Zoeterwoude gaat denderende kerst-In voor jong en oud tegemoet Autosloperij in Wassenaar mag verhuizen Leidse wandelkring i blijft voortbestaan HOGE ONDERSCHEIDINGEN VOOR SCHEIDENDE PVS-VOORZITTER DE ZILK GAAT KIENEN VOOR V NISPEN, DE VROUWEN SPINNEN ER LINNEN BIJ DE KERSTSTALLEN KUNNEN HUN DEUREN WEL SLUITEN Anderhalf jaar cel voor ergerlijke café-terreur in Leiden Kerstconcert in Noordwijk aan Zee Allebei je ellebogen99 -;tad/regio LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 DECEMBER 1977 IPAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. er in De Zilk wat van. Natuurlijk weert men zich niet alleen met het edele kien spel de Zilkenaren zijn zowat van alle vrolijke markten thuis maar die Kerst- kienavond heeft telkenjare toch wel iets bijzonders. Om te beginnen fijn, dat ik weer eens De Zilk onder mijn betrek kingen ontmoet, dat is echt waar is Van Nispen, de onvervangbare sportver eniging en voetballende gemeenschap, er mooi mee. Die strijkt de revenuen op. Terecht, want wat zou De Zilk helemaal zonder Van Nispen zijn? Daarom ook komt opnieuw de supportersvereniging in het geweer en zet de zaak op touw. Mijn zegsman, de heer Turnhout, corresponde rend in verbinding met de L.C., heeft er zelfs zijn voormiddagslaapje voor over om me van informatie te voorzien. Hij is meteen klaarwakker, want uiteind elijk slaapt ook Van Nispen nooit: „Op vrijdag komende, 16 december, is het weer raak. Die Kerst-Kienavond is niet meer bij onze vereniging weg te denken. En vol dat het zit, jongen; een macht volk, het zit er stijf van, bij Van Nispen. Eigenlijk hoef je nooit een Zilkenaar op te porren om mee te doen aan die kien- avond. Een jaar tevoren is die gelegen heid al gereserveerd. Moet je nagaan, die grote verloting, met als hoofdprijs een fonkelnieuwe fiets. Jullie hadden nou een week of zo geleden dat armetierig berich tje in de krant (Kortweg heet dat, geloof ik), maar daar schilder je ons kienfestijn niet mee af. Kom nou, dat moet je eerst zelf maar eens zien. Dan vind je het goed voor minstens een halve pagina. Man, wat een tonelen." Nu dacht ik werkelijk even, dat deze harte kreet sloeg op een onderdeel dat mijn bijzondere aandacht had getrokken: de beroemde linnenkien. Leuke naam, dacht ik: linnekien, Annegien. Fluisterende stemmen wakkerden mijn verdenking aan. Ik hoor nog Turnhout: „Ook de dames worden niet vergeten. Speciaal voor hoi wordt ook de fameuze linnenkien weer gehouden." De verlie zers, de vrouwelijke dus, moeten steeds iets uittrekken", siste men mij in het oor; „dat is linnenkien" Automatisch had ik al 16 december 's avonds gereserveerd voor mijn analiserende rubriek, tooi ik ineens van onze correspondent te ver staan kreeg, dat dit „hooguit een laakba re hetze" zou kunnen zijn: „Wij gaan in De Zilk met onze tijd mee, maar in dit opzicht en in andere opzichten zijn we nog zeer preuts." Een koude douche: linnenkien verschaft de deelnemende vrouwen een verrijking van hun linnen kast Althans, dit is de bedoeling. De Zilk blijft De Zilk en Van Nispen zal nooit anders dan Van Nispen zijn. Laat die fotograaf van jullie maar eens komen, vrijdagavond. Er wordt niet gestript" Ik heb me daarbij neergelegd. Maar ik weet nu wel, dat De Zilk nauwelijks hoeft aangespoord te worden om deze avond niet te missen. Van Nispen is verre van karig met haar prijzen en van de andere kant willen de Zilkers hun bloedeigen vereniging graag en van harte steunen. Opnieuw zal een prijzenregen op vele hoofden neerdalen. Met de Kest in het verschiet versmaadt men iets in de vries kist of onder de kurk niet Dat mag dan een drijfveer zijn, maar het is realiteit Mijn eigen denkbeeld omtrent de „linnen kien" moge dan zijn gevoed door een dwaallicht dames van De Zilk, weest gelukkig met uw extra handdoek, tafella ken, servet of washandje. Ze zijn u ge gund, ter