlandse of een in ons land [werkzame buitenlandse trai ner zal aantrekken. Voor naamste kandidaten zijn 'Hans Dorjee (NAC) en Piet de Visser (ex-RWDM). FC Den Haag hoopt in januari de benoemingsprocedure te bben afgerond. Eerste ïederlaag I ijshockeyteam [De Bisschop I HEERENVEEN Landskam- I pioen Fee ristra/Heerenveen 1 heeft gisteravond voor 3000 toe- I schouwers iu eigen hal de Bis- I schop/Amsterdam de eerste ne- Iderlaag bezorgd in de ijshoc- Ikeycompetitie. iFeenstra won met 6-3. De peno- Idestanden waren: 0-1, 3-0, 3-2. ■Voor Feenstra scoorden Jansen |(2x). De Bruyn (2x), Palmiscino I en Koopmans, voor de Bisschop maakten Klooster, Cacamo en Linning de treffers. De Bis- I schop heeft de leiding in de competitie behouden.1 [Negende martij eindigt in remise I BELGRADO De ne- I gende partij tussen de schaakgrootmeesters Viktor Kortsjnoj en Bo- 1 ris Spassky is gisteren na een totale speeltijd van negen uur in remise geëindigd. De partij was woensdag na vijf uur spelen afgebroken. Kortsjnoj leidt nii met 6,5 tegen 2,5 punten en is nog vijf punten I verwijderd van de overwinning, die hem in staat zal stellen de titelhouder Anatoli Karpov in I een toernooi om het wereldkam pioenschap te mogen uitdagen. De partij verliep als volgt. Wit: Kortsjnoj (statenloost Zwart: Spasski (Rusland) Afgebroken stelling I Wit: Kg3, Ta6, Lf5. pionnen: h4. g4, f2. e3 Zwart: Ke7, Tc7, Pf6, pionnen; h6, g5, e4, d4 42 h4xg5. h6xg5; 43. e3xd4. Tc7— c3t. 44. Kg3—g2, Te3c4. 45. Ta6a7t, Ke7-d6; 46. Ta7-f7, P(6d5; 47. Tf7-d7t. Kd6-c6; 48. Td7-g7. Tc4xd4; 49. Tg7-g6t, Ke6c7; 50. Tg6xg5. e4—e3; 51. f2xe3. Pd5xe3; 52. Kg2-f3, Pe3-d5; 53. Tg5g7t, Kc7—d6; 54. Tg7-g6t. Kd6e7; 55. Lf5-*4. Pd5-e7; 56. Tg6—a6. Td4d7; 57. g4-g5, Td7-d6; 58 Ta6-a8. Kd7-e6; 59. Kf3-f4. Td6dl; 60 Ta8-a6t, Ke6-f7. 61. Ta6a7, Kf7-e6; 62. U4-c2. Tdl-flt; 63 KJ4—e4, Tfl-elt; 64 Ke4f3, Tel-flt; 65. Kf3e2, Tfl-gl; 66. Lc2-b3t, Ke6d6; 67. Ta7-a6t. Kd6-c7; 68. Ta6—a5, Kc7-b6; 69. Ta^-e5, Pe7-c6; 70. Te5d5, Tglx^5 LEIDEN Het voor het i kampioenschap van de jLSB beslissende treffen tussen Philidor 3 en Alp- j hen is in eerste instantie onbeslist geëindigd. De tijdcontrole werd bij een j 3—4 stand bereikt, waar- bij Alphen veruit de be ste kansen op een zege bezit. LSG 3 herstelde zich tegen Leiderdorp j van de in de twee voor gaande rondes geleden nederlagen: 5—2. Phili- i dor 4 en Katwijk staak- i ten de strijd bij een 3 1/2—3 1/2 standbier j heeft Katwijk de betere j kansen. - I De strijd tussen Philidor 3 en Alphen begon zeer tam. De par- tijen tussen Lubotsky en Van 1 der Tol, Van der Zijden en De Kleijnen en Barendse en Lam- booij werden al snel remise ge- geven. Ais eerste ging daarna Raumann in de fout Deze Alp- henspeler dacht met een dame- zet Oei mat te geven. Hij over zag daarbij echter dat hij zelf schaak stond en moest toen met de dame het schaak opheffen. De Wit nam met een bekende, maar altijd weer aardige, mat- combinatie revanche op Ver geer. Op dat moment leek de zaak in het voordeel van Alphen beslist. Binnendijk wist echter met de hulp van Idzerda toch nog remise te bereiken na een incorrect stukoffer. Gerritsen kon het daarentegen na een kwaliteitsverlies niet meer bol werken tegen De Brouwer. In de afgebroken stellingen staan Donker en De Beer iets beter tegen Van Steenwijk en Van der Wijngaard terwijl Jongsma mis schien nog een punt kan scoren voor Philidor. Verwachte eind stand 4 1/2-5 1/2. Een met drie invallers verzwakt Katwijk greep in de uitwed strijd tegen Philidor 4 naar een tactische opstelling. Dit leek in eerste instantie geen resultaat te hebben. De Ru zette Van Duij- venbode al zeer snel van het bord. Braggaar bracht het daar na