meerdere eer en glorie van Van Nispen. Een zakelijke mededeling tot be sluit: loten overal verkrijgbaar, trekking rond twintighonderd uur (dat is 8 uur namiddag), waarna onmiddellijk begon nen wordt met het kienen. Kom zo vroeg mogelijk om van een zitplaats verzekerd te zijn. Bah, dat wordt dan weer teevee voor mij, vrijdagavond... In Zoeterwoude gaat zich met Kerstmis een groep jongeren mengen in het alom uitgewaaierde Kerst-In-gebeuren. Laat ik het maar op Kerst-In houden, hoewel ook de inn-gedachte op die komende Tweede Kerstdag in de Sjaloomschool in het dorp geheel tot haar recht zal komen: een her berg, waar je je geborgen weet, waar plaats voor je is en waar je je natje en droogje niet behoeft te ontberen. In Zoeter woude was het Kerst-In-begrip al een jaar of zes geleden levend, toen het ontmoe tingscentrum voor jongeren, Babel, zo'n activiteit opzette. Een paar keer zelfs. Toen trad de „grote stilte" in die een aantal jaren duurde: Kerst was toen even „out" buiten de besloten veste van het gezin. Maar nu is het bij de jongerensoos „De Ruïne", gelegen in de schaduw van de gehalveerde St Jan in de Zuidbuurt, het bijna gedoofde vuur weer gaan aanwakke ren. Een losse groep jongeren wilde van die tweede dag weer iets speciaals gaan maken en een aantal ouderen, ook van 1 Huize Emmaus, het bejaardencentrum, I fed daar oren naar. &n mooie en hartverwarmende conceptie: uit het tienerwerk groeide een bezigheden- complex waarbij ook ouderen van dagen zich betrokken voelden. Het bestuur van de Sjaloomschool stond er vierkant achter, vandaar dat de aula en een paar klasloka len ten dienste staan van die komende Kerst-In. Een Zoeterwoudse happening: zo zien de aanstichters van het geheel het tenminste. Dat zijn de actieve en enthou siaste knapen Wiet v.d. Brink, Leo en Kees 1 Janson en Wim v.d. Salm. Klaar voor een I ander en in de weer op 26 december van 's middags 2 uur tot middernacht Tien uur non-stop alternatieve (een term die er een beetje „uit" dreigt te raken) kerstviering. Het propagandagroepje van vier heeft de zaken al helemaal voorgebakken op papier en reken maar dat het prima voor elkaar komt Nauwelijks zorgen. Vroeger zouden ze zeg gen: O.L. Heer zorgt wel dat het in orde komt Maar daar schijnen Wiet en de zijnen niet meer geheel en al van over tuigd. Het organiserend comité, een man (en vrouw) of vijftien, maakte een begro ting op en stuitte op een vanzelfsprekend tekort Het gemeentehuis is in Zoeterwou de steeds vlakbij in de buurt en daar werd om subsidie gevraagd, een aanvraag die er nog ligt, maar Wiet de tolk van zijn colle ga's, is vol goede hoop: „Vóór Kerstmis hoeven we geen definitief antwoord te verwachten. En als die subsidie niet door mocht gaan (ach, kom, daar gelooft toch niemand in, zeker), dan proberen we uit de avond zelf iets te halen via de bar en de Disko Studio. Ik weet bijna zeker, dat zo'n gemeentebestuur ons niet in de kou zal laten staan. Anders wordt het uiteinde lijk tekort nog wel gedekt voor De Ruïne, ,,'t Spinneweb" en een groepje bereidwilli- gen die desnoods met pijn in het hart hun wintersportvakantie willen laten schieten. We hogen niet, dat het gemeentebestuur zo wreed zal zijn." De Kerst-In is afgestemd op een „zeer brede laag der bevolking". Wiet* „We wil len de Zoeterwoudenaren bij elkaar bren gen, in al hun groeperingen". Dat is nou een behoefte, vooral onder de jongeren. Zo'n begeerte valt te loven, want het opzet ten van een bevrediging in dit opzicht is beslist geen sinecure. „Het wordt absoluut een succes", meent het viertal, dat Tweede Kerstdag voor de organisatoren niet als een werkdag beschouwt „dat is geen pro bleem; het is plezier en we zijn anderen van dienst", meent Wiet v.d. Brink. Vanaf een versierde wagen, vol „Soos-engelen", zal vooraf op die dag de „blijde .