tot remise tegen Wim Haas noot. Toen kwam er kentering in de strijd. Bob Smit won de toren en de partij van Van der Bult. Van der Bent had aan een pluspion voldoende voor winst (1 1/2-2 1/2). Van der Plas offerde een pion tegen Okkes maar dat had een doorslaande tegenaanval tot ge volg. Admiraal zette Paardeko- per onverwacht mat Hetzelfde deed Gerritsen tegen Van der Wiel waardoor het 3 1/23 1/2 werd. Koster zal wel winnen voor Philidor en Ouwersloot voor Katwijk. Wat Haasnoot en Van Ingen—Schenau gaan doen is nog onduidelijk. Als er ie mand wint is dat in elk geval Haasnoot. Leiderdorp heeft het de gehele wedstrijd tegen LSG 3 zwaar gehad. Al snel was het 0—1. Wim Bakker zette Toorman in hoog tempo van het bord. Ook Joziasse zette zijn tegenstander. Van Santvoort binnen twintig zetten mat. De op het laatste moment ingevallen Taal kon het echter niet bolwerken te gen Goeman. Van der Drift haalde het maxima le rendement uit een lo- perpaar. Van Putten zorgde voor een vierde punt toen hij een pion j van Piet Selier buit maakte. De rest werd in tijdnood beslist. Kuiper kreeg hierin te veel tegen Van Osnabrugge en De j Goede tegen Serdijn, wat I de partijen in evenwicht i hield. De drie afgebroken stellingen staan allen be- j ter voor Leiderdorp. Roo- se. Van Rijssel en Postma kunnen echter misschien toch nog een beslissend half puntje meepakken tegen Spoel, Pool en Je roen Selier. Boeking Van Leeuwen en Kila ZEIST Terry Lees van Roda JC is door de tuchtcommissie van de KNVB, betaald voetbal, voor drie wedstrijden geschorst wegens zijn gedrag in de wed strijd tegen VW. Bovendien kreeg hij nog een boete van 250 gulden. Zijn ploeggenoot Broeks werd voor een wed strijd uitgesloten met een boete van 200 gulden. NAC-speler Bu- disic kreeg twee wedstrijden uitsluiting met een boete van 250 gulden. De andere straffen zijn: R. Th. Klinkenberg (FC Dord recht) drie wedstrijden ge schorst en 100 gulden boete. B. Hulshoff (NEC) twee wedstrij den geschorst en 200 gulden boete. P. Francken (FC VW), een wedstrijd geschorst en 200 gulden boete. W. N. van den Bosch (FC Den Bosch) twee Terry Lees (Roda JC) drie wedstrijden geschorst en 100 wedstrijden, gulden boete. P. Kantes (FC Den Bosch) twee wedstrijden boeking: H. van Leeuwen en A. geschorst en 100 gulden boete. Kila (beiden FC Den Haag), J. De volgende spelers kregen een Fulkers (Eindhoven). Lotto en toto DEN HAAG Lotto 50 van het afgelopen weekeinde kende geen winnaar van de eerste prijs. Zes personen komen in aanmerking voor de tweede prijs en ontvangen ieder bruto bijna vijftigduizend gulden. Voor toto 50 meldden zich twee winnaars, die alle dertien uitsla gen juist voorspeld hadden. Zij ontvangen elk bruto ruim zeven tigduizend gulden. De cijfers zijn: Lotto 50 Inleg: 3.617.512. Prijzenbe- drag: 1.718.318.20. Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat een vijfde deel naar de jackpot van lotto 51, het overige viervijfde deel is in gelijke delen verdeeld over de tweede tot en met vijfde prijs. Tweede prijs: 6 winnaars, die elk bruto 48.685,60 ontvangen. Derde prijs: 198 winnaars, die elk bruto 1909,20 ontvangen. Vierde prijs: 9.003 winnaars, die elk 51,50 ontvangen. Vijfde prijs: 11.124 winaars, die elk 41,70 ontvangen. Toto 50: Inleg: 757.238,-. Pnjzenbe- drag: 359.688,05 Eerste prijs: 2 winnaars, die elk bruto 71.937,60 ontvangen. Tweede prijs: 72 winnaars. di« elk bruto 1.248,90 ontvangen Derde prijs: 1638 winnaars, dit elk 76,80 ontvangen. HAMAR De verschil len tussen de schaatscoa- ches van Noorwegen en Nederland zijn groot. Jos Tenmann is met zijn 60 jaren bijna één keer zo oud als zijn nieuwe Ne derlandse collega Tjaart Kloosterboer. In het in ternationale schaatsen is de naam van Tenmann een begrip, immers hij is de man die het Noorse schaatsen uit het slop haalde en terug bracht naar de internationale top. Tjaart Kloosterboer is daarbij vergeleken nog zo groen als gras. De 31-jarige SlOS-docent uit Heerenveen moet nog bewijzen waartoe hij als schaatscoach in staat is en loopt bovendien het risico om bij het uitblijven van successen snel weer aan de dijk te worden gezet, Eén ding heb ben Tenmann en Kloosterboer deze week echter gemeen: Hun werk op school gaat ondanks de schaatsinterland gewoon door. Maar wat dat betreft zijn de verschillen ook alweer levens groot. De interland voor ko mend weekeinde wordt voor Tenmann als het ware voor zijn deur gereden. De Noorse coach woont namelijk in Ham ar, waar hij gymnastiekleraar aan het plaatselijk gymnasium is. Na zijn dagtaak Tenmann legt de vier kilometer naar en van school dagelijks te voet af vertrekt hij naar de ijspiste die midden in het stadje ligt om de Noorse ploeg te trainen. Kloos terboer moet vandaag een halve dag reizen om zich bij de Neder landse ploeg, die gisteravond in Ham ar arriveerde, te voegen. Vooral voor Tjaart Klooster boer is de interland van het De grootste verrassing tijdens de laatste interland tegen Noorwegen was Jan Egil Storholt. Rij won vier afstanden. belangrijke aangelegenheid. De nieuwe Nederlandse schaats coach heeft immers gezegd dat zijn trainingsmethode, waarbij zoals bekend gewichten een centrale plaats hebben ingeno men, bij de confrontatie met de Noren de eerste resultaten moet afwerpen en dat een nederlaag dan zeker niet zo ruim mag uitvallen als de afgelopen twee Vooral twee jaar geleden in Dokka kregen onze schaatsers een ongenadig pak voor de broek van de Noren, die met meer dan 100 punten verschil de interland wonnen: 284,5 tegen' 169,5. De enige troost voor de Nederlanders was de overwin ning van Jos Valentijn bij de sprinters. Die grote zege bete kende voor de Noren een revan che voor hqt pakslaag dat zij op van de Nederlanders kregen. In Kongsberg, waar Hans van Hel den de beste van het klassement was, bedroeg het verschil ook meer dan 100 punten: 314 tegen 230. Drie jaar later in Heeren veen met Piet Kleine als indivi duele winnaar, was de balans echter al bijna in evenwicht Nederland won nog juist met twee punten verschil (229 tegen 227). In het seizoen 74-'75 ging de schaatsinterland niet door, het jaar erop kwam de klap van Dokka, waarvoor de Oranje- ploeg op 18 en 19 december van het vorige jaar op de kunstijs baan van Eindhoven geen re vanche kon nemen. De Noren wonnen wéér met Jan Egil Stor holt als een absolute uitblinker, want hij won alle vier afstan den. Dankzij de sprinters, bij wie Valentijn won, bleef het ver schil beperkt tot 66 punten (193 tegen 262). SUPERSNEL Het ziet er niet naar uit dat op het natuurijs van Hamar, waar als het weer zo goed blijft als de afgelopen dagen supersnel kan worden gereden, Nederland na twee nederlagen revanche kan nemen. Kloosterboer en de zijnen mogen alleen hopen dat het verschil binnen redelijke grenzen kan worden gehouden. Jos Tenmann kan dus vol zelf vertrouwen zijn, maar de Noor se schaatscoach waagt zich aan geen enkele voorspelling. „Wij zullen wel zien", zegt hij om even later belangstellend te in formeren wat voor een man die Kloosterboer eigenlijk is. Over de situatie bij de concur rentie is Tenmann zoals altijd overigens uitstekend geïnfor meerd. Er wordt beweerd dat hij in de gouden tijden van Ard Schenk in hetzelfde Hamar stie kem vanachter een schutting met een chronometer in de hand w." De Noorse trainer Jos Ten mann. heeft geobserveerd. Een bewe ring die Tenmann onmiddellijk naar