^"-bood schap" nog eens worden verkondigd. Die wagen rijdt door Zoeterwoude om als een soort rattenvanger van Hameien de men sen te trekken. Iedereen mag er achter aan lopea Er wordt gemikt op gezinnen met jonge kinderen. Daarom is er ook een opvang van kleuters in de Sjaloomschool. Voor de rest staan de middag en de avond bol van gebeurtenissen: slapstick-films om te brul len, twee keer een kerstspel door KPJ-ers, een bar die draait op zwak-alcoholische dranken (diepere behoeften kunnen nadien thuis worden opgelost) en 's avonds na 9 uur een disco studio, verzorgd door de KPJ. In de middaguren kunnen poffertjes worden verorberd en o.a. Emmaus-bewo- ners schenken chocolademelk, koffie en thee. Huize Emmaus-gangers kunnen ook fijn blijven meeëten, zo vernam ik. Er worden sieraden gemaakt door Wiet en Kees, Agnes van Gent staat aan de draaita fel om te kleien en Greetje boetseert Er worden kerstbomen versierd en kerststuk jes gemaakt men kan timmeren en zagen en „Staphorst schilderen". Er wordt aan 1 eerbewerking gedaan en mevrouw Kort- mann, Wiet en Toos Jakkus staan er ten behoeve van de Derde Wereldwinkel. Am nesty Internationa], deze dagen volop in de belangstelling door de Nobelprijs, afd. Lei Wiet, Leo, Kees en Wim van de Zoeterwoudse Kerst-In. den en Zoeterwoude, is aanwezig met een stand vol informatie en kerstkaarten. Heel Zoeterwoude wordt tussen zes en half acht die avond uitgenodigd om deel te nemen aan de broodmaaltijd; er worden minstens 100 meeëters verwacht De Stich ting Muziekonderwijs Zoeterwoude zal sa men met Huize Emmaus een luisterhoek inrichten, waar 's middags door Emmaus- mensen voordrachten worden gehouden, muziekuitvoerinkjes worden gegeven en aan community-singing wordt gedaan. Hierbij valt aan te tekenen dat het „soft" zal zijn, kalm aan dus; een restrictie die misschien op z*n plaats zal zijn, als men van langharige opzetters iets anders had verwacht Zo wordt „Groovy" genoemd, wat dan wellicht op het softe karakter kan wijzen. Inderdaad, zo hoor ik net van mijn zoon van 13: „dat is een vrouw die zingt zo'n beetje als Willeke Alberti". Dus daar kunnen de Emmaüsgangers en de bedaag den onder ons geen buü aan vallen. Om trent etenstijd verzorgt Henk van Teefelen een „all stars" kerstsamenzang. Wie dan nog adem over heeft mag hopen, dat hij of zij het einde van Kerstmis "77 in redelijke gezondheid haalt Volgens de planning kan verwacht worden dat maan dag 26 december Zoeterwoude op z'n grondvesten staat te trillen, terwijl de en geltjes thuis in de boom en de herdertjes op het veld en de rillende offerende konin gen „door de woestijn op weg naar" een nogal kommervol en eenzaam bestaan zul len leiden. Totdat de begeesterende Kerst- In op één oor ligt Dan zingen we nog even, zwak-alcoholisch geïnspireerd, een laag landse Carol voor de kribbe van Bethle hem Volgend jaar weer zoiets? „Nou, wis en zeker", knikken positief Wiet Leo, Kees en Wim;„laat ons en de Zoeterwoudenaren maar schuiven". Geen moeite is die gasten te veel en ze schudden jeugdig en onbe zorgd hun manen. LEIDEN Het bestuur van de wandelkring Leiden doet ver woede pogingen de wandel kring „in leven te houden". De leden worden opgeroepen hun contributie te blijven storten, lodat de wandelkring op eigen houtje haar werkzaamheden kan voortzetten. Enige tijd geleden heeft de Ko-1 ninklijke Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding bepaald dat de Leidse Wandel kring zou worden opgeheven. De leden van de wandelkring zijn niet gehoord, alvorens de beslissing werd genomen. Het bestuur van de wandelkring is nogal verbolgen over deze gang van zaken. Het roept de leden op de Leidse Wandelkring te blijven steunen zodat zij als on gebonden vereniging kan blij ven voortbestaan. LEI DEN/DEN HAAG Een 19-jarige glazenwasser uit Leiden is gisteren terzake „zware mishandeling" door de rechtbank in Den Haag