het land der fabeltjes ver wijst. „Van Schenk had ik niets te leren, alleen van de Russen heb ik veel opgestoken". Jos Tenmann, die opvallend so ber leeft (een auto heeft hij met „Er wordt al zoveel olie ver bruikt" in zijn eenvoudige, maar zeer smaakvol ingerichte flat, waarin in alle hoeken van de kamer wel sportattributen te vinden zijn, moet vergeefs naar een televisie worden gezocht en zelfs een telefoon heeft hij niet, beschouwt Hans van Helden als de beste Nederlandse schaatser. ..Maar waarom kunnen de men sen hem niet nemen zoals hij is7" vraagt hij zich af. „Maar ik kan natuurlijk gemakkelijk pra ten, want ik maak Van Helden ook niet dagelijks mee. De Noorse coach voorspelt dat zaterdag en zondag de nieuwe startmethode weer voor heel wat problemen zal zorgen. Niet alleen omdat veel schaatsers zich er nog lang niet op hebben inge steld dat vóór het startschot een rustfase moet worden ingenomen, maar ook omdat de starter in Hamar, de heer Sandly, als autoritair be kend staat. Hij zal een schaatser in ieder geval niet het voordeel van de twijfel gunnen. „Toch vind ik de nieuwe startmethode, waar wij ook veel problemen mee hebben, nog niet zo gek. Voorwaarde is echter wel dat de starter goed ge schoold is. Valse starts zul len nu onmogelijk zijn en het levert toch een veel eer lijker competitie op", aldus TVmmann In antwoord op schriftelijke berisping spelers VOORBURG Sponsor Dé Stoop, directeur van Starlift B.V. te Voor burg, heeft het bestuur van de door hem gespon sorde volleybalclub Blokkeer op de vingers getikt. Het bestuur had op 1 december de spelers Ad van der Velden, Loek Willemstein, Jan Warns en Frank Constandse schriftelijk berispt om dat het viertal weigerde uit té komen voor de na tionale selectie. In deze brief werd gedreigd strengere maatregelen te nemen indien de speles in de toekomst weer „ondoordachte beslissin gen" zullen nemen. Stoop heeft nu op zijn beurt schriftelijk het clubbestuur gesommeerd de brief aan de spelers vóór 21 december in te trekken en aan de betrokkenen verontschuldi gingen aan te bieden. „Mocht dit niet gebeuren, dan zullen wij met de spelers de consequenties van uw weigering bespreken", staat in de brief van Stoop te lezen. De Amsterdamse zakenman schrijft ondermeer: „Het spreekt vanzelf dat de publici teit, welke in' juni jongsleden rondom de bewuste weigering heeft plaatsgevonden, voor ons aanleiding geweest is ons te ver diepen in de achtergronden van deze weigering alsmede m alle stappen, welke rondom dit ge beuren hebben plaatsgevonden en hadden moeten Dlaatsvinden. Uit een door ons ingesteld on derzoek hebben wij geconsta teerd, dat het hoofdbestuur van de Nederlandse volleybalbond op geen enkele serieuze wijze Dé Stoop, ondoordachte beslissingen. schil met de betrokkenen door te praten om te proberen een oplossing voor de moeilijkheden te vinden. Wij menen dat dit bestuur derhalve ernstig in zijn beleid heeft gefaald en een brief uwerzijds aan het hoofdbestuur ware beter op zijn plaats ge weest." „Tegen de achtergrond hiervan zult u begrijpen dat wij in hoge mate ontstemd en ontsteld zijn over de brief, welke u hebt ge schreven en de negatieve publi citeit, welke hieruit voor de be trokken spelers is ontstaan. Te meer daar het hier spelers be treft, die gedurende vele jaren onder vaak moeilijke omstan digheden zich vele opofferingen hebben getroost om uw vereni ging naar de top van het vader landse volleybal te brengen Stoop stuurde zijn brief met alleen aan het clubbestuur, doch ook aan de spelers en leiding van het eerste team. alsmede aan het hoofdbestuur van de Npderl*nde vollevhalhond

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13