veroordeeldtot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Dit vonnis is conform de eis van de officier van justitie. De glazenwasser gaf in de nacht van 22 augustus 1977 in Leiden barkeeper Egbert Huying een klap met een stalen bromfietsslot Uit boosheid, omdat de barkeeper hem niet meer wilde tappen. Het slachtoffer, lange tijd verpleegd in het Academisch ziekenhuis, liep hersenletsel op. Aan de klap waren de weken daarvoor meer incidenten voorafgegaan. De officier van justitie beschreef die als „een der ergerlijkste staaltjes van café-terreur, die de laatste jaren in Leiden heeft plaatsgehad". NOORDWIJK - Het Christelijk Muziekgezelschap „De Echo der. Duinen" en het Noordwijks Dubbelkwartet geven op vrijdag 16 december in de Hervormde Kerk aan de Hoofdstraat een kerstconcert. Ds. Keuning spreekt een openingswoord. Behalve samenzang van kerst liederen, vermeldt het program- *na onder meer de uitvoering van het „Ave Verum Corpus" en het „Santa Maria", beide van Mozart. De Noordwijkse pianis-_ te Fija Vink begeleidt het Dub-' belkwartet aan de vleugel. Ver der zingt het Dubbelkwartet a capella „Licht der wereld", Kerstzang en „O kindeke klein". Voor ,De Echo der Duinen" staat tot tweemaal toe een „Air" op het programma, met name die van Joh. Seb. Bach en de andere van de componist Ted Huygens. Van deze laatste wordt ook een koraal gespeeld. Orkest en Dubbelkwartet geven gezamenlijk een uitvoering van „Eens zal op die grote morgen". Besloten wordt met samenzang van „Ere zij God". Aanvang 20.00 uur. j .Allebei je ellebogen" of „De ongelooflijke geschiedenis van Balta- zar S." is de titel van een muzikale komedie die de Noorder Compagnie vrijdag 16 december in de Leidse Schouwburg brengt De komedie is gebaseerd op een boek van Ivan Stodola, dat in 1929 verscheen. Baltazar Slivka, een begrafeniondememer, ziet zijn zaak door tal van oorzaken wegkwijnen. Mede op aandringen van zijn ambitieuze echtgenote besluit hij zich in de politiek te storten. Door handige manipulatie lukt het hem een zetel in het parlement te krijgen. Zijn politieke tegenstanders trachten met alle geoorloofde en ongeoorloofde middelen een schandaal te bewerkstelligen rond Slivka's familie. Op de foto BOLLENSTREEK - Voor PVS-voorritter Harry Hylkezna kon bet gisteren gewoon niet op. Na afloop van de openbare bestuursvergadering van bet Produktschap kwam de nestor van bet bloembollenvak, de 36- jarige heer J. F-CH. Dix uit Heemstede hem vertellen dat het bestuur van het Nic. Da mesfonds had besloten hem te vereren met de grote gouden medaille van dat fonds en 's middags kreeg de heer Hyl- kema tijdens een receptie in het Scbeveningse Europa hotel te boren dat ELM. de Koningin hem had benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Twee zeer hoge onderscheidin gen voor de scheidende PVS- voorzitter. Om te beginnen wordt de Nic. Damesmedaille maar hoogst zelden uitgereikt men moet dan op het terrein van „kunde en gemeenschaps zin" erg vel gepresteerd hebben. Duidelijk onroerd nam de heer Hylkema de medaille in ont vangst Het was een geweldige verrassing voor hem en dat de heer Dix die hem die medaille kwam aan bieden, maakte het geheel voor hem nóg feestelij ker. Tijdens de openbare bestuurs vergadering die aan deze uitrei king voorafging, had de heer Hylkema meegedeeld dat de vi ce-voorzitter, de heer L. Elfering uit Haarlem, na 1 januari ook niet meer terugkeert in het PVS. Hij bereikt in 1978 de pensioen- Secretaris-generaal van het ministerie van landbouw en visserij mr. G. van Setten spelt de versierselen van de koninklijke onderscheiding op de revers van H. J. Hylkema gerechtigde leeftijd en vindt het niet juist om zich voor slechts enkele maanden te laten herbe noemen. De heer Elferink maakt al sedert de oprichting van het PVS deel uit van het bestuur. De laatste jaren als lid van het dagelijks bestuur en als waarnemend voorzitter. Wie zijn plaats zal gaan innemen is nog niet bekend. De hyacintentelers zullen niet belast worden met een extra heffing. Gebleken is dat er niet meer hyacinten in het surplus terecht zijn gekomen dan men aan de hand van een gehouden enquête had geschat De reeds opgelegde heffingen zullen vol doende zijn om de onverkochte hyacinten te betalen. Er is geen overschot maar ook geen te kort zo zei de heer Hylkema. Het Surplusfonds zal aan het eind van dit seizoen geen nadeli ge saldi meer hebben. De begro ting 1978 nam niet veel tijd in beslag. Wel is de reserve van het Teelttechnisch Onderzoek (La boratorium voor Bloembolle- nonderzoek te Lisse) teruggelo pen van 1.197.000,- (eind 1977) naar 106.000,- in het eind van 1978. Veronrustend is dat nu ook weer niet omdat het labora torium een overheidsinstelling is geworden. Wel zal het vak nog een redelijke bijdrage in de kos ten van het onderzoek blijven geven, al heeft de overheid nog niet laten weten wat men onder een redelijke bijdrage ver staat... De heer Varekamp vindt het een wat merkwaardige situatie dat zowel het proefstation in Aalsmeer als het Sprenger Insti tuut te Wageningen zich bezig houdt met het onderzoek naar de houdbaarheid van bloemen op het water. Met behulp van chemische middelen kan men het vaasleven van diverse bloe men aanzienlijk verlengen. Dat is een mooi ding, maar hij had zorgen over het gebrek aan coördinatie tussen Aalsmeer en Wageningen. De heer Hylkema: .Zorgen had ik over dat punt enkele maan den geleden ook, maar nu niet meer. Men gaat nu wel streven naar coördinatie." Na de aanbieding van de Nic Damesmedaille werd in het PVS-gebouw de lunch gebruikt en 's middags had in het Euro pa hotel te Scheveningen een druk bezochte receptie plaats. En daar kreeg de heer Hylkema te horen dat hij benoemd was tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. WASSENAAR De Wassenaar- se gemeenteraad heeft zich gis teravond opnieuw beziggehou den met het probleem rond de autosloperij, die is gevestigd in een woning op de hoek van de Narcislaan en de Deylerweg. De sloperij verooizaakt voor de otpwonendexr veel overlast. De eXpoitant van de sloperij, de heer W. G. Jansen, had self een andere oplossing gevonden: hij zou het bedrijf willen overbren gen naar een terrein tussen Rijksstraatweg en de voormali ge trambaan, ter hoogte van de militaire gebouwen bij de MAALDRIFT. Dat terrein heeft echter een agrarische bestem ming. Burgemeester en wethouders en ook het provinciaal bestuur hadden echter geen overwegen de bezwaren tegen de vestiging van de sloperij op dat terrein, mits aan een aantal strenge voorwaarden zou worden vol daan. Enkele commissies uit de raad, die over deze kwestie wer den geraadpleegd, hadden wel degelijk ernstige bezwaren en daajfra konden burgemeester en wethouders niet anders doen dan de benodigde vrijstelling aan de heer Jansen weigeren. De heer Jansen ging in beroep bij de gemeenteraad. De rechts kundige commissie, die om ad vies gevraagd werd, nam een wat soepeler standpunt in en het resultaat was, dat burge meester en wethouders met een soort compromisvoorstel bij de gemeenteraad kwamen. Dót voorstel hield in dat de gemeen te zou proberen het gehele ter rein tussen parallelweg en voor malige trambaan aan te kopen, en de helft daarvan te bestem men voor de vestiging van het sloopbedrijf. De andere helft werd in principe bestemd voor verhuur aan volkstuinders. De raad ging met dit voorstel akkoord. Wel lieten enkele spre kers weten niet erg gelukkig te zijn met het opofferen van een stuk agrarisch terrein aan een sloopbedrijf, maar men liet zeer zwaar wegen dat aan het euvel van de sloopauto's in de omge ving van de Narcislaan een eind moet worden gemaakt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5